میرنیوز

تغییرات طرح «جهش تولید دانش بنیان»/ توجه ویژه به استانهای محروم و پارکهای علم و فناوری

تغییرات طرح «جهش تولید دانش بنیان»/ توجه ویژه به استانهای محروم و پارکهای علم و فناوری 2020-12-01T08:36:34+03:30

دکتر محسن دهنوی در خصوص طرح «جهش تولید دانش بنیان» به خبرنگار مهر گفت: ما با توجه به تجربه ای که در حوزه اقتصاد دانش بنیان و شرکتهای دانش بنیان داشتیم توانستیم ۱۰۵ مشکل شرکتهای دانش بنیان را که از چالش های این شرکتها هستند، شناسایی کنیم.

۱۴ کلان مسئله برای حل مشکلات دانش بنیانها تعریف شد

وی با بیان اینکه مشکلات اصلی شرکتهای دانش بنیان را دسته بندی و برای حل هر کدام از این دسته مسائل، ۱۴ کلان مسئله تعریف کردیم، عنوان کرد: این مشکلات در حوزه های مالیات، بیمه، حضور این شرکتها در مناقصات و قراردادهای دولتی، دفاتر و محل استقرار شرکتها، تامین اجتماعی و... بودند که ۱۴ کلان مسئله برای حل این مشلات تعریف کردیم.

به گفته نماینده مجلس شورای اسلامی،  در واقع برای حل این مشکلات راه حلی ارائه و قوانینی را طراحی کردیم که در ادامه آن طرح ۳۳ ماده ای در قالب طرح جهش تولید دانش بنیان پیشنهاد دادیم.

وی گفت: برخی از مواد این طرح در کمیسیون های صنایع، سایر کمیسیونها و نهایتا کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادغام شد؛ زیرا ۳۳ماده این طرح طولانی بود. در واقع اصلاحاتی انجام و نهایتا به نسخه ۱۶ ماده ای تبدیل شد.

دهنوی با تاکید بر اینکه نکات اصلی حذف نشد، گفت: تعداد مواد قانونی زیاد علاوه بر سخت بودن مراحل تصویب در صحن مجلس، در اجرا با مشکلاتی مواجه می شد بنابراین اکنون نسخه ۱۶ ماده ای را آماده داریم.

تحقق منویات رهبری با اجرای طرح جهش تولید دانش بنیان

دهنوی با بیان اینکه ۸-۹سال پیش در کل کمتر از ۵۰ شرکت دانش بنیان داشتیم، بیان کرد: اکنون بیش از ۵ هزار شرکت داریم و سال گذشته مقام معظم رهبری در بازدید از شرکتهای دانش بنیان فرمودند که ما باید ۴۰۰هزار شرکت دانش بنیان ایجاد کنیم؛ تحقق این موضوع، نیاز به زیرساخت قانونی و حمایت وسیع دارد که باید شرایط را برای اینها فراهم کرد.

به گفته دهنوی، ما فکر می کنیم با تصویب این طرح و اجرایی شدن این قانون، زیرساخت و بستر قانونی برای تحقق خواسته رهبری فراهم می شود. بنابراین این طرح در کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون آموزش مصوب شد و اکنون در صف تصویب در صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از روز چهارشنبه ۵آذرماه به مدت ۱۰ روز نمایندگان مجلس فرصت دارند پیشنهاداتشان را برای این طرح در صحن علنی مجلس ارائه کنند. در واقع نمایندگان تا ۱۵ آذرماه می توانند پیشنهادات را در سامانه مجلس طرح کنند.

وی افزود: بعد از آن، طرح در واقع در نوبت صحن قرار می گیرد و به صحن مجلس برای تصویب می رود؛ با توجه به رویکرد انقلابی مجلس یازدهم و  سطح نخبگانی خوبی که دارد، امیدوارم بدون مشکل این طرح مصوب شود و به شورای نگهبان برود و بعد از آن انشاالله ابلاغ شود.

