میرنیوز

خطای سلبریتی‌سازی از پیروز

خطای سلبریتی‌سازی از پیروز 2023-02-27T09:53:54+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، این روزها یکی از اخبار بحث‌برانگیز رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، حال نامساعد پیروز و راهی بیمارستان شدن این یوزپلنگ آسیایی است. یوزپلنگی که به لطف شبکه‌های اجتماعی حالا چیزی بیشتر از تنها یک گونه رو به انقراض است. روزنامه رسالت در گزارشی به این مسئله پرداخته است:

«پیروز، یوزپلنگ آسیایی ناخوش است». خبری که در روزهای گذشته موجی از بیم و نگرانی را میان دوستداران این توله‌یوز برانگیخته و ابهامات و نقدهای پیشین کارشناسان، سرخط خبرها را به خود اختصاص داده است.
پیروز، فرزند «ایران» و «فیروز» است که ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به همراه دو توله‌یوز دیگر متولد شد، اما به فاصله چند روز، دو توله یوز تلف شدند و امیدها برای زنده ماندن پیروز نیز کاهش یافت. در همان زمان، برخی کارشناسان حیات‌وحش اعلام کردند که سزارین غیرضروری «ایران»، نگهداری توله‌ها در شرایط نامناسب و استفاده از شیر خشک فاقد کیفیت، عامل تلف شدن توله‌ها بود. به‌این‌ترتیب سازمان حفاظت محیط‌زیست که با موجی از انتقادها مواجه شد، برای زنده ماندن توله‌یوز سوم از یک دامپزشک آفریقایی کمک گرفت.
این دامپزشک، چهارم خرداد برای معاینه «ایران» و سومین توله‌اش به ایران سفر کرد و به‌صراحت گفت که احتمال زنده ماندن توله سوم ۶۰ درصد است؛ «زیرا نباید انتظار داشته باشیم توله‌ای که از مادر جداشده است و دستی تغذیه می‌شود، زنده بماند».
بااین‌حال، پیروز با گذر از مراحل حساس، وضعیت بهتری پیدا کرد و حسن اکبری، معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست از پایدارتر شدن و وزن گرفتن او خبر داد و گفت: «در حال حاضر، به‌تدریج پیش‌غذاها جای خود را به گوشت مرغ داده‌اند. کارکرد دستگاه گوارش و کاهش وزن شدید و فاصله‌ای که با وزن استاندارد داشت کمی بهتر شده است و نسبت به گذشته وضعیت پایدارتری دارد.» پس‌ازآن، به‌طور مرتب عکس‌ها و فیلم‌هایی از پیروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مربوط به اطلاع‌رسانی از مراحل رشد وزندگی این توله‌یوز بود و به‌جای توجه به تعداد یوزهای طبیعت و شرایط زیستگاه آن‌ها، همه چشم‌ها به پیروز و عکس‌هایش دوخته شد. این موضوع به‌دفعات با ابراز مخالفت و واکنش منفی تیمارگران حیات‌وحش و متخصصان این حوزه همراه شد. به‌زعم آن‌ها «نباید پیش از قطعی شدن و موفقیت کامل، امید افکار عمومی را تحت تأثیر قرارداد و ناامید کرد.»
کما اینکه مدتی قبل با اظهارات علیرضا شهرداری، تیمارگر پیروز، زنگ خطرها به صدا درآمد. او در گفت‌وگو با همشهری تصریح کرد: «پیروز یک توله‌یوز طبیعی نبوده، شیر مادر نخورده، مشکلات گوارشی داشته و در چهار روز ابتدایی تولد بدترین شیر ایرانی را خورده، درهرصورت اگر سزارینش به‌موقع بوده یا نه، مشکلات ژنتیکی یا هر مشکل دیگر داشته یا نداشته، یا هر مسئله‌ای که در سلامت او نقش داشته که نمی‌توانیم دقیقاً به آن اشاره‌کنیم، از ابتدای تولد با پیروز بوده است.»


