میرنیوز

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟ 2022-06-15T14:46:44+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: چند روزی است در فضای مجازی حرف و نقل از نوجوان متخلف اینستاگرامی است. پسربچه ۱۳ ساله‌ای که با محتواهای نامتعارف، توانسته در عرض زمان کوتاهی بالغ بر ۵۰۰ هزار دنبال کننده در دو صفحه متفاوت و موازی جذب کند.

شرح واقعه

در این رابطه بد نیست به رشته استوری خانم «هدی محمدی» فعال رسانه که در صفحه اینستاگرام خود در تحلیل این واقعه نوشته است مروری داشته باشیم:

«-اول: من شریک هیچ جرمی نمی‌شوم پس آدرس پیج و حتی تصویر این سه تا بچه را در این سریال استوری نمایش نمی‌دهم. فقط روایت می‌کنم.

-دوم: حرف‌هایم بر مبنای حرف‌های قلبم هست پس در مورد تعریف کودک کار مجازی که قبلاً حرف زدیم نمی‌گویم.

-ماجرا چیست؟ چند روزیست که صفحه یک پسر بچه وایرال شده است. داستانی که دارد بازنمایی می‌شود این است که دو زن دارد و از خود او هم بزرگ‌تر است. محتوا؟ اروتیک. جنسی و.. چند سالش است؟ ۱۳ سال (البته این طور می‌گوید و ممکن است کمتر باشد.)

-ما با سه به اضافه یک معقوله اینجا با هم طرفیم: اول: کودک کار مجازی. دوم: کودک آزاری و سوم: کیدفلوئنسر. درباره اولی حرف زدیم پس سراغ دومی و سومی می‌رویم و تا «به اضافه یک» ه را بعداً بگویم.

-کیدفلوئنسرها بچه‌هایی هستند که از طریق انتشار تصویر و ویدیوشان درآمد کسب می‌کنند. در فضاهایی مثل تیک تاک، اینستاگرام و یوتیوب و به طور کلی شبکه‌های اجتماعی!

-این شبکه‌ها برای حفظ حقوق‌شان آمدند و یک سری قوانین گذاشتند. مثلاً اینستاگرام و یوتیوب برای یوزرهای‌شان محدوده محدودیت سنی گذاشتند. یعنی شما برای این که کاربر این سایت‌ها باشید باید بالای سیزده سال باشید. صفحه کاربران بالای سیزده سال هم باید توسط والدین‌شون اداره شود.

-اگر کودکی کم‌تر از ۱۳ سال داشته باشد و کاربرها گزارش زیر ۱۳ سال بدهند، صفحه‌ش محدود و مسدود می‌شود. قانون سن یوتیوب و اینستاگرام خیلی سختگیرانه است. صفحه این بچه هم مشخصاً با هدف کیدفلوئنسر تشکیل شده. چرا؟

-یک جمله را در بیوی صفحه گذاشته‌اند. جمله انگلیسی با این معنی: «این صفحه به وسیله والدین مدیریت می‌شود.» در واقع خواستند اگر مخاطب به اینستاگرام گزارش داد، قوانین را نقض نکرده باشند و پیج مسدود نشود. دقیقاً همین می‌شود که ما می‌گوئیم با کودک آزاری طرف هستیم. چرا؟ چون خانواده پشت ماجراست و دارد این صفحه را مدیریت می‌کند.

-از این‌جا به بعد را قشنگ گوش کن!

-اولین پست صفحه (که قابل دیدن است) برای ژانویه ۲۰۲۲ است! و الان چقدر دنبال کننده دارد؟ ۹۱ هزارتا و از همان پست اول فضا ازدواجی است. اول یک دختر. اخیراً هم دو نفر دیگر! که با اولی فرق دارند. در چند ماه؟ کمتر از ۶ ماه.

-اون «به اضافه یک» ه چه بود که گفتم؟ چیزی است که والدین این بچه شناسایی کردند. در واقع مخاطب شناسی کردند. ذائقه چرک مخاطب اینستاگرام را فهمیدند و شروع به تولید کردند. آزمون و خطا. آزمون و خطا. تا رسیدند به بچه دو زنه!!

