میرنیوز

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد 2023-01-09T13:53:28+03:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله - جواد شیخ الاسلامی: تقریباً همه نخبگان، اندیشمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی به اتفاق موافقند که با برخورد سخت، تند و سلبی نمی‌توان به نتیجه مثبت و دلخواه رسید؛ خاصه در موضوع حجاب و دختران. قدم اول و دوم و سوم و صدم در این مسأله کار فرهنگی مؤثر و عمیق و چندجانبه است. نمی‌توان بدون پیمودن این مسیر، سراغ برخوردهای سلبی رفت و انتظار نتیجه هم داشت.

«گروه دختران آفتاب کرمان» یکی از گروه‌هایی است که در شهر کرمان به فعالیت در حوزه عفاف و حجاب می‌پردازد. تجربه این گروه دخترانه و زنانه در نزدیکی، همدلی و پیوند با نسل جدید، تجربه‌ای است که نشان می‌دهد کار ایجابی در مقوله حجاب بسیار بیشتر از برخوردهای سخت و تند جواب می‌دهد. گروه «دختران آفتاب کرمان» یکی از گروه‌هایی بود که در ایام شهادت حاج قاسم و در مسیر گلزار شهدا کرمان حضور داشت، با دختران و زنان کم‌حجاب ارتباط می‌گرفت و با آنها طرح دوستی می‌ریخت. فعالیتی که به مذاق بسیاری از دختران و زنان خوش آمده بود و از آن استقبال می‌کردند. در روز شهادت حاج قاسم و در مسیر گلزار شهدا کرمان با خانم «حسینی رنجبر» مدیر گروه دختران آفتاب درباره فعالیت‌ها و بازخوردهایی که از مخاطبین گرفته‌اند گفتگو کردیم.

دختران کم‌حجاب را بغل می‌کنیم، می‌بوسیم و به آنها هدیه می‌دهیم

«حسینی رنجبر» درباره این گروه و فعالیتی که دارند می‌گوید: «فعالیت ما کار فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب است. ما در این موکب سعی می‌کنیم با روی خوش با دختران خوب‌مان ارتباط بگیریم و درباره حجاب با آنها صحبت کنیم. کسانی که جلوی موکب ما می‌رسند ابتدا پرچم امیرالمومنین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) را زیارت می‌کنند و بسیاری از آنها منقلب می‌شوند. بعد آنها را دعوت می‌کنیم که توی غرفه بیایند. یک هدیه به آنها تقدیم می‌کنیم و به بچه‌هایی که کم‌حجاب هستند، ضمن اینکه آنها را توی بغل خودمان می‌گیریم و نوازش‌شان می‌کنیم و از خوبی‌ها و زیبایی‌هایشان تعریف می‌کنیم، پیشنهاد می‌دهیم که اگر دوست دارید و اشکال ندارد شال و روسری شما را با گیره‌ای که خودمان تقدیم می‌کنیم، مرتب کنیم. تعداد زیادی از این دخترها از پیشنهاد ما استقبال کردند. در این چند روز که در گلزار شهدا هستیم، نزدیک هزار تا گیره به روسری دختران‌مان زده‌ایم و با همراهی خودشان حجاب آنها را مرتب کرده‌ایم».

