میرنیوز

دانشگاه‌ها چقدر به "مسئولیت اجتماعی" پای‌بند هستند؟

دانشگاه‌ها چقدر به "مسئولیت اجتماعی" پای‌بند هستند؟ 2020-11-21T19:00:05+03:30

مسعود صفایی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: مسئولیت دانشگاه‌ها نسبت به اجتماع به طور کلی در دو تا سه دهه اخیر مطرح شده و موضوع نسبتاً جدیدی است. اما مطرح شدن مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها به صورت جدی به صحنه آکادمیک جهان وارد شده است. پیش از آن اگر دانشگاهیان وارد مسائل اجتماعی می‌شدند بیشتر به عنوان دل‌مشغولی‌های فردی و شخصی بود و نه رسالت اصلی آن‌ها به عنوان دانشگاهیان. اما اخیراً تغییرات جدیدی صورت گرفته و در مورد ماهیت دانشگاه‌ها و رسالت‌ ‌آن‌ها به طور کلی بازتعریفی صورت گرفته است.

 وی افزود: امروزه تقریباً پذیرفته شده است که دانشگاهیان می‌توانند نقش اجتماعی و دانشگاهی خود را در قبال جامعه ایفا کنند و نگاه جدی به مسائل جامعه خود داشته باشند و دیگر نمی‌توانند مانند گذشته چندان اشرافی به مسائل جامعه و پیرامون نداشته باشند. درحالی‌که در گذشته حتی از همسایگان غیردانشگاهی خود نیز بی‌اطلاع بودند. اما امروزه بی‌اطلاعی دانشگاهیان با تعریفی که از دانشگاه‌ها شده، دیگر پذیرفتنی نیست. مانند گذشته نمی‌توان پذیرفت که یک عضو هیأت علمی به گونه‌ای کار کند که تأثیر فعالیتش بر اجتماع نادیده گرفته شود و جهت‌گیری او صرفاَ علمی باشد. نمی‌توان پذیرفت که فعالیت‌های علمی اعضای هیات علمی بدون توجه به اقتصاد و زندگی عادی مردم باشد.

دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه خوزستان با بیان اینکه ما امروز باید دانشگاهیان را در کنار مردم ببینیم، ادامه داد: این تنها یک توصیه اخلاقی نیست بلکه کاملاً آکادمیک است؛ دانشگاهیان زمانی می‌توانند به رسالت دانشگاهی خود عمل کنند که در کنار مردم باشند.

ایفای نقش اجتماعی؛ مسئولیت جدید دانشگاه‌ها

صفایی‌مقدم با اشاره به تعریف جدید از رسالت دانشگاه‌ها و دانشگاهیان، تصریح کرد: تعریف و نقش نسبتاً جدید دانشگاه برای فعالیت‌های دانشگاهی باعث شده که به تدریج دانشگاهیان در رزومه کاری خود بخشی را به فعالیت‌های اجتماعی اختصاص دهند. بنابراین ما حتماً علاوه بر انجام وظایف رسمی خود به عنوان اعضای هیات علمی، باید به وظایف اجتماعی نیز توجه کنیم.

هنوز دانشگاه‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی تلقی می‌شوند

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر اینکه دانشگاهیان باید علم خود را در جهت کاهش مشکلات اجتماعی به کار گیرند، گفت: در ارزیابی دانشگاه‌های جهان علاوه بر رتبه علمی، میزان مشارکت در حل مشکلات اجتماعی نیز ملاک رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است. البته به تدریج این ملاک در جامعه ایرانی نیز مطرح می‌شود و خوشبختانه به دلیل فرهنگ و اعتقادات‌مان، برداشت خوبی از مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها داریم. اما اینکه در عمل چقدر موفق شدیم باید بگویم متأسفانه هنوز توسعه چندانی نداشتیم و در عمل دانشگاه‌ها و جامعه دانشگاهی در سلطه سیستم‌های قبلی هستند. یعنی نگاه‌ها هنوز به یک نگاه اقتصادی است و هنوز که هنوز است دانشگاه‌ها را به عنوان یک بنگاه اقتصادی تلقی می‌کنند. البته این نگاه اقتصادی در جهان نیز مطرح است اما در حال ضعیف شدن است.

