میرنیوز

در نقد بیانیه اخیر برخی چهره‌های اصلاح‌طلب/ چماق‌داری برای بایدن در ایران

 در نقد بیانیه اخیر برخی چهره‌های اصلاح‌طلب/ چماق‌داری برای بایدن در ایران 2020-11-24T21:03:10+03:30

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- روز گذشته جمعی از چهره‌های داخلی و ساکن خارج کشور که گرایش سیاسی خود را معمولاً اصلاح‌طلب معرفی می‌کنند، بیانیه‌ای را در توصیه به جمهوری اسلامی امضا کرده‌اند که مفهوم آن چنین است: از فرصت حضور بایدن استفاده کرده، به برجام بازگردیم و کوشش‌های معطوف به رفع تحریم‌ها را شدت ببخشیم!

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

اینکه آیا باید هر رخدادی از جمله تغییر رئیس‌جمهور در آمریکا را باید تبدیل به فرصت کرد، حرف عجیب و بدی نیست‌، امّا درباره بیانیه فعلی این گروه از اصلاح‌طلبان، چند نکته وجود دارد. بویژه آنکه اگر آن را در بستری از مواضع مستمر افراد شاخص امضا‌کننده این بیانیه، مثل آقایان تاج‌زاده، امین‌زاده، محمدرضا خاتمی، آرمین و ... ببینیم. نخست آنکه این بیانیه ناشی از بدفهمی امضاکنندگان از مواضع بایدن است؛ بایدن و تیم او از جمله آنتونی بلینکن که حالا قرار است وزیر خارجه او باشد و یا مشاوران دیگرش هیچگاه نگفته‌اند که بناست به برجام بازگردند و همین برجام را حفظ کنند و تحریم‌ها را هم بردارند! آنها تاکید دارند که اگر هم به صورت موقتی به برجام بازگردند، از آن برای بازسازی ارتباط خودشان با اروپا و همچنین تمهید سکویی برای امتیازگیری‌های آینده استفاده خواهند کرد. لذا کجا بایدن یا تیم او گفته‌اند که می‌خواهیم به تعهد خودمان برگردیم و تحریم‌ها را هم برداریم که این گروه این چنین ساده‌سازانه دست به تهیه چنین بیانیه‌ای زده‌اند؟  و اصلاً چه عجله‌ای برای لطف به بایدن دارند؟

نکته دوم اینکه عبارت «تشدید کوششهای ایران برای رفع تحریمهای ظالمانه» به چه معناست؟ ایران به برجام برگردد و کوششهایش برای رفع تحریمهای ظالمانه را هم تشدید کند؟ این جمله، با برداشتی که از آن با استناد به گفته‌های پیشین چهره‌های شاخص امضاکننده می‌شود، دقیقاً چه فرقی با جزئیات کمپین فشار هوشمند بایدن دارد؟ او هم گفته که به برجام به این شرط برمی‌گردیم که ایران کوشش بیشتری کند! ترجمه سلیس این جمله را هم البته او شفاف‌تر از امضاکنندگان بیانیه مذکور گفته است و آن اینکه ایران امتیازاتی را در حوزه موشکی و منطقه‌ای و سایر مولفه‌های قدرت ملی هم بدهد!

اما نکته سوم و مهمتر اینکه نوشتن چنین بیانیه‌ای و خطاب قرار دادن حکمرانان ایران، بیش از آنکه ارائه سیاست واقع‌بینانه‌ای در روابط بین‌الملل و مناسبات با آمریکا باشد، به معنای تلاش برای فشار به جمهوری اسلامی برای تحقق هدف کمپین فشار هوشمند بایدن است! این بیانیه چنین تصویری برای افکار عمومی می‌سازد که گویا جناب بایدن، نجیبانه به دنبال اجرای تعهدات آمریکا و رفع تحریمهاست و الان گیر و مشکل از جمهوری اسلامی است که ساز ناکوک می‌زند و به واسطه‌ی تصمیم سازی برخی تندروها نه برجام را می‌خواهد و نه رفع تحریمهای ظالمانه را!

