میرنیوز

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار 2020-09-10T10:45:48+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله _ پریسا سلامتی: تصور کنید هوای گرم اواخر مرداد ماه با خورشید وسط آسمانش به مثال لشکری بر شما حمله‌ور است، با قامت کوتاه هفت هشت ساله‌تان ایستاده‌اید وسط چهارراه و منتظرید چراغ قرمز شود؛ حالا پشت شیشه ماشین‌ها قدتان را می‌کشید که یک نفر با ترش‌رویی شیشه را بالا می‌کشد. بعد، روی شیشه جلوی ماشین دیگری پهن می‌شوید و سعی می‌کنید دستتان به آن طرف‌تر هم برسد و کسی از آن طرف به شیشه می‌زند و با اخم می‌گوید: «نکن». شما کوچکید. همین قدر بلدید. فکر می‌کنید در عمل انجام‌شده قرار دادن بهتر است اما در آخر احتمالاً به جز اخم و بی‌اعتنایی چیزی عایدتان نمی‌شود، در حالی که مواد شوینده هم استفاده کرده‌اید. حالا شما بازنده‌اید. چرا؟ چون ارزش انسانی‌تان زیر سوال رفته، نگران درآمدتان تا آخر شب هستید و مهم‌تر از همه، شما یک بچه‌اید! چیزی که همه و حتی خودتان فراموش کرده‌اید. نوازش، فراغت، تفریح و همه رسیدگی‌های روحی و جسمی چیزی است که حق شماست و حالا هیچ کدام را ندارید.
اینها گوشه‌ای از احساسات و تجربه‌های روزمره یک کودک کار است. احتمالاً از خواندن همین چند سطر هم کدورتی روی سر و صورتتان نشسته. حالا فکر کنید جسم و روان کودکانی در شهر و کشور ما، هر روز در برابر این ضربات مهلک قرار می‌گیرد و ما بعد از سبز شدن چراغ به راحتی از کنار آنها گذر می‌کنیم.

اما هستند کسانی که پشت همین چراغ‌های قرمز همراه و هم‌قدم این کودکان مانده‌اند مثل تیم پویش آفتابگردان. آقای فاضل، مسئول پویش آفتابگردان برایم درباره نحوه شکل‌گیری تیمشان این طور توضیح داد: «بنیاد سپاس لحظه حال، دو بخش آموزشی و خدمتی دارد که در هرکدام پروژه‌هایی تعریف می‌شود که یکی از آنها پروژه «عشقُخدمت» است و پویش آفتابگردان جزو این پروژه است. شروعش به کارگاه‌های خودشناسی برمی‌گردد. کارگاه‌هایی با زمینه روان شناسی که بعدتر در آن این دغدغه که چرا ما کودک کار داریم مطرح می‌شود و به دنبال چاره می‌گردند تا می‌رسند به این پویش که شامل همیارهای داوطلبی است که دوشنبه‌های هر هفته بچه‌های سر چهارراه یک محله را دور هم جمع می‌کنند و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی انجام می‌دهند.»

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار

او در ادامه صحبت‌هایش درباره مؤسس بنیاد لحظه حال تعریف کرد که آقای مجتبی عباسی، مؤسس این بنیاد هستند و حالا برادرشان، علیرضا عباسی، مدیر عامل مجموعه‌اند و هر دو از آن کسانی‌اند که سختی و غم را تجربه کرده‌اند و الان به فکر بهبودی رنج‌های دیگران هستند.
حالا پویشی تحت عنوان آفتابگردان به راه افتاده با هدف حمایت از کودکان کار صفر تا پانزده سال که بیشترین ورودی همیارهایش هنوز هم از طریق همان کلاس‌های خودشناسی است گرچه افرادی هم از طریق فضای مجازی یا دیگر راه‌ها هم به پویش آنها اضافه شده‌اند.