-یک ایده کم ریسک که امتحانش را در فضای مجازی افراد دیگری پس دادند.

-سلیقه اروتیک پسند، فضولی غیرقابل کنترل، میل به حاشیه، میل به دید زدن زندگی بقیه و ترغیب کنجکاوی و… این والدین دست به دامن هر چیزی که از مخاطب اینستاگرام می‌شناختند، شدند تا این صفحه و کار بچه دیده شود.

-و تبریک باید گفت به آن‌ها! موفق شدند. چون خود من تا الآن ۱۰ اسلاید درباره کار آنها نوشتم. اما چند نکته دیگر:

۱- تا ذائقه مخاطب اصلاح نشود، اینستاگرام عرصه جولان همین آدم هاست.

۲-و قتی می‌خواهید در مورد رسانه حرف تخصصی بزنید یا از واژه‌های تخصصی استفاده با کمی خلاقیت استفاده کنید. «کودک هرزگی» چیه؟ این بچه مورد آزاره و این برچسب‌زنی اصلاً نتیجه خوبی ندارد.

۳- اصلاح ذائقه مخاطب را از ذائقه خودمان باید شروع کنیم.»

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

واکنش فعالین فرهنگی

واکنش‌های مختلفی با قالب متفاوت و مفهوم یکسان در فضاهای مختلف ارائه شد. «فاطمه محمدی» دکترای جامعه شناسی و مجری تلویزیون هم در صفحه خود این طور نوشت:

«عصر حاضر عصر مطبوعات، رسانه‌های گروهی و ارتباطات است. دنیای کنونی ما عصر تاخت و تاز وسایل ارتباط جمعی ازجمله رادیو، تلویزیون، ماهواره، تلفن همراه، شبکه‌های مجازی و اینترنت است. جوان امروز دیگر محدودیت‌های گذشته را ندارد. هر لحظه در هر کجا که باشد می‌تواند با هر نقطه‌ای از جهان که بخواهد ارتباط برقرار کند. ورود به دنیای مجازی و یا به عبارت بهتر زندگی در محیط‌های مجازی امری بدیهی به شمار می‌رود و از شاخصه‌های مهم رسانه‌های پست مدرن این است که به راحتی در اختیار افراد با سبک‌ها و هنجارهای مختلف اجتماعی قرار گرفته و این امر به مرور میزان کنترل خانواده‌ها و مدارس بر آموخته‌های نسل جدید و نیز کیفیت و جهت گیری های آموزشی و تربیت جنسی خانواده‌ها، مدارس و جامعه را متأثر ساخته است. در حال حاضر ما ساکن دهکده جهانی مجازی هستیم که هدفمند در پی قبح شکنی و حیازدایی در قشرها و طبقات مختلف جامعه است و متأسفانه در ایران این مسیر به سرعت نور در حال طی شدن است! کمتر از دوهفته است که این سه نوجوان شروع به تولید محتواهای سخیف و مستهجن در بستر مجازی کرده و با رشد قارچ گونه تعداد کثیری مخاطب را جهت کسب درآمد در صفحه‌های مختلف جذب کرده اند! من اطلاعات دقیقی از خانوادی این نوجوانان ندارم اما معتقدم باید از نهادهای مربوطه مثل قوه قضائیه جهت ورود هر چه سریع‌تر و رسیدگی به اوضاع نگران کننده این سه کودک کار مطالبه جدی کرد! دو خواهر و یک پسر بچه!!اینجا صرفاً بحث مبانی آسیب شناسی و مشکلات روانی این نوحوانان نیست بلکه هدف اصلی اینگونه محتواها مبانی اعتقادی و دینی نظام اسلامی است! عدم رعایت قوانین شرعی، عدم رعایت قانون اساسی، اشاعه فحشاء و کسب در آمد نامتعارف، هنجار شکنی و تظاهر به عمل حرام و...
این نوجوانان نیاز اساسی به بازپروری و دورهای روانکاوی تخصصی دارند!!کاش مقابل این رفتارها سکوت نکنیم! آسیب این سبک زندگی دامن تمام خانواده‌ها را دیر یا زود خواهد گرفت...
تکمله؛

