میرنیوز

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد 2021-04-28T11:32:23+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما طی رشته توئیتی نوشت: «بازخوانی یک پروژه‌ی تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد.

۱) داستان صوت ظریف داستان نشت و درز و سرقت نیست. با یک پروژه تبلیغاتی کاملاً «هماهنگ» و «طراحی شده» انتخاباتی مواجه هستیم که حتی زمان‌بندی انتشار هم با سفر «سوژه» هماهنگ شده تا نباشد که بخواهد توضیحی دهد. البته طراحان برخی محاسبات را اشتباه کردند و سخت پشیمان خواهند شد.

۲) در تاریخ تبلیغات بازرگانی و روابط عمومی نمونه‌های مشهوری از پروژه‌هایی داریم که به فاجعه و افتضاح تبدیل شدند و بعضاً برای عبرت به دانشجویان تدریس می‌شوند. به نظرم پروژه صوت ظریف هم در آینده به عنوان نمونه‌ای شاخص در تاریخ افتضاحات تبلیغاتی و روابط‌عمومی تدریس می‌شود.

۳) اما برای آنها که شک دارند این پروژه با وزیر «هماهنگ شده» است، علاوه بر سکوت معنادار چند روزه‌ی آقای وزیر، شاید این نکته جالب باشد که جناب شعبانی معروف - مشاور سابق دکتر ظریف - هم گفته که انتشار این مصاحبه به نفع نامزدی دکتر ظریف در انتخابات است.

۴) به نظرم «تِم» این فایل صوتی منتشر شده، کاملاً در امتداد «تِم» مصاحبه دکتر ظریف با روزنامه اعتماد بود. آن مصاحبه هم یک پروژه تبلیغاتی در راستای «ری-برندینگ» دکتر ظریف بود. یک «گریم ملایم» برای انتقال از نقش وزیر امور خارجه، به نقش نامزد ریاست‌جمهوری.

۵) گزاره‌ی معروف آن مصاحبه که کاملاً حساب‌شده در متن کاشته شده و شاید از قبل طراحی و تمرین هم شده بود، «صفر بود اختیارات وزیر خارجه» و «مأمور و معذور» بودن او بود. قرار بود دکتر ظریف «غسل تعمید» داده شده و تطهیر شود تا برای «تولدی دیگر» آماده شود.

۶) در تحلیل آن مصاحبه نوشتم که تناقض‌های دکتر ظریف گاه به جایی می‌رسد که حیثیت حرفه‌ای او را نیز خدشه‌دار می‌کند. اما مصاحبه‌کننده به مثابه‌ی یک «گریمور» تا حد ممکن آسیب‌ها را مدیریت کرده بود. حداقل در آن مصاحبه «صداقت» و «شرافت» دکتر ظریف خدشه‌دار نشد.

۷) اما در این مصاحبه اخیر، به نیت انتساب برخی صفات مثبت و جذاب به سوژه‌ی مورد نظر پیش رفته‌اند (دیپلمات نخبه‌ی مظلوم و دلسوز که با دست بسته برای وطن می‌کوشد)، اما در عمل اساسی‌ترین صفات مورد نیاز برای هر نامزد انتخاباتی، یعنی صداقت و شرافت سوژه را به باد فنا داده‌اند.

۸) وزیری که چند هفته قبل در کلاب‌هاوس دعوت شدن سردار سلیمانی به مسکو و مذاکره در مورد سوریه را با افتخار جز ثمرات برجام به ملت می‌فروخت، در این نمایش تبلیغاتی می‌گوید اساساً این سفر و رایزنی روس‌ها با سلیمانی برای بر هم زدن برجام بود! تقدم و تأخر گفته‌ها مهم نیست. تناقض مهم است.

