میرنیوز

دکتر افروغ مصداق انسان آزاداندیش بود

 دکتر افروغ مصداق انسان آزاداندیش بود 2023-05-25T14:07:20+03:30

گروه اندیشه خبرگزاری تسنیم- محسن جبارنژاد پژوهشگر و سیاست‌پژوه در یادداشتی به تشریح برخی ابعاد شخصیتی مرحوم دکتر افروغ پرداخت و نوشت:

مرحوم دکتر افروغ به حق مصداق انسان آزاداندیش واقعی بود. مصداق کسی بود که همزمان خیلی از صفات و ویژگی‌های شخصیتی را در خود جمع کرده بود، لذا می‌توانست صداقت و صراحت را با هم جمع کند و همزمان می‌توانست در عین پای بندی به آرمان‌ها، منتقد سرسخت وضع موجود باشد.

 

در عین اینکه یک متفکر تراز اول بود و به معنای واقعی کلمه به وضعیت تاریخی ما فکر می‌کرد، حوزه اخلاق دغدغه جدی و مهم ایشان بود. استانداردهایی در آکادمی‌ها مبنای ارزیابی و سنجش و قضاوت علمی اساتید می‌شود که گاهی اوقات این معیارها، معیارهای ناکارآمدی هستند اما افروغ توانسته بود در عین تن ندادن به معیارهای صوری و ظاهری، متفکر و پژوهشگر باشد که غالباً جمع میان این دو سخت و دشوار است.

پژوهشگران بسیاری در دانشگاه‌ها داریم، اما متفکرین بسیار کمی وجود دارند. حداکثر کاری که پژوهش می‌تواند انجام دهد این است که ماده خامی را برای تفکر فراهم کند، نه اینکه خود تفکر باشد. اینها در واقع چیزهایی بود که از آقای دکتر یاد گرفتم.

حقیقتاً ایشان خیلی خوش محضر هم بود. وقتی با ایشان صحبت می‌کردید، زبان صریحی داشت و با صراحت صحبت می‌کرد. صراحت لهجه داشت اما به همان اندازه صحبت‌هایش گرم و دلنشین بود. ذهن جوّال و قدرت بیان بسیار خوبی هم در صورت‌بندی مباحث داشت.

نگاه جامعه‌شناسانه را با نگاه فیلسوفانه جمع می‌کرد در حالی که واقعاً جمع میان این دو کار دشواری است. یعنی به واسطه اینکه جامعه‌شناس بود، خیلی از مباحث جزئی جامعه را می‌دید و راجع به آنها فکر و تحلیل داشت و فضای اجتماعی را آسیب شناسی می‌کرد. گاهی اوقات این آسیب شناسی ناظر به نقد دولت، گاهی هم ناظر به نقد فرهنگ عمومی جامعه بود. در این زمینه دقت نظر بالایی هم داشتند.

در اواخر عمر، ایشان که عضو شورای فرهنگ عمومی شدند به گواه مسئولان و اشخاصی که در شورای فرهنگ عمومی حضور داشتند نکاتی می‌گفتند که کم نظیر بود. دقت نظری که در حوزه مباحث اجتماعی و در مواجهه با آسیب‌های فرهنگ عمومی داشتند هم قابل توجه بود. بسیار اهل دقت نظر بودند و در عین حال دولت و شیوه حکمرانی‌ای که پیوسته به آن نقد داشت را تحلیل و نقد جدی می‌کرد، اما همه نقدها دلسوزانه بود. جمع بین این دو هم کار دشواری است.

 

دکتر افروغ به معنای واقعی کلمه آزاداندیش بود. مطلقاً در بند نام و عنوان و عناوین دنیوی نبود، چه در مورد خودش و چه در مورد دیگران. خاطره‌ای را برایم تعریف کرد، می‌گفت: به یکی از دانشگاه‌ها برای تدریس دعوت شده بودم، در پشت سر میز رئیس دانشگاه دیدم تابلو یا بنری نصب شده و اسامی اساتیدی با عنوان آیت‌الله و حجت‌الاسلام و دکتر و دانشیار، استاد تمام و استادیار نوشته شده است. می‌گفت: من برآشفتم و همان جا این بنر را پاره کردم و کوبیدم زمین و خطاب به رئیس دانشگاه گفتم که شما با این کار خود اعتماد به نفس را از دانشجو می‌گیرید! دانشجو را اسیر و مرعوب این عناوین پرطمطراق می‌کنید و جرأت پرسشگری و اندیشه‌ورزی و نقد را از او می‌گیرید.

