X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر 2020-06-24T10:08:20+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله _ مرضیه کیان: چند تا از بچه‌ها اجازه نداشتند بدون پدر و مادر حتی تا حرم بروند اما الان خیلی راحت برای فیلمبرداری مستندها، روزها در جنوب کشور می‌مانند!

علی صالحی، طلبه روحانی متولد ۶۹ است که اصرار دارد همچنان در سن ۲۷ سالگی بماند و دلیلش هم شاید فاصله نگرفتن سنش از تیم ۱۵، ۱۶ ساله‌اش باشد. تیم او «سرزمین هنر» نام دارد که در طول ۳ سال گذشته از میان ۱۵۰۰ نفر، ۱۲ دانش آموز خاص خود را انتخاب کرده است. معیار او برای انتخاب دانش آموزانش روابط عمومی و شمه هنری بوده که با زیر ذره بین گذاشتن و رد کردن از فیلترهایی مثل کتاب خوان بودن یا نبودنشان، رؤیا پردازی‌ها و آرزوهایشان، زاویه نگاهشان به تلخی و شیرینی خاطرات زندگی و خیلی چیزهای دیگر گلچین کرده است. دور هم جمع شدن این گروه و فعالیت‌های شاداب و آموزنده آنها چنان تأثیر بالایی در رشد تحصیلی بچه‌ها گذاشته که خانواده‌ها با جان و دل، فرزندانشان را به گروه می‌فرستند. دلیل دیگر این اعتماد هم می‌تواند مراقبت‌های لحظه‌ای صالحی از بچه‌ها باشد؛ مثل سوار کردن تک تک بچه‌ها از در خانه‌هایشان و برگرداندن آنها به خانه بعد از تمام شدن کلاس‌ها و جلسات؛ و این یعنی علی صالحی روزی ۱۲۵ کیلومتر رانندگی می‌کند تا از پردیسان قم به خیابان ۷۲ تن برسد و دوباره همه دانش آموزانش را به پشت در خانه‌هایشان برگرداند!

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

مبادا در تخیلات غرق شوید!

آقا صالحیِ بچه‌های سرزمین هنر، ۲ محور اصلی را در کارش دنبال می‌کند؛ یکی کار کردن روی درس و اخلاق و روحیات بچه هاست که با دیدن فیلم‌ها و مستندها به صورت هفتگی و برگزاری کلاس زبان و خواندن کتاب‌های متنوع در همه حوزه‌ها از هری پاتر گرفته تا خاطرات دفاع مقدس، به دست می‌آید. او تمام تلاشش را می‌کند تا کتاب‌های جذابی انتخاب کند که هم علاقه مندی دانش آموزانش به کتابخوانی بیشتر شود و هم ذهنشان دُگم بار نیاید؛ صد در صد در این راه پروتکل‌های حساس مراقبتی را رعایت می‌کند تا مبادا بچه‌ها در تخیلات کتاب‌ها گم شوند و راه را از بی راهه تشخیص ندهند! که البته صالحی در این زمینه با ۲ تا مشاور که یکی فوق لیسانس روانشناسی است و دیگری دکترای علوم تربیتی دارد، پیوسته مشورت می‌کند تا بچه‌هایش اصولی در مسیر هدف تیم قرار بگیرند.

محور اصلی دیگر آقا صالحی، آموزش‌های هنری است که تا ۶ ماه اول به صورت عمومی بوده. آنها از ۶ ماه دوم به بعد بر اساس گرایش و استعدادهای بچه‌ها که حالا دیگر کشف شده، به صورت تخصصی وارد عمل شدند؛ یکی جذب عکاسی و فیلمبرداری شد، دیگری تدوین را انتخاب کرد. دیگران هم موشن گرافی و طراحی دیجیتال و تصویربرداری و...

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

اول درس بعد هنر

صالحی دل نگران آینده دانش آموزانش است اما در میان حرف‌هایش چندبار تاکید می‌کند که از همان روزهای اول با بچه‌هایش طی کرده که نباید هیچ چشمداشتی برای شغل آینده شأن صرفاً به خاطر حضور در این کلاس داشته باشند.

