میرنیوز

از مستندمسابقه «خانه ما» تا مدیریت رستوران «وطن‌دار»

از مستندمسابقه «خانه ما» تا مدیریت رستوران «وطن‌دار» 2022-05-07T08:20:14+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: حالا چند سالی از پخش فصل هشتم مستندمسابقه «خانه ما» گذشته است که در آن یک خانواده افغانستانی با دو خانواده ایرانی رقابتی جذاب را به نمایش گذاشتند و با آراء بسیار زیاد قهرمان برنامه خانه ما شدند. چندسال گذشته است و «خانواده وفا» که بعد از شرکت در مستندمسابقه خانه ما و قهرمانی در آن محبوبیت زیادی بین مردم ایران و افغانستان به دست آورده بودند دست به یک کار جالب دیگر زده‌اند و آن هم افتتاح یک رستوران افغانستانی در مشهد است. رستوران افغانستانی که در عرض چهار پنج ماه به یکی از بهترین پاتوق‌ها برای آشنایی دو ملت ایران و افغانستان تبدیل شده است و همدلی و همزبانی را به معنای واقعی زمینه‌سازی و اجرا کرده است. به همین بهانه مناسب دیدیم سراغ آقای «عبدالحکیم وفا» برویم و از ایشان درباره تجربه حضور در مستندمسابقه خانه و تأثیرش روی افتتاح رستوران وطن‌دار بپرسیم و بشنویم. صحبت‌های آقای وفا که خودشان گوینده و برنامه‌ساز رادیویی هستند و سال‌هاست در رادیو دری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی مشغول به کار هستند بسیار شنیدنی است. اگر شما هم بیننده برنامه خانه بوده‌اید یا دوست دارید با رستوران و غذاهای افغانستانی آشنا شوید، این شما و این آقای وفا:

چه شد که در برنامه خانه ما شرکت کردید؟ حضورتان در یک مستندمسابقه تلویزیونی به عنوان یک خانواده افغانستانی کمی جالب و عجیب و البته مغتنم بود. خوب است که صحبت درباره رستوران را از اینجا شروع کنیم که نقطه آغازین آشنایی مردم ایران با خانواده شما بود.

سازندگان مستندمسابقه خانه ما برای ساخت فصل جدید این برنامه در هر شهری که قصد دارند بروند برای ثبت‌نام فراخوان می‌دهند. با این فراخوان تعداد خیلی زیادی از خانواده‌های آن شهر ثبت‌نام می‌کنند و خانواده‌های منتخب از بین آنها گزینش می‌شوند. مشهد با دیگر شهرها یک تفاوت داشت و آن هم اینکه تعداد زیادی از ساکنین این شهر را مهاجرین افغانستانی تشکیل می‌دهند. قصه حضور ما در برنامه خانه ما هم به این تصمیم عوامل خانه ما برمی‌گردد که تصمیم گرفته بودند یک خانواده از مهاجرین را برای حضور در این فصل از برنامه انتخاب کنند. همین شد که ما هم رفتیم و ثبت‌نام کردیم و شرکت کردیم. دوستان روال کار را توضیح دادند و بعد تصمیم گرفتند از خانه ما به عنوان لوکیشن فیلمبرداری بازدید کنند. ما به این دوستان گفتیم اگر به خانه ما تشریف می‌آورید بعدازظهر نباشد، بلکه برای شام بیایید. بالاخره با کمی تعارف و بله و نه آمدند و شام در خدمتشان بودیم. جای شما خالی مقداری قابلی‌پلو و منتو برایشان درست کردیم. فکر می‌کنم همین قابلی و منتو دوستان را نمک گیر کرد. وقتی غذاها را دیدند و خوردند، گفتند که قابلی‌پلو و منتو این خانواده باید نمایش داده شود! همین شد که ما با بازدید حضوری خانواده ما انتخاب شد و ما هم در برنامه شرکت کردیم و الحمدلله اتفاقات خوبی رقم خورد. نه فقط به نظر خودمان، بلکه نظر دیگران هم همین بود که اتفاق خوبی افتاده است.

