میرنیوز

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری 2021-12-04T10:59:13+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از فرهیختگان، براساس آمارهای رسمی، در ایران هزار و 273 هتل دارای مجوز فعالیت می‌کنند که سالانه حجم زیادی از مسافران و توریست‌های داخلی و خارجی را در خود اسکان می‌دهند و با شیوع ویروس کرونا اغلب مشاغل در کشورها دستخوش رکود و مشکلات شده‌اند. در این میان با کاهش فعالیت‌های مربوط به گردشگری در کشور، هتل‌ها نیز به یکی از زیانبارترین مراکز خدماتی تبدیل ‌شده‌اند. به‌طوری‌که از اسفند 98 تا آبان 1400 خسارتی بالغ‌بر 22 هزار میلیارد تومان به آنها وارد شده است. درواقع با همه‌گیری ویروس کرونا و کاهش سفرها این اماکن خالی از مسافر شده‌اند و در شرایط نامطلوبی قرار گرفته‌اند و از سوی دیگر با توجه به اینکه هزینه جاری هتل‌ها که شامل آب، برق، گاز، حقوق پرسنل و مالیات، جزء هزینه نگهداری محسوب می‌شوند؛ هزینه نگهداری مبلغ قابل‌توجهی است. بخش دیگر زیان‌ها، متوجه اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور بوده. فعالان این بخش می‌گویند تاکنون به‌علت شیوع کرونا و تعطیلی‌های دستوری، حدود 40 تا 50 درصد از بوم‌گردی‌ها آسیب جدی دیده‌اند که اغلب متضرران افرادی هستند که فعالیت خود را تازه آغاز کرده و در حوزه بوم‌گردی نوپا بوده‌اند.

تخفیف 50 درصدی هم هتل‌ها را پر نکرد

مشکلات مراکز خدماتی و ازجمله هتل‌ها تا آنجایی پیش رفته که براساس اظهارات فعالان این بخش، حتی در برخی زمان‌ها که کرونا در پایین‌ترین سطح خود قرار می‌گرفت و ممنوعیت برای سفر وجود نداشت و اجازه فعالیت 50 درصدی به آنها داده می‌شد، اغلب هتل‌های از دو تا پنج ستاره برای مسافرانی که در هتل اقامت کنند، تخفیف‌های 30 تا 50 درصدی درنظر گرفته بودند اما بااین‌حال استقبال چندانی از سوی گردشگران نشد و همین امر خسارت مالی قابل‌توجهی به این نوع از اقامتگاه‌ها وارد کرد. کمبود گردشگر در هتل‌ها موجب شد اغلب هتلداران برای کاهش زیان حاصل از این امر از حجم نیروی کاری خود کاسته و با کمترین ظرفیت کارکنان خود هتل خود را اداره کنند تا بتوانند هزینه‌های جاری خود را تا حد امکان کاهش دهند.

درخصوص میزان خسارت کرونا به هتل‌ها جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: «از زمان شروع کرونا تاکنون بیشترین آسیب را در صنعت گردشگری هتل‌ها دیده‌اند، زیرا اگر نگاهی به هزینه نگهداری آنها انداخته و محاسبه کنیم، متوجه خواهیم شد صاحبان این نوع از اقامتگاه‌ها نه‌تنها سودی را که در چندسال اخیر به‌علت فعالیت در این حوزه به‌دست آورده بودند از دست‌ داده‌اند، بلکه برخی برای تامین هزینه نگهداری هتل‌های خود مقروض نیز شده‌اند.»

وی افزود: «از اسفند 98 تا پایان آبان امسال هتل‌ها و مراکز اقامتی مجاز رسمی مانند مسافرخانه‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها و... 22 هزار میلیارد تومان زیان مالی داشته‌اند که برای جبران چنین زیانی تنها امید ما دوران پساکروناست.»

