میرنیوز

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود 2021-02-22T14:44:40+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: عالم ربانی، مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت رضوان‌الله تعالی علیه می‌فرمودند: «کلمه «أستغفرالله» را تا می‌توانید از روی اعتقاد کامل، صمیمانه، با التزام به لوازم حقیقیۀ معلومه‌اش، تکرار نمایید.» لوازمی که طبق روایات شریفه، عبارتند از؛ پشیمانی از عمل بد خویش، تصمیم جدی بر دوری از گناه‌، ادای حقوق مردم و...
علمای اخلاق در تعریف استغفار که اولین مرحله بازگشت بنده به سوی رب و قدم نهادن در مسیر بندگی است می‌گویند؛ استغفار عبارت است از درخواست آمرزش الهی‌، درخواست مصونیت از عقوبت اعمال بد و قصور خویشتن.


استغفار؛ برطرف‌کننده گرفتاری‌های بشر
استغفار دستورالعملی کامل برای پیشرفت در سیر و سلوک و برطرف‌کننده گرفتاری‌های بشر است. اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و علمای ربانی همواره به عنوان راه رهایی از رنج‌ها و گرفتاری‌های مختلف و گوناگون‌، مردم را به استغفار توصیه می‌کردند.
ماه مبارک رجب فرصتی استثنایی برای تصفیه دل از آلودگی‌ها و صفا دادن به آن از طریق اعمال خاصی همچون استغفار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسن محسنی فرد، کارشناس مسائل دینی و امام جماعت یکی از مساجد تهران در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان در این باره می‌گوید: «استغفار در حقیقت دوایی است که انسان را از گرداب ذنوب و کوتاهی‌هایش نجات می‌دهد و به ساحل امن رحمت و آمرزش الهی می‌رساند. در روایتی از وجود نازنین پیامبر اعظم (ص) نقل شده که فرموده‌اند؛ ألا أُخْبِرُکُم بِدائِکُم و دَوائِکم؟ داؤُکُم الذّنوبُ و دَواؤُکُم الإستغفار؛ آیا شما را به دردتان و دوایتان خبر ندهم؟ درد شما گناهان است و دوای شما استغفار.»


رجب؛ شهرالله است
ماه مبارک رجب، یکی از ماه‌هایی است که در روایات از آن با عنوان شهرالله تعبیر شده است. همه ماه‌ها شهرالله و ماه خداوند متعال هستند اما گاهی اوقات برخی از ماه‌ها که از شرافت و اهمیت بیشتری برخوردار هستند به شهرالله توصیف می‌شوند.
حجت‌الاسلام محسنی فرد در این خصوص توضیح می‌دهد: عبارت «شهرالله» از باب اضافه تشریفیه است؛ در کلام عربی، استناد و اضافه برخی از امور به خداوند برای بیان شرافت آنها یک رویه رایج است. به طور مثال در مورد حضرت عیسی (ع) گفته می‌شود؛ روح الله. به حضرت ابراهیم‌ (ع) گفته می‌شود؛ خلیل‌الله. تعابیر دیگری نیز به طور مثال؛ زوّار الله‌، عتقاء الله من النار، آل‌الله و.... وجود دارد که همگی از همین باب هستند.
او در ادامه با اشاره به اهمیت فرصت‌های معنوی همچون ماه رجب که در طول سال برای رشد معنوی ما قرارداده شده اظهار می‌دارد: «فرصت‌های معنوی و زمان‌های خاص و ویژه در حقیقت نعمت‌های بزرگی هستند که خداوند متعال با عنایت و لطف بسیار خود برای سرعت گرفتن رشد و کمال انسان به وی هدیه داده است. زمان‌ها و مکان‌ها در مقدار و سرعت سیر و سلوک یکسان نیستند و بعضی زمان‌ها نسبت به بعضی دیگر تا هزاران درجه متفاوت‌اند. مانند: شب قدر، لیلهًْ‌الرغائب و به طور کلی ماه‌های رجب‌، شعبان و رمضان.»


طی کردن ره صد ساله در فرصتی کوتاه
ارتقا انسان‌ها در منزل قرب و کمال به حضرت حق در این فرصت‌های معنوی و ویژه، بسیار سهل‌تر رقم می‌خورد و در این فرصت‌ها می‌توان مافات و تقصیرات گذشته را جبران و برطرف کرد.
محسنی فرد، کارشناس حوزه معارف دین می‌گوید: «یکی از شیوه‌های معمول تربیتی اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و پیامبر اعظم (ص) این بوده است که در طول سال، ایام خاص و مهم را به طور مکرر به اصحابشان یادآوری می‌کردند و آنها را به انجام اعمال و مناسک خاص و مراقبت‌هایِ مربوط به این ایام تشویق می‌کردند. اولیا خدا همیشه در انتظار این ایام ویژه و فرصت‌های معنوی هستند و از قبل برای بهره‌برداری هر چه بیشتر از این فرصت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند.»
او تصریح می‌کند: «بی‌اعتنایی به این فرصت‌ها و نعمت‌های بزرگ الهی موجب می‌شود که ما از خیل مشتاقان و سالکانِ طریق کمال جا بمانیم و راه رسیدن به مراتب عالیه معنوی را بر روی خودمان ببندیم.»