دکتر افروغ اساساً هر قیدی را که باعث می‌شد تعلقی ایجاد کند و مانع اندیشیدن شود به شدت نقد می‌کرد. مطلقاً اهل سالوس و ریا نبود، هیچ وقت ملاحظه‌کاری و محافظه‌کاری بی مورد هم نداشت. آنچه را که تشخیص می‌داد حق است عنوان می‌کرد ولو اینکه دوستان و مسئولان از ایشان رنجیده خاطر می‌شدند، آنچه را که تشخیص می‌داد حق است عمل می‌کرد.

بخش عمده‌ای از این روحیه نفرت و ناخرسندی که نسبت به سالوسی و ریا و تظاهر داشت به خاطر همین بود که شخصیت ملاحظه‌کاری و محافظه کاری نداشت و اهل مصلحت اندیشی‌های بیجا نبود. به نظرم این امر یکی از فضیلتهای اخلاقی است. کمتر دیدم حتی افرادی که برهه‌ای از عمر خود را در مناصب رسمی و دولتی حضور داشتند به این اندازه اهل سلامت نفس و اهل شجاعت باشند. این دو خصلت را با هم داشت؛ هم بسیار انسان سالمی بود و هم اهل سلامت نفس بود و هم شجاعت خاصی داشت و این دو را توأمان با هم جمع کرده بود.

 نطق‌هایی که ایشان در مجلس هفتم داشتند جاودانه خواهد ماند. بعضی از نطق‌هایی که از ایشان هست و به یادگار مانده و گاهی اوقات در فضای مجازی پخش می شود نطق های ماندگاری است، وقتی نطق‌های مرحوم دکتر افروغ را می‌بینیم و با نطق‌هایی که الان بعضی از نمایندگان مجلس ایراد می‌کنند مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که فاصله زمین تا آسمان است.

یک شخصیت اندیشمند، شخصیتی که همواره در ملتقای نظر و عمل ایستاده بود و هم به مصالح عملی توجه داشت و هم وسط میدان بود و هم پرداخت نظری و اندیشمندانه داشت. همه اینها چیزهایی بود که در شخصیت ایشان با هم جمع شده بود و به ندرت کسی می‌تواند همه این صفات و خصائلی را که گاه متعارض و متضاد هم هستند را در خود جمع کند.

 

نگاه افروغ به مسئله دولت

یکی از موضوعات مورد مطالعه دکتر افروغ، مسئله دولت بوده است. ایشان از سالیان پیش مسئله انقلاب اسلامی را در کانون تفکرات خودشان قرار دادند و تلاش داشتند لایه‌های بنیادی و مغفول انقلاب اسلامی را واکاوی کنند. از نظر ایشان بحث ساختار بسیار مهم است. ایشان معتقد بود بنیاد انقلاب اسلامی، قدرت اجتماعی است که اساساً یک ماهیت متکثر دارد، یعنی باید تکثرها را به رسمیت بشناسید و این ماهیت و بنیاد اجتماعی و قدرت اجتماعی را باید ببینید. آن چیزی که عامل استمرار انقلاب اسلامی است همین است اما ما به لحاظ ساختاری به سمتی رفتیم و ساختارهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی به سمتی رفته است که ساختار کاملاً متمرکز است و در واقع سیستم این ساختار، کاملاً سیستم مرکز-پیرامون است و با ساختار متمرکز اساساً همخوانی ندارد. اینکه دوام انقلاب در گرو محافظت از قدرت اجتماعی باشد و از طرفی ساختارها و دولت به سمت تمرکز برود، با هم همخوانی ندارد. ایشان تصریح داشتند که مظروفی به نام انقلاب اسلامی و ظرفی داریم که همان ساختارهای فعلی ما هستند. بخش مهمی از این ساختارها، ساختارهای به جا مانده از رژیم پیشین است. این ظرف و مظروف همخوانی و سازگاری ندارند.