از اینکه چطور قضاوت می‌شوید نگرانی نداشتید؟

قبل از اینکه برنامه روی آنتن برود شخصاً خیلی استرس داشتم. می‌گفتم شاید نتوانیم آن چیزی که جامعه مهاجر می‌خواهد و دوست دارد را ارائه کنیم و ترس داشتیم که یک وقت مهاجرین پس نزنند. با توجه به اینکه دو خانواده دیگر از خانواده‌های ایرانی بودند، این نگرانی را هم داشتم که مبادا بعضی‌ها به این رقابت دوستانه حساسیت نشان بدهند. اما الحمدلله وقتی که برنامه قسمت به قسمت روی آنتن رفت متوجه شدیم که با یک استقبال گسترده‌ای مواجه شده است، به حدی که در قسمت سوم ما بیشترین تعداد آرا را به دست آوردیم. خود سازندگان برنامه خانه ما از این اتفاق تعجب کرده بودند و می‌گفتند هنوز در هفت فصل از برنامه خانه ما در شهرهای مختلف هیچ سابقه نداشته که یک خانواده در یک قسمت ۹۰ درصد آرا را به خودش اختصاص بدهد. قسمت سوم مختص مهمانی ما بود که باید دو تا خانواده رقیب‌مان را دعوت می‌کردیم و از آنها پذیرایی می‌کردیم. ما هم حسابی خودمان را به خرج انداختیم. خیلی‌ها به من می‌گفتند «بابا تو برای خرج یک ماهت یک میلیون و پانصد هزار تومان گرفتی، هنوز هم که اول مسابقه هستید، بهتر است یک طوری خرج کنی که بتوانی تا آخر ماه خودت را بکشانی». من به این دوستان می‌گفتم اگر منظورتان رأی دادن است که آدم به خصیص رأی نمی‌دهد! اگر هم منظورتان این است که کمتر خرج کنیم، اجازه بدهید که ما فرهنگ خودمان را به رخ مردم بکشیم و زندگی خانواده افغانستانی را به مردم معرفی کنیم. ولو اینکه برنده نشویم، باید این فرهنگ را به نمایش بگذاریم.

هدف شما نشان دادن فرهنگ و سبک زندگی خانواده‌های افغانستانی بود؟

دقیقاً. من قبلاً هم گفتم این‌طور نیست که برنده شدن برای ما مهم نباشد، برای ما مهم است اما اولویت من چیزهای دیگری است. اولویت من این است که فرهنگ و آداب و احوال مردم افغانستان را برای جامعه مخاطب به نمایش بگذارم. الحمدلله نه تنها دوستان مهاجر و افغانستانی ما رأی دادند، که دوستان ایرانی هم با شدت تمام به ما رأی دادند. من حدس می‌زنم شاید این رأی‌ها پنجاه-پنجاه بود. یعنی دوستان ایرانی رأی‌های زیادی به ما رأی دادند و همین است که من همه جا عرض می‌کنم که ما چه زمانی آمدیم خودمان را خوب نشان دادیم و دوستان ایرانی ما استقبال نکردند؟ مردم ایران مردم بسیار با فرهنگی هستند و فرهنگ را دوست دارند و دنبال آشنایی با تکه‌ای از فرهنگ خودشان هستند که در سده‌های اخیر مهجور واقع شده و نادیده گرفته شده است؛ مردم افغانستان را می‌گویم که دهه‌ها از ایران دور و مهجور بوده است. همین که این فرهنگ به نمایش گذاشته می‌شود تمام مردم متوجه می‌شوند که ما با این آدم‌هایی که به عنوان مهاجر می‌شناسیم، دارای یک فرهنگ هستیم و در یک حوزه تمدنی و فرهنگی و در حوزه خراسان بزرگ رشد کرده‌ایم. حالا این خط مرزی که بین ما واقع شده است، باعث شده این دوری‌ها رقم بخورد. یک نفر باید باشد که با یک رویکرد فرهنگی این نزدیکی و دوستی‌ها را به نمایش بگذارد. کما اینکه نخبگان فرهنگی ما نظیر هنرمندان و نویسندگان و شاعران و دانشگاهیان مهاجر در همین یکی دو دهه اخیر واقعاً درخشیدند و مردم ایران هم متوجه شدند که جامعه مهاجر یک پتانسیل خیلی خوبی دارند.