دخترها نیاز به خوش‌رویی و همدلی دارند / ‏‬دو دختر بی‌حجاب در موکب ما چادری شدند

رنجبر ادامه می‌دهد: «بعضی از این دخترها کشف حجاب کرده بودند، اما وقتی با محبت و خوش‌رویی با آنها صحبت کردیم، منقلب شدند و از پیشنهاد ما استقبال کردند. دو تا از همین دخترها چادری شدند و بعداً به موکب ما سر زدند. ما در این موکب عنایات حضرت زهرا (س) را دیده‌ایم. اینکه دل بچه‌ها در این موکب به حضرت زهرا (س) یا امیرالمومنین (ع) وصل می‌شود برای ما خیلی شیرین است و این حس همدلی که بین ما و بچه‌ها ایجاد می‌شود خیلی ارزش دارد. وقتی دخترها به آغوش بچه‌های ما می‌آیند خیلی گریه می‌کنند و احساس آرامش می‌کنند. البته بعضی هم بودند و هستند که می‌گفتند دوست نداریم به روسری ما گیره بزنید. ما به آنها هم هدیه‌ای تقدیم می‌کردیم، بغل‌شان می‌کردیم و مهربانانه آنها را بدرقه می‌کردیم. آنها هم به خاطر رفتار ما تشکر می‌کردند و می‌رفتند. تنها چیزی که برای ما مهم بود همین حس همدلی بین ما و بچه‌ها بود. بچه‌هایی که قلب‌شان پاک است و فطرت پاکی دارند. این عزیزان تنها آگاهی ندارند و از طرف ما محبت ندیده‌اند، وگرنه مانعی بین ما و آنها نیست».

از خانم رنجبر که خود بازنشسته آموزش و پرورش است و با دختران زیادی سر و کار داشته است می‌پرسم حرف دل دختران نسل جدید چیست؟ جواب می‌دهد: «حرف دل دخترها این است که ما هم مثل شما هستیم. واقعاً همینطور است؛ هیچ فاصله‌ای بین ما و دختران این نسل نیست. ما باید آنها را درک کنیم و با محبت با آنها برخورد کنیم. این حس همدلی نیاز امروز جامعه ماست».

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

دفتر دعا؛ ایده جالب و جذاب دختران آفتاب

این گروه یک ایده جذاب هم دارد؛ دفتر دعا! خانم رنجبر درباره دفتر دعایی که در موکب و غرفه خودشان دارند توضیح می‌دهد: «ما یک دفتر دعا داریم که به بچه‌ها می‌گوئیم اسم‌تان را توی این دفتر بنویسید تا ما آخر شب برای شما و عزیزان‌تان دعا کنیم. بچه‌ها از این کار خیلی خوششان آمده و برای آن ذوق دارند، برای همین با خوشحالی و گاهی اشک اسم‌شان را همراه با حاجتی که دارند می‌نویسند. ما هم آخرشب می‌نشینیم و برای تک تک کسانی که اسم خودشان یا عزیزان‌شان را نوشته‌اند دعا می‌کنیم. جالب است بدانید که خیلی‌ها به ما گفته‌اند ما از این دفتر حاجت گرفته‌ایم! من فکر می‌کنم چون آنها با دل شکسته و حضور قلب اسم‌شان را برای دعا می‌نویسند، خدا این دعا را می‌پذیرد. خلاصه اینکه دفتر دعای ما خودش یکی از راه‌های ارتباط‌گیری با دختران و خانم‌ها است. البته که به همین‌ها بسنده نکرده‌ایم و می‌خواهیم ارتباط با بچه‌هایی که به موکب ما آمده‌اند را حفظ کنیم. تعداد خیلی زیادی در موکب ما اسم نوشته‌اند تا در این دورهمی‌ها شرکت کنند. ما هم بنا داریم برای آنها به صورت رایگان کلاس‌های ورزشی، آموزشی، بهداشتی، طب اسلامی و مشاوره خانوادگی و تحصیلی برگزار کنیم».

