میرنیوز

شادمانه های اقوام ترکمن خراسان شمالی در عیدقربان/سنت هایی با چاشنی وحدت و بندگی

شادمانه های اقوام ترکمن خراسان شمالی در عیدقربان/سنت هایی با چاشنی وحدت و بندگی 2021-07-20T11:20:38+04:30

عید سعید قربان در میان اقوام و مذاهب مختلف خراسان شمالی با کیفیت و آداب خاصی برگزار می شود اما آنچه که در بین تمامی آنها مشترک است، قربانی کردن در صبح روز دهم ذی الحجه و شرکت در نماز عید قربان است.

البته انجام مراسم قربانی در بین مردم این استان پس از شرکت در نماز عید انجام می شود تا آنها ابتدا از خدای خود درخواست برکت و بخشش کنند و آنگاه به شکرانه این لطف بی کران، قربانی کرده و خونی بریزند.

ترکمن های اهل سنت خراسان شمالی عید قربان را با کمیت و کیفیت متفاوتی برگزار می کنند؛ در بین آنها عید قربان را یا قربان بایرامی می گویند که از هشتم تا دوازدهم ذی الحجه برگزار می شود و یا قربان لق خوانده می شود که از دهم تا دوازدهم این ماه است.

نظافت و غبارروبی منازل نخستین اقدامی است که خانواده های ترکمن خراسان شمالی پیش از فرا رسیدن عید قربان انجام می دهند و پس از آن در هشتم ذی الحجه در مراسمی که"ایس" به معنای رایحه و بو نامیده می شود؛ نان های سنتی و روغنی به نام"چاپاتی" پخته و در بین همسایه ها توزیع می کنند؛ نان هایی که با رایحه خوش خود پیام آور فرا رسیدن عید سعید قربان هستند.

"مراسم اصلی عیدقربان از روز عرفه آغاز می شود و سه روز ادامه خواهد داشت" این را یکی از مدرسین حوزه علمیه در روستای گز در بخش جرگلان در گفت و گو با ایسنا، می گوید و ادامه می دهد: اما قبل از فرارسیدن عید قربان اقداماتی دیگر نیز انجام می شود.

ت

لباس

قبل از فرا رسیدن روز عرفه و عید قربانی، افراد نیازمندی که توانایی خرید دام ندارند شناسایی می شوند و سپس توسط خیران اهل تسنن گوسفند خریداری و به افرادی که تمکن مالی برای خرید دام ندارند داده می شود تا آن ها نیز در شادی روز عید سهیم باشند.

از سوی دیگر پوشیدن لباس نو و مرتب از دیگر اموری است که باید در روز عید قربان انجام شود اما ممکن است تعدادی از خانواده ها این توانایی را نداشته باشند که برای فرزندان خود لباس نو و مرتب تهیه کنند در نتیجه با کمک خیران لباس های نو تهیه و به نیازمندان اهدا می شود تا آن ها نیز در شادی روز عید شاد باشند.

اما روز عرفه شروع می شود و کار اصلی دختر و مادر خانواده آغاز می شود در این روز زنان خانواده شروع به پختن کیک و شیرینی های مخصوص این منطقه همچون"قتلمه"،"دیشمه" و ... و خرید شکلات های مختلف می کنند تا به وسیله آن از مهمان ها پذیرایی کنند.

طی این سه روز به جزء انجام کارهای ضروری کار دیگری انجام نمی شود و همچنین انجام کارهایی همچون روزه گرفتن نیز مکروه است و نباید روزه گرفته شود.

مم

نماز

ساعت هفت، هفت و نیم صبح روز عید قربان است و مردان و پسران خانواده ها به سوی مکانی که نماز عید قربان برگزار می شود، می شتابند تا نماز عید قربان را به جای آورند و بعد از آن به منزل برمی گردند و قبل از ذبح دام قربانی، غسل که به "قربان شور" معروف است، را انجام می دهند، در این روز علاوه بر افراد بزرگ سال، بچه ها نیز غسل می کنند و بعد از انجام غسل، ذبح دام شروع می شود.

