میرنیوز

راهکارهایی برای جلوگیری از غرق شدن فرزندان در فضای مجازی

راهکارهایی برای جلوگیری از غرق شدن فرزندان در فضای مجازی 2021-01-10T11:17:56+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: نوجوانی سنی حساس و به‌اصطلاح سن آتش زیر خاکستر است. نوجوانان در این دوره سنی، کنجکاوی بسیاری دارند، نسبت به دریافت شبهات و حرف‌های متفاوت علاقه‌مندند و گرایش به محیط بیرون از خانه دارند. بسیاری از نوجوانانی که والدین آنها ازروی ساده‌انگاری و ندانستن مهارت و عدم ترسیم اهداف متعالی تربیتی برای فرزندان اقدام به خرید گوشی شخصی برای آنها می‌کنند، عملاً از رقبای تربیتی موجود عقب می‌افتند و از حالا به بعد گوشی است که سبک زندگی فرزند او را ترسیم خواهد کرد.
در بخش پایانی این گزارش می‌خواهیم به ارائه راهکارهایی برای خانواده‌هایی بپردازیم که به‌قول‌معروف آب از سرشان گذشته و اقدام به خرید گوشی شخصی برای فرزندانشان کرده‌اند و حالا باید با نظارت برعملکرد فرزندانشان در فضای مجازی و با یک برنامه منسجم به پیش بروند.
محسن پوراحمد، کارشناس مسائل تربیتی در بخش دیگری از گفت وگو خطاب به این خانواده‌ها اظهار می‌دارد: «این دسته از والدین باید به چند نکته توجه کنند؛ اولاً اینکه اگر بخواهند در واکنش به حضور افراطی فرزندشان در فضای مجازی یک برخورد پادگانی و خشک داشته باشند، فرزندشان از آنها دور می‌شود و فاصله خواهد گرفت؛ لذا نخست باید مهم‌ترین خط قرمزی که میان فرزندان و والدین وجود دارد و آن حفظ ارتباط محبت‌آمیز میان آنهاست، حفظ شود. اگر قرار باشد پدر و مادر در مواجهه با یک نیمچه اعتیادی که فرزندشان نسبت به گوشی موبایل پیدا کرده، با یک ادبیات خشن، سرد و بی‌روح با او برخورد کنند باعث می‌شود این سردی و بی‌روحی میان آنها بیشتر شود. وقتی این خط قرمز از بین رفت دیگر امید به حل مسئله هم به شدت کاهش پیدا می‌کند. چرا؟ چون فرزند دیگر احساس تعلقی به پدر و مادر ندارد و در خلوتش می‌گوید، پدر و مادرم که مرا دوست ندارند پس چرا من باید به حرف آنها گوش کنم؟ بنابراین این خط قرمز نه‌تنها در مواجهه با این مسئله، بلکه در مواجهه با مسائل دیگری همچون اعتیاد به مواد مخدر، کاهل نمازی، بی‌حجابی و… هم نباید از بین برود. اگر این خط قرمز مهم حفظ شد، امید به حل مسئله وجود دارد.»
توصیه دیگر به این خانواده‌ها، نگه‌داشتن فضای خانه به‌عنوان یک محیط کاملاً با نشاط است. پوراحمد دراین‌خصوص معتقد است: «ما اگر بخواهیم فرزندانمان گرفتار فضای مجازی نشوند، باید فضای خانه را برای آنها بانشاط قرار دهیم. اگر فضای خانه برای بچه، یک فضای امنی نباشد و دائماً تنش در جریان باشد، بچه به دنبال یک فضای آرامش‌بخش می‌گردد. امروز در شرایط کرونا، فضای مجازی به‌عنوان یک دوست خیلی خوب برای فرزندان ما ظاهر شده و چون جذابیت دارد بچه می‌رود و به این فضا دل می‌بندد و پیش خود می‌گوید، فضای خانه ما که ناامن و ناآرام است، چرا وقتم را در فضای خانه بگذرانم؟ می‌روم و در فضای مجازی این کار را می‌کنم. یا به بهانه درس‌خواندن با دوستانم چت می‌کنم و… متأسفانه در همین بستر شبکه شاد این اتفاقات در حال رخداد است.»


