میرنیوز

یک روز در منزل شهید حاج قاسم سلیمانی

یک روز در منزل شهید حاج قاسم سلیمانی 2020-01-12T15:02:02+03:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله- الهه آخرتی:  ورودی کوچه پلاکاردی که همسایه‌ها تهیه و نصب کرده بودند به چشمم خورد "کاش در بهشت هم همسایه‌ات باشیم". حاج قاسم داشت از توی عکسش روی پلاکارد می‌خندید. خنده‌اش مثل همیشه بی‌ریا و باور کردنی بود. برعکس خبر شهادتش. ساختمان ساده خانه حاج قاسم پیش رویم بود و همهمه جمعیت زیادی که مقابل آن جمع شده بودند توی گوشم اما همچنان قدم‌هایی که مرا برای عرض تسلیت شهادت سردار پیش می‌برد را باور نمی‌کردم.

درب پارکینگ را برای ورود مردها و درب اصلی به خانم‌ها اختصاص داده بودند. گل و گلدان‌های حیاط کوچک و نقلی خانه وقت‌شناسانه همه سرما زده و زرد بودند. نگاه خانم‌هایی که توی حیاط یا روی پله‌ها ایستاده بودند همانند نگاه مردهای پشت در مبهوت بود و از آن غم می‌بارید. پله‌ها را با تصور خستگی که بیشتر وقت‌ها هنگام به خانه رسیدن در جان سردار نشسته بوده است بالا رفتم. راست می‌گویند که شرف المکان بالمکین (شرافت هر مکان بسته به ساکن آن است). خانه ساده و دلنشین سردار هنوز آکنده از عطر دلنشین وجود حاج قاسم بود.

در قاب در اتاقی که پذیرای خانم‌ها بود با دختر رفیق قدیمی و صمیمی سردار، حاج محمود خالقی روبه رو شدم. همان حاج محمودی که سردار با اشاره به نامش در دست نوشته زیبایش، به همسرش گفته بود "جای قبرم را در مزار شهدای کرمان مشخص کرده‌ام، محمود می‌داند". صدایش گرفته و خش‌دار شده بود. دو تا فکر تازه هم به افکاری که توی سرم می‌چرخید اضافه شد. فکر اینکه فاطمه حق دارد صدایش در نیاید و اشکش خشک نشود و این فکر که خدا به داد دل خانواده سردار برسد.

اتاق پر از جمعیت بود. جمعیتی که مدام پر و خالی می‌شد. به هر طرف نگاه می‌کردی چهره آشنای عزیزی از خانواده شهدا پیش چشم بود. اشک‌های روی صورت‌هایشان، ناآرامی نگاه‌شان و بی‌پناهی فرزندان خردسال شهدای مدافع حرم همه و همه می‌گفت بیشتر از اینکه برای تسلیت گفتن آمده باشند برای التیام غمی که از درون به دل‌هایشان چنگ می‌زد به خانه سردار پناه آورده‌اند.

هرچه باشد در تمام این سال‌ها حاج قاسم پناه و پشتیبانشان بود. دختر کوچک سردار، زینب، حق داشت که با دیدنشان بگوید: «بچه‌های شهدا دوباره یتیم شدند».

مادران شهدای مدافع حرم که با عکس شهیدانشان در دست وارد شدند زینب شخصاً به استقبالشان رفت. برای خودش رسالتی زینبی تعریف کرده بود که مانع از آرام گرفتنش می‌شد. بغض پیچیده بود توی صدایش و اشک روی صورتش راه باز کرده بود اما حرفش را می‌زد: «خوش آمدید. روز و شب بابام بچه‌های شما بود. هربار بعد از مدت‌ها می‌آمد یک کوه خستگی روی دوشش بود. سرم را می‌گذاشتم روی شانه‌اش تا نفسم به گردنش بخورد و باورش شود در خانه است و خستگی از تنش در برود. خودش اینطوری دوست داشت. با همون دستش، با همون دستش روی سرم دست می‌کشید....» بقیه حرف‌های زینب توی صدای گریه جمعیت گم شد. دیگر سخت می‌شد حرف‌هایش را در خلال هق هق گریه‌ها دنبال کرد: «ولی دو و سه نصفه شب می‌دیدیم دوباره شال و کلاه کرده. می‌گفتم بابا، خسته‌ای تازه اومدی! می‌گفت بچه‌هام تنهان. بچه‌هام زیر آتشند. بچه‌های شما رو می‌گفت. شهدا رو می‌گفت».

