X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

«ویکی‌پدیا» چگونه حقیقت را سانسور می‌کند؟!

«ویکی‌پدیا» چگونه حقیقت را سانسور می‌کند؟! 2020-02-12T17:14:04+03:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: جشنواره فیلم فجر، راهپیمایی ۲۲ بهمن، انتخابات مجلس، ماهواره ظفر، مافیای خودروسازی، کروناویروس و شاید ده‌ها هشتگ پرکاربرد دیگر را از نظر می‌گذرانم اما هیچکدام چنگی به دل نمی‌زند.

حجم محتواهای تکراری و کپی افزایش پیدا کرده و خلاقیتی هم در کار نیست، کاربرها عادت کرده‌اند با موج سواری بر روی یک موضوع، خودشان را پیگیر و جریان ساز جلوه دهند در حالی که در این بین بسیاری از موضوع‌ها نادیده گرفته می‌شوند؛ این چند خط تفسیر کوتاهی از فضای این روزهای شبکه‌های اجتماعی به خصوص توئیتر به عنوان یک فضای خاص‌تر و نخبگانی است.

همانطور که اشاره شد، در این فضا بعضاً موضوع‌ها و هشتگ‌هایی آن‌طور که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند درحالی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. روزگاری که رسانه‌ها سرگرم سوژه‌های سیاسی و مسائل روز هستند، برخی از کاربران با استفاده از فضای مجازی روایت‌ها و گزارش‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند.

در عین اینکه به دنبال روایت کاربران از راهپیمایی ۲۲ بهمن بودم، به رشته توییت یک کاربر درباره ویکی پدیا برخورد کردم، موضوعی که مطمئناً جز اولویت‌های رسانه‌ها و جامعه نیست اما سطح اثرگذاری بسیار بالایی دارد. بدون شک تاکنون سر و کارتان به این دانشنامه آزاد افتاده است. این وب‌گاه طبق تعریفی که ارائه داده است «یک دانشنامه برخط چندزبانه مبتنی بر وب با محتوای آزاد و همکاری باز است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر کسی که به اینترنت و وب دسترسی داشته باشد می‌تواند مقالات آن را ببیند و ویرایش کند.»

در همین رابطه روایت مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی فارسی خالی از لطف نیست؛ ماجرا را همانطور که در صفحه شخصی اش نوشته و بی کم و کاست بخوانید:

«یکی از دوستان از من خواست چند مدخل ویکی پدیا عربی را برایش ترجمه کنم که به ایران مربوط می‌شد. در این مدخل‌ها به اطلاعات نادرستی برخوردم. دوستم حساب کاربری‌اش را در اختیارم گذاشت تا آن اطلاعات نادرست را با ارجاع به منبع اصلاح کنم. کمی بعد پیغام‌های تشکر به زبان عربی آمد و این درخواست که به ویرایش‌هایم ادامه بدهم. با وجود اصرار دوستم که تصحیح خطاهای مربوط به ایران را در ویکی پدیای عربی وظیفه ملی و میهنی من می‌دانست، به این کار ادامه ندادم، با این توجیه فلسفی که: حالش را ندارم.

اما چند روز پیش که برخی متون تاریخی را می‌خواندم، حیفم آمد که چرا اطلاعات این متون به صورت آنلاین در دسترس نیست یا اگر هست با جستجو در گوگل و براحتی پیدا نمی‌شود، گفتم چرا همزمان که می‌خوانم، چرا این اطلاعات را در ویکی پدیای فارسی نگذارم و خیری به خلق الله نرسانم؟ چند روز پیش با همان حساب کاربری دوستم و به صورت جدی شروع به ویرایش برخی از مدخل‌های ویکی پدیا کردم، غلط‌ها را حذف و به جایشان اطلاعات درست افزودم، برای هر داده‌ای، ارجاعات آن را بدقت درج می‌کردم. صفحات تازه‌ای هم ایجاد کردم.

