میرنیوز

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی، مراقب خودت باش!

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی، مراقب خودت باش! 2023-03-10T12:04:06+03:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله - جواد شیخ الاسلامی: این دومین جلسه‌ای است که پای درس‌ها و تجربیات مداح پیشکسوت اهل بیت (ع)، حاج منصور ارضی می‌نشینیم. این جلسه نیز همچون جلسه قبلی با آموزه‌های معرفتی و اخلاقی همراه بود. بیشتر صحبت‌های حاج منصور معرفتی است؛ او با دلسوزی عمیق و مهربانانه‌ای، حاصل تجربیات طولانی خود را با مداحان نوجوان و جوان به اشتراک می‌گذارد و بیشترین توصیه‌های او اخلاقی و معرفتی است. اگرچه شنیدن این نصایح و توصیه‌ها با صدا و لحن خود حاج منصور ارضی حال دیگری دارد، اما توصیه می‌کنیم اگر مداح هستید یا ارادتی به دستگاه اباعبدالله (ع) و حضرات معصومین (س) دارید، با شرح دومین جلسه آموزشی مداحی مؤسسه قدیم‌الاحسان همراه باشید:

هیأت ساعت ۱۲ شب؟ پس خانواده چی؟

در جلسه قبلی از مقدمات نماز گفتیم و رسیدیم به وقت نماز. گفتیم کسی که نوکر امام حسین (ع) است باید به وقت دقت کند. اینکه ما به چند هیأت قول بدهیم هم باعث سردرگمی می‌شود و وقت را از بین می‌برد، هم خود استقلال را از آدم می‌گیرد. بعد هم دقت در اینکه توی این مجلس یک خواننده هست یا چند تا؟ وقتی خواننده دیگری هم هست، باید وقت را رعایت کنی. گاهی اوقات اینطوری است که من روضه می‌خوانم و مجلس می‌گیرد، در نتیجه دیگر ول نمی‌کنم. همینطوری وقت را می‌کُشم و برای دیگران وقتی نمی‌ماند. توجه به وقت خیلی مهم است. در جلسه قبل گفتیم بهترین زمان برای روضه و هیأت صبح و بعد از نماز صبح است. یک وقت می‌بینی مستمع ساعت ۱۲ شب می‌آید و در اوج خستگی توجهی به مجلس و روضه و شعرها ندارد. ضمن اینکه وقتی هیأتی این موقع شب برگزار می‌شود، خانواده چه می‌شود؟

به اندازه وقت خودت بخوان، نه بیشتر

یکی از چیزهایی که بین ما متداول است این است که می‌گوئیم «فقط دو خط دیگر می‌خوانم و تمام». یک خط از شعر را می‌خوانی و می‌بینی مجلس گرم می‌شود. خدا اینطوری امتحان می‌کند ها. وقتی مجلس گرم می‌شود می‌گویی پس دو خط دیگر هم می‌خوانم! این تقریباً به سمت دروغ می‌رود. اصلاً لازم نیست بگویی دو خط دیگر می‌خوانم. به اندازه وقت خودت بخوان و مجلس را تحویل بده. غرض اینکه به مسأله وقت توی هیأت دقت داشته باشید.

اگر لباس مناسب نداری، موقع مداحی عبا بینداز

یکی دیگر از مقدمات نماز، که ما آن را در قالب احکام نوکری بیان می‌کنیم، پوشش است. لباس نوکری مهم است. پوشش باید پاک باشد؛ حتی نه مباح. چون مباح هم دایره‌اش خیلی وسیع است. یعنی ممکن است یک لباس پاک باشد، نجس هم نیست، اما این لباس مناسب نشستن روی منبر نیست. خیلی از پوشش‌های ما مثل شلوار تنگ و فلان مدل کاپشن و فاق کوتاه، مناسب مداحی و نشستن روی منبر نیست. لباس مداح باید با جامعه اسلامی بخواند. باید شکل و قیافه و مدل‌اش به یک فرد اسلامی و مؤمن بخورد. اگر لباس‌تان مناسب هیأت نیست، حداقل یک عبا داشته باشید که روی خودتان بیندازید. تازه عبا هم اندازه باشد؛ نه اینکه خیلی بزرگ یا کوچک باشد. پس پوشش خیلی مهم است. بله، رنگ شاد برای جوان خیلی خوب است، ولی باید طوری باشد که به مجلس امام حسین (ع) بخورد. واقعاً اگر کسی بتواند لباس روحانیت را بپوشد بهترین است. ولی اگر بخواهیم طبق مدل روز برویم، یک پالتویی باشد که هم به‌روز باشد و هم به مجلس امام حسین (ع) بخورد.

