میرنیوز

‌نگاهی به جنایات گروهک‌های تروریستی ‌در سیستان بلوچستان / ضربه محکم سربازان گمنام امام زمان(عج) به تیم‌های تروریستی

 ‌نگاهی به جنایات گروهک‌های تروریستی ‌در سیستان بلوچستان / ضربه محکم سربازان گمنام امام زمان(عج) به تیم‌های تروریستی 2020-11-21T15:30:56+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار؛ ارتش پاکستان و دولت محلی ایالت بلوچستان این کشور روز گذشته اعلام کردند در عملیات مسلحانه پلیس و نیروهای ارتش این کشور "عمر شاهوزهی" ملقب به "ملاعمر بلوچی سرکرده کروهگ تروریستی"جیش‌الظلم" به هلاکت رسیده است. گروهکت تروریستی جیش الظلم که در کنار هم‌قطارش "انصارالشیطان" حالا درمانده و فلج شده, در سال‌های اخیر کم خسارت بر دوش مردمان سیستان و بلوچستان نگذاشته است.

جیش‌الظلم در کنار انصارالشیطان اصلی‌ترین گروهک‌های تروریستی فعال در سیستان و بلوچستان هستند؛ هر دو بعد از دستگیری عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک جندالشیطان و اختلافات به وجود آمده میان رهبری این گروهک، از جندالشیطان تفکیک شدند و از سال 1391  اعلام موجودیت کردند؛ هرچند همچنان جندالشیطان هم به فعالیت ادامه می‌دهد اما به دلیل اختلافات و تفکیک در گروهک، فعالیت‌هایش نسبت دورانی که عبدالمالک ریگی رهبر آن بود به شدت محدود و تقریباً صفر شده است.

فعالیت‌های تروریستی انصارالشیطان در سال‌های اخیر در منطقه جنوب سیستان و بلوچستان و به ویژه چابهار متمرکز بوده است؛ این گروهک که با اهمیت ملی و بین‌المللی چابهار سعی داشت این بندر راهبردی را ناامن نشان دهد، در سال‌های اخیر به ویژه در سال 97 دست به اقدامات کوری زده است.

انصارالشیطان؛ از حمله‌های کورهای به چابهار تا هلاکت سرکرده‌اش

تقریباً سه سال قبل یعنی خرداد 96، گروهک انصارالشیطان قصد عملیات تروریستی در چابهار درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد بین‌المللی کشتی جام یادگار امام(ره) و تقریباٌ 6 ماه قبل از افتتاح رسمی بندر بین‌المللی شهید بهشتی را داشت؛ با اشراف اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان(عج) خانه تیمی این گروهک عصر 24 خرداد 96 مورد حمله سربازان گمنام قرار گرفت؛ در این عملیات پنج نفر از تروریست‌های انصارالشیطان دستگیر شدند و دو نفر به هلاکت رسیدند؛ شهید "حسن عشوری" اولین شهید وزارت اطلاعات در درگیری با تروریست‌ها نیز در این عملیات تقدیم شد.

پس از این عملیات، 29 خرداد ماه 96 در عملیات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در ارتفاعات شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان، جلیل قنبرزهی سرکرده این گروهک تروریستی به‌ همراه چهار نفر از معاونان و عوامل این گروهک به هلاکت رسیدند و سپاه تصاویر عملیات و جسد آن‌ها را منتشر کرد. برخلاف آنچه تروریست‌ها می‌خواستند رویداد بین‌المللی و افتتاح رسمی بندر بین‌المللی شهید بهشتی با حضور رئیس جمهور و مقامات تعدادی از کشورهای جهان بدون تاخیر برگزار شد.

