میرنیوز

کاهش حدود ۶۰ درصدی اثربخشی "فایزر" مقابل "دلتا" / جزییات ایمنی‌زایی واکسن "پاستوکووک"

کاهش حدود ۶۰ درصدی اثربخشی "فایزر" مقابل "دلتا" / جزییات ایمنی‌زایی واکسن "پاستوکووک" 2021-10-09T14:16:54+03:30

به گزارش ایسنا، دکتر احسان مصطفوی در نشست خبری وزارت بهداشت که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، درباره نتایج کارآزمایی بالینی واکسن سوبرانای دو که در ایران انجام شده است، گفت: واکسن اصلی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت، واکسن سوبرانای دو است که در ایران با عنوان پاستوکووک تولید می‌شود. این واکسن و یادآور آن از پلتفرم پروتئین نوترکیب استفاده می‌کنند و قسمت RBD پروتئین اسپایک ویروس به صورت نوترکیب تولید شده است و روی توکسوئید کزاز کنژوگه شده است و یک بستر آلومینیوم هیدروکساید به عنوان بستر تلفیقی این دو جزء واکسن مورد استفاده قرار گرفته است. ما از ابتدا انتظار داشتیم این واکسن از ابتدا بتواند پاسخگویی خوبی از نظر ایمنی‌زایی و بی‌خطری داشته باشد.

وی افزود: در عین حال واکسن سوبرانا پلاس یا پاستوکووک پلاس دو جزء RBD  در کنار یکدیگر قرار گرفتند و آن هم در بستر آلومینیوم هیدروکساید است. ۵۰ میکروگرم از جز RBD در سوبرانا پلاس و ۲۵ میکروگرم در سوبرانا۲ استفاده شده است و این دو جز، جزءهای اصلی واکسن‌هایی هستند که در مطالعه مورد استفاده قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: تاکنون جدا از گزارش‌های رسمی که به مراجع ذیصلاح داده شد، دو مقاله از مقالات این مطالعه چاپ شده و در دسترس است. مقاله و گزارش اول مطالعه پیش‌بالینی است که در آن که بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده و مراحل اولیه مطالعه و تولید واکسن محسوب می‌شود، نشان داده می‌شود که تیتر بالای آنتی‌بادی علیه RBD در حیوانات مورد مطالعه ایجاد شده و در عین حال نشان داده شده که این واکسن باعث القای حافظه ایمنولوژیک در سلول‌های B و  T می‌شود.

مصطفوی ادامه داد: در فاز یک واکسن که در ۴۰ نفر داوطلب مطالعه انجام شده، نتایج بهتری با دز ۲۵ میکروگرم برای سوبرانای دو حاصل شده است و نتیجه این شد که سوبرانای دو با این دز در فازهای بعدی مطالعه مورد استفاده قرار گرفت. در عین حال نشان داده شد که دوز یادآور یا سوبرانا پلاس می‌تواند دز بهتری از دز سوبرانای دو باشد که بر اساس نتایج فاز یک و دو، در فاز سوم هم دز واکسن و هم نوع دز یادآور مشخص شد. پس از تزریق دوز بوستر عارضه جدی خاصی در هیچ کدام از داوطلبین به صورت جدی و شدید مشاهده نشد.

مصطفوی تاکید کرد: در فاز دوم، مطالعه روی ۹۲۰ نفر داوطلب در کشور کوبا انجام شد و عارضه جانبی جدی و شدید ناشی از تزریق واکسن مشاهده نشد. حدود ۸۰ درصد کسانی که دو دوز واکسن را گرفته بودند و حدود ۹۸ درصد کسانی که سه دوز واکسن گرفته بودند، آنتی بادی خنثی کننده از خود نشان دادند و این نشان دهنده ایمنی زایی بالای آن بود.

وی ادامه داد: مطالعه‌ای که در ایران طراحی شد و در اختیار مراجع ذی‌صلاح قرار گرفت نیز اهداف متعددی را دنبال می‌کرد. مقوله جدی که در فاز سوم دنبال می‌کنیم، بحث اثربخشی واکسن است که اثربخشی آن برای پیشگیری از فرم‌های علامت‌دار و شدید و بستری و موارد مرگ مورد بررسی قرار می‌گرفت. در عین حال باید مطمئن می‌شدیم واکسنی بی خطر برای گروه‌های سنی مورد مطالعه است و ایمنی‌زایی خوبی هم حاصل می‌شود. گروه سنی مطالعه ۱۸ تا ۸۰ سال بودند. طراحی مطالعه در هشت شهر و در هر شهر ۳۰۰۰ نفر بود که در مجموع ۲۴ هزار داوطلب شرایط مطالعه را پذیرفته و وارد مطالعه شدند. در شهرهای زنجان و یزد علاوه بر دو دز اصلی واکسن، دوز یادآور هم تزریق شد اما در مورد ۶ شهر اصفهان، بابل، ساری، بندرعباس و همدان و کرمان رژیم ۲ دوزه اجرایی شد.

