میرنیوز

حفره ۱۵ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه

حفره ۱۵ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه 2022-07-21T10:22:08+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: این روزها حال دریاچه ارومیه خوب نیست. کاهش بیش از حد تراز آن کار را به جایی رسانده است که دیگر مردم عادی از فرسنگ‌ها دورتر، از روی نقشه‌های ماهواره‌ای در دسترس‌شان هم می‌توانند خشکی در حال وقوع این دریاچه را با چشم ببینند. در این میان، سخنگوی دولت از برکناری مدیر اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داده است. روزنامه ایران در گزارشی به این ماجرا پرداخته است:

همزمان با کاهش تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰.۵۲ سانتی متر، سخنگوی دولت از برکناری «عیسی کلانتری» مدیر اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد. این برکناری به‌دنبال اعتراض افکارعمومی به ناموفق بودن طرح احیای دریاچه ارومیه اتفاق افتاد. واکنش‌های کاربران نشان می‌دهد که آنها از برکناری عیسی کلانتری بدون پاسخگویی درباره چرایی ناموفق بودن طرح احیای دریاچه ارومیه نگرانند. آنها خواستار توضیح کلانتری درباره هزینه کرد ۱۵ هزار میلیاردتومانی اعتبار احیای دریاچه شده‌اند. افکارعمومی حساس به ماجرا می‌خواهند بدانند که چرا بزرگترین دریاچه شور خاورمیانه پس از ۷ سال فعالیت این ستاد، در آستانه مرگ و خشک شدن کامل قرار دارد؟ پیش از این برکناری، مجلسی‌ها نیز خبر از تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه دادند. این ستاد با صرف ۱۵ هزار میلیارد تومان نتوانست دریاچه ارومیه را نجات بدهد. ستاد احیا قرار بود در یک دهه دریاچه ارومیه را احیا کند. البته مطالعات نشان می‌دهد که بخشی از دریاچه ارومیه برای همیشه خشک شده و قابل احیا نیست. از سوی دیگر هفت سال فعالیت این ستاد نه تنها به کاهش اراضی کشاورزی و باغی منجر نشد که افزایش بیش از ۴۷ هزار هکتاری را هم در پی داشت. علاوه بر مدیریت اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه، عملکرد وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی هم زیر سؤال است. وزارت نیرو هرگز خود را مقید به رعایت حقابه دریاچه ندانست و دریاچه ارومیه در سال خشک جاری تشنه‌تر از همیشه؛ به نظر می‌رسد علاوه‌بر عیسی کلانتری وزارت نیرو هم باید پاسخ بدهد چرا برخلاف قول و قرارها دریچه سدها را به روی دریاچه ارومیه باز و حقابه دریاچه را پرداخت نکرد. وزارت جهاد کشاورزی هم باید مشخص کند چرا برخلاف تصمیم‌های ستاد احیا، اراضی کشاورزی و باغی افزایش یافت و کشاورزان به سوی آبی کردن زمین‌های دیم رفتند؟ بنابراین برکناری عیسی کلانتری به تنهایی نمی‌تواند مسیر احیای دریاچه را تغییر دهد.


بادِ شورِ دیوانه
دریاچه ارومیه اگر احیا نشود هزاران هکتار زمین کشاورزی شوره‌زار می‌شود و گرد و غبارهای نمکی علاوه‌بر دو استان آذربایجان شرقی، غربی و کردستان از مرز خارج خواهد شد و کشورهای همسایه را هم درگیر خواهد کرد. مطالعات نشان می‌دهد جنگل‌های هیرکانی را هم تهدید می کند. کارشناسان از بادی که اطراف دریاچه ارومیه می‌وزد به «باد دیوانه» یاد می‌کنند. بادی که جهت مشخصی ندارد و هر بار به سمتی می‌چرخد. باد شور نتیجه کویری است که پس از خشک شدن دریاچه ارومیه در جغرافیای شمال غرب ایران ظاهر شد و بخشی از جغرافیای دریاچه را به تاریخ پیوند داد، کویر ماسه‌ای که انگار ماسه‌های ریز و رونده آن را از بیابان‌های خوزستان مثل فکه به شمال غرب ایران انتقال داده باشند. ریزگردهایی که با طعم نمک هم اینک هم بخشی از باغ‌های اطراف دریاچه را عقیم کرده‌اند بنادر گردشگری مثل بندر «آق گنبد» را از رونق انداخته و پرنده‌های مهاجر را از سقف خانه اهالی پرانده و خزانی چهار فصل را به جان باغ‌های منطقه انداخته‌اند. اهالی از این ریزگردها به باد شور یاد می‌کنند که شوربختی را برای باغ و اراضی کشاورزی‌شان رقم زده است.


