میرنیوز

افزایش ثروت قانونی با حـذف اشرافیت

افزایش ثروت قانونی با حـذف اشرافیت 2021-07-13T08:55:00+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: تعریف اشرافیت اقتصادی چیست؟ اقتصاد ایران مانند بیشتر کشورها از ۱۰ دهک درآمدی و دارایی تشکیل شده که بین دهک یک تا نیمه پایینی دهک ۱۰ فاصله‌ای منطقی وجود دارد و شیب آن مانند دامنه کوه است اما به یکباره نیمه بالایی دهک ۱۰ فاصله نجومی می‌گیرد و مثل شیب دیوار بلند می‌شود و شکاف طبقاتی هم از همین جا شکل می‌گیرد.
عملکرد طبقه خاص، نشان می‌دهد که اشرافیت اقتصادی برای یک کشور مانند چربی‌های خطرناک و سرطان‌زا در بدن انسان است. این چربی‌ها اگر از بین نرود، چربی‌های مفید یا همان ثروت حلال و قانونی را هم آلوده به مواردی چون پولشویی می‌کند.


ارز یا ساختمان، کالایی قانونی و حلال است اما وقتی با پول قاچاق و رانت خریداری شود، علاوه‌بر پولشویی، گرانی سرسام‌آور دلار و مسکن را رقم می‌زند که در کنار خلق نقدینگی بانک‌ها، عامل اصلیِ دیگر گرانی‌هاست.


اشرافیت اقتصادی ایجادکننده اشرافیت سیاسی، فرهنگی و حتی مذهبی در بلندمدت خواهد شد. یکی از تجربیات تلخ ما این است که گرهی که با سر کوچک‌ترین انگشت می‌توان گشود را آن‌قدر می‌گذاریم بماند تا با دندان هم نتوان آن را باز کرد. در این گزارش به برخی راهکارهای کوتاه، میان و بلندمدت علاج اشرافیت می‌پردازیم.


راهکارهای کوتاه مدت
قطع انشعاب آب و برق بدمصرف‌ها یکی از راه‌های تعدیل کوتاه مدت زیست اشرافی است. محمدرضا بختیاری؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به برخورد جدی و قطعی آب برای مشترکین بد مصرف که پنج درصد جامعه هستند از مردادماه، می‌گوید: «هم اکنون برای ۱۷۰ هزار مشترک بدمصرف تهرانی که تا ۳۰ مترمکعب آب در ماه مصرف کرده‌اند یعنی (دوبرابر الگوی مصرف) هشدار قطعی آب صادر شده است که اگر روند مصرف خود را اصلاح نکنند در مرداد ماه روزانه چهار تا پنج ساعت آب این مشترکین خانگی قطع خواهد شد.»


محسن فراهانی؛ کارشناس اقتصادی اما تصریح می‌کند: «آب و برق و گاز مشترکان بدمصرف اشرافی، حداقل باید تا حد پرمصرف‌ها کاهش یابد و این مسئله نباید مقطعی باشد. باید انشعاب‌های بدمصرف برای مدت زمان‌هایی خاص قطع شود تا این افراد بدانند که فرهنگ درست استفاده از آب آشامیدنی چگونه است.»
جلوگیری از شکل‌گیری درآمدهای غیرقانونی و حرام و ایجاد رانت، اقدام کوتاه مدت دیگری است.


کامبیز امیری؛ کارشناس اقتصادی با انتقاد از تعداد بسیار زیاد مناطق آزاد و ویژه در کشور، می‌گوید: «با متناسب شدن نرخ ارز و شفاف شدن عملکرد مبادی رسمی مثل گمرکات و بانک‌ها و مناطق آزاد و ویژه، باید از قاچاق کالا و ارز به داخل و خارج و خروج ارز برای مصارف غیرضروری و سرمایه‌گذاری در دیگر کشورها به ویژه در شرایط جنگ اقتصادی جلوگیری شود. به این ترتیب، علاوه‌بر بهبود شرایط اقتصادی کشور، ثروت اشراف تعدیل و شکاف طبقاتی در جامعه کمتر می‌شود.»


داریوش محمدی می‌گوید: «اگر امکان تک نرخی ارز وجود ندارد باید فاصله دو نرخ را کم کرد تا رانت گرفتن ارز دولتی و فروش آن به نرخ آزاد چه مستقیم و چه با واردات کالا از بین برود. در چند سال اخیر، یکی از راه‌های ایجاد ثروت نجومی برای چهاردرصدی‌ها، چند نرخی بودن دلار بوده است.»