مصطفوی گفت: یک بستر مهمی که در مطالعه استفاده شد سامانه الکترونیک بود که خوشبختانه از ابتدای فراخوان مطالعه و تا پیگیری داوطلبان در سامانه الکترونیک که توسط یک شرکت دانش بنیان بسترش فراهم شده بود، اقدام کردیم. برای هر فرد چیزی بیش از ۱۰۰۰ رکورد در سامانه ثبت شده است. در عین حال در همه هشت شهر مورد مطالعه دوره آموزشی برای گروه‌های علمی و اجرایی برگزار کردیم و بیش از ۱۰۰۰ نفر از تیم‌های علمی و اجرایی در هشت دانشگاه با این پروژه همکاری داشتند.

مصطفوی همچنین گفت: بسترهایی که برای پیگیری داوطلبین استفاده شد؛ یکی استفاده از بستر سامانه پیامکی بود که برای همه داوطلبان از ابتدا پیامکی ارسال می‌شد و برای آنها یک صفحه شخصی در وب ایجاد شده بود که به اطلاعات مختلف دسترسی داشتند و اگر عوارض و علائم مشکوک به کووید داشتند، می‌توانستند آن را ثبت کنند. اگر پاسخ دریافت نمی‌شد از سوی مراکز تلفنی پشتیبان دانشگاه‌ها پیگیری انجام می‌شد. همچنین در تمام مراکز حداقل دو پزشک پشتیبان ۲۴ ساعته طراحی شده بود که همه داوطلبان در هر لحظه شبانه روز می‌توانستند سوالات‌شان را پرسیده و از خدمات بهره بگیرند. در همه دانشگاه‌ها، مراکزی برای مراجعه احتمالی داوطلبین تهیه شده بود تا بتوانند در بازه زمانی کم خدمت بگیرند.

وی ادامه داد: فاز سوم مطالعه در کشور کوبا یک ماه و نیم زودتر از ایران و در جمعیتی حدود ۴۴ هزار نفر انجام شد و نتایج زودتر مشخص شد. در کشور کوبا نشان داده شد که دو تزریق واکسن منجر به پیشگیری ۶۵ درصدی از فرم‌های علامت‌دار می‌شود و با تزریق دز بوستر به داوطلبین ۹۱.۶ درصد افزایش محافظت و پیشگیری از ابتلا به فرم‌های علامت‌دار بیماری مشاهده کردند. در مطالعه کوبا تاثیرگذاری علیه موارد شدید و بستری بعد از سه دز تزریق ۱۰۰ درصد گزارش شده و شرایط ارزیابی واکسن در شرایطی در کشور کوبا مورد استفاده قرار گرفته که سوش غالب، سوش آفریقای جنوبی بوده است که واکسن‌گریز محسوب می‌شد.
 

مصطفوی گفت: مطالعه اثربخشی واکسن در کشور ما در بازه زمانی انجام شده که سوش دلتا در کشور غالب بود که هم از نظر تاثیری که بر واکسن ها می‌گذارد و باعث افت تاثیرگذاری واکسن‌ها می‌شود، مورد توجه است و هم از نظری که منجر به شدت بیماری‌زایی و بستری بیمار می‌شود. ما در شرایطی بررسی را انجام دادیم که شاید از جهت درگیری با یک سوش جدید، شرایط ایده‌آلی برای ارزیابی یک واکسن نبود و انظار می‌رفت که شاید اثربخشی واکسن کمی کاهش یابد.

وی در ادامه صحبت‌هایش به اثرگذاری سایر واکسنهای دنیا در مقابل کرونای دلتا اشاره کرد و افزود: سه مورد از مواردی که در مطالعات اخیر به آن اشاره شده، یکی مطالعه ای است که در قطر  بر روی واکسن فایزر انجام شده است که نشان داده شده است که اثربخشی واکسن به حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. مطالعه دیگری در رژیم صهیونیستی انجام شده که نشان داده شده اثربخشی فایزر در برابر ابتلا به فرم‌های علامت‌دار بیماری کرونای دلتا از ۹۴ درصد به ۳۹ درصد کاهش یافته است. در مطالعه‌ای هم که اخیرا در آمریکا انجام شده نشان داده که تاثیرگذاری واکسن‌ها از ۹۳ درصد به ۵۳ درصد در یک بازه زمانی چهار ماهه کاهش یافته است. این موضوع دو وجه دارد؛ یکی تاثیری که موج دلتا گذاشته و به طور معناداری در جاهایی حتی تاثیرگذاری واکسن را به یک سوم کاهش داده است و دوم بحث گذشت زمان است که با گذشت زمان، کاهش تیتر آنتی‌بادی و اثرگذاری واکسن‌ها اتفاق می‌افتد.