برکناری دیرهنگام
منتقدان انتخاب عیسی کلانتری، مدیریت او در دولت‌های گذشته را یکی از دلایل وضعیت امروز منابع طبیعی و آب کشور می‌دانند. او سال‌ها وزیر جهاد کشاورزی بود. نگاه و سیاست بهره‌بردارانه او به منابع طبیعی به خالی شدن سفره‌های زیر زمینی منجر شد از سوی دیگر کشاورزی هم رشد نکرد. جامعه کشاورز ایران نیز برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته جزو قشر ضعیف کشور باقی ماند. آورد اقتصادی آن هم، هم ردیف با خرجی که از جیب منابع طبیعی پرداخت می‌شود، نیست.
کلانتری یکی از موافقان ساخت پل روگذر شهید کلانتری نیز بود. بسیاری از کارشناسان از ساخت این پل به‌عنوان تیر خلاص دریاچه ارومیه پس از سدسازی‌های بسیار، گسترش اراضی کشاورزی، انتخاب کشت‌های پر آب بر و… یاد می‌کنند. از نگاه بسیاری از کاربران این برکناری دیرهنگام است.


استاندار آذربایجان غربی به جای کلانتری نشست
«علی بهادری» سخنگوی دولت گفت: «در جلسه ۲۹ تیرماه هیأت وزیران گزارشی درباره وضعیت دریاچه ارومیه و حل مشکلات آن از سوی سازمان محیط زیست و وزارت نیرو ارائه شد. با توجه به تأکید رئیس‌جمهور مبنی بر تقویت کارگروه دریاچه ارومیه، آقای عیسی کلانتری مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه که دبیر کارگروه هم هستند، از سمت خود مطابق تصمیم هیأت وزیران برکنار و استاندار آذربایجان غربی جایگزین وی شد.»
وی گفت: «همچنین استاندار آذربایجان شرقی به‌عنوان عضو جدید کارگروه به ترکیب اضافه شدند تا پیشرفت سریعتری برای حل مسأله دریاچه ارومیه داشته باشیم.»
انتخاب دو استاندار هم واکنش مثبت فعالان حوزه محیط زیست و منابع آب را در پی نداشت.
فعالان اعتقاد دارند که انتخاب شخصیت‌های سیاسی بشه احیای دریاچه ارومیه منجر نمی‌شود. تجربه هم نشان داده است که نگاه توسعه‌ای استاندارها، سیاسی و به دور از توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست است.کارشناسان از همان ابتدا که دولت روحانی مدیریت ستاد احیا را به عیسی کلانتری واگذار کرد اعلام کردند که دریاچه ارومیه نیازمند راهکارهای ارائه شده از سوی بوم شناسان است نه سیاسی‌ها. نکته‌ای که در انتخاب دو استاندار آذربایجان شرقی و غربی هم دیده نمی‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!
2023-01-27T15:41:39+03:30
علم بشر در قرن ۲۱ ام هم هنوز به کشف بسیاری از امراض اشراف ندارد، چه رسد به درمان آنها. «سندروم لهجه خارجی» یکی از بیماری‌هایی است که با قدمت بیش از ۱۰۰ سال ا...

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟
2023-01-25T10:37:09+03:30
دنیای بازی های رایانه ای هر روز سخت و پیچیده تر از دیروز در حال پیشرفت است. این که در این دنیا چگونه وارد بازی ناسالم نشویم موضوعی جالب و مورد بررسی است که ر...

