میرنیوز

یک آنفلوانزای ساده کرونایی

یک آنفلوانزای ساده کرونایی 2020-07-28T09:46:43+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه ایران نوشت: «دو روز سر کار نیامد و گفت کسالت دارم. وقتی بیشتر پرس و جو کردند، گفت یک آنفلوانزای ساده بود و خوب شدم. پرسیدند تب هم داشتی، که با عصبانیت جواب داد: ای بابا! گفتم که آنفلوانزا بود و تب هم مال همان بود. الان دیگر خوب خوبم و هیچ مشکلی هم ندارم.»


این گفته‌های پریا، شاغل در یک شرکت خصوصی است، جایی که حدود ۲۰ نفر در یک سالن نه چندان بزرگ کنار هم کار می‌کنند. او شرح حال یکی از همکارانش را بازگو می‌کند: «راستش از همان وقتی که شنیدم مریض شده، خیلی نگران بودم چون خودم خیلی سعی می‌کنم تمام موارد را رعایت کنم اما در محیط کار وقتی یک نفر مبتلا باشد، خطر همه را تهدید می‌کند. به این خانم هم از طرف مدیریت گفته شده بود که اگر علائم داری و مشکوک هستی، در خانه بمان یا تست بده اما برخورد خیلی بدی با این قضیه کرد و اصلاً به او برخورده بود. وقتی از پیش مدیر آمد، سر بقیه داد و بیداد راه انداخت که شما برای من حرف درآورده‌اید و خواسته‌اید زیرآب من را بزنید و به دروغ گفته‌اید کرونا دارم. با رفتاری که نشان داد، کسی دیگر حرفی نزد. چند روز بعد از آن قضیه نفس تنگی پیدا می‌کند و تستش مثبت می‌شود. آدمی هم بود که چندان رعایت نمی‌کرد و حتی در محیط کار ماسک نداشت. مدیر شرکت برای اینکه معلوم شود بقیه مبتلا شده‌اند یا نه، گفت بیایند از همه تست بگیرند. متأسفانه تست ۳ نفر دیگر هم مثبت درآمد و آنها هم به قرنطینه رفتند. احتمالاً آنها را هم همان یک نفر مبتلا کرده. اگر همان موقع وقتی دید علائم دارد سر کار نمی‌آمد و تست می‌داد، سلامتی همکارانش را به خطر نمی‌انداخت.»


نمی‌دانم شما هم مشابه این روایت را شنیده‌اید یا نه؟ به نظر می‌رسد این روزها کم سابقه هم نباشد. نمونه‌اش روایت مرتضی، شاغل در فروشگاه پوشاک و کیف و کفش: «ما ۸ فروشنده هستیم و بخش‌های مختلف فروشگاه را پوشش می‌دهیم. یکی از همکارانم چند روزی بود که بی‌حال بود و می‌دیدم که دائم می‌نشیند و خستگی درمی‌کند. فکر کردم شاید از فشار کار باشد چون چند روز سرمان خیلی شلوغ بود. هر بار حالش را می‌پرسیدم می‌گفت چیزی نیست و شاید فشارم افتاده باشد. یک بار که خیلی رنگ پریده بود برایش آب قند آوردیم که وقتی خورد انگار بدتر شد چون گفت برایش ماشین بگیریم که به خانه برود. خلاصه در نهایت معلوم شد که کرونا دارد. ما خودمان دیگر تست ندادیم چون صاحبکار هزینه‌اش را قبول نمی‌کند اما اگر کوچک‌ترین علامتی پیدا کنیم، حتماً می‌رویم. خدا می‌داند در آن چند روزی که علائم داشته، چند نفر را مبتلا کرده. از طرفی می‌دانم که به کارش هم احتیاج داشت و فکر نمی‌کنم دیگر قبول کنند برگردد. خودش هم لابد می‌دانست اگر بفهمند کرونا دارد، کارش را از دست می‌دهد.»


البته مسأله برای همه صرفاً جنبه مالی ندارد. برخی به دلایل دیگری کرونا را مخفی می‌کنند. گرچه بیشتر وقت‌ها زیر بار بی‌مسئولیتی‌شان نمی‌روند، مثل خانم فلانی، مدیر یک شرکت معماری که طبق گفته کارمندانش، یک هفته با علائم کرونا سرکار حاضر می‌شده و عنوان می‌کرده که زیر کولر خوابیده و سرما خورده است.