القای چنین تصویر ساده‌لوحانه‌ای از آنچه میان ایران و آمریکا می‌گذرد چه نسبتی با عزت ملی و دستیابی به منافع ملی دربرابر بایدن می‌تواند داشته باشد؟ بویژه آنکه بایدن، همانطور که خودش نیز اشاره کرده، تلاش دارد کمپین فشار حداکثری ترامپ را به فشار هوشمند تبدیل کند و در این میان آنچه برای این هوشمندی فشارهایش نیاز دارد، دقیقاًً چنین حرکات جاهلانه و یا تعمدی در بخشی از سیاستمداران ایرانی است که راه را برای او هموار کنند.

تجربه‌ی مناسبات ایران با اوباما و ترامپ و دیگر روسای جمهور امریکا نشان داده، آمریکا فقط زمانی حاضر به امتیازدهی است که از ایران مقاومت جدی ببینند و از تاثیر فشارهایش به دولت-ملت ایران «مایوس» باشد؛ یعنی دقیقاً خلاف آنچه بیانیه مورد بحث فعلی به دنبال آن است. این بیانیه در واقع ساده‌انگارانه و در جهت ارسال سیگنال استیصال ایران و اشتیاق زایدالوصف برای پهن کردن فرش قرمز زیر پای جناب بایدن برای امتیازگیری است؛ لذا چه چیزی را غیر از تشدید فشارها به مردم ایران می‌تواند به ارمغان آورد؟ خاصه آنکه مشاوران بایدن هم تاکید کرده‌اند که از تحریمهای حداکثری ترامپ هم تا آنجا که جا دارد می‌خواهند علیه ایران استفاده کنند!

وقتی این بیانیه را در کنار سایر اظهارات برخی امضاکنندگان مانند آقایان تاج‌زاده و امین‌زاده می‌گذاریم، رویکرد و  مراد این آقایان بیشتر معلوم می‌شود. مثلاً اخیراً و در شرایطی که حتی اوباما و ترامپ و اکثریت مطلق سیاستمداران آمریکایی از افتضاح انتخابات و آشفته‌بودن دموکراسی در آمریکا سخن می‌گفتند، محسن امین‌زاده به ایرانیان توصیه می‌کرد که از آمریکایی‌ها بیاموزیم! و یا تاج‌زاده در دوره ترامپ هم به ایران تاکید می‌کرد که حالا کره‌شمالی شویم و به ترامپ امتیاز بدهیم! آیا از این چنین سیاستمدارانی با این تفکر در سیاست خارجه، خروجی بخصوصی، غیر از آنکه به چماق آمریکا علیه ملت خودشان تبدیل شوند، انتظار است؟

این رفتار اصلاح‌طلبان و نحوه نامه‌نگاری به نفع سیاست‌های تحریمی و تشدید فشار آمریکا علیه ایران مسبوق به سابقه است و تاکنون در مقاطع تاریخی مختلف شاهد چنین بیانیه‌ها و نامه‌هایی بودیم به‌ویژه در دو دهه گذشته اصلاح‌طلبان همواره درصدد بودند نقش کاتالیزور را در راستای تحقق سیاست‌های آمریکا علیه ایران داشته باشند و حتی در سخت‌ترین شرایط ایجاد شده از سوی آمریکا علیه ایران نیز حرف از ضرورت امتیاز دادن ایران می‌زنند و بی‌راه نیست اگر لقب "آمریکوفیل" را برای بخشی از این جریان بکار ببریم. 

 

از نامه "جام زهر" تا دعوت به مذاکره با ترامپ!

یکی از مقاطعی که آنها تلاش کردند نقش کاتالیزوری خود را برای تحقق اهداف آمریکا علیه ایران ایفا کنند، ماجرای نامه معروف به جام زهر در سال 81 بود که از سوی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ششم خطاب به رهبر انقلاب امضا شده بود.

