میرنیوز

عواملی نفس زاینده‌رود را به شماره انداخته‌اند

عواملی نفس زاینده‌رود را به شماره انداخته‌اند 2021-10-10T12:35:34+03:30

به گزارش ایسنا، مگر کسی هم هست که زاینده رود را نشناسد و انعکاس تصاویر پل خواجو و سی و سه ‌پل را بر آن ندیده باشد؟ بله هست، نسل جوان امروزی اگر شانسی نداشته باشد و در زمان‌هایی مشخصی به اصفهان سفر نکند با یک ‌پهنه خشکی مواجه می‌شود که به زمین بازی کودکان تبدیل شده، نه دیگر از آب خبری هست و نه باد خنک، تنها شاید کمی غبار و خاک باشد که به چشم و بینی می‌رود.

زاینده‌رود که بزرگترین رودخانه مرکزی ایران است، چند سالی است که حال خوبی ندارد و اقدامات متعددی از جمله انتقال آب از سرشاخه‌های دیگر طی سال‌های گذشته به‌منظور جبران کمبود آب این رودخانه تاریخی انجام شده است. کمبود منابع آب در ‌پایین‌دست حوضه زاینده رود نیز باعث شده طی سال‌های اخیر در بیشتر طول سال جریان آب این رودخانه بسته و ذخیره شود اما آیا این اقدامات راه حل جبران کم آبی و نجات زاینده رود بوده است؟ روز ملی زاینده رود در حالی امسال گرامی داشته می‌شود که فرونشست زمین بخش‌های مختلف اصفهان را در خود می‌بلعد، آیا می‌توان ادعا کرد که راهکارهای ‌اندیشیده شده طی سال‌های اخیر مناسب بوده‌اند؟

رضوان السادات شریف‌نیا - کارشناس و فعال حوزه آب - ضمن اشاره به اهمیت زاینده رود به‌عنوان یک اکوسیستم و تغذیه‌کننده منابع آب زیرزمینی به ایسنا می‌گوید: این رودخانه تنها یک کانال آبرسانی نیست که هرزمان بتوان جریان آب در آن را قطع یا وصل کرد بلکه یک زیست‌بوم دارای حق‌آبه محیط زیستی است که نقش مهمی نیز در تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی دارد؛ سفره‌هایی که خشک شدن آن‌ها باعث فرونشست زمین شده است و بسیاری از سازه‌ها و زیرساخت‌ها از جمله سازه‌های تاریخی اصفهان را تهدید می‌کند.

این کارشناس آب تاکید می‌کند: در چنین شرایطی بستن جریان این رودخانه ‌به همراه برداشت‌های کنترل نشده از آب زیرزمینی می‌تواند پیامدهای متعددی را از جمله فرونشست زمین به‌همراه داشته باشد، با این حال آنچه به‌عنوان مهم‌ترین کارکرد زاینده رود مطرح می‌شود، نقش آن در تامین آب شرب بسیاری از شهرها و روستاها است و همین مساله باعث شده که به بهانه ذخیره آب برای مصارف شرب جریان این رودخانه قطع و تنها گاهی برای مصارف کشاورزی رهاسازی شود.

وی ضمن بیان اینکه طرح‌های انتقال آب نمی‌تواند راه حل نجات زاینده‌رود باشد، می‌گوید: نتیجه تحقیقات ارزیابی قابلیت پروژه‌های انتقال آب بین حوضه‌ای در تامین نیاز آب حوضه زاینده‌رود بر مبنای رویکرد دینامیک سیستم‌ها، نشان می‌دهد که ‌پروژه‌های انتقال آب از جمله سد و تونل انتقال آب کوهرنگ یک و کوهرنگ دو - که آب را از سرشاخه‌های کارون به زاینده رود منتقل می‌کند- همچنین سد و تونل انتقال آب چشمه لنگان در یک بازه زمانی‌ کوتاه مدت توانسته‌اند کمبود آب را در این رودخانه جبران کنند اما از آنجایی که این اقدامات تصور فراوانی آب را بین مردم و مسئولان ایجاد می‌کند در نتیجه باعث افزایش بیش از ‌پیش مصرف آب چه در بخش شرب و چه در بخش کشاورزی می‌شود و در نهایت همچنان آبی به ‌پایین‌دست حوضه و تالاب گاوخونی نمی‌رسد.

