میرنیوز

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید!

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید! 2020-09-23T15:39:10+03:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر_ مرضیه کیان: قدیم‌ترها اگر می‌خواستیم پیامی به کسی بدهیم، دستخط می‌نوشتیم؛ برای اینکه نوشته‌ها گیراتر باشد، کتاب می‌خواندیم تا از واژه‌های نو و نیکو استفاده کنیم.

چه بسیار از این دست‌نوشته‌ها و نامه‌ها روی کاغذهای کاه‌ی که در کوله‌پشتی رزمنده‌ها دیده نشد! رزمنده‌هایی که خیلی‌هایشان شهید شدند و خیلی‌هایشان اکنون روایتگر آن روزها هستند...

تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر موضوع کتاب و کتابخوانی همیشه مهم بوده است. اما یادمان باشد که کتاب خواندن فارغ از موضوعش باید روی کیفیت زندگی، کار و هنر ما تأثیرگذار باشد؛ اگر کتاب بخوانیم و تأثیری بر ما نداشته باشد، بی‌هیچ رودربایستی، خواندن و نخواندن آن فرقی با هم ندارد!

مقام معظم رهبری هم در توصیه‌هایشان بر ترویج فرهنگ کتابخوانی، بارها به این نکته اشاره کرده و گفته‌اند: «سلامت فکری را با کتابخوانی تأمین کنید؛ از کتاب‌های خوب، راه‌گشا و راهنما که از سوی متفکران و نویسندگان خوب ما تهیه شده و در اختیار ما گذاشته، استفاده کنید و بخوانید.»

این روزها آنقدری که سرمان در گوشی است و صفحات و برنامه‌های متعدد مجازی را بالا و پایین می‌کنیم، در طول روز ۴، ۵ ورق کتاب نمی‌خوانیم! از وقتی عصر ارتباطات و تکنولوژی بازارش داغ شده، چقدر بازار کتاب کساد شده!

ما سرک کشیدن به فضای مجازی را جزو کارهای روزانه می‌دانیم، و کتاب خواندن را خارج از کارهای مهم روزانه. برعکس. آنقدر این اتفاق در ما شکل‌گرفته که حتی مقام معظم رهبری به صراحت گفته‌اند: "ملت ما مطالعه کردن را اصلاً جزو کارهای بشری نمی‌دانند! "

تاریخ نگاری به تنهایی حریف خاطرات جنگ نمی‌شود

با نگاهی به تقریظ‌ها که رهبری در تمجید کتاب‌های مختلف طی این سال‌ها نوشته‌اند، علاقه و دقت رهبر معظم انقلاب را در انتخاب کتاب‌هایی با موضوع دفاع مقدس، مقاومت و انقلاب متوجه می‌شویم.

از آنجایی که رشادت‌های بسیار زیادی در طول ۸ سال دفاع مقدس در دل جبهه‌ها و خاکریزها اتفاق افتاده، تاریخ به تنهایی از پس بیان کردن آن‌ها برنمی‌آید! تاریخ نهایتاً می‌خواهد اسم عملیات‌ها، تاریخ شروع و پایان و اسم شهدا را بگوید اما نمی‌تواند از شور و شعور و احساس رزمنده‌ها چیزی بگوید. پس چاره چیست؟! راه کار این سوال را رهبر معظم انقلاب در روایت کردن پیروزی جنگ ۸ ساله با همه خصوصیاتی که در آن وجود داشت، ارائه کردند. به گفته ایشان: «امروز کار عده‌ای که به میدان جنگ رفتند و در این هشت سال، آن حماسه را آفریدند - چه شهدایشان، چه ایثارگرانشان، چه رزمندگانشان - دیگر تمام شد. آنها کار خودشان را کردند. پس از پایان کار آنها، کار یک خیل عظیم دیگری آغاز می‌شود… بعد از پایان جنگ، نوبت این خیل عظیمی است که این دیگر مساله‌اش هشت سال نیست؛ هشتاد سال هم اگر طول بکشد، جا دارد.»