مالیات بر عایدی سرمایه
یکی از راه‌های میان مدت مهار اشرافیت، قانون مالیات بر عایدی سرمایه است. ماه گذشته بود که سرانجام پس از مباحث فراوان، نمایندگان مجلس کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند. بر اساس این قانون، از این پس فردی که طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری کرده و سپس اقدام به فروش آن کند، بر اساس مدت‌ زمان تملک باید از محل سود این معامله، بخشی را به‌ عنوان مالیات پرداخت کند.
طبق اظهارات دو تن از نمایندگان مجلس که در گزارش شماره قبل آوردیم؛ مالیات بر عایدی سرمایه شامل ۹۵ تا ۹۸ و نیم درصد مردم نمی‌شود و شامل گروه اندکی است که بر اساس فعالیت‌های سوداگرانه اقتصادی، عایدی دارند. همچنین مالیات بر عایدی سرمایه شامل کسانی که نمایشگاه ماشین دارند و بنگاه‌داران املاک نمی‌شود و همان مالیات معمول را می‌پردازند.
بر اساس گفته مسئولان، در واقع این طرح روی مالیات بر فعالیت‌های سوداگری که تا به حال جایی ثبت نشده و با درآمدهای کلان و نجومی در زمان محدود و بدون پرداخت مالیات، تمرکز دارد و شامل چهار عنوان ارز، املاک، خودرو و سکه می‌شود.


مهم‌ترین اقدام بلندمدت
همه می‌دانند که برای علاج هر بیماری باید به دنبال علاج عامل اصلی بود.
علی رضایی؛ کارشناس علوم اقتصادی و استاد دانشگاه به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «مهم‌ترین راهکار که ممکن است بسیار بلندمدت و پرزحمت باشد، سلب اشرافیت اقتصادی از برخی مسئولانی است که در طول ۴۲ سال اخیر به انحاء مختلف به ثروت اشرافی رسیده‌اند و برای اینکه کسی به آنها ایراد نگیرد طبقه‌ای شبیه خود ایجاد کرده و همواره حواس جامعه را به مشکلات یا عوامل مشکل زای دیگر پرت می‌کنند. در واقع برخی مسئولان که به زندگی اشرافی شوق دارند، مروج سبک زندگی اشرافی هستند تا کسی به آنها ایراد نگیرد. باید اطراف این افراد را خلوت کرد تا به خود آنها رسید.»


تعیین کف و سقف ثروت
کارشناسان می‌گویند با توجه به محدود بودن ثروت اقتصادی، تعیین کف و سقف ثروت برای پرهیز از افتادن به ورطه عملکرد کمونیستی و کاپیتالیستی (سرمایه‌داری غربی)، تعیین کف و سقف ثروت در جامعه امری لازم است. این، یکی از راهکارهای بلندمدت رفع اشرافیت اقتصادی است.


حامد رضاپور؛ کارشناس اقتصادی می‌گوید: «کل تولید ناخالص جهان بین ۸۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد دلار بر اساس شاخص‌های مهم اقتصادی است. کل تولید ناخالص ایران هم بین ۴۳۰ تا ۱۴۰۰ میلیارد دلار در شاخص‌های مهم برآورد می‌شود. بنابراین، امکان انحصار ثروت‌هایی که انسان به وجود آورده در دست عده‌ای خاص در هیچ جای جهان به جز آمریکا وجود ندارد. انحصار ثروت در آمریکا، موجب فقر و گرسنگی ۵۲ میلیون نفر شده است.»


وی می‌افزاید: «بنابراین باید کف و سقف ثروت در جامعه تعیین شود. اولویت توزیع ثروت هم با امکانات عمومی به ویژه در مناطق محروم است و هر چه ماند باید به نوعی تقسیم شود که به مساوات کمونیستی و انحصار کاپیتالیستی (سرمایه‌داری) منتهی نشود. این کار، موجب حذف اشرافیت، افزایش ثروتمندی قانونی و کاهش شکاف طبقاتی می‌شود.»