تروریست‌ها ناامید از ناامن جلوه دادن چابهار، این‌بار با برنامه‌‌ای فراگیرتر 15 روز قبل از برگزاری کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار و همچنین اجرای قرارداد موقت پورت اپراتوری هندی‌ها، در سال 97 به چابهار حمله کردند. 15 آذرماه 97 خودروی وانت انتحاری قصد ورود به مقر فرماندهی انتظامی چابهار را داشت که پس از مقاومت نیروی دژبانی، خود را به ورودی فرماندهی زد و منفجر شد؛ در این عملیات دو نفر از نیروهای دژبانی شهید شدند و 42 نظامی و غیرنظامی مجروح؛ از میان مجروحان، 10 نفر نظامی بودند و 32 نفر شهروند عادی که 28 نفر بلافاصله پس از مداوای سطحی مرخص شدند و 8 نفر تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

استان سیستان و بلوچستان , تروریسم , کشور پاکستان ,

حمله انصارالشیطان به دژبانی فرماندهی انتظامی چابهار

پس از نشست هماهنگی سه کشور موافقتنامه سه‌‌جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار که در آبان ماه 97 با حضور هیئت‌های سیاسی- اقتصادی به‌سرپرستی معاون وزیر خارجه هند، معاون وزیر حمل‌ و نقل افغانستان و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در تهران برگزار شد، مقرر شد کمیته پیگیری این نشست دی ماه سال 97 در چابهار برگزار شود. تروریست‌ها با هدف ناامن جلوه دادن چابهار، درست 15 روز قبل از این رویداد مهم بین‌المللی به چابهار حمله کردند. با این همه مانند قبل، رویدادها طبق برنامه زمانبندی‌شده، برگزار شد.

جیش‌الظلم؛ از حمله به خودروهای رزمندگان تا کارگذاشتن بمب‌های صوتی در زاهدان

گروهک تروریستی جیش‌الظلم نیز که به نظر می‌رسد حوزه فعالیتش را بر مناطق مرکزی و شمالی استان متمرکز کرده و جنوب را به هم‌قطارش در انصارالشیطان واگذار کرده در سال 97 همانند گروهک هم‌قطارش به شدت پرکار بود و دست به عملیات‌های مختلف و کوری زد.

آخرین عملیات کور این گروهک، حمله به سه خودروی نیروهای سپاه در بخش کورین زاهدان بود که 10 تیر امسال اتفاق افتاد؛ پس از این حمله هرچند گروهک از اسارت و شهید شدن تعداد زیادی در حمله‌اش خبر داد اما نماینده زاهدان در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تکذیب خبر اسارت و شهادت نیروها اعلام کرد: سه خودری سپاه در بخش کورین در حال گشت زنی‌ بودند که بمب‌ها کنار جاده‌ای را برخورد کردند، یکی از آن‌ها را خنثی کردند و دومی منفجر شد و یکی از فرماندهان محلی منطقه دچار جراحت شد.

قبل از این عملیات کور عمده عملیات‌های مهم جیش‌الظلم مانند همقطارش، انصار‌الشیطان، به سال 97 برمی‌گردد؛ 25 بهمن  97 درست دوماه بعد از عملیات حمله به مقر فرماندهی انتظامی چابهار که توسط هم‌قطارش انصارالشیطان انجام شد، جیش‌الظلم به اتوبوس حامل رزمندگان سپاه در محور خاش زاهدان در 65 کیلومتری زاهدان حمله کرد و 27 نفر را به شهادت رساند و 13 نفر را زخمی کرد.

9 بهمن 97 هم این گروهک با کار گذاشتن بمب‌های صوتی در بلوار بعثت زاهدان موجب مجروح شدن چند تن شد.  هم‌چنین 13 بهمن 97 این گروهک با حمله مسلحانه به ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیکشهر یکی از رزمندگان سپاه را شهید و 5 نفر را مجروح کرد.