مصطفوی ادامه داد: بر همین اساس هم لزوم دز بوستر یا یادآور در همه کشورها مورد توجه است که برخی کشورها هم شروع کردند. خوشبختانه این موضوع هم در کشور ما آغاز شده است. دز بوستر موضوعی است که در پلتفرم واکسن پاستوکووک دیده شده بود و از قبل این شرایط مدنظرمان بود.

مصطفوی گفت: مطالعه‌ای که در ایران دنبال کردیم، یک مطالعه تصادفی‌سازی شده شاهددار و دوسوکور بود. به این معنا که داوطلبینی که وارد مطالعه می‌شدند، ۲۰ درصد ممکن بود که در گروه واکسن‌نما باشند و ۸۰ درصد واکسن را دریافت می‌کردند که به صورت کاملا تصادفی بود. هم داوطلب و هم افراد در تیم پژوهشی تا زمان کدگشایی در جریان گروه مداخله‌شان قرار نمی‌گرفتند. افراد ۱۸ تا ۸۰ سال مورد مطالعه قرار گرفتند. از همان ابتدا در نظر گرفته شده بود که تا ۳۰ درصد افراد می‌توانند بیماری زمینه‌ای داشته باشند که از این جهت مهم بود که بالاخره واکسن قرار است در جمعیت عمومی استفاده شود و شیوع بیماری‌های زمینه‌ای را هم باید مدنظر قرار داده و کارایی واکسن در برابر بیماری‌های زمینه‌ای و سنین مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: مطالعه در شش اردیبهشت ماه در اصفهان آغاز شد. تزریق دز اول در ششم اردیبهشت ماه و تزریق دز دوم در چهارم خرداد ماه بود و نهایتا تزریق دز سوم در پنجم تیر ماه آغاز شد. همه داوطلبین در یک دوره پیگیری شدند و حداقل بازه زمانی دو و نیم ماهه مورد پیگیری قرار گرفتند و می‌توانستیم نتایج را به خوبی سنجش کنیم. باتوجه به اینکه درگیری کشور در تابستان در موج دلتا منجر به رقم خوردن بزرگترین پیک اپیدمی در کشور شد و پیک پنجم با مطالعه اثربخشی واکسن همزمان شد و نتیجه این شد که زودتر توانستیم به حد مطلوب تعداد موارد ابتلای کووید دست پیدا کرده و بهتر ارزیابی کنیم که این واکسن چقدر می‌تواند از فرم‌های علامت دار و شدید کرونا پیشگیری کند.

مصطفوی گفت: در نتیجه در اول شهریور ماه کدگشایی مطالعه برای شش شهری که دو دز واکسن را دریافت کرده بودند، انجام شد. درباره دو شهر یزد و زنجان نیز ۴۰ روز بعد در هشتم مهر ماه کدگشایی انجام شد. آنالیزی که ارائه می‌شود، آنالیز میانی مطالعه است و قطعا آنالیز نهایی هم خواهیم داشت.

وی افزود: در آنالیزی که ارائه می‌شود، نتایج سه هفته اخیر داوطلبین سه دزه ما وجود ندارد و داده‌ها تا ۱۴ شهریور ماه به روز شده‌اند. بر این اساس تعداد تزریقی که در این مطالعه انجام شد از ۲۴ هزار نفر تزریق دز اول درباره ۲۳ هزار و ۹۶۶ داوطلب انجام شد. درباره تزریق دوم ۲۳ هزار و ۱۱۳ نفر تزریق دز دوم را انجام دادند و از ۶۰۰۰ نفری که پیش‌بینی شده بود که تزریق دز سوم را انجام دهند، ۵۵۳۳ نفر برای تزریق دز سوم مراجعه کردند. خوشبختانه از این جهت اعداد قابل توجه است. ۵۹.۹ درصد شرکت‌کنندگان مطالعه مرد و بقیه داوطلبان زن بودند. میانگین و میانه سنی داوطلبین ۳۹.۴ و ۳۸ سال بود. در مجموع ۲۹.۳ درصد داوطلبین دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای بودند. دو گروه مطالعه شامل واکسن و واکسن‌نما از نظر خصوصیات پایه‌ای مانند سن، جنس و ... باهم مقایسه شده و شبیه به هم بودند. وقتی تشابه بین دو گروه فراهم باشد، امکان مقایسه بهتر فراهم خواهد بود.