خصوصی‌سازی واقعی و صحیح
بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌های دولتی و خصولتی از عوامل اصلی شکل‌دهی به اشرافیت دولتی بوده‌اند و هستند. به گفته کارشناسان خصوصی سازی واقعی و شفاف، امری زمان بر و بلندمدت اما لازم است تا به اشرافیت اقتصادی و حتی سیاسی دولتی پایان دهد.


حامد رضاپور؛ یک صاحب نظر در امور اقتصادی می‌گوید: «بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ۷۰ درصد اقتصاد دولتی باید خصوصی شود تا ثروت جامعه از انحصار یک طبقه خاص رخنه کرده در دولت خارج شود. اگر خصوصی‌سازی به شکل واقعی، شفاف و صحیح اجرا شود، بساط اندک مدیرانی که با سوءاستفاده از عناوین دولتی فعلی و سابق و اسبق خود، از مسیر بنگاه‌های اقتصادی دولتی یا دریافت وام‌های بانکی کلان از طریق عوامل خود به ثروت‌های کلان رسیده‌اند و علاوه‌بر دمیدن به اشرافیت، موجب بدنامی اکثریت مسئولان کشور شده‌اند، جمع می‌شود.»


وی می‌افزاید: «باز پس‌گیری وام‌ها و ثروت‌های غارت شده که طی دوره ریاست آقای رئیسی در قوه قضائیه اوج گرفت باید در دوره آقای اژه‌ای ادامه یابد تا اشرافیت از بین برود و ثروتمندی قانونی، شکل بگیرد.»
یکی از مدیران ارشد بانکی، با انتقاد از سهم خواهی برخی مسئولان از عضویت در هیئت‌مدیره بانک‌ها، این مسئله را یکی از مشکلات بزرگ نظام بانکی و ایجادکننده فساد و رانت می‌داند. در مقابل برخی مسئولان همچون مصطفی قلی خسروی؛ رئیس‌اتحادیه املاک می‌گوید که بانک‌ها بیشترین املاک خالی را در اختیار دارند و به گرانی سرسام آور مسکن دامن می‌زنند. به گفته کارشناسان احتکار مسکن و دلار، دو راه افزایش ثروت‌های نجومی طبقه یک و نیم تا پنج درصدی است.


دیگر مسئولان و کارشناسان هم بانک‌ها را در خلق نقدینگی و تورم مقصر می‌دانند. عده‌ای هم معتقدند همان‌اندک مسئولان ذینفع در بانک‌ها، حاضرند کشور زیر بار توافق نامه‌های خسارت بار تحمیلی آمریکا همچون اف‌ای تی اف برود اما منافع آنها از طریق اقتصاد و بانک دولتی حفظ شود.


کامبیز امیری؛ کارشناس اقتصادی می‌گوید:« اگر بخشی از بانک‌ها به روش صحیح و واقعی خصوصی شود، اغلب این رانت‌ها و فسادها از بین می‌رود و حتی می‌توان، ثروت‌های غیرقانونی ایجاد شده در گذشته را هم از اشراف، پس گرفت. در این صورت نیازی به پذیرشFATF از سوی حاکمیت نیست و مبادلات خارجی از طریق بانک‌های خصوصی صورت می‌گیرد و جلوی خلق نقدینگی آنها هم با مالیات،
گرفته می‌شود.»


تجربه دیگر کشورها در برابر اشراف
با نگاهی به عملکرد برخی کشورهای اروپای غربی در برابر طبقه اشراف، هر کسی بخواهد مهاجرت کرده و سرمایه کلانی از کشور خارج کند، بسته به میزان ثروتش از یک سوم تا دو سوم ثروت خود را باید مالیات بدهد. براساس قوانین این کشورها، کلان سرمایه‌داران برای مهاجرت و انتقال ثروت باید تا دوسوم اموال خود را مالیات بدهند. این دوسوم؛ سهم امکانات عمومی و نیروی کاری است که فرد سرمایه‌دار با آن به سرمایه رسیده است. اما در ایران، افراد با منابع و نیروی کار ارزان به ثروت‌های اشرافی می‌رسند و آن را به کشورهایی می‌برند که پول درآوردن و کار در آنجا بسیار دشوار است. جالب است اگر همین دارایی را بخواهند برگردانند، گاهی تا دو سوم آن را باید مالیات بدهند.