او با آنها عهد کرده که هر کدام از بچه‌ها باید به همان آرزوهایی که قبل از ورود به تیم داشته‌اند، برسند و بزرگترین دغدغه اش این است که هنر باعث نشود از مسیر تحصیلی شأن دور شوند. برای ما هم می‌گوید: «بچه ها باید برای رسیدن به هدفشان، باید در انتخاب رشته تحصیلی شأن دقت کنند؛ مثل همین الان که ۲ نفر طلبه شده‌اند و در کنار درس‌های حوزه، هنر را هم دنبال می‌کنند. من معتقدم که آنها می‌توانند هرآنچه را که در حوزه می‌آموزند، در هنر به نمایش بگذارند. هرچند، شاید الان کوچک‌تر از آن باشند که چنین دیدگاه‌هایی نسبت به هنر و توانایی و دانش خود داشته باشند.»

بچه‌ها برای روزهای آینده شأن، آرزوهای بزرگی در سر می‌پرورانند. یکی دلش می‌خواهد، خلبان شود، و دیگری هم معلم. یکی خودش را در لباس سپید دندانپزشکی می بیند و دیگری لباس نظامی. به آرزوهایشان می رسند؟ آقای معلم که به دانش آموزانش اعتماد دارد؛ خاطرش جمع است که همه شأن آنقدر بااستعدادند که حتماً به هدفشان می رسند.

همین باور و دغدغه مندی صالحی باعث شده که در ایام تحصیل، کلاس‌هایش را فقط در روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت ۶ صبح تا ۷ و ۸ شب برگزار کند، اما در ایام تابستان بچه‌ها تمام روزهای هفته را با کلاس‌ها و ورکشاپ ها مشغول هستند. تازه، خسته هم نمی‌شوند.

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

هم فال و هم تماشا

وَن آبی رنگ معروف سرزمین هنری‌ها و برخی تجهیزاتشان مثل دوربین و هلی شات را همان سال اول از هزینه ۴ مستند و کارهای کوچکی که انجام دادند، خریداری کردند. البته درآمدشان آنقدر زیاد نبود که تمام این خریدها را انجام بدهند. پس مجبور شدند یک وام بانکی کوچک هم تهیه کنند. همان روزها بود که قرار شد با همین چند وسیله‌های نسبتاً حرفه‌ای اولین مستند جدی خود را با نام «خونه آبی» و با نگاهی خاص و متفاوت به اردوی راهیان نور بسازند.

از همان روز که کار را شروع کردند، بچه‌ها ایده خلاقانه شأن را با آقا صالحی مطرح کردند. تصمیم گرفتند که برای اولین بار یک دکور خاص در ون درست کنند. پس مشغول شدند؛ از کتابخانه و نیمکت گرفته تا گلدان‌های کاکتوس و وسایل تزئینی، همه و همه دست به دست هم داد تا محیطی جذاب را برای برخی مصاحبه‌ها و مکانی دنج برای کتابخوانی خودشان فراهم کنند.

البته مستندهایشان تنها به راهیان نور ختم نمی‌شود. اربعین، شهادت حاج قاسم، کمک‌هایی که مردم از گوشه کنار برای سیل زده‌ها در شهرهای می‌فرستادند، همگی سوژه مستندهای تیم شد که برای آقاصالحی و تمام بچه‌هایش هم فال بود و هم تماشا؛ هم روحیه مهرورزی در آنها شکوفاتر می‌شد و هم مستندسازی شأن قوی‌تر از قبل.محمدطاها یازده بار یک کتاب را خواند!

کار کردن با ۱۲ تا پسربچه ۱۵، ۱۶ ساله که بسیار کنجکاو و پرشور و هیجان هستند و دوستی ۳ ساله بین آنها رنگ و بوی صمیمیتشان را هم بالا برده، دردسرهای خاص خودش را دارد. این موضوع را زمانی متوجه می‌شویم که صالحی گریزی به خاطراتش می‌زند. مثلاً یک بار، یکی از دانش آموزانش می خواسته پرده‌ای را در سالن دفترشان نصب کند که از نردبان بالا می‌رود و با اعتماد به نفس کامل، میخ را به دیوار می کوبد. و ناگهان برق کل مجموعه قطع می‌شود. ماجرا از این قرار بوده که او نمی دانسته که میخ را روی سیم اصلی برق زده! ولی همین ندانستن و تجربه کردن دست مایه شوخی و خنده برای او و دوستان نسبتاً قدیمی اش می‌شود.

