میرنیوز

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات 2021-04-07T16:41:06+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: در بررسی بیماری‌های مزمن اقتصاد ایران، قریب به اتفاق کارشناسان، در مرحله نخست، بر موضوع نفتی بودن اقتصاد کشور تاکید می‌کنند.
عواید حاصل از فروش نفت خام در کشور ما رسما صرف تامین بودجه جاری دولت می‌شود و این واقعیت تلخ، عواقب وخیمی برای بخش‌های مختلف اقتصاد در پی دارد.
 از این روی، تلاش برای جدا کردن ناف بودجه از نفت، همواره به عنوان یکی از اهداف دولت‌های مختلف در دوره پس از انقلاب اسلامی مطرح بوده است.
با وجود فراز و نشیب‌های مختلفی که از ابتدای انقلاب تا کنون پیش پای اقتصاد کشور وجود داشته، ما از ۷۵ درصد وابستگی بودجه به نفت در سال ۵۷، به رقم‌های بین ۳۰ تا ۴۰ درصد رسیده‌ایم. این همه اما با اهداف تعیین شده در برنامه‌های توسعه پنج ساله، فاصله قابل توجهی دارد.
به عنوان مثال، براساس متن لایحه پیشنهادی برنامه پنجم، تا پایان آخرین سال برنامه ( ۱۳۹۴)، قرار بوده تا اختصاص درآمد نفت و گاز به بودجه جاری دولت ممنوع شود و براساس اهداف اولیه تشکیل سازمان برنامه و بودجه، درآمد نفت صرفاً برای توسعه و عمران کشور هزینه گردد.


اهمیت جداکردن نفت از اقتصاد
مسئله جدا کردن ناف اقتصاد کشور از نفت از چنان اهمیتی برخوردار است که رهبر فرزانه انقلاب در متن بیانیه گام دوم به عنوان راهبردی‌ترین سند موجود در زمینه ترسیم چهره آینده کشور، جدا کردن اقتصاد از نفت را به عنوان اولین اولویت بخش اقتصادی در گام دوم انقلاب، ذکر کرده‌اند.
 در متن این بیانیه فوق می‌خوانیم «انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌های دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریّتی است. مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه‌ وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی.... است.»
واقعیت اما این است که تشدید تحریم‌ها در سال‌های اخیر ما را به نوعی وادار کرده تا به سمت بودجه بندی منهای نفت حرکت کنیم. این توفیق اجباری اما بدان معنا نیست که بلای نفت دست از سر اقتصاد ایران برداشته است. علی الخصوص اینکه طی هشت سال گذشته با دولتی مواجه بوده‌ایم که افزایش مقطعی فروش نفت خام را هم به عنوان یکی از مهم‌ترین افتخارات خود مکرر در رسانه‌ها مطرح کرده است!
 بیش برآوردی فروش نفت خام در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ از سوی دولت، یکی دیگر از علائم علاقه دولت‌ها به تداوم روند خام فروشی و افتخار به آن در کشور ما به شمار می‌رود. جالب اینکه رهبر فرزانه انقلاب، ۱۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در دیدار با کارکنان نیروی هوایی ارتش در همین زمینه می‌فرمایند «در گزارش‌هایی بنده دیدم که توصیه می‌کنند که نگذارید ایران، اقتصاد بدون نفت را تجربه کند؛ بین خودشان این گفته می‌شود که نگذارید ایران، اقتصاد بدون نفت را تجربه کند. یک راه پشتی‌ای درست کنید، حالا تحریم‌ها را برنمی دارید، امّا یک راهی را پیدا کنید، درست کنید که ایران بکلّی منقطع نشود، چون اگر منقطع شد می‌رود سراغ اقتصاد غیرنفتی. آنها به این توجّه دارند و دنبالش می‌روند؛ ما مسئولین بایستی حواسمان جمع باشد. مسئولین کشور، بخصوص مسئولین اقتصادی باید حواسشان جمع باشد. اگر ما مسئولین هوشیارانه عمل بکنیم، تحریم می‌تواند اقتصاد کشور را از اتّکاء به نفت نجات بدهد، بندِ نافِ اقتصاد را از نفت بِبُرد و
قطع کند.»
شاه کلید قطع وابستگی کشور به درآمد نفتی و جلوگیری از تبدیل طلای سیاه به بلای سیاه اما در یک کلمه شش حرفی خلاصه می‌شود؛ مالیات! امری بسیار مهم در اقتصادهای مولد و غیرنفتی که متاسفانه در کشور ما نه فرهنگ مربوط به آن توسط رسانه‌ها به درستی تبیین شده و نه قوانین مرتبط با آن از جامعیت، عدالت و کارایی کافی برخوردار هستند.


