میرنیوز

از چک ایمنی ترمینال ها تا راه اندازی سامانه مراقبت جاده ای

از چک ایمنی ترمینال ها تا راه اندازی سامانه مراقبت جاده ای 2021-07-18T08:31:27+04:30

فرشید قاسملو در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اهمیت توجه به حوادث جاده ای اظهار کرد: تصادفات جاده ای یک چالش جهانی است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی به طور میانگین سالانه یک میلیون و سیصد هزار نفر در حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دهد. 

وی ادامه داد: ۳۰ تا ۵۰ میلیون نفر نیز در این حوادث آسیب جدی می بینند. به طوری که برخی از آنان دچار از کار افتادگی دائمی می شوند. این حوادث به طور میانگین سه درصد تولید ناخالص ملی کشورها را هزینه می کند. همچنین ۹۳ درصد تلفات جاده ای در کشورهایی با درآمد متوسط کم و متوسط اتفاق می افتد؛ این در حالی است که این کشور ها ۶۰ درصد وسیله نقلیه را در اختیار دارند. 

این پژوهشگر حوزه ایمنی گفت: بر اساس میانگین بهداشت جهانی در رتبه چهل و دوم هستیم. البته این آمار مربوط به سال ۲۰۱۸ است، چرا که پس از عالم گیر شدن ویروس کرونا سفر های جاده ای کاهش پیدا کرده. بنابراین به طور مصنوعی تصادفات کاهش پیدا کرده است. بر اساس این آمار کشور ما سالی ۲۱ هزار نفر تلفات حوادث ترافیکی دارد. 

قاسملو با بیان اینکه عوامل وقوع حوادث ترافیکی را به دو دسته عوامل اصلی و فرعی تقسیم می کنیم، گفت: انسان به عنوان راننده، عابر و مسافر، خودرو و راه از عوامل اصلی هستند. ساعت شبانه روز، ایام هفته، وضعیت جوی، شرایط پستی و بلندی جاده ها و.. از عوامل فرعی تاثیرگذار بر حوادث هستند. 

وی با اشاره به اینکه حمل و نقل جاده ای یک صنعت محسوب می شود اظهار کرد: بر همین اساس مولفه های ایمنی صنعتی را در ایمنی حمل و نقل جاده ای دخیل می دانیم. حادثه یک علت واحد ندارد، بلکه یکسری علل مثل دانه های یک زنجیر کنار یکدیگر قرار می گیرد که به طور معمول اولین حلقه زنجیر خطای انسانی است. البته این نکته قابل اهمیت است که آسیب حلقه آخر این زنجیر است.

قاسملو افزود: برای ایجاد ایمنی باید آسیب ناشی از حوادث ترافیکی را کنترل کنیم. کمربند ایمنی از حادثه جلوگیری نمی کند، بلکه آسیب را کنترل می کند. کلاه موتورسوار، صندلی کودک و.. آسیب را کنترل می کند. 

وی اظهار کرد: اوایل قرن بیستم یک مهندس ایمنی پیشگام ۷۵ هزار حوادث صنعتی را با دقت بررسی کرد و متوجه شد ۸۸ درصد حوادث مربوط به عوامل نا ایمن و ۱۰ درصد مربوط به شرایط نا ایمن است، برای دو درصد نیز نتوانست دلیلی پیدا کند. زمانی که می گوییم عوامل ایمنی در سوانح ترافیکی دخیل است یعنی افزایش سرعت متوسط هم احتمال و هم شدت تصادف را افزایش می دهد. در هر یک درصد افزایش سرعت، چهار درصد ریسک تصادف مرگبار افزایش پیدا می کند. 

این پژوهشگر حوزه ایمنی گفت: دومین دخیل در سوانح را می توان تاثیر استفاده از نوشیدنی های الکلی و مواد روانگردان دانست. رانندگی پس از استفاده از الکل خطر تصادفات را بسیار افزایش می دهد که در دنیا به این بسیار توجه شده است. سومین عامل حواس پرتی است که سیگار کشیدن، چرت زدن، توجه به تلفن همراه و.. از این دسته عوامل است. برخی تصور می کنند که اگر حین رانندگی از هندزفری استفاده کنند ایمن می شوند، این در حالی است که هندزفری نیز موحب حواس پرتی می شود. 