شریف‌نیا ضمن اشاره به اینکه در کشورهای دیگر نیز تحقیقات در زمینه طرح‌های انتقال آب انجام شده است، ادامه می‌دهد: در یک ‌پایان‌نامه دکتری در هند سه ‌پروژه انتقال آب در این کشور مورد بررسی قرار گرفته که نتیجه این مطالعات نشان می‌دهد که طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای نه تنها توجیه اقتصادی ندارند بلکه باعث تضعیف ‌پایداری هر دو حوضه مبدا و مقصد می‌شود.  به‌عنوان مثال در کشور ما برای جبران کمبود آب زاینده رود ‌تصمیم گرفته شد که آب را از یک حوضه ‌پایدار مانند کارون انتقال دهند اما این طرح‌های انتقال آب نه تنها تاکنون به ‌پایداری زاینده رود کمکی نکرده بلکه ‌به تضعیف ‌پایداری کارون نیز منجر شده است.

این کارشناسی ارشد آبیاری و زهکشی اظهارکرد: راهکارهای زیادی برای کاهش مصرف آب در بخش شرب، صنعت و کشاورزی وجود دارد اما متاسفانه مورد توجه برخی سیاست‌گذاران قرار نمی‌گیرد و نهادهای ذی‌ربط نیز اقداماتی در این زمینه انجام نمی‌دهند. بخش زیادی از آب شرب در شبکه فرسوده انتقال و توزیع آب درون‌شهری هدر می‌رود که اگر سهم کوچکی از آن سرمایه‌ که برای انتقال آب هزینه می‌شود را صرف تعمیر و اصلاح این شبکه می‌کردند مصرف آب در بخش شرب تا حد زیادی کاهش ‌پیدا می‌کرد.

با این حال به عقیده این کارشناس آب، شفافیت در اطلاع‌رسانی به مردم درباره منابع آب موجود و میزان مصرف آن یکی از نخستین گام‌هایی است که مسئولان باید برای نجات زاینده رود بردارند. متاسفانه آمار، اطلاعات و مجوزهای بهره‌برداری از آب شفاف نیست و شرکت‌های آب منطقه‌ای هر استان آمار متفاوتی از میزان منابع آب موجود و همچنین میزان مصرف آن در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت اعلام می‌کنند.

شریف‌نیا می‌گوید: نهادهای ذی‌ربط لازم است میزان هدرفت آب در بخش‌های مختلف را مشخص و اطلاع‌رسانی کنند تا در وهله نخست اعتماد مردم جلب شود. یکی از عمده‌ترین مشکلات در حوزه آب عدم اعتماد مردم به آمار و احساس بی‌عدالتی است این در حالیست که اگر آمار و اطلاعات درباره میزان آب موجود، میزان تخصیص و مصرف آن در بالادست و ‌پایین‌دست و در بخش‌های مختلف به‌درستی در اختیار مردم قرار گیرد به‌طور قطع دیدگاه جامعی نسبت به این موضوع به‌دست می‌آورند و در مصارف خود صرفه‌جویی خواهند کرد.

وی ادامه داد: مردم استان‌های مختلف باید بدانند که اگر آب کمتری مصرف کنند میزان جبران خسارات آنان با مردم استان‌های دیگر برابر خواهد بود و مجوزهای بهره‌برداری از آب با رویه‌ یکسانی نسبت به استان‌های دیگر صادر خواهد شد. علاوه بر تفاوت در رویه‌ها، محرمانه بودن برخی از تصمیم‌گیری‌ها و مشخص نبودن وضعیت مطالعات محیط زیستی و اجتماعی طرح‌های انتقال آب، بر تنش‌های اجتماعی در حوضه می‌افزاید.    

این کارشناس و فعال حوزه آب ضمن بیان اینکه مطالعات زیادی در حوضه زاینده‌رود هم در زمینه مدیریت جامع تالاب‌ها و مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود انجام شده است، تصریح می‌کند: راهکارها برای کاهش مصرف آب و مدیریت و احیای زاینده رود مشخص است اما متاسفانه اقدام بنیادینی در این زمینه انجام نمی‌شود.  این مطالعات نشان داده مهم‌ترین عاملی که به زاینده رود آسیب می‌رساند بخش کشاورزی است که باید در وهله نخست به‌درستی مدیریت شود و ‌در ردیف دوم و سوم پس از آن نیز صنعت و شرب قرار می‌گیرند.