معضلات نظام مالیاتی
 در یک نگاه کلی، معضلات نظام مالیاتی کشور را شاید بتوان به دو دسته کلی معافیت‌های مالیاتی ناعادلانه (تعریف شده یا تعریف نشده) و فرار مالیاتی سهل و آسان تقسیم‌بندی نمود. مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اسفند ماه سال ۱۳۹۷ در گزارشی با عنوان «شفافیت در نظام مالیاتی ایران» مشکلات بنیادین نظام مالیاتی در اقتصاد کشور را در هفت سرفصل مورد بررسی قرارداده است. بر مبنای این گزارش، رتبه جهانی ایران در شاخص «پرداخت مالیات» بین کشورهای دنیا ۱۴۹ است و نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در دهه‌های اخیر همواره پایین بوده است؛ این نسبت بین سال‌های ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۶ در بهترین حالت ۷، ۷ درصد و در بدترین حالت ۲،۵ درصد بوده است.
این در حالی است که بر مبنای گزارش رسمی وزارت اقتصاد و امور دارایی در سال ۹۷ با عنوان «بررسی علل و پیامدهای فرار مالیاتی و برآورد آن در اقتصاد ایران»، فرار مالیاتی در ایران در بازه سال‌های ۱۳۵۷-۱۳۹۷ به‌طور میانگین سهم ۱۱ درصدی از تولید ناخالص داخلی داشته است.
کنار هم گذاشتن این دو گزارش که حاصل پژوهش مراکز رسمی و تخصصی کشور هستند، به وضوح نشان می‌دهد حرف زدن از رقم‌های نجومی فرار مالیاتی در اقتصاد ایران و بیشتر بودن رقم آن از درآمدهای رسمی مالیاتی کشور، سخنی واقعی و مبتنی بر واقعیت‌های میدانی است. چنانکه گزارش وزارت اقتصاد و امور دارایی در سال ۹۷ نوشته است: « در ایران، فرار مالیاتی عموماً از طریق استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران، ‌صدور فاکتورهای صوری و دو دفتره بودن، حساب‌های اجاره‌ای، دستگاه‌های پوز بی‌هویت، ‌قاچاق کالا، عدم اعلام سود واقعی، ‌فعالیت‌های پنهان اقتصادی، دور زدن قانون، کتمان و عدم ارائه اطلاعات شغلی و ممیز محور بودن سازمان مالیات رخ می‌دهد؛ که به نظر می‌رسد ممیز محوری اصلی‌ترین و شایع‌ترین معضل در مسئله مبارزه با فرار مالیاتی است.»
سهم ناچیز مالیات در اقتصاد ایران و حجم عظیم فرار مالیاتی در کشور ما در حالی رخ می‌دهد که مطابق آنچه در کتاب «فرار مالیاتی در اتاق تاریک اقتصاد»، انتشار سال ۹۸ آمده است؛ نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران حدود ۷ درصد در سال‌های اخیر بوده است. درحالی‌که متوسط تلاش مالیاتی در میانگین جهانی معادل ۱۴ درصد (دو برابر ایران) و اروپا و آسیا معادل ۱۹ درصد (۲.۷ برابر ایران) است.
همچنین این شاخص در کشورهای عضو OECD به ۲۵ الی ۳۰ درصد می‌رسد. در نتیجه، این شاخص در ایران حدوداً نصف میانگین جهانی است و به تبع آن میزان درآمدهای مالیاتی دولت نصف مقدار واقعی آن است. در حال حاضر میزان درآمد مالیاتی ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بوده که با یک تناسب ساده مقدار فرارهای مالیاتی در کشور نیز ۱۵۰ هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود!