بورکینافاسو و توهم ذهن‌های استعمارزده

بورکینافاسو و توهم ذهن‌های استعمارزده
2023-01-23T09:14:49+03:30
کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار در تهران برگزار شد که پس از آن موجی از انتقادها از سوی عده‌ای به این برنامه روانه شد. اما در این میان، برخی انتقادها ردی از ت...

چرا در دومین کشور دارای منابع گاز دنیا مشکل گاز داریم؟

چرا در دومین کشور دارای منابع گاز دنیا مشکل گاز داریم؟
2023-01-18T09:37:51+03:30
در این گزارش ضمن بررسی و مقایسه الگوهای مصرف انرژی در ایران و کشورهای مختلف، به این مسئله پرداخته‌ایم که چرا در کشورمان، با وجود ذخایر گازی فراوان، با مشکل گ...

تاریخ مصرف اخراجی‌ها گذشته

تاریخ مصرف اخراجی‌ها گذشته
2023-01-16T12:17:49+03:30
در سالروز فرار محمدرضا پهلوی بررسی کردیم: اپوزیسیون ایران که فردی مثل فرزند بی‌کار شاه در آن است و با هم دعوا می‌کنند مهم هستند یا خطای حکمرانی ما؟

۴۳ سال در آرزوی براندازی

۴۳ سال در آرزوی براندازی
2023-01-11T09:21:30+03:30
۴۳ سال است که «براندازی» یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی بوده است، مسئله‌ای که رهبر انقلاب نیز در دیدار با مردم قم به تشریح آن پرداخ...

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد
2023-01-09T13:53:28+03:30
«دختران آفتاب» گروهی دخترانه و زنانه است که با دختران کم‌حجاب و بی‌حجاب ارتباط می‌گیرد و با خوش‌رویی و صمیمیت آنها را دعوت به حجاب می‌کند.

یکی روی کاغذ نوشته‌ بود: ما داریم سقوط می‌کنیم، یا حسین...

یکی روی کاغذ نوشته‌ بود: ما داریم سقوط می‌کنیم، یا حسین...
2023-01-08T15:35:42+03:30
۱۸ دی‌ماه سالگرد واقعه‌ای است که سنگینی داغش هنوز روی سینه‌مان احساس می‌شود. در این گزارش پای روایت عارف فتحی، عکاس اعزامی خبرگزاری مهر به محل حادثه سقوط هوا...

اینجا گلزار شهدای کرمان؛ جایی برای سوزن انداختن نیست

اینجا گلزار شهدای کرمان؛ جایی برای سوزن انداختن نیست
2023-01-05T18:27:07+03:30
امسال اولین سالی است که سالگرد حاج قاسم پس از کرونا برگزار می‌شود، بنابراین هم جمعیت زائران خیره‌کننده است، هم برنامه‌ریزی‌ها در خور این جمعیت نیست. مجله مهر...

لشگر حسینیون؛ بذری که حاج قاسم در دل شیعیان آذربایجان کاشت

لشگر حسینیون؛ بذری که حاج قاسم در دل شیعیان آذربایجان کاشت
2023-01-04T13:53:48+03:30
از نقش حاج قاسم عزیز در سوریه و عراق و لبنان زیاد شنیده‌ایم و گفته‌اند، اما درباره آذربایجان چه؟ امروز پای حرف جوانان شیعه آذربایجانی نشسته‌ایم که تربیت‌شده ...

هشتادی‌ها / نسل جدید زندگی را چگونه می‌بینید؟

هشتادی‌ها / نسل جدید زندگی را چگونه می‌بینید؟
2023-01-02T10:18:11+03:30
در این گزارش با چند نوجوان دهه هشتادی همراه شده‌ایم که دغدغه‌ها و نوع نگاه‌شان به دنیای پیرامون‌شان را روایت کنیم.