«تمام مدت دستمال دستش بود و سرفه می‌کرد. می‌دیدم که لیوان دمنوش را مدام پر و خالی می‌کند و چون ما یک مجموعه کوچک هستیم، یک آشپزخانه و دستشویی داریم که بین تمام کارمندان مشترک است. به‌هرحال کسی هم جرأت نمی‌کند به مدیرش انتقاد کند و به او بگوید برود تست بدهد. این خانم وضع مالی خیلی خوبی دارد و می‌دانم باشگاه سوارکاری هم می‌رود. این مدت هم سوارکاری می‌رفت و اتفاقاً یک روز داشت تعریف می‌کرد که آنجا بقیه داشتند چپ چپ نگاهش می‌کردند چون سرفه می‌کرده و تازه خیلی هم از برخورد آنها ناراحت شده بود. می‌گفت آدم دیگر یک سرفه هم نمی‌تواند بکند. البته که فقط یک سرفه نبود و بچه‌ها هم دیگر خیلی مشکوک بودند که حتماً کرونا دارد. آخر سر هم وقتی شوهرش بدحال شد و تستش مثبت درآمد رفت تست داد و دید که مثبت است. در حالی که این مدت خیلی راحت همه جا تردد کرده و بارها می‌گفت من حوصله‌ام سر می‌رود اگر حتی یک نصفه روز در خانه بمانم. الان ما نگران یکی از همکاران هستیم که باردار است و قرار است تست بدهد.»


سرما خورده‌ام، آنفلوانزای خفیف دارم، باد به سرم خورده، سینوزیتم عود کرده و… هیچ کدام اینها دلیل خوبی نیست برای اینکه دیگران را قانع کنید که کرونا ندارید.
دکتر روزبه بیاتی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در این باره این‌طور می‌گوید: «در زمان پاندمی کووید، چیزی به اسم آنفلوانزا وجود ندارد. الان فصل همه‌گیری آنفلوانزا نیست و هرکس هر علامتی شبیه آنفلوانزا، سرماخوردگی و مشابه آن را داشته باشد، به کووید ۱۹ مبتلاست مگر آنکه خلافش ثابت شود.

در واقع یعنی مبنا را باید بر این بگذاریم. اینکه کسی بیاید و بگوید آنفلوانزا گرفته‌ام یا یک سرماخوردگی ساده دارم، در این دوره اصلاً قابل قبول نیست و فقط انجام تست است که ثابت می‌کند کووید است یا نه. بنابراین افرادی که با این نشانه‌ها در محل کارشان حاضر می‌شوند، حتماً باید برای انجام تست فرستاده شوند و از حضورشان در محل کار جلوگیری به عمل آید تا موجب ابتلای دیگران نشوند.»
اما شاید برای شما هم سوال پیش آید که در حالی که بسیاری از ادارات و شرکت‌ها هنگام ورود کارکنان تب آنها را اندازه می‌گیرند، باز هم افرادی با نشانه‌های ابتلاء به کووید ۱۹ در محل کار حاضر می‌شوند؟


الهه بحرایی، کارشناس بهداشت به این سوال پاسخ می‌دهد: «دستگاه‌های تب سنج انواع مختلفی دارند که حساسیت‌هایشان با هم متفاوت است اما در انواعی که در خیلی ادارات و سازمان‌ها کاربرد دارد، دقت حدود دو دهم درصد است که قابل قبول است اما مسأله این است که ممکن است بیمار مبتلا باشد اما لزوماً تب نداشته باشد یا تبش قطع شده باشد. حتی فرد ممکن است علائم خفیفی مثل یک سرماخوردگی ساده داشته باشد. قرار گرفتن فرد مبتلا به کووید ۱۹ در کنار دیگران برای مدت زمان طولانی و مواردی مثل استفاده از سرویس بهداشتی مشترک، خطر آلودگی را به شدت بالا می‌برد.

در حال حاضر چون با پدیده جدیدی مواجه شده‌ایم، طبعاً مکان‌های کاری و شهری هنوز چندان با آن متناسب نشده‌اند و نمی‌توانیم بگوییم اینکه صرفاً جایی ضدعفونی شده، یعنی امکان ابتلای افراد دیگر وجود ندارد. وقتی تماس زیادی صورت می‌گیرد، احتمال ابتلاء هم بالا می‌رود. توصیه من این است که اگر امکانپذیر است، ساعت‌های کمتری را در محیط بسته در کنار دیگران بگذرانید و در کنار روشن بودن وسایل سرمایشی، جریان هوا هم از طریق در و پنجره وجود داشته باشد. مسئولان منابع انسانی در ادارات باید حتماً احوال کارکنان را زیرنظر داشته باشند و صرف اینکه کسی عنوان می‌کند بیمار نیست، دلیل بیمار نبودن او تلقی نکنند چون برخی از کارکنان ممکن است به دلایل مختلف بیماری خود را پنهان کنند.

