میرنیوز

کاهش فرزندآوری در روستاها

کاهش فرزندآوری در روستاها 2021-04-14T10:54:29+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: شیب منفی نرخ رشد جمعیت کشور در حالی نگرانی‌ها را برانگیخته است که به عقیده کارشناسان، در صورت تداوم کاهش موالید، ایران تا ۲۵ سال آینده جزو پیرترین کشورهای دنیا می‌شود. بی‌توجهی مسؤولان نسبت به اتخاذ سیاست‌های کارشناسانه افزایش نرخ فرزندآوری با هدف رشد جمعیت کشور طی حدود ۲ دهه اخیر بسیار نگران‌کننده است. طبق گزارش‌های موجود متوسط نرخ رشد جمعیت کشور از سال ۱۳۶۵ به بعد کاهشی بوده و این روند در دهه ۹۰ به اوج خود رسیده است، به طوری که در دهه‌های گذشته میانگین ولادت‌ها سالی بیش از ۲ میلیون نفر بوده که این نرخ اکنون در کشور به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در طول سال رسیده است. با نگاهی به روند رشد جمعیت کشور طی ۴ دهه پس از انقلاب خواهیم دید که در دهه اول انقلاب به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۳۴ نفر به جمعیت کشور اضافه شده است، این در حالی است که این میزان در دهه چهارم به ازای هر ۱۰۰۰ نفر به حدود ۸ نفر تقلیل یافته است؛ کاهش جمعیتی که ناشی از بی‌توجهی‌ها به رشد جمعیت و همچنین سیاست‌های غلط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این حوزه است. از طرفی نهادهای ذی‌ربط در این زمینه هماهنگی لازم برای بازگشت به سیاست‌های درست افزایش رشد جمعیت را نداشته و ندارند، به طوری که اخیراً معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد آنقدری که نهادهای مختلف برای سیاست‌های کاهش جمعیت و فرزندآوری با یکدیگر هماهنگ بودند برای افزایش جمعیت هماهنگی‌های لازم در سیاست‌گذاری و اجرا را ندارند. به عقیده کارشناسان، ناتوانی در تأمین هزینه‌های زندگی چون مسکن، برخورداری از داشتن شغل و درآمدزایی مناسب موجب شده تا سن ازدواج در کشور افزایش یابد و رغبت چندانی برای فرزندآوری زوجین جوان یا ازدیاد فرزندان در جامعه ایجاد نشود. طبق گزارش‌های موجود، هم‌اکنون حدود ۳۰ درصد خانواده‌ها، تک‌فرزند یا بدون فرزند هستند، همچنین ۶۲ درصد خانواده‌ها، حداکثر دارای ۲ فرزند هستند. همچنین حدود ۸ درصد نیز بیش از ۲ فرزند دارند. والدین بخوبی می‌دانند تأمین هزینه بسیار سنگینی که یک فرزند از دوران کودکی تا دانشگاه برای آنها ایجاد می‌کند بسیار سخت است، در چنین شرایطی خود را از داشتن فرزند بیشتر ناخواسته منع می‌کنند.

افزایش هزینه‌های زندگی، رشد نرخ جمعیت را کاهشی می‌کند

کارشناس جمعیت در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» گفت: نرخ رشد جمعیت کشور در سال گذشته به ۶/۰ درصد رسید و این کمترین مقدار نرخ رشدی است که در تاریخ کشور اتفاق افتاده است. شهلا کاظمی با بیان اینکه نرخ رشد کلی جمعیت کشور تابع ۲ عامل ولادت و فوت است، گفت: به طور مثال در سال ۹۵ یک میلیون و۵۰۰ هزار نفر در کشور متولد و در مقابل ۳۶۰ هزار نفر فوت شدند، همچنین در سال ۹۸ با کاهش میزان زاد و ولد، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تولد در کشور ثبت شد که البته آمار مرگ‌ومیر در همان محدوده ۳۶۰ هزار نفر بوده است. آمار متولدان سال گذشته نیز در محدوده یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بود اما میزان مرگ‌ومیر بیشتر از سال‌های ماقبل اتفاق افتاد، چنین موضوعی باعث شد تا نرخ رشد جمعیت در کشور کاهشی شود.

وی با بیان اینکه سیاست‌گذاری در راستای توجه به رشد جمعیت کشور، نیازمند برنامه‌ریزی کلان و مدیریت دقیق و یکپارچه است، گفت: تا امنیت اقتصادی در کشور حاکم نشود و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی روی بحث رشد جمعیت بخوبی کار نشود آمار رشد جمعیت در کشور همچنان نزولی خواهد بود.

کارشناس جمعیت به طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده در کشور اشاره کرد و گفت: این طرح پس از سال‌ها بالاخره سال گذشته در مجلس تصویب شد و طی این سال‌ها دولت به بهانه‌های تحریم و کمبود منابع و وجود تورم نخواست به این موضوع توجه ویژه شود.