مهمانی شهدای گمنام در خیابان‌های تهران

مهمانی شهدای گمنام در خیابان‌های تهران
2022-12-27T15:38:12+03:30
فکرش را هم نمی‌کردیم فاطمه امسال‌مان اینطوری رقم بخورد. در روزهایی که همه نیاز به کمی تلنگر داشتیم، ۲۰۰ شهید گمنام از راه برسند تا راه را نشان‌مان بدهند.

کریسمس در یک نگاه

کریسمس در یک نگاه
2022-12-25T13:11:32+03:30
جشن کریسمس چیست و چه ریشه‌ها و زمینه‌هایی دارد؟ مجله مهر به صورت مختصر به کریسمس و ریشه‌های تاریخی این جشن پرداخته است.

شب یلدا یعنی دور هم مشکلات را حل می‌کنیم

شب یلدا یعنی دور هم مشکلات را حل می‌کنیم
2022-12-24T03:45:59+03:30
با علی‌محمد مودب درباره شعر، ادبیات، شب یلدا و داشته‌های فرهنگی ایران صحبت کردیم. نکاتی در این گفتگو طرح شد که بی مناسبت با مسائل جاری کشورمان نیست.

تجربه‌های خبرنگاری از جام جهانی

تجربه‌های خبرنگاری از جام جهانی
2022-12-19T12:51:26+03:30
با اتمام جام جهانی ۲۰۲۲ با مهدی مرتضویان، خبرنگار اعزامی خبرگزاری مهر به قطر گفت و گو کرده‌ایم و پای تجربیاتش از حاشیه این رقابت‌ها نشسته‌ایم.

اسم این قانون «قانون ضایع کردن حقوق زن ایرانی» است!

اسم این قانون «قانون ضایع کردن حقوق زن ایرانی» است!
2022-12-18T09:38:13+03:30
قانونی که بنا بود به زندگی بسیاری سر و سامان دهد و نگرانیهای آنها را حل کند، حالا تبدیل به نگرانی بزرگ آنها شده است: «اگر به من شناسنامه ندهند چکار کنم؟!». ا...

مرغی که ۱۸ ماه بدون سر زنده ماند

مرغی که ۱۸ ماه بدون سر زنده ماند
2022-12-17T14:38:05+03:30
حتما شما هم از شنیدن این خبر متعجب شده‌اید. اینکه چطور یک مرغ با وجود اینکه سرش را بریده‌اند ۱۸ ماه زنده مانده است. این گزارش عجیب اما واقعی را بخوانید!

وقتی که با لباس و اسب تعزیه و نذورات مردم رفتم مواد خریدم!

وقتی که با لباس و اسب تعزیه و نذورات مردم رفتم مواد خریدم!
2022-12-14T10:51:26+03:30
علیرضا سیاهی داستان جالبی دارد. هم نگاهش به اعتیاد، هم تجربیاتی که داشته و هم این روزها که درحال خدمت به بی‌خانمان‌ها و معتادان است، قصه او را جذاب کرده است.

دیزنی باخت، چون هم‌جنس‌باز شد!

دیزنی باخت، چون هم‌جنس‌باز شد!
2022-12-11T18:45:27+03:30
انیمیشن «دنیای عجیب» دیزنی در گیشه شکست خورد. درست مانند انیمیشن «سال نوری» که در آن هم وجود کاراکترهای همجنس‌باز به چشم می‌خورد.

برندهایی برای تبلیغ دین

برندهایی برای تبلیغ دین
2022-12-11T18:45:26+03:30
بسیاری از شرکت‌کنندگان در برنامه‌های جام‌جهانی 2022 قطر زمانی که با قوانین اسلام که در زندگی ساکنان دوحه قرار دارد، مواجه شدند تعجب کردند. اما آیا صحبت شفاف ...

به همت این زن، هیچ زباله‌ای در کرمانشاه دفن نمی‌شود!

به همت این زن، هیچ زباله‌ای در کرمانشاه دفن نمی‌شود!
2022-12-11T18:45:26+03:30
هایده شیرزادی، فعال محیط زیست اهل کرمانشاه، دست به کاری زده کارستان! تا وقتی با خود او گفتگو نکردم باورم نمی‌شد که او توانسته ۱۰۰درصد زباله کرمانشاه را بازیا...