استان سیستان و بلوچستان , تروریسم , کشور پاکستان ,

تشیع شهدای حمله به اتوبوس رزمندگان سپاه اصفهان

 97 ؛ سال پرکار گروهک‌ها

سال  97 و 96  که این گروهک‌ها به شدت فعال بودند تقریبا سال پرخبری برای سیستان  و بلوچستان بود؛ از افتتاح طرح‌های بزرگ بین‌المللی نظیر بندر شهید بهشتی چابهار و آغاز طرح‌های مهم محرومیت‌زدایی تا حضور و رفت و آمدهای بین‌المللی هیئت‌های خارجی و سرمایه‌گذاران هندی و افغانستانی در چابهار و استان؛ مهم‌ترین برنامه سال 97 اجلاس بین‌المللی روز چابهار با حضور 35 کشور جهان در چابهار بود که بدون وقفه و دقیقا طبق زمان‌بندی و با حضور همه مدعوین برگزار شد.

البته هرچند گروهک جیش‌الظلم در اوایل فعالیتش در سال 92  هم فعالیت‌هایی از جمله حمله به پاسگاه مرزی در سراوان و اسارت مرزبانان ایرانی را در کارنامه سیاه خود دارد اما اصلی‌ترین و عمده‌ترین فعالیت‌هایش در سال 97 اتفاق افتاده که هرچند هم‌ و غمش را برای ناامن جلوه دادن سیستان  و بلوچستان گذاشته اما هیچ از یک حمله‌هایش با تاخیر در برنامه‌ها و زمان‌بندهای رو به رو نشده و خللی در روند کارها نگذاشته است.

در سال‌های اخیر هم هرچند این دو گروهک میراث عبدالمالک ریگی به عملیات‌هایی دست زدند اما با هوشیاری اطلاعاتی و امنیتی نیروهای امنیتی، تعداد و خسارت‌های حمله‌‌هایشان  بسیار کمتر از زمانی است که زیر چتر رهبری واحد ریگی و جندالشیطان بودند؛ همچنین تقریباً عمده عملیات‌های از پیش طراحی شده ‌این دو گروهک نیز با هوشیاری سربازان و پاسداران گمنام امام زمان(عج) شناسایی و قبل از انجام با شکست مواجه شده است.

حالا با به هلاک رسیدن سرکرده جیش‌الظلم با توجه به اینکه مهم‌ترین دلیل منفک شدن گروهک واحد جندالشیطان اختلاف به وجود آمده بر سر رهبری گروهک بعد از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی در ایران بود به نظر می‌رسد اختلافات سر رهبری این دو گروهک انشعاب یافته هم دوباره  بروز کند و با توجه به آنکه سرکرده هر دو گروهک انصارالشیطان و جیش‌الظلم به هلاکت رسیدند و عملیات‌هایشان هم در سال‌های گذشته توفیقی نداشته این گروهک‌ها عملاً از صحنه بازی حامی‌های بین‌المللی‌شان حذف شوند.

گزارش از سیدامیرحسین عظیمی

انتهای پیام/395/ش

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

قصور پزشکی علت فوت فرزندم است/ بررسی پرونده توسط بازپرس قتل عمد

قصور پزشکی علت فوت فرزندم است/ بررسی پرونده توسط بازپرس قتل عمد
2020-11-29T15:49:59+03:30
مشهد ـ پدر جوان متوفی در جراحی زیبایی با اعلام اینکه پرونده قتل فرزندش توسط بازپرس ویژه قتل عمد در حال بررسی است، گفت: قصور در قتل فرزند بنده یک جرم خصوصی نی...

زنگ خطر پیری در «اردستان» به صدا درآمد/ مهاجرت‌؛ اردستان را به سالمندترین شهر استان تبدیل کرده است

 زنگ خطر پیری در «اردستان» به صدا درآمد/ مهاجرت‌؛ اردستان را به سالمندترین شهر استان تبدیل کرده است
2020-11-29T15:56:41+03:30
گروه استان‌ها - فرماندار شهرستان اردستان گفت: شهرستان اردستان  رتبه سالمندترین شهرستان استان را به خود اختصاص داده است و به خاطر اینکه افراد تا به توان...

