میرنیوز

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم 2021-04-28T10:25:46+04:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: «اگر نیم ساعت دیر برسیم، حالا به هر دلیلی؛ در ترافیک مانده باشیم یا موقع تحویل غذا به خانواده‌ای، کمی بیش از معمول به گپ‌وگفت مشغول شده باشیم، محال است که تلفن همراه‌مان زنگ نخورد و این جمله را نشنویم: «آقای شاه‌محمدی امشب برامون غذا میارید دیگه؟ ما منتظریما!»…»

هیئت فاطمیه طرح «هم‌سفره» را از ماه رمضان پارسال، بعد از صحبت‌های رهبری آغاز کرد؛ از همان موقع که این کرونای لعنتی حضورش جدی شد و مقام معظم رهبری از گروه‌های جهادی خواست تا به کمک نیازمندان بروند.

بهرام شاه‌محمدی جوان ۳۸ ساله‌ای است که خودش را خادم هیئت فاطمیه اسلامشهر می‌داند و از همان رمضان سال گذشته کمر همت بست و با کمک بچه‌های هیئت، توزیع بسته‌های ارزاق بین محله‌های محروم را شروع کردند.

یک وعده غذایت را با دیگری سهیم باش

بهرام می‌گوید: «ما تصمیم گرفتیم به‌جای اینکه ارزاق خشک و کمک‌های نقدی جمع کنیم، طرح متفاوتی را اجرایی کنیم که با توجه به اوضاع اقتصادی مردم، به کسی فشار وارد نشود و تعداد افراد بیشتری بتوانند در این کمک مومنانه مشارکت کنند. همین شد که قرار گذاشتیم در تبلیغات و درخواست‌هایمان به مردم اعلام کنیم که اگر کسی خواست در این امر خیر سهیم شود، همین‌طور که در خانه برای اعضای خانواده‌اش غذا می‌پزد هر چقدر در توانش هست به نیازمندان هم کمک کند. به این صورت که از یک پرس تا هر تعداد که دوست دارد به غذایی که دارد در آشپزخانه منزلش درست می‌کند اضافه کند و ما آن‌ها را به دست مستحقش برسانیم.»

شاه‌محمدی حرفش را کامل می‌کند و می‌گوید: «قرار شد امسال شب‌های زوج بین ساعت ۹ تا ۱۰ غذاها را از در خانه‌ها جمع کنیم. اول هفته خانواده‌ها با ما تماس می‌گیرند و به ما اعلام می‌کنند که ما مثلاً دوشنبه این هفته ۵ پرس غذا می‌خواهیم بدهیم، ما آدرس و شماره را از آن‌ها می‌گیرم، ظروف یکبار مصرف را بهشان می‌رسانیم و روز و ساعتی که با آن‌ها وعده کردیم، غذای آماده شده را تحویل می‌گیریم.»

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

پویشی را که تیم هم‌سفره طراحی کرده، با توجه به شرایط کرونایی حکایت یک تیر و چند نشان است، که شاه‌محمدی بیشتر توضیح می‌دهد: «علاوه بر اینکه مشارکت مردم با این سبک و سیاق باعث می‌شود که استقبال بیشتر شود (مثلاً شما فکر کنید دارید برای ۴ نفر استانبولی درست می‌کنید، حالا برای ۶ نفر درست کنید!) از طرفی هم پخت غذا در آشپزخانه خانه‌ها توسط خانم‌ها در این شرایط کرونایی به لحاظ بهداشتی امنیت بالاتری دارد؛ چون برای اعضای خانواده هستش و با وسواس بیشتری انجام می‌شود. مورد دیگری را هم که در نظر گرفتیم به صورتی هستش که ساعت‌ها طوری تنظیم شود که مثلاً اگر قرار است برای وعده سحر غذا را به خانواده‌ها برسانیم ساعتی غذا را تحویل دهیم که نیاز باشد حتماً قبل از مصرف مجدد گرم شود تا اینطوری احتمال انتقال ویروس به صفر برسد.»

