میرنیوز

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار 2021-05-31T11:22:17+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: موضوع درآمدهای شهری به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیریت شهر همیشه محل مناقشه بوده است، بر همین اساس ایجاد درآمدهای پایدار در شهر به یک امر مهم و بدیهی تبدیل شده است که باید مدیریت شهری در یک تعامل موثر با دولت و مجلس راهکارهای ایجاد آن را فراهم کند و عملا یک گام به سوی فرار از شهرفروشی بردارد.

در بررسی کارنامه مدیریت پنجم شهر تهران یکی از موضوعات مورد توجه، چگونگی عملکرد آن در ایجاد بسترهای لازم جهت تحقق درآمدهای پایدار در شهر است. شورای شهر پنجم و شهرداری در این دوره مانند بسیاری از مسؤولیت‌های دیگر خود در حوزه‌های فرهنگی، عمرانی و... که نتوانستند به صورت موثر عمل کرده و نمره قبولی به دست آورند، در حوزه درآمدهای پایدار شهری نیز حرکت مثبتی از آنها به ثبت نرسید.

بر همین اساس مهندس مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت‌های ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها گفت: ما در دوره پنجم مدیریت شهری شاهد بودیم که هیچ اقدام جدیدی برای ایجاد درآمدهای پایدار شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: قرار بر این بود که دولت لایحه‌ای را به منظور ایجاد درآمدهای پایدار به مجلس ببرد اما با این وجود دولت این موضوع را نپذیرفت و لایحه‌ای در این زمینه به مجلس داده نشد، لذا بر همین اساس ما طی 4 سال گذشته شاهد بودیم که هیچ گونه تغییری در درآمدهای پایدار شهرداری‌ها بویژه شهرداری تهران ایجاد نشد و روند مانند گذشته پیش رفت.

رئیس شورای ائتلاف استان تهران با اشاره به اینکه موضوع درآمدهای پایدار یکی از مشکلات پیش روی شورای ششم خواهد بود، خاطرنشان کرد: باید شورای ششم تلاش کند تا نحوه کسب درآمدها مشخص باشد. به همت مجلس در زمینه درآمدهای پایدار اقدام خوبی صورت گرفت تا از مالیات بر ارزش افزوده سهم بیشتری به شهرداری‌ها اختصاص داده شود، این در حالی است که نمایندگان دوره قبل مجلس این سهم را کاهش داده بودند و با ورود شورای نگهبان به موضوع و تلاش مدیریت چهارم شهری مشکل مرتفع شد.

ورود مجلس به افزایش درآمدهای پایدار شهری

رئیس شورای ائتلاف تهران بر این باور است با همکاری مشترک میان مجلس، دولت و مدیریت شهری می‌توان موانع شکل‌گیری درآمدهای پایدار را مرتفع کرد. چمران با اشاره به تلاش مجلس انقلابی برای افزایش درآمدهای پایدار شهرداری‌ها گفت: بر اساس مصوبات مجلس، هم‌اکنون درصدی به درآمدهای شهرداری‌ها اضافه شده است که این ابتدای راه بوده و باید در این زمینه با شکل‌گیری یک همکاری مشترک بین شورای ششم و مجلس قدم‌های بزرگ‌تری برداشته شود.

چمران تاکید کرد: یقینا با تقویت درآمدهای پایدار، دیگر شهرداری‌ها به سمت تراکم‌فروشی و شهرفروشی نخواهند رفت. هم‌اکنون حدود 5 درصد از درآمدهای شهرداری‌ها از عوارض ساختمانی است. ما باید تلاش کنیم تا عوارض افزایش نیابد تا از این طریق مردم به ساختمان‌سازی ترغیب و بخش عمده‌ای از مشکلات موجود در بازار مسکن در تهران مرتفع شود.

