میرنیوز

زمزمه مهربانی در گوشی های کار کرده

زمزمه مهربانی در گوشی های کار کرده 2020-10-06T14:19:06+03:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: «در یک ماه اخیر، پستچی منطقه، آدرس خانه ما را کامل یاد گرفته! حداقل روزی ۴ یا ۵ بار زنگ در خانه را می‌زند و خانمم برای تحویل گوشی‌ها می‌رود جلوی در…»

محمد فرجی حدود یک ماه است که پویش "گوشی کار کرده" را به راه انداخته. جرقه طرح این پویش هم از روزی در ذهنش زده شد که برای ثبت نام دختر و پسرش (فاطمه حسنا و محمد حسن) به مدرسه‌هایشان رفت و به خاطر شرایط کرونایی به مدیر مدرسه‌ها تاکید کرد: «من به هیچ وجه با این اوضاع، حاضر نیستم امسال بچه‌هایم را حضوری سر کلاس بفرستم!»

از آنجایی هم که حضور دانش‌آموزان سر کلاس‌ها به شرط شرکت در برنامه‌های مجازی مدرسه، اجباری نیست، قرار شد تا فاطمه حسنا و محمد حسن مجازی کلاس‌های مدرسه را شرکت کنند.

فرجی تعریف می‌کند: «شبی که از ثبت نام بچه‌ها به خانه برگشتم با خودم گفتم "من بچه‌ها رو مدرسه نمی‌فرستم، اما خانواده‌هایی که گوشی ندارند باید چه کار کنند! اون طفلکی‌ها باید حتماً ۲، ۳ روز در هفته مدرسه بروند! " ذهنم درگیر شده بود تا اینکه با خانمم تصمیم گرفتیم پویشی به نام "گوشی کار کرده" و "تبلت کارکرده" به راه بیاندازیم»

زمزمه مهربانی در گوشی های کار کرده

محمد فرجی از ۲ سال پیش برای افرادی که دوست داشتند در روز اربعین کربلا بروند اما توان مالی نداشتند، از طریق صفحه اینستاگرام خود کمپین به راه انداخت و سال اول توانست با کمک مردم حدود ۹۰ نفر زائر اولی و در سال دوم ۴۰۰ نفر را به کربلا بفرستد. فعالیت‌های فرجی به صورت ماهیانه هم پابرجاست؛ او ماهانه صدقه‌ها و نذورات مردم را برای قربانی کردن گوسفند، جمع می‌کند و بعد از ذبح گوسفند، گوشت‌های قربانی را در مناطق محروم پخش می‌کند!

گوشی و تبلت کارکرده با شما، هزینه تعمیرات با من

همان شب که فرجی و همسرش به این ایده رسیدند، تصمیم گرفتند با اعتمادی که در این چند سال از طرف مردم جلب کردند، پویش گوشی کارکرده را عملی کنند. فرجی می‌گوید: «با برنامه گوشی یک بنر تبلیغاتی ساده آماده کردم و در صفحه اینستاگرامم قرار دادم، و پیشنهاد دادم هر کدام از دنبال کننده ها که بنر تبلیغاتی جذاب طراحی کند و برایم بفرستد، به قید قرعه به ۱۰ نفر عطر حرم امام حسین هدیه می‌دهم.... بعد از این پیشنهاد کلی بنر تبلیغاتی بامزه به دستم رسید و بعد از استوری کردن توسط خودم و دنبال کننده ها خدا را شکر این طرح، خیلی سریع با استقبال روبرو شد و تا الان ۳۰۰ گوشی کارکرده تحویل گرفتم.»

بین این گوشی‌ها و تبلت‌های کارکرده، خیلی‌ها هم خراب بود اما آقای فرجی گفته بود که هزینه پست و تعمیر را خودش متقبل می‌شود. در این راه دخترش فاطمه حسنا او را همراهی می‌کند. محمد با خنده می‌گوید: «یک بار فاطمه حسنا را به کوره‌های آجر پزی بردم و از آن موقع که دخترم شرایط آن‌جا را دید، یکی از طرفداران پر و پا قرص حمایت از نیازمندان شده، الان هم به عنوان مشاور اعظم من است! وقتی گوشی‌ها و تبلت‌ها به حدود ۱۰ عدد می‌رسد با هم به تعمیرگاه می‌بریم. تعمیرکار گوشی‌ها هم با شرایط خاص جهادی با ما حساب می‌کند و دستمزد کمی می‌گیرد!»