یوزپلنگ‌های تکثیر در اسارت، سلبریتی نیستند
حالا پیروز بیمار و رنجور است و به گفته مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان محیط‌زیست، این توله یوز هنوز به وضعیت پایداری نرسیده و باید آمادگی هر مسئله‌ای را داشته باشیم.
غلامرضا ابدالی در گفت‌وگو با ایسنا، خبر از نارسایی کلیوی داده و البته «این نارسایی از ابتدا همراه پیروز بوده است چراکه در شرایط نرمال به دنیا نیامده، سزارین شده و شیر مادر را هم تغذیه نکرده است. بدین‌جهت بسیاری از پارامترهایی که یک توله سالم باید داشته باشد را نداشته است. اکنون هم به علت این بیماری دچار ضعف شده است. در برخی موارد این ضعف شدت پیدا می‌کند و طبیعتاً با این وضعیت وقتی کلیه کار نکند بعضی پارامترها مانند اوره و کراتین او بالا رفته و خون تصفیه نمی‌شود.»
ابدالی روز گذشته هم خبر داد آزمایشات انجام‌شده دامپزشکی برای «پیروز» نسبت به آزمایش‌های روز گذشته نتایج بهتری نشان می‌دهد اما هنوز حال عمومی پیروز خوب نیست و بیماری سلامت این حیوان را تهدید می‌کند.
این روزها احوالات پیروز نه‌فقط دوستداران حیات‌وحش که عادی‌ترین افراد جامعه را هم نگران کرده، درحالی‌که دستکم از اظهارنظرها و فعالیت‌های کاربران در رسانه‌های مجازی نمی‌توان به این نتیجه رسید که مردم برای سایر گونه‌های در حال انقراض نیز همسنگ یوزپلنگان کم‌شمار بی‌تاب باشند. واقعیت آن است که پیروز تبدیل به یک سلبریتی شده و هر اتفاقی می‌تواند افکار عمومی را ملتهب و نگران کند. دراین‌باره هشدارهای لازم از مدت‌ها قبل داده‌شده بود و الهه پهلوان، عضو بنیاد حفاظت از محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران در گفت‌وگویی با تسنیم تأکید کرده بود: «سازمان محیط‌زیست نباید از تکثیر گونه‌ای که در حال آزمون‌وخطاست، «سلبریتی» بسازد و با افکار عمومی بازی کند.»
جمعیت یوزپلنگ سال‌هاست در معرض خطر انقراض قرارگرفته و بر اساس آمار موجود «در زیستگاه‌های طبیعی حیات‌وحش ایران، با احتساب یوزهایی که احتمالاً شناسایی نشده‌اند، جمعیت این‌گونه در ایران زیر
۳۰ فرد برآورد شده» و این درحالی‌که است که سازمان محیط‌زیست، حفاظت از زیستگاه را برای نجات این‌گونه ارزشمند به‌طورکلی رها کرده و پروژه تکثیر در اسارت را در پیش‌گرفته است. پهلوان با انتقاد از این موضوع می‌گوید: «حتی بیشتر به‌جای آن‌که متمرکز بر ارتقای زیستگاه این‌گونه ارزشمند شوند، به دنبال ازدیاد و حفظ ژن در محیط اسارت هستند. شاید این طرح در آینده تبدیل به طرح موفقی شود اما سازمان محیط‌زیست دو نکته را باید بپذیرد؛ اول آنکه حفظ و ارتقای زیستگاه را اولویت نخست خود قرار دهد و دوم آنکه نباید از یوزهای تکثیر در اسارت سلبریتی بسازد چراکه اگر هر اتفاقی برای این حیوانات ارزشمند بیفتد، افکار عمومی ملتهب خواهد شد.»
دکتر پیام محبی، رئیس جامعه دامپزشکان ایران نیز بر این باور است که در بهترین حالت، سازمان محیط‌زیست می‌تواند از «پیروز» به‌عنوان یک اینفلوئنسر استفاده کند، کمااینکه تا الان هم این توله یوز بیشتر نقش یک مانکن و اینفلوئنسر در اینستاگرام را داشته است تا یک حیوان حیات‌وحش.
محبی، پیروز را یک حیوان حیات‌وحش نمی‌داند، همانند بسیاری ازمنتقدان دیگر که چنین دیدگاهی را بارها در گفت‌وگو با «رسانه‌ها» به اشتراک گذاشته‌اند.
رئیس جامعه دامپزشکان ایران معتقد بوده و هست که: «پیروز» یک حیوان در اسارت است و دیگر هیچ‌وقت نمی‌تواند حیوان طبیعت باشد. این مسئله کاملاً روشن است که پیروز هرگز مانند دیگر حیوانات وحشی و درنده‌ای که در طبیعت رشد وزندگی کرده‌اند، نخواهد شد. این توله یوز خلق‌وخوی درندگی و وحشی‌گری ندارد. در توضیح این جریان، دو مسئله مطرح است؛ اول اینکه حیات‌وحش به‌مثابه یک مدرسه است؛ هنگامی‌که یک توله یوزپلنگ متولد می‌شود، مادرش مانند یک معلم دائماً در حال آموزش و یاددادن به اوست. انسان هیچ‌وقت نمی‌تواند مادر یک حیوان باشد و آموزش‌ها و خدماتی که مادر به توله ارائه می‌کند را عرضه کند. دوم اینکه به ازای هر یک روزی که یک توله حیات‌وحش، فرقی نمی‌کند توله یوزپلنگ باشد یا کفتار، در محیط‌زیست به سر نبرد، از یادگرفتن یکسری مسائل و آموزه‌ها محروم است. بنابراین حتی اگر روزی هم به محیط‌زیست بازگردانده شود امکان اینکه بتواند خود را با این محیط و چالش‌های آن وفق دهد، بسیار کم است.
مدافعان و مخالفان پروژه تکثیر یوز در اسارت حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و دارند. الهه پهلوان، عضو بنیاد حفاظت از محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران با اشاره به این موضوع می‌گوید: «برخی معتقدند هیچ تجربه موفقی از انتقال حتی یک یوز پرورش‌یافته در اسارت یا نیمه اسارت به طبیعت وجود ندارد و ازنظر برخی دیگر با این وضعیت بحرانی تعداد یوزپلنگ‌های موجود، جدا کردن آنان از طبیعت اشتباه است چون‌که اندک شانس زادوولد جهت بقا هم، از آنان گرفته‌شده است.»


