میرنیوز

وعده آخر اردیبهشتی مهار کرونا

وعده آخر اردیبهشتی مهار کرونا 2020-04-08T09:17:39+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه جوان نوشت: «تا آخر اردیبهشت ماه ویروس کرونا را مهار خواهیم کرد» این وعده اردیبهشتی سعید نمکی وزیر بهداشت در نخستین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال جدید است که با محوریت گزارش اقدامات دولت در رابطه با ویروس کرونا تشکیل شد. وزیر بهداشت در کنار وعده «آخر اردیبهشت» برای مهار کرونا، درباره وضعیت کنونی کرونا در کشور تأکید کرد: «در حال حاضر کشور در مرحله مدیریت بیماری است و نباید دچار توهم شده و تصور کنیم که به مرحله مهار و کنترل رسیده‌ایم.»


خبر خوش فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران هم کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا طی ۴۸ ساعت گذشته در پایتخت بود. با وجود این بنا به تأکید علیرضا زالی تهران نقطه داغ کرونا در کشور است و در پایتخت هیچ نقطه‌ای از کرونا پاک نیست. راهگشاترین راهکار برای پیشگیری و مهار کرونا، اما همان نسخه در خانه ماندن یا فاصله گذاری اجتماعی است؛ امری که محور گام دوم مبارزه با کووید ۱۹ انتخاب شده و روز گذشته وزیر بهداشت راهنمای گام دوم مبارزه با کرونا را با تأکید بر فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار ابلاغ کرد. بناست در مرحله دوم طرح مقابله با کرونا وزارت بهداشت با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان سراغ افراد بدون علامتی برود که منشأ عفونت هستند و با آزمایش‌های گسترده این افراد شناسایی شوند.


طبق آخرین آمارها تاکنون ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، فوت ناشی از این ویروس در کشور به ۳‌هزارو ۸۷۲ نفر رسید.


بنا به تأکید کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تاکنون ۲۷ هزار و ۳۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. ۳ هزار و ۹۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. سعید نمکی وزیر بهداشت در گزارش عملکرد وزارتخانه‌اش به نمایندگان مردم در نخستین جلسه حضوری مجلس شورای اسلامی، قول داد تا آخر اردیبهشت ماه ویروس کرونا را مهار کند. به گفته نمکی فاصله بین مرگ و میر و تعداد افراد آلوده کاهش چشمگیری یافته است به گونه‌ای که از نظر ابتلاء در دنیا در مرتبه هفتم و از نظر مرگ و میر ششم هستیم که این عدد در روزهای آینده مطلوب‌تر می‌شود. آنطور که علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گزارش داده طی ۴۸ ساعت گذشته مرگ و میر ناشی از این بیماری در تهران بر اساس آنچه از مراجعات بیمارستانی گزارش شده کاهش یافته است. وی در عین حال پایتخت را نقطه داغ کرونا توصیف و تأکید کرد: «در پایتخت هیچ نقطه‌ای از کرونا پاک نیست.»


آغاز گام دوم طرح مقابله با کرونا
با خروج طرح سه فوریتی تعطیلی کشور برای مقابله با کرونا از دستور کار مجلس، طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند یا همان بازگشت به کار دوسوم از کارمندان و بازگشایی مشاغل کم ریسک اجرایی می‌شود.


وزیر بهداشت هم در سخنان روز گذشته خود ضمن تأکید بر اینکه هیچ اختلافی در دولت وجود ندارد، افزود: برای به گردش درآمدن چرخ اقتصادی، با اجرای دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها باید کاری کنیم که کسب و کار مردم از رونق نیفتد. به گفته نمکی در مرحله نخست طرح مقابله با کرونا ۷۰ میلیون نفر از مردم رصد شدند و حالا وارد مرحله دوم طرح بسیج ملی مقابله با کرونا می‌شویم. وی درباره گام دوم مبارزه با کرونا گفت: «در گام اول طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا افرادی که علائم بیماری داشتند شناسایی شدند. در گام دوم طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا افراد بدون علائم شناسایی می‌شوند که منشأ عفونت هستند و علائم بیماری ندارند، اما آن را به دیگران منتقل می‌کنند.»