وی ادامه داد: چهارمین عامل استفاده نکردن از وسایل ایمنی مثل کمربند ایمنی است و این ها عواملی هستند که موجب تصادف می شوند. 

وی با اشاره به شرایط نا ایمنی که موجب وقوع تصادف می شوند، گفت: یکی از این عوامل طراحی نا ایمن جاده هاست. در طراحی جاده باید توجه داشته باشیم که تاثیر قابل توجهی در ایمنی دارند. در این طراحی باید تمام کاربران از جمله عابران، دوچرخه سواران، خودرو ها و.. در نظر گرفته شوند. اگر امکان ایمن سازی جاده وجود ندارد حتما باید از تابلو و هشدار دهنده ها استفاده کرد. جاده باید بخشنده باشد و اولین اشتباه نباید آخرین اشتباه باشد. 

این پژوهشگر حوزه ایمنی با بیان ۷۵ درصد کشور ما کوهستانی است گفت: بدیهی است که در شرایط کوهستانی نمی توانیم شرایط صد درصد ایمن داشته باشیم؛ پس اولا راننده باید نسبت به این امر آگاه باشد و همچنین از علائم هشداری استفاده کنیم.  

وی با بیان اینکه متاسفانه می بینیم که گاهی خودرو با نقص فنی ترمز از ترمینال خارج می شود، گفت: این قابل پذیرش نیست. در خودروهای سنگین سامانه دیگری برای کمک به توقف به نسبت سریع خودرو در نظر گرفته شده که به آن ترمز موتور یا اگزوز گفته می شود. متاسفانه گاهی دیده می شود که راننده گاهی با تکیه بر این ترمز به نقص فنی خودرو توجه نمی کند. 

این پژوهشگر با اشاره به دستکاری خودروهای سنگین گفت: گاهی خودروهای سنگین دستکاری می شود، مثلا به آن مخزن سوخت اضافه می شود، این کار مرکز ثقل اتوبوس را تغییر و احتمال واژگون شدن اتوبوس را افزایش می دهد. گاهی می بینیم بسیاری از اتوبوس ها هنگام حرکت ناپایدار هستند. این می تواند به دلیل دستکاری یا جابه جا کردن بارهای سنگین باشد. 

وی گفت: راننده باید به این موارد توجه کند و اهمیت کار یک راننده حرفه ای  از یک خلبان کمتر نیست. در این شرایط که حرفه ای بودن راننده به این میزان در کاهش تصادفات موثر خواهد بود. آیا سیستم استاد و شاگردی برای تربیت راننده حرفه ای کفایت می کند؟ من فکر می کنم راننده حرفه ای باید دستکم در غالب آموزش فنی و حرفه ای تجربه کسب کند. 

قاسملو با اشاره به نظم و انظباط ترمنیال ها گفت: چطور امکانپذیر است که یک خودرو از پایانه مسافر بری با نقص فنی خارج شود؟ چرا ترتیباتی که در فرودگاه ها وجود دارد برای سفرهای جاده ای انجام نمی شود؟ پایانه حمل ومسافر و بار باید به عنوان یک فرودگاه تلقی شود. پیش از انجام پرواز یکسری چک ها انجام می شود که مشابه آن ها باید در ترمینال ها انجام شود. همچنین در فرودگاه ها منتظر نیستند تا هواپیماها نقص پیدا کند و بعد آن ها را به تعمیرگاه ببرند. اتوبوس ها نیز باید به صورت منظم از نظر ایمنی چک شوند.

وی اظهار کرد: از سال ۱۹۹۷ یک پویش در کشور سوئد با نام چشم انداز صفر شکل گرفت. شعار آن این بود که در تصادفات جاده ای فوت یک نفر نیز قابل قبول نیست. ما نمی توانیم حوادث را به صفر برساینم چرا که تصادف یک موضوع نسبی است. در پویش تصادف نیز هدف همین بود که تصادف رخ دهد اما افراد دچار آسیب جدی نشوند. واقعیت این است که همه کشور ها تصادفات دارند، اما با انجام اقداماتی آن را کاهش داده اند. 

قاسملو با بیان اینکه باید چند مورد با یکدیگر پیش برود تا تصادفات کاهش پیدا کند گفت: این پویش پنج راهکار اصلی داشت که باید همسو باشد. کاربر ایمن، خودرو ایمن، جاده ایمن، سرعت مطمئنه، مراقبت های اضطراری و کافی پس از تصادف از این پنج مورد است. 