دکتر افروغ تعریف می‌کردند یکبار با دکتر نعمت‌الله فاضلی که به لحاظ گرایش‌های سیاسی، بعضاً اختلاف و زاویه دارند در مورد انقلاب اسلامی صحبت می‌کردیم. می‌گفت ما در این مسئله مشترک بودیم. نگاه ما این بود که مشکلات اساسی کشور این است که ظرف و مظروف با هم ناسازگاری دارد. این مسئله جدی گرفته نشد، البته ژرف‌کاوی‌های ایشان محصولات مختلفی ازجمله کتاب و مقاله شد و در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها خصوصاً در چند سال اخیر بر روی این بحث متمرکز شدند.

نگاهشان به انقلاب اسلامی، صدرایی بود و بعضاً دلالت‌هایش در آثار و گفتار ایشان قابل مشاهده بود. البته دکتر افروغ به واسطه تجربه نمایندگی مجلس و تأملاتی که از منظر فیلسوف به سیاست و جامعه داشتند به جدّ به مسئله دولت و حکمرانی فکر می‌کردند و درباره‌ی آن می‌اندیشیدند.

مسأله اصلی دکتر افروغ درباره موضوع دولت، همان بحث ظرف و مظروف بود که به آن اشاره کردم. ایشان متذکر می‌شدند که این ظرف و مظروف همخوان نیستند. بخشی از آسیب‌هایی که در بخش حکمرانی متحمل می‌شویم و بخشی از هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنیم و نابسامانی‌هایی که در وضعیت حکمرانی و دولت‌داری وجود دارد، از همین ناحیه است.

غیر از اشکال نظری و ساختاری، یک اشکال عملی را هم خیلی جدی می‌دانستند و صریحاً روی این مسأله تأکید داشتند که رانت‌هایی که برخی از سیاسیون به واسطه‌ی حضور در قدرت دارند، تبدیل به ویژه خواری های اقتصادی و ... می‌شود و این را یکی از عوامل عملی در آسیب‌شناسی حکمرانی ایرانی می دانستند.

 

پروژه روش شناسی دکتر افروغ

پروژه روشی ایشان خیلی پروژه مهمی است که متأسفانه مغفول واقع شده و زیر سایه سنگین شخصیت سیاسی و اجتماعی آقای دکتر افروغ که با مواضع صریح شان شناخته می‌شدند، پنهان مانده است. این امر باعث شد که ابعاد پنهانی شخصیتی ایشان همچنان پنهان بماند و شناخته نشود. این یک آسیب در فضای فکری و فرهنگی جامعه ما است که گاهی اوقات متفکر و اندیشمندی که مواضعی دارد چنین اتفاق‌هایی در موردش اتفاق بیفتد. خود این نکته در کشور ما یک مسأله و معضل فرهنگی و تاریخی است و بعید است به این راحتی برطرف شود.

دکتر افروغ تأثیر توأمانی از کل‌گرایی صدرایی و کل‌گرایی روی بسکار گرفته بودند و به پیوندی که بین حکمت نظری و حکمت عملی وجود دارد، قائل بودند. در آسیب‌شناسی‌ای که از مسئله دولت و قدرت در ایران امروز داشتند، باورشان این بود که مشکلات امروز ما ناشی از عدم فهم ابعاد تئوریک انقلاب اسلامی و همچنین فقدان تفکر منظومه‌ای و سیستماتیک است و اساساً فهمی از ساختار نداریم و درست به همین دلیل است که به واسطه همین بدفهمی‌ها، کشور را چهل‌تکه اداره می‌کنیم.

ایشان معتقد بود حکمت متعالیه می تواند این شکاف را در درون خود حل کند و به لحاظ بنیادی ظرفیت‌هایش را دارد، منتها ایشان معتقد بود این ظرفیت هنوز بالفعل نشده است یعنی کار درخوری در این زمینه انجام نگرفته است.

