میرنیوز

۸۰ درصد زندانی‌های امسال جرم‌اولی هستند

۸۰ درصد زندانی‌های امسال جرم‌اولی هستند 2020-07-27T09:20:01+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: شیوع کرونا در کنار همه دلواپسی‌های بهداشتی و اقتصادی که برای مردم به همراه داشت، حالا یک نگرانی دیگر از جنس امنیت هم به مردم تحمیل کرده است؛ مردمی که خیلی از طرح آزادی زندانیان به بهانه کرونا راضی نیستند و معتقدند این امر امنیت جامعه را به خطر انداخته است.

«سروش اسماعیلی» یکی از شهروندان تهرانی می‌گوید: «‌چند روز پیش در کلانتری محل یکی از مجرمان سابقه‌دار محله‌مان را دیدم. در حالی که گمان می‌کردم این فرد به خاطر پرونده قبلی در زندان است اما گفتند به خاطر کرونا آزاد شده و به محض حضور در محله، دوباره در پی نزاع و درگیری با سایر اراذل، راهی کلانتری شده بود».

او می‌گوید: «درست است همه از شیوع بیماری کرونا در هراس هستیم اما آزادی زندانیان قبل از پایان دوره محکومیت و اصلاح شدن‌شان به ضرر جامعه است».

صحبت‌های این شهروند را عباس کریمی یکی از شهروندان ساکن منطقه ۱۱ نیز تأیید می‌کند و می‌گوید: «‌از ابتدای سال جاری تاکنون که زندانی‌ها به خاطر شیوع کرونا آزاد شدند، وقوع سرقت و جرم در محله ما که محله آگاهی است بیشتر شده است. روزی نیست که یکی از اهالی از سرقت وسایل خودروی خود گلایه نکند. همه در این محل معتقدند آزادی زندانی‌ها عامل این امر است».

او ادامه می‌دهد: «‌نیروی انتظامی، سارقان و مجرمان را به‌سختی دستگیر می‌کند اما در قوه‌قضاییه خیلی راحت این مجرمان با آزادی مشروط به جامعه بازمی‌گردند».

زحمت‌مان زیاد شده است

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ هم اوایل سال جاری با انتقاد از روند آزادی زندانیان در یک برنامه تلویزیونی و بیان این جمله که «با آزادی زندانی‌ها زحمت‌مان زیاد شده است!» ظاهراً با واکنش‌های درون‌سیستمی مواجه شده بود تا جایی که ضمن عذرخواهی از اظهارنظر در این باره، حتی تمام عوامل نیروی انتظامی تهران را هم از اظهارنظر در این مورد منع کرد؛ به طوری که وقتی برای شنیدن اعتراض رؤسای کلانتری مراجعه کردیم هیچ یک حاضر به گفت‌وگو در این باره نشدند، هر چند گلایه‌های‌شان به صورت غیررسمی حکایت از افزایش ارتکاب مجدد جرم توسط برخی زندانیان آزادشده دارد.

به نظر می‌رسد لابه‌لای آزادی زندانی عادی گاهی هم به اشتباه بعضی از زندانیان سابقه‌دار آزاد شده باشند.

«فرشاد فرجی» جامعه‌شناس در این باره می‌گوید: «‌درست است بحث آزادی زندانیان و در پیش گرفتن سیاست زندان‌گریزی از جهاتی دربر گیرنده نتایج مثبت برای زندانیان و خانواده‌های آنهاست اما تضمین امنیت جامعه که به‌مراتب جمعیت بیشتری را دربر می‌گیرد از اوجب واجبات است».

او می‌گوید: «امروز استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا به اندازه کافی ذهن مردم را تحت تأثیر قرار داده است اما وقتی می‌بینند به بهانه شیوع بیماری کرونا، زندانی‌هایی که مرتکب جرم شده‌اند خیلی راحت به جامعه بازمی‌گردند یا کمپ‌های ماده ۱۶ از پذیرش معتادان متجاهر سر باز می‌زنند تا حاشیه خیابان‌ها و بوستان‌ها محل تجمع دوباره این افراد شود، مردم احساس عدم امنیت می‌کنند و این بی‌اعتمادی باعث می‌شود ترس و هراس حاکم بر جامعه هر روز فربه‌تر از گذشته شود».