شریف‌نیا در ‌پایان گفت: راه نجات زاینده رود مشخص است چراکه علاوه بر موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی، مجلس و سایر نهادهای کلیدی نیز مطالعاتی در این زمینه انجام داده‌اند اما متاسفانه به‌جای حل ریشه‌ای این مشکلات صرفا به راه حل‌های موقتی بسنده می‌شود که در بلند مدت به زیست‌بوم آسیب وارد می‌کند و زاینده‌رود را به سمت ناپایداری بیشتر می‌کشاند.
 
انتهای ‌پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

افزایش ساعت طرح ترافیک از ۱۰ آبان/ اعمال تغییرات در ۲ نوبت

افزایش ساعت طرح ترافیک از ۱۰ آبان/ اعمال تغییرات در ۲ نوبت
2021-10-27T21:29:08+03:30
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از افزایش ساعت اجرای طرح ترافیک از ۱۰ آبان خبر داد.

شهردار تهران حکم انتصاب دامادش را لغو کرد

شهردار تهران حکم انتصاب دامادش را لغو کرد
2021-10-27T21:02:28+03:30
شهردار تهران با نگارش نامه ای رسما حکم انتصاب دامادش را که در روزهای گذشته حاشیه ساز شده بود لغو کرد.

ارتقای سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی در غیاب مدرسه و معلم/ سنجشی که نتایجش فاقد اعتبار خواهد بود

ارتقای سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی در غیاب مدرسه و معلم/ سنجشی که نتایجش فاقد اعتبار خواهد بود
2021-10-27T16:35:50+03:30
نتایج اجرای بسته تحولی ارتقای سواد حرکتی دانش‌آموزان ابتدایی در حالی قرار است مورد استناد قرار بگیرد که از اساس و بر اساس ثبت نتایج آزمون هایش توسط والدین فا...

افزایش ۷۵ درصدی جستجوی "خشونت خانگی" در گوگل طی دوران پاندمی کووید ۱۹

افزایش ۷۵ درصدی جستجوی "خشونت خانگی" در گوگل طی دوران پاندمی کووید ۱۹
2021-10-27T16:12:26+03:30
استادیار دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش خشونت خانگی جهان طی پاندمی کووید ۱۹، گفت: درحالی خشونت خانگی در این ایام افزایش داشته است که نرخ سایر جرائم کا...

ارائه خدمات شبانه روزی در مدد سرای خاوران جنوبشرق تهران

ارائه خدمات شبانه روزی در مدد سرای خاوران جنوبشرق تهران
2021-10-27T15:55:49+03:30
مددسرای خاوران همزمان با فصل پاییز و برودت هوا، با رعایت تمامی شیوه نامه‌های بهداشتی خدمات ۲۴ ساعته ارائه می‌کند.

۹۰ درصد سهام شستا متعلق به تامین اجتماعی است

۹۰ درصد سهام شستا متعلق به تامین اجتماعی است
2021-10-27T15:42:28+03:30
سرپرست سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد سهام شستا متعلق به تأمین اجتماعی است گفت:از مدیر جدید انتظار داریم که افزایش نرخ بازدهی سرمایه گذاری را...

ارزش ۴۲ هزار میلیاردی سرمایه گذاری در شستا

ارزش ۴۲ هزار میلیاردی سرمایه گذاری در شستا
2021-10-27T15:32:27+03:30
سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود با اشاره به اینکه بر اساس گزارش سرپرست سابق شستا، همین امسال سرمایه گذاری توسعه ای شستا ۴۲ هزار میلیارد است، گفت: شاید بتوا...

سرمایه گذاری ۴۲ هزار میلیارد تومانی در شستا

سرمایه گذاری ۴۲ هزار میلیارد تومانی در شستا
2021-10-27T15:29:08+03:30
مدیر عامل جدید شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی گفت: ۴۲ هزار میلیارد تومان در شستا سرمایه گذاری شده و قرار است به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

هشدار هواشناسی نسبت به بارش برف برای برخی استان ها

هشدار هواشناسی نسبت به بارش برف برای برخی استان ها
2021-10-27T15:29:08+03:30
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ نسبت به بارش برف در برخی استان ها و بارش شدید باران و وقوع رعد و برق و وزش باد شدید هشدار داد.

سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر فرسایش خاک داریم

سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر فرسایش خاک داریم
2021-10-27T15:19:07+03:30
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه کشور در بحران جدی فرسایش بادی و آبی است،‌ گفت: سالانه بیش از ۱۵.۴ تن در هکتار فرسایش آبی در کش...

