میرنیوز

توجیه سلطنت‌طلبی در انگلیس با بی‌بی‌سی

 توجیه سلطنت‌طلبی در انگلیس با بی‌بی‌سی 2021-04-12T10:08:11+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از جوان، با اعلام خبر فوت شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه انگلیس بی‌بی‌سی جهانی برنامه‌های عادی خود را قطع و گوینده‌ای با لباس مشکی خبر فوت همسر ملکه را اعلام کرد. پس از آن هم بی‌بی‌سی برنامه‌های عادی خود را از سر نگرفت و صرفاً به پوشش اخبار، گزارش و کلیپ‌هایی پیرامون مرگ دوک ادینبورگ پرداخت. این پوشش ویژه خبر فوت همسر ملکه و نیز قدیس‌سازی از او موجب اعتراض مخاطبان بی‌بی‌سی شد. در نهایت، بی‌بی‌سی مجبور شد در پایان روز فرم ویژه‌ای را مخصوص شکایت در وب‌سایت خود قرار دهد تا مخاطبان این شبکه نظرشان را درباره پوشش مرگ دوک ادینبورگ مطرح کنند.

آشپزی مهم‌تر است یا فوت همسر ملکه؟

پوشش ویژه بی‌بی‌سی از مرگ همسر ملکه باعث شد تا برنامه مستر شف، مسابقه آشپزی پربیننده شبکه یک بی‌بی‌سی که قرار بود ساعت 8:30 شب به وقت لندن پخش شود، متوقف گردد. در روز شنبه هم به دلیل پوشش ویژه چهار ساعته از ساعت 10 صبح تا دو عصر بعضی از برنامه‌ها از جمله برنامه زنده آشپزی روز شنبه از شبکه یک به شبکه دو بی‌بی‌سی منتقل شد. این روند با اعتراض مخاطبان بی‌بی‌سی همراه شد.

بی‌بی‌سی در فرم شکایتی که در وب‌سایت اصلی خود به زبان انگلیسی قرار داده، نوشته که شکایاتی درباره «پوشش بسیار زیاد تلویزیونی درباره همسر ملکه بریتانیا» دریافت کرده است بنابراین از مخاطبان می‌خواهد با وارد کردن آدرس ایمیل، شکایتشان را ثبت کنند. بی‌بی سی نگفته که تعداد این شکایت‌ها چقدر شده است.
از میان شبکه‌های تلویزیونی و خبری در انگلیس، بی‌بی‌سی تنها رسانه‌ای نبود که برنامه‌هایش به دلیل فوت شاهزاده فیلیپ دچار تغییر شد؛ شبکه‌های دیگر بریتانیا مانند چنل فور و آی‌تی‌وی هم بعد از انتشار خبر، برنامه‌های خود را تغییر دادند.

توجیه عملکرد بی‌بی‌سی انگلیسی به زبان فارسی!

بی‌بی‌سی فارسی برای توجیه نحوه عملکرد بی‌بی‌سی انگلیسی یک گزارش مکتوب به زبان فارسی و برای مخاطب فارسی زبان منتشر کرده است. چرا بی‌بی‌سی آنقدر نگران تأثیر انتقادات به نحوه پوشش خبر فوت همسر ملکه روی مخاطب فارسی زبان شده است؟

محتوای گزارشی هم که بی‌بی‌سی فارسی منتشر کرده، حاوی نکات جالب توجهی است. این جملات آغاز گزارش بی‌بی‌سی است: «شکل اخبار بی‌بی‌سی امروز متفاوت به نظر می‌رسد و وب‌سایت‌ها و بولتن‌های خبری این شبکه عمدتاً یک موضوع را به شکلی گسترده و عمیق پوشش می‌دهند. سبک گزارش‌دهی جدی و لحن گوینده‌ها حتی جدی‌تر است. دلیل این تفاوت این است که یکی از اعضای ارشد خانواده سلطنتی بریتانیا درگذشته است.» و بعد، این سؤال را طرح می‌کند: «به چه دلیل مرگ در خانواده سلطنتی برای بی‌بی‌سی خبری استثنایی است؟» در پاسخ به این سؤال، بی‌بی‌سی فارسی به زمان طولانی سلطنت ملکه الیزابت اشاره می‌کند و با بیان اینکه او «طولانی‌ترین دوره سلطنت» در تاریخ بریتانیا را دارد، می‌نویسد: «او علاوه بر بریتانیا، رئیس 15 کشور دیگر جهان است.»