هزینه سنگین مدیریت شهر و مطالبات مالی از دولت

کمبود منابع مالی در شهر و حجم بالای مطالبات مدیریت شهری از دولت از جمله مشکلات اصلی در مدیریت مالی شهر به حساب می‌آید، لذا با نقش‌آفرینی موثر شورای شهر می‌توان این توقع را داشت که مدیریت شهری ششم گامی موثر در احیای مطالبات مدیریت شهری از دولت برداشته و بسترهای لازم برای ایجاد درآمدهای پایدار ایجاد شود.

در همین رابطه نرگس معدنی‌پور، کارشناس مسائل شهری گفت: یکی از مشکلاتی که شهرداری تهران با آن روبه‌رو است، موضوع کمبود منابع مالی و تامین بودجه است.

شهردار سابق منطقه 13 تهران با بیان اینکه برای برون‌رفت از مشکلات مالی موجود در شهر باید راهکارهای علمی و عملیاتی را در دستور کار داشت، بیان داشت: یکی از راهکارهای مهم این است که رویکرد شهرداری تهران در حوزه تامین منابع مالی باید از حالت کسب درآمدهای روزانه به شکل درآمدهای پایدار تغییر کند به‌طوری که شهرداری تهران بتواند به عنوان سرمایه‌گذار پروژه‌های کلان ورود کند و بخش خصوصی داخلی و خارجی را به خدمت بگیرد.

وی ادامه داد: در این صورت هم زیرساخت‌ها توسعه خواهد یافت و هم در توسعه این زیرساخت‌ها مشارکت در تامین منابع از طریق برون‌سپاری فعالیت‌ها صورت خواهد گرفت. در عین حال سهم درآمدی شهرداری به عنوان درآمدهای پایدار در آینده تامین خواهد شد. بدین ترتیب یک تیر و ۲ نشان خواهد بود؛ هم پروژه اجرا شده است و هم سهم درآمدی در آن پروژه برای شهرداری تامین خواهد شد و این امر به رونق‌بخشی اقتصاد شهر کمک خواهد کرد و مانع از این خواهد شد که شهر تحت تاثیر فعالیت‌های روزمره قرار گیرد.

معدنی‌پور با اشاره به ضرورت‌های احیای مطالبات شهرداری از دولت خاطرنشان کرد: شورای شهر درباره مطالبات معوقه و جاری شهرداری تهران از دولت باید نقش‌آفرینی کند.

وی ادامه داد: به طور مثال شهر تهران به دلیل پایتخت بودنش مترتب هزینه‌های زیادی می‌شود؛ مانند حمل‌ونقل‌ شهرستان‌هایی که به تهران رفت و آمد می‌کنند، خطوط هوایی که پروازشان به تهران منتهی می‌شود یا از تهران به شهرستان‌های دیگر منتقل می‌شوند و موارد مشابه دیگر در حوزه اتوبوسرانی و مترو، که کمک دولت در این بخش حتما باید وجود داشته باشد. مثلا برای کاهش آلودگی هوا ضروری است که خودروها در شهر تهران گازسوز یا برقی شوند و برای تحقق آن باید به بخش انرژی سوبسید تزریق شود.

معدنی‌پور خاطرنشان کرد: این کار دستاوردی است برای شهرداری تهران و در عین حال کاهش بدهی‌های دولت را نیز به همراه دارد. بنابراین مطالبه‌گری شورای شهر از دولت و شهرداری تهران می‌تواند کمک‌کننده وصول مطالبات باشد که به عنوان هزینه پایتخت‌نشینی در شهر تهران باید توسط دولت پرداخت شود.

شهردار سابق منطقه 13 تهران استفاده از روش‌های متنوع، نوآورانه و پایدار تامین مالی و همچنین مدیریت کاهش هزینه، واگذاری گام به گام امور شهری به شهروندان و انجمن‌های محلی، توسعه خدمات الکترونیک و استفاده از فناوری‌های نوین را از دیگر راهکارهای حل مشکل کمبود منابع مالی شهرداری تهران در درازمدت دانست.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

واکسن ندادند، ساخیتم

واکسن ندادند، ساخیتم
2021-06-15T09:51:41+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

کار ویروس تمام است

کار ویروس تمام است
2021-06-15T09:38:26+04:30
واکسن کوو ایران برکت محصول ستاد اجرایی فرمان حضرت امام‌(ره) مجوز مصرف عمومی گرفت؛ طبق اعلام وزیر بهداشت هفته‌آینده واکسیناسیون سراسری آغاز می‌شود.