فرجی ادامه می‌دهد: «‌وقتی ترس و نگرانی بر جامعه‌ای غلبه کند، افراد ناخودآگاه دچار اختلالات فکری و ذهنی می‌شوند و این اختلال را می‌توان در نزاع‌های خیابانی یا خانوادگی شاهد بود».

این جامعه‌شناس می‌گوید: «بهتر است قوه‌قضاییه درباره سیاست زندان‌زدایی خود صریح و شفاف با مردم سخن بگوید، چراکه وقتی شاکیان می‌بینند یک فرد محکوم به زندان در ازای جرمی مثل جعل امضا یا سرقت خرد به بهانه عدم سوء‌پیشینه خیلی راحت از زندان آزاد می‌شود، تفکرشان نسبت به عدلیه از بین می‌رود؛ مردم بدبین می‌شوند، چرا فردی که ماه‌ها صرف دستگیری‌اش شده باید براحتی با یک عفو یا یک دستورالعمل آزاد شود؟»

آزادی مشروط زندانی‌ها به صلاح جامعه است

بازرس ویژه دادگستری کل استان تهران در امور زندان‌ها اما نظر دیگری دارد. او می‌گوید: «آزادی زندانیان از ابتدای سال جاری تاکنون به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها نه‌تنها امنیت جامعه را به خطر نینداخته است، چه‌بسا موجب پیشگیری از وقوع خیلی از آسیب‌های اجتماعی هم در جامعه شده است».

قاضی «محسن مقدس» با اشاره به سرعت شیوع کرونا در فضاهای مسقف همراه با جمعیت زیاد، می‌گوید: «کسانی که با طرح آزادی زندانیان مخالفند به این مسأله آگاه هستند اگر یک بند ۵ تا ۱۰ هزار نفری در زندان‌ها مبتلا به کرونا شوند چه بر سر کادر بهداشتی و درمانی شهر و کشور خواهد آمد؟ علاوه بر این ما به جهت رعایت حقوق انسانی زندانی‌ها موظف هستیم در شرایط موجود بستر آزادی زندانیان و بازگشت آنها به خانه و خانواده را فراهم کنیم تا ضمن پیشگیری از مبتلا شدن این جمعیت به بیماری کرونا، زمینه حضور سرپرستان خانوار در این وضعیت سخت اقتصادی کنار همسر و فرزندان آنها را هم فراهم کنیم».

بازرس ویژه زندان‌های دادگستری کل استان تهران در ادامه می‌گوید: «بازگشت زندانیانی که عمدتاً به علت بدهی مالی، جرایم غیرعمد و مهریه در زندان‌ها به سر می‌بردند باعث تقویت فرهنگ صلح و سازش و کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه شده است و این دستاورد مهم این طرح است».

قاضی مقدس با اشاره به صحبت‌های اخیر سخنگوی قوه‌قضاییه درباره آزادی زندانیان اظهار کرد: «آزادی زندانیان هم به منظور کاهش شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها اتفاق افتاد و هم به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای خانواده‌های زندانیان در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، بنابراین با توجه به بازخوردهای مثبت این طرح نمی‌توان بر آن خرده‌ای گرفت».