قبل از اینکه به هیأتی بروی، درباره‌اش تحقیق کن

مرحله بعد مکان نمازگزار است. از شرایط مکان نمازگزار این است که غصبی نباشد. یعنی چی؟ من به یک هیأت قول دادم اما به هیأتی دیگری می‌روم. یا اینکه این مکان دست یک هیأت دیگر بوده، بعد شما بروی به صاحب یا مدیر آنجا بگویی من یک هیأت دیگر می‌آورم! یعنی هیأت قبلی را اخراج کن. این درست نیست. البته اگر آن هیأت دور از انقلاب باشد یا انحرافاتی داشتند مسأله فرق می‌کند. این دقت‌ها مهم است. همچنین ممکن است شما را به یک هیأت دعوت کنند؛ شما باید بپرسی خواننده قبلی چه کسی بوده است؟ هیأت قبلی کی بوده است؟ خیلی باید مواظب باشیم. یک بار مثال زدم؛ مثلاً ما را دعوت کرده بودند برای یک شهیدی. من می‌گفتم سختم است. آنها دوباره از طریق دیگری به ما گفتند و اصرار کردند. تا رفتیم دیدیم آن گروهی که ما را دعوت کرده بودند، به چندنفر دیگر گفتند یک هیچ ما بردیم! نگو آنها هم به یک طریق دیگر به من گفته بودند و من قبول نکرده بودم، اینها گفته بودند ما دعوتش می‌کنیم. اصلاً این مجلس مجلس امام حسین (ع) نیست. این مجلسِ روکم‌کنی است. البته من از این خاطرات زیاد دارم. من همه حرفم این است که اگر شما بخواهید مکان‌شناسی کنید، یکی‌اش این است که مجلس را بشناسی. این مجلس برای چه تو را دعوت کرده؟ مردمش را هم بشناسی. مثلاً صد تا پیرمرد نشسته‌اند، تو را هم دعوت کرده‌اند. حالا تو شعری می‌خوانی که باید دست بزنند. بعد شکایت می‌کنی که چرا اینها دست نمی‌زنند؟ خب خودت می‌بینی که سن‌شان بالاست. نمی‌توانند دست بزنند. سرودت را طوری انتخاب کن که مناسب مجلس باشد. برای همین من همیشه می‌گویم چند تا سرود و شعر آماده داشته باشید.

نقدی که به برنامه معلی داریم

ما اگر این مقدمات را نداشته باشیم، می‌بینید که چه مشکلاتی پیش می‌آید. مثل همین الآن که خواننده زیاد شده و خیلی‌ها مثل جوجه ماشینی نیاز به قرص و دارو و آمپول دارند تا سرپا بمانند. بنیه‌ها ضعیف است. همه حرف ما این است که حتماً باید تفحص کنید. باید تحقیق کنید. اگر اهل استخاره هستید استخاره کنید که اینجا برویم؟ نرویم؟ مجلس کفر است؟ نیست؟ مخصوصاً مجالس عروسی. مثلاً مادرت می‌گوید بیا برای عروسی فلان فامیل بخوان. تو هم می‌گویی باید حرف مادر را گوش کنم دیگر. می‌روی و می‌بینی عجب بساطی! هنوز نزده، می‌رقصند. یکی از ایراداتی که بنده به دوستان معلی گرفتم همین بود. نشان دادن شادی‌های شهرهای مختلف خوب است، ولی حلال و حرامی‌اش را هم بگویید. مواظب مرزها باشیم.