تاوان سنگین فراموشی اولویت سلامت
نمکی با بیان اینکه اعتقاد ما این است که مزمن شدن بیماری بزرگ‌ترین آفت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است، تصریح کرد: در حال حاضر کشور در شرایط سنگین اقتصادی است، اما اگر بخواهیم برای رونق اقتصادی اولویت سلامت را فراموش کنیم، تاوان‌های سنگینی می‌پردازیم.


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز با اشاره به دسته‌بندی فعالیت‌های صنفی در قالب کم‌ریسک، متوسط و دارای ریسک بالا از نظر شیوع بیماری کرونا، گفت: مشاغل کم ریسک بر اساس ضرایب ۷۰ درصد بهداشتی و ۳۰ درصد اقتصادی و اجتماعی تعیین و در مرحله نخست مقرر شده است فعالیت مشاغل دارای ریسک پایین از ۲۳ فروردین در استان‌ها و از ۳۰ فروردین در تهران آغاز شود.


بنا به تأکید وی همه اصناف و مشاغلی که بر اساس تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تا پایان فروردین فعالیت خود را از سر می‌گیرند باید پیش از آن، گواهی سلامت از وزارت بهداشت دریافت کنند و در مغازه‌ها نیز اهم محورهای پروتکل‌های بهداشتی در زمینه این بیماری را در معرض دید مردم قرار دهند.


سیاهپوستان؛ قربانیان اصلی کرونا
در خارج از مرزهای ایران نیز ویروس کرونا همچنان بر سلامت و جان مردم می‌تازد. امریکا در صدر تعداد مبتلایان به این ویروس قرار دارد و حدود یک‌چهارم مبتلایان به ویروس کرونا را در خود جای داده است. هم اکنون ۳۶۷ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. آمار مرگ و میرها هم در این کشور از ۱۰ هزار نفر عبور کرده است. در این میان رنگین پوست‌ها قربانی اصلی مرگ و میرهای کرونایی هستند. بنابر آمار رسمی، سیاهپوستان شهر شیکاگو نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا را تشکیل می‌دهند و بیش از ۷۰ درصد کسانی که بر اثر ابتلاء به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند از میان این جمعیت بوده‌اند. این در حالی است که سیاهپوستان تنها ۳۰ درصد کل جمعیت این شهر امریکا را تشکیل می‌دهند.


«لوری لایت فوت» شهردار شیکاگو معتقد است: «میزان قابل توجه آمار جان باختگان در میان جمعیت سیاهپوستان نسبت به سفیدپوستان نشان می‌دهد میزان ابتلاء به دیابت، بیماری قلبی و تنفسی به عنوان بیماری‌های زمینه‌ای به میزان بسیار زیادی در این جمعیت بیشتر و به همین نسبت میزان دسترسی به پزشک و امکانات بهداشتی کمتر است. آن‌ها به غذای مناسب و راه‌های مناسب نیز دسترسی ندارند.»


ویروس کرونا مردم امریکا را مسلح کرد!
مقامات امریکا هشدار داده‌اند که این کشور «هفته‌ای بسیار دشوار» پیش رو دارد. برخی از مقامات ایالات متحده وضعیت فعلی را که به دنبال شیوع نوع جدید ویروس کرونا پدید آمده است با حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ مقایسه کرده‌اند. شاید همین ترس و نگرانی‌ها مردم امریکا را در برابر ویروس کرونا مسلح کرده است!


طبق آمارهای رسمی رکورد ۲۰ ساله امریکا در خرید اسلحه شکست. بر اساس آمار رسمی دولت امریکا، طی یک ماه گذشته و همزمان با شیوع کرونا، حدود ۲/ ۴ میلیون مورد گواهی عدم سوءپیشینه از اف‌بی‌آی برای خرید سلاح گرفته شده است.