من در یکی از مصاحبه‌ها خدمت دوستان عرض کردم و گفتم ببین! ما چهل سال است که حضور مهاجرین را در مشهد و سایر شهرهای ایران شاهد هستیم. و من یک گلایه دارم و آن هم اینکه در طول چهل سال اخیر شما قورمه سبزی دادید و ما خوردیم. یک نفر پرسان نکرد که شما خودتان چه غذایی دارید و چه غذایی می‌خورید!؟ شما یک دفعه قابلی‌پلو ما را امتحان نکردید، یک دفعه کباب ما را امتحان نکردید، یک دفعه منتو و آشک و بولانی و دوپیازه و کیچیری‌قروت ما را امتحان نکردید. اما خوشبختانه امروز این رفت و آمد و استقبالی که در رستوران وطندار شاهد هستید اثر استقبال همین دوستان ایرانی ماست. همین الآن شاید چهل درصد از مراجعین و مشتریان ما دوستانی ایرانی ما هستند. ما شاهد بودیم وقتی یکی از دوستان ایرانی به اینجا آمده است، شب قطعاً با خانواده آمده‌اند و روزهای دیگر با دوستان و همکاران آمده‌اند. به خاطر اینکه ما همانطور که دارای دین و فرهنگ و زبان مشترک هستیم، دارای ذائقه‌های مشترک هم هستیم و غذا می‌تواند بهترین معرفِ یک جامعه به جامعه دیگر باشد.

می‌گویند یکی از راه‌هایی که می‌توانی بفهمی یک کشور آیا کشور پیشینه‌دار و باسابقه و پرقدمتی هست یا نه، غذا و تنوع غذایی آنهاست. از این جهت نزدیکی ذائقه مردم ایران و افغانستان نشان از یک هم‌کیشی و هم‌فرهنگی و هم‌ذائقگی غذایی دارد که باید به نمایش گذاشته شود. شما در رستوران‌تان چه‌قدر به این مسئله اهمیت می‌دهید؟

من در اداره‌جات مختلف خدمت دوستان عرض کردم اینکه شما به یک افغانستانی حتی اجازه نمی‌دهید در یک نانوایی کار بکند کار درستی نیست. خود این اتفاق یک حالت سرخوردگی به وجود می‌آورد و مشکل درست می‌کند. آن افغانستانی که همین‌جا متولد شده و بزرگ شده، نمی‌تواند در یک نانوایی و شیرینی‌پزی کار کند، چه برسد به اینکه یک رستوران داشته باشد و به مردم ایران خدمت کند و غذاهای خودش را به مردم ایران ارائه کند و دو ملت را با همدیگر آشنا کند. این نکته را به عنوان یک گلایه مطرح کردم. البته الآن که ما این رستوران وطن‌دار را ایجاد کردیم به حمدالله دوستان همکاری کرده‌اند. با همین رویکرد که فرهنگ افغانستان باید در جامعه ایرانی شناخته شود، با ما همکاری کرده‌اند و من از این بابت از دوستان ایرانی واقعاً تشکر می‌کنم. وقتی این آشنایی بیشتر شود معضلات و بحران‌ها کمتر می‌شود.

