میرنیوز

آغاز به کار صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایرانی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان

 آغاز به کار صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایرانی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان 2024-01-28T17:20:45+03:30

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مراسم آغاز به کار صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی آریوژن صبح امروز یکشنبه 8 بهمن 1402 در محل پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با حضور دکتر خیاطیان؛ رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر مهبودی؛ بنیان‌گذار گروه دارویی سیناژن و دکتر دلیری؛ رئیس هیئت مدیره گروه سرمایه‌گذاری ماندگار و فعالان نظام تأمین مالی نوآوری کشور برگزار شد.

سهامداران صندوق CVC آریوژن را شرکت آریوژن فارمد، بهنود فارمد و آرتا زیست فارمد تشکیل می‌دهند. مجوز این صندوق در پانزدهمین جلسه کارگروه دائمی شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان در خرداد 1402 مصوب شده بود.

صندوق‌های پژوهش و فناوری خطر‌پذیر شرکتی با مشارکت شرکت‌های بزرگ ایجاد شده و درصدد جذب فناوری‌ها و سرمایه‌گذاری در محصولات نوآورانه بوده و صرفاً در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر فعالیت می‌کنند.

این صندوق‌ها مطابق دستورالعمل تأسیس و نحوه فعالیت صندوق‌های پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی مصوب در جلسه 22/12/1401 در کارگروه دائمی شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان مجوز تأسیس خود را دریافت می‌کنند.

تاکنون 17 مجوز تأسیس صندوق CVC با مجموع سرمایه 3.7 همت اعطا شده است که از این تعداد 4 صندوق پژوهش و فناوری خطرپذیر شرکتی موفق به اخذ مجوز فعالیت شده‌اند.

آغاز برنامه‌های عملیاتی صندوق نوآوری برای توسعه حوزه بیوتکنولوژی از سال آینده

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه حوزه بیوتکنولوژی از حوزه‌های اولویت‌دار صندوق نوآوری و شکوفایی است، گفت: از سال آینده برنامه‌های عملیاتی این حوزه آغاز خواهد شد و‌ امیدواریم با مجموعه ابزار‌های متنوعی که در اختیار داریم و نیز با توجه به توانمندی که در این حوزه وجود دارد، بتوانیم جهشی در این حوزه ایجاد و همگام با دنیا حرکت کنیم.

دکتر محمدصادق خیاطیان در آیین افتتاح صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی «آریوژن» ضمن تقدیر از مسئولان این صندوق در مسیری که در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) انتخاب کرده‌اند، گفت: امروز گام برداشتن در مسیر تولید که درگیر مشکلاتی نظیر تحریم‌ها و فقدان زیرساخت‌های لازم است، قابل تقدیر است. امروز سرمایه‌گذاری خطرپذیر در مسیر تولید به خصوص در حوزه فناوری، کار نویی است که پیشتر شاهد آن در کشور نبودیم اما امروز شاهد رونق در آن هستیم.

وی افزود: سابقه اتفاق مهمی که در مجموعه آریوژن افتاده است، به دهه 70 و بلند نظری و نگاه رو به آینده این مجموعه بازمی‌گردد که طی آن برای سرمایه‌گذاری در حوزه تکنولوژی احساس نیاز شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: برخی اقدامات توسعه‌ای نیازمند زمان است که ممکن است از صبر و حوصله بسیاری از افراد و مجموعه‌ها خارج باشد، اما نوع نگاه رو به آینده و پشتکار باعث شد زیرساخت‌های خوبی برای کشور ایجاد شود که تجربه نزدیک آن را در دوران کرونا شاهد بودیم؛ اگر این زیرساخت‌ها نبود شاید امروز با مشکلات جدی مواجه بودیم.