مدیون مردم هستم

فعالیت‌های سابقه‌دار آقای فرجی در طول این دو سال باعث شده که برخی مناطق محروم را خوب بشناسد. او می‌گوید: «حدود ۳۰، ۴۰ خانوار را در روستاهای اطراف تهران و مازندران و گلستان می‌شناختم که نه تنها بچه‌ها گوشی و تبلت نداشتند، حتی پدر و مادرهایشان هم گوشی نداشتند که در اختیار بچه‌ها قرار دهند تا بتوانند از کلاس‌های مجازی استفاده کنند! از طرفی هم با واسطه‌هایی که در شهرستان‌ها برای پخش قربانی‌ها در ارتباط بودم با خانواده‌های دیگر ارتباط گرفتیم تا گوشی‌ها را به دستشان برسانیم و تا الان این گوشی‌ها در شمال، قم، شهرکرد، زابل و در همین تهران بین خانواده‌های نیازمند واجد شرایط پخش شده.»

زمزمه مهربانی در گوشی های کار کرده

محمد زیر لب "الحمدلله" می‌گوید و خدا را شکر می‌کند: «خدا را شکر که مردم به من اعتماد کردند و توانستم این خدمت را انجام بدهم. وقتی خودم گوشی‌ها را به دست بچه‌ها می‌رسانم صحنه‌هایی می‌بینم که قابل وصف نیست؛ لبخندهایی که بر چهره این بچه‌ها می‌نشیند من را در ادامه دادن پویش مصمم می‌کند. دیدن این خنده‌ها را مدیون مردم هستم!»

دلی به وسعت دریا

فرجی چند داستان جالب از تحویل گرفتن گوشی‌ها را مرور می‌کند: «یک روز یک دختر خانم ۸ ساله به نام ضحی ورامینی با پدرش آمد دم در خانه ما. تبلتش را آورده بود گفت: "عمو من با این تبلت بازی می‌کردم، ولی دیگه نمیخوام باهاش بازی کنم. می‌خوام یکی از دوستام که تبلت و گوشی نداره باهاش درس بخونه! "

یا یک روز دیگر یک دختر خانم دانشجو با ۳ تا گوشی آمد! گفت " این گوشی‌ها برای خودمه، باطری یک گوشی اذیتم می‌کنه، یکی دیگر هدیه بوده و اصلاً استفاده نکردم، از قاب سومی هم خوشم نمیومد و استفاده نکردم! "

یا یک گوشی به دستمان رسید که پاور بانک هم همراهش بود. یک خانم آن را ارسال کرده بود و در برگه‌ای نوشته بود: "چون باطری گوشی مشکل دارد، پاور بانک هم ارسال شده! "»

کیفیت گوشی و تبلت‌ها برایم مهم است

پویش "گوشی کارکرده" تنها به دریافت گوشی و تبلت محدود نشد. فرصت برای افرادی که دوست داشتند در این پویش شرکت کنند اما گوشی و تبلت کارکرده نداشتند و پولشان در حدی نبود که گوشی آکبند بخرند و ارسال کنند هم فراهم شد تا به شماره حساب آقای فرجی هر مبلغی در توانشان هست واریز کنند. فرجی از واریزهای نقدی می‌گوید: «مردم از ۵,۰۰۰ تومان تا یک میلیون تومان برای من کارت به کارت کرده‌اند که تا الان ۱۹ میلیون تومان جمع شده؛ از کانادا و بحرین هم واریزی داشتیم که شماره حساب برون مرزی یکی از دوستان صرافم را فرستادم! قرار است تا چند روز آینده با این مبلغ چند گوشی بخرم؛ گوشی‌های بالای اندروید ۴ که بچه‌ها موقع استفاده اذیت نشوند و برنامه‌ها قابل اجرا باشد. البته این را هم بگویم که گوشی‌هایی که تا الان ارسال شده هم اندروید بالای ۴ داشتند و اینچ تبلیت ها پایین ۷ نبوده!»

زمزمه مهربانی در گوشی های کار کرده

به نیت هر عمود یک گوشی کارکرده

امسال که کرونا چشم بسیاری از دلدادگان امام حسین را که منتظر پیاده روی اربعین بودند، از اشک غلطان کرده است، فرجی برای التیام بخشیدن به دلشان پویش "هر عمود یک گوشی" را طراحی کرده؛ علت انتخاب نام هر عمود را هم کربلایی‌ها خیلی خوب می‌دانند. نام عمود برای کربلا رفته‌ها پر است از خاطره؛ دم فلان عمود منتظریم، عمود فلان استراحت می‌کنیم، عمود مثلاً ۱۰۰ رستوران دارد والخ… خلاصه اینکه به قول فرجی: «"عمود" پای ثابت صحبت زائران است!»