رجب؛ ماه علی علیه‌السلام
ماه رجب ماه امیرالمومنین (ع)، ماه دعا و نیایش، ماه آمادگی برای عروج و صعود معنوی، سرآغاز فصل عبادت و بندگی و ماه ارتباط و انس با حضرت حق است. عظمت ماه رجب به این است که خداوند متعال اراده کرده که در این ماه به طور ویژه و فراوان‌، رحمت و عنایت خود را شامل بندگانش کند.
در کتاب گرانقدر عیون اخبار الرضا، روایتی از پیامبر اسلام (ص) نقل شده که حضرت فرمودند: «رجَبٌ شَهرُ اللّه الأصَبُّ یَصُبُّ اللّه فِیهِ الرَّحمَةَ عَلی عِبادِهِ.» رجب ماه بارش رحمت الهی است. خداوند در این ماه رحمت خود را بربندگانش فرو می‌ریزد.(عیون اخبارالرضا علیه السلام‌، ج ۲‌، ص ۷۱)
روایات در این زمینه مختلف است؛ در بعضی روایات، ماه رجب و ماه رمضان، ماه خدا معرفی شده است. البته در حقیقت تمامی این ماه‌ها، متعلق به خداوند است؛ لکن بعضی از ماه‌ها، ویژگی خاصی دارند. در برخی دیگر، ماه رجب به امام علی علیه‌السلام نسبت داده شده و این ممکن است به جهت تولد آن حضرت در این ماه باشد و یا اشاره به مقام ولایت باشد. ارتباط صحیح و حقیقی با خداوند، جز از طریق ولایت ممکن نیست؛ زیرا «ولایت» انسان را به «نبوت» متصل می‌گرداند و «نبوت» نیز ما را به «توحید» مرتبط می‌کند. این حقیقت در «شب قدر» برای اولیای الهی کشف می‌شود؛ به طوری که ملائکه و روح، مقدّرات عالم را بر قلب مبارک امام زمان (عج) نازل می‌کنند. در حدیثی آمده است: «با سوره قدر بر ولایت ما ائمه استدلال کنید.» الکافی، ج ۱، ص ۲۴۹.
بنابراین چون این امت با اقتدا به رسول خدا صلی الله علیه وآله و حضرت علی علیه‌السلام، می‌توانند به بالاترین مقامات توحیدی و معنوی نائل شوند و این معنا در ماه رمضان امکان‌پذیرتر است؛ لذا ماه رمضان به ماه خدا نامیده شده است و به جهت شرافت این ماه برای امت و آمرزش گناهان و پاک شدن بندگان، به ماه امت نیز نسبت داده شده است. وسایل الشیعهًْ، ج ۱۰،
(انتشارات آل‌البیت)، ص ۴۷۵، ح ۹ و ص ۴۸۰، ح ۱۶.


مهم‌ترین مراقبه اهل معرفت در ماه رجب
آن‌گونه که اهل معرفت گفته‌اند، از مهم‌ترین مراقباتی که در این ماه از ابتدا تا انتهای آن خوب است مورد توجه قرار گیرد، یادآوری حدیث «فرشته داعی» است که در شماره قبل این گزارش بدان اشاره شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد حسین شریفی، استاد حوزه و دانشگاه در توصیه‌ای به همین مناسبت تصریح می‌کند: «بیایید تصمیم بگیریم، همین الان «لبیک و سعدیک» گویان، به ندای این فرشته پاسخ دهیم. و ارواح پاک اولیا و پیامبران الهی به ویژه پیامبر خاتم و امیر مؤمنان را به مدد بگیریم و از آنها بخواهیم در این مسیر کمک‌کار ما باشند.»
او درباره توصیه‌های مؤکد روایات بر زیارت مشاهده شریفه در ماه رجب نیز تاکید می‌کند: «به طور کلی یکی از توصیه‌های مهم اهل معرفت در ماه رجب زیارت مشاهده مشرفه است. حتی زیارت امامزاده‌ها. می‌توان گفت زیارت مزار علما و صلحاء و شهدا هم در این ماه برکت مضاعف دارد.»
به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریفی، شیخ طوسی در مصباح المتهجد در باب اعمال ماه رجب از حسین بن روح (سومین نایب خاص امام زمان‌عج) چنین نقل می‌کند که فرمود: «زُرْ أَیَّ الْمَشَاهِدِ کُنْتَ بِحَضْرَتِهَا فِی رَجَبٍ؛ در ماه رجب هر کدام از مشاهده مشرفه را که دسترسی داری، زیارت کن» و البته در این زیارت‌ها باید تلاش کنیم ارتباط روحی با اولیا الهی و علما و شهدا برقرار کنیم و خود را در مسیر آنها قرار دهیم و تصمیم بگیریم بیماری‌های روحی و معنوی خود را درمان کنیم. امیدوارم در برنامه زندگی خود در این ماه عزیز که به سرعت در حال گذر است، ساعات و زمان‌هایی را برای زیارت قبور علما و شهدا قرار دهیم و از برکات معنوی و روحی این کار بهره‌مند شویم.»
عظمت ماه رجب به این است که خداوند متعال اراده کرده تا در این ماه به طور ویژه و فراوان، رحمت و عنایت خود را شامل بندگانش کند. از طرف دیگر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام مجرا و واسطه فیض، رحمت و عنایت الهی هستند. بنابراین طبیعی است که در این فرصت ویژه ماه رجب بیش از هر ماه دیگری نیاز به ارتباط مستدام با اهل بیت علیهم‌السلام و زیارت ایشان داریم.