به گفته وی، ما تلاش می کنیم که مصوبات این طرح و اقدامات تصویب آن تا قبل از پایان سال ۹۹ به پایان برسد و برای اجرا ابلاغ شود.

تغییرات طرح جهش تولید دانش بنیان

دهنوی در خصوص تغییرات این طرح نسبت به نسخه اولیه ۳۳ ماده ای گفت: یکی از تغییرات این بود که برخی مزایا مخصوص شرکتهای دانش بنیان بود در نسخه جدید این مزایا به شرکتهای فناور مستقر در پارکهای علم و فناوری هم اختصاص و تعمیم می یابد.

وی گفت: از تغییرات دیگر می توان به ظرفیتهای ویژه در استانها، شهرهای کوچک و استانهای محروم اشاره دارد؛ یکی از خلاء های ما در حوزه دانش بنیان در شهرهای کوچک، استانهای محروم و سایر استانهای ضعیف است در حالی که عمده تمرکز شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان (بیش از ۵۰درصد) در تهران و کلان شهرها است.

نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این راستا ماده ای مبسوط و تفصیلی به نسخه جدید اضافه کردیم که در استانداری ها ظرفیت ویژه ای برای این منظورر دیده شود. از این رو برای هر استان یک تسهیلات و سازوکاری برای توسعه اقتصاد دانش بنیان مد نظر قرار داده که انشاالله در استان ها هم این اقتصاد دانش بنیان رونق بگیرد.

به گفته وی، در اصل، یکی از مهم ترین تغییرات نگاه به استانها و شهرستان های کوچک تر بود که نقش آنها در نسخه جدید پررنگ شده است.

رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس در خصوص تغییرات دیگر نسخه جدید طرح جهش تولید دانش بنیان نسبت به نسخه اصلی که مربوط به معافیت های گمرکی می شود، گفت: در نسخه اولیهِ طرح جهش تولید دانش بنیان، معافیت گمرکی برای واردات ماشین آلات مطرح بود که این معافیت باعث نادیده گرفتن توان تولید داخلی می شد از این رو آن را حذف کردیم.

وی بابیان اینکه همچنین تغییر دیگر این طرح در خصوص صندوق نوآوری و شکوفایی بود، گفت: در نسخه قبلی طرح جهش تولید دانش بنیان، معافیت ها به خزانه دولت می رفت و سپس بودجه ای صرف حوزه دانش بنیان می شد؛ ولی در نسخه جدید این معافیت را به عنوان سرمایه اولیه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کردیم به طوریکه در نسخه جدید هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد مالی بودجه را به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می دهند.  

دهنوی با اشاره به آخرین تغییر در نسخه  جدید که در خصوص ترکیب هیات امنای صندوق نواوری بود، گفت: ما در نسخه جدید شورای راهبری شرکتهای دانش بنیان را پیشنهاد کردیم که رئیس آن رئیس جمهوری است و وزاری علوم، صنعت، ارتباطات و فناوری، اقتصاد، معاون علمی و فناوری عضو این شورا هستند.

وی گفت: این شورا همزمان با هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی هستند که راجع به تسهیلات اعطایی به شرکتها تصمیم می گیرند.

تنها مخالف طرح وزارت علوم است

نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در واقع عمده دستگاههای دولت با این طرح موافق هستند، گفت: در اکثر جلسات مربوط به این طرح معمولا وزاری ذکر شده و معاون علمی حضور داشته اند و از آنها دعوت کرده ایم؛ حتی از سازمان برنامه و بودجه هم در جلسات دعوت کرده ایم.

وی تمام دستگاههایی که با این طرح ارتباط دارند از طرح استقبال کرده اند، ادامه داد: به جز وزارت علوم سایر دستگاهها نظراتشان نسبت به این طرح جلب شده اما واقعیت این است که وزارت علوم  ملاحظاتی داشته و ما نظراتش را جلب کردیم منتها تلقی این وزارت خانه این است که با تصویب طرح و ایجاد شورای راهبری  دانش بنیان، اختیارات  وزارت علوم کاهش پیدا می کند بنابراین با این طرح موافق نیست.