دختران کم‌حجاب و بدحجاب در غرفه ما اشک می‌ریزند و منقلب می‌شوند

مدیر گروه دختران آفتاب کرمان در این مدت خاطرات زیاد و جالبی از صحبت با دختران نوجوان و جوان دارد. او تعریف می‌کند: «یکبار خانمی وارد موکب شد که کم‌حجاب بود. بچه‌ها می‌خواستند برای مرتب کردن روسری‌اش گیره ببرند که گفت دوست ندارم. من که متوجه شدم به بچه‌ها علامت دادم که رها کنید و اصرار نکنید؛ بعد خودم رفتم و او را توی بغل گرفتم و بوسیدم و گفتم می‌خواهم یک هدیه به شما بدهم. آنقدر این خانم گریه کرد و از رفتار ما تعریف کرد که حد ندارد. این اتفاق چندبار دیگر هم افتاد که خانم‌های کم‌حجاب به غرفه ما آمدند و با کمی محبت و همدلی اشک ریختند و با ما ارتباط گرفتند. آنها می‌گفتند ما اصلاً فکر نمی‌کردیم شما با ما این‌طوری رفتار کنید. من هم جواب می‌دادم که شما بچه‌های ما هستید، قلب ما هستید، ما و شما یکی هستیم، فقط نیاز است که همدیگر را درک کنیم و با هم ارتباط بگیریم».

از او می‌پرسم با تجربه‌ای که شما دارید، فکر می‌کنید برخوردهای تند درباره حجاب جواب می‌دهد یا نه؟ می‌گوید: «قطعا برخوردهای تند و سخت جواب نمی‌دهد. شک نکنید که با این برخوردها فاصله بچه‌ها با ما بیشتر می‌شود و به جای نزدیک شدن به ما، به دشمن نزدیک‌تر می‌شوند. ما می‌خواهیم این اتفاق نیفتد؛ به خاطر همین سعی می‌کنیم با محبت و همدلی به آنها نزدیک شویم و با صحبت کردن و محبت کردن فاصله‌ای که بین ماست را از بین ببریم».

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

می‌گفتند از محجبه‌ها متنفر بودیم، ولی حالا...

او با ذکر خاطره‌ای دیگر ادامه می‌دهد: «دو تا دختر خانم داشتیم که لباس پسرانه پوشیده بودند. طوری تیپ زده بودند که واقعاً ما فکر می‌کردیم آنها پسر هستند. مثلاً کلاه و جلیقه و کاپشن داشتند، آستین‌شان بالا بود، یا اینکه یک نفرشان شلوارک پوشیده بود. من متوجه نشدم اینها دختر هستند، ولی بچه‌ها از روی چهره و موی کوتاهی که داشتند، حدس زدند که احتمالاً دخترند. ما به استقبال‌شان رفتیم و دعوت‌شان کردیم که به پای میز ما بیایند. وقتی آمدند آنها را توی آغوش گرفتیم و بوسیدیم. خودشان می‌گفتند ما دختر هستیم ولی از بس که به خاطر بعضی برخوردها ناراحت بودیم، خودمان را شکل پسرها درآوردیم. می‌گفتند ما کلاً از خانم‌های چادری تنفر داشتیم ولی به خاطر برخورد خوب شما می‌خواهیم حس‌مان را توی دفترتان بنویسیم. بعد هم خیلی زیبا حس‌شان را توی دفتر ما نوشتند و رفتند. توی دفتر خاطراتی که در موکب و غرفه داریم، بسیاری از دخترها یادداشت نوشته‌اند و از حس خوبی که پیدا کرده‌اند حرف زده‌اند. همین یادداشت‌ها نشان می‌دهد که اگر با این دخترها صحبت کنیم، استقبال می‌کنند و گارد نمی‌گیرند. این اتفاقات است که در صورت استمرار نتیجه می‌دهد و همدلی بین مردم را بیشتر می‌کند و آنها را به حجاب علاقه‌مند می‌کند».

محجبه‌ها هم نیاز به تشویق و محبت دارند

رنجبر با بیان اینکه «ما محجبه‌ها را هم به غرفه دعوت می‌کنیم و تشویق‌شان می‌کنیم» ادامه می‌دهد: «یکسری لوازم تزئینی برای مو و روسری و… تهیه کرده‌ایم که به محجبه‌ها هدیه می‌دهیم. به خاطر حجابی که دارند سرشان را می‌بوسیم و تشویق‌شان می‌کنیم. شماره آنها را هم گرفته‌ایم تا ارتباط‌مان ادامه‌دار باشد. یعنی این‌طور نیست که ما فقط با غیرمحجبه‌ها ارتباط بگیریم. معتقدیم باید محجبه‌ها را هم تشویق کرد و در کنارشان بود تا در بالا و پایین زندگی به تصمیمی نرسند که منجر به کنار گذاشتن حجاب باشد».