چند روز پیش با همان حساب کاربری دوستم و به صورت جدی شروع به ویرایش برخی از مدخل‌های ویکی پدیا کردم، غلط‌ها را حذف و به جایشان اطلاعات درست افزودم، برای هر داده‌ای، ارجاعات آن را به دقت درج می‌کردم. صفحات تازه‌ای هم ایجاد کردم. به پیغام‌ها جواب دادم اما منتظر پاسخ به تظلم خواهی برای فعال کردن دوباره آن حساب کاربری نگون بخت نشدم. خودم حساب کاربری تازه‌ای ساختم و ویرایش و ایجاد صفحه را ادامه دادم. جایی نوشته بود در ۲۴ ساعت گذشته ۲۴ صفحه تازه در ویکی پدیای فارسی ایجاد شده.

دست کم نیمی از این صفحه‌ها را من ساخته بودم که یا درباره شخصیت‌های تاریخی بودند که پیشتر صفحه‌ای درباره شأن نبود یا درباره موضوع‌هایی همچون تاریخ مایه کوبی در ایران، چگونگی شکل گیری روزنامه رسمی، تأسیس وزارت دربار و تغییر تقویم از هجری قمری به خورشیدی. این بار دیگر کار به شب خوابیدن و صبح برخاستن نکشید. ساعاتی بعد نه تنها صفحه‌ها و اطلاعات تازه حذف و غلط‌ها به جای خود برگردانده شد، بلکه پیغام‌های خشم آلودی گرفتم که در آنها متهم شده بودم به اینکه سایت‌های خاصی را تبلیغ می‌کنم و اینکه «تحقیق دست اول» ممنوع است و...

اگر به «تخلف» ادامه دهم، حساب کاربری‌ام بسته خواهد شد. در پاسخ خیلی سعی کردم خشم خودم را مهار کنم. نوشتم: اولاً تبلیغ سایت کدام است؟ اگر سایتی باشد که ارجاعات من به آن زیاد تکرار شده، سایت مشروح مذاکرات مجلس است که سند دست اول تاریخ به شمار می‌رود و تبلیغ آن معنی ندارد. اگر به فرض در مدخل مربوط به فلان دانشگاه، به تاریخچه آن در سایت دانشگاه ارجاع داده شود، تبلیغ آن دانشگاه است؟ در ثانی، «تحقیق دست اول» دیگر چه صیغه‌ای است؟ تمام ویرایش‌های من و صفحاتی که ایجاد کرده‌ام، بر اساس اصول دانشنامه نویسی و بسیار هم با وسواس انجام گرفته.

هر اطلاعاتی که افزوده‌ام، حتماً به منبع ارجاع داده‌ام. نمونه‌های مشخصی هم ذکر کردم که مثلاً سابقه فرمانفرما، مستوفی الممالک، قوام السلطنه و چند تن دیگر در ویکی پدیای فارسی کاملاً غلط نوشته شده بود، بدون اینکه ارجاع به هیچ منبعی داشته باشد، من این اطلاعات غلط را حذف کردم و به جای آن، سابقه درست را با ذکر منبع مشخص کاملاً مستند نوشتم، آن وقت شما در کمال بلاهت، اطلاعات مستند را حذف و اطلاعات غلط بی پایه را به جای خود بازگردانده‌اید. پاسخی که دریافت کردم تکرار طوطی وار همان اتهامات قبلی و ارسال قوانین ویکی پدیا درباره ممنوعیت تبلیغ سایت بود. از نثر و شیوه نگارش پیغام‌ها پیدا بود دارم با کسانی درباره تاریخ و ارجاع به مستندات تاریخی حرف می زنم که … بگذریم… افسوس بر وقت گران‌بها خوردم که به پای سایتی بی بها و بی اعتبار ریختم و اینکه باز کاری کردم که نه نام داشت و نه نان، به مشتی کودن هم بدهکار شدم.»

به خواندن این روایت بسنده نکردم و شروع به مطالعه سایر تجارب کاربران کردم.

پویا نوشته بود: «من هم دقیقاً تجربه‌ی مشابهی داشتم، هرچند خیلی کوچک‌تر و برای ۲، ۳ مقاله بود. وقتی دیدم واکنش‌ها، سیاسی، پرخاشگرانه و با برچسب زنی همراهه فهمیدم وقت گذاشتن برای ویکی‌پدیا فارسی کار عبثیه! یه گروه خودشون رو قیم اونجا می‌دونن و مقالات باید با دیدگاه سیاسی و فکری این گروه منطبق باشه.»