دهنوی با بیان اینکه واقعیت این است که تمرکز طرح روی شورای راهبری شرکتهای دانش بنیان است، گفت: منطق حرف ما این است که حوزه اقتصاد دانش بنیان مربوط به یک وزارتخانه نیست که تمرکز را به سمت یک وزارتخانه ای مثل وزارت علوم ببریم چون از اقتصاد حرف می زنیم و به صنعت و تولید بیشتر ارتباط دارد. یعنی همانقدر که وزارت علوم موثر است وزارت صنعت نیز موثر است حتی بیشتر.

وی ادامه داد:در نتیجه وقتی کار را در دل یک وزارتخانه تمرکز می دهیم عملا از کار بقیه وزارتخانه ها کم می شود و کار در مسیر درستی پیش نمی رود  منتها ما ترکیب درستی را ایجاد کردیم که این یک کار بین دستگاهی و فرادستگاهی و وزارتخانه ای شود تا بهتر پیش برود.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته با وزارت علوم هم در حال صحبت هستیم که نظرشان را جلب کنیم ولی ممکن است موافقت نکند.

وی گفت:در حال حاضر مخالف اصلی وزارت علوم است که مخالفت خودش را اعلام کرده است و نامه مکتوب داده و اعلام مخالفت کرده است. ما نظرات سایر دستگاه ها را جلب کردیم ولی در آخر دولت نظرش را واحد اعلام می کند و سپس نمایندگان.

دهنوی گفت: به هر حال هیات دولت نظرش را اعلام می کند  و این دست یک دستگاه نیست؛ البته هنوز هیئت دولت رسما نظرش را در خصوص این طرح اعلام نکرده  است.

رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: بعد از ۱۵ آذرماه بعد از اینکه طرح در دستور هفتگی قرار گرفت دولت نظرش را اعلام می کند؛ ما در حال پیگیری هستیم و معتقدیم که خوب است حوزه دانش بنیان با همراهی و همدلی پیش برود و محل وفاق ملی و انسجام ملی باشد نه اینکه محل اختلاف دولت و مجلس باشد.

وی ادامه داد: لذا در تلاش هستیم که کار را با تفاهم پیش ببریم ولی نهایتا اگر یک دستگاهی در دولت مخالف بود و به تبع آن نظر دولت هم مخالف شد  کاری نمی توان کرد و ما هم در مجلس کار خودمان را می کنیم.

امیدوار به تصویب هستیم

وی ادامه داد: در این صورت طرح را در صحن مجلس مطرح می کنیم و امیدوار هستیم رای بیاورد و مراحل تصویب را طی کند و به دولت ابلاغ شود.

به گفته وی، در کل در مجلس نمایندگان اقبال خوبی نشان دادند و زیست بوم دانش بنیان نیز استقبال خوبی داشته است.

دهنوی افزود: این طرح ناظر به این دولت نیست. ما امیدوار هستیم که این طرح  تا اسفند تصویب و ابلاغ شود که عملا تا آن زمان این دولت به پایان می رسد. البته نمی خواهیم اختیارات دولت را محدود کنیم و در اصل این قانون چه بسا به این دوره نرسد ولی یک موضوع کلی و بلندمدت است و ارتباطی به این دولت و دولت بعد ندارد؛  وقتی قانون مصوب شود و شورای نگهبان تایید کند، برای همه دولتها لازم الاجراست.

وی گفت: ماتلاش می کنیم در همین دولت تصویب شود ولی اگر به زمان بندی نرسد به دولت بعدی خواهد رسید .

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر سریعا عزل شوند

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر سریعا عزل شوند
2021-04-17T00:27:35+04:30
وزیر بهداشت به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور داد با سوء استفاده کنندگان از تزریق واکسن به پاکبانان در آبادان برخورد شود.

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر عزل شوند

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر عزل شوند
2021-04-17T00:14:15+04:30
وزیر بهداشت به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور داد با سوء استفاده کنندگان از تزریق واکسن به پاکبانان در آبادان برخورد شود.

