میرنیوز

روند نزولی جمعیت ‌متوقف شد/ جلوگیری از سقط ۴هزار جنین سالم

 روند نزولی جمعیت ‌متوقف شد/ جلوگیری از سقط ۴هزار جنین سالم 2024-05-20T00:18:57+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد،بهرام عین‌اللهی، در آیین بهره‌برداری از مرکز درمان ناباروری بشری در بیمارستان رضوی مشهد، با بیان اینکه در راستای تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت، قرارگاه جوانی جمعیت از سال 1400 راه‌اندازی شد و تاکنون 22 نشست در این راستا برگزار و بیش از 50 دستورالعمل در این حوزه ابلاغ شده است، گفت: قرارگاه جوانی جمعیت در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور راه‌اندازی شده و تاکنون یک‌هزار و 529 نشست در این زمینه برگزار شده است.

وی ضمن تأکید بر درمان زوجین نابارور، افزود: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، بین 3.5 تا 4 میلیون فرد نابارور در کشور وجود دارد و تلاش شد با افزایش سطح پوشش بیمه‌ای و توسعه مراکز سطح دو و سه درمان ناباروری، روند خدمت‌رسانی به زوجین نابارور گسترش یابد، به‌گونه‌ای که در زمان حاضر 87 مرکز درمان سطح دو ناباروری و 126 مرکز تخصصی سطح سه درمان ناباروری در سطح کشور فعال است.

وی با اعلام اینکه سطح پوشش بیمه‌ای خدمات درمانی ناباروری در مراکز دولتی به 90 درصد و در مراکز خصوصی به 70 درصد رسیده است، تصریح کرد: در سال گذشته یک‌میلیون و 200 هزار نفر به مراکز درمان ناباروری در سطح کشور مراجعه و خدمات موردنیاز خود را دریافت کردند.

وزیر بهداشت با ابراز اینکه علاوه بر توسعه و تجهیز مراکز درمان ناباروری در سطح کشور به موضوع تأمین نیروی انسانی نیز توجه شده است، خاطرنشان کرد: در زمان حاضر تمامی مراکز دارای نیروی متخصص و متبحر در درمان ناباروری هستند و تیم‌های تخصصی، فوق‌تخصصی و فلوشیپ به زوجین خدمات ارائه می‌دهند.

عین‌اللهی اضافه کرد: با وجود دستگاه‌های پیشرفته و نیروی انسانی متبحر و هزینه‌های پایین، حوزه گردشگری سلامت یک فرصت برای کشور محسوب می‌شود و مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان رضوی مشهد پیشرو در این حوزه محسوب می‌شوند.

ارائه خدمات رایگان به کودکان زیر 7 سال در مراکز درمانی، اقدامی انقلابی‌است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال گذشته در راستای حمایت از قانون جوانی جمعیت، سه میلیون و 338 هزار زایمان طبیعی در مراکز درمانی دولتی به‌صورت رایگان انجام شد، همچنین دوهزار دوره توانمندسازی ویژه متخصصان و فعالان این حوزه برگزار شد و 60 هزار ماما نیز تربیت شده‌اند.

عین‌اللهی با بیان اینکه بیمه مادران باردار و کودکان زیر 5 سال نیز در کشور به اجرا در آمده است، تصریح کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران با توجه به تمامی مشکلات اقتصادی، اجرای ارائه خدمات رایگان به کودکان زیر 7 سال در مراکز درمانی است که این امر در واقع به‌نوعی سرمایه‌گذاری برای حفظ سلامت نیروی انسانی کشور است.

وی با اظهار اینکه "تاکنون 63 قلم داروی تخصصی درمان ناباروری، 28 قلم لوازم و تجهیزات پزشکی، 56 مورد آزمایش، 7 قلم تصویربرداری و 20 نوع عمل جراحی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، افزود: در قالب این پوشش بیمه‌ای، 90 درصد هزینه در مراکز دولتی و 70 درصد در مراکز خصوصی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

وی گفت: همچنین دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک به مجموع واکسیناسیون افزوده شده است و در زمان حاضر در هفت استان و تا تابستان امسال در تمامی کشور اجرایی می‌شود.

تشویق بهورزان و مراقبین سلامت در حوزه جوانی جمعیت

به‌گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در راستای تربیت نیروی تخصصی، ظرفیت پذیرش دستیاران تخصصی با اولویت بومی در گروه زنان 17.8 درصد افزایش یافته است که 46 درصد به نیروی انسانی مراکز درمان ناباروری می‌افزاید.

