میرنیوز

حمله کرونا به اصناف اردبیل

حمله کرونا به اصناف اردبیل 2020-11-21T09:27:39+03:30

راه مغازه را در پیش می‌گیرد اما نمی‌داند چه سرنوشتی در انتظار او است. آیا هزینه‌های جاری اعم از اجاره مغازه، هزینه‌های آب و برق و گاز و کرایه تاکسی را امروز تأمین کرده و خواهد توانست برای هزینه‌های منزل هم سودی داشته باشد؟

"امروز به امید خدا فروش بیشتری خواهم داشت، سود کمتری می‌کنم تا خریداری را فراری ندهم و برای خانه و خانواده نان حلالی کسب کنم. امروز روز من است، روزی که برای هر مراجعه‌کننده‌ای اجناسی می‌فروشم اما از مدار انصاف هم خارج نمی‌شوم، خدایا مرا شرمنده اهل‌وعیال نکن. الهی با تو عهد می‌بندم اگر کسب و کارم رونق داشته باشد ان‌شاءالله بعد از نابودی کرونا پدر و مادرم را به مشهد مقدس می‌برم تا به آرزوی دیرینه‌شان برسند. آمین یا رب‌العالمین» پدر خانواده در تاکسی این حرف‌ها را در ذهنش مرور می‌کند، ناخودآگاه تبسمی بر لبانش می‌نشیند و او انرژی مثبتی می‌گیرد و امیدوارتر می‌شود به کسب روزی بهتر."

صبح بوتیک‌دار اردبیلی چنین آغاز می‌شود. کرونا شغل و درآمد و سطح زندگی او و خیلی‌های دیگر را تحت تأثیر قرار داده است. بازاریان مثل هر صنف دیگری از کرونا آسیب‌دیده‌اند. آنها تنها به درآمدزایی مغازه چشم دوخته‌اند تا هم هزینه‌های مغازه را از این طریق پرداخت کنند و هم چک‌های خود را از این درآمدها پرداخت کنند و هم چرخ زندگی خانوادگی را بچرخانند. آنها در گفت‌وگو با ایسنا درد و دل‌های خود را مطرح می‌کنند و تنها امیدشان به خدا است تا هر چه زودتر شر کرونا از ایران و جهان کم شود.

حمله کرونا به اصناف اردبیل

اقلام غذایی اولویت خرید مردم است

یکی از بوتیک‌داران اردبیل در گفت‌وگو با ایسنا از روزهای ناخوش بازار سخن می‌گوید. قاسم اذعان می‌کند که با شیوع ویروس کرونا فروششان به حداقل رسیده است و گاهی حتی اجاره مغازه و دیگر هزینه‌های جاری را هم نمی‌توانند تأمین کنند چه رسد به اینکه برای هزینه‌های منزل پس اندازی داشته باشند.

او یک لباس‌فروش است و می‌گوید که درآمد همه اقشار با شیوع کرونا کم شده است و فقط کارمندان و سرمایه داران هستند که آسیب کمتری از کرونا دیده‌اند بنابراین مردم خرید لباس را از سبد اولویت خرید خانواده کم می‌کنند تا بتوانند نیازهای ضروری به‌مانند اقلام غذایی را تأمین کنند، در چنین شرایطی برای خرید لباس وسواس به خرج می‌دهند و سعی می‌کنند لباس کمتری بخرند.

سبد اقتصادی خانوارها بر اساس درآمد آنها تعریف می‌شود و هرچقدر درآمد مردم افزایش پیدا کند امکان خرید کالای لوکس بیشتر می‌شود اما اگر درآمد مردم کاهش پیدا کند کالاهای پست مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. قاسم ادعا می‌کند که مردم در شرایط کرونایی و با کاهش درآمدشان، خرید اغذیه را جایگزین خرید پوشاک می‌کنند اما مگر این دو کالا می‌تواند به‌عنوان جانشین هم مصرف شوند؟

یک کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سؤال چنین بیان می‌کند که لباس و اقلام خوراکی کالای جانشین یا کالای مکمل نیستند اما وقتی درآمد مردم کاهش پیدا کند، اولویت خرید آنها تغییر می‌یابد و محتوای سبد کالای خانوار می‌تواند فربه یا نحیف‌تر شده و دچار تغییرات اساسی شوند.

