میرنیوز

آیا تشکیلات خودگردان می‌تواند جای حماس را در غزه بگیرد؟

 آیا تشکیلات خودگردان می‌تواند جای حماس را در غزه بگیرد؟ 2023-11-20T18:16:49+03:30

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، جو بایدن به تازگی در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرده خواستار اتحاد مجدد نوارغزه و کرانه باختری زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطینی شد. جوزف بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز روز گذشته در نشست «گفت‌وگوی امنیتی» در منامه پایتخت بحرین گفت: «حماس دیگر نمی‌تواند غزه را کنترل کند... من فقط یک گزینه دارم و آن هم تشکیلات خودگردان است که می‌تواند این کار را کند!»

 

تشکیلات خودگردان فلسطین نهادی است که بعد از توافق اسلو در سال 1994 تشکیل شد تا مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل را برای دستیابی به ایده دوکشوری نهایی کند؛ بعد از خروج اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 و در دست گرفتن این باریکه از سوی حماس در سال 2007، تشکیلات خودگردان محدود به کرانه باختری رود اردن شد و مسئولیت اداره روستاها و اردوگاه‌های فلسطینی آنجا را برعهده دارد. تشکیلات خودگردان برای  یک دوره پنج ساله تأسیس شده بود و باتوجه به منقضی شدن این توافق در 1999، وضعیت نهایی تشکیلات خودگردان همچنان مشخص نیست.

اگرچه نتانیاهو گفته است که تشکیلات خودگردان فلسطین در مرحله پساجنگ، اداره نوار غزه را برعهده نخواهد گرفت اما بر فرض که رژیم صهیونیستی بتواند سلطه خود را بر غزه تحکیم ببخشد و با نابودی زیرساخت‌های حماس و تضعیف آن، بخواهد اداره آنجا را هم به تشکیلات خودگردان و محمود عباس واگذار کند، آیا چنین امری شدنی است؟

برای پاسخ به این سوال باید نگاهی به وضعیت تشکیلات خودگردان در سالهای اخیر انداخت؛ سه دهه پس از تأسیس تشکیلات خودگردان و به بن بست رسیدن مذاکرات ناموفق اسلو و ابتکارات سیاسی، روند سیاسی اسرائیل و فلسطین به بن‌بست رسیده است؛ این بن‌بست موجب شده تا شکاف میان سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش‌هایی همچون حماس و جهاد اسلامی، افزایش پیدا کند؛ تشکیلات خودگردان که مسئول مدیریت زندگی روزمره فلسطینی‌ها در کرانه باختری است، روز به روز در حال از دست دادن قدرت و مشروعیت خود است، در حالی‌که اندیشه تعیین سرنوشت فلسطینیان از سوی خود مردم فلسطین و جهاد در حال رشد بوده است.

افزایش عملیات‌های کرانه باختری علیه صهیونیست‌ها و افزایش توان گروه‌های مقاومت در غزه، نشان‌دهنده حضور جوانانی بود که اعتقاد به محمود عباس را از دست داده و ضمن نفی نظم موجود، به‌دنبال تغییر از راه مقاومت مسلحانه در چارچوب سازمان‌های محلی هستند؛ این گروه‌های محلی لزوماً ارتباطی با سازمان‌های بزرگ و شناخته شده ندارند ولی از پشتوانه معنوی و حمایت آنها برخوردارند؛ حتی طبق نظر سنجی مرکز فلسطینی تحقیقات سیاسی، 70 درصد مردم فلسطین با راه‌حل دو دولت مخالفند و 71 درصد هم اعتقادی به اجرایی شدن آن ندارند.