ناگفته نماند که خلاقیت و ویژگی‌های خاص بچه‌ها آنقدر زیاد است که اتفاقاً این شیطنت‌ها نمک گروه می‌شود. آقاصالحی تعریف می‌کند که یکی از همین ویژگی‌های خاص را محمدطاها دارد که دیوانه کتاب خواندن است، تا حدی که اگر کتابی دستش بیاید نهایتاً تا نصف روز آن را می‌خواند. اولین باری که محمدطاها ادعا کرده بود کتاب ۵۰۰، ۶۰۰ صفحه‌ای «سرباز کوچک امام» را ۱۱ بار خوانده است، باورش برای صالحی سخت بود تا وقتی که خودش کتاب را دستش گرفت و از صفحات مختلف کتاب سوالاتی پرسید و محمدطاها تمام و کمال مطلب را توضیح داد! مادر محمدطاها که از زیاد کتاب خواندن پسرش کلافه شده بود (آن هم یک کتاب خاص!) بارها تصمیم می‌گیرد که این کتاب را از دسترس او دور کند اما این کتاب چه دست همسایه بود و چه لابلای کتاب‌ها بالای کمد دیواری و چه در میان دیگر وسیله‌ها، باز هم محمدطاها پیدایش می‌کرد و مشغول بازخوانی اش می‌شد.

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

شعله فیلم‌های سینمایی آینده با جرقه خانه آبی

رؤیای صالحی از ادامه فعالیت سرزمین هنر، در سال‌های نه چندان دور پیش رو، ساخت فیلم‌های سینمایی است. حتماً این فیلم‌ها همگی ریشه در همین روزها و همین تلاش‌ها و حتی همین مستند «خونه آبی» خواهند داشت. صالحی سعی می‌کند هر کدام از بچه‌هایش خودشان مربیانی شوند که نگذارند نسل هنر خاموش بماند و کارش تا سال‌های طولانی ادامه پیدا کند؛ او می‌گوید: «حال و هوای نوجوان باید مدام رصد شود، ناراحتی‌ها و خوشحالی‌های آنان همگی مهم هستند».

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

زباله‌های رنگی، قاتل طبیعت

زباله‌های رنگی، قاتل طبیعت
2020-07-04T14:21:26+04:30
آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که هر نفر به‌تنهایی در طول یک سال چه اندازه کیسه پلاستیکی استفاده می‌کند؟ کیسه‌هایی که هرگز از سرنوشت آنها مطلع نمی‌شود.

منشا تضعیف صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟

منشا تضعیف صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟
2020-07-04T09:41:19+04:30
سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، از برخی مستندسازان گلایه کرد.

از "کشک زرد" سیستان تا آبنات‌های ایل سنگسری

از "کشک زرد" سیستان تا آبنات‌های ایل سنگسری
2020-07-04T08:34:35+04:30
اهل سفر است؛در  یکی از سفرهایش به خوزستان، در بازار اهواز خوراکی خوشمزه‌ای می‌خورد که همیشه هم اسمش را فراموش می‌کند؛ از آن خوراکی‌هایی که وقتی داخل دهان می‌...

نمک پرورده ام آقا...

نمک پرورده ام آقا...
2020-07-01T22:07:58+04:30
صدایش زدم، جوابم داد. دردم را گفتم، درمانم شد. خستگی و پریشانی ام را بردم، نشاطم داد. آبرو خواستم، آبرویم شد و... این بار دلم خواست میهمان سفره اش باشم، نمکش...

منشا تضعیف سازی صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟

منشا تضعیف سازی صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟
2020-07-01T09:48:02+04:30
سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، از برخی مستندسازان گلایه کرد.

خروج تدریجی از پایتخت

خروج تدریجی از پایتخت
2020-07-01T09:34:39+04:30
هر سال خرداد ماه، روزهای پردغدغه برای مستأجران آغاز می‌شود؛ مستأجرانی که در گذشته‌های نه‌چندان دور به «خوش‌نشین‌ها» شهرت داشتند اما این روزها به «درماندگان ج...

