میرنیوز

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟ 2022-06-15T14:46:44+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: چند روزی است در فضای مجازی حرف و نقل از نوجوان متخلف اینستاگرامی است. پسربچه ۱۳ ساله‌ای که با محتواهای نامتعارف، توانسته در عرض زمان کوتاهی بالغ بر ۵۰۰ هزار دنبال کننده در دو صفحه متفاوت و موازی جذب کند.

شرح واقعه

در این رابطه بد نیست به رشته استوری خانم «هدی محمدی» فعال رسانه که در صفحه اینستاگرام خود در تحلیل این واقعه نوشته است مروری داشته باشیم:

«-اول: من شریک هیچ جرمی نمی‌شوم پس آدرس پیج و حتی تصویر این سه تا بچه را در این سریال استوری نمایش نمی‌دهم. فقط روایت می‌کنم.

-دوم: حرف‌هایم بر مبنای حرف‌های قلبم هست پس در مورد تعریف کودک کار مجازی که قبلاً حرف زدیم نمی‌گویم.

-ماجرا چیست؟ چند روزیست که صفحه یک پسر بچه وایرال شده است. داستانی که دارد بازنمایی می‌شود این است که دو زن دارد و از خود او هم بزرگ‌تر است. محتوا؟ اروتیک. جنسی و.. چند سالش است؟ ۱۳ سال (البته این طور می‌گوید و ممکن است کمتر باشد.)

-ما با سه به اضافه یک معقوله اینجا با هم طرفیم: اول: کودک کار مجازی. دوم: کودک آزاری و سوم: کیدفلوئنسر. درباره اولی حرف زدیم پس سراغ دومی و سومی می‌رویم و تا «به اضافه یک» ه را بعداً بگویم.

-کیدفلوئنسرها بچه‌هایی هستند که از طریق انتشار تصویر و ویدیوشان درآمد کسب می‌کنند. در فضاهایی مثل تیک تاک، اینستاگرام و یوتیوب و به طور کلی شبکه‌های اجتماعی!

-این شبکه‌ها برای حفظ حقوق‌شان آمدند و یک سری قوانین گذاشتند. مثلاً اینستاگرام و یوتیوب برای یوزرهای‌شان محدوده محدودیت سنی گذاشتند. یعنی شما برای این که کاربر این سایت‌ها باشید باید بالای سیزده سال باشید. صفحه کاربران بالای سیزده سال هم باید توسط والدین‌شون اداره شود.

-اگر کودکی کم‌تر از ۱۳ سال داشته باشد و کاربرها گزارش زیر ۱۳ سال بدهند، صفحه‌ش محدود و مسدود می‌شود. قانون سن یوتیوب و اینستاگرام خیلی سختگیرانه است. صفحه این بچه هم مشخصاً با هدف کیدفلوئنسر تشکیل شده. چرا؟

-یک جمله را در بیوی صفحه گذاشته‌اند. جمله انگلیسی با این معنی: «این صفحه به وسیله والدین مدیریت می‌شود.» در واقع خواستند اگر مخاطب به اینستاگرام گزارش داد، قوانین را نقض نکرده باشند و پیج مسدود نشود. دقیقاً همین می‌شود که ما می‌گوئیم با کودک آزاری طرف هستیم. چرا؟ چون خانواده پشت ماجراست و دارد این صفحه را مدیریت می‌کند.

-از این‌جا به بعد را قشنگ گوش کن!

-اولین پست صفحه (که قابل دیدن است) برای ژانویه ۲۰۲۲ است! و الان چقدر دنبال کننده دارد؟ ۹۱ هزارتا و از همان پست اول فضا ازدواجی است. اول یک دختر. اخیراً هم دو نفر دیگر! که با اولی فرق دارند. در چند ماه؟ کمتر از ۶ ماه.

