میرنیوز

خفه و خاموش

خفه و خاموش 2021-01-13T09:30:21+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: ۲۴ ساعت بعد از پیشنهاد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر اعمال خاموشی به جای استفاده از مازوت، برق بیش از ۱۰ منطقه تهران و شهرهای اطراف پایتخت قطع شد اما شرکت توانیر اعلام کرد این خاموشی‌ها برنامه‌ریزی‌شده نبود.

دیروز برق بسیاری از مشترکان تهرانی در مناطق ۱، ۲، ۳، ۴، ۶، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳ و ۱۴ و همچنین برق شهر قدس و شهریار در استان تهران برای حداقل ۲ ساعت قطع شد. همچنین بر اساس گزارشات مردمی، برق شهرهای استان گیلان، البرز، مرکزی، اصفهان، سمنان، قم و اردبیل نیز برای ساعاتی قطع شد.

شرکت توزیع برق در این باره اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: «به دلیل افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاه‌ها، خاموشی‌های پراکنده در برخی مناطق اعمال شده است.

از این رو از هموطنان همیشه همراه خواهشمندیم با کاهش حداقل یک تا ۲ درجه از دمای منازل و محل کار و مدیریت مصرف گاز و برق، امکان استمرار تأمین انرژی را برای همه هموطنان فراهم آورند. خاموشی‌های ایجادشده قابل برنامه‌ریزی از قبل نبوده و تنها با ۱۰ درصد کاهش مصرف گاز و برق، امکان استمرار تأمین مطمئن گاز و برق در کشور فراهم خواهد بود».

در این باره سخنگوی صنعت برق گفت: براساس بررسی‌های انجام‌شده در برخی نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم که دلیل اصلی آن افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه تلقی می‌شود.

مصطفی رجبی‌مشهدی در پاسخ به این سوال که چرا محدودیت‌های اعمال‌شده از پیش به اطلاع مردم نرسیده است، تاکید کرد: تاکنون شرایطی پیش نیامده است تا محدودیت و خاموشی‌ها به شکل متواتر و پیوسته ادامه پیدا کند، قطعاً اگر به آن شرایط برسیم، پیش از اعمال خاموشی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام خواهیم کرد.

وی با اشاره به این نکته که شرایط بحرانی فعلی تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: در حال حاضر برنامه‌های گسترده‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی از جمله کاهش مصرف ادارات، اصلاح روشنایی معابر و سایر برنامه‌ها در دست تدوین است و ان‌شاءالله با صرفه‌جویی مردم، از این شرایط عبور خواهیم کرد.

رجبی‌مشهدی در بیان توصیه‌هایی برای کاهش مصرف انرژی، گفت: اگر مردم دمای محل زندگی خود را یک درجه سلسیوس کاهش دهند، تا ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهند کرد، حال اگر موارد مرتبط با کاهش مصرف برق را نیز در دستور کار قرار دهند، این کاهش مصرف گاز طبیعی به ۱۰ درصد خواهد رسید.

سخنگوی صنعت برق در پایان با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مردم در مصرف گاز طبیعی می‌تواند از اعمال محدودیت و خاموشی جلوگیری کند، گفت: از مردم عزیز بویژه در مناطق شمالی کشور خواهشمندیم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

تشدید آلودگی هوای تهران و هشدار وزارت بهداشت

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به کیفیت هوای پایتخت، اظهار کرد: با توجه به پایداری هوا و افزایش ترددها در سطح شهر، کیفیت هوای شهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد.

دکتر عباس شاهسونی افزود: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان، باید از هر گونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل اجتناب کنند؛ افراد دیگر نیز باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین در خارج از منزل اجتناب کنند.

شاهسونی خاطرنشان کرد: در این شرایط، در صورت عدم رعایت استفاده از ماسک مناسب و حضور در فضای آزاد، احتمال افزایش قابل توجه بیماری‌های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان و افزایش قابل توجه علائم تنفسی در کل جمعیت وجود دارد.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت تاکید کرد: با توجه به ارتباط میان افزایش غلظت آلاینده‌های هوا بویژه ذرات معلق کوچک‌تر از ۵/۲ میکرون با میزان ابتلاء و مرگ ناشی از «کووید -۱۹»، از عموم مردم بویژه گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی، ریوی، زنان باردار، سالمندان، کودکان، بیماران مبتلا به دیابت و آسم درخواست می‌شود از تردد در فضای آزاد اجتناب کنند.