شما فقط نیت کن! بقیه‌اش را بسپار به ما

هم‌سفره که از شب پانزدهم رمضان سال گذشته فعالیتش را شروع کرد، وقتی مشارکت بالای مردم را دید تصمیم گرفت این طرح را محدود به ماه رمضان نکند و همین شد که از بعد از رمضان هم مناسبت‌های مختلف میلاد و شهادت ائمه را بهانه‌ای قرار می‌داد تا سفره اطعام همچنان پهن باشد. همین تداوم داشتن هم باعث شده که خیلی از خانواده‌ها در شب‌های مشخص منتظر رسیدن بچه‌های پخش‌کننده باشند و اگر کمی دیر کنند با آن‌ها تماس می‌گیرند.

توزیع غذا فقط به محله‌های اسلامشهر محدود نشد، و به گفته شاه‌محمدی الان در منطقه هفت‌تیر و فلاح هم این طرح فراگیر شده.

او از جزئیات بیشتری می‌گوید: «در بین افرادی که در این طرح کمک می‌کنند افرادی هم هستند که نمی‌توانند غذا بپزند؛ سن و سالشان بالاست، کارمند هستند، مشکل دارند یا برعکس دست و بالشان باز است و دوست دارند نقدی کمک کنند، در این صورت یا پولشان را به کسانی که دوست دارند غذا درست کنند می‌دهند که پول از آن‌ها باشد و غذا درست کردن از دیگری و در نهایت غذای آماده شده به دست ما برسد یا مستقیم پول را به ما می‌دهند و ما ۲ بار در هفته در آشپزخانه هیئت غذا طبخ می‌کنیم و پخش می‌کنیم، بعضی‌ها هم خودرویشان را در اختیار گروه قرار می‌دهند تا برای جمع‌آوری و پخش غذاها کارها با سهولت انجام شود. این را هم بگویم که ما یک اصول را در نظر گرفتیم و آن هم این است که سبک زندگی و غذایی این افراد نیازمند را به هم نزنیم؛ به همین خاطر چند نوع غذای ساده در نظر می‌گیریم که تنوع غذایی خانواده‌ها به هم نخورد.»

«هم‌سفره» هم فال است و هم تماشا

با اینکه بلایی را که کرونا در این یک سال و اندی بر سر دنیا آورد هیچ جوره نمی‌توان جبران کرد، ولی بعضی نیازهای معنوی وجود دارد که در «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» خلاصه می‌شود و نتیجه‌اش می‌شود همین نمونه‌های کمک‌های مومنانه که برطرف کننده نیازها شده؛ چیزهایی که شاید مدرسه و پای کلاس درس نشستن هم آن‌ها را رفع نمی‌کرد!

صادق نصیری روحانی پای کار این پویش است. او از ابعاد تربیتی که در دل این طرح جاخوش کرده برایمان می‌گوید: «جدای از اینکه این طرح در راستای اطعام است و آثار معنوی و مثبت خودش را دارد، اگر از بعد دیگر به این طرح نگاه کنیم متوجه می‌شویم که آثار مثبت تربیتی بسیاری هم در این طرح وجود دارد که همه اعضای خانواده را شامل می‌شود؛ مثلاً از داوطلب شدن پسر ۸ ساله خانواده برای رفتن به بقالی و خرید رب‌گوجه گرفته تا برنج پاک‌‎کردن دختر کوچولوی خانه که شاید در حالت عادی به مادرش کمک نمی‌کرد! اما وقتی اسم غذای نذری در میان است، برای اینکه خودش را در این نیت سهیم کند پا به پای مادر و پدر خانواده با ذوق همراه می‌شود.

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

از طرف دیگر وقتی آقا یا خانم خانه به عنوان سرپرست یک خانوار، مبلغی را به عنوان نذری به صورت نقدی به هیئت یا مسجد یا هرجایی هدیه می‌کنند دیگر خودشان در مراحل بعدی آن نذر سهیم نمی‌شوند؛ البته آثار و برکات و ثواب برایشان محفوظ است، اما از حس و حال خوبی که در طبخ غذای نذری است بهره نمی‌برند.