همان طور که مستحضر هستید دو نوع نگاه مکانیکی و ارگانیکی به دولت وجود دارد. ایشان نگاه مکانیکی و جزء‌نگرانه به دولت را نقد می‌کردند. یکی از آسیب‌های حکمرانی و آفت‌های دولت‌داری در نگرش دکتر افروغ همین نگرش مکانیکی به دولت بود. البته ایشان سعی می‌کرد این معضل و دشواره اساسی را که سال‌هاست در حکمرانی ایران رخنه کرده را با ارجاع به سنت صدرایی و همین طور دیالکتیک بسکاری، خصوصاً دیالکتیک نظر و عمل تدارک کنند و به همین خاطر روی بحث نظر و عمل متمرکز شد که ماحصل آن در کتابی با عنوان «رابطه نظریه و عمل از حکمای باستان تا رئالیسم انتقادی» از طریق پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.

 

دیالکتیک نظر و عملی که توسط دکتر افروغ برای تمهیدات سیاست‌های دولت در جهت فائق آمدن بر اشکالات حکمرانی و دولت‌داری در ایران معاصر پیشنهاد می‌داد، اولاً هم از تنگناهای نگاه مارکسیتی به دیالکتیک فارغ هست و ثانیا جهت توحیدی دارد.

ایشان می‌گفتند روح توجه مارکس به بحث پراکسیس به بحث ماتریالیسم برمی‌گردد و تقلیل ایده به ماده است. بنابراین ایشان معتقد بود که مارکس نتوانست برای حوزه‌ی ایده استقلالی قائل شود و اساساً ایده تقلیل به ماده نیست.

بنابراین نقدی که هابرماس به مارکس داشت را می پذیرفت. هابرماس در نقد به مارکس اشاره می‌کند که مفهوم پراکسیس و عمل مارکس به فضای دانش فنی رفته و از تعامل رهایی‌بخش و ارتباطی غافل شده است. یعنی در واقع کاری که مارکس انجام می‌دهد مربوط به دانش فنی است، لذا صرفاً به سمت تسلط بر طبیعت پیش می‌رود و نمی‌تواند به سمت تعامل ارتباطی و دانش هرمنوتیک برود و ماهیت دیالکتیک خود را حفظ کند. بنابراین به نظر دکتر افروغ، دیالکتیک عین و ذهن در مباحث مارکس بسیار کمرنگ است.

ایشان معتقد بود این مسأله در تفکرات مارکس جوان پررنگ‌تر است و در مارکس متأخر قدری کمرنگ‌تر شده است. به ویژه در دیالکتیک عین و ذهن و نظر و عمل در رئالیسم انتقادی بسکار بسیار پررنگ است. این نکته برایشان خیلی مهم بود و پیوسته تأکید می‌کردند دیالکتیک نظر و عمل مورد نظر روی بسکار به شدت جهت توحیدی دارد. از پایگاه صدرایی ایشان، بحث‌های بسکار برایش جلب توجه کرد و آنها را به هم نزدیک دید. در گفت‌و‌گویی که با ایشان انجام دادم صریحاً اشاره کردند که بحث نظر و عمل و دیالکتیک عین و ذهن در رئالیسم انتقادی بسیار شبیه به رابطه عین و ذهن در تفکر صدرایی است.

ایشان می‌خواست از این مباحث نتیجه‌ای بگیرد و از آنها استفاده‌ای کند که همان بحث روش‌شناسی بود که معتقد بودند اشتراکاتی که در اندیشه ملاصدرا و روی بسکار هست می‌تواند منشأ الهاماتی در باب بحث‌های روشی در حیطه علوم اجتماعی باشد.

احتمالاً ایشان بخشی از مباحث را در کتاب «رابطه نظریه و عمل  از حکمای باستان تا رئالیسم انتقادی» ارائه کردند. شنیده بودم که این مباحث قرار است ادامه پیدا کند که البته عمرشان مجال نداد که این پروژه را به انتها ببرند. بسیاری از دغدغه‌ها و پروژه های فکری ایشان با بیماری و رحلت ناگهانی ایشان متوقف شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

امیرعبداللهیان وارد آفریقای جنوبی شد

امیرعبداللهیان وارد آفریقای جنوبی شد
2023-06-01T12:41:07+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان همراه با یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی به منظور شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه گروه بریکس وارد کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی شد.