۱. دلواپسان بزرگوار این ویدئو در پیج عمومی خود این نوجوانان و هزار صفحه‌ی دیگه انتشار داده شده بنده صرفاً جهت پرداخت به اصل موضوع بارگذاری کردم!
۲. در کشور همه چیز گرون شده و مردم تحت فشار معیشتی هستند خدا میدونه منم در جریانم ولی در گرانی‌ها هیچ گونه دخالتی نداشتم!
فقط بدونیم، مباحث فرهنگی اجتماعی گاهی مهم‌تر و کشنده‌تر از مبانی اقتصادیه! پدر و مادرهای عزیز و محترم سکوت جایز نیست.

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

ورود پلیس فتا

اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد و موج اعتراضات و گزارش‌های مردم و مخاطبین فضای مجازی هم به اینستاگرام و بالاخص به پلیس فتا دیده شد.

در بخشی از گزارش روز سه‌شنبه ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱ خبرگزاری تسنیم آمده: «فعالیت روزانه و سطح فیلم‌های تولیدشده در صفحه منتسب به این پسربچه، سوالات و ابهاماتی متعدد و جدی را ایجاد کرده بود تا اینکه درز برخی اطلاعات و تصاویر از "پشت‌صحنه" ضبط و تولید محتوای خاص این صفحه، به‌روشنی بر گمانه فوق تأکید گذاشت که یک تیم حرفه‌ای با برنامه‌ریزی قبلی برای تولید این پست‌های خاص با هزینه‌کردهای سنگین مالی در عقبه این صفحه حضور دارد و این کودکان تنها مجریان دیدگاه‌های آن‌ها هستند.

در رابطه با پرونده مذکور با سرهنگ رامین پاشایی؛ معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتای انتظامی کشور گفت‌وگو کردیم؛ وی با تأکید بر اینکه در بسیاری از این صفحات، کودکان تنها بازیگر بوده و نقش‌گردان اصلی و بازیگردان پشت صحنه، افراد دیگر یا خانواده این کودکان هستند، گفت: برای افراد دخیل در این موضوع، پرونده قضائی تشکیل شد اما چون در حوزه کودک و نوجوان برخورد می‌کنیم، نوع برخورد ما متفاوت است.

وی تصریح کرد: دو دختر خانمی که در این کلیپ‌ها فعالیت داشتند، احضار شدند و تفهیم اتهام شدند و توسط مرجع قضائی برای آن قرار مجرمیت صادر شد.

این مقام انتظامی تأکید کرد: اقدام قضائی پلیس فتا علیه فردی که صفحه اصلی اینستاگرامی در این پرونده در اختیار وی قرار داشت، در حال انجام شدن است و ان‌شاءالله به‌زودی نتیجه آن اعلام می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!

چگونه یک روز از خواب بیدار شویم و به یک زبان دیگر حرف بزنیم؟!
2023-01-27T15:41:39+03:30
علم بشر در قرن ۲۱ ام هم هنوز به کشف بسیاری از امراض اشراف ندارد، چه رسد به درمان آنها. «سندروم لهجه خارجی» یکی از بیماری‌هایی است که با قدمت بیش از ۱۰۰ سال ا...

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟

بازی‌های رایانه‌ای چگونه با ما بازی می‌کنند؟
2023-01-25T10:37:09+03:30
دنیای بازی های رایانه ای هر روز سخت و پیچیده تر از دیروز در حال پیشرفت است. این که در این دنیا چگونه وارد بازی ناسالم نشویم موضوعی جالب و مورد بررسی است که ر...