مجید نصیری نژاد هم نوشته بود: «من وقتی چند مطلب ویرایش کردم و رفرنس دقیق دادم و مثل یک روبات و طوطی وار مطالب ریجکت شد دیگه بی‌خیال شدم. از اون به بعد هم دیگه مطالب ویکی پدیا برام مهم نیست و برای مطالب سعی می‌کنم منابع اصلی رو پیدا کنم یا صحت مطالب رو با چند جای دیگه هم چک کنم چون سلیقه‌ای با ویرایش برخورد میشه.»

کاربر دیگری هم نوشته بود: «چند وقت پیش مشخص شده بود که اسرائیل به طور سازماندهی شده ویکی پدیای یکی از زبانهای اروپای شرقی (فکر کنم لهستانی یا چک) را دستکاری می‌کند. اوایل به پروژه ویکی پدیا خوشبین بودم. اما زهی خیال باطل. در یک مسابقه آزاد رانندگی کسی که بهتر رانندگی نمی‌کند نمی‌برد، ماشین بهتر پیروز است. ماشین بهتر هم پول بیشتر می‌خواهد. مایکل شوماخر هم نمی‌تواند با پیکان بر بنز پیروز شود.»

سادات موسوی نیز نوشته بود: «پیوسته با ویکی پدیا عربی، فارسی، اردو و انگلیسی سروکار دارم و آنچه می‌بینیم رسماً تحریف تاریخ و نوشتن چیزهای دور از واقعیت باب میل غرب امری عادی است.»

اشرف نیا هم در رشته توییت دیگری درباره حقیقت ویکی پدیا نوشته بود: «ویکی پدیای فارسی یک رسوایی بزرگ برای بنیاد ویکی پدیاست که با باند بازی جلوی آزادی بیان رو می گیره و تنها اجازه میده مطالب مورد نظر یک عده خاص امکان انتشار داشته باشه، در آمدش هم از ایجاد بک لینک برای برخی کسب و کارهاست که برای هر بکلینک مبلغی بین ۱الی۵ میلیون و حتی بیشتر میشه؛ بنیاد ویکی پدیا اگر باندبازی که در ویکی پدیای فارسی صورت میگیره آگاه بشه مطمئناً جلوش رو میگیره، هر جوری که بتونیم باید این موضوع رو به گوششون برسونیم.»

با مطالعه این موارد به ناگاه خاطره استناد علیفر گزارشگر فوتبال به دانشنامه آزاد ویکی پدیا درباره یک استادیوم ورزشی را یاد آوردم، جایی که وی در زمان گزارش یکی از بازی‌های یورو ۲۰۱۶ نام معمار یکی از استادیوم‌ها را «امیر دولاب» اعلام کرد. ساعتی بعد «امیر دولاب» در اینستاگرام پیام داد و گفت ویکی پدیا را دستکاری کرده تا به علیفر نشان بدهد، این سایت قابل‌اعتماد نیست!

در کنار هم قراردادن این تجارب و اتفاق‌ها نشان می‌دهد، ویکی پدیا با تعریفی که از خود ارائه داده (یک دانشنامه برخط چندزبانه مبتنی بر وب با محتوای آزاد و همکاری باز است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر کسی که به اینترنت و وب دسترسی داشته باشد می‌تواند مقالات آن را ببیند و ویرایش کند) فاصله بسیاری دارد. این در حالی است که متأسفانه به دلیل مراجعه بسیار به این دانشنامه که از نظر رتبه بندی وبگاه‌ها در جایگاه ۱۱ دنیا قرار دارد، توانسته بین عموم جوامع به خصوص فارسی زبان‌ها مقبولیت پیدا کند.

علاوه بر این مسئله نکته دیگری که در این بین حائز اهمیت است، سانسور و بستن دریچه حقیقت است. اتفاقی که به کرات در شبکه‌های اجتماعی با مسدود کردن حساب‌های کاربری رخ داده حالا به دانشنامه‌های الکترونیکی نیز سرایت کرده و مشخص نیست تا به الان چه حجمی از اطلاعات غلط و سانسور شده به دست کاربران فراسی زبان رسیده است؟!

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

آسیبی که فیلترینگ هم نتوانست مانع آن شود!

آسیبی که فیلترینگ هم نتوانست مانع آن شود!
2020-04-05T15:44:24+04:30
خبرهایی مبنی بر از بین رفتن امنیت کاربران تلگرامی حاکی از آن است که آسیب های تلگرام پس از فیلتر شدن آن به نسبت قبل بیشتر شده است.