سره از ناسره در آزادی‌ها جدا می‌شود

اما آنچه نقطه تفاوت نگاه‌هاست نوع زندانیان آزادشده است. قوه‌قضاییه برای آزادی وسواس به خرج می‌دهد و آنهایی را که جرم‌شان خفت‌گیری و ایجاد ناامنی اجتماعی است آزاد نمی‌کند. او درادامه یادآور شد: «‌تجربه ما حکایت از کاهش بازگشت زندانیان به زندان در سایه آموزش‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی دارد، البته این وضعیت برای مجرمان خاص اینگونه نیست و قوه‌قضاییه هم دقت کرده در طرح آزادی مشروط زندانیان در ایام شیوع کرونا، مجرمان سابقه‌دار و خطرناک که امنیت جامعه را به خطر می‌اندازند سهمی در این آزادی‌ها نداشته باشند، چرا که ما بیش از همه نگران امنیت جامعه هستیم».

اقتصاد بیمار است

بازرس دادگستری کل استان تهران در امور زندان‌ها در ادامه می‌گوید: «به جای خرده گرفتن به آزادی زندانیان، بهتر است چاره‌ای برای اقتصاد آسیب‌دیده کشور کنیم که ریشه تمام آسیب‌های اجتماعی از جمله افزایش زندانیان در کشور است. ما امروز در حالی شاهد ورود مجرمان بی‌سابقه یا به اصطلاح «جرم اولی‌ها» به زندان هستیم که این آمار بسیار نگران‌کننده است. کارگرانی که تا امسال در کارگاه‌های تولیدی مشغول به کار بودند در سایه رکود اقتصادی و تعدیل نیرو، برخی مجبور شده‌اند برای تأمین هزینه‌های زندگی مرتکب سرقت شوند، یا به دلیل خشم حاصل از وضعیت اقتصادی موجود و نزاع و درگیری خیابانی راهی زندان شده‌اند یا به خاطر بالا رفتن قیمت سکه، بنیان خانواده‌های‌شان از هم پاشیده است».

۸۰ درصد زندانی‌های امسال جرم‌اولی هستند

مقدس با بیان اینکه بالغ بر ۸۰ درصد ورودی‌های امسال زندان‌ها را مجرمان بدون سابقه تشکیل می‌دهند، می‌گوید: «زندانیان مهریه تا قبل از امسال تلاش می‌کردند پیش‌پرداخت مهریه را آماده کنند؛ ۳ سکه مجموعاً به قیمت ۱۲ میلیون تومان اما حالا باید برای هر سکه ۱۱ میلیون تومان آماده کنند و نمی‌دانند ۳۳ میلیون تومان را چگونه جایگزین ۱۱ میلیون کنند! یا افرادی که به خاطر بیکاری، افزایش اجاره‌بها و… دست به سرقت می‌زنند تا هزینه‌های زندگی را تأمین کنند مجرم بالفطره نیستند که آزادی مشروط شامل حال‌شان نشود. ماندن این افراد در زندان موجب درگیر شدن خانواده‌های‌شان با آسیب‌های اجتماعی جدید خواهد شد».

او در پایان یادآور می‌شود: «‌تجربه این چند سال به ما ثابت کرده است با حبس (جدا از مجرمان سابقه‌دار) نه‌تنها نتوانستیم به اهداف اصلاحی خود برسیم، چه‌بسا به علت رفت‌وآمد خانواده‌ها در مسیر زندان و دور ماندن سرپرست خانوار از کانون خانواده، هر روز بر آسیب‌های اجتماعی ما افزوده شده است. لذا قوه‌قضاییه در سیاست‌های زندان‌زدایی خود می‌کوشد با بهره‌گیری از سیاست‌های جایگزین حبس اعم از سامانه الکترونیک و رصد مجرمان خارج از زندان با استفاده از پابند و دستبند الکترونیک و نهادهای ارفاقی، شاهد کاهش جمعیت زندان‌ها باشد».

صحبت‌های بازرس دادگستری کل استان تهران را می‌توان با حرف‌های اخیر رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ تأیید کرد که گفته «در ۳ ماه اخیر بیش از ۵۰ درصد دستگیرشدگان در حوزه سرقت برای بار اول مرتکب جرم شده بودند و این نشان می‌دهد این اتفاقات بی‌تأثیر از شرایط روز نیست».