طبیعی است که هر چه زودتر بیماری تشخیص داده شود، از ابتلای افراد بیشتری نیز جلوگیری می‌شود. بهتر است شاغلان تا می‌توانند از دستشویی مشترک استفاده نکنند و در صورت استفاده، حتی در داخل دستشویی با ماسک باشند و خوب دست‌هایشان را بشویند. این توصیه‌ها را دائم می‌شنویم اما باید آنقدر تکرار کرد که در ذهن مردم کاملاً بنشیند.»


آدم پیش خودش فکر می‌کند مخفی کاری و انکار آن هم وقتی کرونا دارد روزی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را مبتلا می‌کند و حول و حوش ۲۰۰ نفر را می‌کشد، چه توجیهی دارد؟ حتی فکر اینکه با پنهان کردن بیماری یا سهل‌انگاری در برخورد با آن، کسی را به آغوش مرگ بفرستیم هم آدم را دیوانه می‌کند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

یک خداحافظی تلخ با لبنیات/ وقتش رسیده که ماست و پنیر هم لاکچری شود؟

یک خداحافظی تلخ با لبنیات/ وقتش رسیده که ماست و پنیر هم لاکچری شود؟
2020-08-13T18:39:13+04:30
با افزایش روز به روز قیمت لبنیات، دیگر نمی توان مهمان ناخوانده را با تعارف "دور هم یک لقمه نان و پنیر می خوریم" نگه داشت! و لبنیات در سبد غذایی اشر...

چند روایت واقعی از کرونا / آیا به همه کرونایی‌ها به خوبی رسیدگی می‌شود؟

چند روایت واقعی از کرونا / آیا به همه کرونایی‌ها به خوبی رسیدگی می‌شود؟
2020-08-13T18:39:12+04:30
کادر درمان برای بهبود کرونایی ها تلاش زیادی می کنند. اما واقعیت این است که گاهی به درد بیمار آنچنان که باید توجه نمی شود؛ حتی گاهی دکترها از تست کرونا سرباز ...

مرهمی بر خستگی‌های پرستاران

مرهمی بر خستگی‌های پرستاران
2020-08-10T12:04:44+04:30
پویش «مرهم ایران» با ساخت تندیس‌های چوبی، گوشه‌ای از احساس خود نسبت به کادر درمان را نشان می‌دهد تا قدردان زحمات و از جان گذشتگی آن‌ها باشد.

مرهمی بر خستگی های پرستاران

مرهمی بر خستگی های پرستاران
2020-08-10T11:51:22+04:30
پویش مرهم ایران با ساخت مرهم های چوبی، گوشه ای از احساس خود نسبت به کادر درمان را نشان می دهد تا قدردان زحمات و از جان گذشتگی آن ها باشد.

دور زدن مجلس برای فروش نفت!

دور زدن مجلس برای فروش نفت!
2020-08-10T11:11:22+04:30
 محسن زنگنه، نماینده مجلس شورای اسلامی کار بدون کارشناسی و خارج از مسیر قانونی دولت را دور زدن مجلس قلمداد کرد.

بوی عیدی، بوی نون، بوی کباب و ریحون

بوی عیدی، بوی نون، بوی کباب و ریحون
2020-08-06T13:57:39+04:30
در عید غدیر هم‌نمک خاطره ای به یاد ماندنی را در دل و ذهن بچه های مناطق محروم جنوب تهران ثبت می کند.بوی نان و کباب در خانه‌هایشان پیچیده و صدای خنده و شادمانی...

از عروس اروپا تا عروس خاورمیانه؛ دوگانه سلبریتی ها در مواجهه با ۲ انفجار مشابه!

از عروس اروپا تا عروس خاورمیانه؛ دوگانه سلبریتی ها در مواجهه با ۲ انفجار مشابه!
2020-08-05T17:24:29+04:30
درک این که روز گذشته چه بر بیروت گذشت و چه داغی بر دل بیروتی ها نشست، سنگین است؛ اما پیام های دلگرم کننده در فضای مجازی تنها راه همدردی ساده با بیروت است که ...