میان های های گریه دردمندانه حاضران اتاق، پسر شهید حججی پیش آمد و توی صورتم خندید. لبخندش شیرین بود و خواستنی. نگاهم بین صورت زیبای علی آقای محسن شهید و اتیکت روی لباس نظامی‌اش که رویش نوشته شده بود "جون خادم المهدی" در نوسان بود و به این فکر می‌کردم که چقدر زخم روی دلمان داریم. چقدر حرف نگفته به نمایندگی از یک ملت برای علی حججی داشتم. ترجیح دادم همه‌شان را به حرف‌های دیگر و بغض و اشک خانواده شهدا گره بزنم و با تأسی به سالار شهیدان، فقط خدا را توی دلم مخاطب قرار بدهم و کلام نورانی‌شان هنگام پاشیدن خون علی اصغر به آسمان را تکرار کنم: «آن چه بر ما وارد می‌شود، برایم آسان است؛ چون بر خدا پوشیده نیست و در پیش دید اوست».

چیزی نگذشت که همسر و دو تن از دختران سید مصطفی بدرالدین از در وارد شدند. برای سر سلامتی دادن به خانواده سردار به سختی پرواز پیدا کرده و خودشان را به ایران رسانده بودند. خیلی زود هم باید بر می‌گشتند. صبر و شکوه وقارشان را در رفت و آمدهایی که برای گردآوری خاطرات سید ذوالفقار با هم داشتیم دیده بودم اما شکستن بغضم توی بغل خانم فاطمه حرب، اشک‌های این زن مقاوم و نستوه را هم جاری کرد. باز افکار تازه‌ای توی سرم جولان می‌داد. خانواده سید ذوالفقار و حاج قاسم درد سوزان مشترکی داشتند. هر دو شهید را از روی ترس و بزدلی با فرار از رویارویی مستقیم، ناجوان مردانه مورد اصابت قرار داده بودند.

چندی بعد با همراهی خانواده عزیز سید مصطفی بدرالدین، راهی منزل ابو مهدی شدیم. توی پارکینگ خانه تصویر ابومهدی با آن چهره نورانی و نجیبش اولین کسی بود که به ما خوش آمد گفت. دور تا دور بنر تصویرش را دسته گل‌ها احاطه کرده بود. انگار که مثل جایگاه ابدی‌اش، دیگر توی دنیا هم در بهشت باشد. خانه ابومهدی یکپارچه نور بود. دختران شهید داغدار و غم دیده بودند اما امکان نداشت کسی با آن‌ها رو به رو شود و محو صلابت و وقارشان نشود.

غروب دلگیر روز یکشنبه با هم‌نشینی مبارکی در محضر خانواده ابومهدی همراه شده بود. همسر شهید گرم هم صحبتی با همسر شهید بدرالدین که آشنایی و رفقات همسرانشان به سال‌ها قبل باز می‌گشت شده بود و من ذوب در صحبت‌های منارِ ابومهدی. گوشم به حرف‌هایش بود و در ذهنم شباهت‌هایش با پدر را بررسی می‌کردم.

شباهت ظاهری، شباهت کلامی، شباهت رفتار و حتی شباهت در آن لبخند شیرینی که گاه گاه روی لب‌هایش می‌آمد. انگار ابومهدی از قاب چشم‌های منار که گاهی در اوج نجابت پر از اشک می‌شد نگاهمان می‌کرد. اشک می‌آمد و چشم‌هایش را تر می‌کرد اما اجازه نمی‌داد بجوشد و سر ریز شود. می‌خواست برای ابومهدی خوب میان‌داری کند. الحق که موفق هم بود. به جای اینکه ما تسلی دهنده منار و خواهرهایش باشیم، همه داشتیم از آن‌ها انرژی می‌گرفتیم. دختران ابومهدی از پدر و دلتنگی‌هایشان می‌گفتند اما بیش از هر چیز "ما رایت الا جمیلا" در کلامشان مشهود بود.

