میرنیوز

فراخوان «تئاتر فجر ۴۲» منتشر شد/ بخش تئاتر دانشجویی در جشنواره

فراخوان «تئاتر فجر ۴۲» منتشر شد/ بخش تئاتر دانشجویی در جشنواره 2023-08-26T12:54:27+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، فراخوان چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری مهدی حامد سقایان برای برگزاری در بهمن ۱۴۰۲، منتشر شد.

نمایش‌های صحنه‌ای، تئاتر خیابانی، تئاتر ملل، تئاتر دانشجویی، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، نمایش‌های تلویزیونی، رادیو تئاتر، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، پژوهش و کارگاه‌های آموزشی بخش‌های چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هستند.

متن فراخوان جشنواره تئاتر فجر به این شرح است:

«نمایش‌های صحنه‌ای

الف: مسابقه تئاتر ایران

ستاد جشنواره به‌منظور امکانِ گزینش آثار برترِ نمایشی از سراسر کشور، نمایش‌های منتخبِ این مسابقه را از چند درگاهِ مختلف خواهد پذیرفت.

الف-۱: تولیدات تازه تئاتر ایران

- آثار متقاضی در این بخش می‌بایست از تازه‌های تولید بوده و تا پیش‌ازاین، هیچ اجرای عمومی و یا حضور در جشنواره‌های دیگر نداشته باشند.

- برای شرکت در بخش تولیدات تازه، متقاضیان باید تا تاریخ ۱۴۰۲/۷/۵ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ و دومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری نمایشنامه و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

- اعلام نتایجِ ارزیابیِ نمایشنامه‌های ارسالی تا ۲۵ مهر ۱۴۰۲.

- ارزیابی نمایش‌ها از ۱۰ تا ۳۰ آذر ۱۴۰۲.

- اعلام نتایج نهایی تا ۵ دی‌ ۱۴۰۲.

- در بخشِ تولیدات تازه، ستاد جشنواره با در نظر گرفتن اولویتهای اعلام‌شده و تأکید بر کیفیت هنریِ نمایش‌ها تا سقف ۱۰ اثر را انتخاب کرده و به آثار منتخب تا حداکثر ۸۰۰ میلیون ریال، کمک‌هزینه پرداخت خواهد نمود.

الف-۲: مرور تئاتر ایران

به‌ منظور معرفی و ارائه بهترین آثار اجراشده در تالارهای نمایش سراسر کشور در فاصله زمانی ۱۰ دی‌ ۱۴۰۱ تا ۱۰ آذر ۱۴۰۲، ستاد جشنواره زمینه را برای اجرای این نمایش‌ها در جشنواره تئاتر فجر فراهم می‌سازد.

- متقاضیان می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری فیلم اجرا و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

تذکر: آثار برگزیده جشنواره‌های ملیِ تئاتر که در فاصله زمانی یکم بهمن ۱۴۰۱ تا ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برگزار شده‌اند، با معرفی دبیرانِ آن جشنواره‌ها، می‌توانند متقاضی حضور در بخشِ مرورِ جشنواره تئاتر فجر باشند.

- نمایش‌های برگزیده برای شرکت در این بخش، توسط هیئت انتخابِ آثارِ چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تا ۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۲ اعلام خواهند شد.

- سقف پذیرش اثر در این بخش ۱۲ نمایش است و به نمایش‌های منتخب تا حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.

الف-۳: برگزیدگان جشنوارههای تئاتر مناطق کشور

آثار برگزیده جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای کشور با معرفی اداره کل هنرهای نمایشی در این بخش حضور خواهند داشت. به این نمایش‌ها تا حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال، کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.

تذکر: آثار نمایشی که در جشنواره‌های تئاتر استان‌های کشور شرکت کرده باشند مجاز به ارسال مستقیم همان اثر برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نخواهند بود.

جوایز بخش مسابقه تئاتر ایران:

- چهره‌آرایی، طراحی لباس، موسیقی و صدا، طراحی نور و طراحی حرکت: برای تقدیر، هر یک ۱۰۰ میلیون ریال و رتبه‌های برگزیده هر یک ۲۰۰ میلیون ریال.

- بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی صحنه، نمایشنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی: برای تقدیر، هر یک ۲۰۰ میلیون ریال و رتبه‌های برگزیده هر یک ۳۰۰ میلیون ریال.

- کارگردانی: برای تقدیر، ۵۰۰ میلیون ریال و رتبه برگزیده یک میلیارد ریال.

- جایزه ویژه هیأت‌داوران (نمایش برگزیده): یک میلیارد ریال.

ب: بخش مهمان

در این بخش، دبیر جشنواره تا سقف ۱۰ اثر را از میان نمایش‌های اجراشده و یا تولیدِ جدیدِ هنرمندان کشور برای حضور در جشنواره دعوت خواهد کرد. احتمال دارد که یک یا چند اثر با نظر دبیر، از این بخش به بخش مسابقه جشنواره راه یابند.

* توجه: بنا بر اعلامِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایش‌هایی که با موضوع حکیم نظامی گنجوی نگارش و اجرا شوند، به‌طور ویژه موردحمایت قرار خواهند گرفت. جزییات متعاقباً اعلام خواهد شد.

