میرنیوز

دام «گام به گام»

دام «گام به گام» 2021-04-06T09:01:11+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، جام جم نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی فردا برگزار می‌شود که هم مقامات ایرانی و هم مقامات برخی دیگر از کشورهای عضو برجام می‌گویند مذاکرات از بن‌بست خارج شده و شرایط خوبی حاکم است. اما نگاهی به مواضع مقامات ایرانی و مواضع مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که همخوانی چندانی میان دو طرف وجود ندارد. ایران بر ضرورت برداشته شدن تحریم‌ها از سوی طرف مقابل، راستی‌آزمایی و سپس بازگشت به تعهدات تاکید دارد اما از بیانیه‌های صادرشده از سوی اروپایی‌ها و همچنین مواضع مقامات آمریکایی، بحث گام به گام استنباط می‌شود.طبیعتاً اگر مذاکرات از بن‌بست خارج شده باشد، باید شاهد نزدیک شدن این مواضع کاملاً متفاوت در وین باشیم و نهایتاً ایران و سایر اعضای برجام بتوانند بر سر چگونگی رفع تحریم‌ها به نتیجه برسند. گرچه مقامات وزارت خارجه کشورمان اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیمی میان ایران و آمریکا وجود ندارد اما به هر حال رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قرار است امروز در وین حضور داشته باشد و طبیعتاً جلساتی که با مقامات اروپایی خواهد داشت، بر رویکرد آنها در مذاکرات با ایران تأثیرگذار خواهد بود. به‌ویژه این‌که اروپایی‌ها بعد از روی کار آمدن بایدن، همگرایی بیشتری با آمریکا پیدا کرده‌اند.در چنین فضایی، این نگرانی وجود دارد با توجه به اختلاف زیادی که میان مواضع ایران و آمریکا درخصوص روند احیای برجام وجود دارد، این بن‌بست چگونه گشوده خواهد شد. چراکه تجربه امضای برجام در سال ۹۴، خاطره خوبی در این زمینه به یادگار نگذاشته و در آن مقطع، گرچه دوطرف توانستند به توافق دست یابند اما ادامه مسیر، مشکلات زیادی را آشکار کرد. این نگرانی‌ها در میان نمایندگان مجلس هم وجود دارد و با وجود این‌که در روزهای گذشته سید عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای و معاون سیاسی وزیر خارجه با حضور در کمیسیون امنیت ملی در این‌باره توضیح داد، اما همچنان ابهامات زیادی وجود دارد و همین مساله باعث شد تا در جلسه‌ای که دیروز با دعوت احسان خاندوزی، رئیس کارگروه مقابله با تحریم مجلس شورای اسلامی و با حضور برخی نمایندگان از جمله علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد، به این ابهامات پرداخته شود.

در روزهای گذشته مقامات کشورمان بارها تاکید کرده‌اند سیاست جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جدید، همان سیاست روشنی است که از سوی رهبر معظم انقلاب تبیین شده است، یعنی رفع کامل تحریم‌ها از سوی آمریکا، راستی‌آزمایی از سوی ایران و در صورت تأیید رفع تحریم‌ها، ایران به تعهدات برجامی باز خواهد گشت. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در همین زمینه گفته است: «آنچه که ما در وین و در کمیسیون مشترک دنبال می‌کنیم، دقیقاً مبتنی بر مواضع قطعی نظام است که توسط رهبر معظم انقلاب و مسؤولان کشور، بارها اعلام شده است؛ خواسته و شرط ما این است که آمریکا اول همه تعهدات برجامی خود را انجام دهد و همه تحریم‌هایی را که اعمال کرده، بردارد. بعد از آن ایران راستی‌آزمایی می‌کند و در صورت تأیید، به تعهدات خود برمی‌گردد.»
با این‌حال مواضع مقامات آمریکایی، غیر از این را نشان می‌دهد و حتی جدیدترین موضع‌گیری رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران حکایت از اصرار مقامات آمریکایی به پروژه گام به گام دارد.
به گزارش فارس، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای مدعی شده در صورتی که ایران به برجام بازگردد، بیش از ۵۰۰ تحریمی که دولت ترامپ پس از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده، برداشته خواهد شد.
نماینده آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با شبکه پی‌بی‌اس، نشست وین را نخستین گام توصیف کرد و گفت مسیر سختی در پیش است.
رابرت مالی گفت: «از طریق شرکای اروپایی به دنبال مشخص کردن گام‌هایی هستیم که برای بازگشت ایران و آمریکا به برجام مشخص شود. دولت بایدن گفته است که آماده بازگشت دوجانبه به برجام است.»


گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس
علاوه‌بر مواضع مقامات آمریکایی، بیانیه‌ای که روز جمعه در پایان نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام از سوی اتحادیه اروپا صادر شد، باعث ایجاد ابهاماتی شده است.
مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به برگزاری جلساتی برای بررسی این ابهامات در گزارشی اعلام کرده است: «بررسی دقیق بیانیه پایانی نشست روز جمعه و انطباق آن با مواضع ایران و آمریکا، نشان از ابهام جدی درباره پروسه آغازشده دارد.»در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به مواضع قاطع مقامات وزارت خارجه مبنی بر رد طرح گام به گام آمده است: «با این‌حال، آنچه در بیانیه پایانی نشست ذکر شده است، رویکرد متفاوتی داشته و حاکی از وجود یک طرح «مدالیته» برای احیای برجام و برگزاری نشست حضوری میان اعضای برجام برای توافق درباره گام‌های متقابل دو طرف است که آمریکا نیز به‌صورت جداگانه در حاشیه این نشست حضور خواهد داشت و از طریق یک «هماهنگ‌کننده» (مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یا نماینده او) با دیگر اعضای برجام در تعامل خواهد بود.»
مرکز پژوهش‌های مجلس براساس مفاد بیانیه پایانی نشست کمیسیون برجام و موضع‌گیری مقامات دو طرف، این موارد را به پنج دلیل برخلاف سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران و قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی دانسته است. نخست آن‌که به‌رغم تاکید ایران بر ضرورت لغو همه تحریم‌ها از سوی آمریکا، اظهارات مقامات آمریکایی از جمله سخنان رابرت مالی، نشان می‌دهد که آمریکا حاضر به رفع «همه» تحریم‌ها نیست.
دوم آن‌که لفظ «مدالیته» در بیانیه پایانی نشست مجازی کمیسیون برجام یا تعبیر «طراحی اقدامات متقابل» که در توییت وزیر خارجه ایران مورد اشاره قرار گرفته است یا عبارت «مجموعه‌ای از گام‌های متقابل اولیه» که از سوی وزارت خارجه آمریکا مطرح شده، همان الگوی بازگشت گام‌به‌گام است با این تفاوت که احتمالاً دو طرف در قالب بیانیه‌های جداگانه، مجموعه اقدامات و گام‌های خود را به‌صورت یکجا فهرست کرده و اجرای موازی و هم‌زمان آن را آغاز خواهند کرد. این طرح در عمل فرآیند راستی‌آزمایی تحریم‌ها توسط ایران را به یک اقدام صوری تبدیل می‌کند.
مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین از اقدامات شتابزده و نیز مغفول ماندن نقش مجلس شورای اسلامی در مذاکرات جدید به عنوان دو دلیل دیگر در مغایرت تحولات اخیر با سیاست‌های ابلاغی جمهوری اسلامی ایران یاد کرده است.