غفلت از ظرفیت تلویزیون برای آموزش غیرحضوری
از همان ابتدا که بحث غیرحضوری شدن آموزش به دلیل شرایط کرونایی کشور مطرح شد، بخش عمده‌ای از کارشناسان و دلسوزان مسائل تربیتی کودکان و نوجوانان که آینده سازان این مرزوبوم هستند، توصیه به استفاده بیشتر، بهتر و هوشمند از شبکه‌های تلویزیونی را مطرح کردند. اما متأسفانه آن‌طور که می‌شد از این پتانسیل مهم استفاده کرد به آن پرداخته نشد و ما امروز شاهدیم که به دست خودمان فرزندانمان به سمت فضای ناامن مجازی گرایش بیشتری پیدا کرده‌اند.
پوراحمد در این باره توضیح می‌دهد: «اعتقاد شخصی بنده این است که اگر می‌توانستیم از امکانات تلویزیون استفاده بهتری می‌کردیم و بچه‌ها با فضای مجازی ارتباط برقرار نمی‌کردند، خیلی بهتر بود. یکی از دوستان ما که در کشور آلمان زندگی می‌کند در پاسخ به این سوال که آنها در این شرایط کرونایی برای آموزش فرزندانشان چه می‌کنند؟ برای ما تعریف می‌کرد؛ ما در این شرایط کرونا این‌گونه عمل می‌کنیم که معلم بچه‌ها، تکالیفشان را به ما ایمیل می‌کنند و ما باید تکالیف انجام شده را برای معلم ببریم تا ببینند؛ لذا مدارس آنها به این نتیجه رسیده‌اند که ارتباطات مجازی باید به حداقل برسد. پای بچه اگر به فضای مجازی باز شد، دیگر قابل‌کنترل نیست؛ لذا جمع‌بندی توصیه ما به خانواده‌هایی که فرزندانشان درگیر این فضا شده‌اند این است که خط قرمزهایی که اشاره شد رعایت شوند، نشاط در خانه همواره برقرار باشد، جایگزین‌های مناسب مانند برنامه‌های مطالعاتی، بازی‌های جذاب، یک فعالیت ورزشی و حتی فعالیت‌های اقتصادی در محیط‌های سالم که می‌تواند برای بچه‌ها جذاب باشد برای پرکردن وقت بچه‌ها پیش‌بینی شود تا به‌صورت خودکار باعث شود که وقت بچه پر شود و از فضای مجازی فاصله بگیرد.»


وقت بچه‌ها را با فعالیت‌های جایگزین پر کنیم
به گفته کارشناسان مسائل تربیتی، ارائه جایگزین‌ها یکی از اصول تربیتی است. وقتی شما می‌خواهید یک چیز بدی را از بچه بگیرید نمی‌توانید فقط بگویید این کار بد است بلکه باید یک جایگزینی ارائه دهید که این بچه به آن دل بدهد. اگر این اتفاقات بیفتد، به‌مرورزمان فاصله دادن بچه‌ها از فضای مجازی امکان‌پذیر خواهد بود. در غیر این صورت (مخصوصاً اگر بچه در سن دبیرستان باشد) به‌هیچ‌عنوان امکان ندارد که با او برخورد سلبی و چکشی کرد، چرا که این روش‌ها بدون درنظرگرفتن آن ملاحظات اصلاً جواب نمی‌دهد و ریشه همه آن راهکارها هم محبت است.
پوراحمد با بیان این مطالب، در بخش پایانی اظهارات خود تاکید می‌کند: «با رعایت همه این ملاحظات اگر بازهم بچه اصرار به حضور در فضای مجازی داشت، حتماً با رعایت یک سری قوانین باید به او اجازه داد تا از این فضا استفاده کند. مثلاً به‌هیچ‌عنوان معنا ندارد که بچه در خلوت خود وارد فضای مجازی بشود. فضای مجازی مثل نامحرم است و با نامحرم نباید در یک فضای خلوت قرار گرفت. اگر با نامحرم بنا به‌ضرورت می‌خواهید حرف بزنید باید به حداقل‌ها اکتفا کنید و… بنابراین باید به حداقل ارتباط بچه‌ها با این فضا اکتفا کرد و حتی اگر تمکن مالی دارید به‌هیچ‌عنوان برای فرزندانتان گوشی و تبلت شخصی تهیه نکنید. بنده خودم صاحب ۴ فرزند هستم که ۳ فرزندم دانش‌آموز هستند و علیرغم اینکه توانش را هم دارم اما برای هیچ‌کدام گوشی شخصی خریداری نکرده‌ام چون این را خدمت به بچه نمی‌دانم بلکه این را خیانت به بچه می‌دانم.»