۹) اصلاً به فرض روس‌ها بعد از برجام حاضر شده باشند با ایران در سوریه همکاری کنند. چرا باید وزیر خارجه ایران از این که یک فرقه‌ی وحشی و خطرناک مثل داعش شکست بخورد و نابود شود ناراحت است؟ نکند قول و قراری بوده که پس از صنعت هسته‌ای، سوریه را هم دو دستی تحویل آمریکا دهند؟

۱۰) ظاهراً برای مغزهای کوچک استعمارزده، اهمیت خرید هواپیما برای تسهیل مسافرت‌های خارجی طبقه‌ای که آنها بدان تعلق دارند، از شکست سلطه‌ی داعش بر سوریه و عراق و دفع داعش از نزدیکی مرزهای ایران و حفظ نفوذ راهبردی و دست برتر ایران در معادلات منطقه اهمیت بیشتری دارد.

۱۱) آیا طراحان این پروژه‌ی تبلیغاتی و نشر دهندگان فایل صوتی حاضرند نامه‌نگاری‌های مسئولان وزارت امور خارجه به مسئولان عالی‌رتبه نظام برای گرفتن پرونده سوریه از سردار سلیمانی و تقدیم آن به وزارت خارجه برای «نقد شدن» در مذاکرات را هم منتشر کنند؟

۱۲) آیا طراحان این پروژه حاضرند توضیح دهند که ماجرای قهر وزیر خارجه با رئیس جمهور در شهریور ۹۹ چه بود؟ علت اصرار وزیر خارجه برای پذیرش طرح پوتین چه بود؟ چرا دکتر ظریف اصرار داشت رئیس جمهور ایران با قاتل سردار سلیمانی در جلسه آنلاین سران ۵+۱ شرکت کند و با ترامپ گفت‌وگو کند؟

۱۳) چه بسا بی اعتنایی‌های تحقیرآمیزی که دکتر ظریف پس از روی کار آمدن دولت بایدن تحمل کرد و شرط و شروط دولت بایدن برای بازگشت به برجام هم ناشی از این باشد که آنها هم خبر داشتند که وزیر خارجه ایران چقدر برای مذاکره با دولت ترامپ دست و پا زده و لابی کرده است.

۱۴) وقتی نگاه یک‌سره خیره به غرب است، نتیجه همین می‌شود. وزیری که حتی پس از امضای توافق با چین می‌گوید سیاست نگاه به شرق زمانی که خود شرق نگاهش به غرب است جواب نمی‌دهد، اکنون می‌گوید روسیه مخالف برجام بود و نمی‌خواست توافق ایران و غرب شکل بگیرد و دنبال بر هم زدن آن بود.

۱۵) قاعدتاً کار «نوابغ دیپلماسی» باید همین باشد که از میدان تعارض منافع قدرت‌ها دنبال تأمین حداکثری منافع ملی ایران باشند، نه آنکه همه‌ی تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد، آن هم سبد سوراخ، بگذارند و همه‌ی سرمایه‌ی خود را در قماری بزرگ در معرض نابودی و تباهی قرار دهند.

۱۶) که در مصاحبه با اعتماد گفت مراسم تشییع باشکوه سردار سلیمانی نشان داد قهرمان مردم ما کسی است که در برابر آمریکا بایستد، اکنون با غصه و حسرت کاهش محبوبیت خودش را با افزایش محبوبیت سردار سلیمانی مقایسه می‌کند و تلویحاً مردم را سرزنش می‌کند که ارزش «دیپلماسی» را نمی‌فهمند.

۱۷) از حضرت امیر (ع) نقل است که «دروغ‌گویی عیبی رسوا کننده است». کاش تصویر دکتر ظریف فقط به عنوان یک وزیر خارجه ساده‌لوح و بی‌کفایت که امتیازات زیادی داد و هیچ امتیازی نگرفت در تاریخ ثبت می‌شد. حتی خاتمی هم سال‌ها قبل گفته بود ترجیح می‌دهم به من بی‌عرضه بگویند تا خائن.

۱۸) اما وزیری که در کارنامه‌اش هیچ دستاوردی ندارد، برای توجیه ناتوانی خود مذبوحانه بر چهره‌ی تابناک اسطوره‌ی بین‌المللی مقاومت پنجه می‌کشد. وزیری که از «بچگی» دیپلمات بوده و «سربازی‌» اش را هم در نیویورک گذرانده، حتی تاریخ حضور مدافعان حرم در سوریه را نمی‌داند.