تئاتر خیابانی

با توجه به قابلیت‌های آثاری که در فضای باز و هر نوع نمایش که خارج از صحنه‌های تماشاخانه‌ها اجرا می‌شوند و همچنین برقراری ارتباط تئاتر خیابانی با عموم مخاطبان و تأثیراتِ این آثار در انتقال مفاهیم و ایجادِ شور و نشاط عمومی؛ ستاد جشنواره پذیرای آثار این‌ گونه نمایشی با شرایط زیر خواهد بود:

الف - مسابقه تئاتر خیابانی

ستاد جشنواره به‌منظور امکانِ گزینش آثار برتر از سراسر کشور، آثار منتخبِ مسابقه تئاتر خیابانی را از چند درگاهِ مختلف خواهد پذیرفت:

الف-۱: تولیدات تازه تئاتر خیابانی

در این بخش، ستاد جشنواره پذیرای آن دسته از نمایش‌های خیابانی از سراسر کشور خواهد بود که برای چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تولید شده و پیش‌ از این، هیچ اجرای عمومی و یا حضور در جشنواره‌های دیگر را تجربه نکرده باشند.

- در این بخش ستاد جشنواره با در نظر گرفتن اولویت‌های اعلام‌شده و تأکید بر کیفیت هنریِ نمایش‌ها تا سقف ۱۰ اثر را انتخاب کرده و به آثار منتخب، حداکثر تا مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال، کمک‌هزینه پرداخت خواهد نمود.

- متقاضیان در بخشِ تولیدات تازه تئاتر خیابانی می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۳۰ آبان‌ ۱۴۰۲ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری فیلمِ اجرا و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

الف-۲: برگزیدگان جشنوارههای تئاتر خیابانی ایران

به‌منظور معرفی و ارائه بهترین آثار برگزیده جشنواره‌های اجراشده در سراسر کشور در فاصله زمانی ۱۰ دی‌ ۱۴۰۱ تا ۱۰ آذر ۱۴۰۲، با معرفی دبیرانِ آن جشنواره‌ها، می‌توانند متقاضی حضور در این بخش باشند.

- متقاضیان می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری فیلم اجرا و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

- نمایش‌های برگزیده برای شرکت در این بخش، توسط هیأت انتخابِ آثارِ چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تا ۵ دی‌ ۱۴۰۲ اعلام خواهند شد.

- سقف پذیرش در این بخش، ۵ اثر خواهد بود و به آثار منتخب حداکثر تا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.

الف-۳: برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر خیابانیِ مناطق

آثار برگزیده بخش خیابانی در جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ایِ کشور با معرفی اداره کل هنرهای نمایشی در این بخش حضور خواهند داشت.

- سقف پذیرش در این بخش، ۱۲ اثر خواهد بود و به آثار منتخب حداکثر تا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال کمک‌هزینه پرداخت می‌شود.

ب: چشم‌انداز

بخش تئاتر خیابانی و خارج از صحنه، با هماهنگی دبیر جشنواره، متناسب با تنوع و تکثرِ انواع گونه‌‎های اجراییِ این بخش و همچنین با در نظر گرفتن توانمندی بالا و دامنه گسترده هنرمندانِ ارجمند در سراسر کشور، می‌کوشد تا رویکردهای اجرا (پرفورمنس)، بینارشته‌ای، محیطی و ... را در بخشِ چشم‌انداز فعال نماید.

- شرایط ثبت‌نام و جزییات از طریق وبگاهِ چهل‌ودومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر به اطلاع خواهد رسید.

جوایز بخش مسابقه تئاتر خیابانی:

- چهره‌آرایی و طراحی لباس: برای تقدیر، هر یک ۸۰ میلیون ریال.

- طراحی فضا و موسیقی: برای تقدیر، هر یک ۱۰۰ میلیون ریال و رتبه‌های برگزیده هر یک ۱۵۰ میلیون ریال.

- بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی ایده و کارگردانی: برای تقدیر، هر یک ۱۵۰ میلیون ریال و رتبه‌های برگزیده هر یک ۲۰۰ میلیون ریال.

تئاتر ملل

ستاد جشنواره بر پایه تجربیات پیشین و در راستای ارتقای سطح کیفی آثار نمایشی هنرمندان کشور و ایجاد امکان معرفی دوسویه توان و تجربه هنریِ گروه‌های نمایشی ایران و سایر کشورهای جهان در نظر دارد تا تعدادی از آثارِ نمایشی دارای ویژگی‌های مورداشاره را از دیگر کشورهای جهان دعوت نماید.

گاه‌شمار:

آخرین ‌مهلت برای ارسال آثار در این بخش، ۱۵ آبان‌ ۱۴۰۲ است. متقاضیان باید با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ودومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری لینک کاملِ اجرا و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

مسابقه تئاتر دانشجویی

به‌ منظور به ثمر نشستن تولیدات تئاتری دانشجویانِ سراسر کشور و ایجاد امکان ارائه این آثار، ستاد جشنواره در این دوره، مسابقه تئاتر دانشجویی را برگزار می‌کند.

آثار متقاضی در این بخش می‌بایست از تازه‌های تولید (اعم از پایان‌نامه و سایر آثار)‌ بوده و تا پیش‌ازاین، هیچ اجرای عمومی و یا حضور در جشنواره‌های دیگر نداشته باشند.

