میرنیوز

در ایام کرونا چطور محرم را به خانه و زندگی معمولمان وارد کنیم؟

در ایام کرونا چطور محرم را به خانه و زندگی معمولمان وارد کنیم؟ 2020-08-23T09:28:14+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله_مرضیه کیان: حتماً شما هم با نگاهی گذرا به شبکه‌های اجتماعی جمله "محرم را از ما نگیر" بارها و بارها به چشمتان خورده است! مگر غیر از این است که اختیار و اراده انسان دست خودش است؟! مگر می‌شود دل چیزی را بخواهد و نتواند به آن برسد؟! آن هم چیزی از جنس حسین و از جنس محرم! مگر حسین علیه السلام فقط در میان دسته‌ها و هیئت‌های شلوغ جای دارد؟

واقعیت این است که امام حسین (ع) در دل بچه شیعه و بچه هیئتی‌ها جا دارد. همه جا برای او حسینیه است؛ خانه اش، کوچه اش، دلش...

اینکه امسال کرونا چه شرایطی را برای همه چیز رقم زده است از هیچ کس پوشیده نیست، پس حالا که قرار است در خانه بمانیم و هر خانه یک حسینیه شود، بهتر است فضای خانه و محل زندگی مان را محرمی کنیم و چه خوب است که برای تهیه ملزومات آن، از خانه بیرون نرویم و با دسترسی‌های مجازی این کار را انجام دهیم. اگر شما هم می‌خواهید در ایام محرم خانه تان را سیاهپوش کنید و روضه خانگی بگیرید، این پیشنهادات به کارتان می‌آید تا در ایام عزاداری محرم، شور و حال حسینی را از خود دریغ نکنید؛ البته غافل نشویم که حضور غم حسین علیه السلام در دل است، نه در تجملات و افراط و ظاهرگرایی!

می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی را که محصولات مذهبی می‌فروشند، پیدا کنید. فروشگاه‌هایی که خلاقیت زیادی در محصولاتشان به خرج داده اند، از قیمت و کارایی گرفته تا طراحی و مدل‌های مختلف…؛

کوچه‌های سیاه پوش

اولین چیزی که در سیاهپوشان به ذهن می‌رسد، استفاده از بیرق و کتیبه و پرچم است، که هرکدام مدل‌ها و سبک‌های خاص خود را دارد؛ مثلاً در پرچم‌ها، مدل مستطیلی آن روی دیوار خانه نصب می‌شود، یا با استفاده از چوب می‌توان در سر در خانه‌ها به کار برد.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که باد می‌وزد و امکان دارد پرچم‌ها آسیب ببیند، نوع بادبانی یا ساحلی آن در همین فروشگاه‌ها زیاد است.

شاید شما هزینه کافی برای خرید پرچم و بیرق و کتیبه نداشته باشید. خصوصاً در این ایام کرونا که بعضی‌ها هشتشان گرو نه شأن است. اما دلتان بخواهد که با ساده‌ترین روش پرچم عزای امام حسین علیه السلام را در ورودی خانه تان علم کنید. ساده‌ترین کار این است که یک یا دو متر پارچه سیاه مشکی حتی پارچه آستری که کمی براق است، خریداری کنید و با چند نوار یا ربان به در ورودی نصب کنید.

در ایام کرونا چطور محرم را به خانه و زندگی معمولمان وارد کنیم؟

هر خانه یک حسینیه

سیاه پوشی صرفاً منحصر به سردر خانه نمی‌شود. خیلی‌ها دوست دارند که در خانه‌هایشان هم پارچه‌ای مشکی نصب کنند تا هر بار که به آن نگاه می‌کنند، یاد محرم بیفتند. برای آنها هم پیشنهادهای مختلفی هست. مثلاً مدل که اشکی برای افرادی که دنبال تزئینات فانتزی هستند، در سایزهای مختلف وجود دارد که هم امکان نصب آن روی دیوار وجود دارد و هم می‌تواند آویز شود.

در کتیبه‌ها هم طرح آویزی و افقی آن هر کدام کاربرد خاص خودش را دارد، مثلاً کتیبه آویزی را می‌توان روی دیوارهای باریک و کم عرض یا روی در آویزان کرد و کتیبه‌های افقی را در سر در خانه‌ها و لابی به کار گرفت، حتی می‌توان در این ایام، قاب و تابلوهای معمول خانه را از دیوارها برداشت و این کتیبه‌ها را جایگزین آنها کرد.