هتل‌هایی که به حراج گذاشته شده‌اند

حمزه‌زاده درباره تغییر کاربری هتل‌ها عنوان کرد: «تاکنون هتلی تغییر کاربری نداده است و شاید علت آن مراحل سخت تغییر کاربری باشد که افراد را از این کار منصرف می‌کند اما از ابتدای شیوع کرونا تا الان برخی هتلداران هتل‌های خود را فروخته یا به دیگری واگذار کرده‌اند که آمار دقیق از این امر در اختیار هیچ‌ارگانی نیست. درواقع همیشه افرادی در این صنف بوده‌اند که هتل‌های خود را به‌فروش می‌رساندند اما در این دوران حجم فروش هتل‌ها افزایش یافته است.»

وی گفت: «ضریب اشغال هتل‌ها در دوران شیوع کرونا به‌شدت پایین بوده، به‌طوری‌که در بهترین حالت (در دوران کاهش شیوع کووید-19) به‌صورت میانگین 10 درصد هتل‌ها اسکان مسافر داشته‌اند اما در سه‌ماه گذشته که ممنوعیت‌های سفر لغو شده، این رقم روند افزایش به خود گرفته و به حدود 25 درصد رسیده است. بیشترین درصد اشغال هتل‌ها و مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز مربوط به شهرهای توریست‌پذیر هستند که معمولا گردشگران زیادی این مناطق را برای سفر انتخاب می‌کنند.»

بررسی‌ها نشان می‌دهد شیوع ویروس کووید-19 از اسفند سال 98 تاثیر قابل‌توجهی بر گردشگری ایران گذاشته است، به‌طوری‌که تعداد گردشگرانی که در هفت‌ماهه ابتدایی سال 99 وارد کشورشده‌اند نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 94 درصد منفی بوده است. بوم‌گردی‌ها یکی از اقامتگاه‌هایی هستند که گردشگران خارجی از آن استقبال می‌کردند و تمایل به اقامت در آنها را داشتند اما با کاهش سفر این نوع از اقامتگاه‌های سنتی نیز آسیب جدی دیده‌اند. تعطیلی‌های دستوری موجب شدند که حتی گردشگران داخلی در دوران کرونا نتوانند از آنها برای اقامت استفاده کنند.

در کشور ما حدود سه هزار بوم‌گردی وجود داشتند که براساس اعلام وزارت گردشگری حدود دوهزار و 700 واحد از این اقامتگاه‌ها مجوز خود را دریافت کرده و مابقی در پروسه تایید یا ثبت بوم‌گردی‌شان بودند.»

بوم‌گردی‌ها درواقع اقامتگاه‌هایی از خانه روستاییان هستند که مسافران با اقامت در آنها می‌توانند یک زندگی روستایی را تجربه کنند، به‌گونه‌ای که در زمان اقامت خود با افراد خانوار روستایی به مشاغل روستایی همچون کشاورزی یا دامپروری می‌پردازند. همچنین با تجهیزات کم موجود در روستاها و خانه‌های روستایی زندگی می‌کنند اما متاسفانه امروزه برخی بوم‌گردی‌ها به اقامتگاه‌هایی تبدیل‌ شده‌اند که با وسایل و امکانات شهری تجهیز شده‌اند و خبری هم از تجربه زندگی روستایی برای گردشگران نیست.