۱۹) طراحان این پروژه‌ی تبلیغاتی، که متأسفانه دکتر ظریف هم داوطلبانه و مشتاقانه در «سیاه‌بازی» آنها ایفای نقش کرده، مانند آرایشگران ناشی یک آرایش غلیظ بی‌ربط و نامتناسب با شخصیت و مجلس به این «عروس انتخاباتی» خود داده‌اند. در واقع او را با چهره‌ی «بدکارها» بیرون فرستاده‌اند.

۲۰) در تاریخ و فرهنگ و ادبیات ما، همواره در کنار اسطوره‌ها و قهرمان‌ها، آدم‌های حقیری بوده‌اند که ضعف‌ها و ناکامی‌های خود را به وجود آن قهرمان‌ها فرافکنی کرده و از بغض و حسد آن قهرمانان در عذاب بوده‌اند. گاه با ناجوانمردی برای ریختن خون و یا آبروی آن قهرمانان اقدام کرده‌اند.

۲۱) اما همچنان نام آن قهرمانان و اسطوره‌ها است که به احترام زنده مانده است و حکایت آنها است که سینه به سینه نقل می‌شود و الهام‌بخش نسل‌ها است. عزت و ذلت به دست خدا و بر اساس سنت‌های الهی است. اما گویی تقدیر آن است که خبیث‌ها، حسودها و نامردها به دست خودشان ذلیل و رسوا شوند.»

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو
2021-05-11T12:06:46+04:30
داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است. یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می‌سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه‌های واکسن در سامانه تیتک و عرضه...

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری
2021-05-10T21:33:23+04:30
با قانون و بخشنامه، همین طور خالی خالی، کاری از پیش نمی‌رود. خریدوفروش زباله و اساسا پدیده زباله گردی، هم برای زباله گرد و هم برای پیمانکار و منتفع نهایی، پر...

جانِ مادر کجاستی؟

جانِ مادر کجاستی؟
2021-05-10T15:06:43+04:30
سیدبشیر حسینی در پست اینستاگرامی خود با اشاره به حادثه تروریستی مدرسه سیدالشهدا (ع) در دشت برچی کابل و شهادت بیش از ۸۰ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز دبیرستان...

انتفاضه نقطه‌زن

انتفاضه نقطه‌زن
2021-05-10T11:06:43+04:30
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب: ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی
2021-05-10T10:26:54+04:30
حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ طی توییتی نسبت به انفجار تروریسیتی مقابل مدرسه دخترانه روز گذشته در کابل واکنش نشان داد.

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T18:00:06+04:30
باز اخبار افغانستان با داغ‌هایی که خنج بر دل می‌کشد، تیتر اول خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی شد که در ساعات اول صحت و سقمش را به راحتی نمی‌شد باور کرد...

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T17:46:53+04:30
حوالی ساعت۱۷ بود که خبر انفجار دشت‌پرچی به نقل از خبرگزاری‌مهر در شبکه‌های مجازی وایرال شد. شاید اگردر یکی از کشورهای آن‌ور آبی اتفاق افتاده بوده در کمتر از ...

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟
2021-05-09T11:40:09+04:30
روزهای گرم سال که فرا می‌رسد، تب امتحانات بالا می‌گیرد و همواره این ایام با اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان توأم است.

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

شکاف عمیق بین دولت و کتاب
2021-05-09T11:40:09+04:30
با وضع ناگوار اقتصاد در بازارهای مختلف مرتبط با کتاب، به نظر می‌رسد ناشران و نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها در این هشت سال با دفاعی همه‌جانبه از مرگ خود جلوگیری کر...

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت
2021-05-08T11:46:48+04:30
زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاهش قیمت دلار و طلا و سکه را در حالیکه هنوز هیچ تحریمی لغو نشده نشانه خود تحریمی دولت و جنبه تبلیغاتی و...

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست
2021-05-08T10:00:10+04:30
حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد.

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟
2021-05-06T12:20:04+04:30
برخی اخبار و مواضع دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات وین، نگرانی‌ها درباره احتمال عبور از سیاست‌های نظام را پررنگ کرده است.

