میرنیوز

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند 2020-08-04T16:50:03+04:30

خبرگزاری مهر، مجله مهر _ فاطمه کریمی: خیابان‌های تهران، بهترین راویان تاریخ هستند. اگر از میدان راه آهن در امتداد خیابان ولیعصر یا کارگر به سمت شمال حرکت کنید، خلاصه‌ای از تاریخ و فرهنگ اجتماعی تهرانی‌ها را مشاهده می‌کنید. بین هر دو میدانی که در مسیر است، صنف‌های تجاری خاصی فعالیت می‌کنند. در این میان میدان رازی، یکی از شلوغ ترین معابر خیابان کارگر است. میدان رازی یا همان میدان گمرک سابق، غربی‌ترین نقطه طهران قدیم به شمار می‌آید. این میدان یکی از دروازه‌های ورودی تهران بوده که افراد اجناسی را که برای دادوستد به تهران می‌آوردند، از این دروازه وارد می‌کردند و عوارض می‌دادند. امروز اما کاربری متفاوتی دارد. گمرک، مرکز اصلی خرید تجهیزات نظامی، کوهنوردی، دوچرخه، موتورسیکلت و البته کتانی است. گمرک هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده و اجناس وارداتی غیر لوکس زیادی دارد.

از میدان رازی که به سمت شمال قدم بزنید، با کتانی فروشی‌هایی مواجه می‌شوید که سبک و سیاق متفاوتی با پاساژها و مال‌ها دارند. در این جا خبری از بوتیک‌های دیزاین شده، بوی عود و موسیقی اروپایی نیست. اغلب اجناس که عمدتاً از نوع غیر اصل هستند روی دیوارها چیده شده اند و فروشنده‌ها در مسیر عبور، با الفاظ شیرین از شما دعوت می‌کنند که از مغازه شأن دیدن کنید. این جا هم قیمت‌ها نسبتاً بالا رفته، اما هنوز به نسبت نمونه‌های مشابه در دیگر نقاط شهر، ارزان‌تر است. فروشنده‌ها هنوز هم منش بازاری‌های قدیم را دارند و با مشتری‌ها مرامی حساب می‌کنند. اغلبشان لهجه دارند و حتی گاهی، بعضی‌هایشان الفاظ لاتی به کار می‌برند؛ مثلاً شما را «داداش» و «آبجی» خطاب می‌کنند و تا جایی که دلتان راضی شود به شما تخفیف می‌دهند.

خیلی از مغازه‌ها هستند که اجناس دست دوم می‌فروشند. بیشتر از همه، مارک‌های آلمانی یا آمریکایی اجناس استوک طرفدار دارند؛ حتی می‌توانی در خیالات تصور کنی که شاید لباسی که سرباز آمریکایی حین شلیک به یک کودک افغان بر تن داشته، در میان جنس‌های دست دوم یکی از همین مغازه‌ها بُر خورده باشد! پوتین، کفش‌های کوهنوردی و کتانی‌های مصرف شده اروپایی‌ها از مرز عراق یا پاکستان و افغانستان به صورت کیلویی خریداری می‌شود، شسته می‌شود و به تناسب سلامتی جنس، قیمت گذاری می‌شود. این اجناس کالای مصرفی بسیاری از اقشار جامعه هستند که خرید اجناس اصل را در خواب هم نمی‌بینند.

در میان هجمه کتانی‌های رنگارنگ و اجناس وارداتی، یک دکان کوچک به چشم می‌آید. مغازه‌ای نقلی، با چرم های رنگی رنگی و پاپوش‌هایی متفاوت، که حالا انگار تافته ی جدا بافته است. وقتی چشم‌ها از روی هزاران کتانی عبور می‌کند، ناگهان روی گیوه‌های مغازه سید قاسم گیر می‌کند. گیوه فروشی که بین همه کتانی فروشی‌ها جا پیدا کرده. البته درست ترش را بگوییم، گیوه فروشی که هنوز جای خود را حفظ کرده!