 باید نگاه غیراقتصادی به دانشگاه‌ها داشته باشیم

دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه خوزستان ادامه داد: خوشبختانه در دانشگاه‌های جهان، نگاه اخلاقی در حال جایگزین شدن با نگاه اقتصادی به دانشگاه‌ها است. البته در کشور ما افراد زیادی در حال فرهنگ‌سازی در این زمینه هستند و به تدریج نگاه اقتصادی تبدیل به نگاه دانشی و اخلاقی می‌شود. این نگاه جهت‌دهنده اصلی به فعالیت‌های علمی خواهد بود و بسیار مولد است. اگر واقعاً بخواهیم تولیدکننده اخلاق و ارزش باشیم، ناگزیر هستیم نگاهی بدون چشم‌داشت اقتصادی به دانشگاه‌ها داشته باشیم. در صورت تحقق این وضعیت می‌توانیم شاهد رشد اقتصادی و توسعه در کشور باشیم. اما اگر صرفاً نگاه اقتصادی داشته باشیم و دانش را صرفاً یک کالای مادی بدانیم که منجر به تولید ثروت شود، با مشکل مواجه می‌شویم.

 نگاه غیراقتصادی به دانشگاه‌ها، به توسعه کشور و رفاه عمومی می‌انجامد

وی با بیان اینکه نداشتن نگاه اقتصادی به دانشگاه‌ها منجر به توسعه کشور و رفاه عمومی می‌شود، یادآور شد: اگر دانش را تنها کالای صرفا اقتصادی ندانیم و این نگاه اصلاح شود، به رفاه اجتماعی و رشد اخلاقیات می‌انجامد؛ یکی از معضلات اصلی ما در جامعه کنونی، فساد اقتصادی است که منجر به از دست دادن اعتماد مردم شده است و متاسفانه مردم به آینده امیدوار نیستند. درحالی‌که اگر بتوانیم روند حرکت دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمی و مجامع علمی را با نگاه اخلاقی و نه اقتصادی پیش ببریم، آن وقت است که مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک انتظار طبیعی از دانشگاه و دانشگاهیان می‌شود و همه ارزش‌های دینی ما نیز موید این دیدگاه است.

نگاه مادی و نادرست به علم و دانش در نظام آموزشی کشور  

صفایی‌مقدم با بیان اینکه علم و دانش جوهر اجتماعی و اخلاقی دارد و این چیزی است که باید در جامعه دانشگاهی جا بیاندازیم، افزود: وقتی بدانیم که علم و دانش جوهر اجتماعی و اخلاقی دارد، کم کم مدارس ما نیز اصلاح می‌شوند. متاسفانه حق برخورداری مردم از امکانات آموزشی با هم متناسب نیست که آسیب‌زا است. درحالیکه ما در قانون اساسی داریم که حکومت باید شرایط استفاده عادلانه از امکانات آموزشی را به ویژه در دوره‌های متوسطه، برای همه افراد فراهم کند و نه اینکه مدارس فراوان برای اشخاصی که توانایی مادی دارند، ساخته شود درحالیکه از طرفی دیگر شاهد وجود مدارس کپری در کشور باشیم. وجود همه این مشکلات به نگاه ما به مقوله دانش برمی‌گردد که کاملا مادی و نادرست است. متاسفانه نگاه مادی امروز، راهنمای نظام آموزشی کشور است که باید اصلاح شود و باید بدانیم که معرفت و دانش، ماهیت اخلاقی دارد.

توهم متخصص بودن در برخی مسئولان اجرایی!