برخی از اصناف ادعا می‌کنند تغییر چندانی در درآمد آنها به وجود نیامده است که یکی از این اصناف، فروشندگان لوازم جانبی موبایل‌ها هستند. یکی از فعالان این صنف ادعا می‌کند که موبایل به جزو لاینفک زندگی امروزی تبدیل شده است بنابراین افراد جامعه وقتی در این زمینه دچار مشکل می‌شوند، مجبورند هر چه زودتر اقدام به خرید کنند. مهدی می‌گوید که آموزش مجازی سبب شده است که دانش‌آموزان و دانشجویان نیاز به نرم‌افزار داشته باشند و برای نصب این نرم‌افزارها مراجعه می‌کنند.

وی معتقد است که وقتی وضعیت اقتصادی جامعه دچار تزلزل می‌شود، همه اقشار تحت تأثیر قرار می‌گیرند و اگر کرونا نبود قطعاً فروش و سود بیشتری داشتیم.

مهدی احمدی اوچبلاغ، یک کارشناس اقتصاد در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کرونا معادلات اقتصادی خانوارها را تغییر داده است، ادامه داد: بدیهی است در زمانی که خانوارها با کاهش درآمد روبرو باشند، کالای مصرفی آنها هم روند تغییری به خود ببیند بنابراین مردم در چنین شرایطی فقط اقلام ضروری خود را خریداری خواهند کرد و این یک رفتار عقلایی در حوزه اقتصاد است.

حمله کرونا به اصناف اردبیل

فقط لباس‌فروشان نیستند که با بحران فروش در شرایط کرونایی مواجه هستند

البته فقط لباس‌فروشان نیستند که با بحران فروش در شرایط کرونایی مواجه هستند بلکه اصناف مختلف به طرق متعدد از این طریق آسیب‌دیده‌اند و کمتر کسی است که برای پشتیبانی از اصناف برنامه‌ریزی کند.

احمدی اوچبلاغ معتقد است که دولت باید از اصناف آسیب‌دیده در کرونا حمایت کند وگرنه عده کثیری از آنها ورشکست می‌شوند و جبران ورشکستگی کاری سخت و گاهاً غیرممکن است.

ثبت 21 هزار واحد اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا در اردبیل

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی باید بسته حمایتی از اصناف تعریف و هر چه سریع‌تر به‌صورت واقعی و با کمترین بروکراسی در اختیار اصناف قرار بگیرد. دولت بسته‌های حمایتی را برای مشاغل تعریف کرده است، تسهیلاتی که می‌تواند دست گیر فعالان بازار باشد تا به حیات اقتصادی خود ادامه دهند.

هرچند تعدادی از اصناف بر این باور هستند که دریافت تسهیلات کرونایی سخت و دارای بروکراسی پیچیده است اما مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل می‌گوید که در این استان به میزان ۹۶۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونایی به واجدان شرایط پرداخت شده است.

حمله کرونا به اصناف اردبیل

به گفته قاسم رحیمی، حدود ۲۱ هزار واحد اقتصادی آسیب‌دیده از ویروس کرونا در سطح استان اردبیل جهت دریافت تسهیلات در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند که پس از پالایش دقیق پرداخت تسهیلات به افراد واجد شرایط انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل ادامه می‌دهد که سهمیه استان در طرح یارانه دستمزد ۲ هزار ۱۰۰ نفر است و طی ۴۰ روز از اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد به کارفرمایان در قابل جذب نیروی کار شغل اولی ۳۳۰ نفر با عقد قرارداد مشغول کار شدند.

اقتصادی‌ها عبارت معروفی دارند که می‌گویند «اقتصاد به شدت ترسو است و برای سود و امنیت حساسیت ویژه‌ای دارد و هر جا در زمینه امنیت احساس خطر کند، فرار می‌کند.» بنابراین آسیب اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به این زودی‌ها از بین نمی‌رود به‌خصوص در استان‌هایی به‌مانند اردبیل که از نظر اقتصادی ضعیف بوده این آسیب‌ها خود را بیشتر و به مدت طولانی‌ترین نشان خواهد داد.