زندانیان گیوه باف های ماهری هستند

«سید میلاد مصباح کیایی» که حالا این دکان کفاشی و گیوه دوزی را می‌چرخاند، درباره سابقه گیوه دوزی و کسب و کار پدری اش در روزگاری که همه کتانی زرنگی می‌پوشند، می‌گوید:

«پدر من سی سال است در کار گیوه دوزی است. پدرم از بهترین کفاش‌های تهران است وگیوه بافی می‌کند. اما الان اکثر گیوه‌ها به واسطه زندانیان بافته می‌شود و ما اینها را از زندان‌های قزل حصار، همدان و قم می‌گیریم.»

او انگار تنها کسی است که از هجوم اجناس چینی در بازار دل نگرانی ندارد و می‌گوید: «گیوه محصولی است که نمی‌تواند نمونه چینی یا تقلبی داشته باشد. جنس رویه گیوه از ابریشم است. بافت هر جفت گیوه، اگر روزی پنج ساعت وقت گذاشته شود، یک هفته طول می‌کشد. پدر من روزی پنج شش ساعت برای بافت وقت می‌گذارد. این کار به قلاب‌ها و سوزن‌های مختلف احتیاج دارد. زیره‌های مختلفی برای گیوه استفاده می‌شود، مثلاً زیره چرم، زیره طبی، زیره‌ی پی وی سی و....»

سید میلاد خوش صحبت است و با خیال راحت، مثل خیلی از فروشنده‌های خوش مشرب مراحل نهایی شدن گیوه را توضیح می‌دهد: «آماده شدن گیوه با زیره حدود دوهفته طول می‌کشد چون لازم است زیره‌ها برش بخورد، کوبیده شود، دوردوزی شود و در نهایت پرداخت شود. گیوه بافی کار سختی است، به خاطر همین کسی نمی‌تواند وارد این کار شود.»

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند

این روزها اگر به پاپوش مردم نگاه کنید، کمتر چشمتان به گیوه می‌افتد. این پاپوش مدت هاست از ویترین مغازه‌ها خط خورده و اقبالی ندارد اما جالب است که آقا سید با اشتیاق از مشتری‌های این روزهای گیوه می‌گوید: «بچه های سیزده آبان تهران، بچه‌های زمزم، بیشتر شاهسوند ها هنوز مرام لاتی دارند و عرق خود را روی پوشش مرسومشان حفظ کرده اند. بیشتر راننده‌ها مشتری گیوه هستند چون هم خنک است و هم طبی.»

گیوه این روزها تبدیل به صنایع دستی شده است و جنبه کاربردی آن کم شده و از طرفی صنایع دستی قیمت بالایی دارند. معلوم نیست گیوه، با این قدم‌های سرگردان به تاریخ می‌پیوندد یا همراه با بازار پیش می‌آید و گام‌های بلندتری برای جهش برمی دارد. حداقل صحبت‌های پسر سید قاسم راجع به تقاضای آن در بازار نشان می‌دهد، گویا گیوه‌ها جاده پیوستن به تاریخ را انتخاب کرده اند: «ما فروش روزانه نداریم و نهایتاً ماهی دو سه مورد سفارش می‌گیریم. بیشتر درآمد ما از کفاشی و رفو کردن کتانی‌های اورجینال است. این گیوه‌ها الان بیشتر حکم مدل را دارد تا ویترین خالی نباشد. در حالی که تا پانزده سال پیش فروش خیلی خوبی داشتیم.»

اگر قیمت گیوه را با درآمد مردم اقشار گیوه پوش بسنجیم، شاید گران به نظر بیاید. اما با توجه به قیمت کفش و کتانی‌های موجود در بازار، گیوه همچنان هم قیمت مناسبی دارد. هم برای سلامت پا مناسب است، هم برای گرمای تابستان. حداقل فایده آن این است که بافته دست است و مطمئن هستیم از جنس‌های درجه سوم چینی به مراتب بهتر است. فقط شاید پذیرش پوشیدن آن برای جامعه کمی سخت باشد، اما آن هم به واسطه طراحی مناسب و امروزی‌تر قابل حل است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته
2021-02-23T19:04:42+03:30
در این اینفوگرافیک گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری را که طی سال‌های گذشته درباره‌ی «حرمت و ممنوعیت سلاح هسته‌ای» فرمودند را بازخوانی می‌کنید.