بورکینافاسو و توهم ذهن‌های استعمارزده

بورکینافاسو و توهم ذهن‌های استعمارزده
2023-01-23T09:14:49+03:30
کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار در تهران برگزار شد که پس از آن موجی از انتقادها از سوی عده‌ای به این برنامه روانه شد. اما در این میان، برخی انتقادها ردی از ت...

چرا در دومین کشور دارای منابع گاز دنیا مشکل گاز داریم؟

چرا در دومین کشور دارای منابع گاز دنیا مشکل گاز داریم؟
2023-01-18T09:37:51+03:30
در این گزارش ضمن بررسی و مقایسه الگوهای مصرف انرژی در ایران و کشورهای مختلف، به این مسئله پرداخته‌ایم که چرا در کشورمان، با وجود ذخایر گازی فراوان، با مشکل گ...

تاریخ مصرف اخراجی‌ها گذشته

تاریخ مصرف اخراجی‌ها گذشته
2023-01-16T12:17:49+03:30
در سالروز فرار محمدرضا پهلوی بررسی کردیم: اپوزیسیون ایران که فردی مثل فرزند بی‌کار شاه در آن است و با هم دعوا می‌کنند مهم هستند یا خطای حکمرانی ما؟

۴۳ سال در آرزوی براندازی

۴۳ سال در آرزوی براندازی
2023-01-11T09:21:30+03:30
۴۳ سال است که «براندازی» یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی بوده است، مسئله‌ای که رهبر انقلاب نیز در دیدار با مردم قم به تشریح آن پرداخ...

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد
2023-01-09T13:53:28+03:30
«دختران آفتاب» گروهی دخترانه و زنانه است که با دختران کم‌حجاب و بی‌حجاب ارتباط می‌گیرد و با خوش‌رویی و صمیمیت آنها را دعوت به حجاب می‌کند.

یکی روی کاغذ نوشته‌ بود: ما داریم سقوط می‌کنیم، یا حسین...

یکی روی کاغذ نوشته‌ بود: ما داریم سقوط می‌کنیم، یا حسین...
2023-01-08T15:35:42+03:30
۱۸ دی‌ماه سالگرد واقعه‌ای است که سنگینی داغش هنوز روی سینه‌مان احساس می‌شود. در این گزارش پای روایت عارف فتحی، عکاس اعزامی خبرگزاری مهر به محل حادثه سقوط هوا...

اینجا گلزار شهدای کرمان؛ جایی برای سوزن انداختن نیست

اینجا گلزار شهدای کرمان؛ جایی برای سوزن انداختن نیست
2023-01-05T18:27:07+03:30
امسال اولین سالی است که سالگرد حاج قاسم پس از کرونا برگزار می‌شود، بنابراین هم جمعیت زائران خیره‌کننده است، هم برنامه‌ریزی‌ها در خور این جمعیت نیست. مجله مهر...

لشگر حسینیون؛ بذری که حاج قاسم در دل شیعیان آذربایجان کاشت

لشگر حسینیون؛ بذری که حاج قاسم در دل شیعیان آذربایجان کاشت
2023-01-04T13:53:48+03:30
از نقش حاج قاسم عزیز در سوریه و عراق و لبنان زیاد شنیده‌ایم و گفته‌اند، اما درباره آذربایجان چه؟ امروز پای حرف جوانان شیعه آذربایجانی نشسته‌ایم که تربیت‌شده ...

هشتادی‌ها / نسل جدید زندگی را چگونه می‌بینید؟

هشتادی‌ها / نسل جدید زندگی را چگونه می‌بینید؟
2023-01-02T10:18:11+03:30
در این گزارش با چند نوجوان دهه هشتادی همراه شده‌ایم که دغدغه‌ها و نوع نگاه‌شان به دنیای پیرامون‌شان را روایت کنیم.

مهمانی شهدای گمنام در خیابان‌های تهران

مهمانی شهدای گمنام در خیابان‌های تهران
2022-12-27T15:38:12+03:30
فکرش را هم نمی‌کردیم فاطمه امسال‌مان اینطوری رقم بخورد. در روزهایی که همه نیاز به کمی تلنگر داشتیم، ۲۰۰ شهید گمنام از راه برسند تا راه را نشان‌مان بدهند.