آیا بی‌بی‌سی که از رفراندوم در ایران استقبال می‌کند، تاکنون به ذهنش نرسیده که پس از حدود 70 سال سلطنت الیزابت دوم، شاید وقت پرسیدن نظر مردم به‌طور مستقیم در مورد نوع حکومت یا نحوه حکومت ملکه الیزابت دوم باشد؟

رئیس 15 کشور جهان هم عبارت جالبی است. بی‌بی‌سی از اینکه به مشی استعمارطلبی بریتانیا اشاره کند و از کشور‌های مستعمره انگلیس نام ببرد، صرفاً ملکه را رئیس آن کشور‌ها می‌خواند. در چه قرنی هستیم و زمان برده‌داری و استعمارگری در غرب تمام نشده است؟!

این سؤالاتی است که بی‌بی‌سی فارسی با توجه به نحوه عملکرد خود در قبال کشور‌های فارسی زبان باید به آن‌ها پاسخ دهد.

بی‌بی‌سی فارسی با اذعان به «پوشش ویژه» همه اخبار خاندان سلطنتی، گفته است «دلیل خوبی» برای این توجه ویژه وجود دارد و این دلیل خوب را اینگونه توضیح داده است: «بودجه بی‌بی‌سی را دولت بریتانیا تأمین نمی‌کند، بلکه مردم این کشور مستقیماً با پرداخت نوعی مالیات به نام هزینه پروانه خبری، پول مورد نیاز این تشکیلات را می‌پردازند. دلیل این ترتیبات این است که تحریریه بی‌بی‌سی مستقل از دولت عمل کند. در عین حال، بی‌بی‌سی موظف است ثابت کند ارزش پولی را که مردم می‌پردازند دارد و به خواسته آنان پاسخ مثبت دهد و مردم این کشور علاقه خود به خانواده سلطنتی را به طور مداوم در طول سالیان گذشته نشان داده‌اند.»
بی‌بی‌سی فارسی البته توضیح نداده که آیا مالیات‌دهندگان بریتانیایی راضی هستند که پول شخصی آنان هزینه خبررسانی بی‌بی‌سی در مورد اتفاقات و رویداد‌های ایران، افغانستان و... شود؟ مردم انگلیس مالیات می‌دهند تا هزینه زندگی مجریان فارسی زبان و ایرانی بی‌بی‌سی تأمین شود؟

از سویی، شاید بتوان پوشش ویژه خبری در بی‌بی‌سی انگلیسی را با علاقه مردم این کشور به خاندان سلطنتی توجیه کرد، اما پوشش ویژه بی‌بی‌سی «فارسی» از مرگ همسر ملکه برای فارسی زبانان با چه توجیهی انجام می‌گیرد؟

البته دلیلی هم که بی‌بی‌سی برای اثبات این علاقه آورده، بامزه است: «هنگامی که مادر الیزابت دوم - مشهور به ملکه مادر - در سال 2002 درگذشت، بیش از یکصد هزار عزادار بیش از سه روز بیرون تالار کاخ وست‌مینستر صف کشیدند تا به پیکر او که در داخل این تالار قرار داشت ادای احترام کنند.»

وظیفه سازمانی بی‌بی‌سی برای مدح و ثنای خاندان سلطنت

سپس بی‌بی‌سی خیلی صریح از سلطنت طلبی و این مدل کهنه حکومتی دفاع می‌کند. جانی دایموند، خبرنگار امور سلطنتی بی‌بی‌سی می‌گوید: «سلطنت همچنان توجه مردم را به شکلی به خود جلب می‌کند که حتی در مورد افراد مشهور نیز معمولاً دیده نمی‌شود.» او می‌افزاید: «مشخص کردن دلیل این نوع احساس نسبت به سلطنت دشوار است، اما هنوز درون بسیاری از انسان‌ها احساسی وجود دارد که از دنبال کردن تحولات و وقایع مرتبط با سلطنت، از اسطوره سلطنتی لذت می‌برند، حتی کسانی که قلباً معتقدند در عصر کنونی، این اسطوره‌ها معنا ندارد.»

و بعد هم می‌نویسد: «ممکن است بلافاصله پس از انتشار خبر درگذشت عضو ارشد خانواده سلطنتی، بی‌بی‌سی اخبار دیگر را برای مدتی پوشش ندهد و مطالب «سبک‌تر» نیز ممکن است از وب‌سایت‌ها و بولتن‌های خبری تلویزیون و رادیو برداشته شود.» در واقع همه بی‌بی‌سی باید در خدمت خاندان سلطنت و وقایع مربوط به آن‌ها باشد و حتی اخبار منتشر شده در سایت بی‌بی‌سی هم حذف شود!