داریوش محمدی می‌گوید: «نگاهی به ملیت اشراف اقتصادی جهان نشان می‌دهد که اغلب آنان اهل کشورهایی مانند آمریکا، هند و روسیه هستند که اقتصاد رها یا رانت زده دارند و از طرفی تعداد فقرا در این کشورها، به ویژه هند، بسیار زیاد است. مسئولان آمریکایی هم رسماً اعلام کردند که ۵۲ میلیون گرسنه در این کشور زندگی می‌کنند. اما کشورهایی که کف و سقف ثروت در آنها، حد مشخصی دارد، با اینکه اقتصادشان چند برابر کوچکتر از آمریکاست در فقر و غنا، به اعتدال نسبی رسیده‌اند و به لحاظ کیفی برای زندگی بهتر از سه کشور مذکور هستند. برخی اعضای اتحادیه اروپا و یکی دو کشور در آسیا، توانسته‌اند بین فقر و غنا، تعادلی منطقی و نسبی برقرار کنند که حاصل وجود کف و سقف ثروت و فاصله منطقی ثروت و درآمد بین ثروتمندان و فقیران است.»


قانون، راهکار اقتصادی یا اجبار
برخی کارشناسان می‌گویند، باید با راهکارهای اقتصادی غیردستوری به تعدیل و اصلاح شکاف طبقاتی پرداخت اما عده دیگری تصریح می‌کنند که تجربه نشان می‌دهد، اقتصاد غیر دستوری درباره ۹۵ درصد جامعه جواب نسبی می‌دهد اما طبقه‌ای هست که به هیچ صراطی مستقیم نبوده و مانند غده‌ای است که باید برکنده شود.
باز هم می‌گوییم که کسی با ثروت و ثروتمندی قانونی مخالف نیست بلکه بر اساس تفاوت‌های طبیعی بشر؛ تفاوت در ثروت، قدرت، شجاعت، هوش، عقل و… کاملاً پذیرفته و لازم است اما اشرافیت؛ یعنی فاصله بیش از ۱۰ برابری در درآمد و ثروت و بوجود آمدن کوه بلند غنا در کنار دره‌های عمیق فقر که برای هیچ انسان وجدان داری، پذیرفتنی نیست. شکاف طبقاتی و تبعیض موجب تشدید احساس فقر در جامعه می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ تلاش برای صعود

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ تلاش برای صعود
2021-07-29T10:23:14+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

رستمیان در جایگاه شانزدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود

رستمیان در جایگاه شانزدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود
2021-07-29T08:36:26+04:30
بانوی تیرانداز ایران با قرار گرفتن در جایگاه شانزدهم رقابتهای تپانچه باید منتظر مسابقه بعدی خود در بخش سرعت باشد.

افشین فرزام: قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم 

افشین فرزام: قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم 
2021-07-29T08:09:49+04:30
سرمربی تیم ملی روئینگ گفت: با عملکردی که نازنین ملایی داشت در واقع قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم.

هانیه رستمیان: سعی می کنم با رکورد بهتر فینالیست شوم

هانیه رستمیان: سعی می کنم با رکورد بهتر فینالیست شوم
2021-07-29T07:56:21+04:30
بانوی تیرانداز تپانچه کشورمان تاکید دارد که می خواهد با کسب رکورد بهتر در قسمت سرعت فینالیست شوم.

رستمیان در جایگاه دوازدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود

رستمیان در جایگاه دوازدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود
2021-07-29T07:29:46+04:30
بانوی تیرانداز ایران با قرار گرفتن در جایگاه دوازدهم رقابتهای تپانچه باید منتظر مسابقه بعدی خود در بخش سرعت باشد.

نازنین ملایی: طوری پارو زدم که برای فردا هم انرژی داشته باشم

نازنین ملایی: طوری پارو زدم که برای فردا هم انرژی داشته باشم
2021-07-29T07:29:45+04:30
قایقران المپیکی کشورمان پس از پایان کارش در مرحله نیمه نهایی گفت: رقابت این مرحله را به گونه ای برگزار کردم که برای فردا هم انرژی داشته باشم.

نازنین ملایی شانس کسب مدال را از دست داد/ صعود به فینال B روئینگ

نازنین ملایی شانس کسب مدال را از دست داد/ صعود به فینال B روئینگ
2021-07-29T06:09:47+04:30
 دختر قایقران ایران راهی مرحله فینالB مسابقات روئینگ سی و دومین دوره بازیهای المپیک در توکیو شد. 

