میرنیوز

سازمان ملل با تعیین گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر آمریکا را بررسی کند

سازمان ملل با تعیین گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر آمریکا را بررسی کند 2022-06-19T15:33:23+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بابک نگاهداری در واکنش به مجموعه تحرکات بین‌المللی جدید برای زیر سوال بردن عملکرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران از جمله گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل و نیز بیانیه یازده تن از کارشناسان این سازمان، گفت: تجربه نشان داده است که مجامع و محافل بین‌المللی همچون سازمان ملل در پیگیری بسیاری از مسایل و موضوعات جهانی تابع اراده و تجویزات سیاسی و مغرضانه قدرت‌های بزرگ هستند و به همین دلیل از وجاهت، اعتبار و مشروعیت لازم برای اظهارنظر در مورد حقوق بشر برخوردار نیستند.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: افزایش توجه به موضوع اعتراضات ایران در گزارش دبیرکل سازمان ملل با عنوان «وضعیت حقوق بشر در ایران» و بیانیه کارشناسان این سازمان در برهه کنونی دارای دلالت‌های آشکار سیاسی است و همین موضوع اعتبار این نوع از گزارش‌ها را با چالش جدی مواجه می‌کند. اتهامات ناروا، اطلاعات بی‌پایه، غیر مستند و اغراق آمیز در تدوین این گزارش‌ها ناشی از انگیزه‌های خصمانه دشمنان و نقض ادعای بی‌طرفی سازمان‌های بین‌المللی است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به حمایت ایالات متحده از بیانیه یازده کارشناس سازمان ملل درباره اتهام «سرکوب خشونت آمیز اعتراضات در ایران»، گفت: موضع‌گیری نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیرامون این بیانیه، اغراض سیاسی کاخ سفید را نمایان ساخت و نشان داد همانگونه که مقام معظم رهبری در سخنرانی ۱۴ خرداد امسال فرمودند، دشمنان به دنبال ضربه زدن به کشور از طریق ایجاد ناآرامی و اعتراضات خیابانی هستند.

نگاهداری اظهارات تحریک آمیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره «حمایت از اعتراضات مسالمت آمیز در ایران» را نشانه دیگری از توطئه جدید واشنگتن برای مداخله در امور داخلی ایران عنوان کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا در موضوع حقوق بشر نه تنها دارای استاندارهای دوگانه است بلکه یکی از بزرگترین ناقضان حقوق انسان‌ها نیز به شمار می‌آید تصریح کرد: واقعیات موجود در خصوص عملکرد حقوق بشری آمریکا موید آنست که دولت این کشور مطلقا صلاحیت اظهارنظر در مورد وضعیت حقوق بشر در سایر کشورها را ندارد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به انتشار گزارش جدید و جامع دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص عملکرد حقوق بشری امریکا تاکید کرد: در این گزارش به تفصیل مصادیق نقض حقوق بشر از سوی دولت امریکا در داخل و خارج این کشور مورد بررسی قرار گرفته که نشان می‌دهد ایالات متحده در پیگیری سیاست‌ها و اقدامات داخلی و فرامرزی خود علیرغم مواضع اعلامی، کمترین اعتنایی برای مباحث و ملاحظات حقوق بشری قایل نیست.

نگاهداری تاکید کرد: جای تعجب است که دبیرکل سازمان ملل با چشم پوشی از موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی دولت امریکا که حتی در محافل و رسانه‌های داخلی این کشور نیز بازتاب داشته است، با پروژه طراحی شده از سوی امریکایی‌ها برای تحریف واقعیات موجود در ایران، همصدا و همنوا می‌شود.

وی یادآور شد: آمریکا در حالی از «سرکوب و خشونت در ایران» سخن می‌گوید که خود با داشتن تنها ۵ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از جمعیت زندانی دنیا را در اختیار دارد و از این حیث بزرگ‌ترین زندانبان جهان محسوب می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: علیرغم آنکه آمریکا مدعی آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز است، اعتراضات سال ۲۰۲۰ امریکا ابعاد جدیدی از عدم تاب‌آوری و خشونت دولت این کشور در تجمعات را آشکار ساخت و نشان داد که چگونه پلیس آمریکا در برابر دوربین‌ها، به بدترین شکل، معترضان را سرکوب می‌کند.