مرگ وزندگی پیروز تأثیری در نجات نسل یوزپلنگ ندارد
محمدعلی یکتانیک از تیمارگران حیات‌وحش، موافق پروژه تکثیر یوز در اسارت نیست. او در گفت‌وگو با «رسالت» تأکید می‌کند: «مرگ وزندگی پیروز تأثیری در نجات نسل یوزپلنگ ندارد. این توله یوز همانند بچه‌گربه و حیوان باغ‌وحش است و تنها به‌عنوان نماد و سمبل حفاظت از طبیعت ایران شناخته می‌شود. یوزپلنگان وحشی در دل زیستگاه‌ها با مصائب ریزودرشت از خشکسالی و سگ‌های ولگرد، تا کمبود غذا و هجوم شکارچیان دست‌به‌گریبان‌اند. بنابراین آن اتفاقی که در اکوسیستم رخ می‌دهد، با آنچه در اسارت اتفاق می‌افتد، قابل‌مقایسه نیست و هیچ شانسی برای آنکه یوزهای تکثیرشده در اسارت به طبیعت معرفی شوند، وجود ندارد. حتی در آفریقا هم این پروژه ۹۸ درصد شکست‌خورده است.»
یکتانیک در ادامه می‌گوید: «چرا اصرار داریم، زیستگاه یوز را رها کرده و محیط‌بان‌ها را بدون هیچ‌گونه امکاناتی در تعقیب و گریز شکارچیان تنها بگذاریم، چرا هرروز اخبار کشف معادن در دل زیستگاه‌ها و قتل‌عام حیات‌وحش در جاده‌های میان‌گذر را نادیده می‌گیریم و فقط به پروژه تکثیر یوز در اسارت فکر می‌کنیم؟ البته تمامی یوزهای در اسارت از طریق سیستم قاچاق به این چرخه واردشده‌اند و هنگامی‌که چوپانی می‌تواند دو توله یوز (توران و آذر) را بردارد و از طبیعت جدا کند، نشان‌دهنده آن است که مافیایی حیوانات را از طبیعت به دل اسارت می‌کشاند، درحالی‌که هیچ نتیجه‌ای ندارد. اگر بچه‌گربه‌ای را از خیابان جدا کرده و در خانه نگهداری کنید، پس از گذشت مدتی که آن را به خیابان برمی‌گردانید، سر اولین چهارراه براثر تصادف جانش را از دست می‌دهد. در مورد یوزپلنگ وضعیت به‌مراتب بغرنج‌تر است، این‌گونه وحشی باید خودش را با سخت‌ترین شرایط طبیعت از خشکسالی، بی‌غذایی و هجوم شکارچیان سازگار کند، بنابراین نگهداری و تکثیر در اسارت، تأثیری بر طبیعت ندارد. این پروژه بارها در سطح دنیا آزموده شده اما در کشور ما، مسئولان تمام بودجه و انرژی و تمرکز خود را در این راه صرف کرده و از اصل موضوع غافل‌اند. جمعیت یوزپلنگ ما در طبیعت هنوز پویا و مولد است و باید زیستگاه‌ها را با چنگ و دندان حفظ کرد، ولی مسئولان سازمان محیط‌زیست صرفاً به دنبال تبلیغ و انتشار عکس‌های پیروز هستند. در این میان، گروهی هم از آن‌سوی دنیا تحت عنوان انجمن یوزپلنگ ایرانی به محیط‌زیست نقشه راه می‌دهند. انجمنی که از ۲۰ سال گذشته تاکنون اقدام درستی انجام نداده! عجیب است که حتی یک‌بار هم عملکردش در بوته نقد و بررسی قرار نگرفته. انجمنی که میلیاردها تومان بودجه داخلی و میلیاردها تومان بودجه خارجی دریافت کرده اما اصلاً مشخص نیست این مبالغ در کجا و چگونه هزینه شده و فعالیت آن‌ها چه نتیجه و دستاوردی داشته است. این انجمن یک‌بار اعلام کرد که ۱۷ یوز را در کل ایران شناسایی کرده، مدتی بعد گفت که فقط دو یوزپلنگ ماده در کل ایران وجود دارد و بعدهم اعلام کرد، فقط در استان سمنان ۲۵ یوز شناسایی‌شده، اما همه این آمارها یکی پس از دیگری اشتباه بود. عجیب است که جامعه محیط زیستی ما پرسشگر نیست و این موارد را بررسی و راستی آزمایی نمی‌کند. ما در حال از دست دادن ثروتی هستیم که هیچ علم و سرمایه‌ای نمی‌تواند آن را دوباره از نو خلق کند. براثر خطا در برنامه‌ریزی، یک یوزپلنگ از طبیعت حذف‌شده و اخیراً هم دو توله یوز (توران و آذر) را از طبیعت حذف کرده‌اند. یک توله یوز ماده نیز براثر تصادف جانش را ازدست‌داده که در خبرها گم شد. چرا همه نگاه‌ها به سمت پیروز است، چرا کسی برای آن توله یوزی که براثر تصادف جان داد، دلسوزی نمی‌کند؟ درحالی‌که تمام این‌ها گنجینه‌های غیرقابل تکرارند.»