این نامه که محتوای‌ آن ادعاهای عجیب و غریب علیه کشور بود، از لزوم ناچار دانستن ارتباط با آمریکا سخن می‌گفت و در بخشی از آن آمده بود: "شاید دوره کنونی از این لحاظ بی‌مانند باشد که شکاف‌های سیاسی و اجتماعی با تهدید خارجی و برنامه آشکار دولت ایالات متحده آمریکا (به عنوان قدرتی که در برابر خود مانعی نمی‌بیند) برای تغییر نقشه ژئوپولتیک منطقه همزمان شده و نظام ناچار به کنش و واکنش در برابر این برنامه است." اگرچه این نامه‌ی محرمانه خطاب به رهبر انقلاب نوشته شده بود اما سر از رسانه‌های بیگانه درآورد!

این نامه که به امضای 127 نماینده مجلس ششم رسیده بود از سوی رهبر انقلاب بی‌جواب نماند و ایشان در دیدار با نمایندگان مجلس  در تاریخ 7 خردادماه 1382 غیرمستقیم گریزی به آن زدند: "من این موضوع را بارها به بعضی از مسؤولانی که دچار وسوسه و واهمه‌هایی بودند، گفته‌ام که حدّ یَقفِ فشار آمریکا کجاست؟ آن را مشخّص کنید، که اگر به آن‌جا رسیدیم، دیگر بعد از آن هیچ فشاری علیه ما نخواهد بود. من عرض کنم حدّ یقف کجاست؟ آن‌جایی است که شما - که چنین حقّی را نه شما دارید، نه من - از طرف ملت ایران اعلام کنید که ما اسلام، جمهوری اسلامی و حکومت مردمی را نمیخواهیم؛ هر کسی که شما مصلحت می‌دانید، بیاید در این مملکت حکومت کند! این حدّ یَقِف است؛ اوّلِ اسارت مملکت. مگر می‌توانیم؟ من و شما مگر میتوانیم مملکت را به دست دشمن بدهیم؟ مگر ما چنین حقی داریم؟ این ملت ما را برای این سرِ کار نیاورد."

یکی از دلایلی که این نامه به‌ضرر جریان اصلاحات تمام شد، نداشتن درک صحیح آنها از اوضاع منطقه و تحولات بین‌المللی بود. آنها تغییر نقشه ژئوپولتیک منطقه را -بخصوص بعد از حمله آمریکا به افغانستان و عراق- منطبق با برنامه‌های‌ آمریکا می‌دیدند درحالی که بعد از سال 2003، روند تحولات به ضرر آمریکا و به سود ایران و جریان‌های مقاومت پیش رفت. روندی که موجب شد تا سعود الفیصل وزیر خارجه اسبق سعودی و از چهره‌های قدیمی دستگاه دیپلماسی این کشور اعترافی تاریخی کند. وی در مصاحبه‌ای با واشنگتن‌پست می‌گوید: "آمریکایی‌ها بعد از 9 سال عراق را در سینی طلا تقدیم ایران کردند"!

احزاب اصلاح طلب , دونالد ترامپ , بایدن , کشور آمریکا ,

نامه معروف به «جام زهر« اصلاح‌طلبان در سال 81 نشان داد که آنها حتی درک درستی از صحنه تحولات منطقه ندارند!

خوش‌بینی و اعتماد بیش از حد جریان اصلاحات به آمریکا بعد از سال 92 و در ایام مذاکره هسته‌ای نیز تکرار شده بود. در آن زمان رسانه‌های اصلاح‌طلب و مقامات دولتی کوچکترین نقد به روند مذاکرات را برنمی‌تابیدند و حتی رئیس‌جمهور هم در جلسه‌ای منتقدان توافق ژنو را بی‌سواد خطاب کرد. شیفتگی زایدالوصف جریان حامی مذاکره را می‌شد از تیترهای فردای انجام توافق برجام مشاهده کرد. زمانی که روزنامه‌ها از برآمدن "عصر جدید" و تغییرات گسترده بین‌المللی سخن می‌گفتند و تحلیلگران اصلاح‌طلب لب به تمجیدبرجام گشوده بودند! "کلید چرخید، ایران خندید"، "آغاز عصر ایرانی"، "جهان تغییر کرد"، "ایران بر قله توافق"، "دنیا به احترام ایران ایستاد". اینها بخشی از تیترهای روزنامه‌های اصلاح‌طلب است.