-اون «به اضافه یک» ه چه بود که گفتم؟ چیزی است که والدین این بچه شناسایی کردند. در واقع مخاطب شناسی کردند. ذائقه چرک مخاطب اینستاگرام را فهمیدند و شروع به تولید کردند. آزمون و خطا. آزمون و خطا. تا رسیدند به بچه دو زنه!!

-یک ایده کم ریسک که امتحانش را در فضای مجازی افراد دیگری پس دادند.

-سلیقه اروتیک پسند، فضولی غیرقابل کنترل، میل به حاشیه، میل به دید زدن زندگی بقیه و ترغیب کنجکاوی و… این والدین دست به دامن هر چیزی که از مخاطب اینستاگرام می‌شناختند، شدند تا این صفحه و کار بچه دیده شود.

-و تبریک باید گفت به آن‌ها! موفق شدند. چون خود من تا الآن ۱۰ اسلاید درباره کار آنها نوشتم. اما چند نکته دیگر:

۱- تا ذائقه مخاطب اصلاح نشود، اینستاگرام عرصه جولان همین آدم هاست.

۲-و قتی می‌خواهید در مورد رسانه حرف تخصصی بزنید یا از واژه‌های تخصصی استفاده با کمی خلاقیت استفاده کنید. «کودک هرزگی» چیه؟ این بچه مورد آزاره و این برچسب‌زنی اصلاً نتیجه خوبی ندارد.

۳- اصلاح ذائقه مخاطب را از ذائقه خودمان باید شروع کنیم.»

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

واکنش فعالین فرهنگی

واکنش‌های مختلفی با قالب متفاوت و مفهوم یکسان در فضاهای مختلف ارائه شد. «فاطمه محمدی» دکترای جامعه شناسی و مجری تلویزیون هم در صفحه خود این طور نوشت:

«عصر حاضر عصر مطبوعات، رسانه‌های گروهی و ارتباطات است. دنیای کنونی ما عصر تاخت و تاز وسایل ارتباط جمعی ازجمله رادیو، تلویزیون، ماهواره، تلفن همراه، شبکه‌های مجازی و اینترنت است. جوان امروز دیگر محدودیت‌های گذشته را ندارد. هر لحظه در هر کجا که باشد می‌تواند با هر نقطه‌ای از جهان که بخواهد ارتباط برقرار کند. ورود به دنیای مجازی و یا به عبارت بهتر زندگی در محیط‌های مجازی امری بدیهی به شمار می‌رود و از شاخصه‌های مهم رسانه‌های پست مدرن این است که به راحتی در اختیار افراد با سبک‌ها و هنجارهای مختلف اجتماعی قرار گرفته و این امر به مرور میزان کنترل خانواده‌ها و مدارس بر آموخته‌های نسل جدید و نیز کیفیت و جهت گیری های آموزشی و تربیت جنسی خانواده‌ها، مدارس و جامعه را متأثر ساخته است. در حال حاضر ما ساکن دهکده جهانی مجازی هستیم که هدفمند در پی قبح شکنی و حیازدایی در قشرها و طبقات مختلف جامعه است و متأسفانه در ایران این مسیر به سرعت نور در حال طی شدن است! کمتر از دوهفته است که این سه نوجوان شروع به تولید محتواهای سخیف و مستهجن در بستر مجازی کرده و با رشد قارچ گونه تعداد کثیری مخاطب را جهت کسب درآمد در صفحه‌های مختلف جذب کرده اند! من اطلاعات دقیقی از خانوادی این نوجوانان ندارم اما معتقدم باید از نهادهای مربوطه مثل قوه قضائیه جهت ورود هر چه سریع‌تر و رسیدگی به اوضاع نگران کننده این سه کودک کار مطالبه جدی کرد! دو خواهر و یک پسر بچه!!اینجا صرفاً بحث مبانی آسیب شناسی و مشکلات روانی این نوحوانان نیست بلکه هدف اصلی اینگونه محتواها مبانی اعتقادی و دینی نظام اسلامی است! عدم رعایت قوانین شرعی، عدم رعایت قانون اساسی، اشاعه فحشاء و کسب در آمد نامتعارف، هنجار شکنی و تظاهر به عمل حرام و...
این نوجوانان نیاز اساسی به بازپروری و دورهای روانکاوی تخصصی دارند!!کاش مقابل این رفتارها سکوت نکنیم! آسیب این سبک زندگی دامن تمام خانواده‌ها را دیر یا زود خواهد گرفت...
تکمله؛