رستم قاسمی که بود؟/ از میدان دفاع مقدس تا جنگ اقتصادی

رستم قاسمی که بود؟/ از میدان دفاع مقدس تا جنگ اقتصادی
2022-12-11T18:45:26+03:30
عموما رستم قاسمی را به دوران ریاست او در وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی می‌شناسند. اما او که بود و چه مسئولیت‌هایی داشت؟

ما تازه بعد باختن آغاز می‌شویم

ما تازه بعد باختن آغاز می‌شویم
2022-12-01T10:18:07+03:30
فکر کنید قبل از بازی است که دارم می‌پرسم: «اگر ایران ببازد چه کار می‌کنید؟». من؟ من اگر ایران ببازد، پاچه‌ها را ور می‌کشم، آستین‌ها را بالا می‌زنم و برای ای...

تاریخ رشادت را نخوانده‌ایم

تاریخ رشادت را نخوانده‌ایم
2022-11-28T12:11:28+03:30
رهبری در دیدار اخیر، اسامی را نام می‌برند و از بسیجیان می‌خواهند که در مورد آنها مطالعه کنند. در گزارش امروز به سراغ کتاب‌هایی رفته‌ایم که درمورد این افراد ن...

تیم آمریکا ۱۱ نفر است اما شما ۸۰ میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم

تیم آمریکا ۱۱ نفر است اما شما ۸۰ میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم
2022-11-26T15:24:47+03:30
برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز در دیدارهای جام جهانی، جان تازه‌ای به ایرانی‌ها و تمام هواداران این تیم داده است. اقدام دانش‌آموزان یک مدرسه برای هواداری ...

تیم آمریکا 11 نفر است اما شما 80 میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم

تیم آمریکا 11 نفر است اما شما 80 میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم
2022-11-26T14:58:06+03:30
برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز در دیدارهای جام جهانی، جان تازه‌ای به ایرانی‌ها و تمام هواداران این تیم داده است. اقدام دانش‌آموزان یک مدرسه برای هواداری ...

شبی که مردم خوشحال بودند و رسانه‌های ضدایرانی نه!

شبی که مردم خوشحال بودند و رسانه‌های ضدایرانی نه!
2022-11-26T14:58:06+03:30
دیشب هم در حافظه تاریخی مردم ما ثبت شد. شبی که تمام خیابان‌های کشور غرق در شور و نشاط و خوشحالی بود، اما رسانه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی عزا گرفتند. چرا این رس...

پدر مهاجر، مادر ایرانی؛ معضلی به نام شناسنامه فرزند!

پدر مهاجر، مادر ایرانی؛ معضلی به نام شناسنامه فرزند!
2022-11-23T14:24:49+03:30
وقتی حرف از ایجاد سازمان ملی مهاجرت شد، بسیاری از مهاجران و فعالان این حوزه خوشحال شدند که بالأخره قرار است اتفاق مثبتی بیفتد. اما حالا این طرح با انتقادات ز...

شهید مجید پازوکی؛ نام‌آشنای غریب

شهید مجید پازوکی؛ نام‌آشنای غریب
2022-11-20T13:48:26+03:30
مادر شهید مجید پازوکی به فرزند شهیدش پیوست و روز جمعه به خاک سپرده شد. در این گزارش ضمن روایت مراسم ایشان نگاهی به زندگی فرزند شهیدشان داشته‌ایم.

چند ساعت همراه یگان امنیتی/ تو این‌وری هستی یا آن‌وری؟!

چند ساعت همراه یگان امنیتی/ تو این‌وری هستی یا آن‌وری؟!
2022-11-17T15:32:17+03:30
این روزها جو شهر تهران و اغلب شهرهای کشور امنیتی‌تر از روزهای عادی است. در یکی از شلوغ‌ترین روزها، چند ساعت با یگان امنیتی سپاه پاسداران همراه شدیم، سوال پرس...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)