میرنیوز

ویرانی‌های بی‌اعتبار سیل ۹۸ در لرستان/ وعده‌های بازسازی به خزان نشست+ تصاویر

 ویرانی‌های بی‌اعتبار سیل ۹۸ در لرستان/ وعده‌های بازسازی به خزان نشست+ تصاویر 2023-11-21T10:36:54+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، باران‌های سیل‌آسا که از 29 آبان وارد کشور شد، لرستان را نیز دربرگرفت. ارتفاعات را با برف پوشاند و دره‌ها و مسیل‌های فصلی را پر آب کرد.

هشدار هواشناسی، ظهر 28 آبان وضعیت قرمز را در حالی برای جنوب لرستان صادر کرد که راه‌ها و پل‌های تخریب‌شدۀ سیل 1398 در پلدختر هنوز موقت است و جادۀ خرم‌آباد به پلدختر ایمن‌سازی نشده‌است.

بارش‌های سیل‌آسا راه ارتباطی 39 روستای معمولان را در همان ساعات آغازین مسدود کرد و راه ارتباطی 1100 نفر نیز قطع شد تا بیش ‌از هر چیزی میزان استحکام زیرساخت‌های لرستان همانند سیل 1398 رخ بنماید.

از سوی دیگر خسارت حدود هشت هزار میلیاردتومانی به زیرساخت‌های لرستان در سیل 1398 نه‌تنها هنوز به‌طور کامل پرداخت نشده‌است، بلکه ویرانی‌های خسارت در این استان بار دیگر در آبان 1402 در هراس سیل قرار گرفته‌است.

هشدار قرمز هواشناسی در لرستان در حالی صادر شده‌است که تغییر کاربری‌های غیراصولی در بستر و حریم رودخانه‌ها، برداشت‌های بی‌رویه مصالح رودخانه‌ای و تخریب پوشش گیاهی تاب‌آوری این استان را در هنگام سیل‌های بنیان‌افکن کاهش داده‌است.

از سوی دیگر ایجاد رواناب، بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی‌شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، خسارت به بخش‌های مختلف لرستان در حالی رخ می‌دهد که در بندهای مختلف برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بر مدیریت بلایا و سوانح تأکید شده‌است.

استان لرستان , سیل , پلدختر ,

محورهای موقت پس از سیل

آب‌گرفتگی‌های بلندمدت که سال‌های اخیر همواره در بارندگی‌های لرستان نمود دارد، در سیل 1398 در برخی مناطق به بیش از یک متر رسید و به ساختمان‌های آسیب‌پذیر در مناطق آسیب‌دیده خسارت وارد کرد و حالا آب‌گرفتگی شدید و فعال‌بودن رودخانه‌های فصلی در پی فعالیت سامانه بارشی جدید، این استان را دوباره در وضعیت بحران برده‌است.

مهدی پازوکی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به تشکیل ستاد مدیریت بحران این استان در پی صدور هشدار قرمز هواشناسی در لرستان، گفت که مرخصی مدیران دستگاه‌های اجرایی لغو شده‌است.

او با بیان اینکه سامانۀ بارشی جدید در شهرستان‌های معمولان، پلدختر و الیگودرز نمود بیشتری دارد، تأکید کرد که مدیران دستگاه‌های اجرایی لرستان برای مواجهه با حوادث احتمالی در حال آماده‌باش هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با تأکید به دستور آماده‌باش کامل برای اسکان اضطراری مسافران در محورهای این استان، عنوان کرد که اقلام امدادی بین شهرستان‌ها توزیع شده‌است.

پازوکی ابراز کرد که دو دستگاه پل در منطقۀ چولهول و مونه بن لار که پس از سیل 1398 به‌صورت موقت بازسازی شده بود، تخریب شده‌است و راه ارتباطی 40 روستای پلدختر نیز روز گذشته در پی بارندگی‌های اخیر قطع شد.

لرستان که جزو پنج استان حادثه‌خیز کشور است در اوایل فروردین‌ماه 1398 از خسارت سیل در امان نماند و شهرهای این استان مانند پلدختر، ویسیان، کوهدشت، خرم‌آباد، معمولان و دورود تحت‌تأثیر این حادثۀ گسترده قرار گرفت.