با این تاکید بسیار حساس، تا کنون حدود هزار کتاب با موضوع دفاع مقدس نوشته شده، که از نگاه رهبری باز هم برای نوشتن جا دارد! از رفتار و منش شهدا در خانواده و جبهه‌ها گرفته تا خاطرات پدر و مادر و همسران شهدا.

تا همین چند روز پیش، حدود ۵۰ تقریظ بر از رهبر انقلاب به دست ما رسیده که اگر بخواهیم به صورت گلچین شده از قدیمی‌ترین‌ها و جدیدترین‌هایش بگوییم، از این قرار است:
 

یادداشت‌های خرمشهر

این کتاب گزیده‌ای از یادداشت‌ها و دست نوشته‌های شهید بهروز مرادی از خاطرات فتح خرمشهر است که در بحبوحه جنگ اتفاقات را ثبت کردند تا برای آیندگان باقی بماند.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1393/03/31/13930331090851573047075.jpg

متن تقریظ رهبر انقلاب:

بسم الله الرحمن الرحیم خدا غریق رحمت کند این شهید عزیز را که در سال‌های منتهی به ۶۴ یعنی در بحبوحه شور و هیجان دفاع مقدس و بسیج سراسری ملت در این راه، دردمندانه، نقاط منفی را به نظر آورده و از آن نالیده و دم از غربت رهروان راه جهاد زده است! بعضی امروز گمان می‌کنند که راه خدا غریب است، یعنی حقیقت روشن اصلی را که همان حرکت عمومی در راه خیر و صلاح است در برابر واقعیت زشت کجروی‌های گاهگاهی و جابه‌جایی کم‌رنگ می‌بینند. اما این گمان همیشه بوده حتی در سال ۶۴ و پیش از آن. و البته چنین نگرشی در جمهوری اسلامی همیشه نادرست بوده و انشاء‌الله همیشه نادرست خواهد بود. ۷۰/۱۱/۹

مربع‌های قرمز

کتاب «مربع‌های قرمز» به قلم زینب عرفانیان که دربرگیرنده خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا فرمانده قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء (ص) از دوران کودکی تا پایان دفاع مقدس است.

«مربع‌های قرمز» ناگفته‌هایی از جنگ و سبک زندگی جهادی حاکم بر روزهای جنگ، سبک بندگی کردن آنها که صفحه به صفحه رشد کردند و پایشان به آسمان باز شد. ناگفته‌های نوجوانانی که از بازی و شیطنت در خیابان چهارمردان قم و نشستن پای درس اخلاق آیت‌الله احمدی میانجی از پشت خاکریزهای جبهه سر در آوردند؛ کتابی سرشار از رفاقت‌های آسمانی و پر از ترش و شیرین‌های جنگ. لبریز از نقطه رهایی و انقطاع و پر از مربع‌های قرمز و سراسر آرزوی شهادت.

قلبم از ساعت‌های پایین کتابخوانی به درد می‌آید!

متن تقریظ رهبر انقلاب:

بسمه‌تعالی

بسیار شیرین و جذاب نوشته شده است. ردپای چانه‌گرمی‌های آقای حاج حسین یکتا در آن آشکار است. ظرافت‌های برخاسته از ذوق و قریحه لطیف که در سراسر کتاب گسترده است، می‌تواند از نویسنده‌ی خوش‌قلم و چیره‌دست کتاب باشد و می‌تواند هم دُرافشانی‌های راوی باشد. نقطه‌ی برجسته‌ی کتاب، یاد شهیدان و یاد حال و حضور ملکوتی آنان پیش از شهادت است که حقاً بسیار خوب تصویر شده است. ارادت راوی به مرحوم آقای حاج میرزا علی احمدی میانجی هم برای من جالب بود. آن مرحوم را حدود شصت سال به علم و تقوا و ورع می‌شناختم و به من لطف داشت. این کتاب ظاهراً چند روز پیش رونمایی شده است. برای من چندی پیش از این فرستاده بود و تماماً مطالعه شد. ۹۷/۴/۲۶