50 درصد بوم‌گردی‌ها از کرونا آسیب دیده‌اند

مازیار آل‌داوود، پدر بوم‌گردی ایران و رئیس هیات‌مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور درباره حجم اقامت در بوم‌گردی‌ها عنوان کرد: «حجم سفرها کمتر شده‌ و اقامت در این نوع اقامتگاه‌ها روند کاهشی به خود گرفته‌ است، به‌طوری‌که تا سه‌ماه گذشته به‌صورت دستوری این اقامتگاه‌ها تعطیل بودند. تاکنون به علت شیوع کرونا و تعطیلی‌های دستوری حدود 40 تا 50 درصد از بوم‌گردی‌ها آسیب جدی دیده‌اند که اغلب متضرران افرادی هستند که فعالیت خود را تازه آغاز کرده‌اند و در حوزه بوم‌گردی نوپا بوده‌اند. تاکنون حدود 2 درصد از این بوم‌گردی‌ها تعطیل شده یا تغییر کاربری داده‌اند و صاحبان آنها از حضور در این شغل صرفنظر کرده‌اند و در شغل دیگری مشغول به فعالیت شده‌اند. اغلب افرادی که در بوم‌گردی‌ها فعالیت می‌کنند روستانشینان هستند که شغل اصلی آنها در روستا کشاورزی و دامپروری است، به همین دلیل با شیوع کرونا روستاییانی که بخشی از خانه خود را به اقامتگاه بوم‌گردی اختصاص داده بودند، آسیب جدی به معیشت و زندگی آنها وارد نشده و در مقابل افرادی که از شهرها به روستاها جهت تاسیس بوم‌گردی مراجعه کرده‌اند، بیشترین آسیب به آنها وارد شده است. حدودا 30 تا 40 درصد از صاحبان بوم‌گردی‌ها کسانی هستند که از شهرها به روستاها سفر و چنین اقامتگاهی را تاسیس کرده‌اند. گفتنی است از ابتدای شکل‌گیری این نوع اقامتگاه‌ها که مخصوص روستانشینان بود، قرار شد آنها را به‌عنوان یک شغل ثابت و اول در نظر نگیرند و تنها کمک معیشتی برایشان باشد.»

کاهش 50 درصدی اقامت در بوم‌گردی‌ها

رئیس هیات‌مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور اظهار داشت: «از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش فعالیت تورهای گردشگری است، زیرا اغلب تورگردانان هم با کاهش مسافر مواجه بوده‌اند و مسافران کمتری را به روستاها و مناطق بکر می‌آورند تا در این اماکن اقامت کنند.»

وی عنوان کرد: «براساس آمارها از اول پاییز امسال که حوزه گردشگری فعال شده، تاکنون حداقل حدود 40 تا 50 درصد با ریزش مسافر نسبت مدت زمان مشابه در دوران قبل از شیوع ویروس کرونا مواجه بوده‌ایم. به‌طوری‌که در مناطق گردشگرپذیر اغلب بوم‌گردی‌ها صرفا در آخر هفته مسافر داشته‌اند و حجم مسافران خارجی نیز در سه ماه گذشته چندان چشمگیر نبوده است. درصورتی‌که در دوران قبل از شیوع کووید-19 در ایام هفته مسافران ایرانی و خارجی زیادی برای اقامت بوم‌گردی را انتخاب می‌کردند.» آل داوود گفت: «اولین بوم‌گردی ایران متعلق به من بود که با توجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرده، در آن تغییر کاربری دادم و آن را تعطیل کرده‌ام.»

 

 

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

دانشگاه‌های دولتی ۲ تا ۵ برابر درآمدشان بودجه می‌گیرند

 دانشگاه‌های دولتی ۲ تا ۵ برابر درآمدشان بودجه می‌گیرند
2022-01-22T10:53:49+03:30
اگر بگوییم دانشگاه‌های کشور درطول چهاردهه گذشته، عملا با صنعت و جامعه قهر بوده‌اند، گزافه نگفته‌ایم؛ چراکه مراکز آکادمیک کشور در این سال‌ها ترجیح داده‌اند ت...

اُمیکرون را دستکم نگیرید

 اُمیکرون را دستکم نگیرید
2022-01-22T10:53:49+03:30
روند صعودی آمار‌های روزانه موارد ابتلا به کرونا در کشور، می‌تواند ما را برای روز‌های پایانی سال و شروع سال نو، نگران کنند. زیرا، تجربه تلخ پیک پنجم را از یا...

