میرنیوز

لغو سهمیه تبدیل وضعیت ۲۰۷۰ معلم خرید خدمت سیستان و بلوچستان؛ چه کسی مخالفت کرد؟

 لغو سهمیه تبدیل وضعیت ۲۰۷۰ معلم خرید خدمت سیستان و بلوچستان؛ چه کسی مخالفت کرد؟ 2023-11-20T14:30:26+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، معلم خرید خدمات نام طرحی است که برای بکارگیری معلم موقت استفاده می‌شود. معلمانی که بعضاً در دوردست‌ترین نقاط کشور که پوشش امواج تلویزیونی یا اینترنتی ندارد، در دشت‌ها و کوه‌ها و مناطق مرزی به تدریس می‌پردازند.

متأسفانه با گذشت سال‌های متمادی از شروع این طرح، هنوز ابعاد گوناگونی از فرآیند بکارگیری و استخدام این معلمین مجهول مانده است. برای مثال دولت و وزارت آموزش و پرورش برای بکارگیری معلمین خرید خدمات به مؤسسات و شرکت‌هایی که معلمین خرید خدمات ذیل آنها فعالیت می‌کنند مراجعه می‌کند و به صورت دوطرفه بین دولت و شرکت‌ها تفاهمنامه بکارگیری این معلمان امضا می‌شود.

این فرآیند غیرمستقیم بکارگیری به این دلیل است که ارتباط مستقیم میان نیروی بکارگیری شده و آموزش و پرورش شکل نگیرد تا ادعای استخدام و بکارگیری دائمی برای آنها ایجاد نشود. اما گاهی دیده می‌شود که این نیروها دست به تجمع‌های اعتراضی برای استخدام زده و برای خود این حق را قائلند و البته پرسشی مطرح می‌شود که نیرویی که در سال‌های جوانی یا میانسالی چندین سال مشغول تدریس در مناطق دوردست کشور و با کمترین حقوق و بدترین شرایط می‌شود، حال که پا به میانسالی گذاشته و اگر آموزش و پرورش دیگر نیازی به استفاده از آنها نداشته باشد چگونه باید ارتزاق کند؟

خرید خدمات بنا بود در دوردست‌ترین نقاط کشور و با هدف اسمی کاهش هزینه‌های آموزش و پرورش انجام شود. رفته رفته اما ابعاد خاموش ماجرا روشن و وضعیت بغرنج این معلمان نمایان شد. معلمین خرید خدمات در برابر خدمتی که ارائه می‌کنند حقوقی بسیار ناچیز دریافت می‌کنند که همان هم ماه‌ها با تأخیر پرداخت می‌شود. وضعیتی که شاید در هیچ جای کشور و در هیچ دستگاه دولتی به این شکل وجود نداشته باشد.

سیستان و بلوچستان یکی از استان‌هایی است که از روزهای اول اجرایی‌‌سازی این طرح مدنظر وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت و تأثیرات اجرایی‌سازی طرح خرید خدمات شاید بیش از استان‌های دیگر متوجه سیستان و بلوچستان شده است. برای بررسی دقیق‌تر این پدیده باید به سال‌های قبل و چگونگی شکل‌گیری، توسط چه کسانی و با چه هدفی اتفاق افتاد رجوع کرد.

خصوصی‌سازی آموزش و پرورش

معلمان خرید خدمات که تازه‌ترین شکل موقت‌سازی معلمان است از آغاز به کار دولت حسن روحانی اجرا شد. آموزش و پرورش برای جبران «کمبود معلم» و البته کاهش هزینه‌ها، خصوصی‌سازی مدارس و نظام آموزشی را در پیش گرفت. دولت تدبیر و امید با این انگاره که آموزش و پرورش باید از دولتی بودن محض به تدریج خارج شود، راه خصوصی‌سازی آموزش و پرورش را در پیش گرفت.

علیرضا نخعی مدیرکل وقت آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان مهر 96 گفته است: "762 مدرسه از 6700 مدرسه استان را به خود مردم واگذار کرده‌ایم". معنای واگذاری هم چیزی نیست جز پرداخت شهریه به انحاء گوناگون، که جلوه‌ای از خصوصی‌سازی است.

از ابتدای امسال یک ریال حقوق دریافت نکرده‌ایم!