این اولین و آخرین تقریظ منتشر شده را که کنار بگذاریم، کتاب‌های زیاد دیگری بوده‌اند که با این دستخط و نظرات بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. مثلاً: سفر به شهر زیتون، فرهنگ جبهه: شوخ طبعی‌ها، نونی صفر، پرواز شماره ۲۲، از الوند تا قراویز، جنگ پابرهنه، فرنگیس، یادداشت‌های ناتمام، مقتل، عبور از آخرین خاکریز، دسته یک، تیپ ۸۳، اردوگاه عنبر، گلستان یازدهم، حماسه هویزه، من زنده‌ام، خاک‌های نرم کوشک، یاور صادق و… البته این آثار همگی محوریت دفاع مقدس و مقاومت دارند و حال و هوای آن روزها را تداعی می‌کنند.

از چاپ اول تا چاپ صدم

اگر از حق نگذریم و کمی بر قهر بودن مردم با فرهنگ کتابخوانی چشم‌پوشی کنیم باید بگوییم که بعد از تقریظ رهبری بر کتاب‌ها، استقبال از خواندن این کتاب‌ها خیلی خیلی بیشتر می‌شود. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به «خاک‌های نرم کوشک» (زندگی شهید برونسی) اشاره کرد که تاکنون با ۱۸۵ بار تجدید چاپ، رکورددار شمارگان کتاب‌های داستانی در ایران بوده است. حتی نسخه عربی این کتاب نیز به خاطر استقبال خوانندگان عرب زبان، تیراژی میلیونی پیدا کرد. کتاب «دا» هم با تمام حرف و حدیث‌هایی که درباره‌اش وجود دارد، احوال خیلی‌ها را منقلب کرده و تا به حال ۱۵۷ بار تجدید چاپ شده است.

کتاب «پایی که جا ماند» نوشته سید ناصر حسینی‌پور هم تا به حال ۷۰ بار تجدید چاپ شده است. در این میان کتاب «نورالدین پسر ایران» از انتشارات سوره مهر هم توانسته رکورد ۶۳ بار تجدید چاپ شدن را به خود اختصاص دهد.

کتاب «لشکر خوبان» نیز پس از انتشار تقریظ رهبر انقلاب درباره آن، در مدتی کوتاه در انتشارات سوره مهر به چاپ چهل و پنجم رسید. همچنین کتاب «دختر شینا» نوشته بهناز ضرابی زاده نیز تاکنون ۹۹ بار تجدید چاپ شده است.

ولی با تمام این‌ها رهبر معظم انقلاب از سال‌ها قبل از ساعات پایین کتابخوانی گله داشته‌اند و حتی در دیدار با اعضای گروه اجتماعی صدای جمهوری اسلامی ایران گفته بودند: «ملت ما مطالعه کردن را اصلاً جزو کارهای بشری نمی‌دانند! مثل خوراک و ورزش و دیگر چیزهایی که جزو کارهای معمول انسان است، مطالعه اصلاً جزو این چیزها نیست! آدم باید عنوان دیگری داشته باشد- یا باید شب امتحانش باشد؛ یا باید معلم در مدرسه از آدم بخواهد؛ یا باید یک دانشمند باشد؛ یا باید بخواهد در جایی سخنرانی کند- تا موجب شود که مطالعه کند! این چه‌قدر خسارت است!؟ واقعاً خدا می‌داند من وقتی یادم می‌آید- و این چیزی است که تقریباً هیچ‌وقت از یادم نمی‌رود- که مردم ما مطالعه کردن را بلد نیستند، به قلب من فشار می‌آید! از این بابت، ما چقدر داریم هر ساعت خسارت می‌بینیم!؟ واقعاً این به عهده چه کسی است؟ در حال حاضر این‌طور است که بنده یا یک نفر مثل بنده، سالی یک‌بار به نمایشگاه کتاب برود و یک کلمه راجع به مطالعه بگوید؛ آن‌هم به شرطی که دست یک گزارشگر خاص نیفتد؛ این‌که نمی‌شود!»