با پویش "گوشی و تبلت کارکرده" خیلی از گوشی‌ها و تبلت‌ها که ته کشوها و کمدها خاک می‌خورد و شاید اصلاً بعضی خانواده‌ها یادشان رفته بود که همچین چیزهایی را در خانه دارند، با کمی دست کشیدن به سر و رویشان کادو کرده و پاپیون خورده به دست بچه‌هایی رسید که خطر مبتلا شدن به این ویروس لعنتی با حضور در کلاس‌ها آن‌ها را تهدید می‌کرد! فرجی این طرح را تا جایی که خود مردم استقبال کنند ادامه می‌دهد...

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مرگ ۱۶۰۰ نفر در ۵ روز

مرگ ۱۶۰۰ نفر در ۵ روز
2020-10-24T09:41:41+03:30
با وجود اینکه آمار روزانه مرگ‌ومیر کرونا در کشور بالای ۳۰۰ نفر تثبیت شده است اما دولت همچنان نسبت به تصمیم‌گیری موثر برای مقابله با «کووید-۱۹» مقاومت می‌کند. 

رفتن با خودمان بود و برگشت با خدا

رفتن با خودمان بود و برگشت با خدا
2020-10-22T10:47:45+03:30
سرگرد علی کشوری بعد از ۳۰ سال خدمت در نیروی انتظامی ۶ ماهی می‌شود که بازنشسته شده. او با ته لهجه شیرین کرمانشاهی از گذران یک روز کاری‌اش در ایام خدمت می‌گوید.

شاید در قیامت همین نوکری‌ها دستم را بگیرد

شاید در قیامت همین نوکری‌ها دستم را بگیرد
2020-10-17T09:27:47+03:30
کارهایی که برای مادرم حضرت زهرا(س) انجام می‌دهم و نوکری که در این دستگاه می‌کنم برایم خیلی از مجتهد بودن ارزشمند تر است.

سفره عزاداری اهل بیت همچنان برپاست

سفره عزاداری اهل بیت همچنان برپاست
2020-10-16T16:47:44+03:30
بوی سمنو کل فضای پادگان را پر کرده بود. ساعت نزدیک ۲۲ شد و سرمای هوا بیشتر از قبل عرض اندام می‌کرد. عشق به پیامبر (ص) و خاندانش، گرما و سرما وصبح و ظهر و شب ...

افراد نابینا هم حق دارند از فضای مجازی استفاده کنند

افراد نابینا هم حق دارند از فضای مجازی استفاده کنند
2020-10-15T08:34:37+03:30
اگر چند دقیقه چشمانمان را ببندیم و خودمان را جای افراد کم بینا و نابینا قرار دهیم، سختی گذرانِ امورات به ظاهر ساده زندگی را در دنیایی که فضای مجازی حرف اول ...

آب زنید راه را بوی گلاب می‌رسد/ رستم‌های زمانه‌ات را بشناس

آب زنید راه را بوی گلاب می‌رسد/ رستم‌های زمانه‌ات را بشناس
2020-10-12T13:21:56+03:30
پیکر مطهر ۸ شهید که بعد از سال‌ها غربت در سرزمین شام بلایی که از سال ۶۱ هجری تا همین الان روضه‌هایش جگرسوز بوده است، به آغوش پر از مهر امام هشتم پناه آوردند.

آب زنید راه را بوی گلاب می‌رسد / رستم‌های زمانه‌ات را بشناس

آب زنید راه را بوی گلاب می‌رسد / رستم‌های زمانه‌ات را بشناس
2020-10-12T13:08:36+03:30
پیکر ۸ شهید که بعد از سال‌ها غربت در سرزمین شام بلا که از سال ۶۱ هجری تا همین الان روضه‌هایش جگرسوز بوده است، به آغوش پر از مهر امام هشتم پناه آوردند.

جایی برای نجات‌یافته‌ها / امام حسین مرا متحول کرد

جایی برای نجات‌یافته‌ها / امام حسین مرا متحول کرد
2020-10-08T10:59:05+03:30
خانم هنرمند جوان می‌گوید: «درست از حرم سیدالشهدا علیه السلام، مسیر زندگی‌ام عوض شد؛ مثل کشتی‌ای که غرق‌شدگان را نجات می‌دهد، مرا هم نجات دادند.»