۹۱۲ منزل سازمانی نیروی زمینی ارتش به بهره‌برداری رسید

۹۱۲ منزل سازمانی نیروی زمینی ارتش به بهره‌برداری رسید
2023-06-01T11:20:46+03:30
با حضور فرمانده کل ارتش، آیین افتتاح و بهره برداری از تعداد ۹۱۲ واحد منزل سازمانی همزمان در مشهد و به صورت وبیناری در پنج شهر دیگر از مناطق مختلف کشور برگزار...

ادامه رسیدگی مجمع تشخیص مصلحت به طرح شفافیت قوا

ادامه رسیدگی مجمع تشخیص مصلحت به طرح شفافیت قوا
2023-06-01T10:27:26+03:30
مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن رسیدگی به طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بندهایی از سیاست‌های کلی توسعه دریامحور را تصویب کرد.

وزارت امور خارجه با جدیت مسیر خنثی سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کند

وزارت امور خارجه با جدیت مسیر خنثی سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کند
2023-06-01T10:14:21+03:30
ویزر امور خارجه گفت: در کنار باز بودن مسیر دیپلماتیک برای رفع تحریم‌های ظالمانه، وزارت امور خارجه همچنان به صورت جدی مسیر خنثی سازی تحریم‌ها را دنبال خواهد کرد.

حفظ یاد شهید جهاد است/ سلوک شهدا با شیوه‌های خلاقانه به نسل جوان منتقل شود

حفظ یاد شهید جهاد است/ سلوک شهدا با شیوه‌های خلاقانه به نسل جوان منتقل شود
2023-06-01T10:14:21+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: زنده نگه داشتن یاد شهدا جهادی بزرگ و همسنگ جهاد زنده نگه داشتن خون‌های مقدس ریخته شده در کربلا است.

حفظ یاد شهید و شهیدپرور جهاد است

حفظ یاد شهید و شهیدپرور جهاد است
2023-06-01T10:00:47+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: زنده نگه داشتن یاد شهدا جهادی بزرگ و همسنگ جهاد زنده نگه داشتن خون‌های مقدس ریخته شده در کربلا است.

تأکید رئیس ستاد انتخابات کشور بر پیش‌بینی‌های فنی برای برگزاری انتخابات

 تأکید رئیس ستاد انتخابات کشور بر پیش‌بینی‌های فنی برای برگزاری انتخابات
2023-06-01T10:07:32+03:30
رئیس ستاد انتخابات کشور از کمیته فناوری اطلاعات این ستاد خواست نسبت به راه‌اندازی سامانه‌های فنی و تکالیف ابلاغی، پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم را به عمل آورد.

امام خامنه‌ای: با شیوه‌های خلاقانه یاد و مجاهدت شهدا به نسل جوان منتقل شود

 امام خامنه‌ای: با شیوه‌های خلاقانه یاد و مجاهدت شهدا به نسل جوان منتقل شود
2023-06-01T10:07:32+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای ستاد کنگره بزرگداشت شهدای سبزوار و نشابور فرمودند: بزرگداشت نام و یاد شهیدان جهاد است. باید با شیوه‌های خلاقانه و ...

تاکید رئیس ستاد انتخابات کشور بر پیش‌بینی‌ فنی برای برگزاری انتخابات

تاکید رئیس ستاد انتخابات کشور بر پیش‌بینی‌ فنی برای برگزاری انتخابات
2023-06-01T09:34:06+03:30
رئیس ستاد انتخابات کشور از کمیته فناوری اطلاعات این ستاد خواست تا نسبت به راه اندازی سامانه های فنی و تکالیف ابلاغی، پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم را به عمل آورد.

زلنسکی بازیچه غربی‌ها است/ اوکراین در حال تبدیل شدن به افغانستانی دیگر

زلنسکی بازیچه غربی‌ها است/ اوکراین در حال تبدیل شدن به افغانستانی دیگر
2023-06-01T08:40:46+03:30
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تحریم ۵۰ساله پارلمان اوکراین علیه ایران به دلیل این است که کیف بازیچه غربی‌ها شده تا به این وسیله کشورمان را تحت فشارهای بیشت...