مصطفوی گفت: در این مطالعه به دنبال بررسی تاثیرگذاری واکسن در پیشگیری از اشکال مختلف بیماری از نظر شدت بودیم. دسته‌بندی انجام شده شامل فرم‌های خفیف، متوسط، شدید و بحرانی بود که ما نتایج را به تفکیک برای فرم‌های خفیف و شدیدتر ارائه می دهیم.  در زمان مطالعه واریانت‌های در گردش مورد بررسی قرار گرفت. از داوطلبانی که در مطالعه بودند و به کووید مبتلا شده بودند ۳۴۹ نفر از آنها مورد بررسی قرار گرفتند تا واریانت در گردش در گروهی که در مطالعه ما مبتلا شدند، مشخص شود. سویه غالب در اردیبهشت ماه و خرداد ماه آلفا بود. به طوری که ۱۰۰ درصد نمونه‌هایی که در اردیبهشت ماه مورد ارزیابی قرار گرفت، آلفا بودند و در خرداد ماه هم ۹۶.۸ درصد سویه‌ها آلفا بود، اما با گذشت زمان به طور سریع و ناگهانی در تیر و مرداد ماه سویه غالب بتا شد. به طوری که ۷۱ درصد سویه در گردش در تیر ماه و ۹۵ درصد سویه در گردش در مرداد ماه در گروه مطالعه، سویه دلتا بود که یک سویه واکسن گریز محسوب می‌شد.

وی ادامه داد: اصل آنچه برای ما مهم است سویه در گردشی است که دو هفته بعد از تزریق آخر داوطلبین به کرونا مبتلا شده باشند. همانطور که می‌دانید اثربخشی واکسن دو هفته بعد از تزریق دوم یا سوم مورد بررسی قرار می‌گیرد، در نتیجه مواردی که بعد از این بازه زمانی مثبت می‌شدند، ارزیابی کردیم. چه درباره رژیم دو دزه و چه سه دزه، سویه غالب دلتا بود به طوریکه ۸۹ درصد از مواردی که شناسایی شد سویه دلتا را داشتند.

مصطفوی درباره تاثیر تزریق واکسن بر تغییر تیتر سرمی گفت: گفت در افرادی که در رژیم دو دزه واکسن را دریافت کرده بودند و روز ۵۶ یعنی یک ماه بعد از تزریق دز دوم واکسن، تغییر تیتر سرمی و افزایش سطح چهار برابری آن در ۸۷.۹۴ درصد داوطلبان مورد شناسایی قرار گرفت و در رژیم سه دزه این عدد به ۹۸.۸ درصد رسید که قابل توجه بود. اثربخشی واکسن در پیشگیری از فرم‌های علامت‌دار بیماری در رژیم سه دزه ۷۰.۵۸ درصد برآورد شد. یعنی این واکسن سه دزه می‌تواند محافظت ۷۰ درصدی در پیشگیری از فرم‌های علامت‌دار بیمار انجام دهد که قابل توجه و در مقایسه با واکسن‌های موجود در دنیا بالاتر است. پیشگیری از بستری در رژیم سه دزه ۹۱.۷۶ درصد به دست آمد که یعنی واکسن به طور خاص در پیشگیری از فرم‌های شدید بیماری کارایی مطلوبی را نشان داده است.

وی ادامه داد: در پیشگیری از فرم‌های قطعی شدید اثربخشی واکسن ۸۲.۵۳ درصد به دست آمد که عدد قابل اطمینان و مناسبی است. در زمینه اثربخشی واکسن در پیشگیری از مرگ ناشی از کووید، صرفا یک مورد مرگ داشتیم که در گروه واکسن نما بود و در رژیمی که واکسن را دریافت کرده بود چه در رژیم دو دزه و چه در رژیم سه دزه، مورد مرگی گزارش نشد، اما باتوجه به اینکه تعداد موارد مرگ گزارش شده محدود و کم بود، عملا امکان آنالیز اثربخشی نبود، اما می‌توان خوشبین بود که باتوجه به اینکه پیشگیری از فرم‌های شدید بیماری به طور قابل توجهی به ویژه در رژیم سه دزه قابل توجه است، انتظار داریم که اثربخشی واکسن درباره موارد مرگ هم بالای ۹۰ و نزدیک ۱۰۰ درصد باشد، اما داده‌های مطالعه ما درباره اثربخشی پیشگیری از مرگ قضاوتی کاملی را نمی‌توان درباره‌اش داشت.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بین آنچه که در رژیم دو دزه اتفاق افتاد با رژیم سه دزه، مقایسه داشته باشیم، باید توجه کرد که در پیشگیری از فرم‌های قطعی علامت‌دار کووید، رژیم دو دزه اثربخشی ۵۱.۳۱ درصد را از خود نشان داد و با تزریق دز یادآور این اثربخشی به ۷۰.۵۵ درصد ارتقاء یافت. در پیشگیری از بستری بیمار، تزریق دو دز واکسن باعث اثربخشی ۷۶.۷۸ درصد شد و با تزریق دز یادآور این عدد به ۹۱.۷۶ درصد افزایش یافت و درباره فرم‌های قطعی شدید بیماری اثربخشی ۷۸.۳۵ درصد در رژیم دو دزه مشاهده شد که با تزریق دز یادآور این عدد به ۸۳.۵۲ درصد افزایش یافت.