یکی از معلمین خرید خدمات سراوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان 6200 نفر معلم خرید خدمات داریم. آمار دانش‌آموزان کلاس‌های ما بالای 40 نفر است و همه در مناطق محروم هستند. هر سال حقوق این معلمین بستگی به حقوق کارگر دارد؛ یعنی مبدأ محاسبه حقوق معلمان خرید خدمات، حقوق کارگر است. با این وجود همان حقوق نیز به صورت منظم و ماهانه پرداخت نمی‌شود. حقوق سال گذشته معلمان خرید خدمات سیستان و بلوچستان همچنان تسویه نشده است؛ در حالی که حقوق و مزایای معلمان خرید خدمات استان‌های دیگر کاملاً تسویه شده است‌.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال نیز یک ریال حقوقی پرداخت نشده و همچنان خبری از بیمه نیست. امسال هیچ یک از معلمین خرید خدمات استان ابلاغ حضور در مدرسه دریافت نکرده‌اند، نه از سوی موسسه و نه از جانب آموزش و پرورش. یعنی بدون حقوق، بیمه، ابلاغ و قرارداد سر کلاس حاضر می‌شوند. یکی از معلمین خرید خدمات خاش(مرحوم شهنوازی) در حال بازگشت از مدرسه فوت کرد و خانواده و فرزندان او هیچ مبلغی بابت امرار معاش دریافت نمی‌کنند.

این معلم خرید خدمات گفت: سال گذشته بنا بود نیروهای خرید خدمات به قرارداد کار معین تبدیل وضعیت شوند، که به دلیل تخلف در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان توسط سازمان امور استخدامی ابطال شد اما در استان‌های دیگر قرارداد کار معین اجرا و سهمیه استان ما عملاً سوخت شد.

وی اضافه کرد: سوالی از مسئولین آموزش و پرورش دارم، نیرویی که دغدغه معیشت دارد و همواره وام‌دار این مغازه و آن نانوایی است، چگونه معلمی کند؟ درد یعنی معلم خرید خدمات نتواند به دانش‌آموزش بگوید علم بهتر است یا ثروت؟ استان ما محروم نیست مظلوم است.

صدور مجوز مجدد بکارگیری نیروهای خرید خدمات در سیستان و بلوچستان

رئیس اداره روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در این رابطه در پاسخ به این سوال که آیا لغو 2070 سهمیه تبدیل وضعیت معلمان خرید خدمات سیستان و بلوچستان صحت دارد؟، گفت: موضوع نیروهای خرید خدمات آموزشی در سطح سازمان امور استخدامی مدیریت می‌شود. از سال 93 بنا بر نیاز استان به معلم هر ساله سهمیه‌ای توسط سازمان امور استخدامی به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که بر این اساس تا این لحظه 6200 معلم خرید خدمات در استان وجود دارد.

داود گلی افزود: امسال بنا بود موضوع برونسپاری و معلمان خرید خدمات به گونه‌ای دیگر رقم بخورد که در آزمون‌های استخدامی شرکت کرده و در صورت قبولی به کار در آموزش و پرورش ادامه دهند. با پیگیری‌هایی که صورت گرفت امسال صرفاً در پنج استان که نیاز شدید به معلم دارند مجوز بکارگیری معلمان خرید خدمات صادر شد که سیستان و بلوچستان از این استان‌‌هاست.

وی در پاسخ به این سوال که مجوز مورد اشاره شما مربوط به امسال است و ارتباطی به موضوع 2070 سهمیه سال گذشته که مورد بحث ما است، ندارد و ما قصد داریم بدانیم این 2070 سهمیه جذب قرارداد کار معین سال 1401 چه شد؟، گفت: سازمان امور استخدامی با این موضوع موافق نبود.