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه بحث‌های زیادی در خصوص مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها وجود دارد، تصریح کرد: خوشبختانه درمورد کرونا دانشگاه‌ها به مسئولیت اجتماعی خود خوب عمل کردند. در تخصص‌های مختلف از دید خود، کرونا را بررسی کردند که برای دانشگاهیان دستاوردهایی نیز به همراه داشت. در کشور ما هنوز جا دارد که درباره مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها بحث کرد؛ تا دانشگاهیان به تدریج بدانند که پرداختن به مسائل اجتماعی جزو وظایف رسمی آن‌ها به حساب می‌آید. البته در مسائلی مانند مشکلات آب در خوزستان مشارکت دانشگاهیان بسیار خوب بود که می‌تواند الگو قرار گیرد، اما به طور کلی مسئولان در جاهایی که باید از نظرات تخصصی دانشگاهیان استفاده کنند، استفاده نمی‌کنند و به این علت و به تدریج مسئولان اجرایی به دلیل اظهارنظر کارشناسی در هر زمینه، تبدیل به علامه می‌شوند و در واقع به توهم متخصص بودن می‌رسند.

دلیل حضور کم‌رنگ دانشگاهیان در حل مشکلات اجتماعی

وی با بیان اینکه دانشگاهیان هم باید برای خود نقشی تعریف کنند، گفت: متاسفانه برخی از دانشگاهیان وجود دارند که ورود به مسائل اجتماعی را برای خود کسر شان حساب می‌دانند و برای خود مسئولیت اجتماعی قائل نمی‌شوند. البته این مورد میان برخی مسئولان اجرایی نیز وجود دارد و دانشگاهیان را افرادی تلقی می‌کنند که تنها به صورت نظری اظهارنظر می‌کنند و اشراف کامل به مسائل جامعه ندارند. البته این نظرات نیز تا حدودی درست است؛ دانشگاهیان توقع دارند تا مسئولان به سراغ آن‌ها بروند. به این ترتیب ارتباط میان این دو قشر آن‌طور که باید صورت نمی‌گیرد.

دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه خوزستان در پایان گفت: وقتی بخواهیم دانشجویان را در صنعت به عنوان پاره وقت مشغول کنیم، هماهنگی برای این کار بسیار دشوار و زمان‌بر است تا حدی که انگیزه‌ای برای ارتباط صنعت با دانشگاه باقی نمی‌ماند؛ ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت نیاز به تغییر برخی از ساختارها دارد. ارتباط دانشگاه با صنعت باید به گونه‌ای باشد که آموزش یک دانشجو مستلزم حضور در صنعت باشد. در این‌ صورت است که می‌توان ارتباط این دو را افزایش داد. به این منظور نیاز به ارتباط سازمانی نیز داریم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

شلاق خصوصی‌سازی بر تن کنتورسازی/ احیاء نیازمند ورود دستگاه قضا

شلاق خصوصی‌سازی بر تن کنتورسازی/ احیاء نیازمند ورود دستگاه قضا
2020-12-04T23:36:38+03:30
کارخانه کنتورسازی ایران که زمانی یکی از شرکت‌های مهم در خاورمیانه بود، اکنون به دلیل واگذاری ناصحیح و سوء مدیریت تعطیل و با بحران‌های متعدد کارگری و مالی روب...

واکنش دادستان به استفاده از «مانکن‌های زنده خانم» در کرمانشاه/ حکم دستگیری صاحب مغازه و مانکن‌ها صادر شد

 واکنش دادستان به استفاده از «مانکن‌های زنده خانم» در کرمانشاه/ حکم دستگیری صاحب مغازه و مانکن‌ها صادر شد
2020-12-04T22:09:59+03:30
گروه استان‌ها- دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با اشاره به استفاده یک مغازه از مانکن‌های زنده در کرمانشاه گفت: حکم دستگیری صاحب مغازه و مانکن‌ها صادر ...

تیم ویژه‌ای از وزارت بهداشت مامور بررسی‌فوت نوزاد آبدانانی شد

 تیم ویژه‌ای از وزارت بهداشت مامور بررسی‌فوت نوزاد آبدانانی شد
2020-12-04T22:09:59+03:30
گروه استان‌ها- معاون درمان وزارت بهداشت از اعزام تیم ویژه وزارت بهداشت برای بررسی فوت نوزاد آبدانانی به ایلام خبرداد.