استان لرستان , سیل , پلدختر ,

نان از‌دست‌رفته

سرعت جریان آب در رودخانۀ خرم از 400 مترمکعب در ثانیه به 700 مترمکعب در ثانیه و سرعت آب در رودخانۀ تیره واقع در دورود از 380 مترمکعب در ثانیه به 550 مترمکعب در ثانیه افزایش پیدا کرد.

تعداد 3260 شغل در سیل لرستان از بین رفت و بیش از 46000 خانوار به‌طور مستقیم در اثر این پدیده در این استان آسیب دیدند. 70 درصد مشاغل ازدست‌رفتۀ سیل در پلدختر ثبت شد تا این شهرستان به‌دوراز احداث سد در جنوب لرستان همچنان درگیر بحران باشد.

33 هزار و 325 نفر ساکن در لرستان در خسارات سیل 1398 آسیب دیدند و بیشترین پیامدهای این حادثه بر بخش‌های مسکن، ارتباطات، انرژی، کشاورزی، دامپروری و معیشت رخ داد.

لرستان سال‌های اخیر همواره در کانون بحران بوده‌است، به‌گونه‌ای که ازبین‌رفتن پوشش گیاهی و بهره‌برداری‌های بیش‌ازحدمجاز از مناطق حادثه‌خیز و نادیده‌گرفتن اصول توسعۀ پایدار در احداث پروژه‌های سدسازی بر شدت این بلایا افزوده‌است.

522 نقطۀ سیل‌خیز در لرستان در حالی وجود دارد که متوسط فرسایش خاک در این استان 25 تن در هکتار و 1.5 برابر بیشتر از میانگین سالانه کشوری است و 880 هزار هکتار عملیات آبخیزداری باید در لرستان انجام شود.

فرسایش خاک در برخی مناطق لرستان در حالی به 70 تن در هکتار رسیده‌است که این وضعیت در برخی حوزه‌های آبخیزداری مانند چم‌مهر پلدختر و سیف‌آباد الشتر به حدود 33 تن در هکتار در سال هم می‌رسد.

استان لرستان , سیل , پلدختر ,

خزان وعده‌های بازسازی

وضعیت توپوگرافی لرستان در چهار دهۀ اخیر بیش از 50 مورد سیل مخرب را در نقاط مختلف به‌جا گذاشته‌است تا بنیان این استان با وجود پوشش 31/7 درصدی جنگل و 20/2 درصدی مرتع همچنان از سیل و خسارت به‌ویژه در بخش راه مصون نماند.

مرتضی شیروانی، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان، در ششم اردیبهشت 1402 گفت که بسیاری از پل‌های این استان پس از سیل 1398 تعمیر نشده‌است و چهارهزار میلیارد تومان نیاز است که جاده خرم‌آباد - پلدختر ایمن شود.

او تأکید کرد که در سفر رئیس‌جمهور به لرستان، 309 میلیارد تومان برای احداث پل‌های شهرستان پلدختر مصوب کردند، اما هنوز این مبلغ تحقق پیدا نکرده‌است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان با اشاره به راه‌های روستایی این استان، عنوان کرد که 330 میلیارد تومان برای راه‌های روستایی اختصاص پیدا کرده‌است، اما 309 میلیارد تومان این مبلغ در امسال پرداخت می‌شود.

سخنان مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان در حالی بیان می‌شود که پیگیری مشکلات پساسیل به‌عنوان یکی از مصوبات سفر آذرماه 1400 رئیس‌جمهور به این استان مطرح شد، اما هفت پل تخریب‌شده پس از سیل 1398 هنوز بازسازی و تکمیل نشده‌است و پل‌های با دهانه‌های بالای 40 متر، 36 متر و 80 متر نیز موقت است.