وی افزود: آموزش، اعمال قوانین و مقررات، امور مهندسی، اعمال مشوق اقتصادی و امکانات پاسخگویی برای مقابله با شرایط اضطراری می تواند مخاطراتی از جمله حوادث جاده ای را کاهش دهد. 

وی با بیان اینکه همانطور که سامانه ای تحت عنوان مراقبت پرواز داریم به سامانه مراقبت جاده ای نیز نیاز داریم که سازمان های متفاوتی می توانند در آن شرکت کنند، گفت: حتی می توان از خیرین در این مورد کمک گرفت. تصور می کنم باید به دنبال این باشیم پویشی در کشورمان راه اندازی شود که یک نفر هم نباید در تصادفات جاده ای کشته شود بر همین اساس نیازمند سامانه مراقبت جاده ای هستیم. 

وی ادامه داد: اگر قانون نیاز دارد باید قانون آن را به مجلس ببریم، در هر حال به نظر می رسد امکانات ایجاد آن وجود دارد. 

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

آخرین جلسه دادگاه حمید صفت دوشنبه برگزار می شود

آخرین جلسه دادگاه حمید صفت دوشنبه برگزار می شود
2021-07-25T15:46:45+04:30
موکلان حمید صفت از برگزاری آخرین جلسه دادگاه موکلشان در روز دوشنبه چهارم مرداد ۱۴۰۰ خبر دادند.

سروری: شهردار جدید تهران تا ۲۱ مرداد انتخاب می‌شود

 سروری: شهردار جدید تهران تا ۲۱ مرداد انتخاب می‌شود
2021-07-25T15:40:04+04:30
عضو منتخب شورای شهر تهران گفت: شهردار جدید تهران تا ۲۱ مرداد انتخاب می‌شود.

آغاز واکسیناسیون رانندگان ناوگان عمومی از دوشنبه/تعداد دریافت‌کنندگان واکسن مشخص نیست

آغاز واکسیناسیون رانندگان ناوگان عمومی از دوشنبه/تعداد دریافت‌کنندگان واکسن مشخص نیست
2021-07-25T15:06:46+04:30
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: واکسیناسیون رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی از فردا آغاز و تمامی رانندگان به نوبت واکسینه خواهند شد.

نتیجه تست‌های واکسن اسپوتنیک ایرانی در روسیه تأیید شد/ واکسن پاستور به سبد واکسیناسیون اضافه می‌شود

 نتیجه تست‌های واکسن اسپوتنیک ایرانی در روسیه تأیید شد/ واکسن پاستور به سبد واکسیناسیون اضافه می‌شود
2021-07-25T14:46:45+04:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن پاستور به مجموعه واکسن‌های مورد تزریق می‌پیوندد، گفت: نتیجه تستهای بچ اولیه واکسن اسپوتنیک ایران توسط موسسه گامالیا تایید شد.

نجات دختر ۱۸ ساله حین خودکشی از روی پل توسط رئیس کلانتری مجیدیه!

 نجات دختر ۱۸ ساله حین خودکشی از روی پل توسط رئیس کلانتری مجیدیه!
2021-07-25T14:46:45+04:30
رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از نجات یک دختر ۱۸ ساله توسط رئیس کلانتری مجیدیه خبر داد.

آمار کرونا در ایران| فوت ۲۶۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

 آمار کرونا در ایران| فوت ۲۶۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته
2021-07-25T14:46:45+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط نیروهای اورژانس تهران + تصاویر و نشانی پایگاه‌ها

 آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط نیروهای اورژانس تهران + تصاویر و نشانی پایگاه‌ها
2021-07-25T14:33:23+04:30
رئیس مرکز اورژانس تهران از آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط نیروهای اورژانس خبر داد.

سازمان بازرسی اعلام کرد: توقف "طرح آبرسانی غدیر" دلیل معضل آب خوزستان

 سازمان بازرسی اعلام کرد: توقف "طرح آبرسانی غدیر" دلیل معضل آب خوزستان
2021-07-25T14:20:04+04:30
بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان‌بازرسی کل کشور گفت: برای رفع مشکلات آب استان خوزستان باید تکمیل طرح آبرسانی غدیر در اولویت دولت و وزارت نیرو باشد در حا...