ت

ذبح دام

گاهی اوقات چند خانواده با مشارکت یکدیگر یک دام(اغلب گوساله است) را خریداری کرده و آن را ذبح می کنند و گاهی اواقات نیز یک خانواده به تنهایی دام را خریداری کرده اما هنگام ذبح دام، تمامی اعضای خانواده دور دامی که باید ذبح شود جمع می شوند تا هنگام خون ریزی دام را ببینند و اهل تسنن بر این اعتقاد هستند که با مشاهده ریزش خون دام ذبح شده، گناهان آن ها نیز ریزش کرده و از سوی خداوند آمرزش می شود.

در این منطقه رسم بر این است که بعد از آنکه دام ذبح شد، یک سوم از گوشت دام قربانی شده بین نیازمندان و فقرا تقسیم شود و هدف از انجام این کار این است همه مساوی و برابر باشند و در مجموع هدف از تقسیم کردن یک سوم گوشت دام قربانی شده، اهدای گوسفند و یا پوشاک به خانواده های نیازمند قبل از آغاز عید قربان، مواسات و همدلی میان اهالی منطقه است.

بعد از اینکه دام ذبح، و پوست از لاشه دام جدا شد خانواده ها نمی توانند پوست آن را به فروش برسانند و اگر به فروش رساندند باید مبلغ آن را صدقه بدهند ولی معمولا بعد از اینکه دام ها در روستا قربانی شدند پوست ها جمع آوری و سپس تمامی پوست ها به صورت کلی فروخته می شود و وجه حاصل از آن برای انجام کارهای عام المنفعه همچون خرید ظروف و ... برای استفاده همه افراد روستا در مراسمات انجام می شود.

ت

قورمه

ظهر فرا می رسد و همه خانواده ها باید با گوشت قربانی غذای مخصوص که به آن"قورمه" گفته می شود طبخ کنند و با آن از مهمان هایی که برای پذیرایی به منزل آن ها می آید، پذیرایی کنند.

اما یکی از مهمترین رسوماتی که طی این سه روز در بخش جرگلان انجام می شود بحث دید و بازدید است، طی این سه روز همه فامیل و طایفه یکدیگر را دعوت کرده و همه به دیدن یکدیگر می روند، بطوریکه خانواده ای نیست که طی این سه روز بدون دید و بازدید باشد.

ترکمن های اهل تسنن منطقه راز و جرگلان معمولا سعی بر این دارند تا اگر مراسم شادی همچون عروسی دارند را طی همین ماه برگزار کنند و از سوی دیگر اگر طی این ماه فرزندی نیز به دنیا آید پیشوند قربان را برای نامی که انتخاب می کنند، قرار دهند به عنوان مثال اگر فرزندانشان دختر بود نام هایی همچون قربان جمال، قربان بیکه و ... و اگر پسر بود قربان محمد، قربان دردی، قربان گلدی و ... را بگذارند.

اما متاسفانه امسال با شیوع ویروس منحوس کرونا مواجه هستیم و ممکن است برگزاری مراسماتی همچون دید و بازدید و یا تجمع در اطراف دام ذبح شده زمینه شیوع این ویروس را فراهم کند و افراد را در خطر بیندازد.

اعلام توصیه های لازم به مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی در روز عید قربان

آخوند صمدی امام جمعه اهل تسنن بخش جرگلان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با نحوه برگزاری مراسم عید قربانی توسط مردم راز و جرگلان و نگرانی در خصوص ابتلا به ویروس کرونا، گفت: نظر ما بر این است که در عید قربان امسال، مردم بحث دید و بازدیدها را کمتر کنند و در منازل خود با بچه ها و فرزندان خود مشغول باشند.