شرایط و ضوابط عمومی متقاضیان شرکت در بخش تئاتر دانشجویی

- متقاضیِ شرکت‌کننده در این بخش باید دانشجو یا دانش‌آموخته یکی از مراکز آموزش عالی سراسر کشور باشد. دانش‌آموختگان نباید بیش از یک‌سال‌ونیم از فراغت از تحصیل آنان گذشته باشد و باید حداکثر تا پیش از خرداد ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل شده باشند.

- دبیرخانه جشنواره، کارگردان را متقاضی و صاحب اثر می‌داند و تقاضای حضور در جشنواره هم باید توسط کارگردان ارائه شود.

- متقاضی-دانشجو صرفاً می‌تواند در یکی از بخش‌های جشنواره به‌عنوان کارگردان حاضر باشد. (به ‌غیر از بخش‌های نمایشنامه‌نویسی، پژوهش و عکس و پوستر.)

- برای حضور در جشنواره هیچ تمایزی میان دانشجویان رشته تئاتر و دیگر رشته‌ها نیست.

- بخشِ تئاتر دانشجویی بیشتر بر کارهای خلاق و ایده‌های اجراییِ نوین و تجربی تأکید دارد، اما نمایش‌های متقاضی را فارغ از سبک و شیوه اجرا مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

- تمامی متقاضیان در هنگام ثبت‌نام، ملزم هستند گواهی اشتغال به تحصیل و یا تصویر مدرک دانشآموختگی، مجوز نویسنده، مترجم و یا ناشرِ اثر پیشنهادی خود را در وبگاه جشنواره بارگذاری نمایند. (بدیهی است بدون داشتن اصل این مدارک، امکان ارزیابی اثر برای متقاضی وجود ندارد.)

- پس از اعلام نتایج اولیه، هرگونه تغییر در شرایط درخواستی (نام نمایش، تعویض کارگردان، درخواست کارگردانی مشترک و ...) تنها با هماهنگی و موافقت دبیرخانه امکان‌پذیر است.

- درصورتی‌که ۲ کارگردان به‌صورت مشترک اثری را به دبیرخانه پیشنهاد دهند، هر ۲ باید شرایط عمومی شرکت در جشنواره و شرایط اختصاصی این بخش را دارا باشند.

- تکمیل و تأیید فرم جشنواره به‌منزله آگاهی و پذیرش قوانین و رعایت تمامی مقررات جشنواره است.

- تمامی آثار متقاضی، در صورت پذیرفته شدن در بخش مسابقه تئاتر دانشجویی، در چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، می‌بایستی ماهیت دانشجویی (از جنبه عوامل اجراییِ اصلی) خود را حفظ کنند.

- ستاد برگزاری به هر یک از آثار منتخب تا حداکثر ۳۰۰ میلیون ریال کمک‌هزینه پرداخت خواهد نمود.

گاه‌شمار:

- متقاضیان باید تا تاریخ اول آذر ۱۴۰۲ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ودومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری فیلم نمایش و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

- اعلام نتایج نهایی تا اول دی‌ ۱۴۰۲.

جوایز بخش مسابقه تئاتر دانشجویی:

- چهره‌آرایی، طراحی لباس، موسیقی و صدا، طراحی نور و طراحی صحنه: برای تقدیر، هر یک ۷۰ میلیون ریال و رتبه‌های برگزیده هر یک ۱۰۰ میلیون ریال.

- بازیگری زن، بازیگری مرد، نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی: برای تقدیر، هر یک ۱۵۰ میلیون ریال و رتبه‌های برگزیده هر یک ۲۰۰ میلیون ریال.

- جایزه ویژه هیأت‌داوران (نمایش برگزیده): ۵۰۰ میلیون ریال.

مسابقه نمایشنامه‌نویسی

ستاد جشنواره به‌منظور کمک به تقویت جریان نمایشنامه‌نویسی کشور و ترغیب و تشویق نمایشنامه‌نویسانِ پیشکسوت و جوان در سراسر ایران، مسابقه نمایشنامه‌نویسی تئاتر فجر را برگزار می‌نماید.

ضوابط شرکت در مسابقه:

- موضوع این مسابقه آزاد است.

- آثار متقاضی نمی‌بایست تا پیش‌ازاین، چاپ‌شده و یا در سایرِ مسابقاتِ نمایشنامه‌نویسی حائز رتبه شده باشند.

- هر متقاضی می‌تواند حداکثر ۳ نمایشنامه را برای حضور در مسابقه ارائه نماید.

- متقاضیان برای شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۲۴ آبان‌ماه ۱۴۰۲ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ودومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری نمایشنامه و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

* توجه: بنا بر اعلامِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایشنامه‌هایی که با موضوع حکیم نظامی گنجوی نگارش شوند، به‌طور ویژه موردحمایت قرار خواهند گرفت. جزییات متعاقباً اعلام خواهد شد.

جوایز:

بر اساس نظر هیئت‌داوران به آثار برگزیده جوایزی به شرح زیر تقدیم خواهد شد:

رتبه اول: مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال.

رتبه دوم: مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال.

رتبه سوم: مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال.

تقدیر: یک انتخاب، مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال.