بدون اینکه از هم جواری با خانواده ابومهدی سیر شده باشیم، لبریز از احساس عزت و آرامش از خانه شهید بیرون آمدیم. کشتی امواج متلاطم افکاری که از صبح در ذهنم جولان می‌داد دیگر به ساحل رسیده بود "کل یوم عاشوراء و کل عرض کربلاء".

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سربازی به پیش

سربازی به پیش
2021-04-21T16:29:09+04:30
میانگین حقوق سربازان از ۴۴۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و 500 هزار تومان در سال جاری افزایش یافت.

مجاهد قدسی

مجاهد قدسی
2021-04-20T10:09:14+04:30
مراسم اقامه نماز بر پیکر سردار شهید حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه با حضور آیت‌الله موحدی کرمانی در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران برگزار شد.

غصه‌های شاد

غصه‌های شاد
2021-04-19T19:15:54+04:30
شبکه‌ای که قرار بود ۱۵ میلیون دانش‌آموز در بستر آن آموزش ببینند اما همچنان نطفه ضعیف این شبکه به شکل کودک یک‌ساله ناقصی به حیات خود ادامه می‌دهد.

فرصت خودسازی و پرواز تا اوج ایمان و اخلاص

فرصت خودسازی و پرواز تا اوج ایمان و اخلاص
2021-04-19T10:59:41+04:30
گویی رمضان در دل خود و در سبدش معجزه‌های کوچک و بزرگی دارد که بر روی پیر و جوان کوچک و بزرگ و زن و مرد تأثیرات متفاوتی به‌جای می‌گذارد، اما در کانون خانواده،...

بعدها شکست در مذاکرات را گردن غنی‌سازی نیاندازید

بعدها شکست در مذاکرات را گردن غنی‌سازی نیاندازید
2021-04-18T18:32:58+04:30
محمد سعید احدیان طی توییتی نسبت به مذاکرات واکنش نشان داد و هشدار داد که اگر بعدا مذاکرات شکست خورد نگویند تندروها با غنی سازی ۶۰درصدی باعث شکست مذاکرات شدند.

علیه جامعه پزشکی‌!

علیه جامعه پزشکی‌!
2021-04-18T18:32:58+04:30
با وجود گذشت یک ماه از سفرهای نوروزی، دولت از موضع خود پایین نیامده و همچنان مردم را مقصر اصلی گردش ویروس در کشور می‌داند و نه مجوز صادر شده برای سفرها.

پشت پرده حاشیه سازی اوکراینی ها درباره سقوط هواپیما

پشت پرده حاشیه سازی اوکراینی ها درباره سقوط هواپیما
2021-04-18T13:41:07+04:30
اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از مسیر فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

افشاء جزییات جدید سقوط هواپیمای اوکراینی

افشاء جزییات جدید سقوط هواپیمای اوکراینی
2021-04-18T12:07:41+04:30
اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از مسیر فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

تمام تحریم‌ها باید یک جا لغو شود

تمام تحریم‌ها باید یک جا لغو شود
2021-04-18T10:47:43+04:30
یک منبع آگاه گفت: جمهوری اسلامی ایران تقسیم تحریم ها به قابل رفع، قابل مذاکره و غیرقابل رفع را قبول ندارد و خواستار لغو تمام تحریم‌ها است.

دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران

دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران
2021-04-17T15:07:44+04:30
صفحه توییتر منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران را به نقل از ایشان منتشر کرد.

تزکیه نفـس و سلامت فکری و جسـمی ارمغان مهمانی ماه خـدا

تزکیه نفـس و سلامت فکری و جسـمی ارمغان مهمانی ماه خـدا
2021-04-17T15:07:43+04:30
در فرازهایی از دعای 44 صحیفه سجادیه به ویژگی‌های این ماه پرخیروبرکت اشاره شده که ماه رمضان ماه روزه‌داری، طاعت و بندگی، پاکی قلب‌ها از آلودگی، آمرزش، شب‌زنده...