از مستندمسابقه «خانه ما» تا مدیریت رستوران «وطن‌دار»

آقای وفا انگیزه شما برای راه اندازی رستوران وطن‌دار چه بود؟

انگیزه تأسیس رستوران وطن‌دار درواقع واکنش‌های مردم ایران به غذاهای افغانستان بود. باید بگویم فضا طوری بود که ما ناچار شدیم، چرا که همیشه هرکس ما را می‌دید به ما می‌گفت فلان غذا را برای ما طبخ کنید! ما هم با خانواده و فامیل به این نتیجه رسیدیم حالا که مردم اینقدر اشتیاق دارند، بیاییم و یک رستوران ایجاد بکنیم. چهار پنج ماه دنبال مکان مناسب می‌گشتیم که مکان فعلی را پیدا کردیم. تقریباً اوایل زمستان سال ۱۴۰۰ بود که رستوران را با حضور اساتید گرامی مثل استاد محمدکاظم کاظمی و دیگر اساتید و هنرمندان افغانستانی افتتاح کردیم.

چه جالب! پس مدت زیادی از افتتاح رستوران نمی‌گذرد و این استقبال خوب از رستوران صورت گرفته است.

بله. ما پنج ماه است که رستوران را افتتاح کرده‌ایم و این شلوغی نتیجه همین پنج ماه است. من به خانواده گفته بودم اگر رستوران را راه‌اندازی کنیم حداقل تا شش ماه هیچ سودی نداریم؛ همین که بتوانیم خرج خود رستوران را دربیاوریم شاهکار کرده‌ایم. اما آن شش ماهی که من پیش‌بینی کرده بودم به بیست روز تقلیل پیدا کرد! همه فهمیدند که فلانی رستوران ایجاد کرده و ریختند و وطن‌دار واقعاً شلوغ شد. مثلاً چند تا از دوستان دیروز از آلمان آمده بودند و می‌گفتند آقای وفا! آوازه شما در سرتاسر دنیا پیچیده. گفتم خب این لطف خداست، ما خاک پای همگی هستیم. وقتی خدا لطف می‌کند لطفش بی حد و حصر است.

کمی از واکنش ایرانی‌ها به غذاهای افغانستانی بگویید. و اینکه ارتباط‌تان با مشتری‌ها چطوری است؟

من خارج از رستوران که هستم، به واسطه شغلی که دارم مردم احترام زیادی به من می‌گذارند؛ چون من بیست و چهار سال است که کارمند رادیو دری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران هستم و کار تهیه‌کنندگی و گویندگی و کارگردانی و اجرا انجام می‌دهم. اما وقتی که من از در رستوران وارد می‌شوم خودم را خادم تک تک کسانی می‌دانم که به رستوران وطن‌دار وارد شده‌اند. به همین خاطر هرکسی که وارد رستوران می‌شود شخصاً سراغش می‌روم و اجازه نمی‌دهم که شاگردها و دیگران بروند. شخصاً خودم می‌روم و از آنها استقبال می‌کنم و احوال‌پرسی می‌کنم و سر سفره‌شان می‌روم و از آنها می‌پرسم که کم و کسری دارند یا نه. در همین مدت کم وقتی که دوستان وارد رستوران می‌شوند اکثر دوستان می‌پرسند که آقای وفا کجاست؟ خداروشکر تعامل خوبی با مردم دارم و سعی می‌کنم با همه حرف بزنم. من به دوستانی که از راه دور و نزدیک به وطن‌دار می‌آیند می‌گویم تا حالا شما بودید که من را می‌دیدید و صدایم را می‌شنیدید، حالا من دوست دارم که شما را ببینم. این رستوران بیشتر از اینکه به نفع مشتری باشد به نفع خودم بود. چون من از قدیم دوست داشتم وطن‌داران ایرانی و افغانستانی و همچنین بینندگان برنامه خانه ما را از نزدیک ببینم که حالا با رستوران وطن‌دار فرصت مناسبش ایجاد شده است.