کم‌رنگ‌تر شدن بعد پرورشی مدارس به لطف کرونا
از بعد پرورشی هم در شرایط فعلی نباید غافل شد. این توصیه‌ای است که رهبر معظم انقلاب ۱۱ شهریورماه سال جاری به مسئولان آموزش‌وپرورش داشتند: «نکته بعدی که روی آن تکیه می‌خواهم بکنم، مسئله فعالیت‌های پرورشی است. الان هم در آموزش‌وپرورش، «پرورش» عقب است؛ یعنی این را بدون هیچ ملاحظه‌ای آدم قاطعانه می‌تواند بگوید. متأسفانه مدت‌هاست که با همه تأکیدی که در این زمینه شده، بحث پرورش، بحث عقب‌مانده است؛ یعنی واقعاً به مسئله پرورش، به بخش پرورش توجّه لازم و اهتمام لازم نشده که باید بشود. حالا در قضیّه فضای مجازی و ارتباط دور و مانند اینها، این معنا یک مقداری بیشتر مهم خواهد بود؛ باید روش‌ها و قالب‌های جدیدی را پیدا کنید برای اینکه بتوانید ان‌شاءالله آن جنبه پرورش را در آموزش‌وپرورش، در بین این میلیون‌ها نوجوانی که در اختیار شما هست، تأمین کنید.»
یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که روانشناسان در این حوزه بدان اشاره می‌کنند اصل ارتباط معلم و شاگرد و حفظ و استمرار آن است. معمولاً خانواده‌ها هم که اثرات مثبت این ارتباط را مشاهده و نتایج تربیتی آن را لمس کرده‌اند به این واقعیت اذعان دارند.
آقای مرتضی احمدی، پدر یک دانش‌آموز پایه هفتم می‌گوید: «معلم پرورشی فرزندم حتی در این شرایطی که ارتباط‌ها به حداقل رسیده از برقراری ارتباط رفاقتی و محبت‌آمیز با دانش‌آموزانش غافل نیست. این رویکرد برای همه معلمین به‌خصوص مشاوران و معلمین پرورشی بسیار مهم است.»
او می‌افزاید: «من به نوبه خود وقتی این احساس مسئولیت را از سوی معلم فرزندم مشاهده می‌کنم خیلی خوشحال می‌شوم. زیرا اثری که معلمین در شکل‌دهی به شخصیت دانش‌آموزان دارند هیچ‌وقت والدین از پس‌آن برنخواهند آمد.»
خانم ۴۰ ساله‌ای هم در این باره می‌گوید: آموزش‌وپرورش باید در شرایط کنونی تمرکز بیشتری بر پیگیری وضعیت آموزش و تربیت دانش‌آموزان در منزل داشته باشد و خلأ حضور نیافتن دانش‌آموزان در مدارس را پر کند.»
او تصریح می‌کند: «دانش‌آموزان به دلیل حضور نیافتن در مدارس یا کمتر شدن زمان حضورشان در کلاس‌ها نمی‌توانند مبانی آموزشی را به‌درستی فرابگیرند و مهم‌تر این‌که از امتیاز هم‌صحبتی و هم‌اندیشی با سایر هم‌کلاسی‌های خود محروم هستند. به همین دلیل آموزگاران و کادر آموزشی باید پیگیری بیشتری داشته باشند تا دانش‌آموز مفاهیم درسی را بهتر درک کند و ارتباط میان دانش‌آموز و شاگرد برای پیگیری بعد پرورشی دانش‌آموزان به حد صفر نرسد. چرا که در این حالت شکل‌گیری شخصیت بچه‌ها در آینده با مخاطرات جدی روبه‌رو خواهد شد»
سخن پایانی اینکه به تعبیر روانشناسان، فضای مجازی مثل مواد مخدر صنعتی عمل می‌کند که در همان استفاده‌های اولیه، آن‌قدر جذابیت دارد که فرد را گرفتار خود می‌کند و به این راحتی‌ها قابل صرف‌نظر کردن برای کاربر نیست. این خطر برای کودکان و نوجوانانی که به شدت آسیب‌پذیرتر هستند جدی‌تر بوده و نباید با ساده‌انگاری آنها را در این فضای نامتناهی رها کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیه در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T16:07:44+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

ویروس مقصریابی

ویروس مقصریابی
2021-04-11T15:54:25+04:30
موج چهارم کرونا، شهرهای قرمز، نارنجی، آبی، قرنطینه... این کلمات دیگر برای خیلی‌هایمان عادی شده. کرونا کم‌کم در زندگی همه ما جایی برای خودش باز کرده. این میهم...

