میرنیوز

آنچه زندگی کرونا در ایران را راحت کرده است

آنچه زندگی کرونا در ایران را راحت کرده است 2020-11-22T06:46:45+03:30

آنچه در میان همه این بهانه ها به ان توجه نشده بود، واکنش بدن به تغییرات دمایی نبود بلکه تجمعات در مکان های عمومی بود که سبب دست به دست شدن ویروس از فردی به فرد دیگر می شد.

ایرانی ها مثل برگ پاییزی بر روی زمین می افتند

ویروسی که آن را عامل سرماخوردگی می دانستند و پزشکان ان را جدی نمی گرفتند حالا شده قاتل عزیزانمان که مثل برگ پاییزی بر روی زمین می افتند و هر تجمعی در مکان‌هایی چون تالار، استخر و سالن ورزشی عامل سلاخی بیشتر کرونا می شود؛ حالا هم که هوا سر شده است و در و پنجره ها بسته می شوند کرونا بیشتر جان می گیرد،

 در حالیکه اکثر کشورها در پیک دوم کرونا قرار دارند، ایران وارد پیک سوم شده است؛ روزانه بالای 400 مرگ ناشی از کرونا در ایران رخ می‌دهد و این در حالی است که فقط افراد تست مثبت را در آمار به عنوان مرگ ناشی از کرونا حساب می‌ کنند و انتظار می‌رود حمله اصلی ویروس از آذرماه با سردتر شدن هوا تشدید یابد، بنابراین فعلا تنها راه حل نجات ایرانی ها در تماس‌های خانوادگی و دوری از تجمعات شهری دانسته شده است.

خصوصیت مهم ویروس کرونا

دکتر علیرضا پوستی متخصص اطفال و کودکان در گفت‌وگو با ایسنا، ویروس کرونا را همان ویروس سرماخوردگی می داند و درباره مهمترین خصوصیت این ویروس، گفته است: مهمترین خصوصیت این ویروس انتشار آسان آن بوده که اغلب از طریق قطرات درشت حاوی ویروس(droplet) اتفاق می افتد و اخیرا ثابت شده که ذرات بسیار ریز(آئروسل) نیز می‌تواند در ایجاد بیماری موثر باشد، یعنی در صورتیکه فرد مبتلا در یک محیط بسته حضور داشته باشد، بعد از مدتی با تنفس عادی و صحبت‌کردن نیز ویروس را می‌تواند در محیط پخش نماید.

آنچه زندگی کرونا در ایران را راحت کرده است

چرا کرونا برای اکثر پزشکان و کادر درمان ناشناخته است؟

به گفته او در حالیکه پزشکان برای مبارزه با هر بیماری باید شناخت کافی از عامل بیماری‌زا داشته باشند، اما تاکنون دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی نیز به سادگی از کنار ویروس سرماخوردگی گذشته بودند و اساتید معمولا با این بیماری سوال طرح نمی‌کردند، چون عامل بیماری خود به خود مهار شونده‌ای بود که منجر به مرگ و میر نمی‌شد و یا بدون درمان نگهدارنده، نهایتا بیمار سلامت خود را باز می‌یافت، به همین دلیل علی‌رغم ساده بودن، این بیماری برای اکثر پزشکان و کادر درمان ناشناخته است.

وی توضیح داد: در هر بیماری واگیردار، یک مخزن عفونت، یک ناقل و یک فرد سالم وجود دارد که چرخه بیماری را تشکیل می‌دهند و در بیماری کرونا، هر سه رکن بیماری، انسان است. اگر مخزن عفونت در ابتلای امر نیز خفا بوده، ولی مخزن فعلی بیماری، انسان مبتلاست که می‌تواند علامت‌دار یا بدون علامت باشد. خوشبختانه اکثر موارد بیماران علامت‌دار مخزن انتشار بیماری هستند، به همین خاطر کنترل این افراد می‌تواند نقش اساسی در کنترل بیماری داشته باشد.