اما نکته‌ای که باید در خریدهای مجازی این دسته از محصولات مدنظر قرار داد این است که با دقت در جزئیات عکس‌ها و حتی هنگام سفارش مطمئن باشید که رنگ سیاهی آنها به بوری نزند، یا جای قیچی روی پرچم‌ها نباشد، پارچه‌ها کیفیت خوبی داشته باشند و نوشته‌های آن رنگ پریده نباشد؛ البته نوشته‌ها یا طرح‌ها با روش‌های مختلفی روی پارچه منتقل می‌شود، بعضی‌ها گلدوزی می‌شود، بعضی‌ها با شابلون چاپ می‌شود، بعضی‌ها به روش سابلیمیشن منتقل می‌شود و در مدل‌های خاص تر از تکه دوزی و تار و پود زربافت استفاده می‌شود. هنگام خرید بعضی از پرچم‌ها که از رنگ در طراحی آنها استفاده می‌شود، امکان دارد بوی رنگ آزاردهنده بوی نامطبوعی به مشامتان برسد که بهتر است چند ساعتی در هوای آزاد قرار بگیرد.

در پایان این ایام برای اینکه آسیبی به پرچم‌ها و کتیبه‌ها نرسد، حتماً باید به نحوه تاکردن آنها دقت کرد که به مرور زمان رنگ‌ها به هم نچسبد، یا تار و پود زربافت را با قرار دادن لایه نازک کاغذ محافظت کرد.

در ایام کرونا چطور محرم را به خانه و زندگی معمولمان وارد کنیم؟

شیک پوشی محرم

حتی اگر خانه‌ها هم سیاه نشود، پوشیدن لباس مشکی از کودک و خردسال گرفته تا جوان و پیر، همه را شامل می‌شود؛ حال می‌خواهد تی شرت و پیراهن باشد یا تنها یک شال عزای مشکی ساده...

روی بعضی از لباس‌ها اسماً اهل بیت نوشته شده و روی برخی دیگر شعری مناسب حال و هوای محرم؛ اما مراقب باشیم که آیات قرآن یا اسامی خاص روی آن نوشته نشده باشد که امکان دارد با آن لباس پا به هر جایی مثلاً دستشویی گذاشت و حرمت آن ریخته شود. در خرید این لباس‌ها و حتی ملزومات دیگر به مضمون اشعار و نحوه املای درست عبارات دقت شود که غلط‌های رایج بیش از این تکرار نشود. مثلاً بعضی‌ها به اشتباه از عبارت «یا ابوالفضل» استفاده می‌کنند که درستش این عبارت است: «یا ابالفضل». برای تشخیص این درست و غلط‌ها کافی است عربی که در دوران دبیرستان آموزش داده شده، به یاد خریداران بیفتد. فقط همین.

بعضی‌ها که اهل اکسسواربازی هستند، در این حال و هوا هم چشم روی دوست داشتنی‌هایشان نمی‌بندند و دلشان می‌خواهد در ایام محرم هم از این قافله جا نمانند؛ دستبند و گردنبندهای «یا حسین» و «یا ابالفضل»، بج سینه، انواع پیکسل ها و حتی قاب گوشی مناسب با این ایام بسیار زیاد است. ولی اینکه حقیقت امام حسین علیه السلام و هجرت عظیمش در این ابزار خلاصه شود، بسیار جای بحث دارد؛ اما اینها چیزهایی است که بازار را پر کرده و مشتری‌های خاص خودش را هم دارد. فقط باید مراقب که زیاده روی نکرد.

در ایام کرونا چطور محرم را به خانه و زندگی معمولمان وارد کنیم؟

چند پیشنهاد برای خاص پسندها

بعضی‌ها استفاده از یک المان خاص را به صورت مینیمال بیشتر ترجیح می‌دهند یعنی با جزئی‌ترین وسیله نشان دهند حس و حال فضای هیئت را به خانه آورده اند؛ برای این دسته پیشنهاد استفاده از یک پر شترمرغ که روی کلاهخود در تعزیه‌ها به کار می‌رود، نشان پنج تن در قالب‌های هنری متنوع، پوستر محرمی که هنرمندان متعددی خلاقیت‌های شگفت انگیزی برای خلق آن داشته اند، شمعدانی‌های رنگی مزین به نام اباعبدالله و حضرت عباس، تندیس کلاهخود یا تابلوهای کاشی کاری کوچک وجود دارد.