این خوش‌خیالی و سرمستی از مذاکره، 6 ماه بعد از توافق و در موعد تعلیق تحریم‌ها(نه لغو آن) در 26 دی ماه تکرار شد و فردای‌ آن روز تیترهایی درباره پایان تحریم‌ها انتخاب کردند که منطبق با واقعیت نبود و کأنه تمام تحریم‌های ایران از بین رفته است: "تحریم‌ها به تاریخ پیوست"، "تحریم رفت"، "صبح بدون تحریم"، "تحریم خاک شد" و... . اگرچه این لغو تحریم‌ها و فروریختن دیوار تحریم که اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها از سخن می‌گفتند تنها روی کاغذ بود چراکه گشایش اقتصادی به‌بار نیاورد و باراک اوباما پیش از ترک کاخ سفید تحریم‌ها و محدودیت‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرد و با روی کارآمدن ترامپ و خروج آمریکا از برجام، عملاً سراب بودن این توهمات به حقیقت پیوست.

با اینحال در دوران ترامپ و حتی بعد از خروج وی از یک معاهده بین‌المللی(برجام)، جمعی از اصلاح‌طلبان در نامه‌ای به مقامات کشور خواستار مذاکره با ترامپ شدند! آنها در این بیانیه مدعی بودند که مذاکرات می‌تواند "با قدرت و از موضع حفظ منافع ملی" باشد و در صورت هرگونه زیاده‌خواهی یا عدم ارایه تضمین برای پابرجا ماندن تعهدات، راه بازگشت همیشه باز است!

اگرچه جمع محدودی از اصلاح‌طلبان و اپوزیسیون مشترکاً این نامه را امضا کرده بودند، اما برخی دیگر از اصلاح‌طلبان نیز در مقام دفاع از آن وارد میدان شدند. برای مثال، مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های رادیکال جریان اصلاحات (که بیانیه روز گذشته را نیز امضا کرده)، 30 خرداد 97 با پیشنهاد مدل مذاکره آمریکا با کره شمالی خواستار امتیاز دادن ایران به ترامپ شد! وی در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد می‌گوید: می‌توانیم با یک دیپلماسی تهاجمی ترامپ را در یک دوراهی قرار دهیم با این راهبرد که اگر ترامپ حاضر باشد همان روشی را که در کره شمالی دنبال کرد، درباره ایران نیز پی بگیرد، جمهوری اسلامی نیز حاضر به مذاکره دو‌جانبه مستقیم و استراتژیک با آمریکا است. کافی است ایالات متحده آمادگی خود را برای خروج نیروهایش از خلیج‌فارس اعلام کند، تا تهران نیز درباره نحوه حضورش در کشورهای همسایه مذاکره و تجدید‌نظر کند و به این سمت برود که هم نیروهای آمریکایی را بعد از چهار دهه از منطقه دور کند و هم خود راهبرد تازه‌ای در سوریه و یمن و... برگزیند و امتیازاتی بدهد که در تحلیل نهایی بیش از آمریکا به‌نفع ایران باشد!"

پیشنهاد مدل کره شمالی در حالی مطرح می‌شد که تنها 10 روز بعد از نشست دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رئیس‌جمهور آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی حالت فوق‌العاده ملی در خصوص کره شمالی و تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ یانگ را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد و عملاً مذاکرات بی نتیجه به پایان رسید.

سال گذشته نیز برخی اصلاح‌طلبان مجدداً بر شیپور مذاکره با ترامپ دمیدند. سعید حجاریان از تئوریسین‌های جناح اصلاح‌طلب در گفتگویی با روزنامه شرق خواستار کمک به ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 شده بود: "من معتقدم ترامپ به‌دلیل ویژگی‌های شخصی و شکست‌هایی که در سیاست‌ خارجی‌اش خورده است، نیازمند یک برد ولو کوچک است تا از پیچ انتخابات 2020 بگذرد. لذا مسئولین ما می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و با ترتیبات دیپلماتیک از آخرین فرصت‌ها استفاده کنند تا مشکل تحریم‌ها را ولو به‌صورت ناقص و موقت حل کنند"!