رئیس اداره روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: طبق تفاهمی که بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور استخدامی صورت گرفته، موضوع حقوق و دستمزد معلمان خرید خدمات در صورت تأمین اعتبار صورت خواهد گرفت. برخلاف نیروهای رسمی که ماهانه حقوق می‌گیرند، نیروهای خرید خدمات از طریق محل تأمین اعتبار و ردیف برونسپاری حقوقشان پرداخت می‌شود و هر زمان که تأمین اعتبار صورت بگیرد و سازمان برنامه و بودجه به استان تخصیص بدهد حقوق این عزیزان واریز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امروزه کمتر کسی اهمیت بی‌بدیل آموزش و پرورش را نادیده می‌گیرد. در تمام جوامع آموزش و پرورش محور توسعه و پیشرفت و اصلی‌ترین دستگاه اشاعه عدالت است. در سیستان و بلوچستان، "آموزش و پرورش" و مسئله "توسعه انسانی"، اهمیتی دو چندان می‌یابد، چرا که آموزش نرم‌افزار اصلی بازسازی عقب ماندگی‌های تاریخی این خطه است. با کمی بررسی درمی‌یابیم اکثریت قریب به اتفاق افرادی که دچار آسیب‌های اجتماعی متفاوت شده و حتی در بدترین حالت به عضویت گروهک‌های تروریستی و معاند در می‌آیند، بی‌سواد هستند. فردی که سواد و دانش ندارد، حداقل توان تحلیل و واکاوی مسائل اجتماعی را هم ندارد.

در این بین اگر سؤال شود عنصری که بار عظیم آموزش و پرورش را به دوش می‌کشد کیست، پاسخ قطعاً وزیر آموزش و پرورش یا حتی رئیس‌جمهور نخواهد بود. عنصری که بار تعلیم و تربیت ایران اسلامی به دوش دارد و در حال بسترسازی برای تحقق تمدن نوین اسلامی است، بلاتردید معلم است. مسئله معلمان خرید خدمات نه در شأن دستگاه تعلیم و تربیت کشور است و نه در شأن مقام معلم و اگر به سرعت تدبیری در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در باب این نیروها صورت نگیرد عواقب اجتماعی آن گریبانگیر همه مردم استان خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

۲ انفجار مهیب در کارگاه غیر‌مجاز مواد محترقه فردیس/ ۲ کشته ‌و تخریب ۳ ساختمان تاکنون + تصویر

 ۲ انفجار مهیب در کارگاه غیر‌مجاز مواد محترقه فردیس/ ۲ کشته ‌و تخریب ۳ ساختمان تاکنون + تصویر
2023-12-07T17:26:01+03:30
ساعتی پیش محل نگهداری مواد محترقه در فردیس کرج منفجر شد که تاکنون ۲ نفر در این حادثه جان باخته‌اند.

تحریم نفتی ایران ‌شکست خورد/ تلاش وزارت نفت برای افزایش تولید در میادین نفت و گاز

 تحریم نفتی ایران ‌شکست خورد/ تلاش وزارت نفت برای افزایش تولید در میادین نفت و گاز
2023-12-07T16:45:33+03:30
مدیر خدمات شرکت ملی حفاری ایران گفت: بیش از ۶۵ درصد قطعات این صنعت به دست جوانان ایرانی بومی شده ‌و امروز دست بیگانه در این صنعت مهم و کلیدی قطع شده است.

سردار فدوی:‌ اطلاعات درباره شهادت "متوسلیان و ‌امام موسی" کافی نیست/ تکالیف زیادی برای مبارزه با صهیونیست داریم

 سردار فدوی:‌ اطلاعات درباره شهادت "متوسلیان و ‌امام موسی" کافی نیست/ تکالیف زیادی برای مبارزه با صهیونیست داریم
2023-12-07T16:45:32+03:30
جانشین فرمانده کل سپاه درباره احمد متوسلیان و امام موسی صدر گفت: قسمت اعظمی از شهدای ما که گمنام بودند، شناسایی شدند ولی هنوز اطلاعات موجود در راستای صحت شه...

جانشین فرمانده کل سپاه: ‌هیچ کشتی جرات نمی‌کند ‌با پرچم اسرائیل در تنگه باب‌المندب و دریای سرخ تردد کند‌

 جانشین فرمانده کل سپاه: ‌هیچ کشتی جرات نمی‌کند ‌با پرچم اسرائیل در تنگه باب‌المندب و دریای سرخ تردد کند‌
2023-12-07T16:32:19+03:30
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ‌هیچ کشتی جرات نمی‌کند ‌با پرچم اسرائیل در تنگه باب‌المندب و دریای سرخ تردد کند‌

افزایش ۴۰ درصدی عضویت در صندوق اعتباری هنر

 افزایش ۴۰ درصدی عضویت در صندوق اعتباری هنر
2023-12-07T15:52:30+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بدو ورود به استان مرکزی در جمع خبرنگاران از افزایش ۴۰ درصدی عضویت در صندوق اعتباری هنر خبر داد.