آخوند صمدی ادامه داد: توصیه ما این است که هنگام ذبح دام نیز از تجمع خودداری شود و افراد با رعایت فاصله گذاری به مراسم ذبح دام بپردازند.

وی تاکیدکرد: علمای اهل تسنن نیز این امر را قبول دارند که مردم امسال مراسم عید قربان را کمی کم رنگ تر برگزار کنند تا به ویروس کرونا مبتلا نشوند و سلامتی آن ها به مخاطره نیفتد.

وی گفت: از مردم درخواست می شود طی عید قربان، تمامی نکات و پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک حتما استفاده کنند.

برگزاری مراسمات روز عرفه و اعیاد قربان در فضای باز در خراسان شمالی

طاهر رستمی رییس کمیته نظارت و ارزیابی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در خراسان شمالی در جلسه هماهنگی برگزاری مراسمات اعیاد قربان و غدیر و روز عرفه از برگزاری مراسمات روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر در فضای باز و با رعایت پروتکل های بهداشتی در استان خبر داد.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل های ابلاغی ستاد ملی، قرارگاه عملیاتی و مصوبات ستاد استانی برگزاری مراسمات صرفا در فضای باز و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی خواهد بود.

وی افزود: با توجه به دستور استاندار مبنی بر پیش بینی نقاط متعدد عرضه دام به جهت جلوگیری از تجمع افراد، شهرداری ها و دامپزشکی اطلاع رسانی لازم در خصوص محل های عرضه دام را انجام دهند.

رستمی با اشاره به روند افزایشی ابتلا به کرونا در روزهای اخیر در کشور، گفت: باید با تمام توان و با هم افزایی تلاش کنیم تا از روند صعودی مبتلایان در استان پیشگیری شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، وی از دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل دامپزشکی خواست تا با تشکیل اکیپ های ناظر بهداشتی نظارت مستمر بر نحوه عرضه دام، ذبح بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی را در روز عید قربان داشته باشند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در سبزوار کشف شد

 بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در سبزوار کشف شد
2021-08-02T09:55:58+04:30
گروه استان‌ها-فرمانده انتظامی خراسان رضوی از کشف بیش از ۲ تن مواد مخدر در سبزوار خبر داد.

امام جمعه اردبیل: مسئولان در حمایت از طرح‌های خودکفایی فرصت‌سوزی نکنند

 امام جمعه اردبیل: مسئولان در حمایت از طرح‌های خودکفایی فرصت‌سوزی نکنند
2021-08-02T09:55:58+04:30
اردبیل - امام جمعه اردبیل گفت: به مسئولان توصیه می‌شود بدون فرصت‌سوزی و تعلل برای حمایت از طرح‌های خودکفایی تلاش کنند.

خسارت میلیاردی طوفان به زیرساخت‌های سیستان/ بیش از ۵۰۰ نفر روانه بیمارستان شدند

 خسارت میلیاردی طوفان به زیرساخت‌های سیستان/ بیش از ۵۰۰ نفر روانه بیمارستان شدند
2021-08-02T09:55:57+04:30
گروه استان‌ها - فرماندار ویژه زابل گفت: در پی وزش بادهای ۱۲۰ روزه و پراکنده شدن ریزگردها طی روزهای اخیر در منطقه سیستان، تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان خسا...

روایت زیارت شمس‌الشموس از قاب تصاویر/ شوق شیرین ثبت تشرف

 روایت زیارت شمس‌الشموس از قاب تصاویر/ شوق شیرین ثبت تشرف
2021-08-02T09:55:57+04:30
گروه استان‌ها- عکس و هنر عکاسی یکی از بهترین نمودهای ثبت لحظه‌های شیرین تشرف به بارگاه منور امام هشتم شیعیان است.