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مرهمی بر خستگی‌های پرستاران

مرهمی بر خستگی‌های پرستاران
2020-08-10T12:04:44+04:30
پویش «مرهم ایران» با ساخت تندیس‌های چوبی، گوشه‌ای از احساس خود نسبت به کادر درمان را نشان می‌دهد تا قدردان زحمات و از جان گذشتگی آن‌ها باشد.

مرهمی بر خستگی های پرستاران

مرهمی بر خستگی های پرستاران
2020-08-10T11:51:22+04:30
پویش مرهم ایران با ساخت مرهم های چوبی، گوشه ای از احساس خود نسبت به کادر درمان را نشان می دهد تا قدردان زحمات و از جان گذشتگی آن ها باشد.

دور زدن مجلس برای فروش نفت!

دور زدن مجلس برای فروش نفت!
2020-08-10T11:11:22+04:30
 محسن زنگنه، نماینده مجلس شورای اسلامی کار بدون کارشناسی و خارج از مسیر قانونی دولت را دور زدن مجلس قلمداد کرد.

بوی عیدی، بوی نون، بوی کباب و ریحون

بوی عیدی، بوی نون، بوی کباب و ریحون
2020-08-06T13:57:39+04:30
در عید غدیر هم‌نمک خاطره ای به یاد ماندنی را در دل و ذهن بچه های مناطق محروم جنوب تهران ثبت می کند.بوی نان و کباب در خانه‌هایشان پیچیده و صدای خنده و شادمانی...

از عروس اروپا تا عروس خاورمیانه؛ دوگانه سلبریتی ها در مواجهه با ۲ انفجار مشابه!

از عروس اروپا تا عروس خاورمیانه؛ دوگانه سلبریتی ها در مواجهه با ۲ انفجار مشابه!
2020-08-05T17:24:29+04:30
درک این که روز گذشته چه بر بیروت گذشت و چه داغی بر دل بیروتی ها نشست، سنگین است؛ اما پیام های دلگرم کننده در فضای مجازی تنها راه همدردی ساده با بیروت است که ...

کمپین لبنانی ها برای خسارت دیدگان انفجار بیروت؛ بفرمائید منزل ما

کمپین لبنانی ها برای خسارت دیدگان انفجار بیروت؛ بفرمائید منزل ما
2020-08-05T15:11:09+04:30
جوانان لبنانی به ویژه در جنوب این کشور و مناطق شیعه نشین پویشی در فضای مجازی برای میزبانی از هموطنان خسارت دیده خود در جریان انفجار روز گذشته بندر بیروت در م...

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند
2020-08-04T16:50:03+04:30
از میدان رازی که به سمت شمال قدم بزنید، با کتانی فروشی‌هایی مواجه می‌شوید که سبک متفاوتی با پاساژها و مال‌ها دارند. در این جا خبری از بوتیک‌های دیزاین شده، ب...

۴۶۵ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد

۴۶۵ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد
2020-08-02T15:50:03+04:30
داغ سنگینی که بر دل خانواده های شهدای منا نشسته و مهمان نوازی گستاخانه آل سعود از زائران خانه خدا هیچ وقت فراموش نمی شود.

کنکوری‌های ۹۹ در بند مسئولان/ چرا کسی تکلیف را روشن نمی‌کند

کنکوری‌های ۹۹ در بند مسئولان/ چرا کسی تکلیف را روشن نمی‌کند
2020-08-02T14:56:43+04:30
از وقتی به یاد دارم کنکور، نقشی حیاتی در زندگی و آخر و عاقبت بچه‌های پشت کنکوری داشته! اما اخبار ضد و نقیض امسال در مورد برگزاری کنکور حسابی آن‌ها را کلافه ک...

دلخوش به واکسن روسی نباشید

دلخوش به واکسن روسی نباشید
2020-08-02T10:03:25+04:30
این روزها در جهان بیش از ۱۴۰مرکز تحقیقاتی در حال تلاش برای ساخت واکسن ویروس کرونا هستند اما در میان آنها کشور روسیه اعلام کرده که ممکن است زودتر از زمان مورد...

