میرنیوز

واردات داماد و ازدواج بین‌المللی/حواشی اظهارات نماینده اصفهان

واردات داماد و ازدواج بین‌المللی/حواشی اظهارات نماینده اصفهان 2022-06-20T09:13:23+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: شنبه شب بود که خبری از طریق شبکه‌های اجتماعی بین مردم دست به دست شد. طبق این خبر: «امیرحسین بانکی‌پور نماینده اصفهان در مجلس گفته بود: دختران مجرد با توجه به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان علاقه‌مند به ایران ازدواج کنند؛ از این طریق نه تنها توسعه فرهنگی اتفاق افتاده است و ارتباطات بین‌المللی تقویت می‌شود، بلکه این نسبیت به هم ریخته در کشور نیز بر طرف می‌شود.

این جز چیزهایی است که ملاحظات جدی درباره آن وجود دارد؛ دو نفر از دو فرهنگ مختلف باید با روحیات هم کامل آشنا شوند، و بررسی شود که تا چه حد پذیرای فرهنگ هم هستند، اما بعضاً افرادی که به عشق ایران و اسلام در کشور و از ملیت‌های آمریکایی، اروپایی، و آفریقایی و آسیایی هستند آنقدر عاشق یادگیری اسلام و دین و تشیع هستند که حتی بعضاً جایگاه ویژه خود در کشورهای مبدا را هم ترک کرده و به ایران آمده‌اند. در این افراد آنچنان تعلق اعتقادی بالا است که مسئله فرهنگ را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد

رسیدن به بلوغ عقلی زمان زیادی نمی‌برد، اگر یک دختر ۱۶ ساله خود و خانواده اش مصمم به ازدواج او باشند، با یک برنامه ریزی یک ساله می‌تواند به بلوغ عقلی قابل قبول دست یابد.»

این سخن با واکنش‌های فراوانی در فضای علنی مجلس، مصاحبه‌های حضوری و فضای مجازی همراه شد.

جلسه علنی روز یکشنبه ۲۰ خردادماه

- علیرضا منادی‌سفیدان، نماینده مردم تبریز در واکنش به اظهارات نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفته: این نماینده باید از ملت بزرگ ایران عذرخواهی کند.

- فاطمه قاسم‌پور نماینده تهران، در تذکر شفاهی خواهان عذرخواهی امیرحسین بانکی‌پور شد.

- غنی نظری نماینده خلخال و معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار نیز در تذکر شفاهی خواهان عذرخواهی امیرحسین بانکی‌پور شدند.

- نماینده چابهار به نماینده اصفهان: کسی که یک جو غیرت ایرانی داشته باشد نمی‌تواند چنین پیشنهادی بدهد، مگر می‌شود بانوان این سرزمین بروند با اتباع بیگانه ازدواج کنند. ما چه کاره هستیم که برای ازدواج بانوان ایرانی تصمیم بگیریم. کاش نماینده پیشنهاد دهنده این اظهارنظر خود را اصلاح کنند و در برابر ملت بزرگ ایران عذرخواهی کند.

- شیوا قاسمی‌پور، عضو فراکسیون زنان مجلس: صحبت بانکی پور در مورد ازدواج دختران ایرانی با مسلمانان دیگر کشورها به دلیل کمبود پسر مجرد، هیجانی و بدون منطق و عقلانیت بود.

نشست خبری روز یکشنبه

-سارا فلاحی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در مصاحبه روز یکشنبه خود گفت: ما معتقد هستیم نمایندگان مردم با اقشار دیگر متفاوت هستند و اگر نظری اعلام می‌کنند باید پشت آن کار دقیق کارشناسی و علمی وجود داشته باشد. نباید اظهارنظری شود که التهابات حاکم بر جامعه را افزایش دهد. آن هم در مورد جامعه نجیب بانوان که به انحای مختلف مورد ظلم‌هایی قرار گرفته‌اند. نمایندگان باید با رفتار و بیان خود کمک کنند تا زنان جامعه بدانند مجلس پشت حقوق آنها ایستاده است و در راستای حقوقی که دین اسلام برای آنها تبیین کرده است، تلاش می‌کنند.

- زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع مذکور گفت: مجلس برای تشویق به فرزندآوری و جوانی جمعیت قوانین خوبی را به تصویب رسانده و حیف است با چنین نظراتی این تصویب‌ها به حاشیه برود و از محسناتی که در نظر گرفته شده، غافل شویم.

-سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز درباره اظهار نظر بانکی پور عنوان کرد: تمام زنان مجلس امروز یک صدا با این موضوع مخالفت کردند. در مجلس تلاش کردیم هیجانی و غیر منطقی به موضوعات ورود نکنیم اما گاهی شاهد هستیم که این تلاش با برخی اظهارات سطحی و نسخه پیچیدن‌های شخصی تحت شعاع قرار می‌گیرد.خواهش ما از رسانه‌ها این است که نظر یک نفر را به کلیت مجلس تعمیم ندهند.

-فاطمه قاسمی پور رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست خبری، گفت: امروز فراکسیون زنان یکصدا نسبت به مسئله‌ای که از سوی یکی از نمایندگان درباره ازدواج بانوان ایرانی با اتباع بیگانه مطرح شده بود، اعلام موضع کرده است باید تأکید کنیم توصیه آقای بانکی پور نظر کل مجلس نیست.

واکنش‌ها در فضای مجازی

- رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره ازدواج بین‌المللی گفت: موضوع ازدواج یک مسئله خصوصی است، ازدواج یک موضوع دستوری نیست. یک نفر باید جلوی این فرد را بگیرد که چنین تفکرات غیرکارشناسی را به صراحت اعلام می‌کند. خودشان خوب می‌دانند همین قانونی که آقای بانکی‌پور در مجلس پیگیر بودند و به سرانجام رسید زمینه افزایش ازدواج را فراهم نمی‌کند، چراکه مشکل جای دیگر است. مشکل آن جایی است که آقایان نمی‌توانند امنیت سرمایه‌گذاری ایجاد کنند، مشکل در جایی است که سرمایه اجتماعی در کشور پایین آمده است. مشکل آن جایی است که بر اساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ۲۴ میلیون خانوار، حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار خانواده فقیر هستند، مشکل از این موارد است که ازدواج صورت نمی‌گیرد در غیر این صورت کدام جوانی است که نخواهد ازدواج کند؟

-دکتر مهدیه شادمانی هیأت علمی دانشگاه و پژوهشگر حوزه زنان نیز در صفحه خود نوشت: بارها گفتیم که راه حل مشکل ازدواج، برگزاری دوره‌های مشاوره تخصصی و ْموزش مهارت‌های زندگی است. نه این نظریه‌هایی که مشخص نیست بر اساس کدام عقلانیت صادر شده است. تا دیروز قرار بود دختر چینی وارد کنیم، حالا قرار است بدون توجه به کرامت انسانی دخترها صادر بشود؟ واقعاً چه بگویم که اندکی شناخت و درک از واقعیات جامعه و تصمیم‌گیری منطبق بر عقلانیت در زمینه ازدواج در برخی از مسئولین نیست.

- محمد ابطحی فعال سیاسی هم در توییتی نوشت: بیشترین چیزی که دختران ایران نیاز دارند، دخالت نکردن کسی در زندگی شخصی آنان است. دختر کالای صادراتی نیست که کسی تصمیم بگیرد آن را به عقد کشورهای مسلمان درآورد.

نکته قابل ذکر آن‌که بانکی پور در جلسه علنی یکشنبه مجلس زیر بار معذرت‌خواهی نرفت و ادعا کرد که سخنانش تقطیع شده بود و گفت:

-از نمایندگان انتظار دارم هر وقت در یک پیامک یا فضای مجازی اظهار نظری می‌شود، ابتدا صحبت را کامل بشنوند و بعد قضاوت کنند.

-اظهار نظر مردم در مورد ازدواج زنان در یک محیط آکادمیک و علمی بود؛ تأکید داشتم این بحث رسانه‌ای نیست و مربوط به صاحب نظران است.

-بر اساس سرشماری سال ۹۵ تعداد دختران و پسران مجرد آماده ازدواج کشور همتراز است.

-در آن سخنرانی تذکر دادم که گروه سنی بانوان بالای ۳۰ سال بر اساس سرشماری سال ۹۵ یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است و ۷۰۰ هزار نفر خانم هم یا جدا شدند یا همسرشان را از دست دادند.

-فرهنگ غلطی که حتماً دختران با پسران بزرگ‌تر از خودشان ازدواج کنند، به دخترانمان ضربه وارد می‌کند.

-به فرزندان برخی خانم‌ها که با اندیشمندان خارج از کشور ازدواج کرده بودند، شناسنامه ایرانی ندادند.