باید معیشت مردم را نجات داد

باید معیشت مردم را نجات داد
2020-06-29T17:14:50+04:30
احمد نادری نماینده مردم تهران در مجلس نسبت به وضعیت معیشتی مردم واکنش نشان داد.

پدیده «مداح عشق استودیو» کژراهه‌ای خطرناک

پدیده «مداح عشق استودیو» کژراهه‌ای خطرناک
2020-06-29T14:34:46+04:30
متأسفانه در سال‌های اخیر عده‌ای هرچند قلیل به بهانه نوآوری در عرصه مداحی و جذب نسل جوان خطایی راهبردی مرتکب شده‌اند.

آخرین میخ به تابوت دستگاه قضایی عراق کوبیده می شود؟

آخرین میخ به تابوت دستگاه قضایی عراق کوبیده می شود؟
2020-06-29T11:28:23+04:30
احمد عبد الساده نویسنده و روزنامه نگار عراقی در توییتر خود از معامله‌ای که آخرین میخ را به تابوت دستگاه قضایی عراق خواهد کوبید، نوشت.

تحول بنیادین اقتصادی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

تحول بنیادین اقتصادی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
2020-06-29T11:15:08+04:30
شهریار زرشناس کارشناس مسائل سیاسی ایجاد تحول بنیادین در حوزه اقتصاد را روندی زمانبر می داند.

شهیدی که خار چشم منافقان بود

شهیدی که خار چشم منافقان بود
2020-06-29T09:54:54+04:30
با ایمان و متعهد است، متعهد به خانه و خانواده، عاشق زن و فرزندانش است؛ اما تعهدی بالاتر در وجودش ریشه دوانده، که تعهد به تمام زنان و مردان و فرزندان میهنش است.

معمای شهریه حضوری برای کلاس غیر حضوری!

معمای شهریه حضوری برای کلاس غیر حضوری!
2020-06-28T13:34:43+04:30
دانشجو آنقدر منصف هست که می داند استادش برای کلاس آنلاین وقت گذاشته و خودش هم در کلاس ها حضور داشته، اما به دلایلی معتقد است که نباید تمام پول را بپردازد و ب...

ابراز نگرانی نائب رئیس مجلس از بحران کهنسالی جمعیت

ابراز نگرانی نائب رئیس مجلس از بحران کهنسالی جمعیت
2020-06-27T12:21:48+04:30
سیدامیرحسین قاضی زاده نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از بحران کهنسالی جمعیت ابراز نگرانی کرد.

شکلات، به هر قیمتی!

شکلات، به هر قیمتی!
2020-06-27T10:34:51+04:30
در یک روز گرم تابستانی در پله نوروزخان بازار بزرگ تهران، پای درددل فروشندگان قهوه و کاکائو در روزگار بلاتکلیف کرونا نشستم. جالب این که نوتلا، شوالیه لشکر خور...

نوتلا، به هر قیمتی!

نوتلا، به هر قیمتی!
2020-06-27T10:21:37+04:30
در یک روز گرم تابستانی در پله نوروزخان بازار بزرگ تهران، پای درددل فروشندگان قهوه و کاکائو در روزگار بلاتکلیف کرونا نشستم. جالب این که نوتلا، شوالیه لشکر خور...

زنی که همپای شوهرش پای تنور نانوایی کار می‌کند

زنی که همپای شوهرش پای تنور نانوایی کار می‌کند
2020-06-27T09:54:58+04:30
این روزها کار کردن مرد و زن نمی‌شناسد؛ خیلی از زنان همپای مردان کار می‌کنند تا در این شرایط سخت اقتصادی بتوان خانواده را اداره کرد.

آیا فیلترینگ همه‌گیر فضای مجازی درست است؟

آیا فیلترینگ همه‌گیر فضای مجازی درست است؟
2020-06-24T09:28:23+04:30
الهام اکبری نماینده مجلس بر مهم بودن فضای مجازی تاکید کرد و فیلترینگ همه گیر فضای مجازی را دیدگاهی اشتباه می داند.

اتفاق جالبی که سر نماز «حاج قاسم» رخ داد

اتفاق جالبی که سر نماز «حاج قاسم» رخ داد
2020-06-24T09:28:23+04:30
سردار که سر میز ما آمد احوالپرسی کرد و صحبت های خصوصی مان را به او منتقل کردیم. بعد حاج قاسم محمد حسین را بغل کرد و گفت: بالاخره ما دو تا دوست بهم رسیدیم.