خیاطیان در ادامه با اشاره به اهمیت اکوسیستم‌سازی از سوی مجموعه‌های سرمایه‌گذار، گفت: وقتی می‌خواهیم روند توسعه فناوری را تشریح کنیم باید عناصری را برشمرد؛ از جمله اینکه بازیگران این نظام نوآوری چه کسانی هستند. امروز وزارتخانه‌های تخصصی، دانشگاه‌ها، مراکز تولید علم و تربیت نیروی انسانی، آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی از جمله بازیگران حوزه نوآوری هستند که نقش بسیار مهمی در توسعه فناوری در کشور ایفا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه، وجود قوانین، رویه‌ها و دستورالعمل‌های خوب و اثربخش را از دیگر عناصری توصیف کرد که در کنار بازیگران حوزه نوآوری، می‌توانند به تسریع روند توسعه فناوری در کشور کمک کنند و افزود: ما امروز در اغلب زمینه‌ها و به طور خاص در حوزه سلامت و دارو از نیروی انسانی بسیار خوبی برخورداریم و حائز رتبه در کلاس جهانی هستیم.

وی افزود: به اعتبار گزارش یک نهاد بین‌المللی که البته هنوز به طور رسمی منتشر نشده است، ایران رتبه هفتم دنیا را در زمینه نیروی انسانی ماهر در حوزه هوش مصنوعی در اختیار دارد. به اعتقاد بنده در حوزه‌های سلامت و دارو نیز ما از ظرفیت بالایی برخورداریم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به زیرساخت‌های کشور به منظور توسعه فناوری گفت: امروز به حمدالله زیرساخت‌ها فراهم است، اگرچه کمبود‌هایی داریم اما با همت بخش خصوصی و زیرساخت‌هایی که فراهم شده است، اتفاقات خوبی در حال وقوع است.

خیاطیان همچنین با اشاره به چالش‌های قانونگذاری و نظارت‌های قانونی در حوزه فناوری، گفت: امروز ما با این چالش‌ها چه در زمینه قیمت‌گذاری و چه در حوزه اختصاص ارز ترجیحی برای محصولاتی که در کشور تولید می‌شود، مواجهیم؛ به طور مثال تولیدکننده ما به جای آنکه به فکر توسعه تولید خود باشد نگران رقابت با واردکننده‌ای است که ارز ترجیحی می‌گیرد و قصد دارد همان محصول را وارد کشور کند. من از همه مسئولانی که در این زمینه می‌توانند کمک کنند درخواست می‌کنم که این مسئله را پیگیری کنند؛ ما نیز به سهم خود، پیشنهاد‌ها و انتقاد‌های فعالان عرصه فناوری و دانش‌بنیان را انتقال خواهیم داد که این موضوعات به خصوص در حوزه دارو‌های زیستی رفع و تولید در این حوزه‌ها توسعه یابد.

دولت مشوق‌های خوبی جهت تأمین مالی نوآوری برای بخش خصوصی درنظر گرفته است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه امروز اتفاقات خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور افتاده است، گفت: امروز بخش خصوصی در کشور به حوزه تأمین مالی نوآوری علاقه‌مند شده و دولت نیز مشوق‌های مختلف را در این زمینه درنظر گرفته است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه قانون جهش تولید دانش بنیان بر مسأله تأمین مالی حوزه فناوری تأکید بسیار دارد و سعی کرده علاوه بر پر کردن خلا‌های قانونی قبلی در این زمینه، سرمایه‌گذاری در زمینه فناوری را نیز تقویت کند، گفت: قانونگذار در ماده 11 این قانون برای کسانی که وارد حوزه سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری می‌شوند، مشوق‌هایی خوبی از جمله اعتبار مالیاتی در نظر گرفته است که‌ امیدواریم به خوبی اجرایی شود؛ البته در اجرا هنوز کمبود‌هایی وجود دارد اما نسبت به آینده خوش‌بین هستیم و معتقدیم سال آینده سال رونق صنعتVC در کشور است.

خیاطیان در ادامه با تأکید بر اینکه تمام تلاش و هدف ما در صندوق نوآوری و شکوفایی این است که موضوع تأمین مالی آخرین دغدغه شرکت‌های دانش‌بنیان باشد، گفت: البته در این مسیر باید از وابستگی صرف به منابع دولت کاسته شود چرا که با این میزان پیشرفت در حوزه فناوری و افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان، دولت نمی‌تواند تقاضا‌ها در همه زمینه‌ها را پاسخگو باشد، لذا باید اولویت‌گذاری کرده و بر روی چند موضوع راهبردی و استراتژیک متمرکز شدیم.