-به نوبه خودم از بانوانی که به علت تقطیع صحبت‌هایم آزرده شدند، از طرف آن رسانه‌ها عذرخواهی می‌کنم ولی معتقدم صورت مسئله‌ها را نباید پاک کرد.

همین سخنان باعث واکنش‌های تندتری به او شد از جمله:

صبح دوشنبه

محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی نیز صبح دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت: متأسفانه یکی از همکاران ما یک مطالبی را در خصوص بحث دختران مجرد بیان کردند که جمع همکاران خصوصاً خواهران بزرگوار اعتراضی به این آقا داشتند این نوع مسائل در رفتار و زبان یک مسئول رسمی پذیرفتنی نیست. خب خیلی ساده است، امروز ما چقدر داریم هزینه می‌کنیم در داخل کشور و کشورهای پیرامونی برای امنیت ملتمان؟! با ندانم کاری مسئولینی که نه تعهد دارند، نه تخصص دارند، نه وجدان کاری دارند یک مسائلی را مطرح می‌کنند که این هزینه‌های امنیتی ما حداقل دو برابر می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم
2022-06-30T10:03:44+04:30
مینا قاسمی‌زواره برای دومین‌بار به افغانستان رفته و مشاهدات خوبی از وضعیت زلزله‌زدگان و روند امدادرسانی هلال احمر ایران دارد. درباره وضعیت زلزله‌زدگان و توزی...

حلقه ازدواج‌مان را فروختیم تا رویایمان را بسازیم

حلقه ازدواج‌مان را فروختیم تا رویایمان را بسازیم
2022-06-28T09:10:45+04:30
زهیر و الهام؛ امروز پای صحبت‌های آنها نشسته‌ایم تا روایت جنگیدن و تلاش کردن‌شان را بشنویم از روزهایی که کرونا آمده بود تا فعالیت تازه‌شان را متوقف و رویاشان ...

آزمایش‌های سری ارتش آمریکا روی کنترل ذهن و سفر در زمان!

آزمایش‌های سری ارتش آمریکا روی کنترل ذهن و سفر در زمان!
2022-06-27T07:40:08+04:30
عده‌ای از اعضاء ارتش و مردم آمریکا عقیده دارند که ارتش این کشور در منتهی‌الیه شرقی «لانگ‌آیلند»، مجموعه آزمایش‌های محرمانه‌ای از جمله سفر در زمان، دورنوردی و...

خبرنگار دو شغله / روایت یک مادر خبرنگار

خبرنگار دو شغله / روایت یک مادر خبرنگار
2022-06-26T09:26:52+04:30
روایت مادران شاغل از شغل‌شان با روایتی که هر شخص دیگری از آن شغل دارد متفاوت است. در اولین روایت از مجموعه «روایت‌های مادرانه» مجله مهر سراغ عطیه همتی، یک ما...

بانوی مسلمان افغانستانی، سناتور پارلمان استرالیا

بانوی مسلمان افغانستانی، سناتور پارلمان استرالیا
2022-06-23T15:00:04+04:30
یک بانوی افغانستانی تبار که شهروند استرالیاست به پارلمان استرالیا راه یافت. اما نکته جالب این است که او اولین زن محجبه پارلمان است.

اولین هجرت از آیین شینتو به دین اسلام؛ کونیکو یامامورا

اولین هجرت از آیین شینتو به دین اسلام؛ کونیکو یامامورا
2022-06-20T15:53:23+04:30
باز هم قصه مظلومینی به نام «مادر شهید» در میان است. این بار مادری که زاده این دیار نبوده اما تا آخرین روزهای سلامتی‌اش در خدمت جانبازان و معلولین ایرانی بوده...

من، تنها زن آتش‌نشان آبادان، ۱۷ سال دارم

من، تنها زن آتش‌نشان آبادان، ۱۷ سال دارم
2022-06-19T09:06:52+04:30
شقایق سبتاوی از ۱۵ سالگی به صورت داوطلب کار آتش‌نشانی انجام می‌دهد و حالا همه آتش‌نشانان آبادان او را می‌شناسند. در حاشیه حادثه متروپل با او گفتگویی انجام دا...

بهانه عجیب راننده اتوبوسی که آمبولانس را پنچر کرد

بهانه عجیب راننده اتوبوسی که آمبولانس را پنچر کرد
2022-06-18T09:53:33+04:30
بازبینی تصاویر دوربین‌های مداربسته در حادثه مرگ دختر بچه ۲ساله که به‌دلیل پنچرشدن چرخ‌های آمبولانس و دیر رسیدن به بیمارستان جانش را از دست داده بود، به شناسا...