محدودیت تردد ساعت۲۱ در استان سمنان لغو شد

محدودیت تردد ساعت۲۱ در استان سمنان لغو شد
2020-12-04T21:36:41+03:30
سمنان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با بیان اینکه هفت شهرستان استان در وضعیت نارنجی هستند، گفت: ممنوعیت تردد ساعت ۲۱ در شهرستان‌ها لغو شده است.

نوزاد آبدانانی فوت کرد

نوزاد آبدانانی فوت کرد
2020-12-04T19:23:19+03:30
ایلام-نوزاد آبدانانی که شب گذشته بعد از اعلام فوت در بیمارستان ایلام و زنده شدن در غسالخانه شهرستان آبدانان خبرساز شده بود، امشب در بیمارستان اهواز فوت کرد.

آدین چگونه به زندگی بازگشت؟/ اساتید گروه اطفال استان ایلام در کمیسیون تخصصی حاضر می شوند

آدین چگونه به زندگی بازگشت؟/ اساتید گروه اطفال استان ایلام در کمیسیون تخصصی حاضر می شوند
2020-12-04T19:13:17+03:30
با  اشک های پدر و مادر جوان ،  گواهی فوت نوزاد آبدانانی در بیمارستان در مرکز استان ایلام صادر و به سردخانه منتقل می شود، اما انگار قرار است اتفاقات دیگری بیفتد.

مالیات، گمرک و اختیارات، ۳ مشکل عمده مناطق آزاد/ زیر بار حذف گمرک نرفتیم

مالیات، گمرک و اختیارات، ۳ مشکل عمده مناطق آزاد/ زیر بار حذف گمرک نرفتیم
2020-12-04T19:13:17+03:30
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در تعاریف مناطق آزاد، به صراحت گفته شده مناطقی با ویژگی و محدودی مکانی خاص که بتوانند به اقتصاد کشور کمک کنند؛ حال آنکه ا...

ابتلای ۱۱۲ نفر در یزد به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته/ فوت ۸ نفر

ابتلای ۱۱۲ نفر در یزد به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته/ فوت ۸ نفر
2020-12-04T18:30:00+03:30
یزد ـ سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد از ابتلای ۱۱۲ نفر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان یزد خبر داد.

آیت الله علم الهدی:شهادت شهید فخری‌زاده ماهیت برخی جریان‌های سیاسی را روشن کرد

 آیت الله علم الهدی:شهادت شهید فخری‌زاده ماهیت برخی جریان‌های سیاسی را روشن کرد
2020-12-04T18:10:00+03:30
امام جمعه مشهد گفت: شهادت شهید فخری‌زاده، ماهیت برخی جریان‌های سیاسی را روشن کرد و به عنوان جریان شناسی و بالا بردن سطح شناخت و رشد سیاسی اجتماعی مردم ، مور...

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان/تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان/تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری
2020-12-04T17:40:00+03:30
استاندار مرکزی از جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقان اراک خبر داد.

تالاب میقان، تنها زیستگاه درگیر آنفلوآنزای پرندگان در استان مرکزی

تالاب میقان، تنها زیستگاه درگیر آنفلوآنزای پرندگان در استان مرکزی
2020-12-04T17:40:00+03:30
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: گزارشی از شیوع آنفلوآنزای پرندگان در دیگر زیستگاه های آبی استان مرکزی دریافت نشده است

پیشرفت 85 درصدی بزرگترین پروژه "خانه جوان" کشور در کرمانشاه

پیشرفت 85 درصدی بزرگترین پروژه "خانه جوان" کشور در کرمانشاه
2020-12-04T17:39:59+03:30
معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان از پیشرفت 85 درصدی پروژه خانه جوان کرمانشاه خبرداد.

اساس پیشرفت و توسعه، بها دادن به تحقیق و پژوهش است

اساس پیشرفت و توسعه، بها دادن به تحقیق و پژوهش است
2020-12-04T17:39:58+03:30
رئیس دانشگاه لرستان گفت: اساس پیشرفت و توسعه هر جامعه‌ای، بها دادن به تحقیق و پژوهش در همه زمینه‌ها است.