وی افزود: ۶۰ بند این طرح جنبه رفاهی و رویکرد حمایت از مادر و کودک دارد، در حالی که باید توجه بیشتری به رشد باروری در این طرح می‌شد. به نظر من، اهدای سکه به زوجین و ارائه وام ۸۰ میلیونی به خانوارهای دارای ۳ فرزند هر چند رویکرد خوبی است اما نمی‌تواند تأثیر زیادی بر رشد جمعیت کشور بگذارد، بلکه راهکار اصلی ایجاد امنیت اقتصادی و کاهش هزینه‌های زندگی است که این امر با تقویب تولید و توسعه زیربناهای اقتصادی میسر خواهد شد.

وی کاهش نرخ رشد جمعیت کشور را بسیار نگران‌کننده دانست و افزود: جز ۴ استان خراسان شمالی و جنوبی، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان میزان فرزندآوری در همه استان‌های کشور کم شده است تا جایی که اکنون میزان زاد و ولد در روستاها به نسبت زاد و ولد شهرها بسیار کمتر شده است.

سیاست‌های غلط و بی‌توجهی دولت به فرزندآوری، رشد نرخ جمعیت کشور را کاهش داد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تبعیت از برداشت‌های غلط نهادهای جهانی بویژه غربی‌ها با شعار «زندگی بهتر با فرزند کمتر» از اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ در کشور باعث شد فرزندآوری در ایران مسیر نزولی را در پیش گیرد، به طوری که اوج کاهش جمعیت و زاد و ولد در دهه اخیر بویژه در دوره ریاست‌جمهوری روحانی اتفاق افتاده است. از طرفی وضعیت نامناسب اقتصادی جامعه و پیروی از سیاست‌های نولیبرالی دولت نیز بر این موضوع تأثیرگذار بوده است.

احمد نادری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» با بیان اینکه در چند سال اخیر افراد زیادی به دلیل وضعیت بد اقتصادی و نبود اشتغال و درآمد مناسب دیار خود را ترک کرده و به حاشیه شهرهای بزرگ مهاجرت کرده‌اند، گفت: آپارتمان‌نشینی در کنار ناتوانی در تأمین نیازهای زندگی موجب شده است مردم کمتر به فرزندآوری توجه کنند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، پیروی از سبک نادرست زندگی غربی‌ها و اعتقاد پوچ آنها به راحتی در نداشتن فرزند یا تک‌فرزندی در این سال‌ها باعث کاهش زاد و ولد در کشور شده است. از طرفی دولت در این زمینه آنگونه که باید نتوانست با سیاست‌گذاری‌های خاص کارشناسانه مردم را به فرزندآوری تشویق و در نهایت رفاه نسبی را برای عموم آنگونه که بتوانند به فرزندآوری ترغیب شوند مهیا کند. به طوری که خیلی‌ها اکنون به جای فرزندآوری به داشتن حیوانات خانگی رو آورده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی کاهش جمعیت در کشور را خطری جدی عنوان کرد و اظهار داشت: در طول چندین سال گذشته هیچ وقت رشد جمعیت و تعالی خانواده مورد توجه مسؤولان قرار نگرفت و دولت در این زمینه هیچ کاری نکرد تا جایی که به جای سیاست‌گذاری‌های درست و تشویق خانوارها به فرزندآوری، متأسفانه اقتصاد را غیرمولد کرد و این موضوع باعث کاهش زاد و ولد و رشد جمعیت در کشور شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری
2021-05-10T21:33:23+04:30
با قانون و بخشنامه، همین طور خالی خالی، کاری از پیش نمی‌رود. خریدوفروش زباله و اساسا پدیده زباله گردی، هم برای زباله گرد و هم برای پیمانکار و منتفع نهایی، پر...

جانِ مادر کجاستی؟

جانِ مادر کجاستی؟
2021-05-10T15:06:43+04:30
سیدبشیر حسینی در پست اینستاگرامی خود با اشاره به حادثه تروریستی مدرسه سیدالشهدا (ع) در دشت برچی کابل و شهادت بیش از ۸۰ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز دبیرستان...

انتفاضه نقطه‌زن

انتفاضه نقطه‌زن
2021-05-10T11:06:43+04:30
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب: ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی
2021-05-10T10:26:54+04:30
حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ طی توییتی نسبت به انفجار تروریسیتی مقابل مدرسه دخترانه روز گذشته در کابل واکنش نشان داد.

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T18:00:06+04:30
باز اخبار افغانستان با داغ‌هایی که خنج بر دل می‌کشد، تیتر اول خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی شد که در ساعات اول صحت و سقمش را به راحتی نمی‌شد باور کرد...

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T17:46:53+04:30
حوالی ساعت۱۷ بود که خبر انفجار دشت‌پرچی به نقل از خبرگزاری‌مهر در شبکه‌های مجازی وایرال شد. شاید اگردر یکی از کشورهای آن‌ور آبی اتفاق افتاده بوده در کمتر از ...

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟
2021-05-09T11:40:09+04:30
روزهای گرم سال که فرا می‌رسد، تب امتحانات بالا می‌گیرد و همواره این ایام با اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان توأم است.