وزرای امور خارجه ایران و ترکیه تلفنی گفتگو کردند

وزرای امور خارجه ایران و ترکیه تلفنی گفتگو کردند
2023-06-01T01:07:29+03:30
امیرعبداللهیان و همتای ترکیه‌ای او در تماس تلفنی بر همکاری میان دو کشور بر اساس اراده و خواست رؤسای جمهور دو کشور تاکید کردند.

امیرعبداللهیان تهران را به مقصد کیپ‌تاون ترک کرد

امیرعبداللهیان تهران را به مقصد کیپ‌تاون ترک کرد
2023-06-01T00:27:27+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه گروه بریکس، در نخستین ساعات امروز(پنج‌شنبه) عازم آفریقای‌جنوبی شد.

اجازه ندهیم نهضت ۱۵ خرداد با روایت‌های مجعول، مخدوش و وارونه جلوه داده شود

اجازه ندهیم نهضت ۱۵ خرداد با روایت‌های مجعول، مخدوش و وارونه جلوه داده شود
2023-05-31T22:14:11+03:30
رئیس جمهور روز چهارشنبه در پیامی به کنگره گرامیداشت ۱۵ خرداد، نوشت:دولت مردمی با اتکا به آرمان‌های ۱۵ خرداد تمام توان خود را برای ارتقای جایگاه کشور بکار گرف...

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی«حل‌وفصل دو موضوع پادمانی»را تائید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی«حل‌وفصل دو موضوع پادمانی»را تائید کرد
2023-05-31T19:47:29+03:30
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از حل‌وفصل دو مساله پادمانی ادعایی خبر داد.

ایران و ترکمنستان خویشاوند و دارای اشتراکات فرهنگی بسیار هستند

ایران و ترکمنستان خویشاوند و دارای اشتراکات فرهنگی بسیار هستند
2023-05-31T19:34:07+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان، ایران و ترکمنستان را خویشاوند و دارای اشتراکات فرهنگی بسیار خواندند.

رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان با رهبر انقلاب دیدار کرد

رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان با رهبر انقلاب دیدار کرد
2023-05-31T17:47:30+03:30
رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان و هیئت همراه عصر امروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

از نقش‌آفرینی در سازمان‌های منطقه‌ای غفلت نکنید/ تمایل کشورهای مختلف برای گسترش همکاری‌ها با ایران

از نقش‌آفرینی در سازمان‌های منطقه‌ای غفلت نکنید/ تمایل کشورهای مختلف برای گسترش همکاری‌ها با ایران
2023-05-31T16:40:49+03:30
رئیس جمهور خطاب به سفرا با اشاره به تمایل کشورهای مختلف برای گسترش همکاری‌ها با ایران، تاکید کرد: این ادراک که چون ایران تحریم است کسی حاضر به همکاری با ما ن...

رئیسی: در تعیین خطوط سیاست خارجی خود منتظر اخم و لبخند کسی نیستیم

 رئیسی: در تعیین خطوط سیاست خارجی خود منتظر اخم و لبخند کسی نیستیم
2023-05-31T16:34:16+03:30
رئیس جمهور گفت: در گذشته برخی‌ تصور می‌کردند سرنوشت کشورها به دست چند کشور معدود رقم می‌خورد و باید خطوط سیاست خارجی خود را با آنان هماهنگ کرد، اما ما با هر...

حضور رئیسی در گردهمایی روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور

 حضور رئیسی در گردهمایی روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور
2023-05-31T16:07:32+03:30
رئیس جمهور در دهمین روز گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور حاضر شد و طی سخنانی بیان کرد: مشکلات حقوقی و کنسولی ایرانیان خارج از کشور باید با ...

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)؛ صبح ۱۴ خرداد با سخنرانی رهبر معظم انقلاب

 مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)؛ صبح ۱۴ خرداد با سخنرانی رهبر معظم انقلاب
2023-05-31T16:07:32+03:30
رئیس ستاد مرکزی مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد گفت: مراسم ۱۴ خرداد در حرم مطهر امام راحل ساعت ۹ صبح با حضور مردم عزیز و مشتاقان زیارت از تهران و زائران اعزامی از استان...