علت‌های فرار مالیاتی
وجود چنین واقعیات تلخی در متن اقتصاد ما به عنوان کشوری که تحت شرایط تحریم اقتصادی روزگار می‌گذراند، علل متفاوتی دارد.
 محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس حوزه اقتصاد تطبیقی و نویسنده کتاب «توهم نفتی و اقتصاد استراحتی» در همین زمینه به گزارشگر کیهان می‌گوید «فرهنگ مالیاتی در کشور ما رایج نیست. رابطه مستقیمی بین ساعت کاری و تولید ثروت هر فرد در جامعه با خدمات وجود دارد. در صورتی که ما تنها خدمات را می‌بینیم. یکی از دلایل این وضعیت این است که مردم تصور غلطی از ثروت ایران دارند و فکر می‌کنند ما روی دریای نفت و گاز هستیم و این ثروت هم در دست دولت است و باید صرف خدمات عمومی ‌شود. این در حالی است که صادرات نفت ما روزی ۲۳۰۰ هزار بشکه بوده است، یعنی به ازای هر ایرانی ۰.۸۶ بشکه. اگر همین ارقام را بخواهیم به صورت معادل ریالی محاسبه کنیم، صادرات نفت و گاز و فرآورده‌ها در بودجه سال ۹۷ رقم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که یعنی به ازای هر ایرانی ماهانه ۱۰۰ هزار تومان. در دنیا مردم می‌دانند که باید با مالیات هزینه‌های دولت را تامین کنند ولی در ایران مردم فکر می‌کنند دولت باید نیازهای مردم را تامین کند! در آمریکا گفته می‌شود اول خدا دوم مالیات. در صورتی که ما می‌دانیم کشور آمریکا هم منابع نفتی قابل توجهی دارد. ما در ایران، این مسئله را در ابعاد کوچک متوجه می‌شویم مثلا در یک مجتمع مسکونی وقتی هیئت‌مدیره معین می‌شود افراد می‌دانند هزینه‌های ساختمان را باید ماهانه به صورت شارژ به هیئت‌مدیره پرداخت کنند. در سطح جامعه اما این وضعیت معکوس دیده می‌شود.»


پایین بودن سطح فرهنگ مالیاتی
واقعیت اما این است که مسائل فرهنگی تنها بخشی از معضلات پیش روی مالیات‌ستانی عادلانه در جامعه ما محسوب می‌شود. عدم وجود عدالت مالیاتی در نظام مالیاتی فعلی کشور و وجود معافیت‌های بی‌حساب و کتاب برای فعالیت‌های غیرمولد، بخش دیگری از چالش‌های پیش روی مالیات ستانی در ایران محسوب می‌شود. به طوری که در شرایط فعلی می‌توان ادعا کرد مالیات با جدیت از اقشار ضعیف و دهک‌های پایین جامعه اخذ می‌شود ولی سازوکاری منسجم برای اخذ مالیات از دهک‌های بالای درآمدی و ثروتمندان تعریف نشده است. مصادیق این مدعا را طی سال‌های اخیر به صورت مکرر در سطح جامعه دیده ایم. مثلا وکلا، پزشکان و هنرمندان به عنوان اقشار برخوردار کشور طی سال‌های اخیر در مقاطع مختلف با طلبکاری در مقابل وظیفه شهروندی خود در زمینه پرداخت مالیات، مقاومت کرده‌اند. به عنوان مثال، ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی درباره ثبت‌نام پزشکان در سامانه صندوق فروش به خبرگزاری ایسنا گفته است تاکنون کمتر از ۴۰ درصد در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند. دی ماه ۹۸ نیز خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش می‌دهد آن دسته از پزشکان متخلف که تاکنون در مقابل پرداخت مالیات مقاومت کرده‌اند، پس از الزام قانونی برای نصب کارتخوان به روش‌های عجیب مانند اجاره کارتخوان از دست‌فروشان و مغازه‌داران متوسل شده‌اند. علاوه‌بر آمار پایین مشارکت پزشکان در نصب کارتخوان، مشکل اینجاست افرادی که اقدام به نصب کارتخوان کرده‌اند با توسل به شیوه‌های مختلف سعی در دور زدن قانون و فرار از پرداخت مالیات هستند.
با آنکه عدد دقیقی از آمار وکلا یا پزشکان یا هنرمندان متخلف و مستنکف در این حوزه وجود ندارد اما می‌دانیم که هنوز بخش قابل توجهی از اعضای این اصناف پردرآمد به سازوکار قانونی پرداخت مالیات که توسط دولت و مجلس تعریف شده است، نپیوسته‌اند.
دکتر مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در همین زمینه به گزارشگر کیهان می‌گوید« در بحث پزشکان مصوب شد مبلغی به صورت علی‌الحساب از درآمد درمانگاه و بیمارستان‌ها برداشت شود تا درآمد پزشک تعیین تکلیف شود.»
 فرار آشکار پزشکان و وکلا و اقشار برخوردار از پرداخت مالیات در حالی است که سیدکامل تقوی‌نژاد، رئیس‌وقت سازمان امور مالیاتی مهر ماه ۹۷ در نشست تخصصی نظام مالیاتی منسجم و اثربخش در همین زمینه گفته است ۲۰ درصد مشتریان ما حدود ۸۰ درصد از درآمدهای مالیاتی را تامین می‌کنند.
ناکارآمدی نظام مالیات بر درآمد و فقدان نظام مالیات بر درآمد شخصی (جمع درآمد) و عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی در تکمیل پایگاه و تبادل اطلاعات مودیان از دیگر مشکلات نظام مالیاتی کشور است. افراد مشمول بند «ج» (مشاغل متفرقه) حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار مودی هستند. مجموع این افراد کمتر از هزارمیلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند.
 تقوی‌نژاد همچنین در ادامه، بزرگ‌ترین چالش کنونی نظام مالیاتی کشور را نبود نهاد سیاستگذاری در امور مالیاتی عنوان کرده است.
 