۴۵۶ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد

۴۵۶ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد
2020-07-31T15:36:39+04:30
داغ سنگینی که بر دل خانواده های شهدای منا نشسته و مهمان نوازی گستاخانه آل سعود از زائران خانه خدا هیچ وقت فراموش نمی شود.

٤٥٦ مسافر سفید پوش/ "بابا نفسی" که مهاجر الی الله شد

٤٥٦ مسافر سفید پوش/ "بابا نفسی" که مهاجر الی الله شد
2020-07-31T15:23:18+04:30
داغ سنگینی که بر دل خانواده های شهدای منا نشسته و مهمان نوازی گستاخانه آل سعود از زائران خانه خدا هیچ وقت فراموش نمی شود.

رمی کرونا در عید قربان/ اهدای پلاسما در جنگ با کرونا

رمی کرونا در عید قربان/ اهدای پلاسما در جنگ با کرونا
2020-07-31T09:10:04+04:30
امسال که کرونا همه، حتی حاجیانِ چند سال در انتظار نشسته را خانه‌نشین کرده است، به جای قربانی کردن تعلقات و زیبایی‌ها از فرصت ها استفاده کنیم و پلاسما و خون ا...

لذت زندگی در خانه های قدیمی ایرانی/ بناهایی با ۲۰۰ سال قدمت

لذت زندگی در خانه های قدیمی ایرانی/ بناهایی با ۲۰۰ سال قدمت
2020-07-30T11:55:36+04:30
حس نوستالژی زندگی در خانه های باصفای قدیمی برای همه ایرانی ها مشترک است؛ خانه هایی که رفته رفته آپارتمان و برجها جای آنها را می گیرند و اگر دیر به دادشان برس...

تعویق چندباره کنکور

تعویق چندباره کنکور
2020-07-28T12:15:46+04:30

آیا مشکل آبرسانی به غیزانیه حل شدنی است؟

آیا مشکل آبرسانی به غیزانیه حل شدنی است؟
2020-07-28T11:35:42+04:30
کیوان ساعدی، نماینده مجلس شورای اسلامی نسبت به عدم تحقق وعده آبرسانی به غیزانیه خوزستان واکنش نشان داد.

یک آنفلوانزای ساده کرونایی

یک آنفلوانزای ساده کرونایی
2020-07-28T09:46:43+04:30
آدم پیش خودش فکر می‌کند مخفی کاری و انکار آن هم وقتی کرونا دارد روزی حدود ۲هزار و ۵۰۰ نفر را مبتلا می‌کند و حول و حوش ۲۰۰ نفر را می‌کشد، چه توجیهی دارد؟

ارتباط مدت زمان خواب و خطر ابتلا به آلزایمر

ارتباط مدت زمان خواب و خطر ابتلا به آلزایمر
2020-07-27T12:00:03+04:30
بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن است که حافظه و سایر عملکردهای مهم مغز را از بین می برد و مدت زمان خوابیدن ارتباط زیادی با خطر ابتلا به آلزایمر دارد.

۸ سنت غلط ازدواج از دید رهبر انقلاب

۸ سنت غلط ازدواج از دید رهبر انقلاب
2020-07-27T10:13:21+04:30
صفحه ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری ۸ سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب را در توئیتی بازنشر داد.

مسلمیه کلید عزاداری محرم/ روضه‌های خانگی را رونق دهیم

مسلمیه کلید عزاداری محرم/ روضه‌های خانگی را رونق دهیم
2020-07-27T08:26:44+04:30
امسال سوز صدای چهارپایه‌خوان‌ها در گذر حضرتی حرم سیدالکریم نمی‌پیچد اما به قول حاج غلامرضا سازگار قرار نیست فکر کنیم بساط روضه و عزای آل الله جمع شده است.