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید
2021-06-14T16:51:45+04:30
هر چه به روز ۲۸ خرداد نزدیک‌تر می‌شویم، پیچ سر و صدای رقابت نامزدها و حواشی آنها بیشتر باز می‌شود. اصلاً انگار خاصیت روزهای آخر و دم رأی‌گیری همین است.

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها
2021-06-14T09:05:03+04:30
رواج واردات، قاچاق، دلالی و واسطه‌گری را باید مهم‌ترین مانع تولید ملی دانست و برنامه واقعی و مشخص نامزدهای ریاست جمهوری را برای حل هر کدام از اینها مطالبه کرد.

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم
2021-06-13T16:05:07+04:30
مواردی گذرا در این گزارش در باب نکات تربیتی مطرح شده که خواندن آن در دنیایی که از شروع روز دختر تا چند روز بعد از آن فقط آهنگ و کلیپ و استیکر است است که فجاز...

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری
2021-06-13T11:38:25+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برشی از خاطرات حمید سبزواری را درباره تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری منتشر کرد.

کمبود و گرانی دارو!

کمبود و گرانی دارو!
2021-06-12T09:58:23+04:30
نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچگاه به اندازه امروز کمبود دارو نداشتیم.

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران
2021-06-09T12:11:44+04:30
دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری روز گذشته با موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در فضایی آرام‌تر آغاز شد، اما هر چه به بخش‌های پایانی نزدیک شد، اظ...

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود
2021-06-08T12:26:51+04:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو نوشت: مشارکت هر چه بیشتر در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود.

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!
2021-06-08T08:35:26+04:30
علی‌رغم وعده‌های دولت، مردم در هفته‌های اخیر با موج تازه و سنگینی از گرانی مواجه شده‌اند. گرانی‌هایی مشکوک و قابل تأمل که گویا به‌دنبال دیوار کشیدن میان مردم...

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست
2021-06-07T13:22:06+04:30
احمد امیر آبادی فراهانی نماینده مردم قم طی توییتی نسبت به طرح فضای مجازی که برخی آن را به مجلس نسبت داده‌اند، واکنش نشان داد.

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!
2021-06-07T08:42:09+04:30
در روز نخست آتش‌سوزی مهیب پالایشگاه تهران هیچ یک از مدیران شهری برای مدیریت میدانی در محل حادثه حاضر نشدند.

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»
2021-06-02T16:28:47+04:30
عزت‌الله مطهری (عزت شاهی) مبارز باسابقه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» در نشست معرفی و بررسی این کتاب، توصیه‌هایی را ارائه داد.

هوشیارباش انتخاباتی

هوشیارباش انتخاباتی
2021-06-02T08:28:49+04:30
مواجهه محاسبه نشده با کاندیدای رقیب، خطر دوقطبی‌سازی فضای‌عمومی برای تغییر صورت مسأله انتخابات را تقویت می‌کند.

ماجرای عجیب دو شهید همنام

ماجرای عجیب دو شهید همنام
2021-06-01T10:49:06+04:30
 کانال تلگرامی فاطمیون با انتشار عکس دو شهید همنام به نام «سید مصطفی موسوی»، ماجرای عجیب نام و شهادت این دو شهید جوان را توضیح داد.

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور
2021-06-01T09:55:43+04:30
مهم‌ترین اقداماتی که دولت آینده باید در دستور کار قرار دهد، شکل‌گیری یک ستاد قوی همراه با افراد صالح است. این اولین اقدام پیش روی رئیس‌جمهور و در عین حال اول...

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!
2021-05-30T09:02:32+04:30
در 8 سال گذشته با اینکه آمارها نشان می‌دهد اعتیاد و مواد مخدر یکی از آسیب‌های پرتکرار و مهم در کشور بوده اما برنامه‌ریزی‌ها به سمت کاهش مصرف پیش نرفته است.