در کنار اینها، تضعیف تشکیلات خودگردان در این سالها و البته تحقیر آن از سوی رژیم صهیونیستی، نشان داده که توانایی محدودی برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها دارد اما برفرض آنکه تشکیلات بخواهد بر غزه نیز حکومت کند، آیا با این سستی و ضعف قادر به این کار خواهد بود و یا اسرائیل برنامه‌ای برای تقویت آن خواهد داشت؟

برخی رده‌های امنیتی و سیاسی در اسرائیل، معتقدند که نیازمند یک تشکیلات خودگردان قوی و کارآمد هستند که بتوانند به طور موثری حکومت کرده و نیازهای مردم محلی را برآورده کند و همکاری امنیتی را افزایش داده و راه‌حل سیاسی را پیگیری کند؛ روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارانوت» چندی قبل نوشته بود که «یوآو گالانت»، وزیر جنگ رژیم اسرائیل در جلسه کابینه پیشنهادهایی برای اعطای تسهیلات به تشکیلات خودگردان فلسطین ارائه داده بود، که برخی از تسهیلات مذکور عبارتند از ایجاد منطقه صنعتی جدید، کسر مالیات، بازگرداندن مجوزهای VIP به رهبران ارشد تشکیلات خودگردان، تمدید ساعت کاری در گذرگاه النبی.

اما در مقابل، آنچه در این سالها مشاهده شده، دولت دست‌راستی نتانیاهو به دنبال تعمیق سلطه اسرائیل در مناطق کرانه باختری و تغییر وضعیت بیت‌المقدس است؛ گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین و محدودتر شدن کرانه باختری، روند توافقات سیاسی را با چالش بیشتری روبه‌رو می‌کند که همین مسئله خود به‌خود تضعیف تشکیلات خودگردان را به‌دنبال دارد. 

از سوی دیگر، علت به نتیجه نرسیدن تقویت تشکیلات خودگردان تفاوت نگاه مقامات اسرائیلی و فلسطینی به این مقوله است؛ صهیونیست‌ها بر حوزه کارکردی تشکیلات و پایبندی آن به فرایند سیاسی براساس مذاکرات مستقیم و همکاری امنیتی با این رژیم تأکید دارند اما رهبران فلسطینی خواهان افزایش کنترل سیاسی و مدنی خود در عین حفظ ساختار موجود و تأثیرگذاری در صحنه بین‌المللی هستند که این دو نگاه تاحدود زیادی با هم تضاد دارد. 

حماس هم در این سالها، فارغ از غوغای چانه‌زنی‌های تشکیلات خودگردان و اسرائیل، روز به روز درحال تقویت قابلیت‌های نظامی خود، تحکیم نفوذ بر کرانه باختری و استفاده از اتفاقات مسجدالاقصی برای تهییج جوانان فلسطینی در جهت تشدید مقاومت و عملیات در اراضی اشغالی بود. 

بعد از عملیات طوفان‌الاقصی و شکست سنگین رژیم صهیونیستی، ارتش اشغالگر تصمیم به ورود زمینی به غزه برای نابود کردن زیرساخت‌های حماس کرد و علی‌رغم برجا گذاشتن خرابی‌های بسیار زیاد و آواره شده بیش از یک و نیم میلیون نفر و شهادت 12 هزار نفر، تاکنون توفیقی در نابود کردن زیرساخت‌های حماس نداشته اما بر فرض که بتواند ضربه کاری به زیرساخت‌های حماس وارد کند و گروه‌های مقاومت سلطه خود را بر غزه از دست بدهد، آیا تشکیلات خودگردان توان تسلط بر غزه را دارد و آیا این امر تقویت بازدارندگی اسرائیل در منطقه منجر خوهد شد؟

اولاً، وضعیت فعلی تشکیلات خودگردان به قدری متزلزل و مشکل ساز است که امکان اصلاح آن در شرایط فعلی مورد تردید است؛ ثانیاً، در شرایط سیاسی موجود و درگیری‌های داخلی در اسرائیل، بعید است رژیم صهیونیستی در مورد لزوم تقویت تشکیلات خودگردان به توافقی داخلی دست یابد یا حداقل از تلاش برای تضعیف آن دست بردارد، بنابراین نمی‌توان انتظار اتخاذ تصمیم مشخص را در این زمینه داشت.