وقت طلای روزهای کرونا

ما هم اینجا کمی شکایت کردیم. اما شکایت که راه به جایی نمی‌برد. مگر نه اینکه هنوز کرونا هست و هنوز وقت‌های خالی ما زیاد است و اتفاقاً بخشی از درامدمان صرف اینترنتی می‌شود که اتفاقاً گران شده؟ کمی که از مصرف اینترنت و گشت و گذارمان در فضای مجازی بزنیم، به سادگی می‌توانیم کتاب بخریم. بسیاط مهمانی و دورهم‌نشینی و تفریح هم که فعلاً جمع شده است. پس فرصت کافی هم برای مطالعه داریم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سیاهه کرونا

سیاهه کرونا
2021-04-12T13:07:46+04:30
وزیر بهداشت در توضیح آخرین وضعیت بیماری «کووید-۱۹» در کشور: هفته جاری و هفته آینده وضعیت نقشه کرونا به مراتب قرمزتر شده و به سمت سیاهی خواهد رفت.

عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد

عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد
2021-04-12T13:07:45+04:30
حسن عابدینی، کارشناس مسائل سیاسی با انتشار تصویری از جسد مومیایی فرعون به عاقبت کسی که به اتکای زر و تزویر ادعای خدایی می‌کرد، اشاره کرد.

ماجرای اخبار نگران‌کننده نطنز چیست؟

ماجرای اخبار نگران‌کننده نطنز چیست؟
2021-04-12T13:07:45+04:30
محمدمهدی رحیمی نسبت به حادثه نطنز طی توییتی واکنش نشان داد و آن را احتمالی بر اقدامی صهیونیستی برای زدن زیر میز مذاکره یا عملیاتی چند وجهی برای تغییر توازن م...

نوکری آمریکا پایان مشکلات نیست، شروع مشکلات است

نوکری آمریکا پایان مشکلات نیست، شروع مشکلات است
2021-04-12T13:07:44+04:30
فواد ایزدی تحلیلگر سیاسی نسبت به توییت نخست‌وزیر سابق قطر درباره کودتا اخیر در اردن واکنش نشان داد.

قوی شدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با سرگرم‌سازی راهبردی

قوی شدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با سرگرم‌سازی راهبردی
2021-04-12T09:47:44+04:30
 کلیدواژه همه سخنان رهبری درباره فضای مجازی، قوی شدن مردم و مصون ماندن آنها در این فضاست. اهمیت مدیریت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم‌تر از سایر...

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T16:07:44+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

ویروس مقصریابی

ویروس مقصریابی
2021-04-11T15:54:25+04:30
موج چهارم کرونا، شهرهای قرمز، نارنجی، آبی، قرنطینه... این کلمات دیگر برای خیلی‌هایمان عادی شده. کرونا کم‌کم در زندگی همه ما جایی برای خودش باز کرده. این میهم...

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
علیرضا وهاب‌زاده با اشاره به اخباری که وزارت گردشگردی به روند قرمز شدن شهرها داشته و اعلام کرده که این موضوع ارتباطی به سفرهای نوروزی نداشته، طی توییتی واکش ...

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب
2021-04-10T17:14:21+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایتی از شهید صیاد شیرازی را که از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب بود منتشر کرد.

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟
2021-04-10T17:14:21+04:30
هدف آمریکا و اروپا از برگزاری جلسات کمیسیون برجام، وقت‌کشی با هدف امتیازگیری از طرف ایرانی است؛ با توجه به مواضع روشن ایران و باتوجه به عهدشکنی طرف غربی، دلی...

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور
2021-04-09T19:34:26+04:30
ابراهیم رضایی جزئیات بازدید از منطقه هسته‌ای اصفهان، مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نطنز، رآکتور هسته‌ای و کارخانه تولید آب سنگین خنداب و مجتمع غنی سازی شهید...

منطق‌الطیر روحانی!