رفع دغدغه‌ها از طریق طی مسیر قانونی
این‌گونه ابهامات باعث شده تا نمایندگان مجلس در روزهای گذشته در نشست‌هایی به بررسی مسائل مرتبط با مذاکرات کمیسیون مشترک برجام بپردازند. در همین زمینه روز یکشنبه نشستی میان اعضای کمیسیون امنیت ملی و سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه برگزار شد و دیروز هم به دعوت احسان خاندوزی، رئیس کارگروه مقابله با تحریم مجلس، جلسه‌ای با حضور برخی نمایندگان مجلس برگزار شد.
دغدغه اصلی در تمام این جلسات این است که گرچه دو طرف در ظاهر درباره شکست سیاست فشار حداکثری و بازگشت دوجانبه به برجام اتفاق‌نظر دارند، ولی تناقض در بیانیه کشورهای اروپایی و مواضع مقامات آمریکا و ایران نشان می‌دهد تفاهم و تلقی مشترکی درباره جزئیات این دو موضوع نزد طرفین وجود ندارد.
بر همین اساس مذاکره‌کنندگان کشورمان در مذاکرات امروز و احتمالاً روزهای آینده، باید تجربه‌های مذاکرات قبلی را مدنظر داشته و اسیر بازی‌های سیاسی که میان آمریکا و اروپا جریان دارد، نشوند. علاوه‌بر ضرورت تاکید مذاکره‌کنندگان ایران بر لغو همه تحریم‌ها در روند آینده، توجه به پیچیدگی‌های تحریم‌ها نیز ضروری است و باید مسیری اتخاذ شود که علاوه‌بر رفع تحریم‌ها به لحاظ حقوقی، زمینه برچیده شدن عملیاتی آنها نیز فراهم شود و ماجرای لغو تحریم صرفاً روی کاغذ انجام نشود.تمام این مراحل از طریق رایزنی و مشورت نزدیک نهادهای داخلی کشورمان ممکن است و طبق مواد (۶) و (۷) قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، راستی‌آزمایی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل با نظارت مجلس انجام خواهد شد و توقف گام‌های کاهش تعهد هسته‌ای از سوی دولت با مجوز مجلس صورت می‌پذیرد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سیاهه کرونا

سیاهه کرونا
2021-04-12T13:07:46+04:30
وزیر بهداشت در توضیح آخرین وضعیت بیماری «کووید-۱۹» در کشور: هفته جاری و هفته آینده وضعیت نقشه کرونا به مراتب قرمزتر شده و به سمت سیاهی خواهد رفت.

عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد

عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد
2021-04-12T13:07:45+04:30
حسن عابدینی، کارشناس مسائل سیاسی با انتشار تصویری از جسد مومیایی فرعون به عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد، اشاره کرد.

ماجرای اخبار نگران‌کننده نطنز چیست؟

ماجرای اخبار نگران‌کننده نطنز چیست؟
2021-04-12T13:07:45+04:30
محمدمهدی رحیمی نسبت به حادثه نطنز طی توییتی واکنش نشان داد و آن را احتمالی بر اقدامی صهیونیستی برای زدن زیر میز مذاکره یا عملیاتی چند وجهی برای تغییر توازن م...

نوکری آمریکا پایان مشکلات نیست، شروع مشکلات است

نوکری آمریکا پایان مشکلات نیست، شروع مشکلات است
2021-04-12T13:07:44+04:30
فواد ایزدی تحلیلگر سیاسی نسبت به توییت نخست‌وزیر سابق قطر درباره کودتا اخیر در اردن واکنش نشان داد.

قوی شدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با سرگرم‌سازی راهبردی

قوی شدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با سرگرم‌سازی راهبردی
2021-04-12T09:47:44+04:30
 کلیدواژه همه سخنان رهبری درباره فضای مجازی، قوی شدن مردم و مصون ماندن آنها در این فضاست. اهمیت مدیریت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم‌تر از سایر...

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T16:07:44+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

ویروس مقصریابی

ویروس مقصریابی
2021-04-11T15:54:25+04:30
موج چهارم کرونا، شهرهای قرمز، نارنجی، آبی، قرنطینه... این کلمات دیگر برای خیلی‌هایمان عادی شده. کرونا کم‌کم در زندگی همه ما جایی برای خودش باز کرده. این میهم...

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
علیرضا وهاب‌زاده با اشاره به اخباری که وزارت گردشگردی به روند قرمز شدن شهرها داشته و اعلام کرده که این موضوع ارتباطی به سفرهای نوروزی نداشته، طی توییتی واکش ...

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب
2021-04-10T17:14:21+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایتی از شهید صیاد شیرازی را که از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب بود منتشر کرد.

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟
2021-04-10T17:14:21+04:30
هدف آمریکا و اروپا از برگزاری جلسات کمیسیون برجام، وقت‌کشی با هدف امتیازگیری از طرف ایرانی است؛ با توجه به مواضع روشن ایران و باتوجه به عهدشکنی طرف غربی، دلی...

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور
2021-04-09T19:34:26+04:30
ابراهیم رضایی جزئیات بازدید از منطقه هسته‌ای اصفهان، مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نطنز، رآکتور هسته‌ای و کارخانه تولید آب سنگین خنداب و مجتمع غنی سازی شهید...