رفیعی: ترمیم حقوق محیط‌بانان در مجلس/اصلاح قانون حمل و بکارگیری سلاح محیط‌بانان در نوبت صحن

 رفیعی: ترمیم حقوق محیط‌بانان در مجلس/اصلاح قانون حمل و بکارگیری سلاح محیط‌بانان در نوبت صحن
2023-05-31T16:07:31+03:30
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه اصلاح قانون حمل و بکارگیری سلاح محیط‌بانان در دستور صحن است، گفت: امیدواریم با تصویب این قانون مشکلات محیط‌بانان ...

مذاکرات وزرای کشور ایران و عراق با محوریت اربعین

 مذاکرات وزرای کشور ایران و عراق با محوریت اربعین
2023-05-31T15:27:40+03:30
وزرای کشور ایران و عراق ظهر امروز درباره هماهنگی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم جهانی اربعین دیدار و گفت‌وگو کردند.

دانشگاهیان با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند

 دانشگاهیان با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند
2023-05-31T15:27:39+03:30
دانشگاهیان کشور در آستانه سی و چهارمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید عهد کردند.

آیت‌الله جنتی: عزتی که خداوند به این ملت عطا کرده نتیجه قدرشناسی است

 آیت‌الله جنتی: عزتی که خداوند به این ملت عطا کرده نتیجه قدرشناسی است
2023-05-31T15:27:39+03:30
دبیر شورای نگهبان گفت: مردم مومن، شریف و بصیر ایران اسلامی با ولایتمداری مثال‌زدنی خویش شکرگزار نعمت رهبران الهی خویش بوده‌اند، گفت: عزتی که خداوند به این م...

تشریح برنامه‌های قرارگاه شهید فهمیده برای مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

 تشریح برنامه‌های قرارگاه شهید فهمیده برای مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)
2023-05-31T15:27:38+03:30
سردار حسن‌زاده فرمانده قرارگاه کشوری شهید فهمیده برنامه‌های این قرارگاه برای برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام راحل را تشریح کرد.

افزایش هماهنگی‌ها برای برگزاری مراسم اربعین امسال

افزایش هماهنگی‌ها برای برگزاری مراسم اربعین امسال
2023-05-31T14:27:37+03:30
وزیر کشور گفت: توافقات بسیار خوبی با عراق برای برگزاری مراسم اربعین و سهل شدن تردد زوار داشتیم.

منتظر موافقت مکتوب مجلس برای واردات خودرو هستیم/ با مشاوران املاک متخلف برخورد می‌کنیم

منتظر موافقت مکتوب مجلس برای واردات خودرو هستیم/ با مشاوران املاک متخلف برخورد می‌کنیم
2023-05-31T14:00:50+03:30
سخنگوی دولت گفت: منتظر هستیم تا نظر رئیس مجلس مبنی بر عدم مغایرت آئین نامه دولت برای واردات خودروهای کارکرده به صورت مکتوب به دولت ابلاغ شود.

سرلشکر باقری خبر داد: تشکیل شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح

 سرلشکر باقری خبر داد: تشکیل شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح
2023-05-31T14:07:35+03:30
سرلشکر باقری از فعالیت شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح خبر داد و گفت: این شورا و شوراهای های دیگر در چهار سازمان اصلی نیروهای مسلح تشکیل شد و...

ماجرای نمازخانه اهل‌سنت در پونک چیست؟/ ساختمانی که وثیقۀ عبدالحمید شده است!

 ماجرای نمازخانه اهل‌سنت در پونک چیست؟/ ساختمانی که وثیقۀ عبدالحمید شده است!
2023-05-31T14:07:35+03:30
مولوی عبدالحمید مدتی است در خطبه‌های نماز جمعه درباره ماجرای نمازخانه‌ای متعلق به اهل‌سنت درحال شایعه‌پراکنی است، مجتمعی که طبقه تحتانی آن تبدیل ب...

تشکیل شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح

تشکیل شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح
2023-05-31T13:47:29+03:30
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در ستاد کل نیروهای مسلح در چهار سازمان اصلی نیروهای مسلح تشکیل شد و با جدیت و نظم تشکیل جلسه دا...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)