فعالیت‌های پویش آفتابگردان
آقای شاهین فاضل که خودش متولد سال شصت و نه است و فوق لیسانس عمران دارد در میان کارهایش برای بچه‌ها از این گفت که حدود یک سالی همیار داوطلب بوده و حالا کارمند بنیاد است. خوشحال بود از اینکه به تازگی تئاتر هم به کارهای پویش اضافه شده و علاوه بر تمرین به دنبال استعدادیابی‌اند که بتوانند یک گروه تئاتر تشکیل بدهند.

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


تیم فوتبال و والیبال هم دارند و در آنجا هم به دنبال استعدادیابی‌اند و همین تیرماه بازی‌ای با گروه هنرمندان داشته‌اند. آنها قبلش یک جلسه رسمی برای بچه‌ها گذاشته‌اند که حس ارزشمند بودن داشته باشند. این روزها هم به دنبال گرفتن زمین بازی‌اند که گویا قول‌هایی گرفته‌اند. در کنار تمام این اقدامات، با بچه‌ها یوگا هم کار می‌کنند تا حالشان بهتر شود.

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


آفتابگردانی‌ها یک تیم پزشکی و دندان‌پزشکی هم دارند. کسانی داوطلبانه به مشکلات پزشکی بچه‌ها رسیدگی می‌کنند. البته کلینیک‌هایی هم هستند که با هزینه‌های کم آنها را درمان می‌کنند. پویش دنبال کار پزشکی بچه‌ها هم تست. فاضل در میان صحبت‌هایش مثلاً از قیس برایم گفت؛ کودک افغانی که براده‌های یک انفجار در چشمش آنقدر مانده بود که کار به تخلیه رسید و خیرین پویش نگذاشتند سیاهی جای خالی چشم روی صورت قیس بماند و برایش چشم مصنوعی تهیه کردند و خبر بهتر اینکه توانستند چشم خواهر قیس را که به همین مشکل مبتلا بود، به موقع درمان کنند.
از طرف دیگر، آنها بخش کاردستی و فعالیت هنری هم دارند، مسابقات نقاشی برگزار می‌کنند و گروه کتابخوانیشان هم با گویندگی خانم حمیده برنگی به تازگی در واتس‌اپ راه‌اندازی شده تا بچه‌هایی که دسترسی به فضای مجازی دارند، بتوانند از آن بهره ببرند.

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


از آنجایی که آسیب‌های روحی در میان این بچه‌ها کم نیست، یک تیم روانشناسی و مددکاری بسیار پویا در کنار دیگر اعضای پویش مشغول خدمت‌رسانی است. شاهین فاضل از اعتیاد به بنزین و مواد دیگر بین نوجوان‌ها گفت تا تجربه تعرض‌های مختلف که روان شناسان گروه سعی کرده‌اند آسیبش را از روان و ذهن بچه‌ها تا حدی پاک کنند.
قرار دوشنبه‌ها به این ترتیب است که با همراهی نوزده گروه در تهران و سه گروه در کرج، همیارها با بسته‌های خوراکی و حالا در ایام کرونا گه گاهی با بسته‌های بهداشتی به دیدار بچه‌های سر چهارراه می‌روند و ساعاتی را با هم می‌گذرانند.

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


تجربه یک دوشنبه آفتابگردانی
آنقدر توصیف شور و هیجان حضور میان کودکان کار از زبان شاهین فاضل زیاد بود که من هم در یک روز گرم تابستانی آفتابگردانی شدم. حوالی ساعت شش و نیم دوشنبه بود که به جمع آفتابگردانی‌ها در پارک لاله رفتم. خانم موسویان کارهای بچه‌ها را مرتب می‌کرد که خودش فارغ‌التحصیل رشته تربیت بدنی بود و دیگر همیارها نیز هرکدام یک تخصص ورزشی داشتند.
حدود بیست پسربچه مشغول بازی والیبال بودند و شش هفت تایی دختر، آن طرف‌تر در حال بازی شطرنج و نقاشی.