مشارکت ۷۷۳۷۵ در پویش "سین هشتم سلیمانی"/اسامی ۱۶ برگزیده اعلام شد

مشارکت ۷۷۳۷۵ در پویش "سین هشتم سلیمانی"/اسامی ۱۶ برگزیده اعلام شد
2020-03-31T21:02:57+04:30
با مشارکت بیش از ۷۷ هزار نفر در پویش "سین هشتم؛ سلیمانی"، اسامی ۱۶ نفر برگزیده اعلام شد.

ضرر و زیان چند شرکت هواپیمایی دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا

ضرر و زیان چند شرکت هواپیمایی دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا
2020-03-30T14:16:25+04:30
با توجه به کسادی بازار شرکت های هواپیمایی به دلیل بحران ایجاد شده توسط ویروس کرونا، صنعت هوایی در سال جالی ضرر مالی چشمگیری را تا کنون شاهد بوده است.

توصیه هایی برای مواجهه با افراد مبتلا به کرونا

توصیه هایی برای مواجهه با افراد مبتلا به کرونا
2020-03-30T14:16:25+04:30
یکی از مهمترین مسایلی که در مورد بیماران مبتلا به کرونا باید در نظر گرفت طریقه مواجهه و تعامل با آنهاست. در این اینفوگرافی به برخی بایدها و نبایدها در این زم...

در خانه بمانیم که تموم بشه این دوران

در خانه بمانیم که تموم بشه این دوران
2020-03-30T10:03:05+04:30
موسی راوندی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای پس از دوران قرنطینه و ابتلا همسرش به کرونا ویروس تجربیات و توصیه هایی را در قالب پست در صفحه ی اینستاگرام خود منتشر...

بی بی جان کار گره خورده خودتان عنایت کنید

بی بی جان کار گره خورده خودتان عنایت کنید
2020-03-26T22:49:45+04:30
ابراهیم نصیری بخشی از خاطرات معاون شهید برونسی را که فراخور این روزهای کرونایی و مدافعان سلامت است را روایت می کند.

از امید دادن برای ادامه حیات تا بدرقه کردن به دیار باقی

از امید دادن برای ادامه حیات تا بدرقه کردن به دیار باقی
2020-03-26T15:56:29+04:30
«دختر ایران» روزی در بیمارستان حاضر می‌شود تا جای دختر یا خواهر یک بیمار کرونایی با او از امید به آینده بگوید و روز دیگر عهده دار تغسیل متوفیانی می‌شود تا آن...

کرونا و حساسیت‌های فصلی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟

کرونا و حساسیت‌های فصلی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟
2020-03-25T11:09:40+04:30
با فرا رسیدن فصل بهار برخی افراد با مشکل حساسیت فصلی رو به رو می شوند، این بیماری گاه علائمی شبیه با علائم ویروس کرونا را دارد که باید آن دو را از هم تفکیک کرد.

برایتان چند خورجین کلمه کنار گذاشته‌ام

برایتان چند خورجین کلمه کنار گذاشته‌ام
2020-03-24T11:14:15+04:30
نویسنده و شاعر پویا " حامد عسکری" در صفحه ی اینستاگرام خود خبر از مبتلا شدن خویش به ویروس کرونا را داد.

جزئیات داروی ایرانی درمان ضایعه ریوی بیماران کرونا / آیا ویروس کرونا در آزمایشگاه تولید شده است؟

جزئیات داروی ایرانی درمان ضایعه ریوی بیماران کرونا / آیا ویروس کرونا در آزمایشگاه تولید شده است؟
2020-03-18T19:13:12+03:30
ما طبق تحقیقات علمی به این نتیجه رسیدیم که از ترکیب سه داروی موجود در بازار برای بهبود زودتر بیماران می‌توان بهره برد و التهاب ریوی بیمار زودتر خوب شود.

پویش«سین هشتم؛ سلیمانی» با تصاویر سفره هفت سین/سفر به مشهد جایزه بگیرید

پویش«سین هشتم؛ سلیمانی» با تصاویر سفره هفت سین/سفر به مشهد جایزه بگیرید
2020-03-16T16:26:28+03:30
با ارسال تصویری از سفره‌ هفت سین منزل خود که مزین به عکس سردار قاسم سلیمانی باشد می توانید در پویش «سین هشتم؛ سلیمانی» شرکت نمائید و از ۸ جایزه ارزنده سفرخان...