مصطفوی گفت: بررسی عوارض واکسن یکی دیگر از اهداف مطالعه فعلی بود. خوشبختانه عوارض جدی منتسب به واکسن درباره هیچ یک از سه دز تزریق واکسن گزارش نشد. مواردی که گزارش شده اکثرا فرم های خفیفی است که نیاز به درمان دارویی هم برایشان گزارش نشده است. شایع‌ترین عارضه درباره دز اول درد محل تزریق بوده که در ۳۸ درصد داوطلبین مشاهده شده است. بی حالی عمومی، سردرد و تب عوارض دیگری است که گزارش شده است.

وی ادامه داد: پیگیری جدی در شناسایی موارد کووید و پیگیری عوارض واکسن در مطالعه طراحی شده بود که به عمل آمد و همه داوطلبان بعد از هر تزریق پیامک دریافت کرده و به سامانه هدایت شده و می‌توانستند خوداظهاری کنند که آیا عوارضی داشتند یا خیر و از سوی همکارانمان هم تماس گرفته می شد و پیگیری می‌شد. درباره تزریق دز دوم واکسن عوارض خفیف‌تر شد. در تزریق دز سوم هم مجددا عوارض گزارش شده خفیف‌تر بود. در نتیجه بر اساس شواهد فعلی دز یادآور، عوارض خفیف کمتری هم از دز یک و دو واکسن از خود نشان داد.

وی درباره بررسی ایمنی سلولی، گفت: ایمنی سلولی را روی ۴۳۴ نفر از داوطلبان در شهرهای ساری و بابل مورد سنجش قرار دادیم. نشان داده شد که بیش از ۹۰ درصد افرادی که دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند و یک ماه از تزریق واکسن‌شان گذشته، حداقل یا پاسخ ایمنی سلولی درباره آنها اتفاق افتاده یا پاسخ ایمنی همورال قابل شناسایی در آنها وجود دارد که قابل توجه است. گرچه نشان داده شد که تزریق دز یادآور باعث افزایش قابل توجه اثربخشی و تحریک سیستم ایمنی می‌شود. قطعا انتظار داریم که این عدد در رژیم سه دزه به ۱۰۰ درصد نزدیک شود.

مصطفوی گفت: گرچه کدگشایی مطالعه انجام شده، اما همچنان مطالعه عوارض واکسن ادامه دارد و برای هفت ماه این پیگیری ادامه دارد. درباره شهرهای دو دزه ما باتوجه به اینکه نتایج مطالعه کوبا زودتر از مطالعه فعلی مشخص شده بود و اثربخشی بالاتر رژیم سه دزه را بالاتر نشان داد، بر اساس پیشنهادی که شد و مورد تایید قرار گرفت، تزریق دز یادآور به تمام داوطلبینی که تمایل داشتند، انجام شد و بنابراین تمام ۲۴ هزار نفر داوطلب مطالعه ما یا سه دز واکسن را دریافت کردند یا انتخاب کردند که دز سوم را دریافت نکنند.

وی تاکید کرد: یک کمیته نظارتی عالی بر مطالعه فعلی وجود دارد که به صورت جدی نظارت داشته و هنوز هم ادامه دارد. کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های علوم زیستی کشور نیز پروتکل مطالعه را مصوب کردند و در مراحل مختلف نیز نظارت داشتند. سازمان غذا و دارو و کمیته های علمی و دانشگاهی هم نظارت داشتند.

مصطفوی درباره نتایج مطالعه انجام شده بر روی ۳۵۰ داوطلب کودک سه تا ۱۸ ساله در کوبا، گفت: در این مطالعه مشاهده شده که به دنبال تزریق دو دز از واکسن پاستوکووک یا سوبرانای دو هیچ عارضه جدی و شدید منتسب به واکسن مشاهده نشده و الگوی بی خطری واکسن در این گروه سنی با گروه سنی بین ۱۹ تا ۳۹ ساله تشابه دارد. بعد از تزریق دو دز واکسن در این گروه، افزایش چهار برابری تیتر آنتی‌بادی در ۹۹.۳ درصد کودکان سه تا ۱۱ سال و ۹۲.۹ درصد کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال در کوبا مشاهده شده است و نتایج سایر شاخص‌ها هم در این رده سنی مشابه رده سنی ۱۹ تا ۳۹ سال بود. بر اساس همین نتایج، کشور کوبا اجازه مصرف اضطراری این واکسن در کودکان را صادر کرد و تزریق واکسن در کودکان در این کشور با دو دز سوبرانای دو آغاز شده است.

