میرنیوز

هیچ مانعی برای رسیدگی به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی وجود ندارد

هیچ مانعی برای رسیدگی به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی وجود ندارد 2020-11-21T12:57:40+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه توضیحاتی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و اقدامات ضد حقوق بین الملل دولت کانادا در این زمینه ارائه کرد.

مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

وزارت خارجه کانادا مدعی است که ایران در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری نمی‌کند و خودش مستقلاً در حال تحقیقات است. دولت کانادا دقیقاً به دنبال چیست؟

رفتار کانادا در رابطه با پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی را درک نمی‌کنیم. ما از ابتدا در ملاقات‌هایی که بین وزرای خارجه بوده به کانادایی‌ها گفتیم و توضیح دادیم که ایران چه همکاری‌هایی انجام داده و هم نمایندگان اینها در صحنه این سانحه حضور داشتند و همچنین در خواندن جعبه سیاه هواپیما در پاریس حضور داشتند و هر گونه همکاری‌ای که لازم بوده در ایران رابطه با کانادا انجام شده است.

یکی از مشکلات ما با کانادا این است که دولت این کشور به حقوق بین الملل احترام نمی‌گذارد و سعی دارد اقدامات یکجانبه ای انجام دهد که واقعاً لزومی ندارد

یکی از مشکلات ما با کانادا این است که دولت این کشور به حقوق بین الملل احترام نمی‌گذارد و سعی دارد اقدامات یکجانبه ای انجام دهد که واقعاً لزومی ندارد. من فکر می‌کنم کانادا نوعی پیش داوری سیاسی انجام می‌دهد. طبق کنوانسیون شیکاگو و انکس ۱۳ مسئول بررسی سانحه کشوری است که سانحه در آن رخ داده است. ایران هم در حال بررسی سانحه است و به همه دسترسی‌های لازم را داده است و هنوز هم دو ماه از زمان تعیین شده برای ارائه گزارش باقی مانده است. هرچند فرصت یک ساله برای ارائه گزارش سانحه قابل تمدید است ولی تیم بررسی سوانح ایران همه تلاشش را انجام می‌دهد تا در همین فرصت یکساله گزارش را کامل کند.

آقای ظریف با همتای کانادایی اش ملاقات داشته و همچنین من هم با معاون وزیر خارجه کانادا در ارتباط بودم و هر چیزی که لازم بوده به طرف کانادایی ارائه داده شده است و به درخواست‌هایشان در حد توان و در چارچوب قوانین ایران پاسخ داده‌ایم تا درک و تفاهم بهتری از ابعاد سانحه ایجاد شود. در حالی که هیچ اتفاق عجیبی هم نیافتاده است، دولت کانادا شروع کرد به اتخاذ اقدامات یک‌جانبه و تند و ما دلیل موجهی برای آن نمی‌بینیم جز اینکه کانادا قصد این باشد که این مورد را که از لحاظ تخصصی تکلیفش روشن است را و پروتکل‌ها و قانون روشنی درباره آن وجود دارد که بر اساس آنها می‌شود همکاری کرد را سیاسی کند. ایران بارها اعلام آمادگی کرده برای همکاری و هیچ مانعی برای رسیدگی و بررسی حادثه بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی نمی بیند و در حال حاضر هم ایران در حال همکاری با طرف اوکراینی است.

چرا کانادا به پناهگاهی برای مجرمان اقتصادی ایرانی تبدیل شده است؟

ما دلیل معقولی برای رفتار کانادا که بر اساس حقوق بین الملل و چارچوب‌های شناخته شده نمی‌بینیم جز اینکه بخواهد در راستای فشار علیه مردم ایران باشد. در مورد مجرمانی که در کانادا مخفی می‌شوند، ما با کانادا توافق معاضدت قضایی نداریم ولی بر اساس اصول عمومی حقوق کانادا مسئول است به افرادی که جرائم روشن دارند، پناه ندهد ضمن اینکه در قوانین سازمان ملل هم ذکر شده که کشورها در مبارزه با جرائم مخصوصاً اقتصادی مثل فساد همکاری کنند. من خودم با رئیس دفتر سازمان ملل برای مبارزه با سازمان ملل و سایر جرائم صحبت و مذاکره داشتم و گفتم کانادا موظف است به این همه درخواستی که برای تحویل دادن برخی از مجرمین دریافت می‌کند پاسخ دهد که متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده است.