۱. دلواپسان بزرگوار این ویدئو در پیج عمومی خود این نوجوانان و هزار صفحه‌ی دیگه انتشار داده شده بنده صرفاً جهت پرداخت به اصل موضوع بارگذاری کردم!
۲. در کشور همه چیز گرون شده و مردم تحت فشار معیشتی هستند خدا میدونه منم در جریانم ولی در گرانی‌ها هیچ گونه دخالتی نداشتم!
فقط بدونیم، مباحث فرهنگی اجتماعی گاهی مهم‌تر و کشنده‌تر از مبانی اقتصادیه! پدر و مادرهای عزیز و محترم سکوت جایز نیست.

آیا نوجوان پرحاشیه اینستاگرام مجرم است؟

ورود پلیس فتا

اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد و موج اعتراضات و گزارش‌های مردم و مخاطبین فضای مجازی هم به اینستاگرام و بالاخص به پلیس فتا دیده شد.

در بخشی از گزارش روز سه‌شنبه ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱ خبرگزاری تسنیم آمده: «فعالیت روزانه و سطح فیلم‌های تولیدشده در صفحه منتسب به این پسربچه، سوالات و ابهاماتی متعدد و جدی را ایجاد کرده بود تا اینکه درز برخی اطلاعات و تصاویر از "پشت‌صحنه" ضبط و تولید محتوای خاص این صفحه، به‌روشنی بر گمانه فوق تأکید گذاشت که یک تیم حرفه‌ای با برنامه‌ریزی قبلی برای تولید این پست‌های خاص با هزینه‌کردهای سنگین مالی در عقبه این صفحه حضور دارد و این کودکان تنها مجریان دیدگاه‌های آن‌ها هستند.

در رابطه با پرونده مذکور با سرهنگ رامین پاشایی؛ معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتای انتظامی کشور گفت‌وگو کردیم؛ وی با تأکید بر اینکه در بسیاری از این صفحات، کودکان تنها بازیگر بوده و نقش‌گردان اصلی و بازیگردان پشت صحنه، افراد دیگر یا خانواده این کودکان هستند، گفت: برای افراد دخیل در این موضوع، پرونده قضائی تشکیل شد اما چون در حوزه کودک و نوجوان برخورد می‌کنیم، نوع برخورد ما متفاوت است.

وی تصریح کرد: دو دختر خانمی که در این کلیپ‌ها فعالیت داشتند، احضار شدند و تفهیم اتهام شدند و توسط مرجع قضائی برای آن قرار مجرمیت صادر شد.

این مقام انتظامی تأکید کرد: اقدام قضائی پلیس فتا علیه فردی که صفحه اصلی اینستاگرامی در این پرونده در اختیار وی قرار داشت، در حال انجام شدن است و ان‌شاءالله به‌زودی نتیجه آن اعلام می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم
2022-06-30T10:03:44+04:30
مینا قاسمی‌زواره برای دومین‌بار به افغانستان رفته و مشاهدات خوبی از وضعیت زلزله‌زدگان و روند امدادرسانی هلال احمر ایران دارد. درباره وضعیت زلزله‌زدگان و توزی...

حلقه ازدواج‌مان را فروختیم تا رویایمان را بسازیم

حلقه ازدواج‌مان را فروختیم تا رویایمان را بسازیم
2022-06-28T09:10:45+04:30
زهیر و الهام؛ امروز پای صحبت‌های آنها نشسته‌ایم تا روایت جنگیدن و تلاش کردن‌شان را بشنویم از روزهایی که کرونا آمده بود تا فعالیت تازه‌شان را متوقف و رویاشان ...