پویش«سین هشتم؛ سلیمانی» با تصاویر سفره هفت سین

پویش«سین هشتم؛ سلیمانی» با تصاویر سفره هفت سین
2020-03-16T16:13:08+03:30
با ارسال تصویری از سفره‌ هفت سین منزل خود که مزین به عکس سردار قاسم سلیمانی باشد می توانید در پویش «سین هشتم؛ سلیمانی» شرکت نمائید و از ۸ جایزه ارزنده سفرخان...

دنیا بدون تو یک مرد کمتر دارد

دنیا بدون تو یک مرد کمتر دارد
2020-03-16T12:39:52+03:30
در پی درگذشت حسینعلی عظیمی از ایثارگران و جهادگران پیشکسوت، مهدی دادمان در صفحه ی شخصی خود مطلبی در رثای وی نوشت.

از تشکیل تیم های خرید برای سالمندان تا ضدعفونی کردن معابر شهر

از تشکیل تیم های خرید برای سالمندان تا ضدعفونی کردن معابر شهر
2020-03-11T19:58:18+03:30
از هزینه شخصی، خریدها را انجام می دهیم و موقع تحویل، هزینه را دریافت می کنیم بدون ریالی بیشتر! اگر توانی داشتیم تا هر هفته روضه را برگزار کنیم، این توان را ص...

سفر به کدام استان‌ها به‌خاطر کرونا ممنوع است؟

سفر به کدام استان‌ها به‌خاطر کرونا ممنوع است؟
2020-03-07T18:50:17+03:30
با توجه به اینکه شیوع بیماری کرونا با مسافرت افزایش پیدا می‌کند، و امکانات درمانی شهرها برای رسیدگی به مسافران مبتلا شده کافی نیست، سفر به برخی از استان‌ها م...

وقتی رئیس قلابی نظام پزشکی کاشان از سوئد نگران کرونا در ایران می شود

وقتی رئیس قلابی نظام پزشکی کاشان از سوئد نگران کرونا در ایران می شود
2020-03-07T18:50:16+03:30
فردی که بعنوان رئیس نظام پزشکی کاشان معرفی شده، شخصی به نام حسن خواجه عبداللهی، یک پناهنده ایرانی ساکن سوئد است که هزاران کیلومتر آن طرف تر با ضبط ویدئوهای ه...

دلیل نامگذاری ولادت امام علی(ع) به عنوان روز پدر

دلیل نامگذاری ولادت امام علی(ع) به عنوان روز پدر
2020-03-07T14:17:02+03:30
سیزدهم رجب برای شیعیان روز تکریم مقام پدران و عیدی بزرگ است اما به راستی دلیل نامگذاری ولادت امام روز علی(ع) به عنوان روز پدر چه چیزی است؟

آفند کرونایی یگان‌های توئیتری از لندن تا لیبرتی

آفند کرونایی یگان‌های توئیتری از لندن تا لیبرتی
2020-03-05T10:50:15+03:30
حالا که جامعه در حال مهار کردن کروناست، فیک نیوزها در حال تغییر کارکرد این ویروس هستند.

راهنمای مراقبت از کرونایی ها

راهنمای مراقبت از کرونایی ها
2020-03-04T16:03:45+03:30
ویروس کرونا این روزها تبدیل به یک معضل جهانی شده است؛ ویروسی که همچنان قربانی می گیرد و خیال کوتاه آمدن ندارد اما به راستی شیوه درست رفتاری با بیماران مبتلا ...

تفاوت چین کمونیست و ایران اسلامی در مواجهه با کرونا

تفاوت چین کمونیست و ایران اسلامی در مواجهه با کرونا
2020-03-01T15:30:21+03:30
ترس؛ این نام حالت روانی ظهور یافته در جامعه ایرانی در مواجهه با کرونا است.

ماجرای بی‌بی‌سی فارسی و تاجر سعودی چه بود؟

ماجرای بی‌بی‌سی فارسی و تاجر سعودی چه بود؟
2020-03-01T15:16:59+03:30
شواهدی بر تغییر در سیاست‌ها و اصول و نحوه پوشش خبری بی‌بی‌سی فارسی، پیش از خبر عقد تفاهم‌نامه با تاجر سعودی دیده می‌شدکه به تازگی سندی دال بر چرایی آن منتشر شد.