ما از حق خود نمی‌گذریم و کانادا را بدهکار می‌دانیم و آنان باید یک روز این پول را به ما پس دهند به هر حال در ملاقاتی که با رئیس دفتر سازمان ملل UNODC در وین داشتم همین موضوع را مطرح کردم تا شاید بتوانیم از این طریق از کانادا بخواهیم در دستگیری مجرمین و مفسدان اقتصادی کمک کنند تا اینها به دست عدالت سپرده شوند هر چند ممکن است کانادا همکاری نکند. ما در کانادا پول بلوکه شده نداریم و دولت ایران در سفارتخانه و برخی مراکز دیپلماتیک مقداری پول داشته که بیشتر مربوط به رایزنی فرهنگی ایران بود که کانادا به صورت غیر قانونی این پول‌های را به بهانه دعوای که در آمریکا علیه ایران طرح شده مصادره کرده است. البته ما از حق خود نمی‌گذریم و کانادا را بدهکار می‌دانیم کانادا باید یک روزی این پول را پس بدهد.

غیر نظامیان یمن هدف سلاح‌ها و بمب‌هایی هستند که توسط امثال کانادا به به خاورمیانه صادر شده است و اعلام بی اطلاعی از آن قابل قبول نیست

کانادا در حالی که دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند خودش به عربستان که در یمن مرتکب جنایت جنگی می‌شود سلاح می‌فروشد. این تناقض چگونه قابل توجیه است؟

این یک رفتار تناقض آمیزی است که بعض از کشورها دارند. از یک طرف خودشان را حامی حقوق بشر می‌دانند ولی وقتی پای منافع اقتصادی وسط می‌آید حقوق بشر را فراموش می‌کنند و سلاح‌های ممنوعه به کشورهای خارمیانه می‌فروشند در حالی که کاملاً آگاه هستند که بیشتر این بمب‌ها و سلاح‌ها علیه افراد غیر نظامی و مخصوصاً مردم بی دفاع یمن استفاده می‌شود و این تناقض به هیچ وجه قابل توجیه نیست. این نشان دهنده این است که کانادایی‌ها به دنبال سوء استفاده از حقوق بشر هستند. کاملاً روشن است که غیر نظامیان، زنان، کودکان، مراکز فرهنگی و مساجد و زیر ساخت‌های یمن هدف سلاح‌ها و بمب‌هایی است که توسط امثال کانادا به به خاورمیانه صادر شده است و اعلام بی اطلاعی از آن قابل قبول نیست. در واقع همه این ادعاهایی که درباره حقوق بشر می‌شود در برابر منافع اقتصادی زودگذر و نگاه‌های سیاسی تنگ نظرانه برخی کشورها قربانی شده است.

آیا ایران اقدامات کانادا در فروش اموال مراکز دیپلماتیک را پیگیری قضایی کرده است؟

چون ما با کانادا رابطه دیپلماتیک و معاهده معاضدت قضایی نداریم، کانادایی‌ها هیچ گاه همکاری نکرده‌اند. ولی با این حال اموالی را که به فروش رفته مطالبه کرده و حق خودمان می‌دانیم و از هر مرجعی که امکانش باشد پیگیری خواهیم کرد.

برای جبران خسارت کسانی که جان خودشان را در واقعه سقوط هواپیمای اوکراینی تاسف بار از دست دادند، آماده‌ایم و در چارچوب قوانین حتماً همکاری می‌کنیم

همکاری ایران با طرف‌های درگیر در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در چه سطحی است؟

ما در خصوص هواپیمای اوکراینی با هر کشوری که با حسن نیت و بر پایه حقوق شناخته شده هوایی مثل کنوانسیون شیکاگو حاضر به مذاکره باشد همکاری خواهیم کرد. برای جبران خسارت کسانی که جان خودشان را در این واقعه تاسف بار از دست دادند آماده‌ایم و در چارچوب قوانین حتماً همکاری می‌کنیم. ما به صورت واضح قبول کرده‌ایم که این اشتباه از جانب پدافند هوایی ایران رخ داده و ایران چیزی را پنهان نکرده است و از مذاکره کردن نگرانی ندارد.