۵۰۰ میلیون تن ذخایر مس در سیستان و بلوچستان کشف شد/ شناسایی ذخیره خوب تیتانیوم در ‌فنوج ‌

 ۵۰۰ میلیون تن ذخایر مس در سیستان و بلوچستان کشف شد/ شناسایی ذخیره خوب تیتانیوم در ‌فنوج ‌
2021-08-02T09:55:57+04:30
گروه استان‌ها - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان‌ و بلوچستان گفت: ۵۰۰ میلیون تن ذخایر مس در این استان تاکنون کشف شده که در همین ارتباط شرکت‌های توانمند...

رتبه سوم کنکور ‌گروه ریاضی: در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم / دانشگاه صنعتی شریف ‌را انتخاب خواهم کرد

 رتبه سوم کنکور ‌گروه ریاضی: در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم / دانشگاه صنعتی شریف ‌را انتخاب خواهم کرد
2021-08-02T09:55:57+04:30
گروه استان‌ها- رتبه سوم کنکور ‌گروه ریاضی گفت: در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم و تنها در کلاس‌های کنکور خود مدرسه حضور داشتم.

از دانشمند ایرانی فناور واکسن کوایران برکت در زادگاهش تجلیل شد

از دانشمند ایرانی فناور واکسن کوایران برکت در زادگاهش تجلیل شد
2021-08-02T09:26:02+04:30
دانشمند و فناور واکسن کوایران برکت در زادگاهش نمین مورد تجلیل و تکریم قرار گرفت.

وجود معارضان محلی مهمترین عامل کُندی پروژه کنارگذر "ایوان" است

 وجود معارضان محلی مهمترین عامل کُندی پروژه کنارگذر "ایوان" است
2021-08-02T09:29:25+04:30
گروه استان‌ها ــ در سال‌های گذشته به‌منظور سهولت تردد کامیون‌های تجاری و همچنین اتوبوس‌های مسافربری؛ پروژه کنارگذر شهر ایوان در دستور کار مسئولان قرار گرفت ...

رتبه ۶ گروه ریاضی: ‌کلاس‌ کنکور نرفتم/ روزانه ۱۲ ساعت مطالعه منظم‌ داشتم

 رتبه ۶ گروه ریاضی: ‌کلاس‌ کنکور نرفتم/ روزانه ۱۲ ساعت مطالعه منظم‌ داشتم
2021-08-02T09:29:25+04:30
گروه استان‌ها-رتبه ۶ گروه ریاضی و فنی گفت: در یک سال اخیر روزانه ۱۲ ساعت مطالعه منظم را در برنامه خود داشتم و هیچگاه در طول مسیر نومید نشدم زیرا معتقدم برای...

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| ۲ هفته تعطیلی برای مهار دلتا / ۳۸۳۵ فوتی در دو هفته اخیر/ منتظر رکوردهای تازه باشیم + نقشه و نمودار

 جدیدترین اخبار کرونا در ایران| ۲ هفته تعطیلی برای مهار دلتا / ۳۸۳۵ فوتی در دو هفته اخیر/ منتظر رکوردهای تازه باشیم + نقشه و نمودار
2021-08-02T09:29:25+04:30
گروه استان‌ها ـ بررسی روند فعالیت ویروس دلتا در دو هفته اخیر نشان می‌دهد ویروس منحوس همچنان درحال گسترش دامنه فعالیت‌هایش در اقصی نقاط کشور است وکارشناسان ب...

معاون وزیر بهداشت: وارد بحران بسیار شدید کرونا ‌شده‌ایم / شرایط سختی در همه‌گیری ویروس دلتا داریم / وضعیت استان‌ها‌ ناپایدار است

 معاون وزیر بهداشت: وارد بحران بسیار شدید کرونا ‌شده‌ایم / شرایط سختی در همه‌گیری ویروس دلتا داریم / وضعیت استان‌ها‌ ناپایدار است
2021-08-02T09:29:25+04:30
گروه استان‌ها ـ معاون وزیر بهداشت در مشهد گفت: متاسفانه کشور وارد بحران بسیار شدیدی شده ‌و بسیاری از استان‌های بزرگ کشور در شرایط ناپایدار قرار دارند.