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود
2021-02-23T11:24:39+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان مجلس و دلت را به حل کردن اختلاف‌نظرها دعوت کرد.

ادا حال خوبا رو درنیار!

ادا حال خوبا رو درنیار!
2021-02-23T09:38:01+03:30
سنگرزاده و امثال او که کم هم نیستند، چرخ‌دنده‌های سیستمی هستند که مسیر رشد و سرمایه‌داری‌شان را تشریح نمی‌کنند، یعنی همین سنگرزاده واقعیت‌هایی که خودش از سر ...

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس
2021-02-22T14:44:41+03:30
کاظم غریب آبادی نماینده و سفیر دائم ایران در نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از جزئیات جدید توافق ایران با آژانس خبر داد.

تهران به این روحانیون نیاز دارد

تهران به این روحانیون نیاز دارد
2021-02-22T14:44:41+03:30
الان تهران و پایتخت کشور از پاتوق های اخلاق و مواعظ خالی شده است؛ خداوند سلامتی و طول عمر بدهد به معدود معلمان اخلاق که هنوز گرما بخش محافل و جلسات هستند.

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود
2021-02-22T14:44:40+03:30
ماه رجب، یکی از ماه‌هایی است که در روایات از آن با عنوان شهرالله تعبیر شده است. همه ماه‌ها شهرالله و ماه خداوند متعال هستند اما گاهی اوقات برخی از ماه‌ها که ...

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند
2021-02-21T16:51:18+03:30
علی نیکزاد، نماینده مجلس لغو کامل تحریم‌ها را نتیجه بیانات رهبری و قانون مجلس خواند.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران
2021-02-21T16:51:17+03:30
 مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، تحولات ۴۸ ساعت گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ را مورد تحلیل قرار داد.

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟
2021-02-21T16:51:16+03:30
امروز درست یک قرن از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ می‌گذرد؛ کودتایی که پایه‌گذار ۵۷ سال حاکمیت استبداد در ایران بود.

پیام‌های زمستان بی‌برف

پیام‌های زمستان بی‌برف
2021-02-21T11:44:43+03:30
«زمستان گرم» ترکیب متناقضی است. کنار هم قرارگرفتن این دو واژه، مخالف آن کلیشه ذهنی است که حداقل چند نسل از ما به یاد دارند.

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان
2021-02-21T11:44:42+03:30
حسین کرمانپور که طی نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار اولویت دادن به واکسیناسیون هنرمندان شده بود در صفحه شخصی توئیتر خود از این اقدام عذرخواهی کرد.

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-21T09:44:47+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه دستخوش تحول شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که برعهده دارد برای یک بیمار آرزوی مرگ می‌کند؟!

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-20T17:38:30+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه لاغر شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که گردن دارد برای یک نفر آرزوی مرگ می‌کند؟

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!
2021-02-20T09:25:17+03:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به درخواست سلبریتی‌ها جهت در اولویت قرار گرفتن تزریق واکسن کرونا واکنش نشان داد.

روزهای سخت سی‌سخت

روزهای سخت سی‌سخت
2021-02-20T09:25:16+03:30
زلزله ۶/۵ ریشتری «سی‌سخت» تلفات جانی نداشت اما مصدومیت ۶۳ نفر و خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی به ساختمان‌های شهر را به دنبال داشت.

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها
2021-02-18T15:57:18+03:30
اولین شب جمعه ماه رجب لیلة‌الرغائب است. در روایات آمده که در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و از آن به عنوان شب برآورده شدن حاجات یاد می شود.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا
2021-02-18T13:44:18+03:30
تولد یک‌سالگی کرونا بهانه‌ای شد تا در یک روز کاری، با بانویی ایرانی که علاوه بر مسئولیت مادری، مسئولیت اجتماعی بزرگی را هم در این روزهای بد کرونایی به گردن د...

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم
2021-02-18T12:37:16+03:30
عبدالله گنجی فعال رسانه‌ای صدور فتوای امام درباره سلمان رشدی را اولین هجوم به آزادی غربی در دوران غرب جدید خواند.

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها
2021-02-17T16:44:49+03:30
گرانی مواد اولیه، قاچاق لباس‌های خارجی، هزینه بالای استخدام کارگر، نبود رقابت در بازار، عدم حمایت از برندسازی داخلی و… جزو ده‌ها چالش پیش روی صنف پوشاک است.