آمریکا و اروپا مورد اعتماد نیستند و مذاکره با آنها نتیجه بخش نیست

آمریکا و اروپا مورد اعتماد نیستند و مذاکره با آنها نتیجه بخش نیست
2020-12-04T17:39:58+03:30
نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین گفت: باید مسئولان و مردم با تکیه بر توان داخلی و حل مشکلات درون کشور با وحدت و همدلی مشکلات را حل کنند.

بررسی وضعیت جسمی آیت الله مصباح یزدی

بررسی وضعیت جسمی آیت الله مصباح یزدی
2020-12-04T17:39:57+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از نزدیک پیگیر وضعیت درمانی آیت الله مصباح یزدی قرار گرفت.

آدین چگونه به زندگی بازگشت؟/ اساتید گروه اطفال استان در کمیسیون تخصصی حاضر می شوند

آدین چگونه به زندگی بازگشت؟/ اساتید گروه اطفال استان در کمیسیون تخصصی حاضر می شوند
2020-12-04T17:39:57+03:30
با  اشک های پدر و مادر جوان ،  گواهی فوت نوزاد آبدانانی در بیمارستان در مرکز استان ایلام صادر و به سردخانه منتقل می شود، اما انگار قرار است اتفاقات دیگری بیفتد.

تشدید معضل گرانی در شرایط کرونایی/ پاسخی محکم به ترور دانشمندان داده شود

تشدید معضل گرانی در شرایط کرونایی/ پاسخی محکم به ترور دانشمندان داده شود
2020-12-04T16:43:20+03:30
قم- مدیر حوزه های علمیه گفت: مردم از مسئولان انتظار دارند با شجاعت، حکمت و قاطعیت انتقام سختی از ترور سردار سلیمانی و محسن فخری زاده گرفته و پاسخ محکمی داده ...

انتقام شهید فخری‌زاده مطالبه به حق مردم است/ قوی شدن یعنی پایان تمام مشکلات

انتقام شهید فخری‌زاده مطالبه به حق مردم است/ قوی شدن یعنی پایان تمام مشکلات
2020-12-04T16:43:19+03:30
کرج - نماینده ولی فقیه در البرز گفت: مجازات عاملان شهادت دانشمند هسته‌ای، شهید محسن فخری‌زاده مطالبه به حق مردم از مسئولان است.

واکنش دادستان ایلام به گزارش «تسنیم»؛ مسئله کوتاهی در درمان و صدور گواهی فوت نوزاد آبدانانی فوراً رسیدگی می‌شود

 واکنش دادستان ایلام به گزارش «تسنیم»؛ مسئله کوتاهی در درمان و صدور گواهی فوت نوزاد آبدانانی فوراً رسیدگی می‌شود
2020-12-04T16:49:59+03:30
گروه استان‌ها ــ دادستان ایلام گفت: دستور تشکیل فوری یک کمیته با حضور نمایندگان سازمان بازرسی و نظام پزشکی استان در زمینه بررسی علت کوتاهی در رسیدگی درمانی ...

آتش‌سوزی در کرج ۲ کشته و یک مصدوم برجای گذاشت

آتش‌سوزی در کرج ۲ کشته و یک مصدوم برجای گذاشت
2020-12-04T16:30:01+03:30
کرج - رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: آتش‌سوزی در یک اغذیه‌فروشی در منطقه چهارراه طالقانی دو کشته و یک مصدوم برجای گذاشت.

با مسئولان شهرخودرو برای لغو بازی مکاتبه کرده‌ایم/ تعداد دقیق بازیکنان کرونایی فردا مشخص می‌شود

 با مسئولان شهرخودرو برای لغو بازی مکاتبه کرده‌ایم/ تعداد دقیق بازیکنان کرونایی فردا مشخص می‌شود
2020-12-04T16:10:01+03:30
گروه استان‌ها- سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن با تایید خبر مثبت شدن تست کرونای تعدادی از بازیکنان این تیم گفت: سازمان لیگ بعد از مشخص شدن نتیجه تست ایفمارک درباره لغ...