ممکن است طبق نظر هیئت‌داوران مجموع رقم جوایز به نحو دیگری به برگزیدگان تقدیم شود.

مسابقه نمایش‌های تلویزیونی

ستاد برگزاریِ چهل‌ و دومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر، به‌منظور حمایت از تولید و پخشِ نمایش‌های تلویزیونی، در نظر دارد تا مسابقه نمایش‌های تلویزیونی را با شرایط زیر برگزار نماید:

شرایط حضور:

- تمامی آثاری که از آذر سال ۱۳۹۹ تا اول آبان‌ ۱۴۰۲ تولید و از یکی از شبکه‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و یا یکی از درگاه‌ها یا شبکه‌های خانگی پخش‌ شده‌اند، می‌توانند در این مسابقه شرکت نمایند.

- دبیرخانه جشنواره، تهیه‌کننده یا کارگردانِ هنری را صاحب اثر می‌داند و تقاضای حضور در جشنواره هم باید توسط یکی از این ۲ ارائه شود.

- متقاضیان برای شرکت در مسابقه نمایش‌های تلویزیونی می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۱۵ آبان‌ ۱۴۰۲ با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری فیلمِ نمایش‌ِ تلویزیونی و ارسال مستنداتِ پخش نمایش تلویزیونی دریکی از شبکه‌های بازگفته، اقدام نمایند.

- اعلام نتایج ارزیابی: ۱۵ آذر ۱۴۰۲.

- آثارِ منتخب در روزهای ۲۵ و ۲۶ دی‌ ۱۴۰۲، در یکی از سالن‌هایِ شهر تهران، به نمایش درخواهند آمد. جزئیاتِ برنامه‌های این بخش متعاقباً اعلام خواهد شد.

جوایز بخش مسابقه نمایش‌های تلویزیونی:

به برگزیدگان بر اساس رأی هیئت‌داوران در زمینه‌های چهره‌آرایی، موسیقی، تدوین، تصویربرداری، طراحی صحنه، بازیگری زن، بازیگری مرد، ‌نویسندگی، کارگردانی هنری، کارگردانی تلویزیونی و تهیه‌کنندگی، جوایزی اهدا خواهد شد.

مسابقه رادیو تئاتر

شرایط حضور:

- صرفاً آثاری که در یک سال اخیر تولید شده و پیش‌تر در هیچ جشنواره‌ای شرکت نداشته‌اند، می‌توانند متقاضی حضور در بخشِ رادیو تئاتر باشند.

- دبیرخانه جشنواره، کارگردان را صاحب اثر می‌داند و تقاضای حضور در جشنواره هم باید توسط کارگردان ارائه شود.

- هر نمایش می‌بایست به شکل تک‌قسمتی بوده و مدت‌زمان آن حداقل ۳۰ و حداکثر ۴۵ دقیقه باشد.

- جشنواره صرفاً میزبان یک اثر از هر کارگردان خواهد بود.

- آثارِ منتخب در صورت برخورداری از کیفیت مطلوب فنی و محتوایی، از شبکه‌های رادیویی پخش خواهند شد.

- آثار انتخاب‌شده می‌بایست به‌صورت زنده و در حضورِ مخاطبان، در قالب رادیوتئاتر همراه با موسیقی و افکت در زمانِ برگزاری جشنواره اجرا شوند و داوری نیز بر اساس همان اجرا انجام می‌شود.

- ظرفیت پذیرش آثار در این بخش حداکثر ۱۰ نمایش رادیویی است.

- به گروه‌های راه‌یافته به جشنواره تا سقفِ ۱۰۰ میلیون ریال، کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.

جوایز:

- رتبه برتر برای نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری زن و بازیگری مرد و تهیه‌کنندگی: هر یک ۱۰۰ میلیون ریال.

- رتبه برتر برای صدابرداری، طراحی صدا و افکت زنده:

هر یک ۷۰ میلیون ریال.

گاه‌شمارِ بخش رادیو تئاتر:

- آخرین ‌مهلت ارائه آثار و ثبت تقاضا: ۱۵ آذر ۱۴۰۲.

- اعلام فهرست آثار راه‌یافته به جشنواره: ۳۰ آذر ۱۴۰۲.

- تاریخ برگزاری بخش رادیو تئاتر: سه‌شنبه ۲۷ تا جمعه ۲۹ دی‌ ۱۴۰۲.

نحوه ثبت درخواستِ حضور و ارسال آثار به جشنواره:

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وبگاهِ چهل‌ودومین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری نمایش رادیویی و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.

مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر

در راستای توجه بیشتر به تأثیرات متقابل هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی و تقویت این همراهی و هم‌افزایی، ستاد چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر را برگزار می‌نماید.

فراخوان تخصصیِ هر یک از بخشهای فوق، متعاقباً اعلام خواهد شد.

پژوهش

سمینار بین‌المللی چهل‌ و دومین دوره جشنواره تئاتر فجر (۲۳ و ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۲)

موضوع سمینار: جشنواره تئاتر فجر؛ گذشته، حال، آینده

پس از گذشت چهل‌ و یک دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اکنون ضرورت دارد تا با نگاهی تحلیلی و پژوهشگرانه شاخصه‌ها و ابعاد جشنواره از نظر کمی و کیفی مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد. در این راستا، تمرکز اساسی در سمینارِ پژوهشیِ این دوره، بر آسیب‌شناسیِ ساختارها و کارکردهای جشنواره تئاتر فجر از آغاز تا به امروز و ارائه راهکارهایی برای ارتقای سطح کمی و کیفی آن در آینده است.