بحث با مرجعی که علیه رهبری صحبت می‌کرد / باید قبله‌شناس باشی

بحث قبله. چرا اول باید قبله را تعیین کنی بعد نماز بخوانی؟ شنیدید که توی بیابان، اگر جهت قبله را ندانی، باید به چهار سمت نماز بخوانی. از این قضیه چه متوجه می‌شوید؟ اگر قبله را گم کرده باشی، اگر امام حسین (ع) را گم کرده باشی، باید چکار کنی؟ سخت می‌شود. بهترین قبله ما خداوند متعال است. قبل از اینکه شروع به خواندن کنی خدا را در نظر بگیر. اینجا قبله مشخص می‌شود. اگر برای خدا نباشد امام حسین (ع) هم قبول نمی‌کند. ما امام حسینی را قبول داریم که به خدا وصل است. وقتی برای امام حسین (ع) و حضرت زهرا (س) نیت می‌کنی یعنی خدا. قبله خدا و امام حسین (ع) است؛ نه فلان سیاستمدار یا حتی فلان عالم. شما باور نمی‌کنید ما ابتدای انقلاب چندسالی فاطمیه را در خانه یکی از مراجع مجلس داشتیم. همان مرجعی که بعداً جلوی انقلاب ایستاد. تازه آقا رهبر شده بودند؛ حوالی سال ۶۸. وقتی هیأت تمام شد، این شروع کرد به صحبت که فلانی سواد ندارد. حالا منظورش کیست؟ مقام معظم رهبری. صدای من درآمد. ببینید، وقتی قبله را بلد باشی و بشناسی، نتیجه می‌گیری. گفتم اینجا خانه توست و من احترامت را نگه داشته‌ام، وگرنه چنان می‌زدم توی دهن‌ات که حواست جمع باشد. آیت الله و مرجع تقلید هستی، باش. ما چون آن آقا را قبول داریم، روی حساب آن آقا آمدیم به مجلس تو. خلاصه دعوا کردیم و تمام محافظین‌اش هم همان شب ول کردند و آمدند تهران. بعداً دیدیم این آدم خیلی درونش خراب است. آیت الله هم باشی، اگر قبله نداشته باشی، از دست می‌روی. من چندین آیت الله دیدم که آخر عمری عاقبت به خیر نشدند. رساله هم داشتند ها! باید قبله را بشناسی.

مجالس ما فقط روضه‌خوانی نیست، قبله‌شناسی است

خیلی‌ها توجه نمی‌کنند. می‌بینی قبله‌شان آن آخوند شیرازی در عراق است، یا فلان مرجع که برای یک شب مداحی ۱۵۰ میلیون تومان پول به مداح می‌دهد. این پول از کجا می‌آید؟ ببین چطوری ما را می‌خرند. بابا امام حسین (ع) بیشتر می‌خرد. شنیدید می‌گویند قبله بعضی‌ها زن‌شان است؟ هرچی زن بگوید انجام می‌دهد؛ حلال و حرامش فرقی نمی‌کند. باید ببینی قبله‌ات کجاست؟ تو که روضه حر را می‌خوانی، باید دقت کنی که حر قبله‌اش را تغییر داد. اصلاً ما روضه نمی‌خوانیم؛ قبله‌شناسی می‌خوانیم. غیر از این نیست. قبله حر یزید بود، بعد آقا امام حسین (ع) را انتخاب کرد. یک لحظه قبله‌اش را عوض کرد و به نتیجه رسید.

قبل و بعد از هر جلسه استغفار کن

آقا! نوکر ریز باشد، امام حسین (ع) می‌بیند، نوجوان باشی، می‌بیند. منتها تو خودسازی کن. اگر نفست را کنترل کنی، اولین نتیجه‌اش این است که توی مناجات و روضه اول خودت گریه می‌کنی. نفس! نفس چیز عجیبی است. اینکه دو سه تا از خواننده‌ها حرف‌هایی زدند و توی رسانه‌ها ضریب پیدا کرد، از نفس است. نفس اژدرهاست، او کی مرده است؟ همین که می‌خواهی بخوانی توی دلت بگو اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم. همین یعنی قبله من خداست. وقتی جمعیت زیادی توی مراسمت نشسته، استغفار کن. قرآن این را می‌گوید. بچه‌ها! بعد از هر مجلس بر شما استغفار واجب است. خواهش می‌کنم این نکته‌ها را اجرا کنید.