کانادا به جای اینکه از خودش سوء نیت نشان دهد اگر با حسن نیت و بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی وارد مذاکره با ایران شود ما مشکلی نداریم همانطور که در حال مذاکره با اوکراین هستیم. اما اگر دولتی فکر می‌کند با جنجال سازی و حرف‌های غیر واقعی ایران را تحت فشار قرار دهد نتیجه‌ای نخواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

انتخابات۱۴۰۰ در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟

انتخابات۱۴۰۰ در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟
2020-12-05T02:53:13+03:30
رییس پیشین ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات۱۴۰۰ را در شرایط کرونا می توان در دو یا سه روز یا به صورت پستی برگزار کرد.

غریب آبادی: ماری جوانا و حشیش موادمخدر ممنوع هستند

غریب آبادی: ماری جوانا و حشیش موادمخدر ممنوع هستند
2020-12-04T23:23:19+03:30
در پی تصمیم اخیر کمیسیون موادمخدر سازمان ملل برای خارج کردن حشیش و ماری جوانا از فهرست مواد بسیار خطرناک برای مصارف پزشکی‎؛ کاظم غریب آبادی گفت: این مواد همچ...

رایزنی ظریف با همتای کرواسی/ همدردی با ایران در پی ترور شهید «فخری‌زاده»

رایزنی ظریف با همتای کرواسی/ همدردی با ایران در پی ترور شهید «فخری‌زاده»
2020-12-04T21:10:00+03:30
وزرای امور خارجه ایران و کرواسی در تماس تلفنی با یکدیگر درباره برجام و مسائل دوجانبه و بین‌المللی رایزنی و گفتگو کردند.

ظریف: سیاست ایران دیپلماسی و گفتگوی منطقه‌ای است

ظریف: سیاست ایران دیپلماسی و گفتگوی منطقه‌ای است
2020-12-04T20:43:17+03:30
وزیر امور خارجه ضمن استقبال از تفاهمات اعلامی کویت در خلیج فارس، نوشت: سیاست طولانی مدت ایران دیپلماسی و گفتگوهای منطقه‌ای است.

آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی مسئول است

آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی مسئول است
2020-12-04T20:29:59+03:30
نماینده دائم ایران در وین در واکنش به درز گزارش آژانس به رسانه‌ها درباره نصب سه آبشار سانتریفیوژهای جدید در نطنز، نوشت: آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمان...

ابلاغ سه قانون مصوب مجلس به دولت

ابلاغ سه قانون مصوب مجلس به دولت
2020-12-04T20:16:39+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، سه قانون مصوب مجلس را ابلاغ کرد.

دست از نقض برجام بردارید/ «آپارتاید کرونایی» را متوقف کنید

دست از نقض برجام بردارید/ «آپارتاید کرونایی» را متوقف کنید
2020-12-04T20:03:19+03:30
رئیس دستگاه دیپلماسی در واکنش به اظهارات برجامی وزیر خارجه لبنان نوشت: به تعهدات خود ذیل قطعنامه شورای امنیت پایبند باشید و دست از نقض برجام بردارید.

رویترز به نقل از آژانس ادعا کرد: ایران قصد نصب ۳ آبشار سانتریفیوژ پیشرفته‌تر در نطنز دارد

رویترز به نقل از آژانس ادعا کرد: ایران قصد نصب ۳ آبشار سانتریفیوژ پیشرفته‌تر در نطنز دارد
2020-12-04T17:26:34+03:30
خبرگزاری رویترز به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران می‌خواهد سه آبشار سانتریفیوژ پیشرفته را در نیروگاه نطنز نصب کند. ...

یک مقام پیشین آمریکا: واضح است که ترور دانشمند ایرانی کار اسرائیل بوده است

یک مقام پیشین آمریکا: واضح است که ترور دانشمند ایرانی کار اسرائیل بوده است
2020-12-04T16:46:35+03:30
مقام سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا انگشت اتهام در خصوص ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی را به سوی رژیم صهیونیستی نشانه گرفت.

واکنش یک مقام صهیونیست به ترور شهید فخری‌زاده و احتمال بازگشت بایدن به برجام

واکنش یک مقام صهیونیست به ترور شهید فخری‌زاده و احتمال بازگشت بایدن به برجام
2020-12-04T16:46:34+03:30
یک مقام صهیونیستی با طفره رفتن از تکذیب یا تایید ترور شهید فخری‌زاده از سوی این رژیم، این اقدام را یک گام رو به عقب برای ایران در جهت آن‌چه دنبال کردن فعالیت...