همچنین رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آلودگی هوا نفس تهرانی‌ها و ساکنان برخی کلانشهرها را بند آورده، گفت: دولت به جای اینکه راه‌حلی برای رفع این معضل بیابد به بهانه‌های مختلف اقدام به قطع برق شهری می‌کند تا مشکلات را برای مردم در این شرایط سخت مضاعف کند. حسینعلی شهریاری درباره علل قطع برق تهران و شهرهای اطراف پایتخت گفت: خاموشی‌ها تهران هیچ توجیهی ندارد و مسؤولان جز اذیت و آزار مردم پاسخ قانع‌کننده و علمی برای این موضوع ندارند؛ دولتی‌ها مصرف بالای گاز خانگی را عامل این پدیده نوظهور می‌دانند، در حالی که چنین نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه سوخت مازوت نیروگاه‌ها و استفاده از گازوئیل بی‌کیفیت باعث شده است آلایندگی ایجاد و ذرات معلق سمی وارد ریه شهروندان شود، افزود: جالب اینجاست که وزیر نفت اخیراً مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها برای تولید برق را عامل آلودگی هوا دانست اما پس از چند روز حرف خود را پس گرفت و گفت هیچ نیروگاهی در تهران سوخت مازوت مصرف نمی‌کند. چنین اظهارات ضد و نقیضی باعث شده مردم اعتمادی به سخنان مسؤولان اجرایی نداشته باشند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که چرا دولتمردان سال‌های گذشته از مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها صحبتی به میان نمی‌آوردند یا در سال‌های پیشین علت آلودگی هوای تهران و کلانشهرها را مصرف بنزین بی‌کیفیت پتروشیمی‌ها عنوان می‌کردند، گفت: اینکه مسؤولان می‌گویند ناگزیر به مصرف مازوت برای فعالیت نیروگاه‌ها یا قطع برق به دلیل کاهش مصرف مازوت‌سوزی هستیم، اظهاراتی پوچ و بی‌معنی است، چرا که مصرف گاز خانگی امسال به دلیل مناسب بودن دمای هوا و تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و خیلی از مشاغل بشدت کم شده است. شهریاری در ادامه با تاکید بر اینکه اصرار بر مازوت‌سوزی و بی‌توجهی به آلودگی هوا سالانه باعث مرگ هزاران شهروند در تهران و کلانشهرها می‌شود، گفت: در سال‌های گذشته خیلی‌ها مصرف بنزین پتروشیمی‌ها را عامل آلودگی هوا عنوان می‌کردند در حالی که اکنون همان مدعیان سلامت هوا، مازوت و گازوئیل بی‌کیفیت را در نیروگاه‌ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌دهند و هیچ راهکاری برای رفع آلودگی هوا ارائه نمی‌کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به نظر می‌رسد قطع برق شهری در این روزهای آلودگی هوا تعمدی است و حکایت از قضایای پشت‌پرده دارد.

وی همچنین افزود: وزارت نفت و وزارت نیرو تاکنون درباره قطع برق، آلودگی هوا، همچنین چگونگی مصرف سوخت نیروگاه‌ها و مراکز صنعتی جواب قانع‌کننده‌ای به مردم نداده‌اند و هر کدام توپ کم‌کاری‌ها را به زمین دیگری می‌اندازند.

هیچ‌کس پاسخگو نیست

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر اعلام کرد به نمایندگی از شهروندان تهرانی از وزارتخانه‌های نفت و نیرو می‌خواهم فیش گاز و برق صنایع و ساختمان‌های عریض و طویل دولتی را شفاف کنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژی کشور در کجاست. بهاره آروین در نطق پیش از دستور خود در جلسه دیروز شورای شهر تهران همچنین با اشاره به وضعیت آلودگی هوای پایتخت گفت آلودگی هوای پایتخت تنها معضل این شهر است که مستقیم و بی‌واسطه سلامت و جان شهروندان را هدف می‌گیرد و هر نوع راه‌حل فردی هم در برابر آن بی‌ثمر است؛ مسأله‌ای است که جز از طریق سیاست‌گذاری جامع‌نگر و پیگیرانه قابل حل نخواهد بود. آروین تصریح کرد: در حالی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا شهر نیمه‌تعطیل است، مدارس و دانشگاه‌ها به شکل مجازی فعالند، همایش‌ها، جلسات و رویدادها یا لغو شده‌اند یا به صورت مجازی برگزار می‌شوند، اولویت کار در بخش دولتی و خصوصی با دورکاری است و خلاصه عبور و مرور در شهر به حداقل رسیده است، آلودگی هوا از هر زمان دیگری شدیدتر است!