برای مقابله با تجمعات ایرانی ها چه باید کرد؟


وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ناقل بیماری نیز انسان است و مهمترین راه انتقال نیز تماس انسان با انسان می‌باشد، بدیهی است کاهش تماس انسان با انسان رکن اصلی بیماری در جامعه است و با توجه به اینکه ناقلین بدون علامت هم می‌توانند بیماری را انتقال دهند، منطقی‌ترین راه کاهش تماس‌های غیرضروری و تجمعات ماست. تعطیلی جشن‌های مختلف، عروسی‌ها، عزاداری‌ها و مسابقات ورزشی از جمله اقداماتی است که از ابتدای اپیدمی مورد تاکید بوده، ولی متاسفانه کمتر از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفته و باید به صورت جدی با وضع قوانین خاص، برخورد قاطعی با ناقضین مقررات صورت گیرد.

مشخصات مظنون های کرونا در ایران


پوستی تاکید کرد: با توجه به اینکه مخزن اصلی بیماری، مبتلایان هستند، مهمترین قدم در کاهش چرخه بیماری، شناسایی افراد مبتلا و تست‌کردن آنهاست. وقتی علائم اولیه بیماری، تب و لرز، درد بدن، سرفه، کاهش بویایی و چشایی است، هر فرد با داشتن هر کدام از این علامت‌ها باید مضنون تلقی گردد و تست از آن گرفته شود، ولی انجام تست به صورت فله‌ای از مردم کوچه و بازار نه تنها هزینه بسیار بالایی به سیستم تحمیل می‌کند، بلکه منطقی هم نیست.

تماس تلفنی همکاران مراکز بهداشتی در ابتدای پاندومی کرونا بازده مطلوبی نداشت


او غربالگری را بهترین روش برای چنین شرایطی دانست و خاطرنشان کرد: غربالگری به دو شکل فعال(active) و غیرفعال(passive) امکان‌پذیر است. در فرم فعال بایستی به بیماریابی اقدام کرد که در ابتدای اپیدمی با تماس تلفنی همکاران مراکز بهداشتی صورت گرفت ولی متاسفانه بازده مطلوبی نداشت. در فرم غیرفعال، خود مردم به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می‌نمایند. مهمترین ایراد فرم غیرفعال این است که اغلب ما علائمی چون تب، درد بدن، لرز و سرفه را کرونا تلقی نمی‌کنیم و کرونا هم ممکن است نباشد، ولی کسی که این علائم را دارد، در چنین شرایطی باید مضنون تلقی شده و قرنطینه برایش آغاز شود تا بر اساس سیر بیماری یا نتیجه آزمایش مشخص شود که مبتلا است یا خیر؟

آنچه زندگی کرونا در ایران را راحت کرده است

تنها راه کنترل کرونا، جدا کردن فرد مظنون از دیگر افراد جامعه است


پوستی، نقش آموزش همگانی و ارائه بسته‌های تشویقی برای افراد خود معرف در این زمینه را بسیار موثر دانست و افزود: در فرم فعال باید شبکه‌ای وسیع با کمک نیروهای مرمی و بسیج ساماندهی شود تا هر بیست خانوار تحت پوشش یک داوطلب قرار گیرد و در صورت وجود فرد مظنون در اسرع وقت نسبت به قرنطینه فرد در منزل یا اردوگاه‌های خاص اقدام گردد. تنها راه کنترل بیماری جدا کردن فرد مظنون از دیگر افراد جامعه است. اگر این کار انجام نشود، تمام اقدامات دیگر بی‌نتیجه خواهد بود.

این متخصص اطفال، امید بستن به سیستم بهداشت و درمان به تنهایی به عنوان متولی سلامت جامعه را کارساز نمی داند و برای آن مثالی جالب و آشنا برای ایرانی ها می آورد؛ فرض کنید که در یک کشور، عامل اصلی مرگ و میر در جامعه، تصادفات رانندگی و حوادث ناشی از آن باشد، حال وزارت بهداشت و درمان مجهزترین تجهیزات بیمارستانی را خریداری کند، مجرب‌ترین کادر درمانی را آموزش دهد و زمان انتقال مصدوم به بیمارستان را به حداقل ممکن برساند، آیا می‌تواند بدون استاندارد کردن جاده‌ها و خیابان‌ها، بدون تجهیز وسایل نقلیه و استاندارد ایمنی اتومبیل‌ها و بدون آموزش و فرهنگ‌سازی نقش عمده‌ای در کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی ایفا کند؟

امید بستن به سیستم بهداشت و درمان به تنهایی به عنوان متولی سلامت جامعه کارساز نیست


به گفته وی همین روند در کنترل مرگ و میر ناشی از کرونا نیز صادق است و امید بستن به سیستم بهداشت و درمان به تنهایی به عنوان متولی سلامت جامعه کارساز نیست و تاکنون نیز ناکارآمدی آن ثابت شده است،  به طوری که نظام بهداشت و درمان بایستی جزء لازم برای کنترل بیماری کرونا در کشور باشد، ولی به هیچ وجه کافی نیست.