نگاهداری یادآور شد: در بهار سال ۲۰۲۰، به دنبال کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس، اعتراضات گسترده‌ای در ایالت‌های مختلف آمریکا برگزار شد. بیش از ۲۶ میلیون آمریکایی در این اعتراضات شرکت کردند. تجمعات در بسیاری از اوقات با سرکوب و خشونت پلیس علیه معترضان همراه بود. پلیس آمریکا به طور مکرر در اعتراضات مسالمت آمیز از رفتار خشونت‌آمیز و محرک های شیمیایی مانند گاز اشک‌آور و اسپری فلفل علیه معترضان استفاده کرد.

وی اضافه کرد: بر اساس مستندات و گزارش‌های موجود حتی پزشکانی که برای امدادرسانی به محل اعتراضات آمده بودند نیز هدف اقدامات خشونت بار پلیس قرار گرفته‌اند. ضمن آنکه حداقل ده هزار نفر در ارتباط با اعتراضات دستگیر و روانه زندان شدند. در سال ۲۰۲۱، پلیس آمریکا تنها در پانزده روز شهروندان را مورد هدف گلوله قرار نداده و در باقی ایام سال به‌طور میانگین روزانه حق زندگی سه شهروند آمریکایی را از آنها گرفته است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: سازمان ملل و شورای حقوق بشر این سازمان نه تنها نسبت به این قبیل خشونت‌ها در آمریکا واکنشی نشان نمی‌دهند بلکه در قبال اقدامات مستقیم و غیر مستقیم این کشور در سلب حقوق اولیه انسان‌ها در سراسر نقاط جهان نیز کنش خاصی ندارند. به عنوان نمونه، می‌توان به جنایت‌های رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در قبال مردم مظلوم فلسطین و یمن اشاره کرد که با حمایت مستقیم آمریکا صورت می‌گیرد.

نگاهداری با اشاره به گزارش دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در صخصو اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا، گفت: این گزارش نشان می‌دهد بر اساس آمارهای بین‌المللی تا اوایل سال ۲۰۲۲، بیش از ۲۰ میلیون شهروند یمنی یعنی نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور، از قحطی و گرسنگی شدید رنج می‌بردند و ۷.۴ میلیون نفر دیگر نیز در آستانه قحطی شدید قرار داشتند. با این‌حال هیچ اقدام خاصی از سوی امریکا برای پایان دادن به جنایات جاری در یمن صورت نگرفته است.

وی افزود حمایت‌های مستمر امریکا از جنایات رژیم صهیونیستی از جمله حمایت از جنگ دوازده روزه آن علیه مردم غزه در سال گذشته بار دیگر رویکرد ضد حقوق بشری آمریکا در حمایت از این رژیم اشغالگر را نمایان ساخت. به نحوی که رییس جمهور امریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی در جریان این جنگ پیشنهاد فروش ۷۳۵ میلیون دلار تسلیحات آمریکایی را به ارتش صهیونیستی ارائه داد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: سفر قریب الوقوع بایدن به منطقه غرب آسیا و دیدار با سران رژیم صهیونیستی و عربستان ماهیت بدون روتوش آمریکا را به خوبی تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که چگونه این کشور حاضر است در ازای تأمین منافع خود در برابر نقض غم‌انگیز حقوق اولیه بشر توسط متحدان این کشور سکوت اختیار کند.

نگاهداری در پایان با دعوت سازمان ملل به استقلال عمل و تعیین گزارشگر ویژه برای ارائه گزارش سالانه درباره وضعیت حقوق بشر در آمریکا، خاطر نشان کرد: دبیرکل سازمان ملل باید به دور از تاثیرپذیری از ملاحظات و فشارهای قدرتهای بزرگ نسبت به موضع‌گیری در خصوص مسایل و موضوعات مختلف جهانی به سیاقی بی‌طرفانه و غیرسیاسی اقدام نماید تا ضامن تامین اعتبار و مشروعیت این سازمان باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

ماموریت قالیباف به کمیسیون عمران جهت ارائه گزارش از زلزله هرمزگان

ماموریت قالیباف به کمیسیون عمران جهت ارائه گزارش از زلزله هرمزگان
2022-07-02T20:31:21+04:30
رئیس مجلس با تسلیت حادثه زمین لرزه استان هرمزگان، به کمیسیون عمران مجلس برای بررسی ابعاد مختلف حادثه و نحوه امدادرسانی، ماموریت داد.

امیر عبداللهیان حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد

امیر عبداللهیان حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد
2022-07-02T19:38:02+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با بشار اسد حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد و سکوت محافل غربی و عدم واکنش کشورهای مدعی غرب را نشان دهنده استاندار...