واکنش رئیس ‌هواشناسی به پیش‌بینی‌های غلط؛ ما هم ناراحتیم

 واکنش رئیس ‌هواشناسی به پیش‌بینی‌های غلط؛ ما هم ناراحتیم
2023-12-07T15:39:06+03:30
رئیس سازمان هواشناسی درباره پیش‌بینی‌های خلاف واقع سازمان هواشناسی به ارائه توضیحاتی پرداخت.

روایت‌ از‌ دیدار رئیس قوه قضائیه با دانشجویان اردبیلی/‌ آیا پای وزیر معزول در فساد واردات نهاده‌های دامی گیر است؟

 روایت‌ از‌ دیدار رئیس قوه قضائیه با دانشجویان اردبیلی/‌ آیا پای وزیر معزول در فساد واردات نهاده‌های دامی گیر است؟
2023-12-07T15:25:41+03:30
رئیس قوه قضائیه در نخستین برنامه سفر استانی به اردبیل ‌به مناسبت روز دانشجو به دید‌ار دانشجویان در دانشگاه محقق اردبیلی رفت.

‌کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات پرونده فساد چای

 ‌کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات پرونده فساد چای
2023-12-07T15:25:37+03:30
رئیس عدلیه برای اولین‌بار نام شرکت متخلف در حوزه واردات چای را در جلسه با دانشجویان اعلام کرد و گفت: متاسفانه هم در مورد چای دبش و هم در مورد واردات نهاده‌ه...

آغاز صدور اسناد مالکیت ۴۲ روستا در مغان و پارس بعد از ۴۰ سال

 آغاز صدور اسناد مالکیت ۴۲ روستا در مغان و پارس بعد از ۴۰ سال
2023-12-07T14:59:08+03:30
اسناد مالکیت تمامی اراضی و املاک روستای «مرتضی کندی» شهرستان پارس‌آباد، با حضور رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به مردم اهدا شد.

رئیس سازمان مالیات: قانون پایانه‌های فروشگاهی از اول دی اجرایی می‌شود

 رئیس سازمان مالیات: قانون پایانه‌های فروشگاهی از اول دی اجرایی می‌شود
2023-12-07T14:59:07+03:30
رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از اول دی ماه سال جاری خبر داد.

چرا پیش‌بینی‌های ‌هواشناسی برای پاییز پربارش "غلط" از آب درآمد؟

 چرا پیش‌بینی‌های ‌هواشناسی برای پاییز پربارش "غلط" از آب درآمد؟
2023-12-07T14:59:06+03:30
رئیس سازمان هواشناسی درباره پیش‌بینی‌های خلاف واقع سازمان هواشناسی به ارائه توضیحاتی پرداخت.

مدیرکل خزانه وزارت اقتصاد: ۲۳۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دوران کرونا را پشت‌سر گذاشتیم

 مدیرکل خزانه وزارت اقتصاد: ۲۳۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دوران کرونا را پشت‌سر گذاشتیم
2023-12-07T14:19:02+03:30
مدیرکل خزانه وزارت اقتصاد و دارایی گفت: ما توانستیم که حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دوران کرونا و همزمان با اوج تحریم را پشت‌سر بگذاریم.

ناوگروه ۹۳ نیروی دریایی ارتش پس از ۱۳۰۰۰کیلومتر دریانوردی به ایران بازگشت

 ناوگروه ۹۳ نیروی دریایی ارتش پس از ۱۳۰۰۰کیلومتر دریانوردی به ایران بازگشت
2023-12-07T14:19:02+03:30
ناوگروه رزمی ۹۳ نداجا به سر فرماندهی ناوشکن تمام ایرانی جماران پس از ۱۰۲ روز اجرای مأموریت تامین امنیت تردد کشتی های نفتکش و نجاری جمهوری اسلامی ایران در در...

سردار نقدی: اسرائیل در بن‌بست است/ نتانیاهو هیچ راهی جز خودکشی ندارد

 سردار نقدی: اسرائیل در بن‌بست است/ نتانیاهو هیچ راهی جز خودکشی ندارد
2023-12-07T13:52:22+03:30
معاون هماهنگ کننده سپاه گفت: نتانیاهو هیچ راهی جز خودکشی ندارد و این عین بن‌بستی است که به واسطه حماسه رزمندگان جبهه مقاومت در طوفان‌الاقصی ایجاد شده است.