از طرفی سوالات جدی در میان است؛ اینکه چگونه می‌توان با استفاده از زور کنترل کامل تشکیلات خودگردان بر نوار غزه را احیاء کرد؟  و با فرض اینکه تلاش‌ها برای تقویت تشکیلات خودگردان به نتیجه برسد، مردمی که این گروه را همدست اسرائیل می‌دانند آیا علیه آن دست به اقدام نخواهند زد؟

البته همه اینها در شرایطی است که اسرائیل موفق به تحقق اهدافش که  نابودی حماس است بشود که بعد از گذشت چهل و پنج روز از طوفان‌الاقصی و سه هفته از عملیات زمینی در خاک غزه، تاکنون به این هدف دست نیافته و وضعیت گروگان‌ها کماکان نامشخص است و شهرهای فلسطین اشغالی شاهد تظاهرات هرروزه  خانواده‌های گروگان‌هاست. همچنین نباید دور از ذهن داشت که اسرائیل هم‌اکنون در چند جبهه درگیر است و بازدارندگی این رژیم زیر ضربه است؛ حزب‌الله در مرزهای شمال درحال جنگ است، گروه‌های مقاومت در سوریه و عراق پایگاه‌های آمریکا را هدف قرار داده‌اند، مناطق مختلف کرانه باختری هرروز شاهد درگیری جوانان با سربازان صهیونیست است، انصارالله یمن هم با اخطار به کشتی‌های اسرائیلی و توقیف یک کشتی و پرتاب موشک به جنوب اراضی اشغالی با اسرائیل وارد جنگ شده است و شرایطی که این رژیم در آن قرار گرفته شاید در طول 75 سال تشکیل آن بی‌سابقه بوده تا جایی که  به گفته مقامات رژیم صهیونیستی همین امروز برای فردای خود در غزه دورنمایی ندارند.

انتهای پیام/ 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛ شناخت روسیه و فرصت‌های تعامل

 مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛ شناخت روسیه و فرصت‌های تعامل
2023-12-07T16:05:10+03:30
مرکز پژوهش‌های مجلس در مجموعه گزارش‌های دیپلماسی اقتصادی، به بررسی اقتصاد روسیه و فرصت‌های تعامل با آن پرداخت.

تفاوت عمده پرتابگر "سلمان" با خانواده پرتابگرهای قبلی چه بود؟/ عملکرد بسیار موفق "سلمان" با وجود پیش‌بینی ۱۰ ریسک

 تفاوت عمده پرتابگر "سلمان" با خانواده پرتابگرهای قبلی چه بود؟/ عملکرد بسیار موفق "سلمان" با وجود پیش‌بینی ۱۰ ریسک
2023-12-07T16:05:08+03:30
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع گفت: یک تفاوت عمده پرتابگر سلمان نسبت به خانواده پرتابگرهای قبلی این بود که برای نخستین بار قسمت محموله دارای قطری بیشتر از خود...

استقرار یگان‌های موشکی، پهپادی و توپخانه نیروی زمینی ارتش در مرزهای شمال‌شرق کشور

 استقرار یگان‌های موشکی، پهپادی و توپخانه نیروی زمینی ارتش در مرزهای شمال‌شرق کشور
2023-12-07T16:05:07+03:30
فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: نیروی زمینی ارتش در مناطق مرزی شمال‌شرق کشور یگان‌های موشکی، پهپادی، توپخانه و متحرک هجومی را در آینده مستقر خواهد کرد.

تصویب کلیات آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی در ستاد نقشه جامع علمی

 تصویب کلیات آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی در ستاد نقشه جامع علمی
2023-12-07T14:45:04+03:30
دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تصویب کلیات اصول حاکم بر آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی در این شورا خبر داد.

مجلس به دنبال افزایش ۷۰ درصدی حقوق بازنشستگان بود

 مجلس به دنبال افزایش ۷۰ درصدی حقوق بازنشستگان بود
2023-12-07T14:45:03+03:30
مصری با اشاره به مصوبه مجلس درباره سن بازنشستگی گفت: جدولی که داده شده و سنواتی که اضافه شده ایراد دارد و اگر شورای نگهبان یا هیات عالی نظارت مجمع ایراد بگی...