تکمیل و بازسازی پل میان‌گلال در خرم‌آباد به 300 میلیارد ریال اعتبار، پل شباندر در خرم‌آباد به 150 میلیارد ریال، پل درمره در چگنی به 70 میلیارد ریال و احداث پل ایمان‌آباد در چگنی به 50 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

استان لرستان , سیل , پلدختر ,

بقایای ویرانی سیل

160 دستگاه پل در راه‌های لرستان پس از سیل 1398 در حالی در آستانۀ تخریب است که تکمیل پل چم‌مهر به 450 میلیارد ریال، پل چم‌شهران به 170 میلیارد ریال و هر یک از پل‌های دوآب، زیودار، کلات و کیان‌آباد به 200 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

ایران در اواخر اسفندماه 1397 و اوایل فروردین‌ماه 1398 در طی دو هفته، سه موج عمدۀ باران و سیل را سپری کرد و 140 رودخانه در کشور نیز بر اثر این بارندگی‌ها طغیان کرد.

25 استان از 31 استان کشور در مدت زمانی کوتاه دچار سیل شدند تا ایران، طوفان‌های تندری، تگرگ و سیل را با قرارگرفتن در یکی از خشک‌ترین مناطق جهان، علاوه‌بر بیابان‌زایی، آتش‌سوزی و موج‌های گرما تجربه کند.

وقوع بارش‌های سهمگین در اواخر اسفندماه 1397 و اوایل فروردین‌ماه 1398 در یک روز 70 درصد از میانگین بارش سالانه را ثبت کرد و آسیب‌پذیری برخی از استان‌های کشور را نیز در برابر سیل و تغییرات هوایی پدیدار کرد.

سیل اوایل فروردین‌ماه 1398 در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان نمود بیشتری گرفت، به‌طوری‌که یک میلیون و 800 هزار نفر تحت‌تأثیر سیل و زمین‌لغزش قرار گرفتند و 3600 روستا نیز دچار آسیب شد.

102838 هکتار زمین زراعی و باغی در استان‌های لرستان و گلستان در سیل فروردین‌ماه همان سال از بین رفت و 3339 دام و یک میلیون و 460 هزار طیور نیز تلف شد.

استان لرستان , سیل , پلدختر ,

مصائب سیل در لرستان

1470.51 میلیون دلار صدمه و خسارت سیل اواخر اسفند 1397 و اوایل فروردین 1397 در ایران ثبت شد و بخش مسکن با 413.32 میلیون دلار بیشترین خسارت را از این پدیده متحمل شد، به‌طوری‌که 69149 واحد مسکونی در سه استان لرستان، گلستان و خوزستان آسیب دید.

مجموع آسیب‌های سیل همان سال در بخش مسکن کشور 413.32 میلیون دلار برآورد شد که تخریب 1510 مسکن شهری و 11800 مسکن روستایی در لرستان ثبت شد و 18500 واحد مسکونی نیز به‌طور نسبی آسیب دید و نیازمند تعمیر شد.

جدای از خسارت سیل 1398 به زیرساخت‌های راه در کشور، این سیل 1502.53 میلیون دلار خسارت بخش کشاورزی در لرستان و گلستان در حالی به‌جای گذاشت که کشاورزی در این استان‌ها سهم قابل‌توجهی در تولید ناخالص ملی و احیای اقتصاد دارد.

بخش کشاورزی حدود 9% از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد و 82 میلیون نفر با جذب 20% از نیروی کار در این بخش مشغول به‌ کار هستند. عملیات آبخیزداری در حوضه‌های آبریز سه رودخانۀ کرخه، دز و کارون، خسارت سیل در لرستان را به‌عنوان استانی با ارزش‌افزوده 61 هزار میلیارد تومانی محصولات کشاورزی می‌تواند به حداقل برساند.

استان لرستان , سیل , پلدختر ,

مصائب سیل در لرستان با وجود هشدارهای هواشناسی آن زمان نمود بیشتری به خود می‌گیرد که 12.5 میلیارد مترمکعب رواناب سالانه از این استان خارج می‌شود و از 12.1 میلیارد مترمکعب بارش در سال آبی 1401-1400 حدود 1.2 میلیارد مترمکعب نفوذ و حدود 4.8 میلیارد مترمکعب به رواناب تبدیل شده‌است.