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن
2023-01-30T13:02:38+03:30
با علنی شدن متن نامه ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبنی بر فیلتر کردن فیلیمو، رئیس دانشگاه صدا و سیما در توئیتر واکنش نشان داد.

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟
2023-01-30T09:56:00+03:30
با شنیدن وقوع زلزله و سیل حس همدردی ما را آرام نمی گذارد و برای کمک به هموطنان‌مان و اطلاع از شرایطشان بی‌قراریم. اما آیا در این مواقع هر لباس یا هر خوراکی ب...

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند
2023-01-29T13:29:19+03:30
حجت الاسلام حسین‌پور یکی از هزاران روحانی است که زندگی خودشان را وقف تبلیغ و مردم کرده‌اند. امروز پای صحبت‌های روحانی نشسته‌ایم که سال‌هاست زندگی‌اش در تبلیغ...

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T16:15:57+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. در این گزارش نگاهی به دلایل مهاجرت ورزشی داشته‌ایم.

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T15:49:22+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. خبری که هنوز از سمت خود ورزشکار رد یا تایید نشده. در این گزارش نگاه...

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!
2023-01-27T15:41:39+03:30
علم بشر در قرن ۲۱ ام هم هنوز به کشف بسیاری از امراض اشراف ندارد، چه رسد به درمان آنها. «سندروم لهجه خارجی» یکی از بیماری‌هایی است که با قدمت بیش از ۱۰۰ سال ا...

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟
2023-01-25T10:37:09+03:30
دنیای بازی های رایانه ای هر روز سخت و پیچیده تر از دیروز در حال پیشرفت است. این که در این دنیا چگونه وارد بازی ناسالم نشویم موضوعی جالب و مورد بررسی است که ر...

بورکینافاسو و توهم ذهن‌های استعمارزده

بورکینافاسو و توهم ذهن‌های استعمارزده
2023-01-23T09:14:49+03:30
کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار در تهران برگزار شد که پس از آن موجی از انتقادها از سوی عده‌ای به این برنامه روانه شد. اما در این میان، برخی انتقادها ردی از ت...

چرا در دومین کشور دارای منابع گاز دنیا مشکل گاز داریم؟

چرا در دومین کشور دارای منابع گاز دنیا مشکل گاز داریم؟
2023-01-18T09:37:51+03:30
در این گزارش ضمن بررسی و مقایسه الگوهای مصرف انرژی در ایران و کشورهای مختلف، به این مسئله پرداخته‌ایم که چرا در کشورمان، با وجود ذخایر گازی فراوان، با مشکل گ...

تاریخ مصرف اخراجی‌ها گذشته

تاریخ مصرف اخراجی‌ها گذشته
2023-01-16T12:17:49+03:30
در سالروز فرار محمدرضا پهلوی بررسی کردیم: اپوزیسیون ایران که فردی مثل فرزند بی‌کار شاه در آن است و با هم دعوا می‌کنند مهم هستند یا خطای حکمرانی ما؟

۴۳ سال در آرزوی براندازی

۴۳ سال در آرزوی براندازی
2023-01-11T09:21:30+03:30
۴۳ سال است که «براندازی» یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی بوده است، مسئله‌ای که رهبر انقلاب نیز در دیدار با مردم قم به تشریح آن پرداخ...

یکی روی کاغذ نوشته‌ بود: ما داریم سقوط می‌کنیم، یا حسین...

یکی روی کاغذ نوشته‌ بود: ما داریم سقوط می‌کنیم، یا حسین...
2023-01-08T15:35:42+03:30
۱۸ دی‌ماه سالگرد واقعه‌ای است که سنگینی داغش هنوز روی سینه‌مان احساس می‌شود. در این گزارش پای روایت عارف فتحی، عکاس اعزامی خبرگزاری مهر به محل حادثه سقوط هوا...