بخش‌های سمینار:

الف- مقالات پژوهشی

ب- ایده‌های نو

الف – بخش مقالات

محورهای اصلی مقالات پژوهشی:

- بررسی ساختار، سیاست‌گذاری، مدیریت، بودجه و برنامه‌ها (در بخش‌های اصلی و جنبی) در ادوار مختلف جشنواره تئاتر فجر.

- ارزیابی تأثیرات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنریِ جشنواره تئاتر فجر در ایران.

- مقایسه جشنواره تئاتر فجر با دیگر جشنواره‌های تئاتری در جهان.

- آینده‌پژوهی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر.

نحوه ارسال مقالات:

پژوهشگران می‌بایست ابتدا چکیده مقالات خود را تا حداکثر ۳۰۰ کلمه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و در صورت پذیرشِ عنوان و چکیده از طرفِ داوران، در مرحله بعد، اصل مقالات خود را با حدود ۵۰۰۰ کلمه در دو فرمت Word و PDF در وبگاهِ چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بارگذاری نمایند.

گاه‌شمار:

- آخرین مهلت ارسال چکیده: ۵ آبان‌ ۱۴۰۲.

- اعلام نتایج چکیده‌ها: ۱۵ آبان‌ ۱۴۰۲.

- آخرین‌ مهلت ارسال اصل مقالات: ۱۰ آذر ۱۴۰۲.

- اعلام نتایج مقالات پذیرفته‌شده: ۲۳ آذر ۱۴۰۲.

* لازم به ذکر است تعدادی از مقالات منتخب در این بخش (حداکثر تا ۱۰ مقاله)، با نظر هیأت‌داوران برای ارائه در قالب سخنرانی و چاپ در کتاب پژوهشیِ سمینار در نظر گرفته خواهند شد.

ب- ایده‌های نو:

در این بخش، علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند طرح‌ها و ایده‌های بدیع خود را پیرامون نحوه طراحی، سازمان‌دهی و برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با ارائه چکیده، مطرح سازند. در این راستا، ایده‌پردازان می‌بایست عنوان و خلاصه طرح پیشنهادی خود را حداکثر در ۵۰۰ کلمه‌ در ۲ فرمت Word و PDF به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

گاه‌شمار:

- آخرین مهلت ارسال چکیده: یکم آذر ۱۴۰۲.

- اعلام نتایج چکیده‌ها: ۱۰ آذر ۱۴۰۲.

لازم به ذکر است تعدادی از چکیده‌های منتخب در بخش ایده‌ها با نظر هیأت داوران در کتاب پژوهشی سمینار به چاپ خواهد رسید.

حق‌التألیف:

- بخش مقالات: به هر یک از مقالات برگزیده در این بخش تا سقف مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

- بخش ایده‌ها: به هر یک از ایده‌های برگزیده تا سقف مبلغ ۷۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

کارگاه‌های آموزشی

ستاد برگزاری چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در نظر دارد تا مجموعه‌ای از کارگاه‌های آموزشی را با حضورِ استادان و هنرمندانِ برجسته ایرانی و غیر ایرانی، در ایامِ برگزاریِ جشنواره برپا نماید. برنامه کارگاه‌ها، اسامیِ استادان و نحوه ثبت‌نام در کارگاه‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

شرایط و ضوابط عمومی

- متقاضی حضور در جشنواره با ثبت اثر و ارائه مدارک، خود را ملزم به رعایت ضوابطِ جشنواره خواهد کرد.

- ستاد برگزاری جشنواره، کارگردان اثر در تولیدات نمایشی، نویسنده مقاله یا ایده‌پرداز در بخش پژوهشی و نویسنده نمایشنامه در بخش نمایشنامه‌نویسی را به‌ عنوان صاحب اثر و متقاضیِ حضور در جشنواره به شمار ‌آورده و تمامی مسئولیت‌های مادی و معنوی را بر عهده ایشان می‌داند. بدیهی است در صورت اثبات خلاف ادعای متقاضی در مورد مالکیت اثر، مسئولیت کاملِ این موضوع بر عهده ایشان خواهد بود.

- در بخش‌های نمایشی (اجرایی) ارائه مجوز نویسنده، یا ناشر (در صورت داشتن صلاحیت اعطای مجوز) الزامی است.

- تاریخ‌های اعلام‌شده در فراخوان تمدید نخواهد شد و شایسته است هنرمندانِ ارجمند در بازه‌های زمانیِ اعلام‌شده، نسبت به ثبت تقاضا و بارگذاری کامل مدارک و یا ارسال آن‌ها اقدام نمایند.

- در بخش‌های نمایشی، از هر کارگردان صرفاً یک اثر در بخش نهاییِ جشنواره امکان حضور خواهد داشت.

- کمک‌هزینه آثارِ حاضر در جشنواره، بر اساس ضوابطی همچون تعدادِ نفرات، حجم دکور، بُعد مسافت از شهرِ تولیدِ اثر و... تعیین می‌شود.