شهردار گناباد برکنار شد

شهردار گناباد برکنار شد
2020-11-29T15:36:41+03:30
گناباد ـ شورای اسلامی شهر گناباد، مهران حسین‌زاده شهردار این شهر را استیضاح و برکنار کرد.

انتقام از دستان آلوده به ترور شهید فخری‌زاده قطعی است

انتقام از دستان آلوده به ترور شهید فخری‌زاده قطعی است
2020-11-29T15:23:24+03:30
قم- رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم شهید محسن فخری‌زاده را از تربیت‌شدگان مکتب امام خمینی(ره) خواندوانتقام از جنایتکارانی که دست پلید خود را به خون پاک این ش...

رسانه‌ها به ابعاد ترویج تفکر و روحیه انقلابی بپردازند

رسانه‌ها به ابعاد ترویج تفکر و روحیه انقلابی بپردازند
2020-11-29T15:23:24+03:30
اردبیل-مسئول سازمان بسیج رسانه استان اردبیل گفت: دوام و پایداری انقلاب اسلامی ایران به خاطر مردمی بودن آن است و رسانه‌ها همواره باید به ابعاد ترویج تفکر و رو...

آخرین وضعیت امیدیه پس از بارندگی و آبگرفتگی

آخرین وضعیت امیدیه پس از بارندگی و آبگرفتگی
2020-11-29T15:13:28+03:30
فرماندار امیدیه از رفع آبگرفتگی معابر پس از بارندگی شدید شب گذشته خبر داد.

آنچه باید دربارۀ «خبرنگاری بحران» بدانیم

آنچه باید دربارۀ «خبرنگاری بحران» بدانیم
2020-11-29T15:13:27+03:30
بحران، جزء جدایی‌ناپذیر زندگی بشر است و هر جا حادثه‌ای به وجود بیاید، رسانه، به یکی از مهم‌ترین صحنه‌گردانان آن بدل می‌شود، تاحدی که دیگر نمی‌توان حادثۀ بدون...

 تردد خارج از محدوده به چه قیمت؟

 تردد خارج از محدوده به چه قیمت؟
2020-11-29T15:13:27+03:30
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی اظهار کرد: میزان جریمه درنظرگرفته شده برای افراد خاطی از محدودیت‌ها، در جاده‌ها ۵۰۰ هزار تومان و یک میلیون تومان و در شهرها ۲۰۰ ...

از غربالگری مددجویان زندان‌ها در کرمان چه خبر؟

از غربالگری مددجویان زندان‌ها در کرمان چه خبر؟
2020-11-29T15:13:26+03:30
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که ۳۷۰۰ مددجو مشمول اجرای طرح پایش و غربالگری زندانیان می شوند، گفت: در حال حاضر کاربرگ شماره یک مربوطه از ...

سرنوشت توشاک در انتظار منصوریان؟

سرنوشت توشاک در انتظار منصوریان؟
2020-11-29T15:13:26+03:30
تراکتور با هدایت «علیرضا منصوریان» تنها دو امتیاز از سه بازی کسب کرده و در جایگاه سیزدهم جدول قرار دارد، جایگاهی که باب میل مدیران و هواداران این باشگاه مطرح...

هیچ اداره‌ای در خراسان رضوی به صورت مطلق تعطیل نمی‌شود

هیچ اداره‌ای در خراسان رضوی به صورت مطلق تعطیل نمی‌شود
2020-11-29T15:13:25+03:30
استاندار خراسان رضوی ضمن بیان اینکه هیچ اداره‌ای به صورت مطلق تعطیل نمی‌شود، گفت: طرح منع تردد شبانه تاکنون در استان بیش از ۸۰ درصد موفقیت را در برداشته است.