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

شکاف عمیق بین دولت و کتاب
2021-05-09T11:40:09+04:30
با وضع ناگوار اقتصاد در بازارهای مختلف مرتبط با کتاب، به نظر می‌رسد ناشران و نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها در این هشت سال با دفاعی همه‌جانبه از مرگ خود جلوگیری کر...

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت
2021-05-08T11:46:48+04:30
زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاهش قیمت دلار و طلا و سکه را در حالیکه هنوز هیچ تحریمی لغو نشده نشانه خود تحریمی دولت و جنبه تبلیغاتی و...

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست
2021-05-08T10:00:10+04:30
حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد.

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟
2021-05-06T12:20:04+04:30
برخی اخبار و مواضع دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات وین، نگرانی‌ها درباره احتمال عبور از سیاست‌های نظام را پررنگ کرده است.

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر
2021-05-06T12:20:03+04:30
نکته قابل تأمل درباره عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اینکه پنجمین بار است که «تولید» در عنوان سال به چشم می‌خورد.

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد
2021-05-03T14:12:28+04:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان از نقش ستودنی معلمان در دوران این بیماری همه‌گیر یاد کرد.

خبرهای خوبی از وین نمی رسد

خبرهای خوبی از وین نمی رسد
2021-05-03T10:25:45+04:30
محسن زنگنه نماینده مجلس طی توییتی نسبت به جریانات اخیر مذاکرات وین واکنش نشان داد.

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن
2021-05-03T10:25:44+04:30
وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری با...

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر
2021-05-02T15:19:05+04:30
۱۱ مراسم احیا شروع می‌شد. اینطور که آسمان می‌بارید و صفحه میثم مطیعی هم استوری کرد چتر همراه داشته باشید،مثل اینکه حالا حالاها باران ادامه‌دار بود.مردد بودم ...

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم
2021-05-02T10:59:03+04:30
«قدر» در لغت به معنای‌اندازه واندازه‌گیری است و «تقدیر» نیز به معنای ‌اندازه‌گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز...

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین
2021-05-01T15:25:42+04:30
مالک شریعتی نماینده تهران در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «طرح انتخاباتی به جای دستاورد اقتصادی» جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین را منتشر کرد.

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل
2021-05-01T10:59:07+04:30
برای ما که یک سال و خرده‌ای است همه چیز از ما دریغ شده همین یک ساعت یک ساعت‌های روضه و هیئت و مناجات، با تمام فاصله‌ها و رعایت پروتکل‌هایش هم غنیمت است...

مذاکرات وین باید نقد شود

مذاکرات وین باید نقد شود
2021-05-01T10:05:42+04:30
مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای روز سه‌شنبه گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. اما این‌بار یک کارگروه به رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای اضافه شد، تا نحوه باز...

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد
2021-04-28T11:32:23+04:30
شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما طی رشته توئیتی تحت عنوان «آرایش غلیظ» به بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد، پرداخت.

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم
2021-04-28T10:25:46+04:30
تا قبل از پویش هم‌سفره این تصور دور از ذهن بود که غذای اضافه‌ای که بعد از جمع شدن سفره به ناچار در ظرف‌های پلاستیکی جاگیر می‌شدند، می‌توانستند وعده غذایی یک...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...
2021-04-28T10:12:23+04:30
 با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف و ادعاهای ضدملی که در این مصاحبه پیرامون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مطرح شده بود، کماکان واکنش‌ها به ...

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال
2021-04-27T14:16:47+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت با انتشار عکسی در صفحه توییتر خود از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال خبر داد.

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران
2021-04-27T12:56:43+04:30
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علو...

برجام، عامل کاهش قیمت نفت

برجام، عامل کاهش قیمت نفت
2021-04-27T12:56:42+04:30
محمدجوادظریف وزیر امور خارجه، در بخشی از گفت‌وگوی خود با سعید لیلاز که از شبکه سعودی اینترنشنال پخش شد، به یک نکته مهم درباره کاهش قیمت نفت و مذاکرات برجام ا...

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد

‏دومین واکسن تولیدی در ایران وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد
2021-04-26T11:56:46+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت از وارد شدن دومین واکسن تولیدی در ایران به مرحله فاز سوم کارآزمایی بالینی خبر داد که پروژه مشترک بین انستیتو پاستور ایران...

اعتماد محرز

اعتماد محرز
2021-04-26T11:56:46+04:30
فاز نهایی تست انسانی واکسن «کووایران برکت» با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و تزریق این واکسن به ۲۰ هزار نفر آغاز شد.

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟

مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی چه کسانی هستند؟
2021-04-25T13:50:07+04:30
مالک شریعتی، نماینده مجلس طی توییتی مخالفان ‏قانون اقدام راهبردی را که مانع لغو تحریم‌ها شدند، معرفی کرد.

تحفه مرگبار هندی‌!

تحفه مرگبار هندی‌!
2021-04-25T13:50:06+04:30
در حالی که هنوز تب ویروس کرونای انگلیسی در کشور فروکش نکرده خبرهایی از شیوع ویروس کرونای هندی در جهان مخابره شده است؛ ویروسی که به مراتب خطرناک‌تر از نمونه‌ه...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)