ارتش، امید و ستون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است

ارتش، امید و ستون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است
2022-07-02T18:44:44+04:30
رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا گفت: ارتش متدین و پا به کار، امید و ستون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

رئیسی: دولت، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند

 رئیسی: دولت، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند
2022-07-02T15:57:54+04:30
رئیس جمهور گفت: دولت مردمی به تبعیت از تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش روی تولید و تأکید بر ت...

دولتی‌ها برای رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند/ «درجا زدن» در دولت سیزدهم معنا ندارد

دولتی‌ها برای رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند/ «درجا زدن» در دولت سیزدهم معنا ندارد
2022-07-02T15:38:01+04:30
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: دولت مردمی با تمام توان در مسیر رفع مشکلات مردم تلاش می‌کند و در این راستا همه مسئولان موظفند، روحیه جهادی و انقلابی را به زیر...

همه دستگاه‌ها در مبارزه با مواد مخدر در کنار یکدیگر قرار گیرند

همه دستگاه‌ها در مبارزه با مواد مخدر در کنار یکدیگر قرار گیرند
2022-07-02T15:11:25+04:30
سخنگوی دولت گفت: همه دستگاه‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر، باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

«سبا بابایی»به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران وژاپن مبدل شد

«سبا بابایی»به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران وژاپن مبدل شد
2022-07-02T15:11:24+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خانم «سبا بابایی» به نمونه موفقی از پیوند دوستی بین دو کشور و ملت ایران و ژاپن مبدل شد.

تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان

  تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان
2022-07-02T15:17:53+04:30
معاون اول رئیس جمهور بر آماده‌باش کامل نیروهای امدادی استان هرمزگان تاکید کرد و به استاندار دستور داد تمام امکانات و ظرفیت‌های استان را برای کمک به زلزله زد...

امیرعبداللهیان با «بشار اسد» دیدار و گفتگو کرد

امیرعبداللهیان با «بشار اسد» دیدار و گفتگو کرد
2022-07-02T14:58:05+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به دمشق، با رئیس جمهوور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

«سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران و ژاپن مبدل شد

«سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین ایران و ژاپن مبدل شد
2022-07-02T14:58:04+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خانم «سبا بابایی» نمونه موفقی از پیوند دوستی بین دو کشور و ملت ایران و ژاپن مبدل شد.

سرباز ولایت و پاسدار انقلاب اسلامی هستم/ شایعه پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است

سرباز ولایت و پاسدار انقلاب اسلامی هستم/ شایعه پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است
2022-07-02T14:58:03+04:30
سردار نصیری در واکنش به بازنشر مجدد شایعه بازداشتش که پس از ۳ سال مطرح شده است، آن را به دلیل شکست‌های پی در پی دشمنان از سپاه دانست و گفت: سرباز ولایت و پاس...

رضایی: دولت به‌دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است

 رضایی: دولت به‌دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است
2022-07-02T15:04:31+04:30
معاون اقتصادی رئیس جمهور رضایتمندی مردم را اولویت اساسی و راهبردی دانست و گفت دولت سیزدهم به دنبال حل چالش اقتصادی با سیاست‌های درست مالی است.

وحیدی: استانداران بر قیمت‌گذاری خدمات و کالاهای استانی نظارت کنند

 وحیدی: استانداران بر قیمت‌گذاری خدمات و کالاهای استانی نظارت کنند
2022-07-02T15:04:31+04:30
وزیر کشور کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار را پس از اصلاح یارانه‌ها امری جدی دانست و از استانداران خواست بر قیمت‌گذاری صحیح و عادلانه خدمات و کالاهای استانی نظار...

واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش: شایعه‌پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است

 واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش: شایعه‌پراکنی دشمن به دلیل شکست‌های پی در پی از سپاه است
2022-07-02T15:04:31+04:30
سردار نصیری در واکنش به بازنشر شایعه بازداشتش که پس از ۳ سال مطرح شده، آن را بدلیل شکست‌های دشمنان از سپاه دانست و گفت: سرباز ولایت و پاسدار انقلاب هستم و خ...

تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است

تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است
2022-07-02T14:44:42+04:30
وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به سوریه در بدو ورود به دمشق گفت: تهران قویا با عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه مخالف است.

آماده باش کامل نیروی دریایی ارتش برای خدمت رسانی به مردم هرمزگان

آماده باش کامل نیروی دریایی ارتش برای خدمت رسانی به مردم هرمزگان
2022-07-02T14:44:41+04:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش همچون گذشته همراه مردم بوده و با وقوع زلزله صبح امروز تیم‌های تخصصی امداد و نجات به محل حادثه اعزام شدند.