هایکو ماس: به دنبال توافق هسته‌ای جامع‌تر با ایران هستیم

هایکو ماس: به دنبال توافق هسته‌ای جامع‌تر با ایران هستیم
2020-12-04T15:53:15+03:30
در حالی که مقامات کشورمان تاکید دارند درباره توافقی که پیش‌ از این بر سرش مذاکره کرده‌ایم، مذاکره نخواهیم کرد، وزیر خارجه آلمان روز جمعه با طرح این ادعا که ت...

مراسم بزرگداشت شهید «فخری‌زاده» یکشنبه برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت شهید «فخری‌زاده» یکشنبه برگزار می‌شود
2020-12-04T15:49:59+03:30
روابط عمومی وزارت دفاع اعلام کرد: مراسم بزرگداشت شهید محسن فخری‌زاده یکشنبه ۱۶ آذر با حضور خانواده شهدا و مسئولان عالی رتبه وزارت دفاع در ستاد این سازمان برگ...

وزارت دفاع: مراسم بزرگداشت شهید «فخری‌زاده» یکشنبه برگزار می‌شود

وزارت دفاع: مراسم بزرگداشت شهید «فخری‌زاده» یکشنبه برگزار می‌شود
2020-12-04T15:23:20+03:30
روابط عمومی وزارت دفاع اعلام کرد: مراسم بزرگداشت شهید محسن فخری‌زاده یکشنبه ۱۶ آذر با حضور خانواده شهدا و مسئولان عالی رتبه وزارت دفاع در ستاد این سازمان برگ...

یک مقام دفاعی پیشین آمریکا: واضح است که ترور دانشمند ایرانی کار اسرائیل بوده است

یک مقام دفاعی پیشین آمریکا: واضح است که ترور دانشمند ایرانی کار اسرائیل بوده است
2020-12-04T14:59:57+03:30
مقام سابق آژانس اطلاعات دفاعی انگشت اتهام در خصوص ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی را به سوی رژیم صهیونیستی نشانه گرفت.

پخش زنده مراسم بزرگداشت شهید فخری‌زاده در فضای مجازی

پخش زنده مراسم بزرگداشت شهید فخری‌زاده در فضای مجازی
2020-12-04T14:46:34+03:30
مراسم بزرگداشت شهید دکتر فخری زاده روز یکشنبه ۱۶ آذر با حضور خانواده معظم شهدا و مسئولین عالی رتبه وزارت دفاع در ستاد این سازمان برگزار می شود. ...

درس‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا برای "عزیزان جناح اصلاح‌طلب"

 درس‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا برای "عزیزان جناح اصلاح‌طلب"
2020-12-04T14:50:08+03:30
شهاب‌الدین حائری شیرازی با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا، نکاتی را نسبت به اصلاح‌طلبان یادآوری کرده است.

یادداشت رحیم‌پور ازغدی|"فلسفه فیزیک" از منظر شهید فخری‌زاده

 یادداشت رحیم‌پور ازغدی|"فلسفه فیزیک" از منظر شهید فخری‌زاده
2020-12-04T14:50:08+03:30
رحیم پور ازغدی نوشت: شهید فخری زاده دیدگاه امثال پوپر و پیروان ایرانیش را نه تنها غیر فلسفی بلکه منجر به فروپاشی علم می‌داند و می نویسد "گرچه هرگز نخوا...

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۱۳و۱۴ آذر ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۱۳و۱۴ آذر ایسنا
2020-12-04T14:33:15+03:30
واکنش بایدن به ترور شهید فخری‌زاده/ بیانات رهبر انقلاب درباره معیشت افرادی که کارمند رسمی نیستند و بیمه ندارند/ اعتراف وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به شناسایی...

نشانه‌های جدی از نقش رژیم جنایتکار اسرائیل در ترور شهید فخری‌زاده دیده می‌شود

نشانه‌های جدی از نقش رژیم جنایتکار اسرائیل در ترور شهید فخری‌زاده دیده می‌شود
2020-12-04T14:19:55+03:30
یادداشت مهدی شوشتری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه، در خصوص ترور شهید فخری‌زاده با عنوان «تروریسم دولتی، بزرگ ترین تهدید صلح و امنیت منطقه ای و جها...

فرافکنی نتانیاهو در واکنش به ترور شهید فخری‌زاده

فرافکنی نتانیاهو در واکنش به ترور شهید فخری‌زاده
2020-12-04T13:53:14+03:30
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به ترور شهید محسن فخری‌زاده و متهم بودن این رژیم در این عملیات، اظهاراتی فرافکنانه را مطرح کرد. ...

مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای «اف ۴» برگزار شد

مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای «اف ۴» برگزار شد
2020-12-04T13:49:58+03:30
مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای اف ۴، با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایگاه شهید نوژه همدان برگزار شد.

گفت‌و‌گو| واعظی: از انتخاب "بایدن" ذوق‌زده نیستیم/ مردم باید ثمره مقاومت خود را ببینند

 گفت‌و‌گو| واعظی: از انتخاب "بایدن" ذوق‌زده نیستیم/ مردم باید ثمره مقاومت خود را ببینند
2020-12-04T12:49:55+03:30
رئیس دفتر رئیس‌جمهور می‌گوید ما از انتخاب جو بایدن در امریکا ذوق زده نیستیم و آنهایی که این نسبت را به دولت می‌دهند احتمالا برنامه‌هایی در سر دارند.

برگزاری مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای اف ۴

برگزاری مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای اف ۴
2020-12-04T12:33:14+03:30
مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای اف ۴، با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایگاه شهید نوژه همدان برگزار شد.

ترور شهید فخری‌زاده مصداق «تروریسم دولتی جنگ‌طلب» است

ترور شهید فخری‌زاده مصداق «تروریسم دولتی جنگ‌طلب» است
2020-12-04T12:29:57+03:30
نماینده دائم ایران در ژنو، ترور شهید فخری‌زاده را مصداق بارز «تروریسم دولتی جنگ‌طلب» عنوان کرد که هیچ ارزش و اعتباری برای ارزش‌های اخلاقی و انسانی و قواعد و ...

گفت‌و‌گو|واعظی: از انتخاب "بایدن" ذوق‌زده نیستیم/ مردم باید ثمره مقاومت خود را ببینند

 گفت‌و‌گو|واعظی: از انتخاب "بایدن" ذوق‌زده نیستیم/ مردم باید ثمره مقاومت خود را ببینند
2020-12-04T12:36:33+03:30
رئیس دفتر رئیس‌جمهور می‌گوید ما از انتخاب جو بایدن در امریکا ذوق زده نیستیم و آنهایی که این نسبت را به دولت می‌دهند احتمالا برنامه‌هایی در سر دارند.

برای پیوستن دوباره به برجام تلاش می‌کنیم

برای پیوستن دوباره به برجام تلاش می‌کنیم
2020-12-04T12:06:36+03:30
رئیس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران تلاش خواهد کرد.

دستگاه دیپلماسی ابعاد حقوقی ترور«فخری‌زاده» را پیگیری کند/ پاسخ قاطع به دشمن می‌دهیم

دستگاه دیپلماسی ابعاد حقوقی ترور«فخری‌زاده» را پیگیری کند/ پاسخ قاطع به دشمن می‌دهیم
2020-12-04T11:50:03+03:30
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه دیپلماسی کشور، ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان را از لحاظ حقوقی و همچنین در عرصه بین‌المللی پیگیری کند.

اعتراف وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به شناسایی و تعقیب شهید فخری‌زاده

اعتراف وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به شناسایی و تعقیب شهید فخری‌زاده
2020-12-04T11:39:56+03:30
وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که این رژیم محسن فخری‌زاده را شناسایی و سپس تعقیب کرده و مدعی شد که فهمیده‌اند وی در حال انجام چه کارهایی است. ...

جوزپ بورل: ترور دانشمند ایرانی "سختی‌هایی" را در مسیر احیای برجام ایجاد می‌کند

جوزپ بورل: ترور دانشمند ایرانی "سختی‌هایی" را در مسیر احیای برجام ایجاد می‌کند
2020-12-04T11:26:34+03:30
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار کرد که ترور دانشمند ایرانی "سختی‌هایی" را در مسیر احیای توافق هسته‌ای با ایران ایجاد می‌کند. ...

خاکریز هسته‌ای بشکند، دشمن طمع می‌کند/بند ۵ برجام، دلیل انفجار در نطنز شد

خاکریز هسته‌ای بشکند، دشمن طمع می‌کند/بند ۵ برجام، دلیل انفجار در نطنز شد
2020-12-04T11:23:20+03:30
نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی گفت: بند ۵ برجام، هسته‌ای را در نطنز متمرکز کرد و بعد دشمن آنجا را منفجر کرد.