مقایسه علائم کرونا، آنفولانزا و سرماخوردگی

مقایسه علائم کرونا، آنفولانزا و سرماخوردگی
2020-02-29T17:43:37+03:30
برای پیشگیری از کرونا لازم است علائم و تفاوت آن با سرماخوردگی و آنفولانزا را بدانید و تا حد امکان به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها که خود محلی برای انتقال کرونا...

برگزاری کلاس مجردهای متفاوت/ گپ و گفت با چاشنی حفاظت از محیط زیست

برگزاری کلاس مجردهای متفاوت/ گپ و گفت با چاشنی حفاظت از محیط زیست
2020-02-29T10:50:25+03:30
حجت الاسلام شهاب مرادی در کلاس مجردها که این هفته در فضای باز برگزار شد گفت: اینکه جمعی نخبه دغدغه محیط زیست را داشته باشند طبیعی است و اساساً هر ایرانی باید...

برگزاری کلاس مجردهای متفاوت/گپ و گفت با چاشنی حفاظت از محیط زیست

برگزاری کلاس مجردهای متفاوت/گپ و گفت با چاشنی حفاظت از محیط زیست
2020-02-29T10:17:03+03:30
حجت الاسلام شهاب مرادی در کلاس مجردها که این هفته در فضای باز برگزار شد گفت: اینکه جمعی نخبه دغدغه محیط زیست را داشته باشند طبیعی است و اساساً هر ایرانی باید...

عذرخواهی ستاره آمریکایی اپرا از زنان به دلیل سواستفاده جنسی از آنها

عذرخواهی ستاره آمریکایی اپرا از زنان به دلیل سواستفاده جنسی از آنها
2020-02-26T10:43:33+03:30
ستاره آمریکایی اپرا به دلیل سو استفاده جنسی از بیش از ۲۰ زن، مجبور به عذرخواهی شد.

واکنش های رسانه های معاند و شبکه های اجتماعی به منتخب مردم تهران

واکنش های رسانه های معاند و شبکه های اجتماعی به منتخب مردم تهران
2020-02-24T15:03:42+03:30
با اعلام کاندیداتوری دهنوی، اکانت اینستاگرام من و تو، عکسی از صحبتهای دهنوی در حسینیه امام خمینی را به همراه برخی سوابق او که عمدتا سیاسی بود منتشر کرد.

یک اشتباه ساده!

یک اشتباه ساده!
2020-02-23T11:50:20+03:30
صداوسیما در پوشش انتخابات روز جمعه تصاویر و گزارش‌هایی همراه با اشکال را روی آنتن فرستاد و این امر به سوژه فضای مجازی تبدیل شد.

راه‌اندازی مهدکودک جهادی در مناطق سیل‌زده/بازسازی مناطق توسط گروه‌های جهادی در ایام نوروز

راه‌اندازی مهدکودک جهادی در مناطق سیل‌زده/بازسازی مناطق توسط گروه‌های جهادی در ایام نوروز
2020-02-20T13:54:05+03:30
مسئول گروه جهادی «سفیران کرامت» گفت: به منظور کاهش آلام مردم سیل زده و کمک به کودکان آسیب دیده، مهد کودک‌های جهادی در مناطق راه‌اندازی شده است.

سبقت زنان ایرانی از زنان کشورهای توسعه یافته در توسعه و ‏پیشرفت

سبقت زنان ایرانی از زنان کشورهای توسعه یافته در توسعه و ‏پیشرفت
2020-02-19T18:00:49+03:30
‌ پروپاگاندا و شانتاژ رسانه‌های غربی اجازه رسیدن صدای ‏پیشرفت و آزادی زنان در ایران اسلامی را نداده است، در حالی ‏که پس از ۴۱ سال آمارها باور نکردنی است! ‏

ایران عاری از ویروس چینی

ایران عاری از ویروس چینی
2020-02-18T13:27:59+03:30
بیش از ۷۰‌هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند؛ تاکنون گزارشی از ابتلا به این بیماری در ایران گزارش نشده است اما فوق تخصص بیماری های عفونی همواره به...