خان‌زاده‌ای که مادر ۳ شهید شد

 خان‌زاده‌ای که مادر ۳ شهید شد
2022-01-22T10:53:49+03:30
در آستانه ولادت حضرت زهرا (س) و روز مادر، به سراغ مادر شهیدان سیدمحمود، سیدمجتبی و سیدمحمدرضا میرعلی‌اکبری اردهالی می‌رویم. مادری مهربان و دوست‌داشتنی که تم...

زورگیری ۶۰ درصدی نظام پزشکی به بهانه تورم ۴۵ درصدی!

 زورگیری ۶۰ درصدی نظام پزشکی به بهانه تورم ۴۵ درصدی!
2022-01-22T09:07:09+03:30
به گفته دولت حقوق کارمندان در سال آینده ده درصد و حقوق کارگران نیز در همین حدود افزایش پیدا خواهد کرد، اما سازمان نظام پزشکی خواهان افزایش تعرفه پزشکی به می...

اینفوگرافیک | ارزش مالی واردات موبایل چند برابر کالاهای اساسی است؟

 اینفوگرافیک | ارزش مالی واردات موبایل چند برابر کالاهای اساسی است؟
2022-01-19T09:58:53+03:30
طی دو سال اخیر و با شیوع کرونا میزان مصرف گوشی‌های موبایل افزایش قابل‌توجهی داشته است. دلیل این افزایش تقاضا هم نیاز به گوشی‌های تلفن برای تحصیل دانش‌آموز، ...

به مرگ گرفتن سازمان نظام پزشکی با طرح ویزیت ۳۰۰ هزار تومانی!

 به مرگ گرفتن سازمان نظام پزشکی با طرح ویزیت ۳۰۰ هزار تومانی!
2022-01-18T10:58:46+03:30
ماجرای تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی و مزد درمان هر سال با حاشیه‌ها و چالش‌هایی همراه است.

اینفوگرافیک | افتخارات استقلال بیشتر است یا پرسپولیس؟

  اینفوگرافیک | افتخارات استقلال بیشتر است یا پرسپولیس؟
2022-01-18T10:18:53+03:30
با افتخارات دو تیم پرسپولیس و استقلال از زمان تاسیس آن‌ها آشنا شوید.

۳میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی‌هویت!

 ۳میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی‌هویت!
2022-01-17T13:38:48+03:30
به‌گفته مدیر شرکت شاپرک ۳میلیون کارتخوان در کشور تراکنش ندارند؛ اما نمی‌توان گفت بی‌هویت هستند.

انار‌هایی که دل کشاورزان را خون کرد!

 انار‌هایی که دل کشاورزان را خون کرد!
2022-01-17T11:38:51+03:30
۱۵ هزار تُن انار در سومین قطب یاقوت سرخ کشور، در گوشه انبار‌های خانگی و حیاط خانه باغداران فردوسی مانده و در حال پوسیدن است.

۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!

 ۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!
2022-01-17T11:38:51+03:30
به گفته مدیر شرکت شاپرک ۳ میلیون کارتخوان در کشور تراکنش ندارند؛ اما نمی‌توان گفت بی هویت هستند.

مدیران قبلی استقلال کیلویی قرارداد می‌بستند

 مدیران قبلی استقلال کیلویی قرارداد می‌بستند
2022-01-17T11:38:51+03:30
بالاخره بعد از چند سال استقلال با کسب امتیازی مناسب قهرمانی در نیم‌فصل را پشت‌سر گذاشت، این درحالی است که برخی به‌گونه‌ای با این عنوان برخورد کردند که انگار...

شهیدی که رزمنده ارتش، سپاه و نیروی انتظامی بود!

 شهیدی که رزمنده ارتش، سپاه و نیروی انتظامی بود!
2022-01-17T11:38:51+03:30
شهید محمود امان اللهی یکی از شهدای بنام خطه کردستان است که همه افتخارات مورد انتظار از یک رزمنده مکتبی را توأمان دارد.