گزارش از توحید مهدوی علی بابالو

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

دست پر به اهواز بر می‌گردیم

دست پر به اهواز بر می‌گردیم
2020-11-25T00:03:22+03:30
سیرجان - مربی تیم فولاد خوزستان با اشاره به اینکه فردا تیمش به مصاف گل گهر سیرجان می‌رود، گفت: تمام تلاشمان را می‌کنیم که ان شالله دست پر از سیرجان به اهواز ...

ثبات جایگاه گل‌گهر در لیگ برتر مهم ترین هدفمان است/ فعلا به قهرمانی فکر نمی‌کنیم

ثبات جایگاه گل‌گهر  در لیگ برتر مهم ترین هدفمان است/ فعلا به قهرمانی فکر نمی‌کنیم
2020-11-24T23:50:00+03:30
سیرجان - مربی تیم فوتبال گل گهر سیرجان گفت: هدف اصلی ما در این فصل «ایجاد ثبات جایگاه تیم گل‌گهر» در لیگ برتر است، اصلاً در حال حاضر به قهرمانی، سهمیه و هیچ...

ضارب سرپرست آموزش و پرورش قرچک دستگیر شد

ضارب سرپرست آموزش و پرورش قرچک دستگیر شد
2020-11-24T23:36:41+03:30
قرچک-فرمانده انتظامی شرق استان تهران از دستگیری فرد شلیک کننده به سرپرست آموزش و پرورش قرچک خبر داد.

ابتلای قطعی ۴۶۱ نفر به کرونا طی شبانه روز گذشته در یزد/فوت ۲۱ نفر

ابتلای قطعی ۴۶۱ نفر به کرونا طی شبانه روز گذشته در یزد/فوت ۲۱ نفر
2020-11-24T22:29:59+03:30
یزد- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در طول ۲۴ ساعت گذشته آزمایش بیش از ۴۶۱ نمونه مشکوک به کرونا در یزد مثبت شد و به این ترتیب، ۴۶۱ نفر به آمار مبتلایان ک...

توزیع مرغ یارانه‌ای؛ کمک به معیشت مردم یا وصل زنجیره شیوع ویروس کرونا در کردستان+ تصاویر

 توزیع مرغ یارانه‌ای؛ کمک به معیشت مردم یا وصل زنجیره شیوع ویروس کرونا در کردستان+ تصاویر
2020-11-24T21:16:38+03:30
گروه استان‌ها- با توجه به نبود ثبات قیمت اقلام مختلف در بازار و شیوع ویروس کرونا در کشور، عرضه برخی از اجناس اساسی به صورت یارانه‌ای در استان کردستان، سبب ک...

استفاده از ظرفیت های مسجد در حوزه های اجتماعی و فرهنگی

استفاده از ظرفیت های مسجد در حوزه های اجتماعی و فرهنگی
2020-11-24T20:30:01+03:30
قم- استاندار قم کارکردهای مختلف مساجد را مورد توجه قرار داد و گفت: مسجد کارکردهای اجتماعی و فرهنگی زیادی دارد و باید برای اعتلای جایگاه مساجد گام‌های مؤثر بر...

کمبود نقدینگی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان قمی است

کمبود نقدینگی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان قمی است
2020-11-24T20:30:01+03:30
قم- استاندار قم یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان کمبود نقدینگی عنوان کرد و افزود: دغدغه‌های تولید با مسئولین بانک‌ها در میان گذاشته می‌شود تا این مشکل نیز رفع...

«کرونا» مدیری توانمند در آشفته‌سازی جامعه

«کرونا» مدیری توانمند در آشفته‌سازی جامعه
2020-11-24T19:40:29+03:30
این روزها ایجاد محدودیت بر اثر شیوع کروناویروس مهمترین مقوله ای است که همه اقشار جامعه و در کل همه مردم دنیا را به خود مشغول کرده و می توان گفت ویروس کووید ۱...

647 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کردستان بستری هستند

647 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کردستان بستری هستند
2020-11-24T19:40:28+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در حال حاضر 647 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

تقدیر از رئیس جهاد کشاورزی قزوین همزمان با افزایش قیمت مرغ!