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی؛ باید خیلی مواظب باشی

باز هم می‌گویم نفس چیز عجیبی است. بالاخره سن ما از شما بیشتر است. اگر کسی بر نفس‌اش غلبه کند، او فقیه است. امام زمان (عج) هم می‌فرماید فقیه کسی است که «سائل لنفسه». یک خواننده هم باید همین شرایط را داشته باشد. یکبار به یکی گفتم چرا بچه‌های شما مدام توی قهوه‌خانه هستند؟ چون خودش هم توی قهوه‌خانه بود! طوری دود می‌کند که هیچکس بلد نیست. این ره که تو می‌روی به ترکستان است. حسنات الأبرار، سیئات المقربین. تو هیأتی هستی؛ باید خیلی مواظب باشی. شما دانشجوی امام حسین (ع) هستی، در دانشگاه آقا درس می‌خوانی. باید حواست به زندگی‌ات، به اخلاقت، به خواندن‌ات باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مهدی گل‌فروش دنیا را زیبا می‌بیند

مهدی گل‌فروش دنیا را زیبا می‌بیند
2023-03-21T18:16:49+03:30
می‌توانند سبزه عید را از همین مغازه‌ها و دست‌فروش‌ها بخرند که دم عید همه جا هستند. ولی صفحه مهدی گل‌فروش را باز می‌کنند، سفارش سبزه می‌دهند و با تاکسی اینترن...

عید من با تحویل سال تمام می‌شود

عید من با تحویل سال تمام می‌شود
2023-03-19T13:43:26+03:30
درک شادی رسیدن بهار و عید نوروز در دوره‌های مختلف عمر، متفاوت است. نوروز جوانی فرق دارد با نوروز میانسالی. نوروز میانسالی غمی نهفته دارد که از ناممکنی بازگشت...

ایرانی که نمی‌بینند

ایرانی که نمی‌بینند
2023-03-17T13:30:08+03:30
در این گزارش نتایج یک افکارسنجی را مرور می‌کنیم که می‌گوید ۸۸ درصد بانوان کم‌حجاب تهرانی خداباورند.

بیم و امیدهای حفظ پرنده‌های مهاجر در ایران/ چرا امید تنها شد؟

بیم و امیدهای حفظ پرنده‌های مهاجر در ایران/ چرا امید تنها شد؟
2023-03-14T10:36:58+03:30
ایمان ابراهیمی سال‌هاست زندگی‌اش را وقف پرنده‌های ایران کرده است. امروز به سراغ او رفتیم تا درباره امید، تنها درنای باقی‌مانده در ایران حرف بزنیم.

زندگی به روایت مسعود دیانی

زندگی به روایت مسعود دیانی
2023-03-11T12:31:47+03:30
مرحوم مسعود دیانی شاعر، مجری، برنامه‌ساز و دین‌پژوه برجسته کشورمان بود که در ماه‌های اخیر با سرطان درگیر بود. مواجهه عاشقانه و مومنانه او با سرطان و روزنوشت‌...

بازنده بزرگ

بازنده بزرگ
2023-03-11T10:30:10+03:30
توافق ایران و عربستان در چین ضربه‌ای مهلک به صهیونیست‌ها و آمریکا بود و گفت‌وگوی نتانیاهو با ایران اینترنشنال تیر خلاص به حیثیت براندازان ایرانی.

تو شبیه هیچ کدام از تصورات ما نیستی

تو شبیه هیچ کدام از تصورات ما نیستی
2023-03-10T12:04:06+03:30
هزار و چند سال است که دعای شیعیان و مظلومان جهان به ظهور امام عصر (عجل الله فرجه) گره خورده است. امام حاضری که احتمالا با بسیاری از تعریف‌ها و معیارهای امروز...

قهرمانی که غریب مانده است

قهرمانی که غریب مانده است
2023-03-05T13:10:18+03:30
علی‌رغم عدم همراهی مسئولان آتش‌نشانی تهران برای گفت و گو با همکاران شهید رضا دارابی، آخرین شهید آتش‌نشانی کشورمان، مجله مهر در آستانه هفتم این شهید گفت و گوی...