به عنوان یک انسان فرهنگی برنامه‌تان برای وطن‌دار چیست؟

پایه کار ما اینجا کار فرهنگی است. همین الآن هم قسمتی از رستوران را به قفسه کتاب اختصاص داده‌ایم و بعضی از دوستان در اوقات فراغت به اینجا می‌آیند و مطالعه می‌کنند. همچنین در فضای رستوران به مناسبت‌های مختلف جلسات فرهنگی و ادبی و شب شعرهای مختلفی برگزار می‌شود و دوست داریم این برنامه‌ها را بهتر از قبل برگزار کنیم؛ چه مناسبت و برنامه‌های مربوط به ایران مثل ۲۲ بهمن و نیمه خرداد و غیره، چه مناسبت‌های مربوط به افغانستان و چه مربوط به هردو کشور و ملت. تصمیم ما این بوده که اینجا باید در کنار رویکرد اقتصادی، کار فرهنگی هم صورت بگیرد. به همین خاطر بنا داریم در کنار برنامه‌هایی که اینجا برگزار می‌شود گوشه‌ای از رستوران را به اکران هنرهای تجسمی هنرمندان افغانستان اختصاص بدهیم تا مردم با هنر مهاجران بیشتر آشنا شوند.

و کلام نهایی‌تان به عنوان کسی که مردم ایران از شما خاطره خوبی دارند، چیست؟

من معتقدم هرچقدر شناخت دو ملت از همدیگر بیشتر شود افتراق‌ها و دوری‌ها و مشکلات کمتر می‌شود. اینکه یک رفتار اشتباه از سمت یک مهاجر به تمام مهاجرین تعمیم داده می‌شود ماحصل ناشناخته بودن جامعه مهاجر است. به هر اندازه‌ای که ما بتوانیم جامعه مهاجر و فرهنگ مردم افغانستان را بیشتر به جامعه ایرانی معرفی کنیم، اتفاقات بهتری می‌افتد. ما در رستوران وطن‌دار سعی می‌کنیم چنین اتفاقی را رقم بزنیم و مژده‌بخش دوستی مردم ایران و افغانستان باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

در فلوریدا دسترسی آسان‌تری به حجاب اسلامی داشتیم!

در فلوریدا دسترسی آسان‌تری به حجاب اسلامی داشتیم!
2022-05-23T00:17:19+04:30
مدتی است پیدا کردن مانتویی بلند، دکمه‌دار و در عین حال زیبا، برای بانوان محجبه چیزی شبیه به رسیدن به قله قاف شده است. این گزارش به مسئله لباس‌های متناسب با ح...

برای صعود به اورست بیش از یک میلیارد هزینه کردم

برای صعود به اورست بیش از یک میلیارد هزینه کردم
2022-05-22T09:37:21+04:30
افسانه حسامی‌فرد به تازگی اورست را فتح کرده و هنوز خستگی صعود را در تن دارد. هنوز عرق سفرش خشک نشده با او درباره صعود به اورست و چالش‌هایی که داشته و اهدافی ...

اشک‌های دانش‌آموزان، بدرقه خانم مدیر فداکار مدرسه

اشک‌های دانش‌آموزان، بدرقه خانم مدیر فداکار مدرسه
2022-05-21T13:50:49+04:30
در روز «اهدای عضو» گزارشی از مراسم تشییع پیکر معلم فداکاری را آورده‌ایم که تا آخرین لحظه زندگی، فداکارانه در راه علم و آگاهی پیش رفت و با اهدا اعضای بدن خود ...

جن‌گیری با دف و تنبور / روایتی از مراسم دفع ارواح خبیثه

جن‌گیری با دف و تنبور / روایتی از مراسم دفع ارواح خبیثه
2022-05-21T08:04:07+04:30
این روزها تصاویری از مراسمی در مصر منتشر شده که برای رفع مشکلات اقتصادی برگزار شده است. این مراسم گاهی در جنوب ایران هم برگزار می‌شود. این گزارش روایتی است ا...