حیواناتی که از نوزادی دچار سوءتغذیه هستند، معمولاً به دوسالگی نمی‌رسند
این فعال حیات‌وحش با انتقاد از معاونت محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید: «رویکرد این معاونت در حوزه حیات‌وحش به رویکردی کاملاً تبلیغاتی تبدیل‌شده، درصورتی‌که زیستگاه‌ها یکی پس از دیگری تحلیل رفته است. آیا یک‌هزارم تبلیغات و مانورهای رسانه‌ای در مورد پیروز و بودجه‌ای که صرف پروژه تکثیر یوز در اسارت شده، برای حوزه احیا و ارتقای سطح حفاظت زیستگاه‌ها و تأمین امنیت حیات‌وحش در داخل زیستگاه‌ها صرف شده است؟ آیا برای بهبود مسائل معیشتی و حقوقی محیط‌بانان و یا افزایش تعداد محیط‌بانان اقدامی صورت پذیرفته و موضوع ایمن‌سازی جاده‌ها، حاشیه‌گذر و میان‌گذر زیستگاه‌ها موردتوجه بوده است؟ پاسخ تمامی این پرسش‌ها یک «نه» بزرگ است. فیروز را به‌عنوان یوز مولد و غالب منطقه از طبیعت جدا کردند، یوزپلنگی که باید ژن آن منتقل می‌شد. این ژن حاوی هوش و تجربه حیوان است، اما این ژن قوی را به‌راحتی از طبیعت حذف کردند، درنهایت هم با ایران جفت‌گیری کرد. حاصل آن تولد سه توله یوز بود که خیلی زود دو توله یوز تلف شدند، به‌این‌علت که پس از سزارین ایران، به فکر شیرخشک توله‌ها نبودند. طبیعتاً یوزپلنگ ماده پس از سزارین به توله‌هایش شیر نمی‌دهد و آن‌ها را قبول نمی‌کند. این از بدیهی‌ترین نکته‌ها میان گربه‌سانان است و رعایت نکردن این نکته از اشتباهات عجیب نگه‌دارندگان توله‌ها بوده است. عجیب‌تر آنکه با توله‌ها همانند نوزاد انسان رفتار شد، بنابراین یکی از سه توله به دلیل «مشکلات ریوی» تلف شد و همان زمان، متخصصان با توجه به تصاویر شیر دادن تیمارگران به این توله‌ها، گفتند که به‌احتمال‌قوی روش نادرست شیر دادن دلیل خفگی بوده است. مرگ توله دوم به علت فقدان شیرخشک مناسب بیش‌ازپیش موجب تعجب و ناراحتی جامعه شد، درحالی‌که شیرخشک مناسب به‌راحتی قابل‌دسترس است. درنهایت هم فقط پیروز، آن‌هم باحالتی رنجور و آسیب‌دیده زنده ماند و از همان ابتدا غذای درستی مصرف نکرد و امکانات نگهداری هم مناسب نبود. وقتی توله یوز، شیر مادرش را نمی‌خورد، نه‌تنها به سوءتغذیه که به ضعف سیستم ایمنی دچار خواهد شد. حتی فرآیند مک زدن پستان مادر در شکل‌گیری دستگاه گوارش و کلیه مؤثر است و در حال حاضر پیروز از نارسایی کلیه رنج می‌برد و متعاقب آن دچار یبوست است، بنابراین اتفاقی که برای پیروز رخ‌داده دور از ذهن نبود و حیواناتی که از نوزادی دچار سوءتغذیه هستند، معمولاً به دوسالگی نمی‌رسند. همه این‌ها، نتیجه عملکرد معاونت طبیعی سازمان محیط‌زیست است.»