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سیاهه کرونا

سیاهه کرونا
2021-04-12T13:07:46+04:30
وزیر بهداشت در توضیح آخرین وضعیت بیماری «کووید-۱۹» در کشور: هفته جاری و هفته آینده وضعیت نقشه کرونا به مراتب قرمزتر شده و به سمت سیاهی خواهد رفت.

عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد

عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد
2021-04-12T13:07:45+04:30
حسن عابدینی، کارشناس مسائل سیاسی با انتشار تصویری از جسد مومیایی فرعون به عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد، اشاره کرد.

ماجرای اخبار نگران‌کننده نطنز چیست؟

ماجرای اخبار نگران‌کننده نطنز چیست؟
2021-04-12T13:07:45+04:30
محمدمهدی رحیمی نسبت به حادثه نطنز طی توییتی واکنش نشان داد و آن را احتمالی بر اقدامی صهیونیستی برای زدن زیر میز مذاکره یا عملیاتی چند وجهی برای تغییر توازن م...

نوکری آمریکا پایان مشکلات نیست، شروع مشکلات است

نوکری آمریکا پایان مشکلات نیست، شروع مشکلات است
2021-04-12T13:07:44+04:30
فواد ایزدی تحلیلگر سیاسی نسبت به توییت نخست‌وزیر سابق قطر درباره کودتا اخیر در اردن واکنش نشان داد.

قوی شدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با سرگرم‌سازی راهبردی

قوی شدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با سرگرم‌سازی راهبردی
2021-04-12T09:47:44+04:30
 کلیدواژه همه سخنان رهبری درباره فضای مجازی، قوی شدن مردم و مصون ماندن آنها در این فضاست. اهمیت مدیریت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم‌تر از سایر...

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T16:07:44+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

ویروس مقصریابی

ویروس مقصریابی
2021-04-11T15:54:25+04:30
موج چهارم کرونا، شهرهای قرمز، نارنجی، آبی، قرنطینه... این کلمات دیگر برای خیلی‌هایمان عادی شده. کرونا کم‌کم در زندگی همه ما جایی برای خودش باز کرده. این میهم...

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
علیرضا وهاب‌زاده با اشاره به اخباری که وزارت گردشگردی به روند قرمز شدن شهرها داشته و اعلام کرده که این موضوع ارتباطی به سفرهای نوروزی نداشته، طی توییتی واکش ...

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب
2021-04-10T17:14:21+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایتی از شهید صیاد شیرازی را که از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب بود منتشر کرد.

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟
2021-04-10T17:14:21+04:30
هدف آمریکا و اروپا از برگزاری جلسات کمیسیون برجام، وقت‌کشی با هدف امتیازگیری از طرف ایرانی است؛ با توجه به مواضع روشن ایران و باتوجه به عهدشکنی طرف غربی، دلی...

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور
2021-04-09T19:34:26+04:30
ابراهیم رضایی جزئیات بازدید از منطقه هسته‌ای اصفهان، مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نطنز، رآکتور هسته‌ای و کارخانه تولید آب سنگین خنداب و مجتمع غنی سازی شهید...