در متروپل یک اربعین کوچک را دیدم

در متروپل یک اربعین کوچک را دیدم
2022-06-16T10:06:42+04:30
با شیخ حسین سلامی، کاپیتان سابق صنعت نفت آبادان در حاشیه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان متروپل صحبت کردیم و حرف‌های جالبی درباره تغییر مسیر زندگی‌اش شنیدیم.

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟
2022-06-15T14:46:44+04:30
چند روزی است که فضای مجازی با محتواهای تولید شده با بازی سه نوجوان در اینستاگرام پر شده است. ماجرایی که اخیرا پلیس فتا نیز به آن ورود کرده است.

از سوناتا تا پراید/ نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم

از سوناتا تا پراید/ نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم
2022-06-15T09:20:02+04:30
«حسین سلامی» چهره جالب این روزهاست. او که روزگاری کاپیتان صنعت نفت آبادان بوده، حالا ملبس به لباس روحانیت است و انگار یک دنیا با سلامی قبل فرق کرده.

از سوناتا تا پراید / نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم

از سوناتا تا پراید / نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم
2022-06-15T09:06:45+04:30
«حسین سلامی» چهره جالب این روزهاست. او که روزگاری کاپیتان صنعت نفت آبادان بوده، حالا ملبس به لباس روحانیت است و انگار یک دنیا با سلامی قبل فرق کرده.

مافیای تکدی‌گری؛ مروج خشونت

مافیای تکدی‌گری؛ مروج خشونت
2022-06-14T08:53:20+04:30
مثال‌های ذکرشده در این گزارش از آزار و اذیت، باج‌گیری یا تله‌های فیزیکی کودکان‌کار برای رهگذران مواردی هستند که تا سال‌های پیش شمارشان اندک بود، حال اما زنگ ...

مردم ژاپن چطور کمترین زباله را تولید می‌کنند؟

مردم ژاپن چطور کمترین زباله را تولید می‌کنند؟
2022-06-13T09:54:37+04:30
در این مطلب به نکات جالبی درباره فرهنگ مصرف مردم ژاپن اشاره می‌شود؛ از استفاده طولانی‌مدت از وسائل خانگی تا تعمیر و نگهداری مناسب و تفکیک و کاهش زباله‌های خ...

احمدی‌نژاد پشیمان

احمدی‌نژاد پشیمان
2022-06-12T16:00:06+04:30
روزگاری ادعا می کرد آمده تا خود را سپر محافظت از ولی فقیه کند، امروزه تبدیل به عنصری شده که رفتار و گفتار قابل تامل و شبهه برانگیزی را علیه نظام به نمایش می ...

دفاع از شیعه با کیف انگلیسی

دفاع از شیعه با کیف انگلیسی
2022-06-12T14:40:03+04:30
روایت اسلام برای اقشار غیرمسلمان می تواند به بهترین شکل ممکن باعث شیفتگی و یا با بدترین شکل ممکن باعث تنفر آنان نسبت به «اسلام ناب» باشد. فرهیختگان از یک فیل...

رمزگشایی از صندوق امانات بانک‌ها

رمزگشایی از صندوق امانات بانک‌ها
2022-06-08T15:00:00+04:30
حالا که بحث سرقت از صندوق امانات بانک ملی داغ است بد نیست بررسی کنیم که واقعا رسالت و مسئولیت بانک‌ها در قبال این صندوق‌ها چیست؟

دختران بی‌خانمان به زندگی برمی‌گردند

دختران بی‌خانمان به زندگی برمی‌گردند
2022-06-08T10:06:46+04:30
«سرای مهر» و «سرای گوهر» مراکزی برای حمایت از دختران و زنان آسیب‌دیده از اعتیاد و کارتن‌خوابی هستند؛ بهشتی که فرشته‌ها را تربیت می‌کند. امروز پای روایت یکی ا...

دختران کارتن‌خواب به زندگی برمی‌گردند

دختران کارتن‌خواب به زندگی برمی‌گردند
2022-06-07T09:46:46+04:30
سرای مهر و سرای گوهر مراکزی برای حمایت از دختران و زنان آسیب‌دیده از اعتیاد و کارتن‌خواب هستند. بهشتی که فرشته‌ها را تربیت می‌کند. پای روایت اعضا و مدیران ای...