نگرانی برای ادامه پروژه سلبریتی سازی از حیات‌وحش
در همین حال سپهر سلیمی، فعال حقوق حیوانات اگرچه منتقد عملکرد سازمان محیط‌زیست است اما مخالفتی با اجرای پروژه تکثیر یوز در اسارت ندارد. او معتقد است، این پروژه در مورد پیروز به‌درستی اجرایی نشده و در گفت‌وگو با «رسالت» مطرح می‌کند: «قرار بود پیروز حاصل یک پروژه علمی باشد و یوزپلنگ آسیایی در اسارت تکثیر و سرانجام به زیستگاه طبیعی معرفی شود، اما این پروژه از همان ابتدا به شکل بدی جلو رفت و اکنون محرز است که خطاهای بزرگی رخ‌داده، سازمان محیط‌زیست با سوءاستفاده تبلیغاتی این توله یوز را به یک سلبریتی تبدیل کرده تا حواس مردم را از مسائل مهم‌تری که در محیط‌زیست اتفاق می‌افتد، پرت کند. این اقدام مسبوق به سابقه است و سازمان برای جلوگیری از پرسشگری جامعه و ایجاد غفلت، مردم را با برخی پروژه‌ها سرگرم می‌کند، درصورتی‌که زیستگاه‌های درجه‌یک یوزپلنگ آسیایی به مشکلات عدیده‌ای دچار شده و سازمان محیط‌زیست به‌جای توجه به این مسئله، درگیر اخبار فانتزی است تا ذهن مردم را از اصل ماجرا منحرف کند. در این میان، کسی هم نمی‌پرسد؛ وضعیت یوزها در طبیعت چگونه است و دیگر خبری از تصادفات جاده‌ای یوزپلنگ‌ها و یا شرایط زیستی و حتی وضعیت محیط‌بانانی که باید حافظ یوزها باشند منتشر نمی‌شود. می‌بینید که طی ماه‌های گذشته به‌صورت جدی برای نجات یوزها در زیستگاه طبیعی تلاشی صورت نپذیرفته، درحالی‌که هرچند روز یک‌بار عکس و فیلمی از پیروز در فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود. در حال حاضر هم تمامی افراد نگران پیروزند ولی نگرانی مهم‌تر؛ نابودی زیستگاه‌ها، نابودی منابع آبی و خشکی رودها و تالاب‌ها، حضور دام در زیستگاه‌های طبیعی، هجوم معادن به مناطق حفاظت‌شده، کمبود امکانات محیط‌بانی و وجود صدها هزار شکارچی است و در این شرایط شاهد ادامه پروژه سلبریتی سازی از حیات‌وحش هستیم. مشابه این اتفاق در مورد پیدا کردن جفت برای امید و درنای سیبری نیز رخ‌داده است، حال‌آنکه در فصل مهاجرت پرندگان، صدها هزار پرنده مهاجر شکار می‌شوند.»
سلیمی در خاتمه، این نکته را به اظهاراتش اضافه می‌کند، «اگر پروژه تکثیر یوز در اسارت به‌درستی پیش می‌رفت، می‌شد به نجات یوز امیدوار بود، اما از ابتدا مسیر را اشتباه رفته و تنها به انتشار عکس و فیلم بسنده شده است. تا پیش از اینکه پیروز در بیمارستان بستری شود، خبری مبنی بر آزمایشات این توله یوز و وضعیت پزشکی آن منتشر نشد، بنابراین هدف صرفاً تبلیغات بوده است. به ضرس قاطع می‌توان گفت که این‌گونه وحشی برای مدیران سازمان چندان اهمیتی ندارد، اگر غیرازاین بود، از زیستگاه‌ها حفاظت می‌کردند. وقتی زیستگاه‌ها را به‌طورکلی رها کرده و به سمت پروژه تکثیر در اسارت حرکت می‌کنند، شائبه‌هایی به ذهن متبادر می‌شود. حتی اگر این پروژه در مسیر درستی قرار می‌گرفت، بازهم درست و اصولی آن بود که اول زیستگاه و گونه‌های زنده موردحفاظت قرار گیرند و سپس پروژه تکثیر یوز در اسارت دنبال شود.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مهدی گل‌فروش دنیا را زیبا می‌بیند