حتی در این ایام می‌توانید قوری و استکان و نعلبکی‌های خاصی بگیرید که روی آن نام امام حسین علیه السلام آمده است و هر بار که آب یا چای می‌نوشید، بیشتر از هر وقت دیگر به یاد او و یارانش بیفتید.

ولی از تمام این موارد که بگذریم، نصب حتی یک تکه پارچه مشکی که شاید در کمد و صندقچه بسیاری از ما، وجود داشته باشد هم برای نشان عزادار بودن بر سر در خانه‌ها کافی است، یا حتی پخش گاه به گاه صدای حزن غم حسین علیه السلام در خانه! باید ماهیت عاشورا درک شود.

محرم بهانه‌ای است برای درک موضوع حقیقی واقعه عاشورا که از سال ۶۱ هجرت تا کنون هنوز زنده است… راستی، در کنار تمام این خریدها، شما کتاب‌های مربوط به امام حسین و اصحابش را هم خوانده اید و برای خرید آنها به سراغ کتابفروشی ها رفته اید؟

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

تو مو می‌بینی و کریستیانو پیچش مو!

تو مو می‌بینی و کریستیانو پیچش مو!
2021-06-20T16:58:24+04:30
اقدام کریستیانو رونالدو، مانوئل لوکاتلی و پل پوگبا در کنفرانس خبری با کنار گذاشتن  نوشابه و تبلیغ آب اقدام ارزشمند و تلنگری برای جوانان و علاقمندان به فوتبال...

کنایه جهانپور به حکام عربستان، امارات و بحرین

کنایه جهانپور به حکام عربستان، امارات و بحرین
2021-06-19T13:05:03+04:30
کیانوش جهانپور با اشاره به مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خردادماه، به حکام عربستان، امارات و بحرین طی توییتی در صفحه شخصی خود کنایه زد.

مردم سرنوشت چهارسال آینده کشور را تعیین کردند

مردم سرنوشت چهارسال آینده کشور را تعیین کردند
2021-06-19T10:11:44+04:30
هرچند برآورد نهایی از نظرسنجی‌ها، میزان مشارکت در این دوره را کمتر از دوره‌های پیش نشان می‌داد اما حالا گویا قرار است حضور میلیونی مردم پای صندوق‌های رأی صحن...

۱۲۰دقیقه برای ایران وقت بگذار / تو چراغ خود برافروز

۱۲۰دقیقه برای ایران وقت بگذار /  تو چراغ خود برافروز
2021-06-17T12:31:42+04:30
این دفعه مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ دغدغه‌ اعضای حلقه اولیه تشکیل پویش «خانواده ایران» شد که: «برای انتخابات چه کار کنیم؟»

به عمـل کار برآید به سخندانی نیست!

به عمـل کار برآید به سخندانی نیست!
2021-06-16T09:18:27+04:30
وعده‌محوری به یک رویه عمومی در انتخابات تبدیل شده است اما چیزی که باید به آن توجه شود این است که باید این وعــده‌هـا را با عمـلکردهـا سنجید.

واکسن ندادند، ساختیم

واکسن ندادند، ساختیم
2021-06-15T19:11:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

خسته اما به عشق تو رأی می‌دهم

خسته اما به عشق تو رأی می‌دهم
2021-06-15T19:11:47+04:30
فعالیت کمپین «به عشق تو»، از جمعه گذشته با هدف ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، با حضور ۱۵ نفر از دانش‌آموزان پایِ‌کار با دعوت مربی‌شان شروع شده است.

واکسن ندادند، ساخیتم

واکسن ندادند، ساخیتم
2021-06-15T09:51:41+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

کار ویروس تمام است

کار ویروس تمام است
2021-06-15T09:38:26+04:30
واکسن کوو ایران برکت محصول ستاد اجرایی فرمان حضرت امام‌(ره) مجوز مصرف عمومی گرفت؛ طبق اعلام وزیر بهداشت هفته‌آینده واکسیناسیون سراسری آغاز می‌شود.

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید
2021-06-14T16:51:45+04:30
هر چه به روز ۲۸ خرداد نزدیک‌تر می‌شویم، پیچ سر و صدای رقابت نامزدها و حواشی آنها بیشتر باز می‌شود. اصلاً انگار خاصیت روزهای آخر و دم رأی‌گیری همین است.

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها
2021-06-14T09:05:03+04:30
رواج واردات، قاچاق، دلالی و واسطه‌گری را باید مهم‌ترین مانع تولید ملی دانست و برنامه واقعی و مشخص نامزدهای ریاست جمهوری را برای حل هر کدام از اینها مطالبه کرد.