تأکید دستغیب بر لزوم توجه به «تقویت بنیه دفاعی» در بودجه‌ریزی‌های سنواتی

 تأکید دستغیب بر لزوم توجه به «تقویت بنیه دفاعی» در بودجه‌ریزی‌های سنواتی
2023-12-07T14:45:02+03:30
همایش سالانه «مالی و ذی حسابی سپاه در تراز انقلاب اسلامی» با حضور رئیس دیوان محاسبات و جمعی از فرماندهان و دست اندرکاران اداری و مالی سپاه پاسدارا...

مجمع تشخیص مصلحت نظام‌ الزام به ثبت‌ معاملات اموال غیرمنقول را تصویب کرد

 مجمع تشخیص مصلحت نظام‌ الزام به ثبت‌ معاملات اموال غیرمنقول را تصویب کرد
2023-12-07T14:45:02+03:30
طرح الزام به ثبت معاملات غیرمنقول که با اصرار مجلس شورای اسلامی بر مفاد‌ مورد اشکال شورای نگهبان، به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است‌ در جلسه مجمع مورد ...

رئیسی وارد مسکو شد

 رئیسی وارد مسکو شد
2023-12-07T14:45:02+03:30
رئیس جمهور دقایقی پیش وارد پایتخت روسیه شد.

رئیسی فردا به البرز می‌رود

 رئیسی فردا به البرز می‌رود
2023-12-07T12:58:25+03:30
معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: آیت‌الله رئیسی فردا به استان البرز خواهد رفت.

مخبر: ظرفیت‌های ایران برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک با چین کم‌نظیر است

 مخبر: ظرفیت‌های ایران برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک با چین کم‌نظیر است
2023-12-07T12:58:25+03:30
معاون اول رئیس جمهور در دیدار با وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گفت: ایران و چین می‌توانند با سرمایه‌گذاری و تولید مشترک، به یک نقطه مرکزی برای ...

وعده‌های بیهوده مردم را ناامید می‌کند/ نماینده منفعت مردم را فدای منافع شخصی نکند

 وعده‌های بیهوده مردم را ناامید می‌کند/ نماینده منفعت مردم را فدای منافع شخصی نکند
2023-12-07T12:58:24+03:30
نماینده فریدن و فریدون‌شهر در مجلس، بیان کرد: وعده‌های بیهوده مردم را ناامید و دلسرد می‌سازد و اعتماد آنان را به نامزد کم می‌کند.

مقیمی: موضع‌گیری‌های دانشجویان در قبال رژیم صهیونیستی گویای استکبارستیزی این قشر است

 مقیمی: موضع‌گیری‌های دانشجویان در قبال رژیم صهیونیستی گویای استکبارستیزی این قشر است
2023-12-07T12:45:42+03:30
رئیس دانشگاه تهران در پیامی به مناسبت روز دانشجو گفت: دانشجویان بصیر در مواجهه با ایادی استکبار، با صبوری و رویکردی تبیینی، صحنه را تغییر دادند.

بازخوانی یک گفتگو| ۱۶ آذر سال ۳۲ در دانشگاه تهران چه گذشت؟

 بازخوانی یک گفتگو| ۱۶ آذر سال ۳۲ در دانشگاه تهران چه گذشت؟
2023-12-07T12:45:40+03:30
مهدی بهادری نژاد از همکلاسی‌های شهید چمران که از دانشجویان دانشکده فنی در سال ۱۳۳۲ بود روایتی از اتفاقات روز ۱۶ آذر در دانشگاه تهران مطرح می‌کند.

خسروپناه: دانشجویان آگاه‌ترین افراد به وضعیت مردم و جامعه هستند

 خسروپناه: دانشجویان آگاه‌ترین افراد به وضعیت مردم و جامعه هستند
2023-12-07T11:11:37+03:30
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی به مناسبت روز دانشجو تاکید کرد: دانشگاه نهادی پویا‌ و جویا و برآمده از متن و بطن مردم و جامعه است و دانشجویان آگاه‌تر...