ساخت یک مزرعه هوشمند و خودکفای مینیاتوری

ساخت یک مزرعه هوشمند و خودکفای مینیاتوری
2021-04-16T17:24:15+04:30
دانشمندان سنگاپوری موفق به ساخت یک مزرعه کوچک مینیاتوری خودکفا موسوم به "SmartFarm" شده‌اند که با استفاده از آبی که از هوا می‌گیرد، گیاهان درون خود...

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟
2021-04-16T17:24:14+04:30
"گوگل فلوم" نام قابلیت جدیدی است که برای مشاهده مستقیم آن طرف کره زمین از هر جا که کاربر ایستاده است، با بهره‌گیری از فناوری واقعیت افزوده استفاده ...

سوئیس ‌به آموزش حضوری باز می‌گردد

سوئیس ‌به آموزش حضوری باز می‌گردد
2021-04-16T17:24:14+04:30
قرار است به زودی آموزش در دانشگاه‌های سوئیس مجددا به صورت حضوری پیگیری شود.

اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی

اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی
2021-04-16T14:40:59+04:30
کرمانشاه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست استانی ستاد گرونا کرمانشاه گفت: اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم.

فناوری ساخت تجهیزات تولید کود شیمیایی بومی‌ شد

فناوری ساخت تجهیزات تولید کود شیمیایی بومی‌ شد
2021-04-16T14:30:55+04:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با تولید کود شیمیایی و راه‌اندازی خط تولید این محصول، اقدامی موثر برای خودکفایی در کشاورزی بردارد.

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا
2021-04-16T14:30:54+04:30
بنا بر اعلام پلیس اوهایو،‌ مرگ یک دانشجوی دانشگاه سینسیناتی پس از دریافت واکسن کووید-۱۹، تحت پیگیری است.

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد
2021-04-16T14:30:54+04:30
واکسنی که تاکنون هرگز نام آن را نشنیده‌ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر "کیوان مجرد" به تازگی آزمایش‌های انسانی خود را آغاز ک...

خودروی برقی مرسدس با یک بار شارژ ۷۷۰ کیلومتر طی می‌کند

خودروی برقی مرسدس با یک بار شارژ ۷۷۰ کیلومتر طی می‌کند
2021-04-16T14:27:37+04:30
شرکت مرسدس بنز از تولید یک خودروی تمام برقی خبر داده که با یک بار شارژ قادر به پیمودن مسیری ۷۷۰ کیلومتری است.

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت
2021-04-16T14:27:36+04:30
سی و ششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در همه دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری...

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته ۴ برابر شد

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته ۴ برابر شد
2021-04-16T14:27:36+04:30
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رشد ۴ برابری جذب قراردادهای صنعتی این دانشگاه گفت: میزان قراردادهای صنعتی این دانشگاه در سال ۹۹ نسبت به سال ۸۸ بیش از...

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/ ۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/ ۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-16T14:00:55+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-16T13:47:36+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

گوگل ارث تغییرات ۳۷ ساله زمین را نشان می‌دهد

گوگل ارث تغییرات ۳۷ ساله زمین را نشان می‌دهد
2021-04-16T13:00:57+04:30
نرم افزار گوگل ارث بعد از چهار سال به طور اساسی به‌روزرسانی شده و امکانات جالب توجهی مانند مشاهده تغییرات ۳۷ ساله زمین به آن اضافه شده است.

اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی

اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی
2021-04-16T12:47:36+04:30
کرمانشاه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست استانی ستاد گرونا کرمانشاه گفت: اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم.

فراخوان جذب استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر فین‌تک منتشر شد

فراخوان جذب استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر فین‌تک منتشر شد
2021-04-16T11:57:37+04:30
صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای شناسایی طرح‌ها و استارت‌آپ‌های سرمایه‌پذیر حوزه فناوری‌های مالی(فین‌تک) فراخوان منتشر کرد. ...

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد
2021-04-16T11:57:37+04:30
دانشمندان با ساخت یک رنگ فوق سفید، به لطف اثر خنک کنندگی تابشی می‌توانند استفاده از برق را کاهش دهند و ضمن جلوگیری از انتشار کربن دی اکسید، به معنای واقعی کل...