اینجا گلزار شهدای کرمان؛ جایی برای سوزن انداختن نیست

اینجا گلزار شهدای کرمان؛ جایی برای سوزن انداختن نیست
2023-01-05T18:27:07+03:30
امسال اولین سالی است که سالگرد حاج قاسم پس از کرونا برگزار می‌شود، بنابراین هم جمعیت زائران خیره‌کننده است، هم برنامه‌ریزی‌ها در خور این جمعیت نیست. مجله مهر...

لشگر حسینیون؛ بذری که حاج قاسم در دل شیعیان آذربایجان کاشت

لشگر حسینیون؛ بذری که حاج قاسم در دل شیعیان آذربایجان کاشت
2023-01-04T13:53:48+03:30
از نقش حاج قاسم عزیز در سوریه و عراق و لبنان زیاد شنیده‌ایم و گفته‌اند، اما درباره آذربایجان چه؟ امروز پای حرف جوانان شیعه آذربایجانی نشسته‌ایم که تربیت‌شده ...

هشتادی‌ها / نسل جدید زندگی را چگونه می‌بینید؟

هشتادی‌ها / نسل جدید زندگی را چگونه می‌بینید؟
2023-01-02T10:18:11+03:30
در این گزارش با چند نوجوان دهه هشتادی همراه شده‌ایم که دغدغه‌ها و نوع نگاه‌شان به دنیای پیرامون‌شان را روایت کنیم.

مهمانی شهدای گمنام در خیابان‌های تهران

مهمانی شهدای گمنام در خیابان‌های تهران
2022-12-27T15:38:12+03:30
فکرش را هم نمی‌کردیم فاطمه امسال‌مان اینطوری رقم بخورد. در روزهایی که همه نیاز به کمی تلنگر داشتیم، ۲۰۰ شهید گمنام از راه برسند تا راه را نشان‌مان بدهند.

کریسمس در یک نگاه

کریسمس در یک نگاه
2022-12-25T13:11:32+03:30
جشن کریسمس چیست و چه ریشه‌ها و زمینه‌هایی دارد؟ مجله مهر به صورت مختصر به کریسمس و ریشه‌های تاریخی این جشن پرداخته است.

شب یلدا یعنی دور هم مشکلات را حل می‌کنیم

شب یلدا یعنی دور هم مشکلات را حل می‌کنیم
2022-12-24T03:45:59+03:30
با علی‌محمد مودب درباره شعر، ادبیات، شب یلدا و داشته‌های فرهنگی ایران صحبت کردیم. نکاتی در این گفتگو طرح شد که بی مناسبت با مسائل جاری کشورمان نیست.

تجربه‌های خبرنگاری از جام جهانی

تجربه‌های خبرنگاری از جام جهانی
2022-12-19T12:51:26+03:30
با اتمام جام جهانی ۲۰۲۲ با مهدی مرتضویان، خبرنگار اعزامی خبرگزاری مهر به قطر گفت و گو کرده‌ایم و پای تجربیاتش از حاشیه این رقابت‌ها نشسته‌ایم.

اسم این قانون «قانون ضایع کردن حقوق زن ایرانی» است!

اسم این قانون «قانون ضایع کردن حقوق زن ایرانی» است!
2022-12-18T09:38:13+03:30
قانونی که بنا بود به زندگی بسیاری سر و سامان دهد و نگرانیهای آنها را حل کند، حالا تبدیل به نگرانی بزرگ آنها شده است: «اگر به من شناسنامه ندهند چکار کنم؟!». ا...

مرغی که ۱۸ ماه بدون سر زنده ماند

مرغی که ۱۸ ماه بدون سر زنده ماند
2022-12-17T14:38:05+03:30
حتما شما هم از شنیدن این خبر متعجب شده‌اید. اینکه چطور یک مرغ با وجود اینکه سرش را بریده‌اند ۱۸ ماه زنده مانده است. این گزارش عجیب اما واقعی را بخوانید!