وی در ادامه سخنانش گفت: همچنین در خانه‌های بهداشت مناطق روستایی پرداخت کارانه به‌شکل پلکانی برای بهورزان، مراقبین سلامت و ماماها پیش‌بینی شده است که این طرح به‌ازای افزایش تولدها در مناطق تحت پوشش پرداخت می‌شود.

جلوگیری از سقط جنین سالم

عین‌اللهی، جلوگیری از سقط جنین را یکی از موضوعات بسیار مهمی که در حال پیگیری است عنوان و تصریح کرد: در این راستا گروه‌های مردمی نفس در تمامی استان‌ها راه اندازی شده‌اند و تاکنون از سقط 4 هزار جنین سالم جلوگیری شده است.

افزایش خوابگاه‌های متأهلی دانشجویان

وی از افزایش خوابگاه‌های متأهلی دانشجویان خبر داد و گفت: تعداد خوابگاه‌های متأهلی دانشجویان نیز از 807 باب به یک‌هزار و 1023 باب افزایش یافته است و تسهیلاتی نیز برای این گروه پیش‌بینی شده است.

خدمت‌رسانی به 41هزار زوج نابارور در مراکز درمان ناباروری مشهد مقدس

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز اینکه "در زمان حاضر سه مرکز سطح دو ناباروری در شهرهای کاشمر، نیشابور و قوچان راه اندازی شده است اظهار کرد: همچنین در سطح شهر مشهد یک مرکز سطح سه درمان ناباروری و 4 مرکز خصوصی در این حوزه فعال است و در سال گذشته به 41 هزار نفر در این مراکز خدمات‌رسانی شده است.

عین‌اللهی ضمن قدردانی از اقدامات و حمایت‌های آستان قدس رضوی و بیمارستان رضوی در حوزه سلامت بیان داشت: وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمادگی خود را برای حمایت و تأمین نیروی انسانی مرکز درمان ناباوری اعلام می‌دارد تا بتوانیم به‌شکل مطلوبی به زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع) خدمت‌رسانی کنیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی حوزه سلامت است و به‌فرموده مقام معظم رهبری، حوزه سلامت کشورمان از قوی‌ترین حوزه‌های سلامت در منطقه و جهان محسوب می‌شود، عنوان کرد: امروزه در تمامی حوزه‌های مربوط به سلامت پیشرفت‌های عظیمی داشتیم و آمادگی انتقال تجارب خود به سایر کشورها را داریم و این موضوع را در مجامع مختلف بین‌المللی نیز اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه "امروزه یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه شود مقوله جمعیت و جوانی جمعیت است و در برهه‌ای از زمان کشورمان به‌دلایل مختلف دچار کاهش جمعیت و افزایش سالمندی شد، اظهار کرد: در دولت مردمی سیزدهم توجه ویژه‌ای به موضوع جوانی جمعیت شد و با تصویب مجلس شورای اسلامی، تمامی سازمان‌ها ملزم به رعایت قانون جوانی جمعیت شدند و با اقدامات و تلاش‌های انجام‌شده، خوشبختانه در سال گذشته روند نزولی جمعیت متوقف شد و سرعت رشد جمعیت و افزایش موالید به‌صورت افقی شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان به تشریح موفقیت‌های کشور در حوزه سلامت پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از بیماران برای کوچکترین اقدام درمانی مجبور به سفر به سایر کشورها بودند، اما در زمان حاضر، بسیاری از شاخص‌های بهداشتی و سلامتی ارتقا پیدا کرده است؛ افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ‌ومیر نوزادان، کاهش مرگ‌ومیر مادران، کاهش مرگ‌ومیر کودکان زیر 5 سال، توسعه مراقبت‌های بهداشتی، افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، ارائه کلیه خدمات سلامت و توسعه کمّی و کیفی نظام آموزشی، از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سلامت محسوب می‌شود.

انتهای پیام/282/.+

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

‌‌دیدار رئیسی و علی‌اف آغاز شد + تصاویر

 ‌‌دیدار رئیسی و علی‌اف آغاز شد + تصاویر
2024-05-20T00:18:59+03:30
دیدار مهم و تاریخی روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نقطه مرزی دو کشور در حاشیه رود ‌ارس آغاز شد.

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور

 بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور
2024-05-20T00:18:58+03:30
با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تولیت آستان قدس رضوی، بزرگترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور با عنوان «بشری» در بیمارستان رضوی مشهد به به...

هدفگذاری رشد ۴۴ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت ایران

 هدفگذاری رشد ۴۴ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت ایران
2024-05-20T00:18:58+03:30
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: امسال هدفگذاری رشد اقتصادی در بخش صنعت ۸ درصد، معدن ۱۳ درصد و تجارت ۲۳ درصد است.

اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان

 اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان
2024-05-20T00:18:58+03:30
وزیر نیرو با تشریح اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان گفت: سد قیزقلعه‌سی ‌نمادی از دوستی و مودت بین مردم دو کشور ایران و آذربا...

۱۰ هزار نفر در قوه قضائیه استخدام می‌شوند

 ۱۰ هزار نفر در قوه قضائیه استخدام می‌شوند
2024-05-20T00:18:58+03:30
معاون قوه قضائیه، گفت: در قانون جدید شوراهای حل اختلاف ۱۰ هزار نفر با اولویت اعضای شوراهای حل اختلاف به استخدام قوه قضائیه در خواهند آمد.

دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان

 دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان
2024-05-20T00:18:57+03:30
سازمان اطلاعات فراجا از دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان خبر داد.

افتتاح سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و ‌آذربایجان

 افتتاح سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و ‌آذربایجان
2024-05-20T00:18:57+03:30
سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و آذربایجان افتتاح شد و سد خداآفرین نیز همزمان با افتتاح این سد به بهره‌برداری نهایی رسید.

اذعان آمریکا به کمک ۱۱ کشور به اسرائیل در حمله موشکی ایران

 اذعان آمریکا به کمک ۱۱ کشور به اسرائیل در حمله موشکی ایران
2024-05-20T00:18:56+03:30
سخنگوی سپاه پاسداران گفت: رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ما و ۱۰ کشور دیگر به اسرائیل در وعده صادق کمک کردیم ولی با مشخص شدن ابعاد این عملیات، تعداد کشورها بیش...

سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی/ درحال تکمیل

 سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی/ درحال تکمیل
2024-05-20T00:18:56+03:30
برخی اخبار حاکی از آن است که بالگرد حامل آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

جلسه شبانه وزرا و فرمانده سپاه در منطقه سانحه ‌بالگرد رئیسی

 جلسه شبانه وزرا و فرمانده سپاه در منطقه سانحه ‌بالگرد رئیسی
2024-05-20T00:05:54+03:30
پس سانحه برای بالگرد رئیس جمهور بلافاصله جمعی از وزرا، فرمانده کل سپاه و معاونین رئیس جمهور به منطقه سانحه آمدند.

علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم

 علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم
2024-05-19T23:13:16+03:30
رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه در حوزه مسائل بین‌الملل نظرات‌ ایران و آذربایجان بسیار به هم نزدیک است، گفت: در چارچوب همه سازمان‌های بین‌المللی از یکدیگ...

امیر نصیرزاده: دشمنان علیه ایران تغییر رویکرد داد‌ه‌اند

 امیر نصیرزاده: دشمنان علیه ایران تغییر رویکرد داد‌ه‌اند
2024-05-19T23:13:15+03:30
جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ‌با بیان اینکه دشمن تغییر رویکرد داده و ما باید در جبهه دیگری آماده باشیم، گفت: در غزه هرشکلی از نقص حقوق بشر و جنایت جنگی ...

رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد

 رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد
2024-05-19T23:13:15+03:30
رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد، گفت: اراده برای توسعه روابط در تمام حوزه‌ها بین دو کشور داریم.

همه مقصران و متهمان سیل دردناک مشهد

 همه مقصران و متهمان سیل دردناک مشهد
2024-05-19T23:13:14+03:30
مشهد کم‌آب بود و سدهایش خشک؛ سازمان هواشناسی پیام نجات آورد و به مشهدی‌ها مژده بارش‌های چندروزه داد؛ مشهد اما به‌قدری بی‌آبی چشیده بود که کسی مژده هواشناسی ...

وحیدی:‌ هنوز به نقطه مدنظر سانحه بالگرد نرسیده‌ایم

 وحیدی:‌ هنوز به نقطه مدنظر سانحه بالگرد نرسیده‌ایم
2024-05-19T23:13:14+03:30
وزیر کشور با ارائه گزارشی از وضعیت جستجو برای یافتن بالگرد رئیس جمهور گفت: دامنه دید در منطقه بسیار محدود است و به همین دلیل، نیروهای امدادی متاسفانه هنوز ب...

محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد

 محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد
2024-05-19T23:13:13+03:30
فرمانده سپاه آذربایجان شرقی از شناسایی محل دقیق سانحه بالگرد خبر داد.

فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت

 فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت
2024-05-19T23:13:13+03:30
فرمانده کل سپاه، فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه پس از سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، به منطقه رفتند.