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


خانم موسویان توضیح داد که: «تقریبا همه بچه‌های پارک لاله تبعه افغان هستند و تعداد پسرهایشان خیلی بیشتر است.»
شوق در چشم‌هایش موج می‌زد وقتی داشت تعریف می‌کرد: «من اینجا با این بچه‌ها بزرگ شده‌ام، خیلی یاد گرفته‌ام. همه ما در ابتدا پیش‌فرض‌هایی راجع به آنها داریم که الزاماً درست نیست. کودکان کار همدل و همراهند. گاهی بسیار خشمگینند. شاید باورتان نشود، با هر ضربه‌ای به توپ می‌زنند، خشمشان کم می‌شود و انتهای هر بازی آرام‌ترند. دیدن این نتیجه برای من بسیار خوشحال‌کننده است.»
در حال حرف زدن بودیم که دوتا از بچه‌ها گلاویز شدند. برخورد خانم موسویان آرام و البته درس‌آموز بود. از آنها پرسید کاری از دستش برمی‌آید یا نه و بعد که دید نمی‌شود دخالت کرد، کار را به خودشان واگذاشت. دلیلش هم این بود: «ما باید آنها را همینطور که هستند، بپذیریم. شاید خشمگین باشند اما همدل هستند. هرچه باشد بچه‌اند و وقتی محبت ببینند، محبت می‌کنند.»

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


هرکدام از ما که جزئی از این جامعه‌ایم با پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌هایمان یا بی‌اعتنایی‌های کوچک و بزرگمان آسیبی به روح و روان این کودکان خسته از کار زده‌ایم. خانم موسویان می‌گفت: «ما هر کاری می‌کنیم مثل قطره‌ای در اقیانوس مشکلات این بچه‌هاست. طفل‌های معصومی که سیاهی را بسیار تجربه کرده‌اند و حالا همه تلاش پویش آفتابگردان این است که چراغی باشند در این تاریکی محض.»

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار


وقتی صحبتمان به سختی‌های کار داوطلبانه رسید و این که در شرایط اقتصادی فعلی، چطور بعضی از افراد حاضرند که از وقت و پولشان بگذرند و خودخواسته به کودکان کار رسیدگی کنند و با آنها بازی کنند، خانم موسویان به دور از هر شعاری جواب داد: «جامعه مثل دایره است و اگر کاری می‌کنیم یا زمانی می‌گذاریم برای خودمان است. این کودکان با آسیب‌هایی که دیده‌اند می‌توانند در آینده بزهکار شوند و کاری که ما می‌کنیم برای کم کردن حتی گوشه‌ای از خشم آنها، در اصل اقدامی برای خودمان و فرزندانمان است که بعدها کمتر دچار آسیب شوند. مثل باز کردن گره‌ی از یک طناب بلند.

نکته‌ای که هم آقای فاضل و هم خانم موسویان روی آن تاکید کردند و انگار هدف اصلی پویش هم همین است «دادن حس ارزشمندی به بچه‌هاست.» چیزی که از آنها گرفته شده است. ارزشی انسانی که خیلی از اوقات تجربه‌اش نمی‌کنند و حاصلش چیزی نیست جز خشم فروخورده‌ای که بعدها بروز و اثر بدی برای همه ما خواهد داشت. غیر از این است؟

آفتابگردان‌های بی‌آفتاب / مرهمی برای کودکان خشمگین کار

رو به آفتاب محبت
قصه‌ها و حرف‌های اهالی پویش آفتابگردان خیلی زیاد است که اینجا فقط به چند نکته از آن اشاره کردیم. اما اصلاً چرا این اسم؟ آفتابگردان گلی است که سرش را رو به سمت نور می‌چرخاند و چه چیز زیباتر از اینکه این کودکان گل‌هایی‌اند که چهره‌شان به سمت نور محبت ما خواهد چرخید. تنها اگر کمی مراعات غصه‌ها و دردهایشان را بکنیم و قدر دو جمله پشت چراغ قرمز وقت بگذاریم و به جای اخم و بی‌اعتنایی با آنها حرف بزنیم، جای دوری نمی‌رود. چرا که ما همه اعضای یک پیکریم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

کاهش فرزندآوری در روستاها

کاهش فرزندآوری در روستاها
2021-04-14T10:54:29+04:30
آشفتگی اقتصاد و افزایش هزینه‌های زندگی در کنار سیاست‌های غلط و بی‌توجهی دولت به فرزندآوری، رشد نرخ جمعیت کشور را نزولی کرده است.