- آثاری که پیش‌از این در جشنواره‌های تئاتر فجر حضور داشته‌اند، تنها در صورت تغییر کارگردان و گروه اجرایی می‌توانند در این دوره از جشنواره نیز حضور پیدا کنند.

- ستاد برگزاری جشنواره با توجه به مشکلات پیش‌بینی‌نشده درباره برنامه‌ریزی و تنظیم جدول اجراهای جشنواره، صرفاً متعهد به هماهنگیِ حضور هر بازیگر حداکثر در ۲ نمایش خواهد بود.

- در بخش مرورِ نمایش‌های صحنه‌ای، تأییدیه اجرا در تهران با بارگذاریِ پروانه اجرا، صادره از شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش و در شهرستان‌ها با تأییدیه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و درج لینک خبر پورتال استانیِ «ایران تئاتر» قابل‌پذیرش خواهد بود.

- فیلم یا نسخه تصویری ارسالی از نمایش‌های متقاضی، می‌بایست از کیفیت مناسب برای ارزیابی برخوردار باشد. در صورت هرگونه نقص و نامناسب بودنِ کیفیت صوتی و تصویریِ نسخه ارائه‌شده، مسئولیتی بر عهده دبیرخانه جشنواره نخواهد بود. همچنین دبیرخانه جشنواره، محدودیت ویژه‌ای برای بهره بردن از چند دوربین و زاویه در تصویربرداری نمایشها لحاظ نمی‌کند؛ اما توصیه می‌شود برای تهیه نسخه تصویری نمایش، متقاضیانِ گرامی به شرایطی که بتواند خصلت‌های تئاتری اثر را بیشتر نشان دهد توجه فرمایند.

- تعیین زمان، مکان و تعداد اجرای نمایشها بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.

- اسکان و پذیرایی از گروه‌های شهرستانیِ پذیرفته‌شده، بر عهده ستادِ برگزاریِ جشنواره خواهد بود.

- ستاد برگزاری جشنواره، مسئولیتی در قبال ساخت‌وساز دکور، دوخت لباس، تأمین سیستم صوتی و چاپ اقلامِ تبلیغیِ نمایش‌ها نخواهد داشت و صرفاً خدمات معمولِ نصب دکور و آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد داد.

- فرآیند اجرای عمومیِ نمایش‌های تولیداتِ تازه تئاتر ایران، با هماهنگی مدیران تماشاخانه‌ها و اداره‌کل هنرهای نمایشی قابل‌اجرا خواهد بود.

- در صورت توافق با بسترهای شبکه‌های مجازیِ (پلتفرم‌هایِ) ارائه تصویریِ آثار نمایشی، نمایش‌های منتخبِ جشنواره هم‌زمان با برگزاری، با هماهنگی کارگردان اثر روی این بسترها (پلتفرم‌ها) نمایش داده خواهد شد.

- متقاضیان محترم برای شرکت در بخش‌های مختلف جشنواره، می‌توانند با مراجعه به بخش ثبت‌نام در وبگاهِ چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به ثبت تقاضا، بارگذاری و ارسال سایر مدارک اقدام نمایند.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«بی سر و صدا» ساخته شد/ رونمایی از نخستین تصویر پیمان معادی

«بی سر و صدا» ساخته شد/ رونمایی از نخستین تصویر پیمان معادی
2023-09-25T21:28:38+03:30
فیلم سینمایی «بی سر و صدا» ساخته مجیدرضا مصطفوی با پایان فیلمبرداری به زودی وارد مراحل فنی پس از تولید می‌شود.

میزبانی تئاتر شهر و برج آزادی از چند نمایش جشنواره آیینی و سنتی

میزبانی تئاتر شهر و برج آزادی از چند نمایش جشنواره آیینی و سنتی
2023-09-25T21:28:37+03:30
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و مجموعه تئاتر شهر میزبان چند نشست تخصصی، نمایش ویژه بانوان و نمایش های رادیویی شرکت کننده در بیست و یکمین جشنواره بین المللی نم...

استارت کنسرت های پاپ زده شد/ میزبانی سه خواننده از آذری‌ها

استارت کنسرت های پاپ زده شد/ میزبانی سه خواننده از آذری‌ها
2023-09-25T21:28:37+03:30
فصل تازه کنسرت های موسیقی پاپ با برگزاری سه اجرای زنده سه خواننده این ژانر موسیقایی در سه شهر آذربایجان شرقی آغاز می شود.

زنانی که فرار نکردند و شهید شدند/ مدافعانی که نترسیدند

زنانی که فرار نکردند و شهید شدند/ مدافعانی که نترسیدند
2023-09-25T21:28:37+03:30
نمایش رادیویی «فرشتگان خرمشهر» به کارگردانی صادق وفایی که درباره زنان مبارز و پرستار در زمان مقاومت خرمشهر است هفته اول مهر ۱۳۹۹ همزمان با هفته دفاع مقدس از ...

دست افشانی رادیو صبا در آستانه عید ولایت

دست افشانی رادیو صبا در آستانه عید ولایت
2023-09-25T21:28:37+03:30
رادیو صبا به مناسبت سالروز به امامت رسیدن ولی عصر (عج) ویژه برنامه «دست افشان» را راهی آنتن می کند.