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در کشمیر

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در کشمیر
2022-06-06T13:53:20+04:30
آوازه عدالت و انسانیت امام خمینی در تمام کشورهای جهان به گوش رسیده است و 33 سال بعد از درگذشت این شخصیت تاثیرگذار، با برگزاری مراسمی، یاد ایشان را ارزشمند د...

روزنامه اطلاعات؛ از امروز بدون «سید»

روزنامه اطلاعات؛ از امروز بدون «سید»
2022-06-06T09:00:14+04:30
سیدمحمود دعایی، یار دیرین امام خمینی (ره) و سرپرست روزنامه اطلاعات درگذشت.

مردی که ۷ بار خانه‌اش را تخریب کرده‌اند

مردی که ۷ بار خانه‌اش را تخریب کرده‌اند
2022-06-05T13:06:39+04:30
حاتم ابو ریالة یک شهروند فلسطینی است که ۲۳ سال است در برابر تخریب پی در پی خانه‌اش توسط رژیم اشغالگر مقاومت می‌کند. خانه او تا به حال ۷ بار تخریب شده اما ارا...

روایتی از تنها خادم زنده امام / حاج ناظر تنها یک خواسته دارد

روایتی از تنها خادم زنده امام / حاج ناظر تنها یک خواسته دارد
2022-06-03T11:52:21+04:30
حاج ناظر ابراهیمی را می‌شناسید؟ خادم افغانستانی امام خمینی (ره) که سال‌هاست در گلشهرِ مشهد زندگی می‌کند و کسی از او خبری ندارد. او حالا تنها یک خواسته از مسئ...

نمایشگاه کتاب؛ «حیف شد که نیامدم؟» یا «خوب شد که نیامدم؟»

نمایشگاه کتاب؛ «حیف شد که نیامدم؟» یا «خوب شد که نیامدم؟»
2022-06-02T09:45:39+04:30
سالن کودک در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، یکی از بخش‌های پرمخاطب و پرمراجعه است و رفع نواقص این بخش برای استفاده هرچه بهتر کودکان و نوجوانان از این پتانسی...

بی‌بی‌سی راوی هغیغط!

بی‌بی‌سی راوی هغیغط!
2022-06-01T09:12:24+04:30
اکثر رسانه‌های غربی در پوشش اخبار حملات تروریستی که به مسلمانان می‌شود با نوع پوشش خبرهای حملاتی که به غیرمسلمانان می‌شود، نکاتی را مطرح می‌کنند و نکاتی دیگر...

از صف‌های طویل تا رد و بدل رشوه و صف‌فروشی

از صف‌های طویل تا رد و بدل رشوه و صف‌فروشی
2022-05-31T11:34:51+04:30
دولت رئیسی تصمیم درستی در نظام‌مند کردن مهاجرین فاقد مدرک گرفته و مدتی است این طرح در دفاتر پیشخوان دولت اجرایی شده است. اما مشکلات زیادی در اجرای طرح وجود د...

هزینه‌های میلیونی «رفع اشکال»

هزینه‌های میلیونی «رفع اشکال»
2022-05-31T10:01:31+04:30
خانواده‌ها، نگران افت تحصیلی دانش‌آموزان در دوران کرونا هستند؛ این اتفاق تغییراتی اساسی در قیمت‌های تدریس خصوصی ایجاد کرده است

موج مجازی علیه جایزه عنکبوتی

موج مجازی علیه جایزه عنکبوتی
2022-05-30T09:04:00+04:30
با تعلق جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره بین‌المللی فیلم کن به «زهرا امیرابراهیمی»، موج احساسات مردم در فضای مجازی در اعتراض به مفهوم توهین آمیز یک تصویر مو...

مردم همه پای کار متروپل هستند / به بلاگرها پول ندهید

مردم همه پای کار متروپل هستند / به بلاگرها پول ندهید
2022-05-29T13:10:43+04:30
درباره متروپل هرکسی از زاویه و با هدف خود حرف می‌زند. در این گزارش پای صحبت یکی از خبرنگاران محلی آبادان نشسته‌ایم که برایمان از حال و هوای مردمی کمک‌ها می‌گ...

هیولای وحشتناکی به نام «ته سیگار»!

هیولای وحشتناکی به نام «ته سیگار»!
2022-05-28T09:17:22+04:30
سیگاری هستید یا نه؟ فرقی نمی‌کند؛ همه باید این هیولای وحشتناک را بشناسند و برایش چاره‌جویی کنند. ته سیگار کوچک است اما با چندهزار سم مهلک می‌توان آن را «نابو...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)