وقتی خیلی از افرادی که در این طرح شرکت کردند، از حس و حالشان تعریف می‌کنند، می‌گویند این خیلی خوب است که وقتی در این شرایط کرونایی نمی‌توانیم در کار جمعی شرکت کنیم و پای دیگ‌های بزرگی نذری برویم، در خانه خودمان غذایی را به نیت ائمه طبخ می‌کنیم. وقتی پای گاز می‌ایستیم انگار پای دیگ غذای نذری ایستاده‌ایم و این حس و حال خوبی برایمان دارد.»

نصیری می‌خندد و می‌گوید: «احتمال اینکه مبلغی را به نیت نذورات به جایی اهدا کنیم و خودمان هم از آن بهره‌مند شویم خیلی کم است، ولی در هم‌سفره که به نیت ائمه غذا طبخ می‌کنید، این غذا می‌شود غذای نذری؛ که هم خودمان و خانواده‌مان از آن می‌خوریم و هم خانواده‌ای دیگر را در آن سهیم می‌کنیم.»

راستش تصور اینکه یک یا چند پیمانه غذای اضافه‌ای که خیلی وقت‌ها بعد از جمع شدن سفره به ناچار در ظرف‌های پلاستیکی در یخچال و فریزر جاگیر می‌شوند، می‌تواند وعده غذایی یک خانواده حداقل دو نفره باشد دور از ذهن بود. اما طرحی که تیم پرتلاش و باپشتکار هم‌سفره به راه انداخته پیشنهاد می‌کند که یکی دو پیمانه بیشتر به نیت ائمه غذا بپزید تا همان چند پیمانه غذاهای اضافه هر خانواده را خانه به خانه جمع کند و قطره قطره را دریا کند و دل جماعتی را شاد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو
2021-05-11T12:06:46+04:30
داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است. یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می‌سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه‌های واکسن در سامانه تیتک و عرضه...

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری
2021-05-10T21:33:23+04:30
با قانون و بخشنامه، همین طور خالی خالی، کاری از پیش نمی‌رود. خریدوفروش زباله و اساسا پدیده زباله گردی، هم برای زباله گرد و هم برای پیمانکار و منتفع نهایی، پر...

جانِ مادر کجاستی؟

جانِ مادر کجاستی؟
2021-05-10T15:06:43+04:30
سیدبشیر حسینی در پست اینستاگرامی خود با اشاره به حادثه تروریستی مدرسه سیدالشهدا (ع) در دشت برچی کابل و شهادت بیش از ۸۰ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز دبیرستان...

انتفاضه نقطه‌زن

انتفاضه نقطه‌زن
2021-05-10T11:06:43+04:30
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب: ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی
2021-05-10T10:26:54+04:30
حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ طی توییتی نسبت به انفجار تروریسیتی مقابل مدرسه دخترانه روز گذشته در کابل واکنش نشان داد.

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T18:00:06+04:30
باز اخبار افغانستان با داغ‌هایی که خنج بر دل می‌کشد، تیتر اول خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی شد که در ساعات اول صحت و سقمش را به راحتی نمی‌شد باور کرد...

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T17:46:53+04:30
حوالی ساعت۱۷ بود که خبر انفجار دشت‌پرچی به نقل از خبرگزاری‌مهر در شبکه‌های مجازی وایرال شد. شاید اگردر یکی از کشورهای آن‌ور آبی اتفاق افتاده بوده در کمتر از ...

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟
2021-05-09T11:40:09+04:30
روزهای گرم سال که فرا می‌رسد، تب امتحانات بالا می‌گیرد و همواره این ایام با اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان توأم است.

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

شکاف عمیق بین دولت و کتاب
2021-05-09T11:40:09+04:30
با وضع ناگوار اقتصاد در بازارهای مختلف مرتبط با کتاب، به نظر می‌رسد ناشران و نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها در این هشت سال با دفاعی همه‌جانبه از مرگ خود جلوگیری کر...

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت
2021-05-08T11:46:48+04:30
زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاهش قیمت دلار و طلا و سکه را در حالیکه هنوز هیچ تحریمی لغو نشده نشانه خود تحریمی دولت و جنبه تبلیغاتی و...

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست
2021-05-08T10:00:10+04:30
حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد.