کریسمس در یک نگاه

کریسمس در یک نگاه
2022-12-25T13:11:32+03:30
جشن کریسمس چیست و چه ریشه‌ها و زمینه‌هایی دارد؟ مجله مهر به صورت مختصر به کریسمس و ریشه‌های تاریخی این جشن پرداخته است.

شب یلدا یعنی دور هم مشکلات را حل می‌کنیم

شب یلدا یعنی دور هم مشکلات را حل می‌کنیم
2022-12-24T03:45:59+03:30
با علی‌محمد مودب درباره شعر، ادبیات، شب یلدا و داشته‌های فرهنگی ایران صحبت کردیم. نکاتی در این گفتگو طرح شد که بی مناسبت با مسائل جاری کشورمان نیست.

تجربه‌های خبرنگاری از جام جهانی

تجربه‌های خبرنگاری از جام جهانی
2022-12-19T12:51:26+03:30
با اتمام جام جهانی ۲۰۲۲ با مهدی مرتضویان، خبرنگار اعزامی خبرگزاری مهر به قطر گفت و گو کرده‌ایم و پای تجربیاتش از حاشیه این رقابت‌ها نشسته‌ایم.

اسم این قانون «قانون ضایع کردن حقوق زن ایرانی» است!

اسم این قانون «قانون ضایع کردن حقوق زن ایرانی» است!
2022-12-18T09:38:13+03:30
قانونی که بنا بود به زندگی بسیاری سر و سامان دهد و نگرانیهای آنها را حل کند، حالا تبدیل به نگرانی بزرگ آنها شده است: «اگر به من شناسنامه ندهند چکار کنم؟!». ا...

مرغی که ۱۸ ماه بدون سر زنده ماند

مرغی که ۱۸ ماه بدون سر زنده ماند
2022-12-17T14:38:05+03:30
حتما شما هم از شنیدن این خبر متعجب شده‌اید. اینکه چطور یک مرغ با وجود اینکه سرش را بریده‌اند ۱۸ ماه زنده مانده است. این گزارش عجیب اما واقعی را بخوانید!

وقتی که با لباس و اسب تعزیه و نذورات مردم رفتم مواد خریدم!

وقتی که با لباس و اسب تعزیه و نذورات مردم رفتم مواد خریدم!
2022-12-14T10:51:26+03:30
علیرضا سیاهی داستان جالبی دارد. هم نگاهش به اعتیاد، هم تجربیاتی که داشته و هم این روزها که درحال خدمت به بی‌خانمان‌ها و معتادان است، قصه او را جذاب کرده است.

دیزنی باخت، چون هم‌جنس‌باز شد!

دیزنی باخت، چون هم‌جنس‌باز شد!
2022-12-11T18:45:27+03:30
انیمیشن «دنیای عجیب» دیزنی در گیشه شکست خورد. درست مانند انیمیشن «سال نوری» که در آن هم وجود کاراکترهای همجنس‌باز به چشم می‌خورد.

برندهایی برای تبلیغ دین

برندهایی برای تبلیغ دین
2022-12-11T18:45:26+03:30
بسیاری از شرکت‌کنندگان در برنامه‌های جام‌جهانی 2022 قطر زمانی که با قوانین اسلام که در زندگی ساکنان دوحه قرار دارد، مواجه شدند تعجب کردند. اما آیا صحبت شفاف ...

به همت این زن، هیچ زباله‌ای در کرمانشاه دفن نمی‌شود!

به همت این زن، هیچ زباله‌ای در کرمانشاه دفن نمی‌شود!
2022-12-11T18:45:26+03:30
هایده شیرزادی، فعال محیط زیست اهل کرمانشاه، دست به کاری زده کارستان! تا وقتی با خود او گفتگو نکردم باورم نمی‌شد که او توانسته ۱۰۰درصد زباله کرمانشاه را بازیا...