اسکودا: بروز تخلفات گسترده در آزمون وکالت "شایعه" است! / تعقیب قانونی مدعیان تخلف!

 اسکودا: بروز تخلفات گسترده در آزمون وکالت "شایعه" است! / تعقیب قانونی مدعیان تخلف!
2021-07-25T14:20:04+04:30
اسکودا با شایعه خواندن ادعاهای منتشر شده درباره بروز تخلفات گسترده در آزمون وکالت ۱۳۹۹ از تحت تعقیب قرار دادن افرادی خبر داد که اعتبار نهاد مستقل وکالت را ب...

ریشه‌کنی کرونا تا مدت‌ها ممکن نیست!

 ریشه‌کنی کرونا تا مدت‌ها ممکن نیست!
2021-07-25T14:06:44+04:30
فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به تزریق بیش از یک میلیون ۷۹۰ هزار دوز واکسن کرونا در پایتخت، هشدار داد: نهایتا می توانیم کرونا ر...

بیش از یک میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور شد/ واردات واکسنِ هلال‌احمر از مرز ۱۰ میلیون دوز گذشت

بیش از یک میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور شد/ واردات واکسنِ هلال‌احمر از مرز ۱۰ میلیون دوز گذشت
2021-07-25T13:33:25+04:30
در نهمین محموله‌ واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر یک میلیون و ۹۵ هزار و ۲۰۰ دوز واکسن به کشور وارد شد.

ساعت اجرای طرح ترافیک پایتخت اعلام شد

ساعت اجرای طرح ترافیک پایتخت اعلام شد
2021-07-25T13:33:25+04:30
مدیر واحد ساماندهی طرح‌ها و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران با اشاره به تعطیلی ۶ روزه پایتخت و تغییر ساعات طرح ترافیک در این ایام، ساعت اجرای طرح ترافیک پا...

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح مصوبه بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح مصوبه بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا
2021-07-25T13:23:30+04:30
اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اکثریت آراء یک فوریت لایحه اصلاح ماده ۱۵ مصوبه بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی و بحرانی ناشی از کرونا را به تصویب رساندند. ...

ساعت اجرای طرح ترافیک از فردا اعلام شد

ساعت اجرای طرح ترافیک از فردا اعلام شد
2021-07-25T13:23:29+04:30
مدیرواحد ساماندهی طرح ها و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران از اجرای دوباره طرح ترافیک از فردا همزمان با پایان تعطیلات ۶ روزه خبر داد. ...

دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه‌های سنی ۴۸ تا ۵۰ و ۵۸ تا ۶۰ سال در کشور ابلاغ شد

دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه‌های سنی ۴۸ تا ۵۰ و ۵۸ تا ۶۰ سال در کشور ابلاغ شد
2021-07-25T13:23:29+04:30
وزیر بهداشت در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دستور العمل جدید واکسیناسیون در کشور را ابلاغ کرد.

تقاضای عضو شورای شهر تهران برای بسته شدن سد گتوند در اسرع وقت

تقاضای عضو شورای شهر تهران برای بسته شدن سد گتوند در اسرع وقت
2021-07-25T13:23:28+04:30
یک عضو شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر خوزستان از دولت درخواست کرد که در اسرع وقت برای بسته شدن سد گتوند دستور صادر شود تا آب شور به سرزمین های حاصلخی...

اجرای طرح ترافیک از فردا در پایتخت

اجرای طرح ترافیک از فردا در پایتخت
2021-07-25T13:23:27+04:30
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از اجرای طرح ترافیک از فردا خبر داد.

آغاز واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا در بوستان ولایت

آغاز واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا در بوستان ولایت
2021-07-25T13:23:27+04:30
معادن حمل و نقل شهرداری تهران از آغاز واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا خبر داد.

ابتکار: سازمان محیط زیست هیچگاه مجوز ساخت سد گتوند را صادر نکرد

ابتکار: سازمان محیط زیست هیچگاه مجوز ساخت سد گتوند را صادر نکرد
2021-07-25T13:23:26+04:30
با توجه به تشدید خشکسالی در خوزستان و اعتراض به کم‌آبی در این استان اظهارنظرهایی درباره نقش سد گتوند در این وضعیت مطرح شد که با واکنش رییس سابق سازمان محیط ...