وی حوزه بیوتکنولوژی را از حوزه‌های اولویت‌دار صندوق نوآوری و شکوفایی خواند که از سال آینده برنامه‌های عملیاتی آن آغاز خواهد شد و گفت:‌ امیدواریم با مجموعه ابزار‌های متنوعی که در اختیار داریم از جمله تسهیلات و سرمایه‌گذاری و نیز با توجه به توانمندی که در این حوزه وجود دارد، بتوانیم جهشی در این حوزه ایجاد و همگام با دنیا حرکت کرده و از زحمات نخبگان کشور حمایت کنیم.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

پایان انحصار آمریکا در گرده‌افشانی با پهپادهای ایرانی!

 پایان انحصار آمریکا در گرده‌افشانی با پهپادهای ایرانی!
2024-04-14T13:18:23+03:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت پهپاد گرده‌افشان شد. این ماژول که قابلیت نصب بر روی انواع پهپادهای ایرانی و خارجی را دارد، به صورت هوشمند می‌تواند ب...

ربودن دختر ۱۷ساله توسط خواستگار شرور در تهران!

 ربودن دختر ۱۷ساله توسط خواستگار شرور در تهران!
2024-04-14T12:51:47+03:30
فرد شرور که در جریان خواستگاری از دختر مورد علاقه خود جواب منفی شنیده بود در اقدامی هولناک دست به آدم‌ربایی این دختر زد اما با اقدام ضربتی و به‌موقع پلیس دس...

ماجرای سنگ‌اندازی برای واردات واگن‌های متروی تهران چیست؟

 ماجرای سنگ‌اندازی برای واردات واگن‌های متروی تهران چیست؟
2024-04-14T12:38:24+03:30
عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران درباره ماجرای سنگ‌اندازی برای واردات واگن‌های چینی مورد نیاز متروی تهران توضیح داد.

رویه غلط سازمان محیط زیست برای توسعه "قرق‌های شکار"

 رویه غلط سازمان محیط زیست برای توسعه "قرق‌های شکار"
2024-04-14T12:38:23+03:30
یک سالیست که سازمان محیط زیست با نادیده گرفتن حکم شرعی شکار و تاکید رهبر انقلاب بر لزوم توقف شکار، بدون پاسخگویی به نقدهای دانشگاهیان و بی‌توجه به ابعاد اجت...

ساخت پهپادهای آشیانه‌دار توسط یک شرکت دانش‌بنیان

 ساخت پهپادهای آشیانه‌دار توسط یک شرکت دانش‌بنیان
2024-04-14T11:58:31+03:30
متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت پهپادهای آشیانه‌دار برای تصویربرداری از مناطق صعب‌العبور شدند.

حل مشکلات ۱۲ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد

 حل مشکلات ۱۲ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد
2024-04-14T11:58:31+03:30
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران از حل مشکلات ۱۲ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد خبر داد و گفت: با آغاز فرایند پرداخت و تملک معارضات ملکی؛ پیش...

آغاز اجرای طرح "نور" برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی

 آغاز اجرای طرح "نور" برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی
2024-04-14T11:58:30+03:30
فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: پلیس از امروز در همه معابر و اماکن عمومی، اقدامات خود را به منظور برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی مانند بی‌حجابی با جدیت بیشت...

شناسایی ۷۹ مبتلا به وبا در سال گذشته/کاهش چشمگیر آمار بیماری

 شناسایی ۷۹ مبتلا به وبا در سال گذشته/کاهش چشمگیر آمار بیماری
2024-04-14T11:58:30+03:30
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۷۹ مورد ابتلا به وبا در سال گذشته، از کاهش چشمگیر آمار این بیماری در کشور نسبت به سال‌ ۱۴...

طرح کالا برگ فجرانه در ایستگاه پایانی

 طرح کالا برگ فجرانه در ایستگاه پایانی
2024-04-14T11:58:29+03:30
مرحله اول طرح فجرانه از ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ آغاز شد. مرحله دوم آن از ۲۰ اسفند تا ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۳ ادامه داشت و مرحله سوم نیز از ۲۰ فروردین آغاز شده و تا ۱۸ اردی...

التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی با کمک پانسمان نانویی

 التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی با کمک پانسمان نانویی
2024-04-14T11:58:29+03:30
یک شرکت دانش‌بنیان زخم‌پوش نانویی تولید کرده که می‌تواند به التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی کمک کند. این پانسمان باکتری‌ها را از بین برده و روند بهبود را تسری...

