میرنیوز

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر 2021-05-02T15:19:05+04:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: هنگام غروب آفتاب بود که دل آسمان ترکید؛ پیش از آنکه «الله اکبر» شب نوزدهم زده شود. انگار دل آسمان زودتر از دل ما بیچاره‌ها به ستوه آمد که قبل از «الغوث الغوث خلصنا من النار» گفتن، بندش پاره شد.

ساعت ۱۱ خواندن دعای جوشن‌کبیر در امامزاده قاضی‌الصابر ده‌ونک شروع می‌شد. اما اینطور که آسمان خیال باریدن گرفته بود و صفحه رسمی میثم مطیعی هم استوری کرد که زیرانداز و چتر همراه داشته باشید، مثل اینکه حالا حالاها باران ادامه‌دار بود و قصد قطع شدن نداشت، از طرفی هم به خاطر رعایت پروتکل‌ها ظرفیت امامزاده محدود شده بود و خیال اینکه مثل از دو سال پیش به قبل می‌شد داخل امامزاده جاگیر شد را باید از سر بیرون می‌کردیم.

همین چند روز پیش بود که خبر کم‌بارشی و خکشسالی تیتر یک خبرگزاری‌ها شده بود. نه به آن پاییز و زمستان بی‌بخار و نه به این باران و رعد وبرق یکدفعه‌ای وسط بهاری که چیزی کمتر از خرماپزان ندارد! ولی هرچه از دوست رسد نکوست. اصلاً آنقدر در این مدت اخبار ضد و نقیض شنیده‌ایم که درصد عکس‌العمل نشان‌دادنمان کم‌کم دارد ضریب معکوس می‌گیرد!

راستش اولش کمی مردد بودم بین رفتن و ماندن. ولی مگر چند شب قدر در سال داریم که بخواهم دِل‌دِل کنم؟ اصلاً از کجا معلوم شاید همین باران نشانه باشد. شاید خدا خواسته مسیر را برایمان آب و جارو کند، کمی حال دلمان را خوب کند، بهمان بگوید «ببین فراموشت نکردم!»، مگر غیر این است که در روایات گفته شده اگر اندازه کوه‌ها گناه کرده باشیم، در این شب‌های قدر بخشیده می‌شود؟ حالا حساب کن باران رحمت هم روی سرت بریزد، اصلاً شاید جبران حسرت اربعینی است که گذشت و چشممان در حسرت تاول زدن‌های کف پایمان در مسیر مشایه خشک شد، یا بغض‌هایی که باید در روضه‌ها می‌ترکید و از خجالت فاصله‌های اجتماعی هیئت‌ها بیخ حلقمان حنّاق شد و نترکید. نمی‌دانم هر چه که هست به فال نیک می‌گیرم و راهی ده‌ونک می‌شوم.

انتخاب با خودت است که کجا باشی

بعد از گذر از دیوارهای دانشگاه‌الزهرا (س)، در خیابان ده‌ونک گنبد فیروزه‌ای آستان امامزاده قاضی‌الصابر (ع) دیده می‌شود. امامزاده قاضی‌الصابر (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) است. او از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین عالمان و فقهای دینی زمان خودش بود که نزدیک به ۹۰۰ سال از فوت آن عالم بزرگوار می‌گذرد.

با اینکه هنوز ساعت ۱۱ نشده ولی خیلی‌ها زودتر رسیده‌اند و هنوز فضای داخل امامزاده جای خالی زیاد دارد؛ آن‌ها که زیر جایگاه مسقفی که تولیت امامزاده برای محفوظ ماندن زیر بارش باران تعبیه کرده جاگیر شده‌اند شباهتشان به جمع چند نفره خانوادگی می‌خورد، آن‌هایی هم که کنار صندلی‌ها چند نفری دور هم گعده درست کرده‌اند بیشتر شبیه بچه‌های هیئت هستند که رفاقت قدیمی‌تر با هم دارند. خیلی‌ها هم تنها هستند و با خودشان خلوت کردند که بعید است اگر داخل امامزاده نرفتند دلیلش ترس از کرونا باشد! راستش دل می‌خواهد بتوانی از فضای روحانی حیاط امامزاده که در تلالو هاله نور سبز دانه‌های باران که زنجیروار به آسمان متصلت می‌کند دل بکنی.