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

امضای میثاق نامه شورای راهبردی خط تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸

امضای میثاق نامه شورای راهبردی خط تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸
2021-01-28T15:10:51+03:30
میثاق نامه شورای راهبردی خط تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸، امضا شد.

روحانی در ستاد مقابله با کرونا: امیدواریم واکسیناسیون در بهمن ماه آغاز شود

 روحانی در ستاد مقابله با کرونا: امیدواریم واکسیناسیون در بهمن ماه آغاز شود
2021-01-28T15:14:10+03:30
رئیس‌جمهور گفت: امیدواریم واکسیناسیون با واکسن‌های خریداری شده از خارج نیز، طبق جدول اولویت‌های گروه هدف، در ماه بهمن آغاز شود.

پیشنهاد یک نماینده جهت تامین ۲۶ میلیارد یورو برای ساخت قطار سریع و السیر

 پیشنهاد یک نماینده جهت تامین ۲۶ میلیارد یورو برای ساخت قطار سریع و السیر
2021-01-28T15:14:10+03:30
نماینده نجف آباد در مجلس پیشنهاد خود برای تامین منابع ۲۶ میلیارد یورویی جهت حمل و نقل سریع و السیر را تشریح کرد.

فرصت ها از دست برود، همکاری فوق العاده کنونی با آژانس عادی می شود

فرصت ها از دست برود، همکاری فوق العاده کنونی با آژانس عادی می شود
2021-01-28T14:44:11+03:30
نماینده ایران در آژانس ابراز امیدواری کرد که فرصت ها از دست نروند؛ چرا که همکاری فوق العاده کنونی ایران با آژانس ممکن است به همکاری عادی باز گردد. ...

زندگی سراسر ظلم خاندان پهلوی را باید برای مردم گفت

زندگی سراسر ظلم خاندان پهلوی را باید برای مردم گفت
2021-01-28T14:30:52+03:30
رییس دفتر مقام معظم رهبری گفت: باید شناسنامه زندگی سراسر ظلم خاندان پهلوی را برای مردم گفت که یکی از عوامل سقوط این خاندان، فساد حاکم بر این دربار بود. ...

زارع : حقوق سربازان در سال آینده ۴ برابر افزایش پیدا می‌کند

زارع : حقوق سربازان در سال آینده ۴ برابر افزایش پیدا می‌کند
2021-01-28T14:17:32+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ۴ برابری حقوق سربازان و افزایش 50 درصدی این پرداخت برای سربازان متاهل خبر داد. ...

خواستار رسیدگی به پرونده زندانیان ایرانی در گرجستان هستیم

خواستار رسیدگی به پرونده زندانیان ایرانی در گرجستان هستیم
2021-01-28T14:14:17+03:30
وزیر امور خارجه گفت: ما خواستار رسیدگی به پرونده تعدادی از زندانیان ایرانی که کماکان در گرجستان در حبس به سر می‌برند، هستیم.

عیادت "محمدی‌گلپایگانی" از "آیت‌الله نظری"

 عیادت "محمدی‌گلپایگانی" از "آیت‌الله نظری"
2021-01-28T14:20:50+03:30
حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی از طرف رهبر انقلاب جویای حال آیت‌الله نظری خادم‌الشریعه شد.

خانزادی: پایگاه دریایی بوشهر بخشی از هویت تاریخی نیروی دریایی ارتش است

 خانزادی: پایگاه دریایی بوشهر بخشی از هویت تاریخی نیروی دریایی ارتش است
2021-01-28T14:20:50+03:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به سازمان جدید پایگاه دریایی بوشهر گفت : سازمان دهی جدید این پایگاه یک فرمان است و همه کارکنان باید با پیروی از دستورالعم...