منطق‌الطیر روحانی!
2021-04-07T17:21:05+04:30
اظهارنظر عجیب علی ربیعی درباره بحران مرغ: اینکه می‌گوییم گران نمی‌شود اما به سرعت می‌شود نشانه صداقت ماست!

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات
2021-04-07T17:21:05+04:30
در این گفتگو علی اکبر صالحی ناگفته‌هایی شنیدنی را از آغاز مذاکرات هسته‌ای با طرف آمریکایی مطرح کرده است.

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا
2021-04-07T16:54:24+04:30
علی خضریان با انتشار عکسی از مترو، نسبت به بی‌توجهی دولت نسبت به مردم با وجود موج چهارم کرونا واکنش نشان داد.

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات
2021-04-07T16:41:06+04:30
در ایران، فرار مالیاتی عموماً از طریق استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران، ‌صدور فاکتورهای صوری و دو دفتره بودن، حساب‌های اجاره‌ای، دستگاه‌های پوز بی‌هویت، ‌...

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است
2021-04-06T18:34:27+04:30
مهدی کشت‌دار طی توییتی نسبت به خبر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح واکنش نشان داد.

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!
2021-04-06T18:34:27+04:30
شما از حرف های امروز سخنگوی دولت درباره سفرهای نوروزی با وجود پیش بینی موج چهارم کرونا چه برداشتی می کنید؟

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!
2021-04-06T12:07:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به عدم لغو طرح ترافیک با توجه به بحرانی شدن شرایط تهران واکنش نشان داد.

دام «گام به گام»

دام «گام به گام»
2021-04-06T09:01:11+04:30
نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی امروز در وین برگزار می‌شود که کارشناسان نسبت به طراحی غرب برای ماندگاری غرب هشدار می‌دهند.

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد
2021-04-06T09:01:11+04:30
مالک شریعتی نماینده مجلس، عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت ایران را برای لغو تحریم‌ها، اقدامی راهبردی خواند.

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی
2021-04-05T10:54:24+04:30
شاد زیستن یک مهارت است و اولین راه رسیدن به آن یک رضایت درونی از خود و نیز یک رضایت بیرونی از داشته‌ها و نعمت‌هایی است که گاه کوچکشان شمرده‌ایم.

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا
2021-04-05T10:41:06+04:30
مصطفی طاهری نماینده مجلس طی توییتی هدف آمریکا از بازگشت به برجام را تحلیل کرد و آن را اهرمی بر بازدارندگی ایران از قابلیت‌ها خواند.

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله
2021-04-05T05:47:41+04:30
خانه‌ای کاهگلی در دل کوچه پس کوچه‌های ابوزیدآباد که حداقل ۲۰۰ سال عمر دارد و روزی نشده که ذکر مصیبت حسین (ع) در آن قطع شود...

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند
2021-04-04T20:01:07+04:30
شبکه من‌وتو در یکی دیگر از برنامه‌های خود این بار صف تست کرونای پرسنل یک شرکت دارویی را تجمع اعتراضی کارگران معرفی کرد.

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای
2021-04-04T10:21:02+04:30
فواد ایزدی، تحلیلگر سیاسی گزارش بولتن دانشمندان هسته‌ای در آمریکا از تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای این کشور از ۱۸۰ به ۲۶۰ کلاهک را طی توییتی منت...

شورایی که برای شهر نیست!

شورایی که برای شهر نیست!
2021-04-04T10:21:02+04:30
تمرکز بر خواسته‌های حزبی و سیاسی در شورای پنجم شهر تهران مانع خدمات‌رسانی مناسب به مردم شده است.

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال
2021-04-04T09:54:30+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

به عقب برنمی‌گردیم...

به عقب برنمی‌گردیم...
2021-04-04T09:41:05+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟
2021-04-03T14:47:43+04:30
امیرابراهیم رسولی، مشاور رئیس و مدیرکل هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی طی توییتی نسبت به توقف سریال گاندو واکنش نشان داد.
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)