آزمایش‌های سری ارتش آمریکا روی کنترل ذهن و سفر در زمان!

آزمایش‌های سری ارتش آمریکا روی کنترل ذهن و سفر در زمان!
2022-06-27T07:40:08+04:30
عده‌ای از اعضاء ارتش و مردم آمریکا عقیده دارند که ارتش این کشور در منتهی‌الیه شرقی «لانگ‌آیلند»، مجموعه آزمایش‌های محرمانه‌ای از جمله سفر در زمان، دورنوردی و...

خبرنگار دو شغله / روایت یک مادر خبرنگار

خبرنگار دو شغله / روایت یک مادر خبرنگار
2022-06-26T09:26:52+04:30
روایت مادران شاغل از شغل‌شان با روایتی که هر شخص دیگری از آن شغل دارد متفاوت است. در اولین روایت از مجموعه «روایت‌های مادرانه» مجله مهر سراغ عطیه همتی، یک ما...

بانوی مسلمان افغانستانی، سناتور پارلمان استرالیا

بانوی مسلمان افغانستانی، سناتور پارلمان استرالیا
2022-06-23T15:00:04+04:30
یک بانوی افغانستانی تبار که شهروند استرالیاست به پارلمان استرالیا راه یافت. اما نکته جالب این است که او اولین زن محجبه پارلمان است.

اولین هجرت از آیین شینتو به دین اسلام؛ کونیکو یامامورا

اولین هجرت از آیین شینتو به دین اسلام؛ کونیکو یامامورا
2022-06-20T15:53:23+04:30
باز هم قصه مظلومینی به نام «مادر شهید» در میان است. این بار مادری که زاده این دیار نبوده اما تا آخرین روزهای سلامتی‌اش در خدمت جانبازان و معلولین ایرانی بوده...

واردات داماد و ازدواج بین‌المللی/حواشی اظهارات نماینده اصفهان

واردات داماد و ازدواج بین‌المللی/حواشی اظهارات نماینده اصفهان
2022-06-20T09:13:23+04:30
با انتشار گزارشی از سخنان یکی از نمایندگان مجلس چند روزی است که بحث ازدواج بین‌المللی نقل محافل مجازی و حضوری شده است. در این گزارش به بررسی برخی از حواشی و ...

من، تنها زن آتش‌نشان آبادان، ۱۷ سال دارم

من، تنها زن آتش‌نشان آبادان، ۱۷ سال دارم
2022-06-19T09:06:52+04:30
شقایق سبتاوی از ۱۵ سالگی به صورت داوطلب کار آتش‌نشانی انجام می‌دهد و حالا همه آتش‌نشانان آبادان او را می‌شناسند. در حاشیه حادثه متروپل با او گفتگویی انجام دا...

بهانه عجیب راننده اتوبوسی که آمبولانس را پنچر کرد

بهانه عجیب راننده اتوبوسی که آمبولانس را پنچر کرد
2022-06-18T09:53:33+04:30
بازبینی تصاویر دوربین‌های مداربسته در حادثه مرگ دختر بچه ۲ساله که به‌دلیل پنچرشدن چرخ‌های آمبولانس و دیر رسیدن به بیمارستان جانش را از دست داده بود، به شناسا...

در متروپل یک اربعین کوچک را دیدم

در متروپل یک اربعین کوچک را دیدم
2022-06-16T10:06:42+04:30
با شیخ حسین سلامی، کاپیتان سابق صنعت نفت آبادان در حاشیه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان متروپل صحبت کردیم و حرف‌های جالبی درباره تغییر مسیر زندگی‌اش شنیدیم.

از سوناتا تا پراید/ نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم

از سوناتا تا پراید/ نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم
2022-06-15T09:20:02+04:30
«حسین سلامی» چهره جالب این روزهاست. او که روزگاری کاپیتان صنعت نفت آبادان بوده، حالا ملبس به لباس روحانیت است و انگار یک دنیا با سلامی قبل فرق کرده.