دختری که بود دختری که هست

دختری که بود دختری که هست
2020-06-23T16:54:51+04:30
یکی از مؤثرترین افراد در شکل گیری و ماندگاری هر تمدنی؛ زنان و دختران آن جوامع هستند. گروهی که علی رغم شکل گیری جنبش‌های گوناگون همواره مطالبات صحیح و اعتراضا...

دروغ گوبلزی به جای پاسخ به اشکالات و ناکارآمدی ها

دروغ گوبلزی به جای پاسخ به اشکالات و ناکارآمدی ها
2020-06-23T12:28:15+04:30
سیدمحمود رضوی مشاور فرهنگی و هنری مجلس یازدهم طرح شدن فیلترینگ اینستاگرام توسط مجلس یازدهم را تکذیب کرد.

۱۰ شغل مناسب برای مضطرب‌ها

۱۰ شغل مناسب برای مضطرب‌ها
2020-06-23T10:54:55+04:30
افرادی که قربانی اضطراب هستند در زندگی اجتماعی خود دچار اختلال می‌شوند و در استفاده از فرصت‌های تحصیلی و کاری با مشکل مواجه‌اند.

فراوانی نام‌های «رضا» و «معصومه» در سال ۹۸

فراوانی نام‌های «رضا» و «معصومه» در سال ۹۸
2020-06-23T10:01:35+04:30
سخنگوی سازمان ثبت احوال از فراوانی نام «رضا»، «معصومه» و مشتق‌های آن را در سال ۹۸، خبر داد.

جایگاه دختران در مکتب اسلام

جایگاه دختران در مکتب اسلام
2020-06-23T09:48:12+04:30
یک پژوهشگر حوزه زنان به مناسبت روز دختر،در صفحه شخصی توییتر خود از جایگاه ویژه دختر در اسلام نوشت.

مشکلات ادامه‌دار اهالی جنگلوک

مشکلات ادامه‌دار اهالی جنگلوک
2020-06-23T09:34:49+04:30
اواسط اردیبهشت امسال بود که سه آتش‌سوزی در محدوده اسکله صیادی هفت‌تیر، منطقه کپری جنگلوک و پلاژ ساحلی تیس منطقه آزادچابهار رخ داد و ٣٠ خانوار کپرهایشان را از...

سبد سنگین هزینه برای خانواده‌ها

سبد سنگین هزینه برای خانواده‌ها
2020-06-23T09:21:31+04:30
حمل‌ونقل، لوازم‌خانگی و پوشاک بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد را در بین کالاها و خدمات مصرفی کشور داشته‌اند. همچنین تورم نقطه به نقطه بخش حمل‌ونقل ۶/...

فاصله را رعایت کنید

فاصله را رعایت کنید
2020-06-22T16:47:59+04:30
در فاصله ظهر روز شنبه تا ظهر روز یکشنبه ۲۳۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند. از این تعداد یک هزار و ۱۱۴ ‌نفر بستری شدند.

اکبر طبری در ابتدای انقلاب عضو گروهک منافقین بود

اکبر طبری در ابتدای انقلاب عضو گروهک منافقین بود
2020-06-22T15:54:47+04:30
زاکانی نماینده مجلس در توییتی نوشت:" ابتدای انقلاب «اکبر طبری» به دلیل فعالیت در گروهک منافقین دستگیر و زندانی شد."

خانه‌ها نقش بر آب

خانه‌ها نقش بر آب
2020-06-22T09:41:27+04:30
حسین آقامحمدی، کارشناس احداث و بهره‌برداری سد می گوید روستاها در حریم دریاچه ‏سد گتوند قرار دارند، شرکت آب‌نیرو زمین‌ها را تا تراز ٢٣٩ خریده و حالا آب تا ترا...

روزهای خوش خشکرود

روزهای خوش خشکرود
2020-06-22T09:41:26+04:30
«خشکرود، زنده‌رود شده بود. من با چشم‌های خودم رودخانه پرآب را بالاخره دیدم.» افسانه رود پرآب رنگ واقعیت گرفت.