سیل جزئی از چرخۀ هیدرولوژیکی است، اما بروز خسارت به‌رغم هشدارهای هواشناسی، زیرساخت‌های لرستان را بیش‌ازپیش در معرض خسارت این پدیده قرار می‌دهد و علاوه‌برآن فرونشست زمین و عدم مدیریت رواناب‌های سطحی این خسارت را افزون‌تر کرده‌است.

خانه‌های روی آب، درآمدهای بربادرفته و جاده‌های ویران در انتظار اعتبار، هراس لرستان را در بارندگی‌ها همچنان به سیل مبتلا می‌کند تا خسارت‌های جبران‌نشده میراث این استان در باران‌ها باشد.

گزارش از فاطمه نیازی

انتهای پیام/ 644

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

پاک‌سازی دلالان در پایانه مرزی آستارا/ مخلان حوزه تجارت در آستارا دستگیر شدند

 پاک‌سازی دلالان در پایانه مرزی آستارا/ مخلان حوزه تجارت در آستارا دستگیر شدند
2023-12-10T21:05:26+03:30
فرماندار شهرستان آستارا گفت: متخلفانی که امنیت تجار و تسهیل امر تجارت شهرستان آستارا و کشور را مختل کرده بودند دستگیر و روانه زندان شدند.

آتش‌سوزی پالایشگاه هیدروکربن ‌بیرجند مهار شد/ انفجار پی در پی در ۱۵ مخز‌ن‌‌

 آتش‌سوزی پالایشگاه هیدروکربن ‌بیرجند مهار شد/ انفجار پی در پی در ۱۵ مخز‌ن‌‌
2023-12-10T21:05:26+03:30
استاندار خراسان جنوبی گفت: ساعتی پیش آتش‌سوزی پالایشگاه هیدروکربن ‌بیرجند مهار شد و تیم های امدادی و آتش‌نشانی در حال پایش منطقه ‌هستند.

دستگیری عامل اخلال در نظام اقتصادی با ۸ هزار میلیارد تخلف ارزی

 دستگیری عامل اخلال در نظام اقتصادی با ۸ هزار میلیارد تخلف ارزی
2023-12-10T18:32:25+03:30
فرمانده انتظامی استان البرز از دستگیری مدیرعامل ۲ شرکت وارداتی با ۸ هزار میلیارد ‌عدم رفع تعهدات ارزی توسط ماموران پلیس امنیت اقتصادی استان البرز خبر داد

اتمام عملیات حادثه لرستان / تمامی اجساد جانباختگان به خارج از مخزن نفتی منتقل شد

 اتمام عملیات حادثه لرستان / تمامی اجساد جانباختگان به خارج از مخزن نفتی منتقل شد
2023-12-10T18:32:24+03:30
پس از تلاش‌های بی‌وقفه تیم‌های امداد و نجات تمامی اجساد جانباختگان از مخزن نفتی به بیرون انتقال داده شدند.

تحصیل ۸ هزار دانش‌آموز اتباع در ‌بهارستان ایران/ ۸ هزار کودک با نسل‌کشی اسرائیل شهید شدند

 تحصیل ۸ هزار دانش‌آموز اتباع در ‌بهارستان ایران/ ۸ هزار کودک با نسل‌کشی اسرائیل شهید شدند
2023-12-10T17:12:13+03:30
معاون حقوق بشر وزارت دادگستری به تحصیل ۸ هزار دانش‌آموز اتباع در کنار دانش‌آموزان بهارستانی اشاره کرد و گفت: بهارستان یکی از شهرستان‌های مهم استان تهران است...

جلوگیری از فاسد شدن ۳۷ هزار تن نهاده دامی و هزار تن شکر در استان ایلام

 جلوگیری از فاسد شدن ۳۷ هزار تن نهاده دامی و هزار تن شکر در استان ایلام
2023-12-10T16:32:11+03:30
رئیس‌کل دادگستری ایلام از اقدامات سازمان بازرسی استان در ورود به‌موقع و جلوگیری از فاسدشدن ۳۷ هزار تن نهاده دامی و هزار تن شکر و پیگیری‌های تعزیرات حکومتی ا...