اینفوگرافیک | افتخارات استقلال بیشتر است یا پرسپولیس؟

 اینفوگرافیک | افتخارات استقلال بیشتر است یا پرسپولیس؟
2022-01-15T10:45:26+03:30
با افتخارات دو تیم پرسپولیس و استقلال از زمان تاسیس آن‌ها آشنا شوید.

ماجرای هشدار حاج قاسم به روحانی چه بود؟

 ماجرای هشدار حاج قاسم به روحانی چه بود؟
2022-01-12T09:16:49+03:30
ایام دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی فرصتی را فراهم آورد تا با سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه به گفت‌وگو بنشینیم و شنوای روایت او درباره شخصیت...

اجرای ۶۰۰ میلیون دلار تهاتر تا پایان سال

 اجرای ۶۰۰ میلیون دلار تهاتر تا پایان سال
2022-01-11T10:03:30+03:30
دولت سیزدهم تاکید بسیاری بر استفاده از روش تهاتر برای پیش برد اهداف تجاری خود دارد که در همین راستا، تا پایان سال پروژه تهاتری در حدود ۶۰۰ میلیون دلار اجرا ...

حقوق نجومی از جیب معلمان/ مدیرعامل پتروشیمی نیمه‌کاره «دنا» ۷۳میلیون تومان حقوق می‌گیرد

 حقوق نجومی از جیب معلمان/ مدیرعامل پتروشیمی نیمه‌کاره «دنا» ۷۳میلیون تومان حقوق می‌گیرد
2022-01-10T12:56:46+03:30
جمع حقوق و مزایای مدیرعامل پتروشیمی دنا که منصوب‌شده در دولت حسن روحانی است و یکی از شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان و زیرمجموعه هلدینگ انرژی سپهر، در آ...

حقوق نجومی از جیب معلمان/ مدیرعامل پتروشیمی نیمه‌کاره «دنا» ۷۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرد

 حقوق نجومی از جیب معلمان/ مدیرعامل پتروشیمی نیمه‌کاره «دنا» ۷۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرد
2022-01-10T11:36:44+03:30
جمع حقوق و مزایا مدیرعامل مدیر عامل پتروشیمی دنا که منصوب شده در دولت حسن روحانی است و یکی از شرکت های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان و زیر مجموعه هلدینگ انرژی ...

همه چیز درباره «فلورونا» / واکسن‌نزده‌ها و خطر شکل‌گیری پیک «اُمیکرون»

 همه چیز درباره «فلورونا» / واکسن‌نزده‌ها و خطر شکل‌گیری پیک «اُمیکرون»
2022-01-09T10:36:44+03:30
واکسن نزده ها که بنا بر آمار، حدود هشت میلیون نفر در کشور را شامل می شوند، می‌توانند برای بروز یک پیک دیگر در کشور مشکل‌ساز شوند.

فقط ۲۵۰۰ باب از ۲/۵ میلیون خانه خالی شناسایی شد!

 فقط ۲۵۰۰ باب از ۲/۵ میلیون خانه خالی شناسایی شد!
2022-01-08T12:30:09+03:30
با گذشت بیش از پنج سال از آغاز به کار فرایند شناسایی و اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه در کشور اظهارات مسئولان دولتی نشان از آن دارد که تنها کمتر از ۲ ه...

۵۱ درصد یارانه برق در جیب ۳ دهک پردرآمد

 ۵۱ درصد یارانه برق در جیب ۳ دهک پردرآمد
2022-01-04T11:43:26+03:30
مصرف فراتر از الگوی پرمصرف‌ها در سال‌۱۳۹۹ بیش از ۴۲‌درصد کل مصرف برق بخش خانگی را در بر گرفته و زمینه تحمیل ضرر و زیان ۶/۵۳ هزار‌میلیارد تومانی به کشور را ف...