بیش از یک میلیون دُز واکسن دیگر وارد کشور شد/ واردات واکسنِ هلال‌احمر از مرز ۱۰ میلیون دُز گذشت

بیش از یک میلیون دُز واکسن دیگر وارد کشور شد/ واردات واکسنِ هلال‌احمر از مرز ۱۰ میلیون دُز گذشت
2021-07-25T13:20:07+04:30
در نهمین محموله‌ واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر یک میلیون و ۹۵ هزار و ۲۰۰ دُز واکسن به کشور وارد شد.

تشخیص نوع قرار تأمین بر عهده قاضی است/ برخورد قاطع با زورگیرها و مرتکبین جرایم خشن

تشخیص نوع قرار تأمین بر عهده قاضی است/ برخورد قاطع با زورگیرها و مرتکبین جرایم خشن
2021-07-25T13:20:07+04:30
رئیس قوه قضائیه با حضور در شعب کشیک ۴ واحد قضائی در پایتخت، در جریان کم و کیف پرونده‌های ارجاعی به این واحدها و نحوه رسیدگی به آنها قرار گرفت.

نوبت‌گیری ۷۰ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان در برنامه سنجش سلامت

نوبت‌گیری ۷۰ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان در برنامه سنجش سلامت
2021-07-25T13:06:47+04:30
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از نوبت‌گیری ۷۰ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی تا دوم مرداد خبر داد.

دستور اژه‌ای برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان ۹۸/ معترضان خوزستانی آزاد شوند

دستور اژه‌ای برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان ۹۸/ معترضان خوزستانی آزاد شوند
2021-07-25T13:06:46+04:30
رئیس دستگاه قضا از دادستان تهران خواست با بررسی فوری پرونده محکومان ناآرامی‌های آبان ۹۸، زمینه آزادی و بخشودگی افراد واجد شرایط را فراهم کند.

اجرای طرح ترافیک از ساعت ۸:۳۰ فردا در تهران

 اجرای طرح ترافیک از ساعت ۸:۳۰ فردا در تهران
2021-07-25T13:00:05+04:30
معاونت حمل و نقل ترافیک از اجرای طرح ترافیک از فردا صبح ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۱۶ خبر داد.

آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه

 آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه
2021-07-25T13:00:05+04:30
ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی۱۴۰۰ از امروز سوم مرداد ماه آغاز شد و تا ۹ مرداد ادامه دادرد.

افزایش بودجه شهرداری تهران به بیش از ۵.۵ برابر طی ۱۰ سال اخیر!/ "شهردار جدید تهران" چه شهری را تحویل می‌گیرد؟

 افزایش بودجه شهرداری تهران به بیش از ۵.۵ برابر طی ۱۰ سال اخیر!/ "شهردار جدید تهران" چه شهری را تحویل می‌گیرد؟
2021-07-25T12:46:44+04:30
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه شهردار آینده تهران باید اقتصاد شهری را پویا کند زیرا راه رسیدن به توسعه پایدار شهری در گرو کسب درآمدهای پاید...

ثبت‌نام واکسیناسیون افراد بالای ۵۸سال آغاز شد

 ثبت‌نام واکسیناسیون افراد بالای ۵۸سال آغاز شد
2021-07-25T12:33:23+04:30
مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سن ثبت‌نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت و به ۵۸ سال رسید.

جریمه ۴۷۰هزار خودرو در طرح جدید محدودیت تردد/ ادامه‌دار بودن طرح بعد از تعطیلات ۶روزه

 جریمه ۴۷۰هزار خودرو در طرح جدید محدودیت تردد/ ادامه‌دار بودن طرح بعد از تعطیلات ۶روزه
2021-07-25T12:20:03+04:30
جانشین رئیس پلیس راهور از اعمال قانون ۴۷۰هزار خودرو در طرح جدید محدودیتهای تردد در سطح کشور خبر داد.

تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) در کمیسیون ماده ۵

تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) در کمیسیون ماده ۵
2021-07-25T12:00:06+04:30
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از تصویب طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر (عج) در کمیسیون ماده پنج خبر داد.

اجرای مجدد طرح ترافیک و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا در تهران

 اجرای مجدد طرح ترافیک و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا در تهران
2021-07-25T11:53:24+04:30
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ گفت: طرح ترافیک و اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا مجدداً در تهران اجرا می‌شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)