منابع امریکایی می‌گویند از مجموع ۲/ ۴‌میلیون مورد استعلامِ خرید اسلحه از اف‌بی‌آی در ماه مارس، ۱/ ۲‌میلیون مورد آن تنها در یک هفته صورت گرفته و بسیاری از خریداران برای اولین بار بوده که اقدام به خرید اسلحه کرده‌اند.


اعلام وضعیت اضطراری در ژاپن
در اروپا نیز اگر چه کشورهایی همچون ایتالیا با کاهش تعداد مرگ و میر مواجه بوده‌اند، اما در برخی دیگر از کشورها میزان شیوع کرونا نگران کننده است. در انگلیس نیز بوریس جانسون در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده است. اوضاع برخی کشورهای آسیایی نیز چندان مساعد نیست. ژاپن یکی از این کشورهاست.


آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن روز گذشته برای مبارزه با شیوع کرونا در این کشور برای مدت یک ماه وضع اضطراری اعلام کرد. وضع فوق‌العاده برای شهر توکیو و تمامی مناطق اطراف در حومه پایتخت، به انضمام منطقه کاناسای و همچنین اوساکا و سایر شهرهای اطرافِ آن‌ها که حدود هفت استان مختلف را در این کشور شامل می‌شود، اعلام شد.


بر اساس آخرین آمارها، تاکنون در ژاپن ۳ هزارو ۹۶۶ نفر به کرونا مبتلا شده و ۹۲ تن هم بر اثر ابتلاء به این بیماری جان‌باخته‌اند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T16:02:53+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم
2021-03-02T15:36:13+03:30
محمد سرشار رئیس شبکه پویا نسبت به آهنگ اخیر «ساسان حیدری یافته» (مشهور به ساسی) واکنش نشان داد و آن را خطری بزرگ برای فرزندان خواند.

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه
2021-03-02T15:22:51+03:30
کم‌کاری‌های سازمان محیط‌زیست سبب شده، تجارت حیات ‌وحش رواج پیدا کند و باید قوانینی تصویب و به منصه اجرا برسد...

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است
2021-03-02T15:22:51+03:30
مهدی عسگری، نماینده مجلس نسبت به تصویب مشروط FATF در مجمع تشخیص هشدار داد.

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T15:22:50+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان
2021-02-28T16:51:19+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب های مختلفی داشت که یک کارشناس مسائل قفقاز به واکاوی آن پرداخته است.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف
2021-02-28T13:58:06+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ
2021-02-27T11:51:22+03:30
زمانی که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و خریدهای مردمی نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر می‌شود، این سؤال وجود دارد که آیا دولت می‌تواند به‌خوبی و به‌موقع کال...

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!
2021-02-27T11:51:21+03:30
امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاسی نسبت به اقدامات حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی واکنش نشان داد.

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد
2021-02-27T11:51:20+03:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان در تکریم از مقام زینب کبری در اسلام مطالبی متنشر کرد.

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است
2021-02-27T11:51:20+03:30
اتفاقات اخیر سراوان باعث شد تا علمای اهل سنت سراسر کشور در مصاحبه‌های جداگانه، هم جسارت نسبت به حضرت رسول و هم حمله اشرار به یک ‌پاسگاه انتظامی را به شدت مح...

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته
2021-02-23T19:04:42+03:30
در این اینفوگرافیک گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری را که طی سال‌های گذشته درباره‌ی «حرمت و ممنوعیت سلاح هسته‌ای» فرمودند را بازخوانی می‌کنید.

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود
2021-02-23T11:24:39+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان مجلس و دلت را به حل کردن اختلاف‌نظرها دعوت کرد.

ادا حال خوبا رو درنیار!

ادا حال خوبا رو درنیار!
2021-02-23T09:38:01+03:30
سنگرزاده و امثال او که کم هم نیستند، چرخ‌دنده‌های سیستمی هستند که مسیر رشد و سرمایه‌داری‌شان را تشریح نمی‌کنند، یعنی همین سنگرزاده واقعیت‌هایی که خودش از سر ...