اما و اگرهای ساماندهی دستفروشان در بیرجند

 اما و اگرهای ساماندهی دستفروشان در بیرجند
2024-04-14T14:39:26+03:30
شهرداری بیرجند در پی گلایه‌مندی مردم از سد معبر دستفروشان در شهر اعلام کرد: فقط اجازه جمع آوری دارد که اقدامی بازدارنده نیست و حق پلمب اصناف متخلف با سایر د...

تداوم دست‌اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان فارس

 تداوم دست‌اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان فارس
2024-04-14T14:12:13+03:30
درحالی که دست اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان اصفهان همچنان ادامه دارد، فرماندار استهبان درخصوص تخلفات صورت گرفته در این محوطه گفت: طی یکی دو هفته آیند...

دستگیری ۸۹ قاچاقچی ارز و کالا در شهریار

 دستگیری ۸۹ قاچاقچی ارز و کالا در شهریار
2024-04-14T13:45:59+03:30
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهریار گفت: طی شش ماه گذشته بیش از ۵.۱ میلیون لیتر فراورده‌های نفتی، ۲۵ تن مواد خوراکی، ۲۹ هزار قلم انواع لوازم خانگی آشپزخان...

کشف ۱۰۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در سواحل عسلویه

 کشف ۱۰۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در سواحل عسلویه
2024-04-14T13:32:41+03:30
فرمانده مرزبانی استان بوشهر از توقیف یک فروند شناور حامل سوخت قاچاق در نوار ساحلی استان در بندر عسلویه خبر داد و گفت: این شناور بیش از ۱۰۲ هزار لیتر سوخت گا...

مهاجرت یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران به مازندران

 مهاجرت یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران به مازندران
2024-04-14T13:32:40+03:30
رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اشاره به مهاجرت پرندگان تابستان‌گذران به مازندران گفت: هر سالهه بیش از یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران وارد مازن...

حمایت آیت الله نوری همدانی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل

 حمایت آیت الله نوری همدانی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل
2024-04-14T11:59:17+03:30
مرجع تقلید شیعیان از پاسخ کوبنده ایران و گروه‌های مقاومت به رژیم صهیونیستی حمایت کرد.

انتقام ایران پاسخی به خباثت‌های رژیم صهیونیستی بود

 انتقام ایران پاسخی به خباثت‌های رژیم صهیونیستی بود
2024-04-14T11:46:54+03:30
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به انتقام سپاه پاسداران از رژیم صهیونیستی گفت: شب گذشته تنها شبی بود که مردم فلسطین با آرامش خوابیدند و این نشان می‌ده...

دپوی چوب آلات برای قاچاقچیان ناامن خواهد بود

 دپوی چوب آلات برای قاچاقچیان ناامن خواهد بود
2024-04-14T11:46:53+03:30
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت: با همکاری دستگاه قضا هرگونه دپوی چوب آلات زیر ذره بین ماموران یگان حفاظت قرار دارد.

حملات سپاه ثابت کرد رژیم صهیونیستی مترسکی بیش نیست

 حملات سپاه ثابت کرد رژیم صهیونیستی مترسکی بیش نیست
2024-04-14T11:46:53+03:30
نماینده مردم  خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ضرب‌شست شب گذشته به رژیم جعلی صهیونیستی، در کنار حملات جبهه مقاومت که هیمنه گنبد آهنین پوشالی را در ه...

جزئیات رقابت‌های جهانی تکواندو در کیش

 جزئیات رقابت‌های جهانی تکواندو در کیش
2024-04-14T11:05:38+03:30
رقابت‌های جهانی تکواندو و مچ‌اندازی قهرمانی آسیا در دو بخش بانوان و آقایان در سالن چندمنظوره المپیک جزیره زیبای کیش برگزار می‌شود.

تجمع خیابانی مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل

 تجمع خیابانی مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل
2024-04-14T11:05:38+03:30
مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به خیابان آمدند.

پیش‌بینی رگبار برف در ارتفاعات لرستان

 پیش‌بینی رگبار برف در ارتفاعات لرستان
2024-04-14T11:05:37+03:30
مدیرکل هواشناسی لرستان از صدور هشدار زرد هواشناسی و رگبار برف در ارتفاعات خبر داد.

توزیع ۶۰۰هزار تن نهاده‌های دامی بین دامداران لرستان

 توزیع ۶۰۰هزار تن نهاده‌های دامی بین دامداران لرستان
2024-04-14T11:05:36+03:30
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان از توزیع حدود ۶۰۰هزار تن نهاده‌های دامی بین دامداران این استان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)