مهدی گل‌فروش دنیا را زیبا می‌بیند
2023-03-21T18:16:49+03:30
می‌توانند سبزه عید را از همین مغازه‌ها و دست‌فروش‌ها بخرند که دم عید همه جا هستند. ولی صفحه مهدی گل‌فروش را باز می‌کنند، سفارش سبزه می‌دهند و با تاکسی اینترن...

عید من با تحویل سال تمام می‌شود

عید من با تحویل سال تمام می‌شود
2023-03-19T13:43:26+03:30
درک شادی رسیدن بهار و عید نوروز در دوره‌های مختلف عمر، متفاوت است. نوروز جوانی فرق دارد با نوروز میانسالی. نوروز میانسالی غمی نهفته دارد که از ناممکنی بازگشت...

ایرانی که نمی‌بینند

ایرانی که نمی‌بینند
2023-03-17T13:30:08+03:30
در این گزارش نتایج یک افکارسنجی را مرور می‌کنیم که می‌گوید ۸۸ درصد بانوان کم‌حجاب تهرانی خداباورند.

بیم و امیدهای حفظ پرنده‌های مهاجر در ایران/ چرا امید تنها شد؟

بیم و امیدهای حفظ پرنده‌های مهاجر در ایران/ چرا امید تنها شد؟
2023-03-14T10:36:58+03:30
ایمان ابراهیمی سال‌هاست زندگی‌اش را وقف پرنده‌های ایران کرده است. امروز به سراغ او رفتیم تا درباره امید، تنها درنای باقی‌مانده در ایران حرف بزنیم.

زندگی به روایت مسعود دیانی

زندگی به روایت مسعود دیانی
2023-03-11T12:31:47+03:30
مرحوم مسعود دیانی شاعر، مجری، برنامه‌ساز و دین‌پژوه برجسته کشورمان بود که در ماه‌های اخیر با سرطان درگیر بود. مواجهه عاشقانه و مومنانه او با سرطان و روزنوشت‌...

بازنده بزرگ

بازنده بزرگ
2023-03-11T10:30:10+03:30
توافق ایران و عربستان در چین ضربه‌ای مهلک به صهیونیست‌ها و آمریکا بود و گفت‌وگوی نتانیاهو با ایران اینترنشنال تیر خلاص به حیثیت براندازان ایرانی.

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی، مراقب خودت باش!

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی، مراقب خودت باش!
2023-03-10T12:04:06+03:30
در این گزارش پای صحبت‌های اخلاقی و معرفتی حاج منصور ارضی در جمع مداحان جوان نشسته‌ایم.