منطق‌الطیر روحانی!

منطق‌الطیر روحانی!
2021-04-07T17:21:05+04:30
اظهارنظر عجیب علی ربیعی درباره بحران مرغ: اینکه می‌گوییم گران نمی‌شود اما به سرعت می‌شود نشانه صداقت ماست!

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات
2021-04-07T17:21:05+04:30
در این گفتگو علی اکبر صالحی ناگفته‌هایی شنیدنی را از آغاز مذاکرات هسته‌ای با طرف آمریکایی مطرح کرده است.

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا
2021-04-07T16:54:24+04:30
علی خضریان با انتشار عکسی از مترو، نسبت به بی‌توجهی دولت نسبت به مردم با وجود موج چهارم کرونا واکنش نشان داد.

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات
2021-04-07T16:41:06+04:30
در ایران، فرار مالیاتی عموماً از طریق استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران، ‌صدور فاکتورهای صوری و دو دفتره بودن، حساب‌های اجاره‌ای، دستگاه‌های پوز بی‌هویت، ‌...

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است
2021-04-06T18:34:27+04:30
مهدی کشت‌دار طی توییتی نسبت به خبر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح واکنش نشان داد.

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!
2021-04-06T18:34:27+04:30
شما از حرف های امروز سخنگوی دولت درباره سفرهای نوروزی با وجود پیش بینی موج چهارم کرونا چه برداشتی می کنید؟

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!
2021-04-06T12:07:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به عدم لغو طرح ترافیک با توجه به بحرانی شدن شرایط تهران واکنش نشان داد.

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد
2021-04-06T09:01:11+04:30
مالک شریعتی نماینده مجلس، عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت ایران را برای لغو تحریم‌ها، اقدامی راهبردی خواند.

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی
2021-04-05T10:54:24+04:30
شاد زیستن یک مهارت است و اولین راه رسیدن به آن یک رضایت درونی از خود و نیز یک رضایت بیرونی از داشته‌ها و نعمت‌هایی است که گاه کوچکشان شمرده‌ایم.

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا
2021-04-05T10:41:06+04:30
مصطفی طاهری نماینده مجلس طی توییتی هدف آمریکا از بازگشت به برجام را تحلیل کرد و آن را اهرمی بر بازدارندگی ایران از قابلیت‌ها خواند.

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله
2021-04-05T05:47:41+04:30
خانه‌ای کاهگلی در دل کوچه پس کوچه‌های ابوزیدآباد که حداقل ۲۰۰ سال عمر دارد و روزی نشده که ذکر مصیبت حسین (ع) در آن قطع شود...

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند
2021-04-04T20:01:07+04:30
شبکه من‌وتو در یکی دیگر از برنامه‌های خود این بار صف تست کرونای پرسنل یک شرکت دارویی را تجمع اعتراضی کارگران معرفی کرد.

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای
2021-04-04T10:21:02+04:30
فواد ایزدی، تحلیلگر سیاسی گزارش بولتن دانشمندان هسته‌ای در آمریکا از تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای این کشور از ۱۸۰ به ۲۶۰ کلاهک را طی توییتی منت...

شورایی که برای شهر نیست!

شورایی که برای شهر نیست!
2021-04-04T10:21:02+04:30
تمرکز بر خواسته‌های حزبی و سیاسی در شورای پنجم شهر تهران مانع خدمات‌رسانی مناسب به مردم شده است.

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال
2021-04-04T09:54:30+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

به عقب برنمی‌گردیم...

به عقب برنمی‌گردیم...
2021-04-04T09:41:05+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟
2021-04-03T14:47:43+04:30
امیرابراهیم رسولی، مشاور رئیس و مدیرکل هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی طی توییتی نسبت به توقف سریال گاندو واکنش نشان داد.

ترسیم جهت‌گیری کلی کشـور با اعـلام شـعار سـال

ترسیم جهت‌گیری کلی کشـور با اعـلام شـعار سـال
2021-04-03T14:47:43+04:30
نامگذاری سال‌ها که در ابتدای هرسال توسط رهبر انقلاب صورت می‌گیرد، عملی نمادین برای تمرکز نیروهای حاکمیتی و مردمی است تا حرکت عمومی کشور در سال بر یک مدار واح...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)