کلیپ‌های متعدد از تصاویر و فیلم‌های همسر ملکه، نمایش چهره‌ای وفادار به سلطنت از او و تیتر‌های «مرد خارق العاده‌ای که زندگی خارق‌العاده‌ای داشت، شاهزاده فیلیپ: یک عمر در تصویر، شاهزاده فیلیپ؛ بیش از نیم قرن در خدمت ملکه، شاهزاده فیلیپ: همسر ملکه بریتانیا به چند کشور دنیا سفر کرد؟، فرزندان شاهزاده فیلیپ در مورد پدرشان چه می‌گویند؟ و... تنها بخشی از مطالب بی‌بی‌سی «فارسی» درباره همسر ملکه انگلیس به دلیل علاقه مردم انگلیس به اوست که به زبان فارسی منتشر شده است. بر فرض که پوشش ویژه بی‌بی‌سی انگلیسی از خبر فوت شاهزاده فیلیپ به دلیل علاقه مردم انگلیس به او باشد، آیا بی‌بی‌سی فارسی فکر می‌کند مردم ایران هم به خاندان سلطنتی انگلیس علاقه دارند یا آنکه طبق یک وظیفه سازمانی موظف به مدح و ثنای خاندان سلطنتی انگلیس است؟

بی‌بی‌سی در زمان به دنیا آمدن نوه‌های خاندان سلطنتی هم پوشش زنده از پشت در بیمارستان داشت! با این حال باز هم می‌گوید می‌خواهد مستقل از دولت عمل کند و عجیب است که متوجه خنده‌دار بودن این ادعا نمی‌شود. شاید هم یقین دارد که مخاطبان باهوشی ندارد!

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران

 تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران
2021-12-08T11:24:32+03:30
طبق اعلام مسئولان شهری ۱۲۹ ساختمان پر خطر در تهران وجود دارد که ممکن است یک بار دیگر حادثه ای مانند پلاسکو در آنها رخ دهد.

ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»

 ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»
2021-12-08T11:24:32+03:30
سوتلانا سوپیلنیاک بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه» گفت: از ۸ سال پیش، یادگیری زبان فارسی را آغاز کرده ام و به فرهنگ ایران آشنایی کامل دارم.

دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند

 دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند
2021-12-08T10:57:49+03:30
کشاورز زعفران کار، رها شده است و کسی صدای کشاورز و روستایی را نمی شود. دولت هیچ دلیلی برای عدم خرید حمایتی محصول نداشت. نباید فکر کنید اگر سالی ۵۰۰ تن زعفرا...

انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است

 انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است
2021-12-08T09:51:15+03:30
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس تا احقاق حقوق کارگران دست از پیگیری و رهگیری موضوع نخواهد کشید.

اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹

 اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹
2021-12-08T07:24:36+03:30
سخنگوی گمرک گفت: با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.

ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟

 ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟
2021-12-07T15:11:06+03:30
خواسته سهامداران از رئیس قوه قضائیه این است که دایره رسیدگی به تخلفات بورسی را به یک سال و نیم گذشته محدود نکنند و به ماجرای آکنتور که در زمان مسئولیت فطانت...

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند

 ۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند
2021-12-07T14:44:30+03:30
در ۸ ماهه امسال حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات داده‌اند اما ۱۰۱ هزار پزشک، دندانپزشک و مشاور خانواده از پرداخت مالیات فرار کرده‌...

بازی دلالان با قیمت لاستیک

 بازی دلالان با قیمت لاستیک
2021-12-07T14:44:30+03:30
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون‌داران همچنان افزایش یافته و می‌یابد و در این میان دستگاه‌های متولی نظارتی بر این روند نمی...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

 اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-06T08:12:48+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

  اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-05T13:05:58+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری
2021-12-04T10:59:13+03:30
از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش...

۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار

 ۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار
2021-12-04T10:46:01+03:30
تعداد مسئولانی که در این ۱۰۰روز از سمت‌های خود برکنار شدند قابل بررسی است. با اینکه نمی‌توان تعداد آنان را زیاد ارزیابی کرد، ولی می‌توان گفت تعدادشان چندان ...

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)