زمانی که در پیشگیری از کرونا ناموفق باشیم، بیمارستان‌های ما پر خواهند شد


پوستی با تاکید بر اینکه از ابتدای اپیدمی کووید 19 مداوم فریاد زده شد که خط مقدم مبارزه با بیماری، بخش‌های عفونی بیمارستان‌ها نیست و خط مقدم مبارزه را باید به جامعه کشید، تصریح کرد: متاسفانه برخی دانسته یا نادانسته این ذهنیت را در مردم ایجاد کردند که مبارزه با کرونا در بیمارستان‌ها و با پوشیدن گان، ماسک، شیلد و لباس‌های فضایی قابل انجام است و وظیفه مردم را در کنترل بیماری کمرنگ کردند. حال آنکه مبارزه اصلی بایستی در جامعه و توسط مردم انجام شود و زمانی که در پیشگیری از بیماری ناموفق باشیم، بیمارستان‌های ما پر خواهند شد.


پوستی ادامه داد: کادر قهرمان درمان حدود 9 ماه است که با تقدیم صدها شهید، تاب آورده ولی خسته نگران به مبارزه ادامه می‌دهد، مسلم است که با طولانی‌شدن زمان اپیدمی این عزیزان نیز فرسوده خواهند شد و استانداردهای درمان افت خواهد کرد.

آنچه زندگی کرونا در ایران را راحت کرده است

برای کنترل کرونا چه تدبیری باید اندیشید؟


این پزشک اردبیلی با طرح این سئوال که برای کنترل این بیماری که تبدیل به قاتل عزیزانمان شده است، چه تدبیری باید اندیشید؟، گفت: همانطور که می‌دانیم یک سری دستورالعمل‌های جهانی برای کنترل این بیماری صادر شده است، ولی در عین حال هر کشوری بر اساس فرهنگ، مقتضیات و سطح آموزش مردم و امکانات زیرساختی خود، برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار داده‌اند، به عنوان مثال در کشور سنگاپور و بنگلادش، مدارس و مراکز آموزش عالی تعطیل نشدند! چون از رعایت موارد بهداشتی در میان دانش‌آموزان، دانشجویان، دبیران و اعضای هیات علمی خود اطمینان کامل داشتند.

کارشناسان و متخصصان امر، مرجع تصمیم‌گیری برای مهار کرونا باشند

وی ادامه داد: هر کشوری باید برنامه خود را بومی‌سازی کند. در این میان جهت هماهنگی تمام ادارات و نهادها، ضروری است که در راس ستاد کنترل کرونا، بالاترین مقام اجرایی کشور یا استان حضور داشته باشد و در عین حال نظر کارشناسان و متخصصان امر، مرجع تصمیم‌گیری باشند.


این پزشک اردبیلی، عامل بعدی در کنترل این بیماری را رعایت فاصله، استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست‌ها و یا گندزدایی با الکل دانست و ادامه داد: از اردیبهشت ماه پروتکل‌هایی برای مبارزه با بیماری تدوین و برای مکان‌ها و صنف‌های مختلف برنامه‌ریزی شد.

باید راه زندگی مسالمت‌آمیز با ویروس را یاد بگیریم

وی افزود: یکی از مهمترین مسائل در کنترل کرونا حفظ معیشت و درآمد مردم در کنار کاهش انتقال بیماری است. بدیهی است که قطعی‌ترین راه، بستن تمام مغازه‌ها، اداره ها و اماکن عمومی تا کنترل اپیدمی است، ولی وقتی اپیدمی زمان خاصی ندارد و معلوم نیست که تا کی ادامه خواهد داشت، درمان قطعی نداشته و واکسن نیز هنوز بسیار دور از دسترس می‌نماید، باید راه زندگی مسالمت‌آمیز با ویروس را یاد بگیریم.