توضیحات رئیس قوه قضاییه درباره ۲ پرونده فساد مهم/ ارتباط باورنکردنی پرونده واردات نهاده‌های دامی و چای دبش

 توضیحات رئیس قوه قضاییه درباره ۲ پرونده فساد مهم/ ارتباط باورنکردنی پرونده واردات نهاده‌های دامی و چای دبش
2023-12-07T13:39:01+03:30
رئیس عدلیه برای اولین‌بار نام شرکت متخلف در حوزه واردات چای را در جلسه با دانشجویان اعلام کرد و گفت: متاسفانه هم در مورد چای دبش و هم در مورد واردات نهاده‌ه...

انهدام ۴ باند رسیدساز جعلی و اسکیمری در کرمانشاه/ ۱۵۰ میلیارد به مالباختگان عودت شد

 انهدام ۴ باند رسیدساز جعلی و اسکیمری در کرمانشاه/ ۱۵۰ میلیارد به مالباختگان عودت شد
2023-12-07T12:47:01+03:30
فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با تشریح طرح هفت روزه پلیس فتا کرمانشاه گفت: دستگیری ۱۲ فروشنده اموال مسروقه، انهدام چهار باند رسیدساز جعلی و اسکمیری را از م...

دستور رئیس‌جمهور برای ادامه مسیر ریلی تا مرز باشماق/ راه‌اندازی شرکت ایرلاین بومی در سنندج

 دستور رئیس‌جمهور برای ادامه مسیر ریلی تا مرز باشماق/ راه‌اندازی شرکت ایرلاین بومی در سنندج
2023-12-07T12:47:00+03:30
استاندار کردستان از دستور رئیس‌جمهور و تصویب ادامه مسیر ریلی سنندج تا مرز باشماق مریوان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این‌پروژه به زودی آغاز می‌شود.

وزیر اقتصاد: ۶ سال ‌نرخ تورم بالا به کشور ‌‌و سفره مردم فشار آورد/ نوسانات بورس‌ ربطی به سازمان بورس ندارد

 وزیر اقتصاد: ۶ سال ‌نرخ تورم بالا به کشور ‌‌و سفره مردم فشار آورد/ نوسانات بورس‌ ربطی به سازمان بورس ندارد
2023-12-07T12:47:00+03:30
‌‌وزیر اقتصاد با بیان اینکه بیش‌ از ۶ سال است که نرخ تورم بالا به کشور و سفره مردم فشار ‌آورد، گفت:‌ پرونده مالیاتی را به استان ها برگرداندیم و تصمیم گرفتیم...

رئیس قوه قضاییه: به مسئولان گفته‌ایم که اگر برای آلودگی هوا کاری نکنید ترک فعل کرده‌اید

 رئیس قوه قضاییه: به مسئولان گفته‌ایم که اگر برای آلودگی هوا کاری نکنید ترک فعل کرده‌اید
2023-12-07T12:47:00+03:30
رئیس قوه قضائیه گفت: در مورد آلودگی هوا هم سال قبل و هم امسال تهدید کردیم که اگر کاری نکردید و هوا از این بدتر شد می‌گوییم ترک فعل کرده‌اید.

دیدار رئیس قوه قضائیه با دانشجویان اردبیل/ آیا پای وزیر معزول در فساد واردات نهاده‌های دامی گیر است؟

 دیدار رئیس قوه قضائیه با دانشجویان اردبیل/ آیا پای وزیر معزول در فساد واردات نهاده‌های دامی گیر است؟
2023-12-07T10:58:45+03:30
رئیس قوه قضائیه در نخستین برنامه سفر استانی به اردبیل ‌به مناسبت روز دانشجو به دید‌ار دانشجویان در دانشگاه محقق اردبیلی رفت.

سنگ‌تمام دیار میرزا در تشییع‌ شهید مدافع حرم/ خیابان‌‌های رشت معطر به شمیم حریم زینبی شد + تصویر

 سنگ‌تمام دیار میرزا در تشییع‌ شهید مدافع حرم/ خیابان‌‌های رشت معطر به شمیم حریم زینبی شد + تصویر
2023-12-07T10:32:17+03:30
پیکر مطهر شهید مدافع حرم «‌محمدرضا یعقوبی» از سپاه ناحیه مرکزی رشت به سمت گلزار شهدای این شهر بر دستان مردم ولایتمدار تشییع شد.