صنایع پاک با فناوری بالا جایگزین صنایع بزرگ آلاینده می‌شوند

صنایع پاک با فناوری بالا جایگزین صنایع بزرگ آلاینده می‌شوند
2021-10-27T15:15:50+03:30
رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج از تصویب طرح «ساماندهی پهنه‌های صنعت پاک با فناوری بالا» در اولین جلسه کمیسیون ماده پنج در دوره ششم مدیریت شهری خبر داد.

بنا دارم شستا را به صورت مگاپروژه اداره کنم/ فساد را تحمل نمی‌کنم

بنا دارم شستا را به صورت مگاپروژه اداره کنم/ فساد را تحمل نمی‌کنم
2021-10-27T15:05:47+03:30
مدیرعامل جدید شستا بابیان اینکه بنا دارم شستا را به صورت یک مگاپروژه اداره کنم. گفت: بیش از ۱۰۰ پروژه در شستا داریم و ۴۲ هزار میلیارد سرمایه گذاری شده است که...

نابود شدن منزل مسکونی خیابان ولی‌عصر در آتش + تصاویر

 نابود شدن منزل مسکونی خیابان ولی‌عصر در آتش + تصاویر
2021-10-27T14:55:46+03:30
آتش‌سوزی گسترده در ساختمان پنج طبقه مسکونی واقع در خیابان ولی‌عصر(عج) جان ساکنان ساختمان را به خطر انداخت و منجر به نابودی یک منزل مسکونی شد.

تغییر در لایحه رتبه‌بندی معلمان به خلق پول و استقراض منجر خواهد شد

 تغییر در لایحه رتبه‌بندی معلمان به خلق پول و استقراض منجر خواهد شد
2021-10-27T14:55:45+03:30
رئیس سازمان برنامه و بودجه از مجلس خواسته است، نظام رتبه‌بندی فرهنگیان طبق لایحه دولت اعمال شود چون در لایحه منابع به اندازه پیش‌بینی شده است و اگر بیش از ا...

از دست رفتن زیبایی خانم جوان پس از تزریق ژل در آرایشگاه

 از دست رفتن زیبایی خانم جوان پس از تزریق ژل در آرایشگاه
2021-10-27T14:55:45+03:30
مدیرکل امور کمیسیونهای سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بسیاری از شاکیان امور زیبایی که به کمیسیونهای پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند، از طریق مراجع غیر رسمی و شبک...

توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره صدور حکم  ۱۰ ماه حبس برای سرقت سه بسته بادام هندی

 توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره صدور حکم  ۱۰ ماه حبس برای سرقت سه بسته بادام هندی
2021-10-27T14:55:45+03:30
خداییان با بیان اینکه حکم صادره دارای اشکالات شکلی است گفت: سارق سه بسته بادام هندی قبلآً به جرم سرقت به سه سال زندان محکوم و در آن مدت سه سال مرتکب جرم جدی...

عدم توجه به "سند ملی آمایش سرزمین" خیانت محرز و آشکار به کشور است

 عدم توجه به "سند ملی آمایش سرزمین" خیانت محرز و آشکار به کشور است
2021-10-27T14:55:45+03:30
سند ملی آمایش سرزمین سال ۱۳۹۹ در ۱۶ ماده رسماً در شورایعالی آمایش سرزمین تصویب شده است؛ این سند، ۲۴ راهبرد و سیاست سرزمینی کلان با ۲۵۱ راهبرد مشخص، نقشه راه...

صدور روادید گردشگری ایران پس از ۲۰ ماه وقفه از سر گرفته شد

صدور روادید گردشگری ایران پس از ۲۰ ماه وقفه از سر گرفته شد
2021-10-27T14:22:29+03:30
سایت وزارت امور خارجه کشورمان برای صدور ویزای گردشگری از امرزو ۵ آبان ماه ۱۴۰۰ پس از ۲۰ ماه وقفه باز شد.

هدف گذاری توسعه استان تهران مبتنی بر واقعیت های موجود باشد

هدف گذاری توسعه استان تهران مبتنی بر واقعیت های موجود باشد
2021-10-27T14:12:28+03:30
استاندار تهران گفت: هدف گذاری و برنامه ریزی برای توسعه استان باید مبتنی بر واقعیات و ظرفیت های موجود استان تهران باشد.

قولها و وعده‌های رییس جدید بهزیستی

قولها و وعده‌های رییس جدید بهزیستی
2021-10-27T14:12:28+03:30
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بدون تردید سازمان بهزیستی کشور از معدود ارگانهایی است که مرز دنیا و آخرت را در آن بسیار نزدیک می‌بینیم، گفت: تلاش خواه...