بیشترین استفاده‌ها برای ورود به ضیافت الهی
ماه رجب‌، ماه تمرین حضور قلب و توجه به خداوند متعال و ماه استغفار است. بعضی از علما و اهل معنا می‌فرمودند که ماه رجب بیشتر ماه نماز است. ماه شعبان‌، ماه روزه و ماه توسل و نیایش قلبی و حقیقی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی فرد در بخش پایانی گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان اظهار می‌دارد: «به نظر می‌رسد برای اینکه بتوانیم بهترین و بیشترین استفاده را از این دو ماه ملکوتی برای ورود به ماه مبارک رمضان ببریم می‌بایست؛
اولاً: همت و توان خود را برای توجه و حضور قلب به کار ببریم و خود و همه حرکات و سکنات، نیات و خطورات قلبی خود را در محضر خداوند متعال ببینیم.
ثانیاً: تصمیم قاطع بگیریم که علی‌الدوام اهتمام به سلوک و ارتقا خودمان داشته باشیم و با دقت عیوب خودمان را رصد کرده و همت جدی به اصلاح نفس داشته باشیم و در یک جمله، «مراقبه و محاسبه را نصب‌العین خود قرار دهیم» که به تعبیر مرحوم علامه طباطبایی رضوان الله تعالی علیه، اگر مراقبه نباشد و درست صورت نگیرد، بقیه کارها در سیر و سلوک بی‌نتیجه است. ان‌شاء‌الله خداوند متعال به همه ما توفیق شناخت عیوب خویش به همراه همت و اراده اصلاح نفس عنایت فرماید که با یک آمادگی ویژه بتوانیم ماه مبارک رمضان
را درک کنیم.
آئینه شو وصال پری طلعتان طلب
اول برو به خانه دگر میهمان طلب

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

رشد منفی جمعیت، بحرانی جدی برای آینده کشور

رشد منفی جمعیت، بحرانی جدی برای آینده کشور
2021-03-04T12:29:30+03:30
نیروی انسانی به عنوان سرمایه‌ای غیرقابل جایگزین که قدرت باز تولید دارد، رکن اصلی توسعه و قدرت جوامع مختلف شمرده شده است.

سندی دیگر برای اثبات خباثت بایدن

سندی دیگر برای اثبات خباثت بایدن
2021-03-04T12:29:30+03:30
احمد نادری، نماینده مجلس پیوستن ریچارد نفیو ،معمار تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، به تیم بایدن را سندی دیگر برای اثبات خباثت بایدن خواند.

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T16:02:53+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم
2021-03-02T15:36:13+03:30
محمد سرشار رئیس شبکه پویا نسبت به آهنگ اخیر «ساسان حیدری یافته» (مشهور به ساسی) واکنش نشان داد و آن را خطری بزرگ برای فرزندان خواند.

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه
2021-03-02T15:22:51+03:30
کم‌کاری‌های سازمان محیط‌زیست سبب شده، تجارت حیات ‌وحش رواج پیدا کند و باید قوانینی تصویب و به منصه اجرا برسد...

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است
2021-03-02T15:22:51+03:30
مهدی عسگری، نماینده مجلس نسبت به تصویب مشروط FATF در مجمع تشخیص هشدار داد.

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T15:22:50+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان
2021-02-28T16:51:19+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب های مختلفی داشت که یک کارشناس مسائل قفقاز به واکاوی آن پرداخته است.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف
2021-02-28T13:58:06+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ
2021-02-27T11:51:22+03:30
زمانی که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و خریدهای مردمی نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر می‌شود، این سؤال وجود دارد که آیا دولت می‌تواند به‌خوبی و به‌موقع کال...