فعالیت در بحران برای جلوگیری از بحران/ هواشناسی بدون تعطیلی در سنگر خدمت

فعالیت در بحران برای جلوگیری از بحران/ هواشناسی بدون تعطیلی در سنگر خدمت
2020-11-29T15:13:24+03:30
در حالی حدود ۱۰ ماه از آغاز همه گیری ویروس کرونا در کشور می گذرد و در اغلب دستگاه های اجرایی کشور محدودیت های هوشمند و دورکاری اعمال شده است که کارشناسان هوا...

مسابقه‌ای که هر کس زودتر برسد بازنده است!

مسابقه‌ای که هر کس زودتر برسد بازنده است!
2020-11-29T15:13:24+03:30
رئیس انجمن پزشکان کودک البرز با بیان اینکه صرفاً برای یک هفته چند روز دیرتر یا زودتر متولد شدن به کسی جایزه نمی‌دهند، افزود: اتفاقا این مسابقه‌ای است که اگر ...

نجات کوهنورد زنجانی از ارتفاعات کوه‌های بلقیس آذربایجان‌غربی

نجات کوهنورد زنجانی از ارتفاعات کوه‌های بلقیس آذربایجان‌غربی
2020-11-29T15:13:23+03:30
مسئول امداد و نجات کوهستان هلال‌احمر استان زنجان، از نجات سه کوهنورد مفقودی از جمله یک کوهنورد زنجانی در کوه‌ بلقیس آذربایجان‌غربی خبر داد.

مرگ ۲ نفر با گاز در فارس/اختلاف یک کشته برجای گذاشت

مرگ ۲ نفر با گاز در فارس/اختلاف یک کشته برجای گذاشت
2020-11-29T15:13:23+03:30
معاون اجتماعی پلیس فارس از مرگ ۲ شهروند ساکن شهرستان نی‌ریز براثر گازگرفتگی و فوت یک شهروند سالمند ساکن شهرستان سپیدان براثر حادثه ناشی از اختلاف خبر داد.

برخورد با اخلال گران قوانین ضدکرونایی با جدیت استمرار یابد

برخورد با اخلال گران قوانین ضدکرونایی با جدیت استمرار یابد
2020-11-29T15:13:22+03:30
فرمانده قرارگاه مبارزه با کرونا در شهرستان کرج از نیروهای انتظامی، بسیج، ضابطین درخواست کرد تا با جدیت بیشتر برخورد با متخلفین قوانین ضدکرونایی را ادامه دهند.

تداوم محدودیت های تردد دریایی در جزیره قشم منوط به تصمیمات کمیته استانی کرونا

تداوم محدودیت های تردد دریایی در جزیره قشم منوط به تصمیمات کمیته استانی کرونا
2020-11-29T15:13:22+03:30
مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم با اشاره به اعمال محدودیت تردد بر اساس تصمیمات متخذه در ستاد ملی کرونا در بنادر شهید ذاکری قشم، پل و لافت اظهار کرد: تردد در...

تجمع جمعی از دانشجویان خراسان شمالی در پی ترور شهید فخری زاده

تجمع جمعی از دانشجویان خراسان شمالی در پی ترور شهید فخری زاده
2020-11-29T15:13:21+03:30
طی امروز تعدادی از دانشجویان خراسان شمالی در پی ترور شهید فخری زاده تجمع کردند.

انتقام‌جویی خواستگار در اینستاگرام

انتقام‌جویی خواستگار در اینستاگرام
2020-11-29T15:13:20+03:30
رئیس پلیس فتای استان زنجان گفت: عامل تهدید و مزاحمت در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام که پس از شنیدن جواب رد در خواستگاری از دختر جوان، به انگیزه انتقام‌جویی، اقدا...

نشانه ای از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در خراسان شمالی مشاهده نشده است

نشانه ای از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در خراسان شمالی مشاهده نشده است
2020-11-29T15:13:20+03:30
رئیس اداره بهداشت بیماری های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: تاکنون هیچ نشانه ای از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان مشاهد...