حسن پور تاکید کرد: لزوم حفظ روحیه خوداتکایی و جو علمی در جهاد دانشگاهی

حسن پور تاکید کرد: لزوم حفظ روحیه خوداتکایی و جو علمی در جهاد دانشگاهی
2021-08-02T09:12:38+04:30
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با توصیه بر اینکه باید جوّ علمی و خود اتکایی در جهاد دانشگاهی همچنان حفظ شود، تصریح کرد: نقش جهاد دانشگاهی ...

نماینده مردم سیرجان تاکید کرد: لزوم حفظ روحیه خوداتکایی و جو علمی در جهاد دانشگاهی

نماینده مردم سیرجان تاکید کرد: لزوم حفظ روحیه خوداتکایی و جو علمی در جهاد دانشگاهی
2021-08-02T08:59:20+04:30
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با توصیه بر اینکه باید جوّ علمی و خود اتکایی در جهاد دانشگاهی همچنان حفظ شود، تصریح کرد: نقش جهاد دانشگاهی ...

رتبه دوم کنکور ریاضی: با خودم رقابت می کنم

رتبه دوم کنکور ریاضی: با خودم رقابت می کنم
2021-08-02T08:59:19+04:30
رتبه دوم کنکور سراسری در رشته ریاضی رقیب اصلی خودش را محمدشایان شعبانی می داند و معتقد است با تلاش و پشتکار مضاعف، هر ناشدنی ممکن می شود فقط کافی است خود انس...

تیم دریانوردان بوشهر در لیگ برتر فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس را شکست داد

 تیم دریانوردان بوشهر در لیگ برتر فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس را شکست داد
2021-08-02T09:03:00+04:30
گروه استان‌ها- در هفته پایانی نیم فصل اول رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال ساحلی باشگاه‌های ایران نخستین پیروزی تیم فوتبال ساحلی دریانوردان بوشهر مقابل شهرداری بند...

۳۲۰ هزار بسته کمک مومنانه در استان کرمانشاه توزیع شد + تصاویر

 ۳۲۰ هزار بسته کمک مومنانه در استان کرمانشاه توزیع شد + تصاویر
2021-08-02T09:03:00+04:30
گروه استان‌ها- ۳۲۰ هزار بسته کمک مومنانه در استان کرمانشاه از ابتدای شیوع کرونا توزیع شده است.

ظرفیت‌های عظیم "توریسم درمانی" در مشهد مورد غفلت واقع شده است

 ظرفیت‌های عظیم "توریسم درمانی" در مشهد مورد غفلت واقع شده است
2021-08-02T09:03:00+04:30
گروه استان‌ها- عضو شورای ششم منتخب شهر مشهدمقدس گفت: ظرفیت‌های عظیم "توریسم درمانی" در مشهد مورد غفلت واقع شده است و باید بسترهای توسعه آن فراهم ش...

انهدام خط لوله انتقال سوخت قاچاق به طول ۲۰ هزار متر در سواحل ‌میناب

 انهدام خط لوله انتقال سوخت قاچاق به طول ۲۰ هزار متر در سواحل ‌میناب
2021-08-02T09:03:00+04:30
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از شناسایی و انهدام خط لوله انتقال سوخت قاچاق به طول ۲۰ هزار متر در سواحل شهرستان میناب خبر داد.

توزیع ۱۰ هزار تن آرد در واحدهای نانوایی زنجان

توزیع ۱۰ هزار تن آرد در واحدهای نانوایی زنجان
2021-08-02T08:46:07+04:30
سرپرست اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: ۱۰ هزار تن آرد در واحدهای نانوایی و بیش از ۵۰۰ تن آرد روستایی در ۴۸ روستای فاقد نانوایی استان زنجان توز...