وقتی که با لباس و اسب تعزیه و نذورات مردم رفتم مواد خریدم!

وقتی که با لباس و اسب تعزیه و نذورات مردم رفتم مواد خریدم!
2022-12-14T10:51:26+03:30
علیرضا سیاهی داستان جالبی دارد. هم نگاهش به اعتیاد، هم تجربیاتی که داشته و هم این روزها که درحال خدمت به بی‌خانمان‌ها و معتادان است، قصه او را جذاب کرده است.

دیزنی باخت، چون هم‌جنس‌باز شد!

دیزنی باخت، چون هم‌جنس‌باز شد!
2022-12-11T18:45:27+03:30
انیمیشن «دنیای عجیب» دیزنی در گیشه شکست خورد. درست مانند انیمیشن «سال نوری» که در آن هم وجود کاراکترهای همجنس‌باز به چشم می‌خورد.

برندهایی برای تبلیغ دین

برندهایی برای تبلیغ دین
2022-12-11T18:45:26+03:30
بسیاری از شرکت‌کنندگان در برنامه‌های جام‌جهانی 2022 قطر زمانی که با قوانین اسلام که در زندگی ساکنان دوحه قرار دارد، مواجه شدند تعجب کردند. اما آیا صحبت شفاف ...

به همت این زن، هیچ زباله‌ای در کرمانشاه دفن نمی‌شود!

به همت این زن، هیچ زباله‌ای در کرمانشاه دفن نمی‌شود!
2022-12-11T18:45:26+03:30
هایده شیرزادی، فعال محیط زیست اهل کرمانشاه، دست به کاری زده کارستان! تا وقتی با خود او گفتگو نکردم باورم نمی‌شد که او توانسته ۱۰۰درصد زباله کرمانشاه را بازیا...

رستم قاسمی که بود؟/ از میدان دفاع مقدس تا جنگ اقتصادی

رستم قاسمی که بود؟/ از میدان دفاع مقدس تا جنگ اقتصادی
2022-12-11T18:45:26+03:30
عموما رستم قاسمی را به دوران ریاست او در وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی می‌شناسند. اما او که بود و چه مسئولیت‌هایی داشت؟

ما تازه بعد باختن آغاز می‌شویم

ما تازه بعد باختن آغاز می‌شویم
2022-12-01T10:18:07+03:30
فکر کنید قبل از بازی است که دارم می‌پرسم: «اگر ایران ببازد چه کار می‌کنید؟». من؟ من اگر ایران ببازد، پاچه‌ها را ور می‌کشم، آستین‌ها را بالا می‌زنم و برای ای...

تاریخ رشادت را نخوانده‌ایم

تاریخ رشادت را نخوانده‌ایم
2022-11-28T12:11:28+03:30
رهبری در دیدار اخیر، اسامی را نام می‌برند و از بسیجیان می‌خواهند که در مورد آنها مطالعه کنند. در گزارش امروز به سراغ کتاب‌هایی رفته‌ایم که درمورد این افراد ن...

تیم آمریکا ۱۱ نفر است اما شما ۸۰ میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم

تیم آمریکا ۱۱ نفر است اما شما ۸۰ میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم
2022-11-26T15:24:47+03:30
برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز در دیدارهای جام جهانی، جان تازه‌ای به ایرانی‌ها و تمام هواداران این تیم داده است. اقدام دانش‌آموزان یک مدرسه برای هواداری ...

تیم آمریکا 11 نفر است اما شما 80 میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم

تیم آمریکا 11 نفر است اما شما 80 میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم
2022-11-26T14:58:06+03:30
برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز در دیدارهای جام جهانی، جان تازه‌ای به ایرانی‌ها و تمام هواداران این تیم داده است. اقدام دانش‌آموزان یک مدرسه برای هواداری ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)