برخی می‌خواهند جنبش دانشجویی درگیر مسائل دسته چندم شود/ شرط اثرگذاری جنبش دانشجویی چیست؟| میزگرد دانشجویی تسنیم

 برخی می‌خواهند جنبش دانشجویی درگیر مسائل دسته چندم شود/ شرط اثرگذاری جنبش دانشجویی چیست؟| میزگرد دانشجویی تسنیم
2023-12-07T10:58:13+03:30
همزمان با روز دانشجو ۵ تن از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در میزگردی در خبرگزاری تسنیم، نکاتی را درباره فضای دانشجویی و دانشگاه‌های کشور مطرح کردند.

آملی‌ لاریجانی با وزیر ارتباطات بین المللی حزب کمونیست چین دیدار کرد

 آملی‌ لاریجانی با وزیر ارتباطات بین المللی حزب کمونیست چین دیدار کرد
2023-12-07T10:44:55+03:30
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با وزیر ارتباطات بین المللی حزب کمونیست چین گفت: چین ظرفیت رسانه‌ای خوبی دارد که در کنار تجارب موفق ایران در این زمینه م...

رئیس‌جمهور عازم روسیه شد/ غزه؛ محور مهم مذاکرات رئیسی و پوتین

 رئیس‌جمهور عازم روسیه شد/ غزه؛ محور مهم مذاکرات رئیسی و پوتین
2023-12-07T10:18:25+03:30
رئیس جمهور پیش از عزیمت به روسیه گفت: تلاش فوری برای قطع بمباران غزه، رفع محاصره و کمک‌رسانی به مردم فلسطین و هم‌چنین از همه مهم‌تر دستیابی مردم فلسطین به ح...

قالیباف: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد

 قالیباف: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد
2023-12-07T09:51:42+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو با بیان اینکه آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را رسالت تمام شما دانشجویان می‌دانم گفت: آرمان‌خواهی همراه با واق...

یادداشت| نسخه عبور از دشواری‌های ملی مفاهمه ملی است

 یادداشت| نسخه عبور از دشواری‌های ملی مفاهمه ملی است
2023-12-07T09:51:42+03:30
پیرهادی نوشت: جامعه بدون تفاهم ملی در پیچ‌های تند تحولات اجتماعی و سیاسی و حتی اقتصادی دچار شکاف و یاس اجتماعی می‌شود، نسخه عبور از ناکامی‌ها و دشواری‌های م...

وحیدی: طبق فرمایشات رهبر انقلاب به‌دنبال ایجاد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در انتخابات هستیم

 وحیدی: طبق فرمایشات رهبر انقلاب به‌دنبال ایجاد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در انتخابات هستیم
2023-12-06T20:38:30+03:30
وزیر کشور گفت: در راستای فرمایشات رهبر انقلاب به‌دنبال ایجاد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت هستیم و در این زمینه تلاش زیادی کردیم تا فضای مناسبی برای مشارکت ح...

تأکید رئیسی بر پرهیز از رویکردهای سیاسی در عرصه مبارزه با فساد

 تأکید رئیسی بر پرهیز از رویکردهای سیاسی در عرصه مبارزه با فساد
2023-12-06T20:38:29+03:30
رئیس جمهور گفت: فسادستیزی جزو اصول اصلی دولت مردمی است و تخلف ارزی صورت گرفته در زمینه واردات کالا نیز ابتدا از سوی بخش‌های متولی در دولت شناسایی شد.

یادداشت| بن‎بست سازش و تله‎ی تحریم

 یادداشت| بن‎بست سازش و تله‎ی تحریم
2023-12-06T15:31:40+03:30
"گمان نمی‌رفت که پس از خروج یک‌باره آمریکا از تعهدات برجامی، در موعدی که موظف به رفع تحریم‌های هسته‌ای بود، دیگربار سخنی از معامله و سازش بشنویم؛ اما گ...