کیفیت هوای تهران در وضعیت بنفش قرار گرفت

کیفیت هوای پایتخت دیشب در پی افزایش غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۸۷ در وضعیت قرمز و در ۸ ایستگاه سنجش با شاخص بالای ۲۰۰ در وضعیت بنفش قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، ۸ ایستگاه این شرکت از جمله سوهانک (منطقه ۱) با شاخص ۲۷۱، شریف (منطقه ۲) با شاخص ۲۱۲، تربیت مدرس (منطقه ۶) با شاخص ۲۰۷، شهرداری منطقه ۲ با شاخص ۲۰۵، شهرداری منطقه ۲۱، شهرداری منطقه ۱۰ و پارک شکوفه (منطقه ۱۴) با شاخص ۲۰۴ و شهرداری منطقه ۲۲ با شاخص ۲۰۲ در وضعیت بنفش (فراتر از وضعیت قرمز) قرار داشتند. همچنین ۲۱ ایستگاه با قرار گرفتن در شاخص بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها بودند.

نزاع بین شرکت گاز و توانیر درباره عامل خاموشی‌های پایتخت؛ دلیل خاموشی‌ها نرسیدن گاز بود؟

در حالی که مسؤولان وزارت نیرو دلیل قطعی گسترده برق در پایتخت را نرسیدن گاز اعلام کردند اما سخنگوی شرکت ملی گاز، این موضوع را رد کرد.

بامداد دیروز سخنگوی صنعت برق با حضور در صداوسیما درباره خاموشی‌های اخیر پایتخت اظهار داشت: به رغم همه همکاری‌هایی که وزارت نفت برای تأمین سوخت نیروگاه‌های کشور انجام داد اما به دلیل افزایش مصرف گاز و برق در بخش خانگی و تجاری، محدودیت‌هایی در تحویل سوخت نیروگاه‌ها به وجود آمد که باعث پدید آمدن معضل کنونی شده است.

مصطفی رجبی‌مشهدی اظهار داشت: خط قرمز ما تحویل برق به بخش خانگی و تجاری و مراکز حساس مانند بیمارستان‌هاست تا بتوانیم در شرایط سخت و بیماری کرونا برق پایدار را برای آنها تأمین کنیم.

وی درباره عدم اطلاع‌رسانی خاموشی‌های اخیر اظهار داشت: دلیل این اتفاق موقتی و پراکنده بودن قطعی‌ها بود، شرایط به‌گونه‌ای نبود که بتوانیم اطلاع‌رسانی انجام دهیم. اگر مردم تلاش خود را بکنند و فقط ۱۰ درصد از مصرف گاز و برق صرفه‌جویی کنند ما می‌توانیم از این مشکل عبور کنیم. رجبی‌مشهدی افزود: هماهنگی‌ها بین وزارت نیرو و شرکت ملی گاز بخوبی انجام شده است اما افزایش مصرف گاز در بخش خانگی بی‌سابقه بوده و این اتفاق در خاموشی‌ها تأثیرگذار بوده است. وی افزود: تمام تلاش ما این است که مصرف برق‌هایی را که به صورت غیرمجاز وصل هستند، مانند مراکز استخراج رمز ارزها در طرح‌های مدیریت مصرف، کاهش دهیم تا امکان این فراهم شود برق بخش خانگی تأمین شود. سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: تلاش ما این است با انجام خاموشی که در معابر انجام می‌دهیم، از دوره محدودیت به وجود آمده در سوخت عبور کنیم. وی در واکنش به اخباری مبنی بر خارج شدن بخشی از نیروگاه‌های پایتخت از مدار اظهار داشت: در این شرایط که میزان مصرف نسبت به تابستان نزدیک ۲۰ هزار مگاوات کمتر است، نیروگاه‌های ما به قدر کافی ظرفیت برای تولید برق دارند ولی معضل اساسی افزایش مصرف گاز و برق است که باید بخوبی از آن بگذریم. در صورتی که مردم حتی ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنند، محدودیت گاز نیروگاه‌ها تعدیل می‌شود.