خیریه‌ای که فرزندان زوج‌های جوان را بورسیه می‌کند

خیریه‌ای که فرزندان زوج‌های جوان را بورسیه می‌کند
2022-05-19T11:11:54+04:30
حالا دیگر سر و صدای خیریه رویش به همه کشور رسیده است و خیلی‌ها دوست دارند از الگوی این خیریه برای فعالیت‌های محرومیت‌زدایی استفاده کنند. خیریه‌ای که شیوه جال...

حامیان هدیه‌های خدا / روایتی از گروه جهادی حامی نوزادان

حامیان هدیه‌های خدا / روایتی از گروه جهادی حامی نوزادان
2022-05-18T08:11:56+04:30
به مناسبت هفته ملی جمعیت، مجله مهر با گروه جهادی «حسنا» نیکوکاران حامی فرزندآوری، مصاحبه‌ای داشته است که در ان به بخشی از مسائل سد راه فرزندآوری هم اشاره شده...

استاد اخلاق، معلم زندگی

استاد اخلاق، معلم زندگی
2022-05-17T10:45:18+04:30
بسیاری مرحوم فاطمی نیا را به منبرهای موعظه‌گر و درس‌های اخلاقش می‌شناسند. در حالی که ایشان در علم و عرفان سرآمد روزگار خود بوده‌اند. در این گزارش نگاهی به زن...

چرا مرحوم فاطمی‌نیا بین مردم محبوب بودند؟

چرا مرحوم فاطمی‌نیا بین مردم محبوب بودند؟
2022-05-16T15:18:31+04:30
آیت‌الله فاطمی‌نیا از جمله روحانیون و منبری‌هایی بودند که عجیب در دل مردم و نیز خواص جامعه جا باز کرده بودند. در این گزارش به چند ویژگی آن روحانی خوش‌سخن و م...

سناتور عراقی که به خاطر تمجید از فردوسی عزل شد

سناتور عراقی که به خاطر تمجید از فردوسی عزل شد
2022-05-15T14:51:53+04:30
٢٥ اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان است. دکتر محسن رضوانی در صفحه مجازی خود مطالبی را مرتبط با این روز منتشر کرده است.

واکنش‌ها به شهادت شیرین ابوعاقله؛ حتی جنازه‌اش هم تسلیم نشد

واکنش‌ها به شهادت شیرین ابوعاقله؛ حتی جنازه‌اش هم تسلیم نشد
2022-05-15T09:25:16+04:30
شهادت و حمله به تشییع‌کنندگان شیرین ابوعاقله خبرنگار الجزیره موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

حتی جنازه‌اش هم تسلیم نشد

حتی جنازه‌اش هم تسلیم نشد
2022-05-14T13:51:53+04:30
شهادت و حمله به تشییع‌کنندگان شیرین ابوعاقله خبرنگار الجزیره موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

جمعی که می‌خواهند بچه‌ها را کتاب‌خوان کنند

جمعی که می‌خواهند بچه‌ها را کتاب‌خوان کنند
2022-05-13T15:38:56+04:30
ساخت ۵۵۴ مدرسه و احداث ده‌ها کتابخانه در مناطق محروم گوشه‌ای از فعالیت‌های گروهی است که در این گزارش مجله مهر پای صحبت یکی از اعضای آن نشسته‌ایم.

نمایشگاه کتاب از زبان کارشناس کتاب کودک

نمایشگاه کتاب از زبان کارشناس کتاب کودک
2022-05-11T18:05:29+04:30
بازگشایی نمایشگاه کتاب تهران بعد از دوسال تعطیلی، برای بسیاری از کتاب‌خوان‌ها و کتاب‌دوستان جذاب است. منصوره مصطفی‌زاده در صفحه اینستاگرام خود «راهنمای نمایش...