سردار عابد: قرارگاه ‌خاتم‌الانبیاء در مقابل رقبای خارجی ایستاد/ ۳۲۵ پروژه ‌در دست ساخت و تکمیل داریم

 سردار عابد: قرارگاه ‌خاتم‌الانبیاء در مقابل رقبای خارجی ایستاد/ ۳۲۵ پروژه ‌در دست ساخت و تکمیل داریم
2023-12-10T14:05:30+03:30
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفت: رزمندگان سازندگی در قرارگاه درخشیدند و امروز بعد از سه دهه در مقابل رقبای خارجی ایستاده‌ایم.

سرپرست ورزش‌‌وجوانان کردستان چه چیزی را تکذیب می‌کند؟ + فایل صوتی و توضیحات تسنیم

 سرپرست ورزش‌‌وجوانان کردستان چه چیزی را تکذیب می‌کند؟ + فایل صوتی و توضیحات تسنیم
2023-12-10T13:52:11+03:30
سرپرست ورزش‌‌وجوانان استان کردستان در حالی‌ گزارش تسنیم را رد می‌کند، که فایل صوتی آن نشان‌دهنده خلاف واقع بودن اظهارات وی است.

دادستان کوهدشت: پیکر ‌‌۵ جانباخته ‌برداسپی پیدا شد/ احتمال قصور ‌در دست بررسی است

 دادستان کوهدشت: پیکر ‌‌۵ جانباخته ‌برداسپی پیدا شد/ احتمال قصور ‌در دست بررسی است
2023-12-10T13:25:25+03:30
دادستان کوهدشت از پیدا شدن ۵ پیکر تکنسین حادثه‌دیده در مرکز انتقال نفت برداسپی این شهرستان خبر داد.

کشف یک تن و ۳۰۰ کیلوگرم مواد افیونی در مرزهای سیستان و بلوچستان

 کشف یک تن و ۳۰۰ کیلوگرم مواد افیونی در مرزهای سیستان و بلوچستان
2023-12-10T12:58:56+03:30
فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان از ناکامی قاچاقچیان و دستگیری یک نفر متهم قاچاقچی و توقیف یک دستگاه خودرو مقدار کشف یک تن و ۳۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر توس...

جزئیات جدید از نحوه ‌قتل ‌داریوش مهرجویی و همسرش/‌‌ شناسایی قاتل در پیامک ناموفق/ طراح اصلی قتل که بود؟

 جزئیات جدید از نحوه ‌قتل ‌داریوش مهرجویی و همسرش/‌‌ شناسایی قاتل در پیامک ناموفق/ طراح اصلی قتل که بود؟
2023-12-10T12:05:40+03:30
رئیس کل دادگستری استان البرز گفت که با توجه به دستور رئیس قوه قضائیه در کمتر از دو ماه پس از وقوع قتل مرحوم مهرجویی و همسر وی، کیفرخواست چهار متهم پرونده صا...

کشف قاچاق سازمان‌یافته نهاده‌های دامی/‌ کیفرخواست ۱۹ متهم‌ اخلال در نظام اقتصادی صادر شد

 کشف قاچاق سازمان‌یافته نهاده‌های دامی/‌ کیفرخواست ۱۹ متهم‌ اخلال در نظام اقتصادی صادر شد
2023-12-10T11:52:24+03:30
دادستان عمومی و انقلاب بندر امام خمینی (ره) از صدور کیفرخواست برای متهمان پرونده اخلال عمده در نظام اقتصادی در امر مایحتاج عمومی با ۱۹ متهم خبر داد.