از سوناتا تا پراید / نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم

از سوناتا تا پراید / نمی‌خواستم درگیر حواشی فوتبال شوم
2022-06-15T09:06:45+04:30
«حسین سلامی» چهره جالب این روزهاست. او که روزگاری کاپیتان صنعت نفت آبادان بوده، حالا ملبس به لباس روحانیت است و انگار یک دنیا با سلامی قبل فرق کرده.

مافیای تکدی‌گری؛ مروج خشونت

مافیای تکدی‌گری؛ مروج خشونت
2022-06-14T08:53:20+04:30
مثال‌های ذکرشده در این گزارش از آزار و اذیت، باج‌گیری یا تله‌های فیزیکی کودکان‌کار برای رهگذران مواردی هستند که تا سال‌های پیش شمارشان اندک بود، حال اما زنگ ...

مردم ژاپن چطور کمترین زباله را تولید می‌کنند؟

مردم ژاپن چطور کمترین زباله را تولید می‌کنند؟
2022-06-13T09:54:37+04:30
در این مطلب به نکات جالبی درباره فرهنگ مصرف مردم ژاپن اشاره می‌شود؛ از استفاده طولانی‌مدت از وسائل خانگی تا تعمیر و نگهداری مناسب و تفکیک و کاهش زباله‌های خ...

احمدی‌نژاد پشیمان

احمدی‌نژاد پشیمان
2022-06-12T16:00:06+04:30
روزگاری ادعا می کرد آمده تا خود را سپر محافظت از ولی فقیه کند، امروزه تبدیل به عنصری شده که رفتار و گفتار قابل تامل و شبهه برانگیزی را علیه نظام به نمایش می ...

دفاع از شیعه با کیف انگلیسی

دفاع از شیعه با کیف انگلیسی
2022-06-12T14:40:03+04:30
روایت اسلام برای اقشار غیرمسلمان می تواند به بهترین شکل ممکن باعث شیفتگی و یا با بدترین شکل ممکن باعث تنفر آنان نسبت به «اسلام ناب» باشد. فرهیختگان از یک فیل...

رمزگشایی از صندوق امانات بانک‌ها

رمزگشایی از صندوق امانات بانک‌ها
2022-06-08T15:00:00+04:30
حالا که بحث سرقت از صندوق امانات بانک ملی داغ است بد نیست بررسی کنیم که واقعا رسالت و مسئولیت بانک‌ها در قبال این صندوق‌ها چیست؟

دختران بی‌خانمان به زندگی برمی‌گردند

دختران بی‌خانمان به زندگی برمی‌گردند
2022-06-08T10:06:46+04:30
«سرای مهر» و «سرای گوهر» مراکزی برای حمایت از دختران و زنان آسیب‌دیده از اعتیاد و کارتن‌خوابی هستند؛ بهشتی که فرشته‌ها را تربیت می‌کند. امروز پای روایت یکی ا...

دختران کارتن‌خواب به زندگی برمی‌گردند

دختران کارتن‌خواب به زندگی برمی‌گردند
2022-06-07T09:46:46+04:30
سرای مهر و سرای گوهر مراکزی برای حمایت از دختران و زنان آسیب‌دیده از اعتیاد و کارتن‌خواب هستند. بهشتی که فرشته‌ها را تربیت می‌کند. پای روایت اعضا و مدیران ای...

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در کشمیر

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در کشمیر
2022-06-06T13:53:20+04:30
آوازه عدالت و انسانیت امام خمینی در تمام کشورهای جهان به گوش رسیده است و 33 سال بعد از درگذشت این شخصیت تاثیرگذار، با برگزاری مراسمی، یاد ایشان را ارزشمند د...

روزنامه اطلاعات؛ از امروز بدون «سید»

روزنامه اطلاعات؛ از امروز بدون «سید»
2022-06-06T09:00:14+04:30
سیدمحمود دعایی، یار دیرین امام خمینی (ره) و سرپرست روزنامه اطلاعات درگذشت.