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند

لعنت به این ویروس که خودش پرواز می‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
علیرضا وهاب‌زاده با اشاره به اخباری که وزارت گردشگردی به روند قرمز شدن شهرها داشته و اعلام کرده که این موضوع ارتباطی به سفرهای نوروزی نداشته، طی توییتی واکش ...

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند

العربیة در راستای حمایت از حقوق فلسطینیان فعالیت نمی‌کند
2021-04-11T15:54:24+04:30
منابع خبری شنبه شب گزارش دادند، یک خبرنگار شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به پخش گزارشی علیه اسرای حماس از فعالیت در این رسانه استعفا داد.

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب
2021-04-10T17:14:21+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایتی از شهید صیاد شیرازی را که از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب بود منتشر کرد.

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟

مواضع ایران قاطع و روشن است در وین چه می‌کنید؟
2021-04-10T17:14:21+04:30
هدف آمریکا و اروپا از برگزاری جلسات کمیسیون برجام، وقت‌کشی با هدف امتیازگیری از طرف ایرانی است؛ با توجه به مواضع روشن ایران و باتوجه به عهدشکنی طرف غربی، دلی...

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور

گزارشی از پیشرفت‌های افتخارآمیز هسته‌ای کشور
2021-04-09T19:34:26+04:30
ابراهیم رضایی جزئیات بازدید از منطقه هسته‌ای اصفهان، مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نطنز، رآکتور هسته‌ای و کارخانه تولید آب سنگین خنداب و مجتمع غنی سازی شهید...

منطق‌الطیر روحانی!

منطق‌الطیر روحانی!
2021-04-07T17:21:05+04:30
اظهارنظر عجیب علی ربیعی درباره بحران مرغ: اینکه می‌گوییم گران نمی‌شود اما به سرعت می‌شود نشانه صداقت ماست!

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات
2021-04-07T17:21:05+04:30
در این گفتگو علی اکبر صالحی ناگفته‌هایی شنیدنی را از آغاز مذاکرات هسته‌ای با طرف آمریکایی مطرح کرده است.

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا

فرصت‌سوزی در کنترل موج چهارم کرونا
2021-04-07T16:54:24+04:30
علی خضریان با انتشار عکسی از مترو، نسبت به بی‌توجهی دولت نسبت به مردم با وجود موج چهارم کرونا واکنش نشان داد.

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات

سبقت فـرار مالیاتی از پرداخت مالیات
2021-04-07T16:41:06+04:30
در ایران، فرار مالیاتی عموماً از طریق استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران، ‌صدور فاکتورهای صوری و دو دفتره بودن، حساب‌های اجاره‌ای، دستگاه‌های پوز بی‌هویت، ‌...

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است

عنابستانی مدرکی علیه سرباز راهور ارائه نکرده است
2021-04-06T18:34:27+04:30
مهدی کشت‌دار طی توییتی نسبت به خبر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح واکنش نشان داد.

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!

دولت و موج چهارم کرونا؛ مرزهای پیش بینی جا به جا شد!
2021-04-06T18:34:27+04:30
شما از حرف های امروز سخنگوی دولت درباره سفرهای نوروزی با وجود پیش بینی موج چهارم کرونا چه برداشتی می کنید؟

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!

طرح ترافیک تا شرایط سیاه کرونایی هم ادامه دارد!
2021-04-06T12:07:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به عدم لغو طرح ترافیک با توجه به بحرانی شدن شرایط تهران واکنش نشان داد.

دام «گام به گام»

دام «گام به گام»
2021-04-06T09:01:11+04:30
نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی امروز در وین برگزار می‌شود که کارشناسان نسبت به طراحی غرب برای ماندگاری غرب هشدار می‌دهند.

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد

‏ مجلس یازدهم ‎راستی آزمایی ۲۰ دقیقه‌ای را نمی‌پذیرد
2021-04-06T09:01:11+04:30
مالک شریعتی نماینده مجلس، عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت ایران را برای لغو تحریم‌ها، اقدامی راهبردی خواند.

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی

امید به آینده‌ای روشن در مقابله با چالش‌های زندگی
2021-04-05T10:54:24+04:30
شاد زیستن یک مهارت است و اولین راه رسیدن به آن یک رضایت درونی از خود و نیز یک رضایت بیرونی از داشته‌ها و نعمت‌هایی است که گاه کوچکشان شمرده‌ایم.