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر
2021-05-06T12:20:03+04:30
نکته قابل تأمل درباره عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اینکه پنجمین بار است که «تولید» در عنوان سال به چشم می‌خورد.

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد
2021-05-03T14:12:28+04:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان از نقش ستودنی معلمان در دوران این بیماری همه‌گیر یاد کرد.

خبرهای خوبی از وین نمی رسد

خبرهای خوبی از وین نمی رسد
2021-05-03T10:25:45+04:30
محسن زنگنه نماینده مجلس طی توییتی نسبت به جریانات اخیر مذاکرات وین واکنش نشان داد.

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن
2021-05-03T10:25:44+04:30
وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری با...

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر
2021-05-02T15:19:05+04:30
۱۱ مراسم احیا شروع می‌شد. اینطور که آسمان می‌بارید و صفحه میثم مطیعی هم استوری کرد چتر همراه داشته باشید،مثل اینکه حالا حالاها باران ادامه‌دار بود.مردد بودم ...

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم
2021-05-02T10:59:03+04:30
«قدر» در لغت به معنای‌اندازه واندازه‌گیری است و «تقدیر» نیز به معنای ‌اندازه‌گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز...

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین
2021-05-01T15:25:42+04:30
مالک شریعتی نماینده تهران در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «طرح انتخاباتی به جای دستاورد اقتصادی» جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین را منتشر کرد.

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل
2021-05-01T10:59:07+04:30
برای ما که یک سال و خرده‌ای است همه چیز از ما دریغ شده همین یک ساعت یک ساعت‌های روضه و هیئت و مناجات، با تمام فاصله‌ها و رعایت پروتکل‌هایش هم غنیمت است...

مذاکرات وین باید نقد شود

مذاکرات وین باید نقد شود
2021-05-01T10:05:42+04:30
مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای روز سه‌شنبه گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. اما این‌بار یک کارگروه به رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای اضافه شد، تا نحوه باز...

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم
2021-04-28T10:25:46+04:30
تا قبل از پویش هم‌سفره این تصور دور از ذهن بود که غذای اضافه‌ای که بعد از جمع شدن سفره به ناچار در ظرف‌های پلاستیکی جاگیر می‌شدند، می‌توانستند وعده غذایی یک...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...
2021-04-28T10:12:23+04:30
 با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف و ادعاهای ضدملی که در این مصاحبه پیرامون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مطرح شده بود، کماکان واکنش‌ها به ...

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال
2021-04-27T14:16:47+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت با انتشار عکسی در صفحه توییتر خود از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال خبر داد.

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران
2021-04-27T12:56:43+04:30
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علو...

برجام، عامل کاهش قیمت نفت

برجام، عامل کاهش قیمت نفت
2021-04-27T12:56:42+04:30
محمدجوادظریف وزیر امور خارجه، در بخشی از گفت‌وگوی خود با سعید لیلاز که از شبکه سعودی اینترنشنال پخش شد، به یک نکته مهم درباره کاهش قیمت نفت و مذاکرات برجام ا...

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد
2021-04-26T11:56:46+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت از وارد شدن دومین واکسن تولیدی در ایران به مرحله فاز سوم کارآزمایی بالینی خبر داد که پروژه مشترک بین انستیتو پاستور ایران...

اعتماد محرز

اعتماد محرز
2021-04-26T11:56:46+04:30
فاز نهایی تست انسانی واکسن «کووایران برکت» با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و تزریق این واکسن به ۲۰ هزار نفر آغاز شد.

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟
2021-04-25T13:50:07+04:30
مالک شریعتی، نماینده مجلس طی توییتی مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی را که مانع لغو تحریم‌ها شدند، معرفی کرد.

تحفه مرگبار هندی‌!

تحفه مرگبار هندی‌!
2021-04-25T13:50:06+04:30
در حالی که هنوز تب ویروس کرونای انگلیسی در کشور فروکش نکرده خبرهایی از شیوع ویروس کرونای هندی در جهان مخابره شده است؛ ویروسی که به مراتب خطرناک‌تر از نمونه‌ه...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)