وی با بیان اینکه مردم جامعه از نظر رعایت مقررات بهداشتی در خصوص بیماری کرونا را می‌توان به سه دسته عمده تقسیم کرد، اضافه کرد: کسانی که از ابتدای شیوع بیماری به خوبی مقررات را رعایت نموده‌اند، افرادی که هیچ وقت اهمیتی به بیماری و مقررات وضع‌شده نداده‌اند و افراد خاکستری که بین این دو قطب در نوسان هستند.

به گفته این پزشک متخصص، برای همراه کردن افراد خاکستری، علاوه بر آموزش‌های عمومی بایستی تحکم هم داشت چرا که افراد قانون‌گریز فقط با وضع قوانین سختگیرانه قابل کنترل هستند. وقتی وزیر بهداشت و درمان، اعلام می‌کند با خواهش و تمنا نمی‌توان اپیدمی را کنترل کرد، بسیار حرف منطقی و درستی است، ولی اصل مهم در این میان فشاری است که به خاطر عدم رعایت عده‌ای به جامعه وارد می‌شود.

آنچه زندگی کرونا در ایران را راحت کرده است

آنچه مهار کرونا را در ایران غیر ممکن می کند

مغازه‌داری که از ابتدای اپیدمی تمام مقررات را رعایت کرده و حتی برای سلامتی مشتری‌ها و کارکنان خود، هزینه‌هایی را متقبل شده است، با همسایه‌اش که اعتنایی به قانون، سلامت مردم و حتی سلامت خود نداشته، از نظر حاکمیت یکسان است و این اساس و ریشه بی‌قانونی است. وقتی فرد احساس کند که از لحاظ رعایت و یا عدم رعایت پروتکل‌ها هیچ تفاوتی حاکمیت بین او و دیگری قائل نیست، بدیهی است که به تدریج مایوس گردد.

زیرساخت‌های لازم در بخش حاکمیتی برای کاهش مراجعات مردم به ادارات ایجاد نشده است


پوستی عنوان کرد: موضوع بعدی ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کاهش مراجعات غیر ضروری است. طی این 9 ماه متاسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه زیرساخت‌های لازم در بخش حاکمیتی نیز برای کاهش مراجعات مردم به ادارات را شاهد نبودیم. شهرداری‌ها، دستگاه قضایی، ادارات، بانک‌ها می‌توانستند بسیاری از فعالیت‌های خود را غیرحضوری انجام دهند. حتی زیرساخت‌های لازم جهت برقراری جلسات به صورت مجازی نیز فراهم نشده است.


وی در پایان گفت: طی این مدت آنچه اتفاق افتاده، مدیریت کرونا بر کشور بوده، هر زمان که کرونا شعله‌ور شده اقدامات را جدی گرفته‌ایم و هر زمان که مرگ و امیر کاهش یافته، برخوردها آبکی شده است و کاملا مدیریت شل کن سفت کنی را شاهدیم.


پوستی تاکید کرد: اگر قرار است سال‌ها با کرونا زندگی کنیم، بایستی برنامه مناسبی داشته باشیم، کاهش ساعات باز بودن مغازه‌ها یا حتی تعطیلی کامل آنها، شاید در کوتاه‌مدت موثر باشد ولی در درازمدت هیچ سودی ندارد. آزمون و خطا کافی است، بیایید از متخصصان امر برای کنترل بیماری کرونا استفاده کنیم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

ضرورت احیای موقوفات کشاورزی/نگرانی برای حذف روستا از چرخه تولید محصولات غذایی

ضرورت احیای موقوفات کشاورزی/نگرانی برای حذف روستا از چرخه تولید محصولات غذایی
2020-12-04T10:03:23+03:30
قم- مدیر حوزه های علمیه گفت: روستاها در حال حذف از چرخه تولید محصولات غذایی هستند و باید با نگاه علمی و جهادی به مقوله روستا، چرخه خودکفایی در این محصولات اص...

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: حقوق کارمندان تا ۳.۵ میلیون تومان از مالیات معاف شد

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: حقوق کارمندان تا ۳.۵ میلیون تومان از مالیات معاف شد
2020-12-04T10:09:54+03:30
گروه استان‌ها- عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ درآمد کارمندان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مشمول معافیت مالیاتی می‌شود.