وی درباره نتایج مطالعات استفاده از سوبرانا پلاس به عنوان تک دز، گفت: این مقاله هم منتشر شده است. این مطالعه تک دز واکسن در افرادی مورد مطالعه قرار گرفته که سابقه ابتلای قبلی به کرونا را داشتند و نشان داده شده که نه تنها عارضه جدی منتسب به واکسن وجود نداشته و عوارض خفیف بوده، بلکه افزایش قابل توجه تیتر آنتی بادی در آنها اتفاق افتاده و تیتر آنتی باید در کسانیکه تک دز واکسن را دریافت کردند، به طور میانگین سه برابر افزایش یافته و باعث ایجاد ایمنی‌زایی مطلوب شده است. بر اساس همین یافته‌ها و یافته‌های دیگر، در کشور هفته گذشته در کمیته واکسن مصوب شد که تزریق تک دز سوبرانا پلاس در کشور برای همه واکسن‌های موجود استفاده شود که فعلا برای کادر بهداشتی و درمانی کشور آغاز می‌شود و گروه‌هایی که ضعف سیستم ایمنی دارند و بعدا درباره سایر رده‌ها هم این بستر فراهم است. درباره افرادی هم که سایر واکسن‌ها را دریافت کردند، این بار دز یادآور پاستوکووک پلاس را می‌توانند دریافت کنند.

وی در پایان گفت: خوشبختانه امروز واکسنی را در اختیار داریم که هم واکسن بی خطری محسوب می شود و هم اثربخشی بالاتری از واکسن های تایید شده خارجی دارد. در مراحل بعدی باید چارچوب های لازم برای دریافت تاییدیه‌های بین‌المللی را طی کنیم، اما خوش بین هستیم با شرایطی که فراهم شده از این به بعد این واکسن بیشتر و راحت‌تر در دسترس باشد. گزارش نهایی کارآزمایی بالینی هم متعاقبا اعلام می‌شود.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

کارشناس خرید ارز دیجیتال کلاهبردار از آب درآمد

کارشناس خرید ارز دیجیتال کلاهبردار از آب درآمد
2021-10-23T12:59:15+03:30
رییس پلیس فتای تهران بزرگ از بازداشت فردی که در پوشش خرید ارز دیجیتال اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده بود، خبر داد.

درخواست پزشکان انگلیسی برای اعمال مجدد محدودیتهای کرونایی

درخواست پزشکان انگلیسی برای اعمال مجدد محدودیتهای کرونایی
2021-10-23T12:59:14+03:30
گروه مشاوران علمی دولت انگلیس خواستار آن شدند تا اعمال هر چه سریعتر محدودیت های کرونایی در نظر گرفته شود زیرا میزان موارد جدید ابتلا در حال افزایش است. ...

میادین میوه و تره بار تهران فردا تا ظهر باز هستند

میادین میوه و تره بار تهران فردا تا ظهر باز هستند
2021-10-23T12:59:14+03:30
روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران اعلام کرد: میادین میوه و تره بار تهران فردا تا ظهر باز هستند.

ضرورت ایجاد وحدت و هم افزایی در دستگاه‌ها

ضرورت ایجاد وحدت و هم افزایی در دستگاه‌ها
2021-10-23T12:55:55+03:30
معاون امور زنان ریاست جمهوری با تاکید بر ضرورت ایجاد وحدت و هم افزایی گفت: ایجاد همدلی حول مسائل مشترک می‌تواند برعلیه توطئه دشمنان عمل کند.

تولید ۱۵ میلیون عدد سرنگ در هلال احمر

تولید ۱۵ میلیون عدد سرنگ در هلال احمر
2021-10-23T12:19:12+03:30
از برنامه‌های شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران وابسته به سازمان تدارکات پزشکی در سال جاری، تداوم تولید محصولات راهبردی از جمله سرنگ است. ...

مهم‌ترین عوامل خطر پوکی استخوان / لزوم تامین لبنیات برای دهک‌های پایین از سوی دولت

مهم‌ترین عوامل خطر پوکی استخوان / لزوم تامین لبنیات برای دهک‌های پایین از سوی دولت
2021-10-23T12:19:12+03:30
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه زمینه پوکی استخوان در سنین پایین ایجاد می‌شود، گفت: به خانم‌های بالای ۵۰ سال و مردان بالا...

سود شستا از ۵ آبان به حساب سهام‌داران واریز می‌شود

سود شستا از ۵ آبان به حساب سهام‌داران واریز می‌شود
2021-10-23T12:15:56+03:30
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: سود سالیانه شستا از ۵ آبان توسط سامانه سجام به حساب سهام‌داران واریز می‌شود.