این دفعه فقط عمل!

این دفعه فقط عمل!
2021-02-17T15:51:33+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان تنها راه بازگشت به برجام را عمل کردن به وعده‌ها عنوان کرد نه صرف حرف و ...

برنامه بهارستان برای خانه‌دار شدن ملت

برنامه بهارستان برای خانه‌دار شدن ملت
2021-02-16T09:58:12+03:30
تحلیل‌ها نشان می‌دهد که در شرایط فعلی اقتصادی اگر خانواده‌ای یک سوم از درآمد میانگین فعلی در کشور را برای خرید مسکن پس‌انداز کند بیش از نیم قرن باید در انتظا...

مسئولان جمهوری اسلامی، به زبان می‌گویند اقتصاد مقاومتی!

مسئولان جمهوری اسلامی، به زبان می‌گویند اقتصاد مقاومتی!
2021-02-16T09:58:12+03:30
سیدامیر سیاح، کارشناس مسائل اقتصادی با بیان دو راهکار در اقتصاد نسبت به فروش فروش نفت خام واکنش نشان داد.

دعوت از نامزدهای احتمالی ۱۴۰۰ در مجلس

دعوت از نامزدهای احتمالی ۱۴۰۰ در مجلس
2021-02-16T09:58:11+03:30
مالک شریعتی، نماینده مجلس دلایلی برای دعوت از نامزدهای احتمالی ۱۴۰۰ در مجلس مطرح کرد.

نماد استاندارد مدیران دولت تدبیر!

نماد استاندارد مدیران دولت تدبیر!
2021-02-15T09:16:40+03:30
محمدمهدی رحیمی معاون خبر خبرگزاری مهر نسبت به انتصاب غلامرضا شریعتی به ریاست سازمان ملی استاندارد واکنش نشان داد.

دود انتصاب‌های غیراستاندارد به چشم مردم می‌رود

دود انتصاب‌های غیراستاندارد به چشم مردم می‌رود
2021-02-15T09:16:39+03:30
رئیس‌جمهور در حکمی ‌غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان را برای یک دوره چهارساله به‌عنوان «رئیس سازمان ملی استاندارد ایران» منصوب کرد.

چرا بعد از چهل سال هنوز فقیر داریم؟

چرا بعد از چهل سال هنوز فقیر داریم؟
2021-02-09T09:30:27+03:30
حجت‌الله عبدالملکی، اقتصاددان علت فقر در نظام اقتصادی را دنبال کردن نظام اقتصادی که آمریکایی‌ها برای ما بنا کرده بودند، عنوان کرد.

لطفا شرط محوری، حذف رانت‌ها باشد

لطفا شرط محوری، حذف رانت‌ها باشد
2021-02-09T09:30:27+03:30
سیدامیر سیاح کارشناس مسائل اقتصادی، شرط محوری تصویب لایحه جدید بودجه توسط مجلس را حذف رانت‌ها و ریخت‌وپاش‌ها پیشنهاد داد.

۲۲بهمن نقطه عطف تاریخ استکبار ستیزی

۲۲بهمن نقطه عطف تاریخ استکبار ستیزی
2021-02-09T09:30:26+03:30
پافشاری ۴۲ ساله بر سر اصول و آرمان‌ها کار کوچکی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. اما آنچه اهمیت دارد این است که همواره مسیر طی شده در گام اول پیش روی‌...

تکاپوی خبرنگاران در روزهای پر تب و تاب انقلاب

تکاپوی خبرنگاران در روزهای پر تب و تاب انقلاب
2021-02-08T09:16:49+03:30
تب و تاب انقلاب در تحریریه روزنامه‌ جاری بود و همه خبرنگاران و عکاسان تلاش می‌کردند چشم و گوش مردم باشند. مردم به روزنامه‌ها بیشتر از رادیو و تلویزیون اعتماد...

سقوط ترامپ، افول آبروی آمریکا بود

سقوط ترامپ، افول آبروی آمریکا بود
2021-02-08T09:16:48+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان سقوط ترامپ را افول آبروی آمریکا اعلام کرد.