کمپین لبنانی ها برای خسارت دیدگان انفجار بیروت؛ بفرمائید منزل ما

کمپین لبنانی ها برای خسارت دیدگان انفجار بیروت؛ بفرمائید منزل ما
2020-08-05T15:11:09+04:30
جوانان لبنانی به ویژه در جنوب این کشور و مناطق شیعه نشین پویشی در فضای مجازی برای میزبانی از هموطنان خسارت دیده خود در جریان انفجار روز گذشته بندر بیروت در م...

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند

گیوه، پاپوشی که چینی ها از آن جاماندند
2020-08-04T16:50:03+04:30
از میدان رازی که به سمت شمال قدم بزنید، با کتانی فروشی‌هایی مواجه می‌شوید که سبک متفاوتی با پاساژها و مال‌ها دارند. در این جا خبری از بوتیک‌های دیزاین شده، ب...

۴۶۵ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد

۴۶۵ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد
2020-08-02T15:50:03+04:30
داغ سنگینی که بر دل خانواده های شهدای منا نشسته و مهمان نوازی گستاخانه آل سعود از زائران خانه خدا هیچ وقت فراموش نمی شود.

کنکوری‌های ۹۹ در بند مسئولان/ چرا کسی تکلیف را روشن نمی‌کند

کنکوری‌های ۹۹ در بند مسئولان/ چرا کسی تکلیف را روشن نمی‌کند
2020-08-02T14:56:43+04:30
از وقتی به یاد دارم کنکور، نقشی حیاتی در زندگی و آخر و عاقبت بچه‌های پشت کنکوری داشته! اما اخبار ضد و نقیض امسال در مورد برگزاری کنکور حسابی آن‌ها را کلافه ک...

دلخوش به واکسن روسی نباشید

دلخوش به واکسن روسی نباشید
2020-08-02T10:03:25+04:30
این روزها در جهان بیش از ۱۴۰مرکز تحقیقاتی در حال تلاش برای ساخت واکسن ویروس کرونا هستند اما در میان آنها کشور روسیه اعلام کرده که ممکن است زودتر از زمان مورد...

۴۵۶ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد

۴۵۶ مسافر سفید پوش/ «بابا نفسی» که مهاجر الی‌الله شد
2020-07-31T15:36:39+04:30
داغ سنگینی که بر دل خانواده های شهدای منا نشسته و مهمان نوازی گستاخانه آل سعود از زائران خانه خدا هیچ وقت فراموش نمی شود.

٤٥٦ مسافر سفید پوش/ "بابا نفسی" که مهاجر الی الله شد

٤٥٦ مسافر سفید پوش/ "بابا نفسی" که مهاجر الی الله شد
2020-07-31T15:23:18+04:30
داغ سنگینی که بر دل خانواده های شهدای منا نشسته و مهمان نوازی گستاخانه آل سعود از زائران خانه خدا هیچ وقت فراموش نمی شود.

رمی کرونا در عید قربان/ اهدای پلاسما در جنگ با کرونا

رمی کرونا در عید قربان/ اهدای پلاسما در جنگ با کرونا
2020-07-31T09:10:04+04:30
امسال که کرونا همه، حتی حاجیانِ چند سال در انتظار نشسته را خانه‌نشین کرده است، به جای قربانی کردن تعلقات و زیبایی‌ها از فرصت ها استفاده کنیم و پلاسما و خون ا...

لذت زندگی در خانه های قدیمی ایرانی/ بناهایی با ۲۰۰ سال قدمت

لذت زندگی در خانه های قدیمی ایرانی/ بناهایی با ۲۰۰ سال قدمت
2020-07-30T11:55:36+04:30
حس نوستالژی زندگی در خانه های باصفای قدیمی برای همه ایرانی ها مشترک است؛ خانه هایی که رفته رفته آپارتمان و برجها جای آنها را می گیرند و اگر دیر به دادشان برس...

تعویق چندباره کنکور

تعویق چندباره کنکور
2020-07-28T12:15:46+04:30

آیا مشکل آبرسانی به غیزانیه حل شدنی است؟

آیا مشکل آبرسانی به غیزانیه حل شدنی است؟
2020-07-28T11:35:42+04:30
کیوان ساعدی، نماینده مجلس شورای اسلامی نسبت به عدم تحقق وعده آبرسانی به غیزانیه خوزستان واکنش نشان داد.

ارتباط مدت زمان خواب و خطر ابتلا به آلزایمر

ارتباط مدت زمان خواب و خطر ابتلا به آلزایمر
2020-07-27T12:00:03+04:30
بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن است که حافظه و سایر عملکردهای مهم مغز را از بین می برد و مدت زمان خوابیدن ارتباط زیادی با خطر ابتلا به آلزایمر دارد.