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟
2021-05-06T12:20:04+04:30
برخی اخبار و مواضع دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات وین، نگرانی‌ها درباره احتمال عبور از سیاست‌های نظام را پررنگ کرده است.

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر
2021-05-06T12:20:03+04:30
نکته قابل تأمل درباره عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اینکه پنجمین بار است که «تولید» در عنوان سال به چشم می‌خورد.

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد
2021-05-03T14:12:28+04:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان از نقش ستودنی معلمان در دوران این بیماری همه‌گیر یاد کرد.

خبرهای خوبی از وین نمی رسد

خبرهای خوبی از وین نمی رسد
2021-05-03T10:25:45+04:30
محسن زنگنه نماینده مجلس طی توییتی نسبت به جریانات اخیر مذاکرات وین واکنش نشان داد.

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن
2021-05-03T10:25:44+04:30
وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری با...

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر
2021-05-02T15:19:05+04:30
۱۱ مراسم احیا شروع می‌شد. اینطور که آسمان می‌بارید و صفحه میثم مطیعی هم استوری کرد چتر همراه داشته باشید،مثل اینکه حالا حالاها باران ادامه‌دار بود.مردد بودم ...

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم
2021-05-02T10:59:03+04:30
«قدر» در لغت به معنای‌اندازه واندازه‌گیری است و «تقدیر» نیز به معنای ‌اندازه‌گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز...

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین
2021-05-01T15:25:42+04:30
مالک شریعتی نماینده تهران در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «طرح انتخاباتی به جای دستاورد اقتصادی» جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین را منتشر کرد.

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل
2021-05-01T10:59:07+04:30
برای ما که یک سال و خرده‌ای است همه چیز از ما دریغ شده همین یک ساعت یک ساعت‌های روضه و هیئت و مناجات، با تمام فاصله‌ها و رعایت پروتکل‌هایش هم غنیمت است...

مذاکرات وین باید نقد شود

مذاکرات وین باید نقد شود
2021-05-01T10:05:42+04:30
مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای روز سه‌شنبه گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. اما این‌بار یک کارگروه به رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای اضافه شد، تا نحوه باز...

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد
2021-04-28T11:32:23+04:30
شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما طی رشته توئیتی تحت عنوان «آرایش غلیظ» به بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد، پرداخت.

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...
2021-04-28T10:12:23+04:30
 با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف و ادعاهای ضدملی که در این مصاحبه پیرامون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مطرح شده بود، کماکان واکنش‌ها به ...

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال
2021-04-27T14:16:47+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت با انتشار عکسی در صفحه توییتر خود از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال خبر داد.

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران
2021-04-27T12:56:43+04:30
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علو...

برجام، عامل کاهش قیمت نفت

برجام، عامل کاهش قیمت نفت
2021-04-27T12:56:42+04:30
محمدجوادظریف وزیر امور خارجه، در بخشی از گفت‌وگوی خود با سعید لیلاز که از شبکه سعودی اینترنشنال پخش شد، به یک نکته مهم درباره کاهش قیمت نفت و مذاکرات برجام ا...

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد
2021-04-26T11:56:46+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت از وارد شدن دومین واکسن تولیدی در ایران به مرحله فاز سوم کارآزمایی بالینی خبر داد که پروژه مشترک بین انستیتو پاستور ایران...

اعتماد محرز

اعتماد محرز
2021-04-26T11:56:46+04:30
فاز نهایی تست انسانی واکسن «کووایران برکت» با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و تزریق این واکسن به ۲۰ هزار نفر آغاز شد.

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟
2021-04-25T13:50:07+04:30
مالک شریعتی، نماینده مجلس طی توییتی مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی را که مانع لغو تحریم‌ها شدند، معرفی کرد.

تحفه مرگبار هندی‌!

تحفه مرگبار هندی‌!
2021-04-25T13:50:06+04:30
در حالی که هنوز تب ویروس کرونای انگلیسی در کشور فروکش نکرده خبرهایی از شیوع ویروس کرونای هندی در جهان مخابره شده است؛ ویروسی که به مراتب خطرناک‌تر از نمونه‌ه...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)