حزئیات حادثه مرگبار در ایستگاه برداسپی‌/ فوت ۵ نفر از کارکنان یک شرکت پیمانکاری/ ایستگاه ‌از نفت تخلیه شد ‌+ اسامی

 حزئیات حادثه مرگبار در ایستگاه برداسپی‌/ فوت ۵ نفر از کارکنان یک شرکت پیمانکاری/ ایستگاه ‌از نفت تخلیه شد ‌+ اسامی
2023-12-10T11:52:24+03:30
در پی گازگرفتگی ۵ نفر از کارکنان یک شرکت پیمانکاری ‌در مرکز انتقال نفت برداسپی منطقه لرستان، بلافاصله پس از وقوع حادثه و بدون فوت وقت نیروهای HSE ، نیروهای ...

ورود ۴۵ کاروان پیاده عراقی تا روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مشهد

 ورود ۴۵ کاروان پیاده عراقی تا روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مشهد
2023-12-10T11:12:23+03:30
سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائرین پیاده امام رضا(ع) گفت: ۴۱۵۲ زائر پیاده عراقی و ایرانی تا روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مشهد سفر می‌کنند.

توسعه تجارت و ترانزیت بین ایران و آذربایجان/ اتصال ‌آذربایجان به نخجوان ‌از ایران فراهم می‌شود

 توسعه تجارت و ترانزیت بین ایران و آذربایجان/ اتصال ‌آذربایجان به نخجوان ‌از ایران فراهم می‌شود
2023-12-10T10:45:28+03:30
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: عملیات اجرایی پایانه مرزی موقت آستارا و راه موقت دسترسی به آن، در محل منتهی الیه پل جدید آستاراچای رو به اتمام است و ...

مشکل‌ ‌‌شیر خشک ‌‌‌در استان قزوین برطرف شد

 مشکل‌ ‌‌شیر خشک ‌‌‌در استان قزوین برطرف شد
2023-12-10T10:32:28+03:30
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه مشکلات ‌‌شیر خشک ‌‌‌در استان ‌برطرف شد، گقت: از اواسط مهرماه سال جاری شیر خشک‌های معمولی تحت عنوان ر...

میزبانی سیستان و بلوچستان از ۱۲ شهید گمنام + جزئیات مراسم تشییع و استقبال

 میزبانی سیستان و بلوچستان از ۱۲ شهید گمنام + جزئیات مراسم تشییع و استقبال
2023-12-10T10:32:27+03:30
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سیستان و بلوچستان گفت: این استان میزبان ۱۲‏‎ ‎شهید گمنام خواهد بود.‌

واحدهای ۵ و ۶ نیروگاه سد کارون۳ به شبکه سراسری متصل شد

 واحدهای ۵ و ۶ نیروگاه سد کارون۳ به شبکه سراسری متصل شد
2023-12-10T10:32:25+03:30
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه کارون۳ سازمان آب و برق خوزستان از اتصال واحدهای ۵ و ۶ این نیروگاه پس از بازرسی و تعمیرات سالیانه به شب...

واحد شماره ۲ بخاری نیروگاه شهید رجایی به شبکه سراسری پیوست

 واحد شماره ۲ بخاری نیروگاه شهید رجایی به شبکه سراسری پیوست
2023-12-10T10:05:36+03:30
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی گفت:واحد شماره ۲ بخاری این نیروگاه با توان ۲۵۰ مگاوات، با انجام تعمیرات اساسی و لازم به شبکه سراسری متصل شد.

آتش‌سوزی‌ در مخازن مینی پالایشگاه هیدروکربن ‌بیرجند

 آتش‌سوزی‌ در مخازن مینی پالایشگاه هیدروکربن ‌بیرجند
2023-12-10T10:05:35+03:30
مخازن مینی پالایشگاه هیدروکربن در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند در حال سوختن است و گروه‌های امداد و آتش‌نشانی در حال اطفای حریق هستند.

مشاهده ۱۰۰ ‌قو‌ی مهاجر در تالاب کانی‌ برازان مهاباد برای نخستین بار

 مشاهده ۱۰۰ ‌قو‌ی مهاجر در تالاب کانی‌ برازان مهاباد برای نخستین بار
2023-12-10T10:05:35+03:30
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره برای نخستین‌ بار در پایش‌های خود، دسته‌ای ۱۰۰ قطعه‌ای از قوهای فریاد کش مهاجر را در تالاب بین‌الم...