تجمع اعتراض آمیز مردم ورامین در محکومیت ترور شهید فخری‌زاده

تجمع اعتراض آمیز مردم ورامین در محکومیت ترور شهید فخری‌زاده
2020-11-29T15:13:19+03:30
جمعی از مردم، دانشگاهیان و طلاب ورامین ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کردند.

دلالان مانع ایجاد بازارچه‌های عرضه مستقیم در شیرازند

دلالان مانع ایجاد بازارچه‌های عرضه مستقیم در شیرازند
2020-11-29T15:13:19+03:30
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به تکلیف شهرداری برای راه‌اندازی 22 بازارچه عرضه مستقیم کالا در شیراز، بر لزوم سرعت بخشیدن به روند اجرایی این تکلیف تاکی...

برای تکمیل بیمارستان پیشوا تفاهم‌نامه ای تنظیم شد

برای تکمیل بیمارستان پیشوا تفاهم‌نامه ای تنظیم شد
2020-11-29T15:13:18+03:30
 فرماندار پیشوا از تنظیم تفاهم‌نامه ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور تکمیل، تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان پیشوا خبر داد.

نخاله و ظروف پلاستیکی، عامل پس‌زدگی فاضلاب در شهرهای خوزستان

نخاله و ظروف پلاستیکی، عامل پس‌زدگی فاضلاب در شهرهای خوزستان
2020-11-29T15:13:18+03:30
معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: نخاله‌ها و ظروف پلاستیکی که در سیستم‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در برخی از شهرها به خطوط اصلی شب...

خون پاک شهید فخری زاده ضامن قوام و تحکیم پایه‌های نظام اسلامی خواهد شد

خون پاک شهید فخری زاده ضامن قوام و تحکیم پایه‌های نظام اسلامی خواهد شد
2020-11-29T15:13:17+03:30
نماینده ولی فقیه در ورامین ضمن تاکید بر تداوم راه شهید فخری زاده گفت: باید راه بر افرادی که دل در گرو غرب دارند، بسته شود.

شهرها و روستاهای خوزستان درگیر مشکلات بارندگی/ ادامه ارزیابی در مناطق مختلف

شهرها و روستاهای خوزستان درگیر مشکلات بارندگی/ ادامه ارزیابی در مناطق مختلف
2020-11-29T15:13:16+03:30
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از امدادرسانی در سه شهرستان ماهشهر، رامهرمز و رامشیر در پی بارندگی‌های شب گذشته تاکنون خبر داد.

پنجمین فصل کاوش در تپه تاریخی معصوم زاده به پایان رسید

پنجمین فصل کاوش در تپه تاریخی معصوم زاده به پایان رسید
2020-11-29T15:13:16+03:30
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از به پایان رسیدن پنجمین فصل کاوش در تپه تاریخی معصوم زاده خبر داد.

فرهنگ‌سازی؛ رکن اصلی مقابله با کرونا است

فرهنگ‌سازی؛ رکن اصلی مقابله با کرونا است
2020-11-29T15:13:16+03:30
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: باید در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود تا بتوانیم با ایمان قلبی و رعایت...

تولیدکنندگان تحریم را جدی بگیرند

تولیدکنندگان تحریم را جدی بگیرند
2020-11-29T15:13:15+03:30
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: دشمنان ما که هر روز گره تحریم‌ها را کورتر می‌کنند، قابل پیش‌بینی نیستند بنابراین تولیدکنندگان باید تحریم‌ها را...

وعده روسای جهادکشاورزی و صمت یزد در مورد مرغ و روغن

وعده روسای جهادکشاورزی و صمت یزد در مورد مرغ و روغن
2020-11-29T15:13:15+03:30
در حالی که رئیس جهاد کشاورزی استان یزد وعده کاهش نرخ مرغ در یزد ظرف یک هفته آینده به حدود ۲۰ هزار تومان را داد که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد نی...