فضای داخل امامزاده هم که لطف خودش را دارد. خنکای بیرون به داخل امامزاده خزیده. بوی خاک باران‌خورده و عطر گلاب که در دیوارهای خشت‌وگلی و کاشی‌کاری فیزروزه‌ای پیچیده، ترکیب بهشتی به فضا داده.

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

بعضی‌ها که زرنگ‌تر بودند، کنار مقبره شهدا، کنار ستون جاگیر شدند. یکی دو نفرشان هم پَر چفیه‌شان روی صورتشان شلال شده و به طور کامل ارتباطشان را با این دنیا قطع کردند؛ الحق که بغل‌دستی خوبی برای خودشان پیدا کرده‌اند. چه کسی می‌خواستند پیدا کنند بهتر از شهدا؟! که بتوانند یواشکی واسطه‌شان کنند بین خودشان و خدا؟

با اینکه هنوز مراسم شروع نشده، چراغ‌های اصلی خاموش است و نور قرمز لاله‌های کنار مزار شهدا و نورهایی که در سقف کار شده، هارمونی خوبی در فضا ایجاد کرده که ترکیبش با نور سبزی که از پنجره‌های طلایی داخل ضریح روی کف‌پوش سنگی کف امامزاده تابیده، فضای روحانی به محیط بخشیده.

اول باید فرش قرمز دل را مهیا کرد

میثم مطیعی «الهی العفو» گویان مراسم را شروع می‌کند؛ هنوز نه روضه‌ای خوانده شده و نه ذکر مصیبتی گفته شده که آرام آرام با هر العفوی که می‌گوید، صدای ولوم گریه‌ها از پشت لایه‌های ماسک‌ها بلندتر می‌شود.

وقتی فرش قرمز دل برای خوش‌آمدگویی مناجات‌خوانی با روضه کوتاهی با بغض و اشک پهن شد، جوشن‌کبیر با سوز «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ» شروع می‌شود.

هنوز فرش‌های ۱۲ متری امامزاده جای خالی برای نشستن چند نفر از بیرونی‌ها را دارد که با راهنمایی پرهای رنگی خادمین در جاهای مشخص شده هدایت می‌شوند؛ بعضی‌هایشان انگار دیگر طاقت شدت باران را نداشتند که به داخل امامزاده پناه آوردند، این را می‌توان از حجم خیسی پیراهنشان فهمید. بعضی‌ها هم فقط سرشانه‌هایشان خیس شده که معلوم است زودتر توانستند از هجوم باران فرار کنند.

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

مطیعی ۱۰۰ فراز جوشن کبیر را بی‌وقفه خواند؛ بعضی فرازها را از حفظ، بعضی فرازها را با سوز بیشتر، بعضی فرازها را کمی سریع‌تر، به بعضی فرازها که می‌رسید مکث کوتاهی می‌کرد و تاکید بیشتری روی واژگان داشت، در آخر آن فرازها صدای «الغوث» گفتن‌ها بلندتر از فرازهای پس و پیش می‌شد؛ مثلاً آن‌جایی که می‌خواند «یَا أَمَانَ مَنْ لا أَمَانَ لَهُ» انگار تقریباً همگی نگاهی به ترجمه آن فراز هم می‌انداختند که همگی «الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ» را با سوز بیشتر می‌گفتند.

خواندن جوشن‌کبیر یک ساعت‌ونیم طول کشید. مطیعی زمان میان مناجات‌جوانی و مراسم قرآن به سر حجت الاسلام محسن عباسی ولدی را روضه‌خوانی کرد؛ کمتر کسی بود که آرام نشسته باشد.

این روزها هم خاطره می‌شود

صدای باران همچنان در فضای امامزاده پیچیده بود. شدت بارش باران از تصور بارش باران بهاری گذشته بود و خیلی از معابر را مسدود کرده بود. خادمین امامزاده سعی در بازکردن معابر داشتند، بعضی از مردم هم کمک می‌کردند. با اینکه فضای مسقف برای خانم‌ها در نظر گرفته شده بود و صندلی برای نشستن افرادی که نتوانستند وارد امامزاده شوند به تعداد چیده شده بود، اما شدت باران به حدی بود که صندلی‌ها خیس شده بودند. از آنجاییکه کسی از هرم گرمای آفتاب روز توقع سرمای شبانه را نداشت، لباس مناسب نپوشیده بود و کمتر کسی بود که از سرمای هوا در بارش باران به خود نلرزد.