تقدیر از رئیس جهاد کشاورزی قزوین همزمان با افزایش قیمت مرغ!
2020-11-24T19:40:28+03:30
مرغداران طی گفت‌وگو با رسانه از کاهش جوجه‌ریزی سخن می‌گویند؛ مسئولین امر آن را قبول نداشته و حتی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از سوی استاندار قزوین مورد تقد...

کاهش ۸۰ درصدی تردد شبانه خودروها در مشهد

کاهش ۸۰ درصدی تردد شبانه خودروها در مشهد
2020-11-24T19:40:27+03:30
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد گفت: تردد خودروهای شخصی طی سه روز گذشته از اجرای محدودیت تردد در ساعت ۲۱ الی ۴ صبح حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.

مساله شهید محسوب شدن "رضا آران" حل شد

مساله شهید محسوب شدن "رضا آران" حل شد
2020-11-24T19:40:19+03:30
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان سیرجان اعلام کرد: هم اکنون با موافقت مسئولین مربوطه شهید بودن این بزرگوار تایید شد.

افزایش جانباختگان کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

افزایش جانباختگان کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد
2020-11-24T19:40:18+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش شمار جانباختگان کرونا استان به ۲۹۶ نفر خبر داد و گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۲ هم استانی بر اثر ابتلا به ویروس کرو...

اعلام جزئیات نحوه حمایت جبرانی معیشت خانوارها در شرایط کرونایی

اعلام جزئیات نحوه حمایت جبرانی معیشت خانوارها در شرایط کرونایی
2020-11-24T18:33:17+03:30
مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی مازندران جزئیات نحوه حمایت جبرانی معیشت خانوارها در شرایط شیوع بیماری کرونا را تشریح کرد.

بیش از ۹۰ درصد اصناف و بازاریان محدودیت های کرونایی را رعایت می کنند

بیش از ۹۰ درصد اصناف و بازاریان محدودیت های کرونایی را رعایت می کنند
2020-11-24T18:33:16+03:30
استاندار ایلام گفت: بیش از ۹۰ درصد اصناف و بازاریان محدودیت های اعمال شده را رعایت کرده اند و تردد های شبانه کاهش محسوس داشته است.

۱۷ هزار راننده در خراسان جنوبی تذکر شفاهی دریافت کردند

۱۷ هزار راننده در خراسان جنوبی تذکر شفاهی دریافت کردند
2020-11-24T18:33:16+03:30
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه برخی از افراد از محدودیت‌های در نظر گرفته شده از مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا تخطی کرده‌اند، اظهار کرد: ار ابتدا...

چرا دین پایان نمی‌یابد؟

چرا دین پایان نمی‌یابد؟
2020-11-24T18:33:15+03:30
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی بیان کرد: کارکردهای اجتماعی دین از چند منظر مانند نیاز به هویت مشترک قابل بررسی است. تبدیل اجتماع به جامعه نیازمند مخرج مشترک و ...

دو قهوه‌خانه مرکز اذیت و آزار حیوانات و پاتوق شرط‌بندی در کردستان پلمب شد

دو قهوه‌خانه مرکز اذیت و آزار حیوانات و پاتوق شرط‌بندی در کردستان پلمب شد
2020-11-24T17:39:55+03:30
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سقز از پلمب و شناسایی دو مرکز شرط‌بندی بر روی حیوانات شهر صاحب از توابع شهرستان سقز توسط مأموران اجرایی یگان حفاظت محیط ...

شمار فوتی های ناشی از کرونا در کرمان به ۱۷۹۴ نفر رسید

شمار فوتی های ناشی از کرونا در کرمان به ۱۷۹۴ نفر رسید
2020-11-24T16:43:18+03:30
کرمان - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مجموع جانباختگان ابتلای قطعی به کووید ۱۹ از ابتدای اپیدمی تاکنون یک هزار و ۷۹۴ نفر است.

مقالات همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام» کتاب می شود

مقالات همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام» کتاب می شود
2020-11-24T16:43:18+03:30
قم - دبیر اجرایی همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» با اشاره به دریافت ۱۸۰ چکیده مقاله گفت: این مقالات در قالب ۱۰ کتاب منتشر می شود.

کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دمای هوا در گیلان از پنج شنبه

کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دمای هوا در گیلان از پنج شنبه
2020-11-24T16:33:41+03:30
مدیرکل هواشناسی گیلان، از کاهش چهار تا هشت درجه ای متوسط دمای هوای استان خبر داد و گفت: در ارتفاعات بارش برف و در مناطق مستعد احتمال تگرگ تا ظهر جمعه پیش بین...

تذکر به ۵ هزار خودرو / بازگرداندن یک هزار خودرو به مبدأ در خوزستان

تذکر به ۵ هزار خودرو / بازگرداندن یک هزار خودرو به مبدأ در خوزستان
2020-11-24T16:33:40+03:30
رئیس پلیس راه خوزستان از تذکر به ۵ هزار خودرو و بازگرداندن یک هزار خودرو از ورودی‌ها و خروجی‌های شهرهای قرمز و نارنجی استان در سه روز نخست اجرای طرح محدودیت ...

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به ۲۱ هزار و ۸۴۸ نفر

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به ۲۱ هزار و ۸۴۸ نفر
2020-11-24T16:33:40+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان به تعداد ۲۱۸۴۸ نفر خبر داد.

ناقلان بدون علامت کرونا را بشناسیم

ناقلان بدون علامت کرونا را بشناسیم
2020-11-24T16:33:40+03:30
یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: ناقلان بدون علامت کرونا ویروس افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی خود عامل ویروس هستند اما علائم بالینی ن...

استان‌های همسایه‌؛ عامل نوسان قیمت مرغ گرم در زنجان

استان‌های همسایه‌؛ عامل نوسان قیمت مرغ گرم در زنجان
2020-11-24T16:33:39+03:30
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: بالا بودن قیمت گوشت مرغ در استان‌های همجوار اثرات سویی بر استان می‌گذارد.

دو قهوه‌خانه مرکز اذیت و آزار حیوانات و پاتوق شرط‌بندی پلمب شد

دو قهوه‌خانه مرکز اذیت و آزار حیوانات و پاتوق شرط‌بندی پلمب شد
2020-11-24T16:33:38+03:30
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سقز از پلمب و شناسایی دو مرکز شرط‌بندی بر روی حیوانات شهر صاحب از توابع شهرستان سقز توسط مأموران اجرایی یگان حفاظت محیط ...

تعداد فوتی های کرونایی استان مرکزی از 1200 نفر گذشت

تعداد فوتی های کرونایی استان مرکزی از 1200 نفر گذشت
2020-11-24T16:33:32+03:30
رئیس علوم پزشکی اراک گفت: متاسفانه در این مدت ۱۵ مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده است که بر این اساس تعداد فوتی ها در اثر ابتلا...

گشت‌زنی هفتادمین ناوگروه رزمی اطلاعاتی نداجا در آبهای شمال اقیانوس هند

گشت‌زنی هفتادمین ناوگروه رزمی اطلاعاتی نداجا در آبهای شمال اقیانوس هند
2020-11-24T16:33:32+03:30
فرمانده آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) گفت: 70امین ناوگروه رزمی اطلاعاتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال گشت‌زنی و تامین امنیت خطوط مواصلات...

تلاش معلمان خیّر گل‌تپه برای محرومیت‌زدایی

تلاش معلمان خیّر گل‌تپه برای محرومیت‌زدایی
2020-11-24T16:33:31+03:30
فرهنگیان بخش گل تپه به صورت خودجوش با تشکیل تیم خیرین و تعامل با گروه های خیرین استان گام های بزرگی برای کمک به دانش آموزان محروم بخش گل تپه برداشته اند.

اعمال جریمه برای ۴۵۷ دستگاه خودروی متخلف در گیلان

اعمال جریمه برای ۴۵۷ دستگاه خودروی متخلف در گیلان
2020-11-24T16:33:30+03:30
فرمانده انتظامی گیلان با اشاره به کنترل تردد خودروها در محورهای ورودی و خروجی گیلان گفت: ۴۵۷ دستگاه خودروی متخلف به علت عدم رعایت قوانین وضع شده جریمه شدند.