۱۵ سال حضور در روستا، به عشق خدمت به مردم

۱۵ سال حضور در روستا، به عشق خدمت به مردم
2022-05-11T11:27:02+04:30
حجت‌الاسلام نظرکرده تنها یکی از روحانیونی است که خالصانه یک گوشه از کشور درحال خدمت به مردم هستند. وام خوداشتغالی، ساخت و ساز، تهیه جهیزیه، ساخت مسجد و... گو...

دوباره جمع می‌شویم/ مددکار معتادان، ۲۲ سال بی خبر از پدر

دوباره جمع می‌شویم/ مددکار معتادان، ۲۲ سال بی خبر از پدر
2022-05-10T16:52:47+04:30
«زهرا زارع پیرحاجی» جوانی است که پدرش را به خاطر اعتیاد سالهاست گم کرده و حالا خودش فریادرس کسانی است که اعتیاد دارند.

رئیس جمهور گاف‌ها!/ نگاهی به گاف‌های بایدن مقابل دوربین‌ رسانه‌ها

رئیس جمهور گاف‌ها!/ نگاهی به گاف‌های بایدن مقابل دوربین‌ رسانه‌ها
2022-05-08T08:53:32+04:30
دو سال از ریاست جمهوری «جو بایدن» در ایالات متحده می‌گذرد و امروز رسانه‌های جهان از او با عنوانی متفاوت با بقیه روسای جمهوری امریکا یاد می کنند.

روز جهانی آزادی مطبوعات با چاشنی گلوله و باتوم!

روز جهانی آزادی مطبوعات با چاشنی گلوله و باتوم!
2022-05-05T13:27:36+04:30
امسال، روز جهانی آزادی مطبوعات مصادف شد با درگیری‌ها در قدس اشغالی و خبرنگارانی حاضر در صحنه، با مشکلات زیادی مواجه شدند. در این گزارش به بررسی روایت چند تن ...

دروغ بگو و برنده باش!

دروغ بگو و برنده باش!
2022-05-04T12:14:13+04:30
حالا مافیا دیگر اسم یک گروه تبهکار در فیلم‌های آمریکایی نیست. این کلمه نقل محافل امروزی شده و جوان ها به بهانه آن دور هم جمع می‌شوند. چه شد که این بازی‌ها جا...

عید فطر در دیگر کشورها چه‌طور برگزار می‌شود؟

عید فطر در دیگر کشورها چه‌طور برگزار می‌شود؟
2022-05-03T10:47:38+04:30
این‌که در یک عید مشترک، هر منطقه‌ای از جهان به روش متفاوتی شکرگزار رسیدن عید فطر است، جالب است. «مجله مهر» برگزاری عید فطر را در کشورهای مختلف بررسی کرده است.

یک سیلی در آمریکا، یک سیل در شبکه‌های اجتماعی

یک سیلی در آمریکا، یک سیل در شبکه‌های اجتماعی
2022-05-02T09:47:39+04:30
حضور پرویز پرستویی در اکران فیلم «قصه‌های هزار و یک روز» در شهرهای مختلف آمریکا با حاشیه‌هایی همراه شده است. اما در عین حال بخش قابل توجهی از همکارانش هم سکو...

دوست داشتم عرض خلیج فارس را شنا کنم، اما نگذاشتند!

دوست داشتم عرض خلیج فارس را شنا کنم، اما نگذاشتند!
2022-05-01T16:14:15+04:30
بیشتر از ۱۵ سال پیش بود که علی شادلو عرض ۶۰۰ کیلومتری خزر را شنا کرد و یک رکورد ویژه را به نام خودش ثبت کرد. او بنا داشت خلیج فارس را نیز شنا کند.

دوست داشتم عرض خلیج فارس را شنا کنم، نگذاشتند!