پایان روز پنجم و ادامه صدرنشینی میزبان/ سقوط ایران به رده ۲۸

پایان روز پنجم و ادامه صدرنشینی میزبان/ سقوط ایران به رده ۲۸
2021-07-28T18:29:43+04:30
پنجمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک با ادامه مدال آوری کشورهای مطرح و صدرنشینی میزبان پیگیری شد.

برنامه روز ششم ورزشکاران ایران/ روز دختران روئینگ و تیراندازی

برنامه روز ششم ورزشکاران ایران/ روز دختران روئینگ و تیراندازی
2021-07-28T18:16:26+04:30
در ششمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک دو ورزشکار بانوی روئینگ و تیراندازی برای ایران مسابقه می دهند.

ایتالیا نخستین باخت ژاپن را رقم زد

ایتالیا نخستین باخت ژاپن را رقم زد
2021-07-28T17:09:41+04:30
تیم ملی والیبال ایتالیا نوار پیروزی های ژاپن در مرحله گروهی المپیک را قطع کرد.

روز ناداوری و شکست/ نتیجه دور از انتظار والیبال و افسوس شمشیربازان

روز ناداوری و شکست/ نتیجه دور از انتظار والیبال و افسوس شمشیربازان
2021-07-28T15:49:47+04:30
پنجمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک امروز چهارشنبه با شکست و توقف تمامی نمایندگان انفرادی و تیمی ایران برابر رقبایشان پایان یافت.

ونزوئلا یک ست از قهرمان جهان گرفت/ لهستان موقتا در صدر

ونزوئلا یک ست از قهرمان جهان گرفت/ لهستان موقتا در صدر
2021-07-28T15:09:44+04:30
تیم ملی والیبال ونزوئلا در حالیکه یک ست از قهرمان جهان گرفت نتیجه را واگذار کرد.

استکی: دانیال خیلی خوب کار کرد/ در آینده بیشتر از شه‌بخش می شنویم

استکی: دانیال خیلی خوب کار کرد/ در آینده بیشتر از شه‌بخش می شنویم
2021-07-28T14:43:12+04:30
سرمربی تیم ملی بوکس ایران از عملکرد دانیال شه بخش در المپیک تقدیر کرد و گفت: قطعا در آینده از این بوکسور بیشتر خواهید شنید.

دانیال شه بخش: می خواستم طلسم بشکنم که نشد

دانیال شه بخش: می خواستم طلسم بشکنم که نشد
2021-07-28T14:43:11+04:30
ملی پوش بوکس ایران با تاکید بر اینکه با حریق قدری مبارزه داشت، گفت: می خواستم برخی طلسم ها را در بوکس بشکند اما نشد.

دانیال شه بخش از مبارزات بوکس المپیک کنار رفت

دانیال شه بخش از مبارزات بوکس المپیک کنار رفت
2021-07-28T14:16:21+04:30
نماینده ٥٧ کیلوگرم بوکس ایران دومین مبارزه خود در المپیک را به نماینده کوبا واگذار کرد.

المپیک ۲۰۲۰ با اسپانسری کالاتیک در شبکه ۳

المپیک ۲۰۲۰ با اسپانسری کالاتیک در شبکه ۳
2021-07-28T13:23:08+04:30
فروشگاه اینترنتی موبایل و لوازم جانبی «کالاتیک» حامی رسمی ویژه برنامه تلویزیونی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در شبکه سه سیما شد.

سندی از دلایل قرنطینه پزشک و سرپرست تیم ملی والیبال در توکیو

سندی از دلایل قرنطینه پزشک و سرپرست تیم ملی والیبال در توکیو
2021-07-28T13:09:42+04:30
پزشک تیم ملی والیبال سندی که نشان می دهد با تشخیص و تاکید مسئولان برگزاری المپیک باید چند روز در قرنطینه می ماندند را منتشر کرد.

تاثیرگذاری وزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران

تاثیرگذاری وزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران
2021-07-28T12:43:13+04:30
سرمربی تیم ملی ریکرو بعد از حذف تنها نماینده این تیم از المپیک گفت: وزش باز روی رکوردها تاثیر گذاشت اگرچه حریف هم تجربه خوبی داشت.