یادداشت| آقای روحانی! اتهامات شما زیاد است

 یادداشت| آقای روحانی! اتهامات شما زیاد است
2021-01-28T14:20:50+03:30
اگر روحانی واقعا و حقیقتا خواهان محاکمه است، می‌تواند خود را برای محاکمه درمورد تحمیل برجام، فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی، سقوط آسانسوری و حدودا ۱۰ برابری ارزش پول...

پروژه تولید بالگرد ملی صبا بخش اعظمی از نیاز کشور را تامین می‌کند

 پروژه تولید بالگرد ملی صبا بخش اعظمی از نیاز کشور را تامین می‌کند
2021-01-28T14:20:50+03:30
مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع گفت: بالگرد صبا بالگرد توانمندی است که می تواند نیازهای کشور و همچنین کشورهای اسلامی و دوست را به بهترین شکل تامین ک...

امیدواریم واکسیناسیون در بهمن ماه آغاز شود

امیدواریم واکسیناسیون در بهمن ماه آغاز شود
2021-01-28T13:47:39+03:30
رئیس‌جمهور گفت: امیدواریم واکسیناسیون با واکسن‌های خریداری شده از خارج نیز، طبق جدول اولویت‌های گروه هدف، در ماه بهمن آغاز شود.

غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از برنامه جلوتر است/ صنعت هسته‌ای تحریم را خنثی می‌کند

غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از برنامه جلوتر است/ صنعت هسته‌ای تحریم را خنثی می‌کند
2021-01-28T13:47:38+03:30
رئیس مجلس با بیان اینکه امروز شاهد بودم که قانون هسته‌ای مرحله به مرحله به اجرا درآمده است، گفت: در غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از جهت زمانبندی جلوتر هستیم.

امضا میثاق نامه شورای راهبردی خط تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸

امضا میثاق نامه شورای راهبردی خط تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸
2021-01-28T13:34:18+03:30
آیین امضا میثاق نامه شورای راهبردی خط تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸ در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع برگزار شد.

تولید بالگرد ملی صبا نیازهای کشور را تامین می‌کند/ باید بالگردهای امدادی را توسعه دهیم

تولید بالگرد ملی صبا نیازهای کشور را تامین می‌کند/ باید بالگردهای امدادی را توسعه دهیم
2021-01-28T13:34:17+03:30
مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع گفت: بالگرد صبا بالگرد توانمندی است که می تواند نیازهای کشور و همچنین کشورهای اسلامی و دوست را به بهترین شکل تامین کند.

خبرخوش سخنگوی کمیسیون تلفیق برای سربازان متاهل

 خبرخوش سخنگوی کمیسیون تلفیق برای سربازان متاهل
2021-01-28T13:40:50+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، تسهیلاتی برای سربازان متاهل اختصاص یافت که این تسهیلات ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

لودریان: فشار حداکثری ترامپ علیه ایران به هدف خود نرسید

لودریان: فشار حداکثری ترامپ علیه ایران به هدف خود نرسید
2021-01-28T13:24:11+03:30
وزیر امور خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی درباره فعالیت هسته ای ایران، گفت که سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا علیه ایران، به هدفی که دن...

مراسم نمادین ۲۲ بهمن با نوآوری و خلاقیت‌، شکوهمندتر برگزار شود

مراسم نمادین ۲۲ بهمن با نوآوری و خلاقیت‌، شکوهمندتر برگزار شود
2021-01-28T13:20:57+03:30
رئیس‌جمهور گفت: باید مراسم نمادین جشن سالگرد پیروزی انقلاب با نوآوری و بکارگیری خلاقیت‌های تازه، شکوهمندتر برگزار شود.

واکنش ظریف به ادعای وزیر امور خارجه جدید آمریکا

واکنش ظریف به ادعای وزیر امور خارجه جدید آمریکا
2021-01-28T13:10:51+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی به ادعای نقض برجام از سوی وزیر امور خارجه آمریکا و موضع دولت جدید این مشور درباره بازگشت به برجام واکنش نشان داد. ...