فردوس قم، بی صبرانه منتظر شروع لیگ فوتسال است

فردوس قم، بی صبرانه منتظر شروع لیگ فوتسال است
2020-12-04T15:53:29+03:30
سرپرست تیم فوتسال فردوس قم گفت: با ورود مجموعه فردوس به عرصه فوتسال و حمایت از نماینده استان قم در لیگ برتر تیم جوانی را با تمرینات مناسب آماده بازی‌های لیگ ...

وابستگی به نهاده های دامی خارجی، باعث گران شدن مرغ شده است

وابستگی به نهاده های دامی خارجی، باعث گران شدن مرغ شده است
2020-12-04T15:53:29+03:30
وزیر جهاد کشاورزی گفت: وابستگی به نهاده‌های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ مرغ در کشور شده است و در مصرف روغن ما از متوسط میزان مصرف جهانی خیلی بیشتر مصرف داریم.

سازمان ملل جرثومه جهانی و بلا برای ملت هاست

سازمان ملل جرثومه جهانی و بلا برای ملت هاست
2020-12-04T15:53:28+03:30
امام جمعه رشت گفت: سازمان ملل جرثومه جهانی و بلا برای ملت هاست و اگر در سازمان ملل حضور داریم برای این است که از ظلم این سازمان علیه ملت ها بکاهیم.

آخرین مصوبات ستاد مقابله با کرونای خمینی شهر

آخرین مصوبات ستاد مقابله با کرونای خمینی شهر
2020-12-04T15:53:28+03:30
فرماندار خمینی شهر با بیان اینکه تعدادی از پمپ بنزین ها موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند، گفت: نظارت بر پمپ بنزین ها باید افزایش یابد و در صورت عدم رعایت موار...

۶ ماه آینده را تا رسیدن احتمالی واکسن کرونا بیشتر رعایت کنید/ کنترل بیمارستان‌ها با دوربین

۶ ماه آینده را تا رسیدن احتمالی واکسن کرونا بیشتر رعایت کنید/ کنترل بیمارستان‌ها با دوربین
2020-12-04T15:53:27+03:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: از مردم خواهش می‌کنیم پروتکل‌های بهداشتی را در شش ماه آینده تا زمان احتمالی رسیدن واکسن کرونا با جدیت بیشتری، رعایت ...

نسخه جدید سامانه جامع خدمات مهندسان در تبریز راه‌اندازی شد

نسخه جدید سامانه جامع خدمات مهندسان در تبریز راه‌اندازی شد
2020-12-04T15:53:27+03:30
شهردار تبریز از راه‌اندازی نسخه جدید و ارتقاءیافته سامانه خدمات جامع مهندسان خبر داد.

کشف احتکار ۱۰ میلیاردی روغن موتور در میانه

کشف احتکار ۱۰ میلیاردی روغن موتور در میانه
2020-12-04T15:53:26+03:30
فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی از کشف انبار احتکار ۲۶ هزار لیتر روغن موتور و سایر مشتقات بنزین به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد ریال در شهرستان میانه خبر داد.

وضعیت فعالیت ادارات و مدارس آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در هفته آتی

وضعیت فعالیت ادارات و مدارس آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در هفته آتی
2020-12-04T15:53:26+03:30
اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با صدور اطلاعیه‌ای وضعیت فعالیت ادارات و مدارس استان در هفته آتی را تشریح کرد.

هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه، راهبرد اصلی برنامه شهر سالم سهند است

هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه، راهبرد اصلی برنامه شهر سالم سهند است
2020-12-04T15:53:25+03:30
فرماندار شهرستان اسکو گفت: اثربخشی اجرای پروژه‌ها و افزایش اعتماد به نظام سلامت دستاورد مشارکت جامعه بوده و هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه راهبرد اصلی برنام...