منطق‌الطیر روحانی!

منطق‌الطیر روحانی!
2021-04-07T17:21:05+04:30
اظهارنظر عجیب علی ربیعی درباره بحران مرغ: اینکه می‌گوییم گران نمی‌شود اما به سرعت می‌شود نشانه صداقت ماست!

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات
2021-04-07T17:21:05+04:30
در این گفتگو علی اکبر صالحی ناگفته‌هایی شنیدنی را از آغاز مذاکرات هسته‌ای با طرف آمریکایی مطرح کرده است.

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا
2021-04-07T16:54:24+04:30
علی خضریان با انتشار عکسی از مترو، نسبت به بی‌توجهی دولت نسبت به مردم با وجود موج چهارم کرونا واکنش نشان داد.

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است
2021-04-06T18:34:27+04:30
مهدی کشت‌دار طی توییتی نسبت به خبر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح واکنش نشان داد.

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!
2021-04-06T18:34:27+04:30
شما از حرف های امروز سخنگوی دولت درباره سفرهای نوروزی با وجود پیش بینی موج چهارم کرونا چه برداشتی می کنید؟

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!
2021-04-06T12:07:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به عدم لغو طرح ترافیک با توجه به بحرانی شدن شرایط تهران واکنش نشان داد.

دام «گام به گام»

دام «گام به گام»
2021-04-06T09:01:11+04:30
نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی امروز در وین برگزار می‌شود که کارشناسان نسبت به طراحی غرب برای ماندگاری غرب هشدار می‌دهند.

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد
2021-04-06T09:01:11+04:30
مالک شریعتی نماینده مجلس، عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت ایران را برای لغو تحریم‌ها، اقدامی راهبردی خواند.

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی
2021-04-05T10:54:24+04:30
شاد زیستن یک مهارت است و اولین راه رسیدن به آن یک رضایت درونی از خود و نیز یک رضایت بیرونی از داشته‌ها و نعمت‌هایی است که گاه کوچکشان شمرده‌ایم.

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا
2021-04-05T10:41:06+04:30
مصطفی طاهری نماینده مجلس طی توییتی هدف آمریکا از بازگشت به برجام را تحلیل کرد و آن را اهرمی بر بازدارندگی ایران از قابلیت‌ها خواند.

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله
2021-04-05T05:47:41+04:30
خانه‌ای کاهگلی در دل کوچه پس کوچه‌های ابوزیدآباد که حداقل ۲۰۰ سال عمر دارد و روزی نشده که ذکر مصیبت حسین (ع) در آن قطع شود...

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند
2021-04-04T20:01:07+04:30
شبکه من‌وتو در یکی دیگر از برنامه‌های خود این بار صف تست کرونای پرسنل یک شرکت دارویی را تجمع اعتراضی کارگران معرفی کرد.

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای
2021-04-04T10:21:02+04:30
فواد ایزدی، تحلیلگر سیاسی گزارش بولتن دانشمندان هسته‌ای در آمریکا از تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای این کشور از ۱۸۰ به ۲۶۰ کلاهک را طی توییتی منت...

شورایی که برای شهر نیست!

شورایی که برای شهر نیست!
2021-04-04T10:21:02+04:30
تمرکز بر خواسته‌های حزبی و سیاسی در شورای پنجم شهر تهران مانع خدمات‌رسانی مناسب به مردم شده است.

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال
2021-04-04T09:54:30+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

به عقب برنمی‌گردیم...

به عقب برنمی‌گردیم...
2021-04-04T09:41:05+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟
2021-04-03T14:47:43+04:30
امیرابراهیم رسولی، مشاور رئیس و مدیرکل هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی طی توییتی نسبت به توقف سریال گاندو واکنش نشان داد.

ترسیم جهت‌گیری کلی کشـور با اعـلام شـعار سـال

ترسیم جهت‌گیری کلی کشـور با اعـلام شـعار سـال
2021-04-03T14:47:43+04:30
نامگذاری سال‌ها که در ابتدای هرسال توسط رهبر انقلاب صورت می‌گیرد، عملی نمادین برای تمرکز نیروهای حاکمیتی و مردمی است تا حرکت عمومی کشور در سال بر یک مدار واح...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)