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!
2021-02-27T11:51:21+03:30
امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاسی نسبت به اقدامات حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی واکنش نشان داد.

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد
2021-02-27T11:51:20+03:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان در تکریم از مقام زینب کبری در اسلام مطالبی متنشر کرد.

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است
2021-02-27T11:51:20+03:30
اتفاقات اخیر سراوان باعث شد تا علمای اهل سنت سراسر کشور در مصاحبه‌های جداگانه، هم جسارت نسبت به حضرت رسول و هم حمله اشرار به یک ‌پاسگاه انتظامی را به شدت مح...

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته
2021-02-23T19:04:42+03:30
در این اینفوگرافیک گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری را که طی سال‌های گذشته درباره‌ی «حرمت و ممنوعیت سلاح هسته‌ای» فرمودند را بازخوانی می‌کنید.

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود
2021-02-23T11:24:39+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان مجلس و دلت را به حل کردن اختلاف‌نظرها دعوت کرد.

ادا حال خوبا رو درنیار!

ادا حال خوبا رو درنیار!
2021-02-23T09:38:01+03:30
سنگرزاده و امثال او که کم هم نیستند، چرخ‌دنده‌های سیستمی هستند که مسیر رشد و سرمایه‌داری‌شان را تشریح نمی‌کنند، یعنی همین سنگرزاده واقعیت‌هایی که خودش از سر ...

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس
2021-02-22T14:44:41+03:30
کاظم غریب آبادی نماینده و سفیر دائم ایران در نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از جزئیات جدید توافق ایران با آژانس خبر داد.

تهران به این روحانیون نیاز دارد

تهران به این روحانیون نیاز دارد
2021-02-22T14:44:41+03:30
الان تهران و پایتخت کشور از پاتوق های اخلاق و مواعظ خالی شده است؛ خداوند سلامتی و طول عمر بدهد به معدود معلمان اخلاق که هنوز گرما بخش محافل و جلسات هستند.

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند
2021-02-21T16:51:18+03:30
علی نیکزاد، نماینده مجلس لغو کامل تحریم‌ها را نتیجه بیانات رهبری و قانون مجلس خواند.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران
2021-02-21T16:51:17+03:30
 مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، تحولات ۴۸ ساعت گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ را مورد تحلیل قرار داد.

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟
2021-02-21T16:51:16+03:30
امروز درست یک قرن از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ می‌گذرد؛ کودتایی که پایه‌گذار ۵۷ سال حاکمیت استبداد در ایران بود.

پیام‌های زمستان بی‌برف

پیام‌های زمستان بی‌برف
2021-02-21T11:44:43+03:30
«زمستان گرم» ترکیب متناقضی است. کنار هم قرارگرفتن این دو واژه، مخالف آن کلیشه ذهنی است که حداقل چند نسل از ما به یاد دارند.

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان
2021-02-21T11:44:42+03:30
حسین کرمانپور که طی نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار اولویت دادن به واکسیناسیون هنرمندان شده بود در صفحه شخصی توئیتر خود از این اقدام عذرخواهی کرد.

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-21T09:44:47+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه دستخوش تحول شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که برعهده دارد برای یک بیمار آرزوی مرگ می‌کند؟!

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-20T17:38:30+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه لاغر شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که گردن دارد برای یک نفر آرزوی مرگ می‌کند؟

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!
2021-02-20T09:25:17+03:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به درخواست سلبریتی‌ها جهت در اولویت قرار گرفتن تزریق واکسن کرونا واکنش نشان داد.

روزهای سخت سی‌سخت

روزهای سخت سی‌سخت
2021-02-20T09:25:16+03:30
زلزله ۶/۵ ریشتری «سی‌سخت» تلفات جانی نداشت اما مصدومیت ۶۳ نفر و خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی به ساختمان‌های شهر را به دنبال داشت.

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها
2021-02-18T15:57:18+03:30
اولین شب جمعه ماه رجب لیلة‌الرغائب است. در روایات آمده که در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و از آن به عنوان شب برآورده شدن حاجات یاد می شود.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا
2021-02-18T13:44:18+03:30
تولد یک‌سالگی کرونا بهانه‌ای شد تا در یک روز کاری، با بانویی ایرانی که علاوه بر مسئولیت مادری، مسئولیت اجتماعی بزرگی را هم در این روزهای بد کرونایی به گردن د...

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم
2021-02-18T12:37:16+03:30
عبدالله گنجی فعال رسانه‌ای صدور فتوای امام درباره سلمان رشدی را اولین هجوم به آزادی غربی در دوران غرب جدید خواند.