سود شستا از 5 آبان به حساب سهام‌داران واریز می‌شود

سود شستا از 5 آبان به حساب سهام‌داران واریز می‌شود
2021-10-23T12:02:46+03:30
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: سود سالیانه شستا از ۵ آبان توسط سامانه سجام به حساب سهام‌داران واریز می‌شود.

پای محرومان و مستضعفان ایستاده ایم/افتتاح چندین موزه تا پایان سال

پای محرومان و مستضعفان ایستاده ایم/افتتاح چندین موزه تا پایان سال
2021-10-23T11:35:53+03:30
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه پای محرومان و مستضعفان ایستاده ایم گفت: سود حاصل از موزه ها را برای مستضعفان هزینه میکنیم.

آغاز بهره برداری از شبکه مدیریت سیلاب بزرگراه های فتح و آزادگان

آغاز بهره برداری از شبکه مدیریت سیلاب بزرگراه های فتح و آزادگان
2021-10-23T11:22:34+03:30
شبکه مدیریت سیلاب بزرگراه های فتح و آزادگان، عصر روز یکشنبه با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

احتمال سرایت پذیری بیشتر سویه دلتا پلاس

احتمال سرایت پذیری بیشتر سویه دلتا پلاس
2021-10-23T11:12:34+03:30
کارشناسان انگلیسی اظهار داشتند: سویه دلتا پلاس کووید-19 ممکن است از سرایت پذیری بیشتری برخوردار باشد.

علت عدم صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیکِ تولید ایران

علت عدم صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیکِ تولید ایران
2021-10-23T11:12:34+03:30
رییس سازمان غذا و دارو گفت: دلیل عدم صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک لایت عدم ارائه مدارک لازم به این سازمان است.

دیدار رئیس بنیاد شهید با خانواده‌های شهدا و جانبازان اهل تسنن

دیدار رئیس بنیاد شهید با خانواده‌های شهدا و جانبازان اهل تسنن
2021-10-23T10:55:54+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و فرمانده نیروی دریایی ارتش، عصر روز گذشته با تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان اهل تسنن دیدار و گفتگو کردند.

ترافیک نگران کننده در تهران/ تاکید پلیس بر تغییر ساعت طرح ترافیک

ترافیک نگران کننده در تهران/ تاکید پلیس بر تغییر ساعت طرح ترافیک
2021-10-23T10:45:51+03:30
فرمانده انتظامی تهران بزرگ بر ضرورت تغییر ساعات طرح ترافیک در پایتخت تاکید کرد.

افزایش موارد ابتلا به بیماری کبدی مرتبط با چاقی

افزایش موارد ابتلا به بیماری کبدی مرتبط با چاقی
2021-10-23T10:32:34+03:30
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: موارد ابتلا به بیماری کبدی ناشی از چاقی رو به افزایش است.

ضرورت لغو روادید میان کشورهای اسلامی برای تسهیل گردشگری

ضرورت لغو روادید میان کشورهای اسلامی برای تسهیل گردشگری
2021-10-23T10:32:33+03:30
شهردار تهران در سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت تسهیل گردشگری بین کشورهای اسلامی با لغو روادید از آمادگی شهرداری تهران برای انت...

هوا در ۱۰ استان کشور بارانی و پاییزی خواهد بود

هوا در ۱۰ استان کشور بارانی و پاییزی خواهد بود
2021-10-23T10:29:15+03:30
هواشناسی امروز برای ۱۰ استان کشور بارش باران پیش بینی کرده است. از اواخر دوشنبه و طی روز سه‌شنبه بارش در گیلان و مازندران شدید و دریای خزر مواج و توفانی خواه...

ماده ۴۵ الحاقی قانون مبارزه با مواد مخدر به نفع قاچاقچی است/ نام بردن از «خرده فروشان» در قانون جدید

ماده ۴۵ الحاقی قانون مبارزه با مواد مخدر به نفع قاچاقچی است/ نام بردن از «خرده فروشان» در قانون جدید
2021-10-23T10:29:15+03:30
معاون قضایی دادستان با اشاره به اینکه ماده ۴۵ الحاقی مواد مخدر به نفع قاچاقچی است، گفت: برای اولین بار از واژه «خرده فروشان» در قانون جدید نام برده ایم و بر...

هوای تهران در شرایط مطلوب قرار دارد/ غلظت یافتن دی اکسید گوگرد

هوای تهران در شرایط مطلوب قرار دارد/ غلظت یافتن دی اکسید گوگرد
2021-10-23T10:02:36+03:30
کیفیت هوای تهران طی شبانه روز گذشته در شرایط سالم قرار داشته اما برخلاف روزهای گذشته دی اکسید گوگرد در میان آلاینده ها از بیشترین غلظت قرار داشته است.