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم
2021-06-13T16:05:07+04:30
مواردی گذرا در این گزارش در باب نکات تربیتی مطرح شده که خواندن آن در دنیایی که از شروع روز دختر تا چند روز بعد از آن فقط آهنگ و کلیپ و استیکر است است که فجاز...

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری
2021-06-13T11:38:25+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برشی از خاطرات حمید سبزواری را درباره تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری منتشر کرد.

کمبود و گرانی دارو!

کمبود و گرانی دارو!
2021-06-12T09:58:23+04:30
نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچگاه به اندازه امروز کمبود دارو نداشتیم.

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران
2021-06-09T12:11:44+04:30
دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری روز گذشته با موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در فضایی آرام‌تر آغاز شد، اما هر چه به بخش‌های پایانی نزدیک شد، اظ...

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود
2021-06-08T12:26:51+04:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو نوشت: مشارکت هر چه بیشتر در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود.

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!
2021-06-08T08:35:26+04:30
علی‌رغم وعده‌های دولت، مردم در هفته‌های اخیر با موج تازه و سنگینی از گرانی مواجه شده‌اند. گرانی‌هایی مشکوک و قابل تأمل که گویا به‌دنبال دیوار کشیدن میان مردم...

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست
2021-06-07T13:22:06+04:30
احمد امیر آبادی فراهانی نماینده مردم قم طی توییتی نسبت به طرح فضای مجازی که برخی آن را به مجلس نسبت داده‌اند، واکنش نشان داد.

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!
2021-06-07T08:42:09+04:30
در روز نخست آتش‌سوزی مهیب پالایشگاه تهران هیچ یک از مدیران شهری برای مدیریت میدانی در محل حادثه حاضر نشدند.

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»
2021-06-02T16:28:47+04:30
عزت‌الله مطهری (عزت شاهی) مبارز باسابقه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» در نشست معرفی و بررسی این کتاب، توصیه‌هایی را ارائه داد.

هوشیارباش انتخاباتی

هوشیارباش انتخاباتی
2021-06-02T08:28:49+04:30
مواجهه محاسبه نشده با کاندیدای رقیب، خطر دوقطبی‌سازی فضای‌عمومی برای تغییر صورت مسأله انتخابات را تقویت می‌کند.

ماجرای عجیب دو شهید همنام

ماجرای عجیب دو شهید همنام
2021-06-01T10:49:06+04:30
 کانال تلگرامی فاطمیون با انتشار عکس دو شهید همنام به نام «سید مصطفی موسوی»، ماجرای عجیب نام و شهادت این دو شهید جوان را توضیح داد.

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور
2021-06-01T09:55:43+04:30
مهم‌ترین اقداماتی که دولت آینده باید در دستور کار قرار دهد، شکل‌گیری یک ستاد قوی همراه با افراد صالح است. این اولین اقدام پیش روی رئیس‌جمهور و در عین حال اول...

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار
2021-05-31T11:22:17+04:30
در دوره پنجم مدیریت شهری هیچ اقدام جدیدی برای ایجاد درآمدهای پایدار در پایتخت شکل نگرفته است.

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!
2021-05-30T09:02:32+04:30
در 8 سال گذشته با اینکه آمارها نشان می‌دهد اعتیاد و مواد مخدر یکی از آسیب‌های پرتکرار و مهم در کشور بوده اما برنامه‌ریزی‌ها به سمت کاهش مصرف پیش نرفته است.

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟
2021-05-29T13:55:39+04:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات را شرح داد.

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!
2021-05-29T11:28:57+04:30
در این گزارش به وعده‌هایی که نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا می‌دهند می‌پردازیم؛ وعده‌هایی که بسته به بزرگی و کوچکی شهرها و همچنین روستاها تفاوت دارد.

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها
2021-05-29T11:28:56+04:30
در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۲۷۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به وقوع پیوسته است و بر اساس کزارش «فائو» سالانه ۶۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی در پی حریق ع...

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟
2021-05-29T09:35:11+04:30
صحنه‌های ناراحت‌کننده از تلاشهای برخی افراد برای حضور یافتن در لیست نهایی شورای ائتلاف، ناظران دلسوز را نگران می‌کند که مبادا به بهانه خدمت، ادبیات لابی‌گری ...

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد
2021-05-26T16:01:13+04:30
اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز عرضه شده توسط بانک مرکزی در صرافی‌های امین بانکی و زمینه سودجویی افرادی خاص را فراهم کرده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)