تو شبیه هیچ کدام از تصورات ما نیستی

تو شبیه هیچ کدام از تصورات ما نیستی
2023-03-10T12:04:06+03:30
هزار و چند سال است که دعای شیعیان و مظلومان جهان به ظهور امام عصر (عجل الله فرجه) گره خورده است. امام حاضری که احتمالا با بسیاری از تعریف‌ها و معیارهای امروز...

قهرمانی که غریب مانده است

قهرمانی که غریب مانده است
2023-03-05T13:10:18+03:30
علی‌رغم عدم همراهی مسئولان آتش‌نشانی تهران برای گفت و گو با همکاران شهید رضا دارابی، آخرین شهید آتش‌نشانی کشورمان، مجله مهر در آستانه هفتم این شهید گفت و گوی...

«اعتدال» سعودی، اسم رمز راهبردهای تروریستی

«اعتدال» سعودی، اسم رمز راهبردهای تروریستی
2023-03-04T13:56:46+03:30
سال۲۰۱۷ را باید نقطه عطف جنگ‌های سایبری در جهان خواند. سالی که ترامپ به عربستان سفر می‌کند و با همراهی پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور مصر مرکزی را در ریاض با عن...

توصیه‌های معرفتی حاج منصور ارضی به مداحان جوان

توصیه‌های معرفتی حاج منصور ارضی به مداحان جوان
2023-03-03T10:30:13+03:30
در این گزارش پای صحبت‌های اخلاقی و معرفتی حاج منصور ارضی در جمع مداحان جوان نشسته‌ایم.

چه قدر باید از مرگ پیروز ناراحت باشیم؟

چه قدر باید از مرگ پیروز ناراحت باشیم؟
2023-02-28T15:07:07+03:30
مرگ «پیروز» موجی از ابراز احساسات را در مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی ایرانی برانگیخته است. در این گزارش پای صحبت یکی از اعضای انجمن یوز ایرانی نشسته‌ایم ت...

همسرم گفت النگوی من را بفروش و برای کمک برو ترکیه!

همسرم گفت النگوی من را بفروش و برای کمک برو ترکیه!
2023-02-25T12:53:50+03:30
داستان محمد عبداللهیان داستان جالبی است. او که در حوادث طبیعی بسیاری حضور داوطلبانه دارد، این بار تصمیم می‌گیرد برای سفر به ترکیه النگوی همسرش را بفروشد! با ...

مادرها هم فوتبال بازی می‌کنند

مادرها هم فوتبال بازی می‌کنند
2023-02-25T08:53:51+03:30
حضور فرزند یکی از بازیکنان در مراسم فینال رقابت‌های لیگ فوتبال زنان، سوژه خاص عکاسان شد.

از حل ۹۹ درصد پرونده‌های اختلافی تا برنامه‌های فرهنگی و مذهبی

از حل ۹۹ درصد پرونده‌های اختلافی تا برنامه‌های فرهنگی و مذهبی
2023-02-22T12:33:48+03:30
حجت‌الاسلام عظیمی زندگی‌اش را وقف مردم و تبلیغ کرده است. خودش می‌گوید خیلی از روزها ۲۴ساعته درحال پیگیری مشکلات مردم است و از اینکه مبلّغ است خوشحال است. این...

ماجرای مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی چیست؟

ماجرای مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی چیست؟
2023-02-21T14:52:07+03:30
از 9آذر تا پایان بهمن امسال، 217 دانش‌آموز قمی دچار مسمومیت‌هایی شده‌اند که به‌صورت سریالی در مدارس این استان تکرار می‌شود. ماجرایی که به بحث داغ شبکه‌های اج...

هیأت توییتری‌ها در خوی چه می‌کند؟!/ آخرین وضعیت خوی

هیأت توییتری‌ها در خوی چه می‌کند؟!/ آخرین وضعیت خوی
2023-02-19T15:16:53+03:30
گروه‌های جهادی زیادی در خوی به خدمات‌رسانی مشغول هستند. امروز با گروه جهادی شهید قربانخانی درباره فعالیت‌های این گروه و آخرین وضعیت زلزله‌زدگان خوی صحبت کردیم.