نجات ۲۷۱ نفر در حوادث ۷۲ ساعت گذشته با تلاش امدادگران هلال‌ احمر

نجات ۲۷۱ نفر در حوادث ۷۲ ساعت گذشته با تلاش امدادگران هلال‌ احمر
2021-10-23T10:02:35+03:30
امدادگران جمعیت هلال‌ احمر در ۷۲ ساعت گذشته به ۴۳۵ آسیب دیده از حوادث امدادرسانی کرده و ۲۷۱ نفر را نجات دادند.

چرا باید "واکسن کرونا" بزنیم با وجود اینکه واکسن مانع ابتلا نیست؟

 چرا باید "واکسن کرونا" بزنیم با وجود اینکه واکسن مانع ابتلا نیست؟
2021-10-23T10:09:10+03:30
برخی با استناد به این مسئله که بعضی افراد علیرغم تزریق دو دوز واکسن کرونا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند یا حتی فوت شده‌اند، این سؤال را مطرح می‌کنند که در ا...

توزیع ۱۹۰ سبد کالا میان مددجویان اهل سنت استان تهران

توزیع ۱۹۰ سبد کالا میان مددجویان اهل سنت استان تهران
2021-10-23T09:52:36+03:30
مدیرکل کمیته امداد استان تهران با بیان اینکه هم اکنون ۱۹۰ خانواده اهل سنت از خدمات کمیته امداد در استان تهران بهره‌مند می‌شوند، گفت: به مناسبت میلاد پیامبر ...

مرکز درمان ناباروری شهرداری تهران آماده بهره برداری/تکمیل ۳ درمانگاه در دستور کار

مرکز درمان ناباروری شهرداری تهران آماده بهره برداری/تکمیل ۳ درمانگاه در دستور کار
2021-10-23T09:52:36+03:30
مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران با اشاره به پیگیری برای تکمیل ۳ درمانگاه شهرداری تهران از تکمیل مرکز درمان ناباروری شهرداری تهران خبر داد و گفت: این مرک...

ادامه عملیات جستجوی مفقودین حادثه سیلاب در نپال

ادامه عملیات جستجوی مفقودین حادثه سیلاب در نپال
2021-10-23T09:52:35+03:30
مقامات نپال اعلام کردند: عملیات جستجوی مفقودین حادثه سیلاب و رانش زمین که بیش از ۱۰۰ کشته برجا گذاشته است، ادامه دارد.

پایش سلامت ۷۴۴ هزار مسافر در بدو ورود به ایران از نظر ابتلا به کرونا

پایش سلامت ۷۴۴ هزار مسافر در بدو ورود به ایران از نظر ابتلا به کرونا
2021-10-23T09:52:35+03:30
رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از پایش سلامت بیش از ۷۴۴ هزار مسافر ورودی به کشور از نظر ابتلا به کرونا خبر داد.

وقوع انفجار مرگبار در کارخانه مواد شیمیایی در شمال چین

وقوع انفجار مرگبار در کارخانه مواد شیمیایی در شمال چین
2021-10-23T09:52:35+03:30
در پی وقوع انفجار در کارخانه مواد شیمیایی در شمال چین چهار تن کشته شدند.

موزه خودروهای تاریخی ایران افتتاح شد

موزه خودروهای تاریخی ایران افتتاح شد
2021-10-23T09:49:16+03:30
صبح امروز با حضور رئیس بنیاد مستضعفان و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موزه خودروهای تاریخی ایران افتتاح شد.

ثبت‌نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان از امروز

 ثبت‌نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان از امروز
2021-10-23T09:55:50+03:30
ثبت‌نام وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق از امروز آغاز شد.

تغییر در زمان انتصابات در شهرداری تهران/ ادامه جا‌به‌جایی‌ها تا ۱۵ آبان

 تغییر در زمان انتصابات در شهرداری تهران/ ادامه جا‌به‌جایی‌ها تا ۱۵ آبان
2021-10-23T09:55:50+03:30
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از ادامه تغییرات و انتصابات در بدنه شهرداری تا ۱۵ آبان ماه خبر داد.

چرا باید "واکسین کرونا" بزنیم با وجود اینکه واکسن مانع ابتلا نیست؟!

 چرا باید "واکسین کرونا" بزنیم با وجود اینکه واکسن مانع ابتلا نیست؟!
2021-10-23T09:55:50+03:30
برخی با استناد به این مسئله که بعضی افراد علیرغم تزریق دو دوز واکسن کرونا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند یا حتی فوت شده‌اند، این سؤال را مطرح می‌کنند که در ا...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)