بازار مرغ در کرمانشاه از اواخر مرداد آرام می‌شود

بازار مرغ در کرمانشاه از اواخر مرداد آرام می‌شود
2021-08-02T08:46:06+04:30
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیش بینی کرد، بازار مرغ از اواخر مرداد آرام شود.

شناسایی استعداد جوانان نقطه بارز جهاددانشگاهی

شناسایی استعداد جوانان نقطه بارز جهاددانشگاهی
2021-08-02T08:46:06+04:30
مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: نقطه بارز جهاددانشگاهی، شناسایی استعداد جوانان است.

درخشش دانش‌آموز اردبیلی در کنکور سراسری

درخشش دانش‌آموز اردبیلی در کنکور سراسری
2021-08-02T08:46:06+04:30
مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل از درخشش دانش‌آموز اردبیلی در آزمون سراسری 1400 خبر داد.

لغو ۲۲ مورد تور گردشگری غیرمجاز در گلستان

لغو ۲۲ مورد تور گردشگری غیرمجاز در گلستان
2021-08-02T08:46:05+04:30
معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از لغو ۲۲ مورد تور غیرمجاز گردشگری در استان از ابتدای سال جاری تاکنون با همکاری نهادهای مربو...

تاریخ علمی آذربایجان شرقی سرشار از صفحات زرین است

تاریخ علمی آذربایجان شرقی سرشار از صفحات زرین است
2021-08-02T08:46:05+04:30
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در پی موفقیت دانش‌آموزان استان در آزمون سراسری دانشگاه‌ها (کنکور) پیام تبریک صادر کرد.

بیماری‌های شایع دندان و راه‌های مقابله با آن

بیماری‌های شایع دندان و راه‌های مقابله با آن
2021-08-02T08:46:05+04:30
یک دندان‌پزشک گفت: شایع‌ترین بیماری دهان و دندان پوسیدگی دندانی است که علت باکتریال دارد و اصلی‌ترین عامل پیشگیری آن، رعایت بهداشت دهان و دندان است.

سهم مهم جهاد دانشگاهی در عرصه صنعت و فناوری کشور

سهم مهم جهاد دانشگاهی در عرصه صنعت و فناوری کشور
2021-08-02T08:46:04+04:30
نماینده رشت در مجلس، با بیان اینکه همه باید برای تعالی کشور تلاش کنیم، گفت: جهاد دانشگاهی سهم مهمی از آموزش و پژوهش های نوآورانه کشور به ویژه در عرصه صنعت و ...

اختلافات مالی در میانه رنگ خون گرفت

اختلافات مالی در میانه رنگ خون گرفت
2021-08-02T08:46:04+04:30
فرمانده انتظامی میانه از وقوع نزاع بین دو جوان بر اثر اختلافات مالی خبر داد و افزود: متاسفانه در این درگیری یک جوان ۳۲ ساله بر اثر اصابت شیء نوک تیز به سینه ...

۵۸۱ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های قزوین بستری هستند

۵۸۱ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های قزوین بستری هستند
2021-08-02T08:46:04+04:30
طی ۲۴ ساعت گذشته (یکشنبه دهم مرداد ۱۴۰۰)، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در استان قزوین شناسایی و ۱۳۵ نفر نیز در این مدت بستر...

رتبه ششم تولید ماهیان زینتی کشور در اختیار استان مرکزی است

رتبه ششم تولید ماهیان زینتی کشور در اختیار استان مرکزی است
2021-08-02T08:46:03+04:30
مدیرشیلات و امور آبزیان جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: در اکثر شهرستان‌های استان، ماهی زینتی تولید می‌شود و در مجموع، استان مرکزی رتبه ششم تولید ماهیان زینتی ر...

مرکز نوآوری « مکاترونیک» در مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز راه اندازی می‌شود

مرکز نوآوری « مکاترونیک» در مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز راه اندازی می‌شود
2021-08-02T08:46:03+04:30
رییس مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز از تلاش برای ایجاد مرکز نوآوری مکاترونیک در این مرکز خبر داد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)