بیمارستان خانگی

بیمارستان خانگی
2020-07-26T09:39:02+04:30
تعدادی از بیماران، بیماری خود را کتمان می کنند، و این سبب می شود که چرخه بیماری ادامه پیدا کند.

پدرانی در دل کویر که"آب، نان و کار" ندارند

پدرانی در دل کویر که"آب، نان و کار" ندارند
2020-07-25T14:39:02+04:30
این که در خنکای باد کولر روی مبل لم داده باشیم و شبکه های تلویزیون را بالا و پایین کنیم، طبیعی است که مجال فکر کردن به زندگی عده ای را در گرمای ۴۲ درجه روستا...

پرواز اسباب بازی ها در آسمان چاه دشت

پرواز اسباب بازی ها در آسمان چاه دشت
2020-07-25T14:12:21+04:30
این که در خنکای باد کولر روی مبل لم داده باشیم و شبکه های تلویزیون را بالا و پایین کنیم، طبیعی است که مجال فکر کردن به زندگی عده ای را در گرمای ۴۲ درجه روستا...

مرگ را به چشم دیدیم/ نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود

مرگ را به چشم دیدیم/ نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود
2020-07-24T14:05:42+04:30
سرنشین لبنانی هواپیمای ماهان با اشاره به تعرض جنگنده‌های آمریکایی گفت: نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود فقط می‌دانم خلبان یک قهرمان بود که ...

مسافر پرواز تهران بیروت: مرگ را به چشم دیدیم

مسافر پرواز تهران بیروت: مرگ را به چشم دیدیم
2020-07-24T13:52:23+04:30
امروز برای اولین بار معنی عبارت: "خدا رو شکر خوبم" را درک کردم و این کلمه را از عمق قلبم بر زبان آوردم.

مرگ‌های گران قیمت؛ وقتی هزینه مرگ برابر هزینه اسباب یک زندگی است

مرگ‌های گران قیمت؛ وقتی هزینه مرگ برابر هزینه اسباب یک زندگی است
2020-07-23T13:31:22+04:30
هزینه کفن و دفن مردگان، نفس زندگان را هم گرفته است. آنها که ندارند، مرگشان هم فقیرانه است گرچه بازمانده‌هایشان در هزینه‌ها می‌مانند. آنهایی هم که زیاد دارند،...

مرگ های گران قیمتی که خودمان پایه گذارش هستیم

مرگ های گران قیمتی که خودمان پایه گذارش هستیم
2020-07-23T12:11:23+04:30
هزینه کفن و دفن مردگان، نفس زندگان را هم گرفته است. آنها که ندارند، مرگشان هم فقیرانه است گرچه بازمانده‌هایشان در هزینه‌ها می‌مانند. آنهایی هم که زیاد دارند،...

اما و اگرهای تصویب سند راهبردی گردشگری

اما و اگرهای تصویب سند راهبردی گردشگری
2020-07-22T16:11:22+04:30
سند راهبردی گردشگری که به تصویب هیئت وزیران رسیده حاوی مواردی دلسرد کننده برای صاحبان کسب‌وکارهای فعال در حوزه مدیکال توریسم است.

سفره عقدی متبرک به اسماء پنج تن

سفره عقدی متبرک به اسماء پنج تن
2020-07-22T09:24:43+04:30
چند وقتی است هفت، هشت نفر از خانم های سطح یک (که همان معادل مقطع کارشناسی دانشگاه ها می شود)، در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم برای سبک کردن هزینه های اولیه شروع...

درآمدزایی از روستا برای دختران بازمانده از تحصیل

درآمدزایی از روستا برای دختران بازمانده از تحصیل
2020-07-21T14:04:48+04:30
مینا و احسان، زوج جوانی هستند که با فروش آثار روستاییان، هم به کسب درآمد آنها و ماندگاری‌شان در روستا کمک می‌کنند و هم به دختران بازمانده از تحصیل در نقاط دو...