تام هنکس دوباره به فضا می‌رود/ همکاری در یک نمایشگاه فضایی

تام هنکس دوباره به فضا می‌رود/ همکاری در یک نمایشگاه فضایی
2023-09-25T21:28:36+03:30
تام هنکس برای نوشتن و روایت نمایشگاه فضایی چندجانبه در لندن همکاری می‌کند.

ناگفته‌های جنگ در «آرزم» روایت می‌شود/ پرداختن به یک شبهه ۱۰۰ ساله

ناگفته‌های جنگ در «آرزم» روایت می‌شود/ پرداختن به یک شبهه ۱۰۰ ساله
2023-09-25T21:28:36+03:30
کارگردان مجموعه مستند «آرزم» بیان کرد که این مجموعه روایتی از جنگ دارد که تاکنون گفته نشده است.

سینمای رسول ملاقلی‌پور واکاوی می‌شود

سینمای رسول ملاقلی‌پور واکاوی می‌شود
2023-09-25T21:28:36+03:30
نشست تحلیل و بررسی سینمای زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور همزمان با هفته دفاع مقدس در موزه سینما برگزار می‌شود.

از همکاری با کیارستمی تا تجربه «سرهنگ ثریا»/ استعدادهایی که کشف شد

از همکاری با کیارستمی تا تجربه «سرهنگ ثریا»/ استعدادهایی که کشف شد
2023-09-25T21:28:36+03:30
جلیل شعبانی تهیه‌کننده سینما ضمن اشاره به خاطرات خود از سال‌ها فعالیت در انجمن سینمای جوانان از تأثیرگذاری این انجمن در کشف استعدادهای فیلمسازی در سینمای ایر...

۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در «سینماحقیقت» شد

۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در «سینماحقیقت» شد
2023-09-25T21:28:35+03:30
با پایان مهلت ارسال اثر برای حضور در هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، ۶۱۵ مستند ایرانی خواستار حضور در این دوره شد.

فراخوان صندوق اعتباری هنر برای اعضای متقاضی مسکن

فراخوان صندوق اعتباری هنر  برای اعضای متقاضی مسکن
2023-09-25T21:28:35+03:30
با هدف حمایت از تأمین مسکن هنرمندان در مرحله اول، مقدمات اختصاص مسکن در شهر پرند، برای ۵۷۰ نفر از اصحاب فرهنگ و هنر واجد شرایط دریافت مسکن که دارای فرزند هس...

گزارش آماری نمایش‌های تماشاخانه‌ ایرانشهر اعلام شد

گزارش آماری نمایش‌های تماشاخانه‌ ایرانشهر اعلام شد
2023-09-25T21:28:35+03:30
آمار فروش و تعداد تماشاگران نمایش‌هایی که در نوبت اجرایی مرداد و شهریور ماه ۱۴۰۲ در سالن‌های تماشاخانه‌ ایرانشهر روی صحنه رفتند، اعلام شد.

شایعه بازسازی «راننده تاکسی» برای تبلیغ تاکسی آنلاین رد شد

شایعه بازسازی «راننده تاکسی» برای تبلیغ تاکسی آنلاین رد شد
2023-09-25T21:28:35+03:30
رابرت دنیرو و «اوبر» خبرهای منتشر شده درباره ایفای نقش «راننده تاکسی» توسط این بازیگر برای تبلیغات تلویزیونی بریتانیا را تکذیب کردند.

میزبانی جشنواره «مروارید جاده ابریشم» از سینمای ایران

میزبانی جشنواره «مروارید جاده ابریشم» از سینمای ایران
2023-09-25T21:28:34+03:30
بخش روزهای سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی «مروارید جاده ابریشم» تاشکند برگزار می‌شود.

صدای رضا کیانیان «کمدی گمنام» را روایت می‌کند

صدای رضا کیانیان «کمدی گمنام» را روایت می‌کند
2023-09-25T21:28:34+03:30
رضا کیانیان به عنوان صداپیشه به نمایش «کمدی گمنام» به کارگردانی علی اصغری پیوست.

قدردانی از یک عمر فعالیت هنری بهزاد فراهانی در مراسم حافظ

قدردانی از یک عمر فعالیت هنری بهزاد فراهانی در مراسم حافظ
2023-09-25T21:28:34+03:30
در بیست و دومین دوره مراسم سینمایی و تلویزیونی دنیای تصویر (تندیس حافظ) جایزه یک عمر فعالیت هنری به بهزاد فراهانی اهدا و از او قدردانی می‌شود.

مستند «استوار ساقی» ساخته شد/ قصه زندان‌بان مشهور زندان قزل‌قلعه

مستند «استوار ساقی» ساخته شد/ قصه زندان‌بان مشهور زندان قزل‌قلعه
2023-09-25T21:28:34+03:30
مستند «استوار ساقی» درباره زندان‌بان مشهور زندان قزل‌قلعه به کارگردانی میلاد محمدی در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی ساخته می‌شود.

بررسی تاثیر سینمای ژاپن بر موج نو سینمای ایران در جایزه عکس ۵

بررسی تاثیر سینمای ژاپن بر موج نو سینمای ایران در جایزه عکس ۵
2023-09-25T21:28:33+03:30
جشنواره بین المللی جایزه عکس ۵ نشست‌های تخصصی با موضوع سینما را از سوم تا نهم مهر با حضور جمعی از منتقدان و پژوهشگران حوزه سینما در خانه هنرمندان برگزار می‌کند.