سخنگوی مجلس: با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد

 سخنگوی مجلس: با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد
2022-07-02T14:37:51+04:30
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از اصلاح حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی خبر داد.

مخبر: اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است

 مخبر: اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است
2022-07-02T14:37:50+04:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه در کشور اختصاص داده شد اما این توزیع یارانه به‌گونه‌ای بود که طبق آمار ۲۰ میلیون نفر در...

رئیسی: دولت حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند

 رئیسی: دولت حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع آن و تأکید بر صادرات را وظیفه خود می‌داند
2022-07-02T14:37:50+04:30
رئیس جمهور گفت: دولت مردمی به تبعیت از تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش‌روی تولید و تاکید بر ت...

پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و در حال نهایی شدن است

پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و در حال نهایی شدن است
2022-07-02T14:04:44+04:30
رئیس جمهور از تهیه پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور از سوی دولت پس از تاکید مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: با مشورت کارشناسان پیش‌نویس خوبی در این زمینه تهیه شده ...

مشارکت مردم در صنایع پایین دستی و بزرگ کشور تسهیل شود

مشارکت مردم در صنایع پایین دستی و بزرگ کشور تسهیل شود
2022-07-02T13:51:24+04:30
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مشارکت دادن و سهیم شدن مردم در صنایع پایین دستی و صنایع بزرگ کشور تسهیل شود.

تماس تلفنی قالیباف با وزیر کشور برای پیگیری وضعیت مردم زلزله‌زده هرمزگان

تماس تلفنی قالیباف با وزیر کشور برای پیگیری وضعیت مردم زلزله‌زده هرمزگان
2022-07-02T13:51:24+04:30
نماینده مردم بندرلنگه از تماس تلفنی رئیس مجلس با وزیر کشور و رئیس جمعیت هلال احمر برای پیگیری آخرین وضعیت کمک‌ها به مردم مناطق زلزله زده هرمزگان خبر داد.

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین حسینی(ع) اعلام شد

 ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین حسینی(ع) اعلام شد
2022-07-02T12:51:16+04:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) در اطلاعیه شماره یک، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین را برای امسال اعلام کرد.

اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی نمونه‌ رویکردخصمانه آمریکا بود

اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی نمونه‌ رویکردخصمانه آمریکا بود
2022-07-02T12:31:24+04:30
وزارت امور خارجه در صفحه مجازی خود نوشت: اعطای مدال به فرمانده ناو آمریکایی، نمونه دیگری از رویکرد خصمانه آمریکا علیه ملت ایران است.

حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد

حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد
2022-07-02T12:31:23+04:30
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: پس از اعلام نظر هیئت تطبیق قوانین و مصوبات، دولت در مصوبه ای با افزایش حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی، متنا...

هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت در منطقه است

هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت در منطقه است
2022-07-02T12:18:04+04:30
وزیر امور خارجه گفت: بخشی از سفر من به سوریه با این هدف انجام می‌شود که بتوانیم در مسیر استقرار صلح و امنیت میان سوریه و ترکیه قدم برداریم.

فرمانده کل ارتش: فرماندهان دانشگاه‌های افسری باید متخصص سواد رسانه‌ای شوند

 فرمانده کل ارتش: فرماندهان دانشگاه‌های افسری باید متخصص سواد رسانه‌ای شوند
2022-07-02T11:44:32+04:30
امیر موسوی گفت: فرماندهان دانشگاه‌های افسری و مراکز درجه داری باید در سواد رسانه‌ای به اجتهاد برسند و درجه‌داران و افسران خود را نیز اینگونه تربیت کنند.

جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است

جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است
2022-07-02T11:24:52+04:30
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: تلاش برای زمینه‌سازی ظهور و جهانی‌سازی اسلام از اقدامات راهبردی نیروهای مسلح است.

بهادری جهرمی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» بازدید کرد

بهادری جهرمی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» بازدید کرد
2022-07-02T11:11:29+04:30
سخنگوی دولت با حضور در ستاد مبارزه با مواد مخدر در جریان آخرین اقدامات این ستاد و سایر دستگاه ها در مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت.

«امیرعبداللهیان» عازم سوریه شد

«امیرعبداللهیان» عازم سوریه شد
2022-07-02T10:44:50+04:30
وزیر امور خارجه به منظور دیدار و تبادل نظر با مقامات عالی سوریه عازم این کشور شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)