روایت هاروارد از روند غلط توسعه به سبک پهلوی

روایت هاروارد از روند غلط توسعه به سبک پهلوی
2023-02-16T10:43:29+03:30
در این گزارش سعی داریم با استناد به تجربیات کارشناسان دانشگاه هاروارد از حضور در ایران، به چرایی شکست سیاست‌های توسعه‌ای غربی در ایران در سال‌های پیش از انق...

اتحاد تروریست‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و تحریم‌خواهان علیه ایران!

اتحاد تروریست‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و تحریم‌خواهان علیه ایران!
2023-02-14T13:03:30+03:30
سه-چهار ماهی که گذشت، روزهای خاصی در تاریخ ایران بودند. جنبش زن زندگی آزادی، با نام ایران و حمایت از زنان ایرانی، تمام جنایتکاران و تروریست‌ها و تجزیه‌طلب‌ها...

من خلیل صراف، کهنه‌سرباز جمهوری اسلامی/ روایت یک ارتشی از انقلاب

من خلیل صراف، کهنه‌سرباز جمهوری اسلامی/ روایت یک ارتشی از انقلاب
2023-02-10T13:59:13+03:30
حتما درباره بیعت و دیدار همافران نیروی هوایی ارتش پهلوی با امام خمینی زیاد شنیده‌اید. مجله مهر در مصاحبه با خلیل صراف، از همافران حاضر در دیدار ۲۹ بهمن، به ر...

از «خوی» چه خبر؟ / آخرین وضعیت زلزله‌زدگان و امداد رسانی

از «خوی» چه خبر؟ / آخرین وضعیت زلزله‌زدگان و امداد رسانی
2023-02-06T13:29:16+03:30
این روزها اخبار متفاوتی از شهر زلزله‌زده خوی در رسانه‌ها منعکس می‌شود. برای پی بردن به وضعیت حقیقی مردم پای صحبت یکی از فعالان میدانی این روزهای امدادرسانی ن...

هم‌نوایی شاعران بزرگ زبان فارسی در وصف امیرالمومنین (ع)

هم‌نوایی شاعران بزرگ زبان فارسی در وصف امیرالمومنین (ع)
2023-02-04T10:55:55+03:30
در این مطلب نگاهی داریم به پنج عنوان از بهترین اشعار در وصف امیرالمومنین (علیه السلام).

با پیرهن عزای برادرم، ۵۰۰ متر جنگل را خاموش کردم

با پیرهن عزای برادرم، ۵۰۰ متر جنگل را خاموش کردم
2023-01-31T14:05:56+03:30
پرویز سلیمانی در یک روز دو داغ می‌بیند؛ اول برادری که او و پنج خواهر و برادرش را بزرگ کرده، بعد داغ مادر که بر سر جنازه برادر پر می‌کشد. پیرهن عزای آنان سه س...

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن
2023-01-30T13:02:38+03:30
با علنی شدن متن نامه ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبنی بر فیلتر کردن فیلیمو، رئیس دانشگاه صدا و سیما در توئیتر واکنش نشان داد.

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟
2023-01-30T09:56:00+03:30
با شنیدن وقوع زلزله و سیل حس همدردی ما را آرام نمی گذارد و برای کمک به هموطنان‌مان و اطلاع از شرایطشان بی‌قراریم. اما آیا در این مواقع هر لباس یا هر خوراکی ب...

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند
2023-01-29T13:29:19+03:30
حجت الاسلام حسین‌پور یکی از هزاران روحانی است که زندگی خودشان را وقف تبلیغ و مردم کرده‌اند. امروز پای صحبت‌های روحانی نشسته‌ایم که سال‌هاست زندگی‌اش در تبلیغ...

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T16:15:57+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. در این گزارش نگاهی به دلایل مهاجرت ورزشی داشته‌ایم.

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T15:49:22+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. خبری که هنوز از سمت خود ورزشکار رد یا تایید نشده. در این گزارش نگاه...

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!
2023-01-27T15:41:39+03:30
علم بشر در قرن ۲۱ ام هم هنوز به کشف بسیاری از امراض اشراف ندارد، چه رسد به درمان آنها. «سندروم لهجه خارجی» یکی از بیماری‌هایی است که با قدمت بیش از ۱۰۰ سال ا...

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟
2023-01-25T10:37:09+03:30
دنیای بازی های رایانه ای هر روز سخت و پیچیده تر از دیروز در حال پیشرفت است. این که در این دنیا چگونه وارد بازی ناسالم نشویم موضوعی جالب و مورد بررسی است که ر...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)