دهانش را پر ازگِل کرد تا قطع پاهایش را فریاد نزند

 دهانش را پر ازگِل کرد تا قطع پاهایش را فریاد نزند
2022-01-01T10:25:05+03:30
شهید سعید حمیدی‌اصل ۱۶ سال بیشتر نداشت و هنوز پشت لبش سبز نشده بود که برای شرکت در عملیات کربلای ۴ خود را آماده غواصی کرد. برادر بزرگ‌ترش علی عضو رسمی سپاه ...

اینفوگرافیک | سوالات متداول در مورد تزریق دُز سوم واکسن

 اینفوگرافیک | سوالات متداول در مورد تزریق دُز سوم واکسن
2021-12-29T13:18:23+03:30
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت شرایط تزریق دوز سوم واکسن کرونا را اعلام کرد.

تصاویر متفاوت از لحظات شکار در طبیعت+ عکس

 تصاویر متفاوت از لحظات شکار در طبیعت+ عکس
2021-12-29T11:58:29+03:30
در حیات وحش هر حیوان برای بقا ناچار به تغذیه از زنجیره پایین تر از خود است .

گرسنه نمانده‌ایم که با هر دستمزدی بازی کنیم!/به آرزوهایم رسیده‌ام

 گرسنه نمانده‌ایم که با هر دستمزدی بازی کنیم!/به آرزوهایم رسیده‌ام
2021-12-29T11:58:29+03:30
غلامحسین لطفی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون بیان کرد برخی از کارگردانان فکر می‌کنند ما گرسنه مانده‌ایم و دستمزدهای پایین به ما پیشنهاد می‌دهند.

سرانه کارکنان خودروسازان ایرانی ۳ برابر دنیا

 سرانه کارکنان خودروسازان ایرانی ۳ برابر دنیا
2021-12-28T19:37:57+03:30
بررسی‌های صورت مالی دو خودروساز بزرگ کشور نشان می‌دهد طی سال گذشته هزینه‌های اداری و عمومی گروه سایپا ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و این مقدار برای ایران‌خودر...

اینفوگرافیک | ۱۶ سال وعــده سرخــرمن

 اینفوگرافیک | ۱۶ سال وعــده سرخــرمن
2021-12-27T15:31:13+03:30
در ۱۶ سال اخیر دولت‌های مختلف برای خصوصی‌سازی سرخابی ها وعده‌های زیادی دادند اما تا به امروز هیچ‌کدام از آن‌ها عملی نشده است.

علائم و نشانه‌های رفلاکس معده

 علائم و نشانه‌های رفلاکس معده
2021-12-27T10:51:10+03:30
رفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که اسید و سایر محتویات درون معده از دریچه پایینی مری به مری باز می‌گردند.

یک شماره رُند ۵۰۰ میلیون ناقابل!

 یک شماره رُند ۵۰۰ میلیون ناقابل!
2021-12-27T10:51:10+03:30
در اتفاقی نادر یک اپراتور تلفن همراه، شماره‌های رند را به حراج گذاشته که هر شماره حداقل ۱۲۰ میلیون تومان قیمت دارد.

چین در حال تسخیر اقتصاد اروپا

 چین در حال تسخیر اقتصاد اروپا
2021-12-26T11:37:51+03:30
براساس داده‌های آماری سازمان آمار آمریکا طی ۲۰ سال اخیر رقم صادرات کالایی آمریکا به اتحادیه اروپا از ۱۶۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۰ به ۳۳۶ میلیارد دلار در سال...

اینفوگرافیک | ویژگی‌های خاص برترین تانک ایران

 اینفوگرافیک | ویژگی‌های خاص برترین تانک ایران
2021-12-22T15:31:11+03:30
تانک‌های کرار تحویل‌شده به نیروی زمینی سپاه در حقیقت تانک‌های تی۷۲ام ، این نیرو هستند که با توجه به سفارش و نیازمندی نزسا توسط وزارت دفاع ارتقا داده شده‌اند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)