شرکت ملی گاز: قطعی برق به دلیل کمبود گاز نیست

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در واکنش به اظهارات مسؤولان وزارت نیرو مبنی بر قطعی برق به دلیل کمبود گاز در نیروگاه‌ها گفت: قطع برق به دلیل کمبود یا قطعی گاز صحت ندارد.

محمد عسگری گفت: مسؤول گازرسانی ما نیز این موضوع را اطلاع‌رسانی کرده که قطعی گاز نیروگاه‌های برق، ناشی از مسائل دیگری است و ارتباطی با شرکت گاز ندارد. شرکت ملی گاز ایران یک تعهدی دارد که طبق تعهدش در حال انجام گازرسانی است.

وی در پایان تاکید کرد: این گازرسانی نسبت به سال گذشته بیشتر شده که کمتر نشده است.

بحرانی که قابل پیش‌بینی بود

بررسی آمار مصرف برق ایران از ابتدای سال ۹۶ تا ۲۲ دی‌ماه سال جاری نشان می‌دهد مصرف برق کشور یک روند باثبات و عادی را طی سال‌های اخیر داشته است.

میانگین مصرف برق کشور در دی‌ماه سال‌های ۹۶ تا ۹۹ به ترتیب معادل ۳۳۵۳۴ مگاوات، ۳۳۳۶۹ مگاوات، ۳۵۵۳۸ مگاوات و ۳۸۳۴۱ مگاوات بوده است. نگاهی به این آمار نشان می‌دهد مصرف برق در سال جاری رشد قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته نداشته است.

از سوی دیگر میانگین مصرف برق کشور در دی‌ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳/۷ درصدی داشته است. همچنین مصرف برق کشور در دی‌ماه سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن ۱/۶ درصد رشد داشته است. اساساً به طور متوسط سالانه بین ۵ تا ۱۰ درصد به مصرف برق کشور اضافه می‌شود و این امری طبیعی است. با این توضیح پیش‌بینی رشد مصرف برق کار دشواری نیست؛ کما اینکه وزارت نیرو در پیش‌بینی خود از میزان مصرف برق برای پیک مصرف برق کشور در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۵ ارقام بسیار بالاتری را پیش‌بینی کرده بود. برای مثال وزارت نیرو پیک مصرف برق در سال جاری را در حدود ۶۳ هزار مگاوات بر ساعت در نظر گرفته بود که بسیار فراتر از رقم مصرف دی‌ماه سال جاری یعنی ۳۸ هزار مگاوات و حتی بیشتر از رقم ۵۸ هزار مگاوات بیشینه مصرف برق در تابستان سال جاری است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T16:02:53+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم
2021-03-02T15:36:13+03:30
محمد سرشار رئیس شبکه پویا نسبت به آهنگ اخیر «ساسان حیدری یافته» (مشهور به ساسی) واکنش نشان داد و آن را خطری بزرگ برای فرزندان خواند.

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه
2021-03-02T15:22:51+03:30
کم‌کاری‌های سازمان محیط‌زیست سبب شده، تجارت حیات ‌وحش رواج پیدا کند و باید قوانینی تصویب و به منصه اجرا برسد...

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است
2021-03-02T15:22:51+03:30
مهدی عسگری، نماینده مجلس نسبت به تصویب مشروط FATF در مجمع تشخیص هشدار داد.

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T15:22:50+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان
2021-02-28T16:51:19+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب های مختلفی داشت که یک کارشناس مسائل قفقاز به واکاوی آن پرداخته است.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف
2021-02-28T13:58:06+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ
2021-02-27T11:51:22+03:30
زمانی که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و خریدهای مردمی نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر می‌شود، این سؤال وجود دارد که آیا دولت می‌تواند به‌خوبی و به‌موقع کال...

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!
2021-02-27T11:51:21+03:30
امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاسی نسبت به اقدامات حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی واکنش نشان داد.

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد
2021-02-27T11:51:20+03:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان در تکریم از مقام زینب کبری در اسلام مطالبی متنشر کرد.

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است
2021-02-27T11:51:20+03:30
اتفاقات اخیر سراوان باعث شد تا علمای اهل سنت سراسر کشور در مصاحبه‌های جداگانه، هم جسارت نسبت به حضرت رسول و هم حمله اشرار به یک ‌پاسگاه انتظامی را به شدت مح...

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته
2021-02-23T19:04:42+03:30
در این اینفوگرافیک گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری را که طی سال‌های گذشته درباره‌ی «حرمت و ممنوعیت سلاح هسته‌ای» فرمودند را بازخوانی می‌کنید.