«اعتدال» سعودی، اسم رمز راهبردهای تروریستی

«اعتدال» سعودی، اسم رمز راهبردهای تروریستی
2023-03-04T13:56:46+03:30
سال۲۰۱۷ را باید نقطه عطف جنگ‌های سایبری در جهان خواند. سالی که ترامپ به عربستان سفر می‌کند و با همراهی پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور مصر مرکزی را در ریاض با عن...

توصیه‌های معرفتی حاج منصور ارضی به مداحان جوان

توصیه‌های معرفتی حاج منصور ارضی به مداحان جوان
2023-03-03T10:30:13+03:30
در این گزارش پای صحبت‌های اخلاقی و معرفتی حاج منصور ارضی در جمع مداحان جوان نشسته‌ایم.

چه قدر باید از مرگ پیروز ناراحت باشیم؟

چه قدر باید از مرگ پیروز ناراحت باشیم؟
2023-02-28T15:07:07+03:30
مرگ «پیروز» موجی از ابراز احساسات را در مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی ایرانی برانگیخته است. در این گزارش پای صحبت یکی از اعضای انجمن یوز ایرانی نشسته‌ایم ت...

خطای سلبریتی‌سازی از پیروز

خطای سلبریتی‌سازی از پیروز
2023-02-27T09:53:54+03:30
«پیروز، یوزپلنگ آسیایی ناخوش است». خبری که در روزهای گذشته موجی از بیم و نگرانی را میان دوستداران این توله‌یوز برانگیخته و ابهامات و نقدهای پیشین کارشناسان، ...

همسرم گفت النگوی من را بفروش و برای کمک برو ترکیه!

همسرم گفت النگوی من را بفروش و برای کمک برو ترکیه!
2023-02-25T12:53:50+03:30
داستان محمد عبداللهیان داستان جالبی است. او که در حوادث طبیعی بسیاری حضور داوطلبانه دارد، این بار تصمیم می‌گیرد برای سفر به ترکیه النگوی همسرش را بفروشد! با ...

مادرها هم فوتبال بازی می‌کنند

مادرها هم فوتبال بازی می‌کنند
2023-02-25T08:53:51+03:30
حضور فرزند یکی از بازیکنان در مراسم فینال رقابت‌های لیگ فوتبال زنان، سوژه خاص عکاسان شد.

از حل ۹۹ درصد پرونده‌های اختلافی تا برنامه‌های فرهنگی و مذهبی

از حل ۹۹ درصد پرونده‌های اختلافی تا برنامه‌های فرهنگی و مذهبی
2023-02-22T12:33:48+03:30
حجت‌الاسلام عظیمی زندگی‌اش را وقف مردم و تبلیغ کرده است. خودش می‌گوید خیلی از روزها ۲۴ساعته درحال پیگیری مشکلات مردم است و از اینکه مبلّغ است خوشحال است. این...

ماجرای مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی چیست؟

ماجرای مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی چیست؟
2023-02-21T14:52:07+03:30
از 9آذر تا پایان بهمن امسال، 217 دانش‌آموز قمی دچار مسمومیت‌هایی شده‌اند که به‌صورت سریالی در مدارس این استان تکرار می‌شود. ماجرایی که به بحث داغ شبکه‌های اج...

هیأت توییتری‌ها در خوی چه می‌کند؟!/ آخرین وضعیت خوی

هیأت توییتری‌ها در خوی چه می‌کند؟!/ آخرین وضعیت خوی
2023-02-19T15:16:53+03:30
گروه‌های جهادی زیادی در خوی به خدمات‌رسانی مشغول هستند. امروز با گروه جهادی شهید قربانخانی درباره فعالیت‌های این گروه و آخرین وضعیت زلزله‌زدگان خوی صحبت کردیم.

روایت هاروارد از روند غلط توسعه به سبک پهلوی

روایت هاروارد از روند غلط توسعه به سبک پهلوی
2023-02-16T10:43:29+03:30
در این گزارش سعی داریم با استناد به تجربیات کارشناسان دانشگاه هاروارد از حضور در ایران، به چرایی شکست سیاست‌های توسعه‌ای غربی در ایران در سال‌های پیش از انق...