محمدی‌گلپایگانی از آیت‌الله نظری عیادت کرد

محمدی‌گلپایگانی از آیت‌الله نظری عیادت کرد
2021-01-28T13:07:37+03:30
حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی از طرف رهبر انقلاب جویای حال آیت‌الله نظری خادم‌الشریعه شد.

غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از برنامه جلوتر است/ صنعت هسته‌ای تحریم خنثی می‌کند

غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از برنامه جلوتر است/ صنعت هسته‌ای تحریم خنثی می‌کند
2021-01-28T13:07:37+03:30
رئیس مجلس با بیان اینکه امروز شاهد بودم که قانون هسته‌ای مرحله به مرحله به اجرا درآمده است، گفت: در غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از جهت زمانبندی جلوتر هستیم.

آمریکا برجام را نقض کرد/ هرگز شکست ترامپ را فراموش نکنید

آمریکا برجام را نقض کرد/ هرگز شکست ترامپ را فراموش نکنید
2021-01-28T13:07:36+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به اظهارات وزیرخارجه جدید آمریکا، گفت: هرگز شکست حداکثری ترامپ را از یاد نبرید.

احوالپرسی محمدی‌گلپایگانی از آیت‌الله نظری خادم‌الشریعة

احوالپرسی محمدی‌گلپایگانی از آیت‌الله نظری خادم‌الشریعة
2021-01-28T12:57:54+03:30
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی جویای حال آیت‌الله نظری خادم‌الشریعة شد.

خبرخوش سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه برای سربازان متاهل

 خبرخوش سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه برای سربازان متاهل
2021-01-28T12:47:30+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، تسهیلاتی برای سربازان متاهل اختصاص یافت که این تسهیلات ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

معرفی سرپرست جدید مجتمع شماره ۳۳ شورای حل اختلاف تهران

معرفی سرپرست جدید مجتمع شماره ۳۳ شورای حل اختلاف تهران
2021-01-28T12:30:52+03:30
مراسم معارفه سرپرست جدید مجتمع شماره ۳۳ شورای حل اختلاف تهران برگزار شد.

درخواست مساعدت از دولت گرجستان برای کامیون‌داران ایرانی

درخواست مساعدت از دولت گرجستان برای کامیون‌داران ایرانی
2021-01-28T12:30:52+03:30
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در چهارمین مرحله از سفر منطقه‌ای خود صبح امروز در تفلیس با خانم سالومه زروابیشویلی رئیس جمهور گرجستان دیدار و گفت‌وگو ...

دولت گرجستان مشکلات ایرانیان مقیم و کامیون‌داران ایرانی را حل کند

دولت گرجستان مشکلات ایرانیان مقیم و کامیون‌داران ایرانی را حل کند
2021-01-28T12:27:39+03:30
وزیر امور خارجه گفت: خواستار مساعدت دولت گرجستان برای برطرف سازی مشکلات موجود برای ایرانیان مقیم و همچنین کامیون‌داران ایرانی هستیم.

درخواست مساعدت دولت گرجستان برای برطرف‌سازی مشکلات کامیون‌داران ایرانی

درخواست مساعدت دولت گرجستان برای برطرف‌سازی مشکلات کامیون‌داران ایرانی
2021-01-28T12:17:33+03:30
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در چهارمین مرحله از سفر منطقه‌ای خود صبح امروز در تفلیس با خانم سالومه زروابیشویلی رئیس جمهور گرجستان دیدار و گفت‌وگو ...

تسهیلات سربازان متاهل ۵۰ درصد افزایش می‌یابد

تسهیلات سربازان متاهل ۵۰ درصد افزایش می‌یابد
2021-01-28T12:14:19+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، تسهیلاتی برای سربازان متاهل اختصاص یافت که این تسهیلات ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

توصیه معاون پیشین روحانی به وزیر خارجه آمریکا

توصیه معاون پیشین روحانی به وزیر خارجه آمریکا
2021-01-28T12:04:12+03:30
معاون سیاسی پیشین رئیس جمهوری در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اگر ایران به تعهدات خود ذیل توافقنامه هسته‌ای عمل کند، آمریکا نیز برمی‌گردد...