۸۴ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

۸۴ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند
2021-04-16T11:57:36+04:30
استفاده از توان تخصصی و دانشی دانش آموختگان یکصد دانشگاه برتر دنیا در دانشگاه‌های کشور، سال گذشته منجر به جذب ۸۴ نفر شد.

ایجاد هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی با همکاری اساتید داخلی و خارجی

ایجاد هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی با همکاری اساتید داخلی و خارجی
2021-04-16T11:57:36+04:30
رییس مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به فعالیت‌های تحقیقاتی این مرکز گفت: علاوه بر تشکیل هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی(BERC) با هم...

تاریخچه‌ کشف سیاه‌چاله‌ها از نظریه تا اثبات

تاریخچه‌ کشف سیاه‌چاله‌ها از نظریه تا اثبات
2021-04-16T11:57:35+04:30
سیاه‌چاله‌ها همیشه موضوع جالب و رازآلودی برای ستاره‌شناسان و دیگر دانشمندان بوده‌اند. ناسا ۱۲ تا ۱۶ آوریل (۲۳ تا ۲۷ فروردین)را هفته‌ی سیاه‌چاله نامگذاری کرده...

اپل دیگر آیفون مینی نمی‌سازد

اپل دیگر آیفون مینی نمی‌سازد
2021-04-16T11:40:56+04:30
اپل سال آینده چهار مدل آیفون جدید تولید و عرضه می‌کند که دوربین‌های بهتری خواهند داشت، اما خبری از عرضه آیفون مینی جدید نخواهد بود.

استفاده اطلاعاتی از هوش مصنوعی در اروپا ممنوع می شود

استفاده اطلاعاتی از هوش مصنوعی در اروپا ممنوع می شود
2021-04-16T11:00:57+04:30
یک سند فاش شده اتحادیه اروپا نشان می‌دهد استفاده از هوش مصنوعی برای جاسوسی از مردم و شناسایی چهره آنها به علت ضعف‌های آن توقف می‌شود.

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود
2021-04-16T11:00:56+04:30
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه اعلام کرد: امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت غیرحضوری و مجازی خواهد بود.

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد
2021-04-16T10:20:57+04:30
سی و یکمین اجلاس رؤسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد که به دلیل شیوع بیماری کرونا دانشگاه‌های مستقر در تهران و استان‌ها به صورت مج...

جزئیات خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک/زمان تحویل از خرداد

جزئیات خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک/زمان تحویل از خرداد
2021-04-16T10:07:39+04:30
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، از نهایی شدن قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک V خبر داد.

۴ هزار درگاه الکترونیک مشکوک به پولشویی، مسدود شد

۴ هزار درگاه الکترونیک مشکوک به پولشویی، مسدود شد
2021-04-16T10:07:38+04:30
مقام مسئول در شبکه بانکی گفت: ۴۱۰۰ ترمینال که حساب با درگاه منطبق نبود و مشکوک به پولشویی و یا اجاره‌ای بودن درگاه بودند، مسدود شدند.

تزریق واکسن کرونا جدی ترین مطالبه دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹

تزریق واکسن کرونا جدی ترین مطالبه دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹
2021-04-16T10:07:38+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تزریق واکسن به دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹ در کنار کادر درمان یک ضرورت است و با اولویت بندی رشته هایی که درگیر...

تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد

تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد
2021-04-16T09:40:58+04:30
محققان یک شرکت دانش بنیان دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد را به تولید رساندند.

تولید اولین واکسن ایرانی آبزیان/ قزل آلا از انواع بیماری نجات می یابد

تولید اولین واکسن ایرانی آبزیان/ قزل آلا از انواع بیماری نجات می یابد
2021-04-16T09:27:37+04:30
محققان در یک شرکت دانش بنیان واکسن آبزیان را برای جلوگیری از بیماریهای برخی ماهی ها همچون قزل آلا به تولید رساندند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)