مخالفت کمیسیون اجتماعی با لایحه دولت/حمایت مجلس از اشتغال نیروی داخلی

 مخالفت کمیسیون اجتماعی با لایحه دولت/حمایت مجلس از اشتغال نیروی داخلی
2023-12-06T15:31:39+03:30
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس به منظور حمایت از نیروی اشتغال داخلی؛ از مخالفت با لایحه اصلاحی دولت درباره ماده ۱۲۴ قانون کار، خبر داد.

لیست جدید دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت علوم اعلام شد

 لیست جدید دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت علوم اعلام شد
2023-12-06T15:31:38+03:30
اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان لیست جدید سطح‌بندی دانشگاه‌های خارج از کشور را برای افرادی که از سپتامبر ۲۰۲۴ شروع به تحصیل می‌کنند، منتشر...

مخبر: نقشه راه همکاری‌های بین تهران – مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود

 مخبر: نقشه راه همکاری‌های بین تهران – مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود
2023-12-06T15:31:38+03:30
معاون اول رئیس جمهور در دیدار با وزیر تجارت، صنعت و توسعه سلطنت عمان گفت: باید نقشه راه همکاری‌های اقتصادی بین تهران–مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود تا این اراد...

آغاز همکاری‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اتحادیه اروپا

 آغاز همکاری‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اتحادیه اروپا
2023-12-06T15:04:58+03:30
نشست فعال سازی همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اتحادیه اروپا برگزار شد.

مقدم‌فر: دانشجویان با معرفی ماهیت اسرائیل به ملتهای دنیا خودآگاهی جهانی علیه صهیونیستها را سرعت می‌بخشند

 مقدم‌فر: دانشجویان با معرفی ماهیت اسرائیل به ملتهای دنیا خودآگاهی جهانی علیه صهیونیستها را سرعت می‌بخشند
2023-12-06T15:04:56+03:30
مقدم‌فر تحلیلگر مسائل راهبردی با بیان اینکه امروز ذات رژیم صهیونیستی برای همه دنیا آشکارتر شده، گفت: دانشجویان می‌توانند با معرفی بیشتر ماهیت این رژیم، نقشی...

واکنش رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای/ پروژه ناامیدسازی مردم شکست خورد

 واکنش رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای/ پروژه ناامیدسازی مردم شکست خورد
2023-12-06T14:51:44+03:30
رئیس‌جمهور گفت: من در ایام انتخابات به مردم قول دادم که رئیس دولت باید اولین مدعی فساد باشد و امروز این تحقق یافته است، نه بنده و نه فقط وزرا بلکه همه کسانی...

کاندیداهای انتخابات مجلس باید هزینه تبلیغاتشان را ثبت کنند/ سه سناریو برای رأی‌گیری الکترونیک به شورای نگهبان دادیم|گفتگو با سخنگوی ستاد انتخابات

 کاندیداهای انتخابات مجلس باید هزینه تبلیغاتشان را ثبت کنند/ سه سناریو برای رأی‌گیری الکترونیک به شورای نگهبان دادیم|گفتگو با سخنگوی ستاد انتخابات
2023-12-06T14:38:42+03:30
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: نامزدهای انتخابات مجلس باید کلیه‌ فرآیندهای مالی‌شان در حوزه تبلیغات و تأمین منابع، منابع ورودی به ستاد و هزینه‌هایش را در سا...

مخبر: شجاعت شهید آقاعبداللهی زبانزد همگان بود

 مخبر: شجاعت شهید آقاعبداللهی زبانزد همگان بود
2023-12-06T14:25:10+03:30
معاون اول رئیس جمهور در دیدار با خانواده شهید مدافع حرم آقا عبداللهی گفت: یاد و نام شهدای مدافع حرم برای همیشه در صحیفه پرافتخار مقاومت ملت بزرگ ایران ثبت ب...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)