از فاصله دور کربلایی شویم/ بعد منزل نبود در سفر روحانی

از فاصله دور کربلایی شویم/ بعد منزل نبود در سفر روحانی
2020-10-07T14:25:45+03:30
از همین فاصله دور هم می‌توان کربلایی شد، می‌توان وسعت مسیر میان نجف تا کربلا را به مسیر خانه هایمان تا کربلا گسترش دهیم و نور محبت امام حسین علیه السلام را ت...

اربعین تعطیل نیست!

اربعین تعطیل نیست!
2020-10-05T10:12:27+03:30
درست است که امسال کرونا، راه کربلا را بر زائرین امام حسین علیه اسلام بسته اما خدمت در راه امام حسین علیه السلام، آن هم در در اربعین حسینی هیچ وقت تعطیل نمی‌شود!

خدمت در خون آتش‌نشانان است/ ترس را باید ترساند

خدمت در خون آتش‌نشانان است/ ترس را باید ترساند
2020-10-02T11:19:08+03:30
حامد می‌گفت "ترس را باید ترساند"! کار آتش‌نشانی با تمام سختی هایش، پر از صحنه‌های قشنگ است. وقتی نتیجه کار را می‌بینیم که جان انسان یا حتی حیوانی ...

خدمت در خون آتش‌نشانان است/ترس را باید ترساند

خدمت در خون آتش‌نشانان است/ترس را باید ترساند
2020-10-02T09:59:14+03:30
حامد می‌گفت "ترس را باید ترساند"! کار آتش‌نشانی با تمام سختی هایش، پر از صحنه‌های قشنگ است. وقتی نتیجه کار را می‌بینیم که جان انسان یا حتی حیوانی ...

ما بدیهیات را برایتان بسط می‌دهیم / دانه‌ای بکارید تا خودتان سبز شوید

ما بدیهیات را برایتان بسط می‌دهیم / دانه‌ای بکارید تا خودتان سبز شوید
2020-10-01T12:19:07+03:30
سه جوان دهه هفتادی یک بسته ادبی در فضای مجازی و واقعی خلق کرده‌اند که با خلاقیت‌شان دنیای تاریک این روزها را روشن می‌کنند؛ مثلا در شماره محرم‌شان، یک تکه از ...

ماجرای لباس‌های خونی و قطعه‌های باقی مانده از بدن شهدا

ماجرای لباس‌های خونی و قطعه‌های باقی مانده از بدن شهدا
2020-09-28T15:12:59+03:30
موارد عجیب و غریبی پشت جبهه‌ها وجود داشته که یا اصلا روایت نشده یا اگر روایت شده کمتر منتشر شده است؛ مواردی که حتی شنیدن آن‌ها هم مو به تن آدمی سیخ می‌کند!

زندگی بعد از جنگ برایم سخت شده/ مادرم مرا راهی جبهه کرد

زندگی بعد از جنگ برایم سخت شده/ مادرم مرا راهی جبهه کرد
2020-09-26T13:12:26+03:30
همان اول یک قطعه عکس روی میز گذاشت. بی‌اختیار بغضش ترکید. به عکس خیره شد و شروع کرد: «زندگی کردن بعد از سال‌های جنگ خیلی برایم سخت شده. حکمتش را نمی‌دانم که ...

زندگی بعد از جنگ برایم سخت شده / مادرم مرا راهی جبهه کرد

زندگی بعد از جنگ برایم سخت شده / مادرم مرا راهی جبهه کرد
2020-09-26T09:52:27+03:30
همان اول یک قطعه عکس روی میز گذاشت. بی‌اختیار بغضش ترکید. به عکس خیره شد و شروع کرد: «زندگی کردن بعد از سال‌های جنگ خیلی برایم سخت شده. حکمتش را نمی‌دانم که ...

همرزم‌ها ننه خیرالله صدایم می‌کردند

همرزم‌ها ننه خیرالله صدایم می‌کردند
2020-09-24T09:25:52+03:30
با یک موتور هوندای قدیمی وارد کوچه شد. موتور را کنار پیاده‌رو پارک کرد و بعد با لبخند گفت: «این موتور حکم بنز را برایم دارد، از این بیشتر چه کار می‌خواهم ب...

از حسرت یک ساندویچ تا غصه یک تکه گوشت

از حسرت یک ساندویچ تا غصه یک تکه گوشت
2020-09-24T08:45:46+03:30
با یک موتور هوندای قدیمی وارد کوچه شد. موتور را کنار پیاده‌رو پارک کرد و بعد با لبخند گفت: «این موتور حکم بنز را برایم دارد، از این بیشتر چه کار می‌خواهم ب...