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟
2021-05-29T13:55:39+04:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات را شرح داد.

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!
2021-05-29T11:28:57+04:30
در این گزارش به وعده‌هایی که نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا می‌دهند می‌پردازیم؛ وعده‌هایی که بسته به بزرگی و کوچکی شهرها و همچنین روستاها تفاوت دارد.

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها
2021-05-29T11:28:56+04:30
در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۲۷۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به وقوع پیوسته است و بر اساس کزارش «فائو» سالانه ۶۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی در پی حریق ع...

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟
2021-05-29T09:35:11+04:30
صحنه‌های ناراحت‌کننده از تلاشهای برخی افراد برای حضور یافتن در لیست نهایی شورای ائتلاف، ناظران دلسوز را نگران می‌کند که مبادا به بهانه خدمت، ادبیات لابی‌گری ...

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد
2021-05-26T16:01:13+04:30
اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز عرضه شده توسط بانک مرکزی در صرافی‌های امین بانکی و زمینه سودجویی افرادی خاص را فراهم کرده است.

به بهانه بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان

به بهانه بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان
2021-05-26T13:21:29+04:30
 رشت الکتریک که در سال ۸۰ و در دوره خاتمی به ثمن بخس واگذار و پس از مدت کوتاهی ویران و غارت شده بود،  پیرو دستور رئیس قوه قضاییه به صندوق بازنشستگی کشوری باز...

به مناسبت بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان

به مناسبت بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان
2021-05-26T12:54:47+04:30
 رشت الکتریک که در سال ۸۰ و در دوره خاتمی به ثمن بخس واگذار و پس از مدت کوتاهی ویران و غارت شده بود،  پیرو دستور رئیس قوه قضاییه به صندوق بازنشستگی کشوری باز...

کارنامه ۸ ساله دولت به روایت ۱۰ شاخص مهم اقتصادی

کارنامه ۸ ساله دولت به روایت ۱۰ شاخص مهم اقتصادی
2021-05-25T17:15:01+04:30
در این گزارش به چند نمونه از عملکردهای اقتصادی خسارت‌بار و تاسف برانگیز دولت‌های یازدهم و دوازدهم پرداخته شده است.

آشنایی اجمالی با نامزدهای انتخاباتی

آشنایی اجمالی با نامزدهای انتخاباتی
2021-05-25T15:15:25+04:30
در این اینفوگرافیک به صورت اجمالی به معرفی نامزدهای انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰ پرداختیم.

پنجمین واکسن ایرانی کرونا کد اخلاق گرفت

پنجمین واکسن ایرانی کرونا کد اخلاق گرفت
2021-05-24T12:00:56+04:30
کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت از دریافت کد اخلاق و ورود پنجمین واکسن ایرانی به فاز مطالعات بالینی خبر داد.

تبریک اینستاگرامی ظریف برای آزادسازی خرمشهر

تبریک اینستاگرامی ظریف برای آزادسازی خرمشهر
2021-05-24T11:06:57+04:30
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در صفحه اینستاگرامی خود فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت.

الگویی الهام‌بخش برای مقاومت و پیروزی در همه جبهه‌ها

الگویی الهام‌بخش برای مقاومت و پیروزی در همه جبهه‌ها
2021-05-24T10:13:51+04:30
فتح خرمشهر نه فقط یک مناسبت در تقویم و نه صرفا یک واقعه نظامی و جنگی، بلکه یک پدیده والای تاریخی و فرهنگی است.

توصیه رهبر انقلاب درباره کدورت انتخاباتی

توصیه رهبر انقلاب درباره کدورت انتخاباتی
2021-05-23T18:07:14+04:30
مهدی فضائلی معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب با انتشار سخنی از مقام معظم رهبری در توئیتی نسبت به کدورت انتخاباتی توصیه‌ای را پیشنهاد داد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)