نظارت هوشمند بر بازار قزوین برای شب یلدا

 نظارت هوشمند بر بازار قزوین برای شب یلدا
2023-12-10T09:39:03+03:30
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: طرح نظارت‌های میدانی و گشت‌های سیار در استان به ویژه شهرستان‌ها با استفاده از سامانه‌های هوشمند برای شب یلدا اجرایی خ...

اجرای طرح احیای دامداری‌های سنتی در روستاهای قزوین

 اجرای طرح احیای دامداری‌های سنتی در روستاهای قزوین
2023-12-10T09:39:03+03:30
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طرح فعال‌سازی واحدهای دامداری روستاییان اعم از دام سبک و سنگین با هدف کمک به تولید و اشتغال اجرایی خواهد شد.

امام جمعه زاهدان خواستار شد؛ ‌ساخت بیمارستان، درمانگاه و خانه‌‌ بهداشت در مناطق محروم

 امام جمعه زاهدان خواستار شد؛ ‌ساخت بیمارستان، درمانگاه و خانه‌‌ بهداشت در مناطق محروم
2023-12-10T09:39:02+03:30
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان خواستار ‌ساخت بیمارستان، درمانگاه و خانه‌‌ بهداشت در مناطق محروم استان شد.

سردار فدوی: کشته‌سازی در فتنه ۱۴۰۱ عقیم ماند/ اعتراف آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به شکست در اغتشاشات‌

 سردار فدوی: کشته‌سازی در فتنه ۱۴۰۱ عقیم ماند/ اعتراف آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به شکست در اغتشاشات‌
2023-12-10T09:25:36+03:30
جانشین فرمانده کل سپاه ‌با اشاره به اعتراف صریح آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به شکست مفتضحانه در اغتشاشات‌ سال گذشته گفت: روی آن فتنه‌ای که سال گذشته شروع کردند...

برخورد قاطع با گران‌فروشی یک واحد مرغداری در زنجان

 برخورد قاطع با گران‌فروشی یک واحد مرغداری در زنجان
2023-12-10T09:12:20+03:30
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان از برخورد قاطع با گران‌فروشی یک واحد مرغداری در زنجان خبر داد.

سهم کارخانه‌های پودر ماهی در صادرات افزایش یابد

 سهم کارخانه‌های پودر ماهی در صادرات افزایش یابد
2023-12-10T09:12:20+03:30
یک فعال صنعت شیلات و آبزی‌پروری در قشم با اشاره به ظرفیت‌های بالای شیلاتی در اقصی نقاط هرمزگان از جمله این جزیره، خواستار افزایش سهم کارخانه‌های پودر ماهی د...

معدوم‌سازی ۲۵ تن فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی در سیستان و بلوچستان

 معدوم‌سازی ۲۵ تن فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی در سیستان و بلوچستان
2023-12-10T09:12:19+03:30
از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۶ هزار مورد بازدید بهداشتی از اماکن تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی استان انجام و منجر به معدوم‌سازی بیش از ۲۵ هزار کیلوگرم ف...

الحاق محدوده جدید به ۲۵۸ روستای هرمزگان برای طرح نهضت ملی مسکن

 الحاق محدوده جدید به ۲۵۸ روستای هرمزگان برای طرح نهضت ملی مسکن
2023-12-10T09:12:19+03:30
استاندار هرمزگان با تاکید بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن در روستاها گفت: محدوده جدید به ۲۵۸ روستای استان الحاق شد تا روند واگذاری زمین به متقاضیان ساخت مسکن در ...

اجرای طرح‌های آبخیزداری با اعتبار ۲۳۰۵ میلیارد تومان در مدت ۳ سال اجرا می‌شود

 اجرای طرح‌های آبخیزداری با اعتبار ۲۳۰۵ میلیارد تومان در مدت ۳ سال اجرا می‌شود
2023-12-10T09:12:19+03:30
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از انعقاد تفاهم‌نامه با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان خبر داد و گفت: این طرح‌ها...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)