مردی که ۷ بار خانه‌اش را تخریب کرده‌اند

مردی که ۷ بار خانه‌اش را تخریب کرده‌اند
2022-06-05T13:06:39+04:30
حاتم ابو ریالة یک شهروند فلسطینی است که ۲۳ سال است در برابر تخریب پی در پی خانه‌اش توسط رژیم اشغالگر مقاومت می‌کند. خانه او تا به حال ۷ بار تخریب شده اما ارا...

روایتی از تنها خادم زنده امام / حاج ناظر تنها یک خواسته دارد

روایتی از تنها خادم زنده امام / حاج ناظر تنها یک خواسته دارد
2022-06-03T11:52:21+04:30
حاج ناظر ابراهیمی را می‌شناسید؟ خادم افغانستانی امام خمینی (ره) که سال‌هاست در گلشهرِ مشهد زندگی می‌کند و کسی از او خبری ندارد. او حالا تنها یک خواسته از مسئ...

نمایشگاه کتاب؛ «حیف شد که نیامدم؟» یا «خوب شد که نیامدم؟»

نمایشگاه کتاب؛ «حیف شد که نیامدم؟» یا «خوب شد که نیامدم؟»
2022-06-02T09:45:39+04:30
سالن کودک در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، یکی از بخش‌های پرمخاطب و پرمراجعه است و رفع نواقص این بخش برای استفاده هرچه بهتر کودکان و نوجوانان از این پتانسی...

بی‌بی‌سی راوی هغیغط!

بی‌بی‌سی راوی هغیغط!
2022-06-01T09:12:24+04:30
اکثر رسانه‌های غربی در پوشش اخبار حملات تروریستی که به مسلمانان می‌شود با نوع پوشش خبرهای حملاتی که به غیرمسلمانان می‌شود، نکاتی را مطرح می‌کنند و نکاتی دیگر...

از صف‌های طویل تا رد و بدل رشوه و صف‌فروشی

از صف‌های طویل تا رد و بدل رشوه و صف‌فروشی
2022-05-31T11:34:51+04:30
دولت رئیسی تصمیم درستی در نظام‌مند کردن مهاجرین فاقد مدرک گرفته و مدتی است این طرح در دفاتر پیشخوان دولت اجرایی شده است. اما مشکلات زیادی در اجرای طرح وجود د...

هزینه‌های میلیونی «رفع اشکال»

هزینه‌های میلیونی «رفع اشکال»
2022-05-31T10:01:31+04:30
خانواده‌ها، نگران افت تحصیلی دانش‌آموزان در دوران کرونا هستند؛ این اتفاق تغییراتی اساسی در قیمت‌های تدریس خصوصی ایجاد کرده است

موج مجازی علیه جایزه عنکبوتی

موج مجازی علیه جایزه عنکبوتی
2022-05-30T09:04:00+04:30
با تعلق جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره بین‌المللی فیلم کن به «زهرا امیرابراهیمی»، موج احساسات مردم در فضای مجازی در اعتراض به مفهوم توهین آمیز یک تصویر مو...

مردم همه پای کار متروپل هستند / به بلاگرها پول ندهید

مردم همه پای کار متروپل هستند / به بلاگرها پول ندهید
2022-05-29T13:10:43+04:30
درباره متروپل هرکسی از زاویه و با هدف خود حرف می‌زند. در این گزارش پای صحبت یکی از خبرنگاران محلی آبادان نشسته‌ایم که برایمان از حال و هوای مردمی کمک‌ها می‌گ...

هیولای وحشتناکی به نام «ته سیگار»!

هیولای وحشتناکی به نام «ته سیگار»!
2022-05-28T09:17:22+04:30
سیگاری هستید یا نه؟ فرقی نمی‌کند؛ همه باید این هیولای وحشتناک را بشناسند و برایش چاره‌جویی کنند. ته سیگار کوچک است اما با چندهزار سم مهلک می‌توان آن را «نابو...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)