۳ میدان میوه و تره‌بار در جنوب تهران احداث می‌شود

 ۳ میدان میوه و تره‌بار در جنوب تهران احداث می‌شود
2024-04-14T11:58:29+03:30
شهردار منطقه ۱۷ با اشاره به احداث و بهره‌برداری از ۳ میدان میوه و تره‌بار در سطح منطقه گفت: در راستای تکمیل شبکه توزیع میوه و کالاهای اساسی، میدان های میوه ...

مشکلات واگن‌های مترو با ورود رئیس‌جمهور حل می‌شود؟

 مشکلات واگن‌های مترو با ورود رئیس‌جمهور حل می‌شود؟
2024-04-14T11:58:28+03:30
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به مشکلات پیش آمده برای واگن‌های وارداتی از سوی وزارت کشور گفت: به همین جهت شخص رئیس جمهور برای برطرف کردن موانع و مشکلات ورود...

تقویت دانش لازمه مدیریت سرمایه انسانی

 تقویت دانش لازمه مدیریت سرمایه انسانی
2024-04-14T11:31:56+03:30
معاون شهردار تهران، تولید و تقویت دانش سرمایه انسانی را لازمه مدیریت چالش‌های این حوزه دانست.

امتحانات شبه نهایی دانش‌آموزان دهم و یازدهم از دوشنبه

 امتحانات شبه نهایی دانش‌آموزان دهم و یازدهم از دوشنبه
2024-04-14T11:31:55+03:30
دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم دوره متوسطه دوم از روز دوشنبه ۲۷ فروردین در امتحانات شبه نهایی شرکت می‌کنند.

ورود واگن‌های مترو امسال منتفی نیست

 ورود واگن‌های مترو امسال منتفی نیست
2024-04-14T11:31:54+03:30
رئیس شورای شهر تهران گفت: ورود واگن‌های مترو امسال منتفی نیست.

ثبت‌نام رسمی برای دریافت مشوق‌های سربازی از ۱۵ اردیبهشت

 ثبت‌نام رسمی برای دریافت مشوق‌های سربازی از ۱۵ اردیبهشت
2024-04-14T11:31:54+03:30
فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت: سامانه مشوق‌های سربازی تولید شده و در حال تست است، ثبت‌نام رسمی واجدین شرایط از ۱۵ اردیبشه...

چند درصد از زائران حج تمتع امسال زنان هستند؟

 چند درصد از زائران حج تمتع امسال زنان هستند؟
2024-04-14T11:31:54+03:30
مدیرکل دفتر طرح و برنامه سازمان حج و زیارت گفت: حدود ۳۷ درصد زائران شیعه حج تمتع امسال، مرد و ۴۷ درصد زائران شیعه را زنان تشکیل می‌دهند.

افزایش ۳۰۰ درصدی برداشت میگو از مزارع خاکی پرورش میگو

 افزایش ۳۰۰ درصدی برداشت میگو از مزارع خاکی پرورش میگو
2024-04-14T11:31:54+03:30
طرح بهسازی و نوسازی مزارع خاکی پرورش میگو به همت مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی به منظور تکمیل و بهسازی اجرای فرایند پرورش میگو در مزارع و اف...

انتقاد بهزیستی از کم‌کاری مسئولان شهری در قبال معلولان

 انتقاد بهزیستی از کم‌کاری مسئولان شهری در قبال معلولان
2024-04-14T11:31:53+03:30
رئیس سازمان بهزیستی کشور نسبت به عدم توجه مدیریت شهری به معلولان انتقاد کرد.

ربودن دختر ۱۷ ساله توسط خواستگار شرور در تهران!

 ربودن دختر ۱۷ ساله توسط خواستگار شرور در تهران!
2024-04-14T11:31:53+03:30
شرور که در جریان خواستگاری از دختر مورد علاقه خود، جواب منفی شنیده بود در اقدامی هولناک دست به آدم‌ربایی این دختر زد اما با اقدام ضربتی و به‌موقع پلیس دستگی...

"زورگیران مسلح اتوبان صدر" دستگیر شدند

 "زورگیران مسلح اتوبان صدر" دستگیر شدند
2024-04-14T11:31:52+03:30
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی تهران بزرگ از دستگیری زورگیران مسلح در اتوبان صدر خبر داد.