بحران فرسایش بادی و آبی در کشور جدی است

بحران فرسایش بادی و آبی در کشور جدی است
2021-10-27T13:45:48+03:30
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه کشور در بحران جدی فرسایش بادی و آبی است،‌ گفت: سالانه بیش از ۱۵.۴ تن در هکتار فرسایش آبی در کش...

سخنرانی و تشریفات در دولت سیزدهم قرار است محدود باشد

سخنرانی و تشریفات در دولت سیزدهم قرار است محدود باشد
2021-10-27T13:32:33+03:30
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در دوره جدید راهبردمان این است که یک حیات طیب و یک معیشت طیب را برای گروه‌های مخاطب سازمان بهزیستی ایجاد کنیم، ...

کشف ۴۰ میلیارد ریال اسانس و مواد افزودنی قاچاق در تهران

کشف ۴۰ میلیارد ریال اسانس و مواد افزودنی قاچاق در تهران
2021-10-27T13:15:49+03:30
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از دستگیری ۲ نفر و کشف بیش از ۴ هزار کیلوگرم اسانس و مواد اولیه افزودنی صنایع مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی قاچاق، خبر داد.

هیچ پرونده‌ای برای «روحانی» در دادسرا تشکیل نشده است/ دو مسئول قبلی اموال خود را اعلام نکرده‌اند

هیچ پرونده‌ای برای «روحانی» در دادسرا تشکیل نشده است/ دو  مسئول قبلی اموال خود را اعلام نکرده‌اند
2021-10-27T13:15:48+03:30
چهارمین نشست خبری ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضائیه از طریق ارتباط مجازی با اصحاب رسانه برگزار شد.

۶ معیاری که در انتخاب رئیس جدید سازمان بهزیستی کشور لحاظ شد

۶ معیاری که در انتخاب رئیس جدید سازمان بهزیستی کشور لحاظ شد
2021-10-27T13:02:29+03:30
مراسم تکریم و معارفه روسای سازمان بهزیستی کشور برگزار شد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۶ معیاری که در انتصاب رئیس سازمان بهزیستی کشور مدنظر بوده را تشریح ...

دستاورد جدید فناوران ایرانی در درمان "ناباروری" مبتنی بر "سلول‌های بنیادی"

 دستاورد جدید فناوران ایرانی در درمان "ناباروری" مبتنی بر "سلول‌های بنیادی"
2021-10-27T12:55:46+03:30
بهره‌مندی از روش­‌های همیشگی درمان ناباوری، فناوران را به شکل جدیدی از درمان مبتنی بر سلول‌های بنیادی مشتق از خون قاعدگی سوق داد.

سخنگوی قوه قضائیه: شکایتی از حسن روحانی در دستگاه قضا ثبت نشده است

 سخنگوی قوه قضائیه: شکایتی از حسن روحانی در دستگاه قضا ثبت نشده است
2021-10-27T12:55:46+03:30
خداییان گفت: در خصوص شکایت از رئیس جمهور سابق و مسئولان دولت قبل، پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل نشده است.

رابطه سهل‌گیری و سخت‌گیری والدین با اعتیاد فرزندان به اینترنت

رابطه سهل‌گیری و سخت‌گیری والدین با اعتیاد فرزندان به اینترنت
2021-10-27T12:39:12+03:30
دانشیار دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نتایج تحقیق انجام شده طی سالهای ۹۷ تا ۹۸ به روی ۳۸۴ دانش آموز مناطق ۲ و ۵ آموزش و پرورش شهر تهران که از بیشترین امکانا...

دغدغه یگان ویژه خدمت به مردم در بحران‌هاست

دغدغه یگان ویژه خدمت به مردم در بحران‌هاست
2021-10-27T12:39:12+03:30
معاون هماهنگ کننده یگان‌های ویژه ناجا یکی از دغدغه‌های یگان ویژه را خدمت به مردم در بحران‌ها توصیف کرد.

ایمن بودن واکسن کرونا برای افرادی با سابقه آلرژی شدید

ایمن بودن واکسن کرونا برای افرادی با سابقه آلرژی شدید
2021-10-27T12:39:11+03:30
نتایج یک بررسی نشان می دهد: تزریق واکسن کووید-۱۹ برای افرادی با سابقه آلرژی های شدید بی خطر است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)