استاندار خراسان رضوی: چابهار در توسعه فعالیت‌های تجاری و لجستیکی اهمیت دارد

 استاندار خراسان رضوی: چابهار در توسعه فعالیت‌های تجاری و لجستیکی اهمیت دارد
2023-12-07T10:05:38+03:30
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه کریدور شرقی بسیار حائز اهمیت است، گفت: چابهار در توسعه فعالیت‌های تجاری و لجستیکی اثرگذار است، بنابراین تجار مختلف باید ا...

معاون دانش و پژوهش کل سپاه: از سر تفکر غرب در دانشگاه‌ها خلاص نشده‌ایم

 معاون دانش و پژوهش کل سپاه: از سر تفکر غرب در دانشگاه‌ها خلاص نشده‌ایم
2023-12-07T10:05:34+03:30
آئین بزرگداشت روز دانشجو با تقدیر از دانشجویان برتر شیراز به همت سازمان بسیج دانشجویی فارس برگزار شد.

تصاویر زیبا از مهاجرت زمستانه پرندگان ‌به سواحل خلیج فارس

 تصاویر زیبا از مهاجرت زمستانه پرندگان ‌به سواحل خلیج فارس
2023-12-07T10:05:33+03:30
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به مهاجرت پرندگان از مناطق سردسیر به نوار ساحلی استان بوشهر گفت: کوچ این پرندگان ضمن جلوه زیبای بصری برای دوستدا...

خروجی دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان باید دانشجوی ایده‌محور و کارآفرین باشد

 خروجی دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان باید دانشجوی ایده‌محور و کارآفرین باشد
2023-12-07T09:39:09+03:30
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دانشگاه محور توسعه است، گفت: خروجی دانشگاه‌های استان باید دانشجوی ایده محور و کارآفرین باشد.

برخی افراد نمی‌گذارند امید در جامعه باشد

 برخی افراد نمی‌گذارند امید در جامعه باشد
2023-12-07T09:39:08+03:30
استاد حوزه و دانشگاه، گفت: رهبر انقلاب مرتب در سخنانشان می‌فرمایند امید را در دل مردم زیاد کنید و برخی‌ افراد نمی‌گذارند امیدی وجود داشته باشد.

اعضای هیئت منصفه مطبوعات زنجان انتخاب شدند + اسامی

 اعضای هیئت منصفه مطبوعات زنجان انتخاب شدند + اسامی
2023-12-07T09:39:08+03:30
14 عضو هیئت منصفه مطبوعات زنجان انتخاب شدند.

قاضی‌زاده‌هاشمی: فرزندان شهدا معارف جهاد و شهادت را به جهانیان تبیین کنند‌

 قاضی‌زاده‌هاشمی: فرزندان شهدا معارف جهاد و شهادت را به جهانیان تبیین کنند‌
2023-12-07T09:39:08+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: فرزندان و خانواده شهیدان و مسئولان باید جهان را با معارف شهدا، جهاد و شهادت آشنا کنند و علت این رشادت‌ها و جانبازی تبی...

جوجه‌ریزی ۸۷۶ هزار قطعه‌ای در مرغداری‌های  سیستان و بلوچستان

 جوجه‌ریزی ۸۷۶ هزار قطعه‌ای در مرغداری‌های  سیستان و بلوچستان
2023-12-07T09:39:07+03:30
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای آذرماه طی ۱۵ روز بیش از ۸۷۶ هزارو ۱۸۱ قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای صنعتی پرورش مرغ گوشتی استان انجام ...

فراوری ۳۰ تن انجیر سیاه در لرستان/ صنایع تبدیلی حبوبات ایجاد شود

 فراوری ۳۰ تن انجیر سیاه در لرستان/ صنایع تبدیلی حبوبات ایجاد شود
2023-12-07T09:39:07+03:30
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه ۳۵۰۰ هکتار انجیر سیاه در این استان وجود که در خاورمیانه بی‌نظیر است، گفت: ۳۰ تن از این محصول به‌صورت آزمایشی ف...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)