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس
2021-02-22T14:44:41+03:30
کاظم غریب آبادی نماینده و سفیر دائم ایران در نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از جزئیات جدید توافق ایران با آژانس خبر داد.

تهران به این روحانیون نیاز دارد

تهران به این روحانیون نیاز دارد
2021-02-22T14:44:41+03:30
الان تهران و پایتخت کشور از پاتوق های اخلاق و مواعظ خالی شده است؛ خداوند سلامتی و طول عمر بدهد به معدود معلمان اخلاق که هنوز گرما بخش محافل و جلسات هستند.

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود
2021-02-22T14:44:40+03:30
ماه رجب، یکی از ماه‌هایی است که در روایات از آن با عنوان شهرالله تعبیر شده است. همه ماه‌ها شهرالله و ماه خداوند متعال هستند اما گاهی اوقات برخی از ماه‌ها که ...

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند
2021-02-21T16:51:18+03:30
علی نیکزاد، نماینده مجلس لغو کامل تحریم‌ها را نتیجه بیانات رهبری و قانون مجلس خواند.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران
2021-02-21T16:51:17+03:30
 مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، تحولات ۴۸ ساعت گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ را مورد تحلیل قرار داد.

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟
2021-02-21T16:51:16+03:30
امروز درست یک قرن از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ می‌گذرد؛ کودتایی که پایه‌گذار ۵۷ سال حاکمیت استبداد در ایران بود.

پیام‌های زمستان بی‌برف

پیام‌های زمستان بی‌برف
2021-02-21T11:44:43+03:30
«زمستان گرم» ترکیب متناقضی است. کنار هم قرارگرفتن این دو واژه، مخالف آن کلیشه ذهنی است که حداقل چند نسل از ما به یاد دارند.

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان
2021-02-21T11:44:42+03:30
حسین کرمانپور که طی نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار اولویت دادن به واکسیناسیون هنرمندان شده بود در صفحه شخصی توئیتر خود از این اقدام عذرخواهی کرد.

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-21T09:44:47+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه دستخوش تحول شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که برعهده دارد برای یک بیمار آرزوی مرگ می‌کند؟!

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-20T17:38:30+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه لاغر شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که گردن دارد برای یک نفر آرزوی مرگ می‌کند؟

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!
2021-02-20T09:25:17+03:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به درخواست سلبریتی‌ها جهت در اولویت قرار گرفتن تزریق واکسن کرونا واکنش نشان داد.

روزهای سخت سی‌سخت

روزهای سخت سی‌سخت
2021-02-20T09:25:16+03:30
زلزله ۶/۵ ریشتری «سی‌سخت» تلفات جانی نداشت اما مصدومیت ۶۳ نفر و خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی به ساختمان‌های شهر را به دنبال داشت.

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها
2021-02-18T15:57:18+03:30
اولین شب جمعه ماه رجب لیلة‌الرغائب است. در روایات آمده که در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و از آن به عنوان شب برآورده شدن حاجات یاد می شود.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا
2021-02-18T13:44:18+03:30
تولد یک‌سالگی کرونا بهانه‌ای شد تا در یک روز کاری، با بانویی ایرانی که علاوه بر مسئولیت مادری، مسئولیت اجتماعی بزرگی را هم در این روزهای بد کرونایی به گردن د...

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم
2021-02-18T12:37:16+03:30
عبدالله گنجی فعال رسانه‌ای صدور فتوای امام درباره سلمان رشدی را اولین هجوم به آزادی غربی در دوران غرب جدید خواند.

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها
2021-02-17T16:44:49+03:30
گرانی مواد اولیه، قاچاق لباس‌های خارجی، هزینه بالای استخدام کارگر، نبود رقابت در بازار، عدم حمایت از برندسازی داخلی و… جزو ده‌ها چالش پیش روی صنف پوشاک است.