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟
2021-04-14T10:54:28+04:30
علی باقری کنی طی توییتی راه دستیابی ملت ایران به پیشرفت‌های هسته‎‌ای را هوشیاری در نطنز و هوشمندی در وین اعلام کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی
2021-04-13T15:02:01+04:30
قم- معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات با اشاره به لزوم تعیین نوع هم افزایی اعضا در کمیته تبلیغ مجازی گفت: استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی...

۵ هزار نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند

۵ هزار  نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند
2021-04-13T15:02:00+04:30
زنجان-رئیس جهاددانشگاهی زنجان گفت: پنج هزار و  ۴۸۸ نفر ساعت در استان زنجان آموزش عمومی و تخصصی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند.

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان
2021-04-13T15:02:00+04:30
سمنان- استاندار سمنان گفت: در سال ۹۹ افزون بر ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی استان پرداخت شد که این رقم در سال ۹۸، دستکم ۱...

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود
2021-04-13T15:01:59+04:30
بوشهر - مدیرکل صداو سیمای مرکز بوشهر از پخش ۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر خبر داد.

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است
2021-04-13T15:01:58+04:30
زنجان-استاندار زنجان گفت: ۱۱ پروژه از ۲۶ پروژه جهش تولید استان به بهره برداری رسیده و هفت پروژه دیگر نیز تا پایان شهریور امسال افتتاح می‌شود.

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه
2021-04-13T15:01:58+04:30
کرمانشاه- به مناسبت ماه مبارک رمضان طی اقدامی جهادی از سوی خیریه یاران آسمانی یک صد بسته معیشتی در شهر کرمانشاه توزیع شد.

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش
2021-04-13T15:01:57+04:30
مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش از تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش استان‌ه...

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت
2021-04-13T14:48:40+04:30
بوشهر- دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر با اشاره به روند افزایش ابتلا و بستری کرونایی در استان گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی استان بوشه...

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود
2021-04-13T14:48:40+04:30
هشتمین نشست خیر و خرد در موضوع «مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها» با سخنرانی سیداحمد نصری امروز برگزار می‌شود.

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است
2021-04-13T14:48:39+04:30
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: هر ۵ دقیقه یک ایرانی جانش را بر اثر کرونا از دست می‌دهد.

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است
2021-04-13T14:48:39+04:30
گرگان- استاندار گلستان از اجرای طرح های زیربنایی در استان خبرداد و گفت: گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است.

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است
2021-04-13T14:48:38+04:30
کرمان - مدیرکل بهزیستی استان کرمان از افزایش طیف اختلالات اوتیسم در کرمان خبر داد.

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان
2021-04-13T14:48:38+04:30
رشت- مدیر کل کمیته امداد گیلان گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان ۳۵۰ هزار وعده طعام گرم در قالب پویش اطعام مهدوی در میان نیازمندان توزیع می شود.

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی
2021-04-13T14:48:37+04:30
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: یکی از رسالت‌های ما در حوزه قرآنی گفتمان سازی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای است و ما در این حوزه به دانشجویان خارجی به عنوان ...

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»
2021-04-13T14:35:26+04:30
حمید شاه‌آبادی معاون سیمای سازمان صداوسیما از تولید و پخش ۹۰۰ ساعت برنامه، ویژه انتخابات ریاست جمهوری در تلویزیون خبر داد.

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود
2021-04-13T14:35:26+04:30
بوشهر - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در ماه مبارک رمضان، ۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود.

پخش برنامه «با نخبگان» از رادیو «سلامت»

پخش برنامه «با نخبگان» از رادیو «سلامت»
2021-04-13T14:35:25+04:30
برنامه «با نخبگان» با محوریت پرداختن به نخبگان عرصه سلامت از رادیو سلامت پخش می‌شود.