تولید ۱۱ میلیون تن گندم در سال/ضرورت توسعه پرورش آبزیان

تولید ۱۱ میلیون تن گندم در سال/ضرورت توسعه پرورش آبزیان
2020-12-04T09:50:03+03:30
قم- وزیر کشاورزی گفت: در تولید محصولات زراعی مانند گندم به مرحله تثبیت رسیده‌ایم و آنچه مورد نیاز کشور است که حدود ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیون تُن گندم است در کشور تول...

توزیع ۱۰۰۰ وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) میان معلولان مشهدی

توزیع ۱۰۰۰ وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) میان معلولان مشهدی
2020-12-04T09:50:03+03:30
مشهد ـ هزار پرس غذای متبرک حضرت رضا (ع) و هزار بسته کمک‌معیشتی به همت کانون‌های خدمت رضوی خراسان رضوی، بین معلولان مراکز توانبخشی شهر مشهد توزیع شد.

کمبود تولید نهاده های دامی و دانه های روغنی در کشور

کمبود تولید نهاده های دامی و دانه های روغنی در کشور
2020-12-04T09:50:02+03:30
قم- وزیر جهاد کشاورزی گفت: در مجموع به جز وابستگی به واردات نهاده‌های دامی و کمبود دانه‌های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم.

تولید یازده میلیون تن گندم در سال/ضرورت توسعه پروش آبزیان

تولید یازده میلیون تن گندم در سال/ضرورت توسعه پروش آبزیان
2020-12-04T09:36:42+03:30
قم- وزیر کشاورزی گفت: در تولید محصولات زراعی مانند گندم به مرحله تثبیت رسیده‌ایم و آنچه که مورد نیاز کشور است که حدود ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیون تُن گندم است که در کش...

وحدت و یکصدایی در دفاع از "حافظان امنیت" یک ضرورت است

وحدت و یکصدایی در دفاع از "حافظان امنیت" یک ضرورت است
2020-12-04T09:26:42+03:30
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با تاکید بر حفظ وحدت و یکصدایی در قدرشناسی از تلاشهای نیروهای حافظ امنیت در کشور گفت: ایجاد "اختلاف&quo...

هنوز کرمانشاه برای این 50 هزار نفر مناسب نیست!

هنوز کرمانشاه برای این 50 هزار نفر مناسب نیست!
2020-12-04T09:26:41+03:30
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به وجود حدود 50 هزار معلول در استان گفت: متاسفانه هنوز بسیاری پیاده روها و فضاهای عمومی در استان برای استفاده...

فقط «چهلستون» را دیده‌اند...

فقط «چهلستون» را دیده‌اند...
2020-12-04T09:26:41+03:30
نسیم خورسندی، سال ۱۳۹۶ دوره‌های آموزشی راهنمای گردشگری را گذرانده و از همان زمان تصمیم گرفته که در خدمت یک جامعۀ آماریِ متفاوت باشد؛ معلولان.

کلاهبرداری صدها میلیونی خیر قلابی در فضای مجازی

کلاهبرداری صدها میلیونی خیر قلابی در فضای مجازی
2020-12-04T09:23:20+03:30
قم- دادستان قم گفت: فردی که خود را خانم مهندس اندونزیایی تبار معرفی می کرده با پوشش فعالیت درقالب امور خیریه مبالغی از ۳۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومان از افراد...

وزیر جهاد کشاورزی: وابستگی به نهاده‌های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ مرغ شده است

 وزیر جهاد کشاورزی: وابستگی به نهاده‌های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ مرغ شده است
2020-12-04T09:29:57+03:30
گروه استان‌ها- وزیر جهاد کشاورزی گفت: وابستگی به نهاده‌های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ مرغ در کشور شده است و در مصرف روغن ما از متوسط میزان مصرف جهانی خیل...

وضعیت نوزاد آبدانانی مناسب نیست/ انتقال نوزاد به اهواز

وضعیت نوزاد آبدانانی مناسب نیست/ انتقال نوزاد به اهواز
2020-12-04T08:43:23+03:30
ایلام-حال نوزاد آبدانانی که در غسالخانه زنده شده بود به دلیل کمبود اکسیژن مساعد نیست.

ماجرای زنده شدن نوزاد آبدانانی در غسالخانه در دست بررسی است

ماجرای زنده شدن نوزاد آبدانانی در غسالخانه در دست بررسی است
2020-12-04T08:43:23+03:30
ایلام- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گفت: ماجرای زنده شدن نوزاد آبدانانی در غسالخانه در دست بررسی است.

۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا در بوشهر پرداخت شد

 ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا در بوشهر پرداخت شد
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: تاکنون ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی و اعتباری به صاحبان مشاغل آسیب دیده از ویروس...

توزیع سیمان قشم زیر ذره‌بین تعزیرات حکومتی رفت/کمبود سیمان، سریالی بی پایان در جزیره عجایب هفتگانه خلیج فارس

 توزیع سیمان قشم زیر ذره‌بین تعزیرات حکومتی رفت/کمبود سیمان، سریالی بی پایان در جزیره عجایب هفتگانه خلیج فارس
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها – مشکل توزیع عادلانه سیمان قشم برای مصرف کنندگان به سریالی پایان ناپذیر تبدیل شده و متأسفانه تذکر مسئولان به مدیران این شرکت هم تاثیر چندانی ن...

گزارش تسنیم از وضعیت کودکان کار در مازندران در ایام کرونا/ خطر در کمین خیابان گردهای کوچک

 گزارش تسنیم از وضعیت کودکان کار در مازندران در ایام کرونا/ خطر در کمین خیابان گردهای کوچک
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها - با توجه به اینکه مازندران از حیث برخورداری از نقیصه کودکان کار مستثنی نبوده بنابراین در شرایط کرونایی این کودکان زحمتکش در لبه تیغ قرار دارند.

طرح دفع بهداشتی فاضلاب در ۶ شهر استان گیلان اجرا می‌شود

 طرح دفع بهداشتی فاضلاب در ۶ شهر استان گیلان اجرا می‌شود
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: ۱۱ شهر گیلان در طرح دفع بهداشتی فاضلاب بوده و ۱۱ شهر دیگر به‌زودی مشمول این طرح ...

وقتی هنر بانوان خراسان جنوبی گرمابخش کودکان نیازمند می‌شود

 وقتی هنر بانوان خراسان جنوبی گرمابخش کودکان نیازمند می‌شود
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- تا شروع زمستان امسال چیزی باقی نمانده و در خراسان جنوبی پویش "گرمای مهربانی" ۲۰ روزی است چراغش روشن شده است و  بانوان داوطلب ب...

استخراج معادن نادر "صرفه اقتصادی" ندارد/چرا مسئولان زنجانی اصرار به استخراج این معادن دارند؟

 استخراج معادن نادر "صرفه اقتصادی" ندارد/چرا مسئولان زنجانی اصرار به استخراج این معادن دارند؟
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- اگرچه اکتشاف، استخراج و فرآوری عناصر نادر که به وفور در استان زنجان وجود دارد می‌تواند موجب محکم شدن زیربنای اقتصادی استان شود اما همچنان کشو...

گزارش تسنیم از سکونتگاه‌هایی که در طرح شهید سلیمانی در قم فراموش شدند

 گزارش تسنیم از سکونتگاه‌هایی که در طرح شهید سلیمانی در قم فراموش شدند
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- این روزها در سراسر کشور طرحی مزین به نام سردار دل‌ها در حال اجراست، طرح محله محوری که گویی سکونتگاه‌های غیررسمی و محلات کم برخوردار قم در آن ...

آخرین تلاش‌های کسبه استان البرز برای فرار از ورشکستگی/ کرکره‌های اصناف در کرج نیمه‌باز است

 آخرین تلاش‌های کسبه استان البرز برای فرار از ورشکستگی/ کرکره‌های اصناف در کرج نیمه‌باز است
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها ــ اعمال محدودیت‌های فعالیت اصناف در استان البرز باعث دل نگرانی اقتصادی بسیاری در بین اصناف مختلف شد که این اتفاق سبب شد در زمان محدودیت‌ها کر...

چوب گرانی لای چرخ لاستیک/گرانی‌ها نه به نفع مردم است و نه فروشندگان

 چوب گرانی لای چرخ لاستیک/گرانی‌ها نه به نفع مردم است و نه فروشندگان
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- در حالی از ابتدای امسال تاکنون در سه مرحله شاهد افزایش قیمت در بازار لاستیک هستیم که هم مردم و هم فروشندگان از این افزایش قیمت‌ها گلایه‌مند و...