اشک و امید در مهمانی خدا

اشک و امید در مهمانی خدا
2021-04-17T11:21:05+04:30
نخستین شب جمعه ماه مبارک رمضان و قرائت دعای کمیل در مسجد ارگ بازار تهران را بخوانید...

کاهش فرزندآوری در روستاها

کاهش فرزندآوری در روستاها
2021-04-14T10:54:29+04:30
آشفتگی اقتصاد و افزایش هزینه‌های زندگی در کنار سیاست‌های غلط و بی‌توجهی دولت به فرزندآوری، رشد نرخ جمعیت کشور را نزولی کرده است.

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟
2021-04-14T10:54:28+04:30
علی باقری کنی طی توییتی راه دستیابی ملت ایران به پیشرفت‌های هسته‎‌ای را هوشیاری در نطنز و هوشمندی در وین اعلام کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی
2021-04-13T15:02:01+04:30
قم- معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات با اشاره به لزوم تعیین نوع هم افزایی اعضا در کمیته تبلیغ مجازی گفت: استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی...

۵ هزار نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند

۵ هزار  نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند
2021-04-13T15:02:00+04:30
زنجان-رئیس جهاددانشگاهی زنجان گفت: پنج هزار و  ۴۸۸ نفر ساعت در استان زنجان آموزش عمومی و تخصصی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند.

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان
2021-04-13T15:02:00+04:30
سمنان- استاندار سمنان گفت: در سال ۹۹ افزون بر ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی استان پرداخت شد که این رقم در سال ۹۸، دستکم ۱...

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود
2021-04-13T15:01:59+04:30
بوشهر - مدیرکل صداو سیمای مرکز بوشهر از پخش ۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر خبر داد.

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است
2021-04-13T15:01:58+04:30
زنجان-استاندار زنجان گفت: ۱۱ پروژه از ۲۶ پروژه جهش تولید استان به بهره برداری رسیده و هفت پروژه دیگر نیز تا پایان شهریور امسال افتتاح می‌شود.

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه
2021-04-13T15:01:58+04:30
کرمانشاه- به مناسبت ماه مبارک رمضان طی اقدامی جهادی از سوی خیریه یاران آسمانی یک صد بسته معیشتی در شهر کرمانشاه توزیع شد.

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش
2021-04-13T15:01:57+04:30
مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش از تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش استان‌ه...

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت
2021-04-13T14:48:40+04:30
بوشهر- دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر با اشاره به روند افزایش ابتلا و بستری کرونایی در استان گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی استان بوشه...

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود
2021-04-13T14:48:40+04:30
هشتمین نشست خیر و خرد در موضوع «مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها» با سخنرانی سیداحمد نصری امروز برگزار می‌شود.

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است
2021-04-13T14:48:39+04:30
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: هر ۵ دقیقه یک ایرانی جانش را بر اثر کرونا از دست می‌دهد.

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است
2021-04-13T14:48:39+04:30
گرگان- استاندار گلستان از اجرای طرح های زیربنایی در استان خبرداد و گفت: گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است.

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است
2021-04-13T14:48:38+04:30
کرمان - مدیرکل بهزیستی استان کرمان از افزایش طیف اختلالات اوتیسم در کرمان خبر داد.

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان
2021-04-13T14:48:38+04:30
رشت- مدیر کل کمیته امداد گیلان گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان ۳۵۰ هزار وعده طعام گرم در قالب پویش اطعام مهدوی در میان نیازمندان توزیع می شود.

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی
2021-04-13T14:48:37+04:30
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: یکی از رسالت‌های ما در حوزه قرآنی گفتمان سازی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای است و ما در این حوزه به دانشجویان خارجی به عنوان ...

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»
2021-04-13T14:35:26+04:30
حمید شاه‌آبادی معاون سیمای سازمان صداوسیما از تولید و پخش ۹۰۰ ساعت برنامه، ویژه انتخابات ریاست جمهوری در تلویزیون خبر داد.

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود
2021-04-13T14:35:26+04:30
بوشهر - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در ماه مبارک رمضان، ۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)