خادمان چند بار پشت هم تذکر می‌دادند که: «تو رو خدا برای دو شب بعدی حتماً لباس مناسب بپوشید، پیش‌بینی شده که این وضعیت هوا ادامه دارد.»

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

خیلی از جمعیتی که بیرون از امامزاده بودند، سرمای هوا را تاب نیاوردند و به ماشین‌هایشان پناه بردند، خیلی‌ها هم ترجیح دادند در راه منزلشان بقیه مراسم را از طریق پخش زنده فضای مجازی دنبال کنند، بعضی‌ها هم که تا اینجای مراسم را تحمل کرده بودند همانجا زیر سقف برزنتی پناه گرفتند و با اینکه فشردن دستانشان به هم نشان از سرمای هوا داشت با سوز صدای عباسی ولدی قرآن به سر گرفتند و احتمال اینکه گوشه کنار قرآن مصحفشان هم کمی نم برداشته باشد زیاد بود، آن‌هایی هم که از اول در صندلی‌های وسطی نشسته بودند به نسبت کناری‌ها از شدت باران محفوظ‌تر بودند ولی به هر حال سوز سرما وجود داشت.

مراسم قرآن به سر طبق برنامه‌ریزی که شده بود حوالی ساعت ۲ و نیم بامداد تمام شد و احیای شب نوزدهم ۱۴۰۰ با شرایط کرونایی و اتفاق‌های پیش‌بینی نشده برگزار شد؛ مراسمی که در کنار تمام خاطرات این روزها خاطره می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو
2021-05-11T12:06:46+04:30
داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است. یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می‌سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه‌های واکسن در سامانه تیتک و عرضه...

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری
2021-05-10T21:33:23+04:30
با قانون و بخشنامه، همین طور خالی خالی، کاری از پیش نمی‌رود. خریدوفروش زباله و اساسا پدیده زباله گردی، هم برای زباله گرد و هم برای پیمانکار و منتفع نهایی، پر...

جانِ مادر کجاستی؟

جانِ مادر کجاستی؟
2021-05-10T15:06:43+04:30
سیدبشیر حسینی در پست اینستاگرامی خود با اشاره به حادثه تروریستی مدرسه سیدالشهدا (ع) در دشت برچی کابل و شهادت بیش از ۸۰ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز دبیرستان...

انتفاضه نقطه‌زن

انتفاضه نقطه‌زن
2021-05-10T11:06:43+04:30
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب: ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی
2021-05-10T10:26:54+04:30
حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ طی توییتی نسبت به انفجار تروریسیتی مقابل مدرسه دخترانه روز گذشته در کابل واکنش نشان داد.

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T18:00:06+04:30
باز اخبار افغانستان با داغ‌هایی که خنج بر دل می‌کشد، تیتر اول خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی شد که در ساعات اول صحت و سقمش را به راحتی نمی‌شد باور کرد...

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T17:46:53+04:30
حوالی ساعت۱۷ بود که خبر انفجار دشت‌پرچی به نقل از خبرگزاری‌مهر در شبکه‌های مجازی وایرال شد. شاید اگردر یکی از کشورهای آن‌ور آبی اتفاق افتاده بوده در کمتر از ...

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟
2021-05-09T11:40:09+04:30
روزهای گرم سال که فرا می‌رسد، تب امتحانات بالا می‌گیرد و همواره این ایام با اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان توأم است.

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

شکاف عمیق بین دولت و کتاب
2021-05-09T11:40:09+04:30
با وضع ناگوار اقتصاد در بازارهای مختلف مرتبط با کتاب، به نظر می‌رسد ناشران و نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها در این هشت سال با دفاعی همه‌جانبه از مرگ خود جلوگیری کر...

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت
2021-05-08T11:46:48+04:30
زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاهش قیمت دلار و طلا و سکه را در حالیکه هنوز هیچ تحریمی لغو نشده نشانه خود تحریمی دولت و جنبه تبلیغاتی و...