فروش حلقه مفقوده صنایع دستی در استان البرز است/ لزوم حمایت از آثار هنری هنرمندان

 فروش حلقه مفقوده صنایع دستی در استان البرز است/ لزوم حمایت از آثار هنری هنرمندان
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- هنرمندان صنایع دستی استان البرز با خلق آثار دستی علاوه بر زنده نگهداشتن شاخه‌های مختلف صنایع دستی از این راه معیشت خود را نیز تامین می‌کنند.

کمبود خاک بارور چالش پیش روی کشور/ فرسایش خاک در ایران بیش از ۶ برابر میانگین جهانی است

 کمبود خاک بارور چالش پیش روی کشور/ فرسایش خاک در ایران بیش از ۶ برابر میانگین جهانی است
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- دبیرانجمن علوم خاک گفت:گرچه آمار دقیق از فرسایش خاک در کشور وجود ندارد اما برآوردها در اغلب نقاط کشور نشان می‌دهد که فرسایش خاک از ۷ تا ۱۰ تن...

جهاد ادامه دارد/ ماجرای جوان جهادگر همدانی و بازسازی بقاع متبرکه همدان با استفاده از ظرفیت‌های مردمی

 جهاد ادامه دارد/ ماجرای جوان جهادگر همدانی و بازسازی بقاع متبرکه همدان با استفاده از ظرفیت‌های مردمی
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- یکی از جوانان مومن انقلابی همدان توانسته است با استفاده از ظرفیت‌ خیران و با پای کار آوردن مردم اقدام به بازسازی و مرمت برخی بقاع متبرکه شهر ...

حاشیه‌نشینی در حاشیه| روایتی از محرومیت در کوی گلستان سبزوار/اینجا "منطقه فراموش شده" است

 حاشیه‌نشینی در حاشیه| روایتی از محرومیت در کوی گلستان سبزوار/اینجا "منطقه فراموش شده" است
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها-کوی گلستان سبزوار از جمله مناطقی است که رسانه‌ها بارها و بارها در مورد آن نوشته‌اند و از محرومیتش گفته‌اند اما هنوز هم که هنوز است تبدیل به مس...

قصه «پرغصه» کارگران فصلی لرستان| ‌‌کارگرانی که این ‌روزها‌ فراموش شده‌اند/کارگران فصلی قربانی بی تدبیری مسئولان

 قصه «پرغصه» کارگران فصلی لرستان| ‌‌کارگرانی که این ‌روزها‌ فراموش شده‌اند/کارگران فصلی قربانی بی تدبیری مسئولان
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها- با شیوع ویروس کرونا نان کارگران فصلی لرستان بیش از پیش آجر شده و در این روزهای سخت کرونایی این کارگران برای تامین معیشت خانواده‌شان همچنان آو...

حاجی‌بابایی: توسعه عدالت برای همه اقشار جامعه از مهمترین آرمان‌های مجلس است

 حاجی‌بابایی: توسعه عدالت برای همه اقشار جامعه از مهمترین آرمان‌های مجلس است
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها-رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس گفت:توسعه عدالت اجتماعی در ابعاد کمی وکیفی یکی از مهم‌ترین آرمان‌های مجلس شورای اسلامی برای اقشار مخت...

استقبال مردم ایلام از جهاد بسیجیان استان علیه کرونا؛ آمار مبتلایان با اجرای طرح "شهید سلیمانی" ۵۰درصد کاهش یافت

 استقبال مردم ایلام از جهاد بسیجیان استان علیه کرونا؛ آمار مبتلایان با اجرای طرح "شهید سلیمانی" ۵۰درصد کاهش یافت
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها ــ استقبال مردمی از جهاد بسیجیان علیه کرونا با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در ایلام، مردم این دیار را امیدوار به شکست زنجیره کرونا کرده است و ...

دلیل عدم تحقق نتیجه مطلوب پیگیری‌های ستاد ملی رفع موانع تولید چیست؟/سیاست در حوزه‌های مختلف تولید را خدشه دار کرده است

 دلیل عدم تحقق نتیجه مطلوب پیگیری‌های ستاد ملی رفع موانع تولید چیست؟/سیاست در حوزه‌های مختلف تولید را خدشه دار کرده است
2020-12-04T08:36:38+03:30
گروه استان‌ها - رئیس اتاق بازرگانی کاشان با بیان اینکه دلیل عدم تحقق نتیجه مطلوب پیگیری‌های ستاد ملی رفع موانع تولید چیست، گفت: سیاست در حوزه‌های مختلف تولی...