اتحاد تروریست‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و تحریم‌خواهان علیه ایران!

اتحاد تروریست‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و تحریم‌خواهان علیه ایران!
2023-02-14T13:03:30+03:30
سه-چهار ماهی که گذشت، روزهای خاصی در تاریخ ایران بودند. جنبش زن زندگی آزادی، با نام ایران و حمایت از زنان ایرانی، تمام جنایتکاران و تروریست‌ها و تجزیه‌طلب‌ها...

من خلیل صراف، کهنه‌سرباز جمهوری اسلامی/ روایت یک ارتشی از انقلاب

من خلیل صراف، کهنه‌سرباز جمهوری اسلامی/ روایت یک ارتشی از انقلاب
2023-02-10T13:59:13+03:30
حتما درباره بیعت و دیدار همافران نیروی هوایی ارتش پهلوی با امام خمینی زیاد شنیده‌اید. مجله مهر در مصاحبه با خلیل صراف، از همافران حاضر در دیدار ۲۹ بهمن، به ر...

از «خوی» چه خبر؟ / آخرین وضعیت زلزله‌زدگان و امداد رسانی

از «خوی» چه خبر؟ / آخرین وضعیت زلزله‌زدگان و امداد رسانی
2023-02-06T13:29:16+03:30
این روزها اخبار متفاوتی از شهر زلزله‌زده خوی در رسانه‌ها منعکس می‌شود. برای پی بردن به وضعیت حقیقی مردم پای صحبت یکی از فعالان میدانی این روزهای امدادرسانی ن...

هم‌نوایی شاعران بزرگ زبان فارسی در وصف امیرالمومنین (ع)

هم‌نوایی شاعران بزرگ زبان فارسی در وصف امیرالمومنین (ع)
2023-02-04T10:55:55+03:30
در این مطلب نگاهی داریم به پنج عنوان از بهترین اشعار در وصف امیرالمومنین (علیه السلام).

با پیرهن عزای برادرم، ۵۰۰ متر جنگل را خاموش کردم

با پیرهن عزای برادرم، ۵۰۰ متر جنگل را خاموش کردم
2023-01-31T14:05:56+03:30
پرویز سلیمانی در یک روز دو داغ می‌بیند؛ اول برادری که او و پنج خواهر و برادرش را بزرگ کرده، بعد داغ مادر که بر سر جنازه برادر پر می‌کشد. پیرهن عزای آنان سه س...

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن
2023-01-30T13:02:38+03:30
با علنی شدن متن نامه ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبنی بر فیلتر کردن فیلیمو، رئیس دانشگاه صدا و سیما در توئیتر واکنش نشان داد.

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟
2023-01-30T09:56:00+03:30
با شنیدن وقوع زلزله و سیل حس همدردی ما را آرام نمی گذارد و برای کمک به هموطنان‌مان و اطلاع از شرایطشان بی‌قراریم. اما آیا در این مواقع هر لباس یا هر خوراکی ب...

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند
2023-01-29T13:29:19+03:30
حجت الاسلام حسین‌پور یکی از هزاران روحانی است که زندگی خودشان را وقف تبلیغ و مردم کرده‌اند. امروز پای صحبت‌های روحانی نشسته‌ایم که سال‌هاست زندگی‌اش در تبلیغ...

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T16:15:57+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. در این گزارش نگاهی به دلایل مهاجرت ورزشی داشته‌ایم.

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T15:49:22+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. خبری که هنوز از سمت خود ورزشکار رد یا تایید نشده. در این گزارش نگاه...

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!
2023-01-27T15:41:39+03:30
علم بشر در قرن ۲۱ ام هم هنوز به کشف بسیاری از امراض اشراف ندارد، چه رسد به درمان آنها. «سندروم لهجه خارجی» یکی از بیماری‌هایی است که با قدمت بیش از ۱۰۰ سال ا...

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟
2023-01-25T10:37:09+03:30
دنیای بازی های رایانه ای هر روز سخت و پیچیده تر از دیروز در حال پیشرفت است. این که در این دنیا چگونه وارد بازی ناسالم نشویم موضوعی جالب و مورد بررسی است که ر...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)