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا

برجام بخشی از پروسه راهبردی آمریکا
2021-04-05T10:41:06+04:30
مصطفی طاهری نماینده مجلس طی توییتی هدف آمریکا از بازگشت به برجام را تحلیل کرد و آن را اهرمی بر بازدارندگی ایران از قابلیت‌ها خواند.

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله

خشت خشت این خانه ذکر حسین(ع) نوشیده / ماجرای روضه ۲۰۰ ساله
2021-04-05T05:47:41+04:30
خانه‌ای کاهگلی در دل کوچه پس کوچه‌های ابوزیدآباد که حداقل ۲۰۰ سال عمر دارد و روزی نشده که ذکر مصیبت حسین (ع) در آن قطع شود...

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند

وقتی من‌وتو صف تست کرونا را اعتصاب کارگران معرفی می‌کند
2021-04-04T20:01:07+04:30
شبکه من‌وتو در یکی دیگر از برنامه‌های خود این بار صف تست کرونای پرسنل یک شرکت دارویی را تجمع اعتراضی کارگران معرفی کرد.

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای

علت تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای
2021-04-04T10:21:02+04:30
فواد ایزدی، تحلیلگر سیاسی گزارش بولتن دانشمندان هسته‌ای در آمریکا از تصمیم انگلیس برای افزایش کلاهک‌های هسته‌ای این کشور از ۱۸۰ به ۲۶۰ کلاهک را طی توییتی منت...

شورایی که برای شهر نیست!

شورایی که برای شهر نیست!
2021-04-04T10:21:02+04:30
تمرکز بر خواسته‌های حزبی و سیاسی در شورای پنجم شهر تهران مانع خدمات‌رسانی مناسب به مردم شده است.

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال

افزایش ۴۰ درصدی جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی یک سال
2021-04-04T09:54:30+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

به عقب برنمی‌گردیم...

به عقب برنمی‌گردیم...
2021-04-04T09:41:05+04:30
در ۱۱ماهه سال ۹۹ به اندازه دو سال اجرای برجام(۹۵ و ۹۶) جواز تاسیس صنعتی صادر شده است.

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟

با تخته کردن یک سریال افتضاحات ۸ ساله پنهان می‌شود؟
2021-04-03T14:47:43+04:30
امیرابراهیم رسولی، مشاور رئیس و مدیرکل هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی طی توییتی نسبت به توقف سریال گاندو واکنش نشان داد.

ترسیم جهت‌گیری کلی کشـور با اعـلام شـعار سـال

ترسیم جهت‌گیری کلی کشـور با اعـلام شـعار سـال
2021-04-03T14:47:43+04:30
نامگذاری سال‌ها که در ابتدای هرسال توسط رهبر انقلاب صورت می‌گیرد، عملی نمادین برای تمرکز نیروهای حاکمیتی و مردمی است تا حرکت عمومی کشور در سال بر یک مدار واح...

دیدگاه سرشار درباره فصل اول و دوم سریال گاندو

دیدگاه سرشار درباره فصل اول و دوم سریال گاندو
2021-04-03T14:47:42+04:30
محمد سرشار، مدیر شبکه پویا فشارهایی که بر سازندگان سریال گاندو وارد شده را در ساخت سریال‌هایی درباره ‎آینده انقلاب و پیش‌بینی خطرات در انتظار آن منفی خواند.

درد مردم فعلا مرغ وتخم مرغ است جناب آشنا!

درد مردم فعلا مرغ وتخم مرغ است جناب آشنا!
2021-04-03T14:34:22+04:30
هادی طحان نظیف ‏‏‏عضو حقوق‌دان شورای نگهبان طی توییتی نسبت به توییت حسام الدین آشنا واکنش نشان داد.

اسم این تدابیر سانسور نیست!

اسم این تدابیر سانسور نیست!
2021-03-26T16:40:04+04:30
تصویر یادداشت‌های بایدن قبل از کنفرانس خبری نشان می‌دهد که مصاحبه مطبوعاتی کاملا برنامه‌ریزی شده است از جمله ترتیب پرسیدن و نشستن خبرنگارها و سوالات...

انتخاب درست!

انتخاب درست!
2021-03-26T15:33:29+04:30
کمتر از ۳ ماه به انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی مانده است. افرادی مدت هاست خودشان را گرم می کنند تا حضوری مسئولانه در این جشن ملی داشته با...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)