رستم قاسمی که بود؟/ از میدان دفاع مقدس تا جنگ اقتصادی

رستم قاسمی که بود؟/ از میدان دفاع مقدس تا جنگ اقتصادی
2022-12-11T18:45:26+03:30
عموما رستم قاسمی را به دوران ریاست او در وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی می‌شناسند. اما او که بود و چه مسئولیت‌هایی داشت؟

ما تازه بعد باختن آغاز می‌شویم

ما تازه بعد باختن آغاز می‌شویم
2022-12-01T10:18:07+03:30
فکر کنید قبل از بازی است که دارم می‌پرسم: «اگر ایران ببازد چه کار می‌کنید؟». من؟ من اگر ایران ببازد، پاچه‌ها را ور می‌کشم، آستین‌ها را بالا می‌زنم و برای ای...

تاریخ رشادت را نخوانده‌ایم

تاریخ رشادت را نخوانده‌ایم
2022-11-28T12:11:28+03:30
رهبری در دیدار اخیر، اسامی را نام می‌برند و از بسیجیان می‌خواهند که در مورد آنها مطالعه کنند. در گزارش امروز به سراغ کتاب‌هایی رفته‌ایم که درمورد این افراد ن...

تیم آمریکا ۱۱ نفر است اما شما ۸۰ میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم

تیم آمریکا ۱۱ نفر است اما شما ۸۰ میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم
2022-11-26T15:24:47+03:30
برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز در دیدارهای جام جهانی، جان تازه‌ای به ایرانی‌ها و تمام هواداران این تیم داده است. اقدام دانش‌آموزان یک مدرسه برای هواداری ...

تیم آمریکا 11 نفر است اما شما 80 میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم

تیم آمریکا 11 نفر است اما شما 80 میلیون نفر/ بجنگ برای شادی مردم
2022-11-26T14:58:06+03:30
برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز در دیدارهای جام جهانی، جان تازه‌ای به ایرانی‌ها و تمام هواداران این تیم داده است. اقدام دانش‌آموزان یک مدرسه برای هواداری ...

شبی که مردم خوشحال بودند و رسانه‌های ضدایرانی نه!

شبی که مردم خوشحال بودند و رسانه‌های ضدایرانی نه!
2022-11-26T14:58:06+03:30
دیشب هم در حافظه تاریخی مردم ما ثبت شد. شبی که تمام خیابان‌های کشور غرق در شور و نشاط و خوشحالی بود، اما رسانه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی عزا گرفتند. چرا این رس...

پدر مهاجر، مادر ایرانی؛ معضلی به نام شناسنامه فرزند!

پدر مهاجر، مادر ایرانی؛ معضلی به نام شناسنامه فرزند!
2022-11-23T14:24:49+03:30
وقتی حرف از ایجاد سازمان ملی مهاجرت شد، بسیاری از مهاجران و فعالان این حوزه خوشحال شدند که بالأخره قرار است اتفاق مثبتی بیفتد. اما حالا این طرح با انتقادات ز...

شهید مجید پازوکی؛ نام‌آشنای غریب

شهید مجید پازوکی؛ نام‌آشنای غریب
2022-11-20T13:48:26+03:30
مادر شهید مجید پازوکی به فرزند شهیدش پیوست و روز جمعه به خاک سپرده شد. در این گزارش ضمن روایت مراسم ایشان نگاهی به زندگی فرزند شهیدشان داشته‌ایم.

چند ساعت همراه یگان امنیتی/ تو این‌وری هستی یا آن‌وری؟!

چند ساعت همراه یگان امنیتی/ تو این‌وری هستی یا آن‌وری؟!
2022-11-17T15:32:17+03:30
این روزها جو شهر تهران و اغلب شهرهای کشور امنیتی‌تر از روزهای عادی است. در یکی از شلوغ‌ترین روزها، چند ساعت با یگان امنیتی سپاه پاسداران همراه شدیم، سوال پرس...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)