"برقی شدن پایتخت" فروردین پاک تهران را همیشگی می‌کند

 "برقی شدن پایتخت" فروردین پاک تهران را همیشگی می‌کند
2024-04-14T11:31:52+03:30
یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است که برقی کردن حمل و نقل عمومی و ارتقای سیستم احتراق خودروهای داخلی باعث می‌شود تا هوای مطلوبی که در این فروردین تجربه می‌کنیم...

فوت ۱۶۸ نفر در حوادث ویژه هفته گذشته/ ۱۵۹۴ مصدوم در تصادفات

 فوت ۱۶۸ نفر در حوادث ویژه هفته گذشته/ ۱۵۹۴ مصدوم در تصادفات
2024-04-14T11:31:52+03:30
رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به فوت ۱۶۸ نفر در حوادث ویژه طی هفته گذشته در ایران،‌ گفت: در تصادفات هفته گذشته ۱۵۹۴ نفر دچار مصدومیت شده‌اند.

احتمال تغییر زمان آغاز سال تحصیلی

 احتمال تغییر زمان آغاز سال تحصیلی
2024-04-14T11:31:52+03:30
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره تغییر زمان آغاز و پایان سال تحصیلی گفت: این موضوع در کمیسیون آموزش تصویب شده و در انتظار بررسی و تصویب در صحن علنی مج...

استخدام ۱۰۰۰۰ معلم ورزش در سال ۱۴۰۳/ دانش‌آموزان موفق رشته‌های ورزشی بدون کنکور معلم می‌شوند

 استخدام ۱۰۰۰۰ معلم ورزش در سال ۱۴۰۳/ دانش‌آموزان موفق رشته‌های ورزشی بدون کنکور معلم می‌شوند
2024-02-26T06:00:47+03:30
معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به استخدام ۱۰ هزار معلم تربیت‌بدنی در آزمون استخدامی فروردین ۱۴۰۳ گفت:دانش‌آموزان قهرمان رشته‌های ورزشی بدون کنکور وارد دا...

غربالگری اختلالات یادگیری دانش‌آموزان دبستانی بعد از تعطیلات عید

 غربالگری اختلالات یادگیری دانش‌آموزان دبستانی بعد از تعطیلات عید
2024-02-26T06:00:47+03:30
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای غربالگری اختلالات یادگیری برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی خبر داد.

کشف ۳۴۲ عدد لوازم خانگی قاچاق در خیابان فدائیان اسلام

 کشف ۳۴۲ عدد لوازم خانگی قاچاق در خیابان فدائیان اسلام
2024-02-26T06:00:46+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از کشف بیش از ۳۰۰ قلم انواع لوازم آشپزخانه قاچاق خبر داد و گفت: کارشناسان ارزش کالاها کشف شده را بیش از ۱.۵ میلیارد تومان...

ترخیص خودروهای توقیفی به مناسبت نیمه شعبان

 ترخیص خودروهای توقیفی به مناسبت نیمه شعبان
2024-02-26T06:00:46+03:30
سخنگوی پلیس از ترخیص خودروهای توقیفی به مناسبت نیمه شعبان خبر داد.

توصیه‌های پلیس درپی هشدار هواشناسی/ سفر غیرضروری نروید

 توصیه‌های پلیس درپی هشدار هواشناسی/ سفر غیرضروری نروید
2024-02-26T06:00:45+03:30
پلیس راهور فراجا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به صدور هشدار سطح نارنجی از سوی سازمان هواشناسی، هم‌میهنان در صورت لزوم به سفر با آمادگی کامل اقدام به سفر...

صفر تا صد میزان افزایش عوارض ساختمانی، طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای در سال ۱۴۰۳

 صفر تا صد میزان افزایش عوارض ساختمانی، طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای در سال ۱۴۰۳
2024-02-26T06:00:45+03:30
براساس مصوبه شورای شهر تهران عوارض ساختمانی، مشاغل سیار و بی‌کانون، نصب دکل، طرح ترافیک، پارک حاشیه‌ای و حفظ و گسترش فضای سبز در سال ۱۴۰۳ افزایش پیدا کرد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)