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود
2021-02-23T11:24:39+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان مجلس و دلت را به حل کردن اختلاف‌نظرها دعوت کرد.

ادا حال خوبا رو درنیار!

ادا حال خوبا رو درنیار!
2021-02-23T09:38:01+03:30
سنگرزاده و امثال او که کم هم نیستند، چرخ‌دنده‌های سیستمی هستند که مسیر رشد و سرمایه‌داری‌شان را تشریح نمی‌کنند، یعنی همین سنگرزاده واقعیت‌هایی که خودش از سر ...

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس
2021-02-22T14:44:41+03:30
کاظم غریب آبادی نماینده و سفیر دائم ایران در نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از جزئیات جدید توافق ایران با آژانس خبر داد.

تهران به این روحانیون نیاز دارد

تهران به این روحانیون نیاز دارد
2021-02-22T14:44:41+03:30
الان تهران و پایتخت کشور از پاتوق های اخلاق و مواعظ خالی شده است؛ خداوند سلامتی و طول عمر بدهد به معدود معلمان اخلاق که هنوز گرما بخش محافل و جلسات هستند.

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود
2021-02-22T14:44:40+03:30
ماه رجب، یکی از ماه‌هایی است که در روایات از آن با عنوان شهرالله تعبیر شده است. همه ماه‌ها شهرالله و ماه خداوند متعال هستند اما گاهی اوقات برخی از ماه‌ها که ...

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند
2021-02-21T16:51:18+03:30
علی نیکزاد، نماینده مجلس لغو کامل تحریم‌ها را نتیجه بیانات رهبری و قانون مجلس خواند.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران
2021-02-21T16:51:17+03:30
 مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، تحولات ۴۸ ساعت گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ را مورد تحلیل قرار داد.

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟
2021-02-21T16:51:16+03:30
امروز درست یک قرن از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ می‌گذرد؛ کودتایی که پایه‌گذار ۵۷ سال حاکمیت استبداد در ایران بود.

پیام‌های زمستان بی‌برف

پیام‌های زمستان بی‌برف
2021-02-21T11:44:43+03:30
«زمستان گرم» ترکیب متناقضی است. کنار هم قرارگرفتن این دو واژه، مخالف آن کلیشه ذهنی است که حداقل چند نسل از ما به یاد دارند.

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان
2021-02-21T11:44:42+03:30
حسین کرمانپور که طی نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار اولویت دادن به واکسیناسیون هنرمندان شده بود در صفحه شخصی توئیتر خود از این اقدام عذرخواهی کرد.

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-21T09:44:47+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه دستخوش تحول شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که برعهده دارد برای یک بیمار آرزوی مرگ می‌کند؟!

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-20T17:38:30+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه لاغر شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که گردن دارد برای یک نفر آرزوی مرگ می‌کند؟

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!
2021-02-20T09:25:17+03:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به درخواست سلبریتی‌ها جهت در اولویت قرار گرفتن تزریق واکسن کرونا واکنش نشان داد.

روزهای سخت سی‌سخت

روزهای سخت سی‌سخت
2021-02-20T09:25:16+03:30
زلزله ۶/۵ ریشتری «سی‌سخت» تلفات جانی نداشت اما مصدومیت ۶۳ نفر و خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی به ساختمان‌های شهر را به دنبال داشت.

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها
2021-02-18T15:57:18+03:30
اولین شب جمعه ماه رجب لیلة‌الرغائب است. در روایات آمده که در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و از آن به عنوان شب برآورده شدن حاجات یاد می شود.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا
2021-02-18T13:44:18+03:30
تولد یک‌سالگی کرونا بهانه‌ای شد تا در یک روز کاری، با بانویی ایرانی که علاوه بر مسئولیت مادری، مسئولیت اجتماعی بزرگی را هم در این روزهای بد کرونایی به گردن د...

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم
2021-02-18T12:37:16+03:30
عبدالله گنجی فعال رسانه‌ای صدور فتوای امام درباره سلمان رشدی را اولین هجوم به آزادی غربی در دوران غرب جدید خواند.

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها
2021-02-17T16:44:49+03:30
گرانی مواد اولیه، قاچاق لباس‌های خارجی، هزینه بالای استخدام کارگر، نبود رقابت در بازار، عدم حمایت از برندسازی داخلی و… جزو ده‌ها چالش پیش روی صنف پوشاک است.