۸ سنت غلط ازدواج از دید رهبر انقلاب

۸ سنت غلط ازدواج از دید رهبر انقلاب
2020-07-27T10:13:21+04:30
صفحه ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری ۸ سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب را در توئیتی بازنشر داد.

۸۰ درصد زندانی‌های امسال جرم‌اولی هستند

۸۰ درصد زندانی‌های امسال جرم‌اولی هستند
2020-07-27T09:20:01+04:30
 شیوع کرونا در کنار همه دلواپسی‌های بهداشتی و اقتصادی که برای مردم به همراه داشت، حالا یک نگرانی دیگر از جنس امنیت هم به مردم تحمیل کرده است.

مسلمیه کلید عزاداری محرم/ روضه‌های خانگی را رونق دهیم

مسلمیه کلید عزاداری محرم/ روضه‌های خانگی را رونق دهیم
2020-07-27T08:26:44+04:30
امسال سوز صدای چهارپایه‌خوان‌ها در گذر حضرتی حرم سیدالکریم نمی‌پیچد اما به قول حاج غلامرضا سازگار قرار نیست فکر کنیم بساط روضه و عزای آل الله جمع شده است.

بیمارستان خانگی

بیمارستان خانگی
2020-07-26T09:39:02+04:30
تعدادی از بیماران، بیماری خود را کتمان می کنند، و این سبب می شود که چرخه بیماری ادامه پیدا کند.

پدرانی در دل کویر که"آب، نان و کار" ندارند

پدرانی در دل کویر که"آب، نان و کار" ندارند
2020-07-25T14:39:02+04:30
این که در خنکای باد کولر روی مبل لم داده باشیم و شبکه های تلویزیون را بالا و پایین کنیم، طبیعی است که مجال فکر کردن به زندگی عده ای را در گرمای ۴۲ درجه روستا...

پرواز اسباب بازی ها در آسمان چاه دشت

پرواز اسباب بازی ها در آسمان چاه دشت
2020-07-25T14:12:21+04:30
این که در خنکای باد کولر روی مبل لم داده باشیم و شبکه های تلویزیون را بالا و پایین کنیم، طبیعی است که مجال فکر کردن به زندگی عده ای را در گرمای ۴۲ درجه روستا...

مرگ را به چشم دیدیم/ نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود

مرگ را به چشم دیدیم/ نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود
2020-07-24T14:05:42+04:30
سرنشین لبنانی هواپیمای ماهان با اشاره به تعرض جنگنده‌های آمریکایی گفت: نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود فقط می‌دانم خلبان یک قهرمان بود که ...

مسافر پرواز تهران بیروت: مرگ را به چشم دیدیم

مسافر پرواز تهران بیروت: مرگ را به چشم دیدیم
2020-07-24T13:52:23+04:30
امروز برای اولین بار معنی عبارت: "خدا رو شکر خوبم" را درک کردم و این کلمه را از عمق قلبم بر زبان آوردم.

مرگ‌های گران قیمت؛ وقتی هزینه مرگ برابر هزینه اسباب یک زندگی است

مرگ‌های گران قیمت؛ وقتی هزینه مرگ برابر هزینه اسباب یک زندگی است
2020-07-23T13:31:22+04:30
هزینه کفن و دفن مردگان، نفس زندگان را هم گرفته است. آنها که ندارند، مرگشان هم فقیرانه است گرچه بازمانده‌هایشان در هزینه‌ها می‌مانند. آنهایی هم که زیاد دارند،...

مرگ های گران قیمتی که خودمان پایه گذارش هستیم

مرگ های گران قیمتی که خودمان پایه گذارش هستیم
2020-07-23T12:11:23+04:30
هزینه کفن و دفن مردگان، نفس زندگان را هم گرفته است. آنها که ندارند، مرگشان هم فقیرانه است گرچه بازمانده‌هایشان در هزینه‌ها می‌مانند. آنهایی هم که زیاد دارند،...

اما و اگرهای تصویب سند راهبردی گردشگری

اما و اگرهای تصویب سند راهبردی گردشگری
2020-07-22T16:11:22+04:30
سند راهبردی گردشگری که به تصویب هیئت وزیران رسیده حاوی مواردی دلسرد کننده برای صاحبان کسب‌وکارهای فعال در حوزه مدیکال توریسم است.