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید
2020-09-23T16:05:48+03:30
سرک کشیدن به فضای مجازی جزو کارهای روزانه شده، و کتاب خواندن خارج از این دسته. آنقدر این اتفاق درما شکل‌گرفته که مقام‌معظم رهبری گفته‌اند: ملت مطالعه کردن را...

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید!

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید!
2020-09-23T15:39:10+03:30
سرک کشیدن به فضای مجازی جزو کارهای روزانه شده، و کتاب خواندن خارج از این دسته. آنقدر این اتفاق درما شکل‌گرفته که مقام‌معظم رهبری گفته‌اند: ملت مطالعه کردن را...

در عملیات از ترس دندان‌هایم به هم می‌خورد / چرا شهید نشدم؟

در عملیات از ترس دندان‌هایم به هم می‌خورد / چرا شهید نشدم؟
2020-09-21T08:32:28+03:30
محمدآقا وقتی مجروح شد بارها و بارها از هوش رفت. وقتی هم که به هوش آمد، خیلی‌ها باورشان نمی‌شد که او زنده است. حتی اسمش را در لیست شهدا قرار دادند و برای نبود...

اینجا فارسی‌مان را درست کنیم/ تکنولوژی در خدمت ادبیات

اینجا فارسی‌مان را درست کنیم/ تکنولوژی در خدمت ادبیات
2020-09-17T12:32:27+04:30
تیم پاکنویس تمام تلاشش را می‌کند تا صورت درست اشتباهاتی را که امروز در زبان فارسی رایج شده، در زیباترین شکل ممکن آموزش بدهد. با اضافه کردن افزونه پاکنویس به ...

نذر پرچم و خاطره عَلَم برادر

نذر پرچم و خاطره عَلَم برادر
2020-09-16T14:52:35+04:30
شاید همان دو شب پیش که وسط هیئت حس کردم کمرم تیر کشید؛ آن وقتی که برادر مرحومم را تجسم کردم که دارد عَلَم می‌چرخاند وسط هیئتی‌ها. حتماً همان‌جا خیال نذر پرچم...

حال خوش محرم ۹۹

حال خوش محرم ۹۹
2020-09-15T16:05:53+04:30
خیلی‌ها از همان روزهای اولی که مطمئن شدیم کرونا در ایام محرم هم رهایمان نمی‌کند، سازِ ناکوک زدند و با جمله‌هایشان افتادند به جان بچه ‌هیأتی‌ها. اما زورشان به...

ان شاالله زائر کربلا شوید

ان شاالله زائر کربلا شوید
2020-09-15T09:39:10+04:30
دلشان گرفته بود. نمی‌توانستند دست روی دست بگذارند. باید کاری می‌کردند تا بی‌قراری‌هایشان را آرام کنند. تصمیم گرفتند دستی بر سر و روی پویش «بیرق حسینی» بکشند.

انشاءالله زائر کربلا شوید

انشاءالله زائر کربلا شوید
2020-09-15T09:25:47+04:30
دلشان گرفته بود. نمی‌توانستند دست روی دست بگذارند. باید کاری می‌کردند تا بی‌قراری‌هایشان را آرام کنند. تصمیم گرفتند دستی بر سر و روی پویش «بیرق حسینی» بکشند.

دلم پیش حضرت رقیه جا مانده

دلم پیش حضرت رقیه جا مانده
2020-09-14T17:19:07+04:30
بیرون مسجد صدای روضه‌خوان واضح نیست و من نمی‌دانم مداح کجای غمِ رقیه را می‌ریزد توی دل مستمع؛ اما می‌بینم زن با چشم‌های خیس از در مسجد می‌پرد بیرون و این‌بار...

نوحه‌خوان برای همه می‌خواند

نوحه‌خوان برای همه می‌خواند
2020-09-13T12:59:05+04:30
امسال نوحه‌ها خودشان را از حصار دیوارها بالا کشیده‌اند. نوحه‌خوان برای همه می‌خواند. برای همه وسعت حسینیه و کوچه و خیابان‌های اطرافش و برای همه رهگذرها.

مجمع الجزایر خانوادگی

مجمع الجزایر خانوادگی
2020-09-13T12:59:05+04:30
خادمان حواسشان هست تا نظم صف‌ها برهم نخورد و فاصله افراد حفظ شود. هنگام ورود به صحن مسجد، جلوی پسری را که ماسک نزده می‌گیرند. پسر می‌گوید ماسکش را در خانه جا...