انفجار بمب در شمال سوریه و زخمی شماری از عوامل وابسته به ترکیه

انفجار بمب در شمال سوریه و زخمی شماری از عوامل وابسته به ترکیه
2021-04-13T14:35:25+04:30
منابع سوری از انفجار بمب در شمال سوریه و زخمی شدن شماری از عوامل وابسته به ترکیه بر اثر آن خبر دادند.

پیشنهاد ایجاد کمیته دانشجویان خارجی در سطح وزارت بهداشت

پیشنهاد ایجاد کمیته دانشجویان خارجی در سطح وزارت بهداشت
2021-04-13T14:35:24+04:30
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با ارائه پیشنهاد تشکیل کمیته دانشجویان خارجی در سطح وزارت بهداشت گفت: این کمیته با دانشجویان خارجی و اعضایی از معاونت‌های دانشجوی...

باید به قانون اساسی سوریه احترام گذاشته شود

باید به قانون اساسی سوریه احترام گذاشته شود
2021-04-13T14:35:24+04:30
مشاور ارشد وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه را قانونی دانسته و تاکید کردند: باید به قان...

ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برنامه ماه رمضان برگزار می کند

ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برنامه ماه رمضان برگزار می کند
2021-04-13T14:35:23+04:30
همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در نظر دارد برنامه‌های ویژه این ماه مبارک را با عنوان «بر ساحل آرامش» و سیره پیشوایان (علیه...

پلمب ۸ واحد صنفی به دلیل عدم اجرای مصوبات پدافند زیستی در خمین

پلمب ۸ واحد صنفی به دلیل عدم اجرای مصوبات پدافند زیستی در خمین
2021-04-13T14:35:23+04:30
خمین- فرمانده انتظامی شهرستان خمین از پلمب هشت واحد صنفی در اجرای مصوبات قرارگاه پدافند زیستی در این شهرستان خبر داد.

شروع مجدد برگزاری نشست‌های یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ

شروع مجدد برگزاری نشست‌های یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ
2021-04-13T14:22:32+04:30
سلسه نشست های یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ از ۱۲ اردیبهشت ماه دوباره از سرگرفته می شود.

واردات نفت خام چین ۲۰ درصد افزایش یافت

واردات نفت خام چین ۲۰ درصد افزایش یافت
2021-04-13T14:22:31+04:30
واردات نفت خام چین در ماه مارس نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۱ درصد افزایش یافت.

سالار عقیلی و حجت اشرف‌زاده برای «دعوت» خواندند

سالار عقیلی و حجت اشرف‌زاده برای «دعوت» خواندند
2021-04-13T14:22:31+04:30
حجت اشرف‌زاده و سالار عقیلی تیتراژهای ابتدایی و پایانی «دعوت» ویژه‌برنامه افطار شبکه یک سیما را اجرا کردند.

۲۹۸ مبتلا به کرونا در بخش های ویژه بیمارستان های فارس بستری هستند

۲۹۸ مبتلا به کرونا در بخش های ویژه بیمارستان های فارس بستری هستند
2021-04-13T14:22:30+04:30
شیراز - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در حال حاضر ۲۹۸ نفر با وضعیت وخیم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های فارس بستری هستند.

رایزنی وزیر خارجه لبنان با سفیر سوریه درباره تحولات منطقه

رایزنی وزیر خارجه لبنان با سفیر سوریه درباره تحولات منطقه
2021-04-13T14:22:30+04:30
وزیر خارجه لبنان امروز سه شنبه در جریان دیدار با سفیر دمشق در بیروت با وی در خصوص آخرین تحولات منطقه گفتگو کرد.

۵ شرکت بزرگ فناوری در آمریکا از خرید و ادغام منع می شوند

۵ شرکت بزرگ فناوری در آمریکا از خرید و ادغام منع می شوند
2021-04-13T14:22:29+04:30
یک سناتور جمهوریخواه آمریکایی لایحه ای جدید ارائه کرده تا اپل، گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و آمازون از هر گونه خرید و ادغام منع شوند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)