پایان کار صفرزاده با سی و پنجمی تایم تریل انفرادی

پایان کار صفرزاده با سی و پنجمی تایم تریل انفرادی
2021-07-28T12:43:13+04:30
نماینده دوچرخه سواری کشورمان با ایستادن در رتبه سی و پنجم تایم تریل انفرادی به کار خود در بازیهای المپیک توکیو پایان داد.

تاثیرگذاری ورزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران

تاثیرگذاری ورزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران
2021-07-28T12:29:41+04:30
سرمربی تیم ملی ریکرو بعد از حذف تنها نماینده این تیم از المپیک گفت: ورزش باز روی رکوردها تاثیر گذاشت اگرچه حریف هم تجربه خوبی داشت.

تیم وزنه‌برداری ایران پنجشنبه راهی توکیو می‌شود

تیم وزنه‌برداری ایران پنجشنبه راهی توکیو می‌شود
2021-07-28T12:03:02+04:30
تیم ملی وزنه‌برداری ایران برای حضور در بازیهای المپیک پنجشنبه راهی توکیو خواهد شد.

نوید رضایی‌فر: ما تمام تلاشمان را مقابل آمریکا کردیم

نوید رضایی‌فر: ما تمام تلاشمان را مقابل آمریکا کردیم
2021-07-28T11:36:27+04:30
بازیکن تیم ملی بسکتبال کشورمان گفت: اختلاف ما با آمریکا انقدر زیاد نیست و تمرکز تیمی ما از دست رفته بود، به همین دلیل اختلاف امتیاز بیش از حد شده بود.

میلاد وزیری از دور مسابقات تیروکمان کنار رفت

میلاد وزیری از دور مسابقات تیروکمان کنار رفت
2021-07-28T11:36:26+04:30
تنها نماینده تیر و کمان ایران در بازی های المپیک با واگذاری نتیجه اولین دیدار خود در مرحله حذفی از دور رقابت ها کنار رفت.

حامد حدادی: با تیم بزرگ و قابل احترامی بازی کردیم

حامد حدادی: با تیم بزرگ و قابل احترامی بازی کردیم
2021-07-28T11:09:44+04:30
ملی پوش بسکتبال کشورمان بعد از شکست برابر آمریکا گفت: حریف مان تیم بزرگ و قابل احترامی بود.

باقرزاده: هیچ چیز مطابق انتظار پیش نرفت/ برای مدال آمده بودیم

باقرزاده: هیچ چیز مطابق انتظار پیش نرفت/ برای مدال آمده بودیم
2021-07-28T10:43:06+04:30
رئیس فدراسیون شمشیربازی پس از کسب عنوان ششم تیم ملی در بازیهای المپیک گفت: هیچ چیزی مطابق انتظاری که داشتیم پیش نرفت.

شکست تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا

شکست تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا
2021-07-28T10:29:44+04:30
ملی پوشان بسکتبال ایران نتیجه دیدار برابر تیم ملی آمریکا در بازیهای المپیک را واگذار کردند.

تیم شمشیربازی ایران ششم المپیک شد

تیم شمشیربازی ایران ششم المپیک شد
2021-07-28T10:16:23+04:30
تیم ملی شمشیربازی ایران در بازی های المپیک توکیو در رده ششم قرار گرفت.

آمریکا مغلوب تیم ملی شمشیربازی ایران شد

آمریکا مغلوب تیم ملی شمشیربازی ایران شد
2021-07-28T08:29:43+04:30
تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر نخستین دیدار خود برای کسب جایگاه پنجم بازی های المپیک را با پیروزی برابر آمریکا به پایان رساند.

تایید حق‌کشی شمشیربازی ایران برابر ایتالیا/ داور مبارزه محروم شد!

تایید حق‌کشی شمشیربازی ایران برابر ایتالیا/ داور مبارزه محروم شد!
2021-07-28T08:16:20+04:30
رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی شمشیربازی تاکید کرد دیگر اجازه قضاوت به داور اوکراینی دیدار ایران و ایتالیا نخواهد داد.

آمریکا حریف شمشیربازان ایران برای کسب جایگاه پنجم المپیک

آمریکا حریف شمشیربازان ایران برای کسب جایگاه پنجم المپیک
2021-07-28T07:49:51+04:30
تیم ملی شمشیربازی اسلحه برای کسب جایگاه پنجم  بازی های المپیک به مصاف آمریکا می رود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)