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست
2021-05-08T10:00:10+04:30
حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد.

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟
2021-05-06T12:20:04+04:30
برخی اخبار و مواضع دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات وین، نگرانی‌ها درباره احتمال عبور از سیاست‌های نظام را پررنگ کرده است.

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر
2021-05-06T12:20:03+04:30
نکته قابل تأمل درباره عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اینکه پنجمین بار است که «تولید» در عنوان سال به چشم می‌خورد.

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد
2021-05-03T14:12:28+04:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان از نقش ستودنی معلمان در دوران این بیماری همه‌گیر یاد کرد.

خبرهای خوبی از وین نمی رسد

خبرهای خوبی از وین نمی رسد
2021-05-03T10:25:45+04:30
محسن زنگنه نماینده مجلس طی توییتی نسبت به جریانات اخیر مذاکرات وین واکنش نشان داد.

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن
2021-05-03T10:25:44+04:30
وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری با...

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم
2021-05-02T10:59:03+04:30
«قدر» در لغت به معنای‌اندازه واندازه‌گیری است و «تقدیر» نیز به معنای ‌اندازه‌گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز...

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین
2021-05-01T15:25:42+04:30
مالک شریعتی نماینده تهران در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «طرح انتخاباتی به جای دستاورد اقتصادی» جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین را منتشر کرد.

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل
2021-05-01T10:59:07+04:30
برای ما که یک سال و خرده‌ای است همه چیز از ما دریغ شده همین یک ساعت یک ساعت‌های روضه و هیئت و مناجات، با تمام فاصله‌ها و رعایت پروتکل‌هایش هم غنیمت است...

مذاکرات وین باید نقد شود

مذاکرات وین باید نقد شود
2021-05-01T10:05:42+04:30
مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای روز سه‌شنبه گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. اما این‌بار یک کارگروه به رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای اضافه شد، تا نحوه باز...

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد
2021-04-28T11:32:23+04:30
شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما طی رشته توئیتی تحت عنوان «آرایش غلیظ» به بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد، پرداخت.

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم
2021-04-28T10:25:46+04:30
تا قبل از پویش هم‌سفره این تصور دور از ذهن بود که غذای اضافه‌ای که بعد از جمع شدن سفره به ناچار در ظرف‌های پلاستیکی جاگیر می‌شدند، می‌توانستند وعده غذایی یک...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...
2021-04-28T10:12:23+04:30
 با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف و ادعاهای ضدملی که در این مصاحبه پیرامون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مطرح شده بود، کماکان واکنش‌ها به ...

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال
2021-04-27T14:16:47+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت با انتشار عکسی در صفحه توییتر خود از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال خبر داد.

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران
2021-04-27T12:56:43+04:30
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علو...

برجام، عامل کاهش قیمت نفت

برجام، عامل کاهش قیمت نفت
2021-04-27T12:56:42+04:30
محمدجوادظریف وزیر امور خارجه، در بخشی از گفت‌وگوی خود با سعید لیلاز که از شبکه سعودی اینترنشنال پخش شد، به یک نکته مهم درباره کاهش قیمت نفت و مذاکرات برجام ا...

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد
2021-04-26T11:56:46+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت از وارد شدن دومین واکسن تولیدی در ایران به مرحله فاز سوم کارآزمایی بالینی خبر داد که پروژه مشترک بین انستیتو پاستور ایران...

اعتماد محرز

اعتماد محرز
2021-04-26T11:56:46+04:30
فاز نهایی تست انسانی واکسن «کووایران برکت» با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و تزریق این واکسن به ۲۰ هزار نفر آغاز شد.

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟
2021-04-25T13:50:07+04:30
مالک شریعتی، نماینده مجلس طی توییتی مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی را که مانع لغو تحریم‌ها شدند، معرفی کرد.

تحفه مرگبار هندی‌!

تحفه مرگبار هندی‌!
2021-04-25T13:50:06+04:30
در حالی که هنوز تب ویروس کرونای انگلیسی در کشور فروکش نکرده خبرهایی از شیوع ویروس کرونای هندی در جهان مخابره شده است؛ ویروسی که به مراتب خطرناک‌تر از نمونه‌ه...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)