«بچه زرنگ» به سینماها می‌آید/ رازهای جنگل اسرارآمیز

«بچه زرنگ» به سینماها می‌آید/ رازهای جنگل اسرارآمیز
2023-09-25T21:28:33+03:30
انیمیشن سینمایی «بچه زرنگ» به تهیه کنندگی حامد جعفری از چهارشنبه این هفته پنجم مهر ماه اکران خود را در سراسر کشور آغاز می‌کند.

معرفی راه‌یافتگان بخش عکس سومین دوره جشنواره «مادر»

معرفی راه‌یافتگان بخش عکس سومین دوره جشنواره «مادر»
2023-09-25T21:28:33+03:30
آثار راه یافته به بخش عکس سومین جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» معرفی شدند.

پوستر «هتل» رونمایی شد/ «کی بهشت رو ول می‌کنه بره جهنم!؟»

پوستر «هتل» رونمایی شد/ «کی بهشت رو ول می‌کنه بره جهنم!؟»
2023-09-25T21:28:33+03:30
در آستانه اکران عمومی کمدی سینمایی «هتل» تازه‌ترین ساخته مسعود اطیابی، پوستر رسمی این فیلم منتشر شد.

بازگشت به تئاتر با «بنگاه تئاترال»/ در تدارک اجرایی ۲ نفره

بازگشت به تئاتر با «بنگاه تئاترال»/ در تدارک اجرایی ۲ نفره
2023-09-25T21:28:32+03:30
محمدهادی عطایی با اشاره به فعالیت های جدیدش در مقام بازیگر و کارگردان از حضور در نمایش «بنگاه تئاترال» به کارگردانی هادی مرزبان از ۹ مهر ماه خبر داد.

فصل اول «ایلستان» تولید شد/ نگاهی به زندگی عشایر ایران

فصل اول «ایلستان» تولید شد/ نگاهی به زندگی عشایر ایران
2023-09-25T21:28:32+03:30
پوستر مجموعه مستند «ایلستان» همزمان با اتمام تولید فصل اول رونمایی شد.

«هایپاور» را با «منصور» مقایسه نکنید!/ انهدام ۸۷ هواپیما در ۲۰ روز

«هایپاور» را با «منصور» مقایسه نکنید!/ انهدام ۸۷ هواپیما در ۲۰ روز
2023-09-25T21:28:32+03:30
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «هایپاور» که همزمان با هفته دفاع مقدس در گروه «هنروتجربه» روی پرده رفته است، به انتقادات نسبت به کیفیت این فیلم پاسخ داد.

کنداکتور شبکه امید دفاع مقدسی شد/ پخش «مرحمت» و «صیاد دل‌ها»

کنداکتور شبکه امید دفاع مقدسی شد/ پخش «مرحمت» و «صیاد دل‌ها»
2023-09-25T21:28:31+03:30
مدیر شبکه امید و کودک درباره تغییر کنداکتور این شبکه‌ها در هفته دفاع مقدس توضیحاتی ارائه داد.

انجمن اعتصابی نویسندگان هالیوود با تهیه کنندگان به توافق رسید

انجمن اعتصابی نویسندگان هالیوود با تهیه کنندگان به توافق رسید
2023-09-25T21:28:31+03:30
قرارداد تاریخی برای پایان دادن به اعتصاب ۱۴۶ روزه نویسندگان به دست آمد.

صلاح نمی‌دانم درباره بودجه صحبت کنم/ حضور شکنر و کارلسن در جشنواره

صلاح نمی‌دانم درباره بودجه صحبت کنم/ حضور شکنر و کارلسن در جشنواره
2023-09-25T21:28:31+03:30
نشست خبری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی صبح سوم مهر در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

جزییات جشنواره موسیقی صدا و سیما اعلام شد/ پیش‌تولید سریال‌های جدید

جزییات جشنواره موسیقی صدا و سیما اعلام شد/ پیش‌تولید سریال‌های جدید
2023-09-25T21:28:31+03:30
جزییات «جشنواره موسیقی سنتی صدا و سیما» که قرار است ۸ تا ۱۱ مهر در کردستان برگزار شود امروز ۳ مهر طی نشستی تشریح شد.

کدام هنرمندان تسهیلات رایگان بیمه تکمیلی را دریافت می‌کنند؟

کدام هنرمندان تسهیلات رایگان بیمه تکمیلی را دریافت می‌کنند؟
2023-09-13T13:50:12+03:30
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از ارائه تسهیلات رایگان برای اعضای بالای ۶۰ سال دارای مدرک درجه یک هنری این مجموعه تحت پوشش فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

بنیاد ملی کتاب درو بریمور را کنار گذاشت/حمایت از اعتصاب نویسندگان

بنیاد ملی کتاب درو بریمور را کنار گذاشت/حمایت از اعتصاب نویسندگان
2023-09-13T13:50:12+03:30
بنیاد جایزه ملی کتاب، دعوت از درو بریمور برای میزبانی مراسم اهدای جوایز سالانه این بنیاد را پس گرفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)