دوست داشتم عرض خلیج فارس را شنا کنم، نگذاشتند!
2022-05-01T15:47:35+04:30
بیشتر از ۱۵ سال پیش بود که علی شادلو عرض ششصد کیلومتری خزر را شنا کرد و یک رکورد ویژه را به نام خودش ثبت کرد. او بنا داشت خلیج فارس را نیز شنا کند.

خیابان‌های خوشمزه

خیابان‌های خوشمزه
2022-05-01T10:14:13+04:30
ون‌کافه‌های پایتخت شناسنامه‌دار می‌شوند. اقدامی که در راستای ساماندهی مشاغل بی‌کانون و سیار انجام می‌شود و مدیریت شهری قصد دارد با این کار زمینه توسعه فضاهای...

فقیر و غنی بر سر سفره اباعبدالله (ع)

فقیر و غنی بر سر سفره اباعبدالله (ع)
2022-04-30T10:47:40+04:30
کانون جهادگران فاطمی مشهد از گروه‌هایی است که ماه مبارک رمضان امسال هرشب بین مردم افطاری ساده توزیع کردند. حالا مدیر این کانون می‌گوید دوست دارند این طرح را ...

داستان یک عکس/ پای حرف پیرمرد فلسطینی که زبان بدنش جهانی شد

داستان یک عکس/ پای حرف پیرمرد فلسطینی که زبان بدنش جهانی شد
2022-04-29T05:07:35+04:30
در خلال درگیری‌های اخیر فلسطین، تصویری منتشر شد که پیرمردی با زبان بدن مقتدر سر جایش در صحن مسجدالاقصی نشسته است. بعد از چند روز خبرنگارها سراغ آن پیرمرد رفت...

یک هفته آقا را نبینم، می‌میرم

یک هفته آقا را نبینم، می‌میرم
2022-04-27T15:07:37+04:30
سیدعلی جلائیان را اهالی مشهد و زائران امام رضا (ع) به خوبی می‌شناسند. سی سال است که دور حرم دعا به دست مردم می‌دهد. ما چندساعت با او همراه شدیم تا درباره عشق...

حکایت اشک‌های فراق از عشق و اشتیاق

حکایت اشک‌های فراق از عشق و اشتیاق
2022-04-26T15:20:57+04:30
آیت‌الله جوادی آملی در چهارم اردیبهشت ماه 1401 به سوگ همدم خویش نشسته‌اند. تصاویری که از حزن ایشان در فراق همسرشان در فضای مجازی منتشر شده، نشان از عمق محبت‌...

توزیع غذا، کلید ورود به دنیای حاشیه شهر و محرومیت‌هاست

توزیع غذا، کلید ورود به دنیای حاشیه شهر و محرومیت‌هاست
2022-04-26T10:34:22+04:30
آشپزخانه رویش تنها به نیت خدمت به محرومین و نیازمندان تأسیس شده است و در ماه رمضان روزی هزار پرس غذا طبخ و توزیع می‌کند. اما این فقط یک توزیع غذای معمولی نیست.

طلبه‌هایی که امام محله‌شان شده‌اند

طلبه‌هایی که امام محله‌شان شده‌اند
2022-04-25T10:07:37+04:30
با شهادت شهیدان اصلانی و دارایی توجه مردم دوباره به زندگی طلاب و روحانیون جلب شده است. آیا این شهیدان استثنا بودند یا همچون اصلانی و دارایی در میان طلاب فراو...

تا اشارات نظر نامه‌رسان من و توست

تا اشارات نظر نامه‌رسان من و توست
2022-04-24T12:00:57+04:30
سال قبل مادرم گفت به‌خاطر کرونا مجالس تعطیل شده و دیگر دسته هم نداریم، چه کنیم؟ گفتم خودم دسته راه می‌اندازم و عزاداری می‌کنم. تصمیم گرفتیم دسته راه بیندازیم...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)